Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν θέλω/πιστεύω στην ισότητα οπότε καπιταλισμός.


Σου αρεσει να υπαρχει ανισοτητα με βαση την οικονομικη κατασταση οπως τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δεν εχεις ισες ευκαιριες με ολους, γιατι υπαρχουν οι ταξεις. Αν εισαι γιος αγροτη δεν εχεις ισες ευκαιριες με το γιο ενος εφοπλιστη στο να εξελιχθεις πνευματικα και κοινωνικα, ειδικα αν ζεις σε χωρες οπως η Αμερικη που το χασμα ειναι τεραστιο. Βεβαιως υπαρχουν ισως και καποιοι που εχουν καταφερει απο πολυ χαμηλα να φτασουν ψηλα (παντα μιλαω για οικονομικα και μορφωτικα κριτηρια) αλλα ειναι μειοψηφια. Γι'αυτο εξαλλου στον καπιταλισμο εχουμε απο παρα πολυ πλουσιους μεχρι παρα πολυ φτωχους. Και δεν εχει να κανει με το μυαλο και τις ικανοτητες απαραιτητα γιατι και ο φτωχος μπορει να εχει τις ιδιες ή και καλυτερες ικανοτητες απο τον πλουσιο αλλα ο πρωτος δεν εχει ευκαιριες να τις αξιοποιησει. ΓΙ'αυτο και θελουμε δωρεαν παιδεια για ολους, ωστε να εχουν ολοι ισες ευκαιριες αλλα βλεπεις αυτο δε γινεται, στην επαρχεια παρα πολλοι εγκαταλειπουν το λυκειο γιατι το σχολειο απο μονο του δεν αρκει και πρεπει να πληρωνουν φροντιστηρια αλλα δεν εχουν χρηματα.

Οσο γι αυτο, εγω το μονο φροντιστηριο π κανω ειναι γαλλικα, αλλα παλι παιρνω καλυτερους βαθμους απο πολλους αλλους που πανε φροντιστηριο.
Οσο για αυτο που λες οτι δεν υπαρχουν ευκαιριες, δεν ειναι σωστο. Αμα καποιος ειναι ιδιοφυηα, δεν προκειται να περασει απαρατηρητος απο τους καθηγητες, και λογικα θα μπορει να κανει αικιου τεστ και να παρει πληρη υποτροφια για καποια σχολη. Επισης, ακομα κι ο γιος/κορη ενος αγροτη, αμα λιωσει στο διαβασμα, μπορει να περασει ιατρικη η νομικη η οπου αλλου θελει, αρκει να εχει σιδερενια θεληση, που λιγοι την εχουν. Γενικα πιστευω πως ο κομουνισμος σε περιοριζει σε ο,τι σε θεωρει καλο, και μετα απο αυτο δεν εχεις την επηλογη να κανεις ονειρα για το μελλον, αφου ξερεις οτι το μελλον σου το εχει φτιαξει η κυβερνηση και δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οσο γι αυτο, εγω το μονο φροντιστηριο π κανω ειναι γαλλικα, αλλα παλι παιρνω καλυτερους βαθμους απο πολλους αλλους που πανε φροντιστηριο.
Οσο για αυτο που λες οτι δεν υπαρχουν ευκαιριες, δεν ειναι σωστο. Αμα καποιος ειναι ιδιοφυηα, δεν προκειται να περασει απαρατηρητος απο τους καθηγητες, και λογικα θα μπορει να κανει αικιου τεστ και να παρει πληρη υποτροφια για καποια σχολη. Επισης, ακομα κι ο γιος/κορη ενος αγροτη, αμα λιωσει στο διαβασμα, μπορει να περασει ιατρικη η νομικη η οπου αλλου θελει, αρκει να εχει σιδερενια θεληση, που λιγοι την εχουν. Γενικα πιστευω πως ο κομουνισμος σε περιοριζει σε ο,τι σε θεωρει καλο, και μετα απο αυτο δεν εχεις την επηλογη να κανεις ονειρα για το μελλον, αφου ξερεις οτι το μελλον σου το εχει φτιαξει η κυβερνηση και δεν μπορεις να κανεις τιποτα.


