Καπιταλισμός vs Κομμουνισμός

Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 182)
  • Καπιταλισμός

    Ψήφοι: 60 33.0%
  • Κομμουνισμός

    Ψήφοι: 68 37.4%
  • Κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 44 24.2%
  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 10 5.5%

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Οχι και απεχθη τα καθεστωτα της ΕΣΣΔ ! Οχι ρε εμμα! Οχι!

Στην ΕΣΣΔ ηχαν δημοσια και δωρεαν παιδεια,υγεια,διακοπες,διαστημα(SPACE) τα παντα!!!:clapup:

Οι μισθοι στην USSR-Soviet Union ηταν μικροι αλλα με αυτον τον μισθο μπορουσες να ζουσες καλα!

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ
:mad::mad::mad::mad::mad:

Το "απεχθή" το έγραψα εγώ :) Εμένα πρέπει να κατηγορήσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Αν έλεγα "αναρχία" θα μου κολλούσατε το γνωστό "χουλιγκαν" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αν έλεγα "αναρχία" θα μου κολλούσατε το γνωστό "χουλιγκαν" ?

Καθόλου. Ποια η πιο ευγενής ιδέα από την απόλυτη ισότητα στο καταμερισμό της εξουσίας? Δυστυχώς όμως πολύ βία για το τίποτα. Τόση που χάνεται ο σκοπός στο τέλος... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Πότε ακριβώς ανατράπηκε ένα πολιτικό καθεστώς χωρίς αγώνες;Χωρίς μάχη στους δρόμους;Όταν κατέβαιναν οι κομμουνιστές και γενικότερα οι ελευθεριακοί στους δρόμους,και η άσφαλτος για μέρες μύριζε αίμα,τότε δε χρησιμοποιούνταν βία;Αυτή τη στιγμή έχουμε πόλεμο με το κράτος,και καλύτερα,με το παρακράτος αφού βρησκόμαστε σε παρακμή.Αλλά μην ξεχνάμε ποιος χρησιμοποιεί πρώτος βία...ένας αναρχικός(συγκεκριμένα) ή ένας μπάτσος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πότε ακριβώς ανατράπηκε ένα πολιτικό καθεστώς χωρίς αγώνες;Χωρίς μάχη στους δρόμους;Όταν κατέβαιναν οι κομμουνιστές και γενικότερα οι ελευθεριακοί στους δρόμους,και η άσφαλτος για μέρες μύριζε αίμα,τότε δε χρησιμοποιούνταν βία;Αυτή τη στιγμή έχουμε πόλεμο με το κράτος,και καλύτερα,με το παρακράτος αφού βρησκόμαστε σε παρακμή.Αλλά μην ξεχνάμε ποιος χρησιμοποιεί πρώτος βία...ένας αναρχικός(συγκεκριμένα) ή ένας μπάτσος;

Και εγώ δεν έχω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια στη μπατσαρία. Συγνώμη αν υπάρχει αστυνομικός αναγνώστης αλλά λόγω του θράσους τους ώρες-ώρες το οποίο φτάνει στα όρια να σου χαλάει τη νύχτα για να το παίξει απλώς τυπάς (sic). Επίσης, δε πιστεύω στη βία για την επίλυση των προβλημάτων. Τέλος, αν και έχω συμπάθεια στο αναρχικό κίνημα δε μπορώ να ανεχτώ να σπάνε τη περιουσία του κόσμου τον οποίο θέλουν να βοηθήσουν...

Και ερχόμαστε σε ένα δίλλημμα: Ο σκοπός θα αγιάσει τα μέσα ή τελικά τα μέσα πρέπει να καθορίσουν το σκοπό. Μπορεί να έχεις τα χίλια δίκια αλλά αν κάτσεις να με βρίσεις τότε χάνεις το δίκιο σου.