Εσυ εισαι μικρος ακομα εγω αναφερομαι στο λυκειο και επισης στην επαρχεια τα σχολεια δεν ειναι τοσο ποιοτικα, μπορει να λειπουν καθηγητες κτλ. Περα απο το οτι καποιοι πρεπει να παιρνουν λεωφορεια να πηγαινουν σε διπλανα χωρια πραγμα που ειναι επισης δαπανη.
Απο ποτε δινουνε υποτροφιες σε εξυπνους στην Ελλαδα;; Οι ιδιοφυιες ειναι πολυ λιγες συγκριτικα με τον πληθυσμο ετσι κι αλλιως, δεν εχει κανενα νοημα να το φερνεις ως παραδειγμα για να καταληξεις στο συμπερασμα σου. Το να περασει νομικη ή ιατρικη δεν εξασφαλιζει τιποτα αν δεν εχει τα χρηματα για να μπορεσει να μεινει στην πολη που θα περασει και γι'αυτο εξαλλου πολλοι αφηνουν τελειως το σχολειο. Και επισης μην σκεφτεσαι μονο στη δικη μας χωρα, η φτωχεια σε ολο τον κοσμο ειναι σε δραματικα επιπεδα, το χασμα ειναι τεραστιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ομως τωρα μιλαμε για την Ελλαδα.
Φιλε μπορει να σου φανει παραξενο, αλλα κανω παρεα με εναν Φιλληπηνεζο που δουλευει σε διαφορα μεροι(σουβλατζιδικα, σουπερ μαρκετ) για να βοηθαει τους γονεις τ και να μεινει στην Ελλαδα για να σπουδασει εδω. Γενικα, αμα καποιος θελει κατι πολυ, θα εκανε τα παντα γι αυτο. Αμα καποιος δεν εχει λεφτα για να σπουδασει, μπορει να δουλεψει. Μην λες οτι παιρνουν ψιχουλα, το ξερω, γυρω στα 400 ευρω το μηνα σου δινουν, αλλα αμα παλι αμα παρουν κανα δανειακι οι γονεις σ κ δουλευεις, μπορεις να τα βγαλεις περα. Οσο για την φτωχια στον κοσμο, υπαρχουν τοσοι πολλοι που ενδιαφερονται κ ταχα, αλλα δεν κανουν τπτ. Να ξερεις, το να μην υποστυριζεις τις αποψεις σου δειχνει αδυναμεια και σε κανει ενα τπτ. Δεν εχω δει κανεναν να κανει τπτ για τις φτωχες χωρες, μονο εκμεταλλευση βλεπω.
Εγω πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στην υγεια, γι αυτο θελω να γινω γιατρος (σκεφτομαι καρδιολογος συγκεκριμενα) και να πηγαινω σε τριτοκοσμικες χωρες με τους γιατρους χωρις συνωρα. Αλλα για την οικονομικη κατασταση, το μονο που μπορει να κανουμε, ειναι να χρησημοποιησουμε την βιαια, που πολλοι πιστευουν πως ειναι κατι κακο. Αλλα για να κανουν κατι για τις φτωχες χωρες οι πλουσιες, δεν προκειται να τους αναγκασει να δωσουν λεφτα και βοηθεια μερικες διαδηλωσεις η καμια απεργια. Μπορει να ποναει αλλα ειναι η αληθεια, η απληστια του ανθρωπου μπορει μονο να σταματησει αμα κυνδυνευει η ζωη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
...και αν κάποιος άνθρωπος έχει αντίθετη γνώμη με τα υπόλοιπα άτομα της κοινωνίας, τι κάνει; πώς θα συγκροτηθεί μια κοινή απόφαση για ένα θέμα, που να ικανοποιεί τους πάντες; :hmm: το άτομο αυτό θα τουφεκιστεί ή θα εξοριστεί λόγω αντίθετης γνώμης; :hmm:

Νομίζω, ότι έχουμε το αναφαίρετο ανθρώπινο δικαίωμα στην διαφορετική άποψη...:)
Eε, τιποτα απ τα δυο ισως;:P Και στη δημοκρατια (αναφερομαι στην τελεια, αυτη που θα βρισκεται αξω απ τη σπηλια του Πλατωνα, οποτε πολυ περισσοτερο η ατελης που εφαρμοζεται σημερα) δεν υπαρχει το αναφαιρετο δικαιωμα στην υπαρξη και υπερασπιση της αντιθετης αποψης, που ομως δε γινεται αποδεκτο αν ανηκει στη μειοψηφια; Η πρωτη ερωτηση που κανεις δειχνει οτι δεν εχεις ιδεα περι τινος προκειται η αναρχια.. :P
As a consequence of his opposition to profit, wage labour, worker exploitation, ownership of land and capital, as well as to state property, Proudhon rejected both capitalism and communism. He adopted the term mutualism for his brand of anarchism, which involved control of the means of production by the workers. In his vision, self-employed artisans, peasants, and cooperatives would trade their products on the market. For Proudhon, factories and other large workplaces would be run by "labor associations" operating on directly democratic principles. The state would be abolished; instead, society would be organized by a federation of "free communes" (a commune is a local municipality in French). In 1863 Proudhon said: "All my economic ideas as developed over twenty-five years can be summed up in the words: agricultural-industrial federation. All my political ideas boil down to a similar formula: political federation or decentralization."
https://en.wikipedia.org/wiki/Pierre-Joseph_Proudhon#Political_philosophy

Aναρχια δε σημαινει απουσια θεσμων ουτε αυτο που λεμε ξεφραγο αμπελι.:P Βασιζεται στη διαιρεση των ανθρωπων σε πολυ μικρες ομαδες και ετσι οπως διατυπωθηκε απο τους θεωρητικους του αναρχισμους ναμιζω δεν μπορει να εφαρμοστει με βαση τα σημερινα δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ομως τωρα μιλαμε για την Ελλαδα.
Φιλε μπορει να σου φανει παραξενο, αλλα κανω παρεα με εναν Φιλληπηνεζο που δουλευει σε διαφορα μεροι(σουβλατζιδικα, σουπερ μαρκετ) για να βοηθαει τους γονεις τ και να μεινει στην Ελλαδα για να σπουδασει εδω. Γενικα, αμα καποιος θελει κατι πολυ, θα εκανε τα παντα γι αυτο. Αμα καποιος δεν εχει λεφτα για να σπουδασει, μπορει να δουλεψει. Μην λες οτι παιρνουν ψιχουλα, το ξερω, γυρω στα 400 ευρω το μηνα σου δινουν, αλλα αμα παλι αμα παρουν κανα δανειακι οι γονεις σ κ δουλευεις, μπορεις να τα βγαλεις περα. Οσο για την φτωχια στον κοσμο, υπαρχουν τοσοι πολλοι που ενδιαφερονται κ ταχα, αλλα δεν κανουν τπτ. Να ξερεις, το να μην υποστυριζεις τις αποψεις σου δειχνει αδυναμεια και σε κανει ενα τπτ. Δεν εχω δει κανεναν να κανει τπτ για τις φτωχες χωρες, μονο εκμεταλλευση βλεπω.
Εγω πιστευω πως ολοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα στην υγεια, γι αυτο θελω να γινω γιατρος (σκεφτομαι καρδιολογος συγκεκριμενα) και να πηγαινω σε τριτοκοσμικες χωρες με τους γιατρους χωρις συνωρα. Αλλα για την οικονομικη κατασταση, το μονο που μπορει να κανουμε, ειναι να χρησημοποιησουμε την βιαια, που πολλοι πιστευουν πως ειναι κατι κακο. Αλλα για να κανουν κατι για τις φτωχες χωρες οι πλουσιες, δεν προκειται να τους αναγκασει να δωσουν λεφτα και βοηθεια μερικες διαδηλωσεις η καμια απεργια. Μπορει να ποναει αλλα ειναι η αληθεια, η απληστια του ανθρωπου μπορει μονο να σταματησει αμα κυνδυνευει η ζωη του.