Σε καμία περίπτωση δεν αρνούμαι τη βία σε περίπτωση άμυνας. Αλλά υπάρχει πρόκληση από πλευράς αναρχικών ώρες-ώρες και όχι άμυνα. Οι μπάτσοι στα Εξάρχεια μπορεί να προκαλούν δικαιολογημένη δυσφορία αλλά ουσιαστικά ο ρόλος τους είναι διακοσμητικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Κοίτα,ούτε και εγώ τάσσομαι υπέρ της βίας..και γενικότερα δεν πιστεύω στη ρήση "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".Είμαι θεωρητική αναρχική και αυτό συνεπάγεται σε πιο φιλειρηνικές διαθέσεις και κινήσεις.Απλά θέλω να τονίσω την αγανάκτηση των ανθρώπων αυτής της διαλυμένης χώρας,την ανάγκη τους να ξεσπάσουν κάπου και να φωνάξουν για το δίκιο τους.
Σίγουρα οι μπάτσοι (εγώ πάλι εύχομαι να προσβάλλω τον πιθανό μπάτσο-μέλος αυτού του forum) είναι καταπιεσμένα,κομπλεξικά πλάσματα που βγάζουν το άχτι τους πάνω σε φοιτητάκια,μετανάστες,φτωχούς ανθρώπους.
Έχω πάρει μέρος σε αρκετές αναρχικές πορείες,και τολμώ να πω πως τρέμει το φιλοκάρδι μου για τυχόν εμπλοκές,αλλά πίστεψέ με είναι αναπόφευκτες.Η βία είναι το μέσο τους,σε διαβεβαιώ.Και όχι τόσο η σωματική-μακάρι να αρκούνταν σε αυτή- η ψυχολογική βία είναι η χειρότερη.Αυτή να κατακρίνετε.
Τέλος πάντων,από αλλού το ξεκίνησες,αλλού το πήγα και από το διάβασμα σήμερα έχει μπουκώσει το μυαλό μου και λέω τα δικά μου.Χάρηκα πάντως για τις κατεξοχήν λογικές,αλλά και φιλικές διαθέσεις σου προς την αναρχία.Ήταν ένα αισιοδοξο μήνυμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ποια η πιο ευγενής ιδέα από την απόλυτη ισότητα στο καταμερισμό της εξουσίας?

Μου επιτρέπετε μια παρέμβαση; Οι ανθρωποι δε είναι ίσοι ούτε θα είναι ποτέ. Θα εχουν διαφορές πόλλες και πολυεπίπεδες. Η επιδίωξη της ισότητας των ανθρώπων ειναι ουτοπία. Το πρόβλημα όμως δεν είναι αν εγώ έχω σπίτι 100 τετραγωνικά και ο ΜΠίλ ΓΚέιτς 50 σπίτια των 1000 τετραγωνικ'ων. Το πρόβλημα ειναι η συσσωρευση του χρήματος. Αυτή έχει κάνει την τρέλα success symbol.

Μας φαίνεται λογικό να συλλαβουμε, εκτελέσουμε ή τουλαχιστον περιορίσουμε τον σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριονι, όμως εναν άνθρω΄πο ου έχει πένήντα σπίτια και δεν μένει με κανένα από αυτά, δεν τον θεωρούμε επικίνδυνο. Κι ας έχει επιβαρύνε ιολόκληρο τον πλανήτη κι ας ευθύνεται δυνητικά ή άμεσα για χιλιάδες θανάτους προκειμένου να κτίσει τα σπίτια του αυτά.

Ναι οι άνθρωποι δεν είναι ίσοι. Ομως πρέπει να τεθεί ένα στάνταρντ ψυχικής υγειας πέραν του οπόίου ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ να θεωρειται επικινδυνος

Πότε ακριβώς ανατράπηκε ένα πολιτικό καθεστώς χωρίς αγώνες;Χωρίς μάχη στους δρόμους;

Τώρα. Σταματα να αγοραζεις χίλιες δύο άχρηστες μλκς κάθε μέρα και θα δεις ως θα ανατραπούνε όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
H εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο γεννα την βια.

Οι αναρχικοι δεν φτεναι σε τιποτα οι μπατσοι-Ακρο δεξιοι(τα γουρουνια-Χρυση αυγη) φτεναι που προκαλουν τους αναρχικους μας:mad:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
H εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο γεννα την βια.

Οι αναρχικοι δεν φτεναι σε τιποτα οι μπατσοι-Ακρο δεξιοι(τα γουρουνια-Χρυση αυγη) φτεναι που προκαλουν τους αναρχικους μας:mad:.

Κι υστερα αναρωτιέσαι γιατί υπάρχει βια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bizwriter

Νεοφερμένος

Ο bizwriter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κομμουνισμός ή Καπιταλισμός;

Καπιταλισμός.

Ή, καλύτερα, φιλελευθερισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
H εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο γεννα την βια.

Οι αναρχικοι δεν φτεναι σε τιποτα οι μπατσοι-Ακρο δεξιοι(τα γουρουνια-Χρυση αυγη) φτεναι που προκαλουν τους αναρχικους μας:mad:.
Εγώ προτείνω φίλε teo να καταργήσουμε την Αστυνομία αλλά και το σύνταγμα. Αν δεν υπήρχαν αυτοί κάνεις δεν θα ήταν στην φυλακή αρά δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Πάντως απορω με τέτοιες ερωτησεις όταν τις ακουω. Ο καπιταλίστας έιναι το σύμβολο του παρανοικου ανθρώπου. Εβλεπα ενα τύπο στην Αμερική είχε λέει 47 Πόρσε και ειχε φτιάξει ενα γκαράζ που του κόστισε 1,5 εκ. δολ. για να τις βάλει μέσα. Ο κουμουνισμός εινα φιλοσοφικο μοντέλο. Ο καπιταλισμός είναι αυτό ποιυ θα έκανε κι ένας πίθηκος αν του στριβε. Θα συγκεντρωνε όλο αγωνία διαρκώς μπανάνες που δεν θα μπορούσε να φάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Θα τον μπερδεύεις με το Γ.Γ. του Κομμουνιστικού Κόμματος της Σοβιετικής Ένωσης ο οποίος έκανε συλλογή από αυτοκίνητα πολυτελείας. Jaguar αν θυμάμαι καλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Θα τον μπερδεύεις με το Γ.Γ. του Κομμουνιστικού Κόμματος της Σοβιετικής Ένωσης ο οποίος έκανε συλλογή από αυτοκίνητα πολυτελείας. Jaguar αν θυμάμαι καλά. :P