Οχι δε μιλαμε για την Ελλαδα μονο, παγκοσμιο ειναι το ζητημα.
Η φτωχεια στον κοσμο δεν αλλαζει γιατι συμφερει τους δυνατους να υπαρχει. Πετρελαια, διαμαντια και αλλα αγαθα, την εχουν ριμαξει την Αφρικη για να βγαζουν χρηματα. Το να παω εγω να δωσω μερικα ψιχουλα δε θα αλλαξει κατι ουσιαστικο απο τη στιγμη που οι πολυεθνικες εχουν συμφεροντα εκει.
Επισης το γεγονος οτι καποιος πρεπει να παλεψει περισσοτερο απο εναν αλλο λογω οικονομικης καταστασης για να κατορθωσει το ιδιο (πχ να μπει στο πανεπιστημιο) σημαινει οτι υπαρχει ανισοτητα, η ισοτητα ειναι μονο φαινομενικη, επειδη θεωρητικα ο καθενας μπορει να φτασει ψηλα οικονομικα, ομως κατι τετοιο βλεπουμε οτι δε γινεται, οι πλουσιοι ειναι πολυ λιγοι σε σχεση με τον παγκοσμιο πληθυσμο...Και φυσικα το γεγονος οτι αυτοι που ειναι στις ανωτερες ταξεις απολαμβανουν καλυτερα επιπεδα υγειας παιδειας και βιωτικου επιπεδου γενικοτερα. Αυτο ειναι ανισοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Αλλα για την οικονομικη κατασταση, το μονο που μπορει να κανουμε, ειναι να χρησημοποιησουμε την βιαια, που πολλοι πιστευουν πως ειναι κατι κακο. Αλλα για να κανουν κατι για τις φτωχες χωρες οι πλουσιες, δεν προκειται να τους αναγκασει να δωσουν λεφτα και βοηθεια μερικες διαδηλωσεις η καμια απεργια. Μπορει να ποναει αλλα ειναι η αληθεια, η απληστια του ανθρωπου μπορει μονο να σταματησει αμα κυνδυνευει η ζωη του.
Ωραια. Ξερεις τι, θα σπασουμε ολες τις τραπεζες του κοσμου, μετα θα σκοτωσουμε ολους τους μπατσους του κοσμου και μετα ολα καλα κι ολα ωραια. Αμ δεν ειναι ετσι. Να σου πω και το αλλο, θες να βαψεις εναν τοιχο ασπρο, ειναι δυνατον να του πεταξεις πανω μαυρη μπογια; Μπορεις να νικησεις το σκοταδι με το να φερνεις περισσοτερο σκοταδι;
Η βια το μονο που μπορει να κανει ειναι να καταστρεψει. Αλλα ακομα κι αν καταστραφουν μεμιας ολοι οι πλουσιοι του κοσμου κι ολες οι εταιριες νομιζεις δεν θα ξαναδημιουργηθει ενα αλλο συστημα το ιδιο τυρανικο με το τωρινο;
Οσο δεν αλλαζει ο τροπος σκεψης και η παιδεια των ανθρωπων και για οσο δεν αντιλαμβανεται ο καθενας την τεραστια ευθυνη που φερει απεναντι στον εαυτο του και στους γυρω του, ο κοσμος θα ειναι σκατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
Aναρχια δε σημαινει απουσια θεσμων ουτε αυτο που λεμε ξεφραγο αμπελι.:P Βασιζεται στη διαιρεση των ανθρωπων σε πολυ μικρες ομαδες και ετσι οπως διατυπωθηκε απο τους θεωρητικους του αναρχισμους ναμιζω δεν μπορει να εφαρμοστει με βαση τα σημερινα δεδομενα.

Αναρχία όπως το αναφέρεις και το ορίζεις, είχε εφαρμοστεί και στην περίοδο της Τρομοκρατίας επί Ροβεσπιέρου και Μαρά...κατά την περίοδο αλλά και μετά την Γαλλική Επανάσταση...σαν ένα είδος άμεσης συμμετοχικής δημοκρατίας και οδήγησε στην αδυναμία κοινωνικής συνύπαρξης. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Γι αυτο λεω οτι δεν μπορει να εφαρμοστει με βαση τα σημερινα δεδομενα. Γιατι υπαρχει μια παγκοσμια ταση οι κοινοτητες να γινονται χωρες, οι χωρες να ενωνονται σε αυτοκρατοριες και παει λεγοντας, με αλλα λογια μια ταση ομαδοποιησης και η αναρχια βασιζεται στο ακριβως αντιθετο: τις μικρες ομαδες ατομων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
Γι αυτο λεω οτι δεν μπορει να εφαρμοστει με βαση τα σημερινα δεδομενα. Γιατι υπαρχει μια παγκοσμια ταση οι κοινοτητες να γινονται χωρες, οι χωρες να ενωνονται σε αυτοκρατοριες και παει λεγοντας, με αλλα λογια μια ταση ομαδοποιησης και η αναρχια βασιζεται στο ακριβως αντιθετο: τις μικρες ομαδες ατομων.

ναι, όντως! αλλά όπως βλέπεις, όλα τα πολιτειακά και πολιτικά συστήματα έχουν δοκιμαστεί στο παρελθόν σε άλλες χώρες με υποκειμενική επιτυχία ή αποτυχία, όταν εμείς ήμασταν υπό κατοχή άλλων...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω ότι ψηφήσανε μερικοί κομμουνισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω οτι μερικοι ψηφισανε καπιταλισμο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ε όπως και να το κάνεις είναι καλύτερος. Κλάσσεις ανώτερος ώς μορφή πλουτισμού. Τουλάχιστον δεν είναι στρατοκρατούμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Κοιτα, αν εχεις στο μυαλο σου το Σταλιν ως παραδειγμα κομμουνισμου, οφειλω να σου πω οτι δεν ειναι και πολυ πετυχημενο το παραδειγμα. Αλλωστε, κι ο Χιτλερ εθνοσοσιαλιστης λεγοταν, ειχε καμια σχεση η πολιτικη του με οσα πρεσβευει ο σοσιαλ-κομμουνισμος;
Κλασεις ανωτερος ως μορφη πλουτισμου μιας υπερβολικα μικρης μειοψηφιας ναι, αλλα μορφη πλουτισμου ενος κρατους.. προς θεου οχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε όπως και να το κάνεις είναι καλύτερος. Κλάσσεις ανώτερος ώς μορφή πλουτισμού. Τουλάχιστον δεν είναι στρατοκρατούμενος


Κανεις δε θελει στρατοκρατουμενο ετσι κι αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω ότι ψηφήσανε μερικοί κομμουνισμό

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα ενώ την περίοδο της κρίσης είναι πολύ φυσιολογικό να υποστηρίζεις τον καπιταλισμό......


Anyway, όποτε παρακολουθώ τέτοιες αντιπαραθέσεις βλέπω ότι ο καθένας που υποστηρίζει ένα σύστημα, για να υποστηρίξει τη θέση του παίρνει παραδείγματα από την ιστορία όπου το αντίπαλο σύστημα εφαρμόστηκε με τον πλέον λανθασμένο τρόπο από ότι είχε διατυπωθεί και τα απαριθμεί. Δεν έχω ακούσει ούτε μία κουβέντα για το τί παραπάνω έχει ο καπιταλισμός από τον κομμουνισμό ή αντίστροφα, που να έχει να κάνει με την ουσία και όχι με το ποιός ήταν πιο κάφρος, ο Στάλιν ή ο Μπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Σου αρεσει να υπαρχει ανισοτητα με βαση την οικονομικη κατασταση οπως τωρα;

Μου αρέσει να μην υπάρχει οικονομικός καταμερισμός, δεν θέλω να έχω τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες με όλους τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Γιαννη, αυτο πηγαινε σε μενα; :P
Το ανεφερα γιατι ειπε οτι ο κομμουνισμος ειναι στρατοκρατουμενος, κατι που δε στεκει παρα μονο αν σκεφτεις ιστορικα παραδειγματα..
-----------------------------------------
Μου αρέσει να μην υπάρχει οικονομικός καταμερισμός, δεν θέλω να έχω τις ίδιες οικονομικές δυνατότητες με όλους τους άλλους.
Τα σκαει ο μπαμπας ή ιδεα μου ειναι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Γιαννη, αυτο πηγαινε σε μενα; :P
Το ανεφερα γιατι ειπε οτι ο κομμουνισμος ειναι στρατοκρατουμενος, κατι που δε στεκει παρα μονο αν σκεφτεις ιστορικα παραδειγματα..
-----------------------------------------

Τα σκαει ο μπαμπας ή ιδεα μου ειναι;:)

Χωρισμένοι γονείς, τον πατέρα μου έχω να τον δω 10 χρόνια, δίνει 200 ευρώ και τέλος α και μετά προσπαθεί να μου την πει κιόλας "εγώ σε ταΐζω εγώ σε ποτίζω", άρα μάλλον όχι, δύσκολα να τα σκάει ο μπαμπάς, απλά αντί να τεμπελιάζεις μπορείς και να δουλεύεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Γιαννη, αυτο πηγαινε σε μενα; :P
Το ανεφερα γιατι ειπε οτι ο κομμουνισμος ειναι στρατοκρατουμενος, κατι που δε στεκει παρα μονο αν σκεφτεις ιστορικα παραδειγματα..
-----------------------------------------

Τα σκαει ο μπαμπας ή ιδεα μου ειναι;:)

Όχι ίσα-ίσα.
Εσύ επέκρινες τη σύγκριση με βάση την ιστορία.
---------
Ιδέα σου. Άλλος είναι ο λόγος.----Με πρόλαβε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top