Αυτό δεν είπα πρώτο πρώτο; Για τους καπιταλιστες ψευδοκομουνιστές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
H εκμεταλλευση ανθρωπου απο ανθρωπο γεννα την βια.
Η εκμετάλλευση της Φύσης απ' τον άνθρωπο, δεν γεννάει βία; Μήπως η βία είναι που γεννάει την "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο"; Γιατί την "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο", θεωρητικά(μεταφυσικά-φιλοσοφικά) τουλάχιστον, μπορεί κάποτε οι άνθρωποι να την "ξεπεράσουν": ας πούμε, όταν θα μπορούν να "εκτονώνονται" σε κάποια ρομπότ. Μπορούμε όμως να υπάρξουμε, χωρίς βία: ας πούμε, με "μη-βία"; Ίσως ναι, αλλά βιάζοντας τον εαυτό μας. Αυτό είναι εξάλλου και το βαθύτερο χρέος μας, προς τον "κοινωνικό εαυτό" μας: η ασφάλεια γενικά, είναι πανάκριβη υπηρεσία. Ακόμη και τον Παράδεισο, οι πιστοί του τον φαντάζονται ως καταφύγιο, από κάθε είδους "θεομηνίες" και "διαβολιές"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Γενική παρατήρηση προς όλους μας για να μην παρεκτραπεί η συζήτηση στο μέλλον... Παρακαλώ προσπαθείτε να εκφράζεστε κόσμια και να αποφεύγετε τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς απέναντι σε ιδεολογίες/επαγγέλματα/κοινωνικές ομάδες κτλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Γενική παρατήρηση προς όλους μας για να μην παρεκτραπεί η συζήτηση στο μέλλον... Παρακαλώ προσπαθείτε να εκφράζεστε κόσμια και να αποφεύγετε τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς απέναντι σε ιδεολογίες/επαγγέλματα/κοινωνικές ομάδες κτλ :)

Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Το ποστ του χρήστη Φαντασμένος ανακεφαλαιώνει με τον καλύτερο τρόπο όλα όσα ειπώθηκαν προηγουμένως. Νομιζω ότι ήταν Φεράρι κα ήταν ο Μπρέζνιεφ. Πάντως και οι μετέπειτα αρχηγοι του ΚΚ πλουτισαν και έκαναν τα πάντα για τον πλουτο. Προσωπικά λ οιπόν νομίζω ότι ο κομουνισμός δεν έχει εφαρμοστεί ακόμη. Πήγε να εφαρμοστει, πιστεψε σ'αυτόν ο κόσμος, ομως τελικα δεν εφαρμοστηκε. Γιατι ενα διοικητικο σύστημα πρέπει να; εφα;ρμόζετα;ι και να πιστεύουν σ'αυτό πρώτοι απ'ολους οι διοικητές του.

Ο κομουνισμός είναι ενα ειρηνικό μοντέλο. Η βια εινα το μέσο των ηλιθίων, των ανίκανων, όσων αλλιώς δεν θα μπορουσαν να κατακτήσουν προνόμια. Αυτό ειναι μία κατασταση, ενα φιλοσοφικο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν μπορουμε να πουμε οτι επι κομμουνισμου δεν υπηρχε ουτε ενα θετικο στοιχειο!

π.χ Επι κομμουνισμου υπηρχε δημοσια και δωρεαν παιδεια και ολα τα γνωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Επι κομμουνισμου υπηρχε δημοσια και δωρεαν παιδεια και ολα τα γνωστα.


Nα το βράσω αν πρέπει να περιμένω τρεισήμισυ ώρες την μέρα στην ουρά για να αγοράσω ψωμί με κουπόνι. Ή για να πάω στο χωριό, να χρειάζομαι δύο βεβαιώσεις από τα αντίστοιχα αστυνομικά τμήματα.

Μιας και είπαμε για παιδεία όμως :mad:

Toν Λυσένκο και την Διαλεκτική Γενετική την θυμάσαι?
Τα περίφημα "Υλιστικά Μαθηματικά" μήπως? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Nα το βράσω αν πρέπει να περιμένω τρεισήμισυ ώρες την μέρα στην ουρά για να αγοράσω ψωμί με κουπόνι

Νομίζω οτι ο μεσος όρος ήταν τρείς ώρες και ένα τέταρτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top