Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το ανεφερα γιατι ειπε οτι ο κομμουνισμος ειναι στρατοκρατουμενος

ο κομμουνισμος δεν πρεπει να ειναι στρατοκρατουμενος.
πανω απ'ολα πρεπει να στηριζεται στην αμεση δημοκρατια. δυστυχως κατι τετοιο δεν εφαρμοστηκε στη ρωσια.
-----------------------------------------
Η βια το μονο που μπορει να κανει ειναι να καταστρεψει.
σε αυτο εχω καποιες αμφιβολιες. οι περισσοτερες κατακτησεις προηλθαν απο την ασκηση μιας καποιας βιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ πάντως το έχω απορία να μάθω τι εννοούν όλοι αυτοί που έχουν επιλέξει κανένα απ' τα 2. Ελπίζω να μην οφείλεται στην έλλειψη επιλογής του φασισμού....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αναρχία όπως το αναφέρεις και το ορίζεις, είχε εφαρμοστεί και στην περίοδο της Τρομοκρατίας επί Ροβεσπιέρου και Μαρά...κατά την περίοδο αλλά και μετά την Γαλλική Επανάσταση...σαν ένα είδος άμεσης συμμετοχικής δημοκρατίας και οδήγησε στην αδυναμία κοινωνικής συνύπαρξης. :P

ενω το σημερονο πολιτικο συστημα το χαρακτηριζεις επιτυχημενο, ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ο κομμουνισμος δεν πρεπει να ειναι στρατοκρατουμενος.
πανω απ'ολα πρεπει να στηριζεται στην αμεση δημοκρατια. δυστυχως κατι τετοιο δεν εφαρμοστηκε στη ρωσια.


Οχι μονο στη Ρωσια, παντου :P

Αρχική Δημοσίευση από orathac:
Χωρισμένοι γονείς, τον πατέρα μου έχω να τον δω 10 χρόνια, δίνει 200 ευρώ και τέλος α και μετά προσπαθεί να μου την πει κιόλας "εγώ σε ταΐζω εγώ σε ποτίζω", άρα μάλλον όχι, δύσκολα να τα σκάει ο μπαμπάς, απλά αντί να τεμπελιάζεις μπορείς και να δουλεύεις.


Ναι αμε να δουλευεις, αλλα για να παιρνεις ψιχουλα και ο αλλος να τα 'κονομαει στο πολλαπλασιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Οχι μονο στη Ρωσια, παντου :P




Ναι αμε να δουλευεις, αλλα για να παιρνεις ψιχουλα και ο αλλος να τα 'κονομαει στο πολλαπλασιο.

Αυτό είναι δικιά σου αρμοδιότητα, να βρεις την δουλεία που σου προσφέρει τα πιο πολλά, έτσι ξεχωρίζουν οι άνθρωποι στην συγκεκριμένη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εγώ πάντως το έχω απορία να μάθω τι εννοούν όλοι αυτοί που έχουν επιλέξει κανένα απ' τα 2. Ελπίζω να μην οφείλεται στην έλλειψη επιλογής του φασισμού....:hmm:

Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία.
Από πότε οι επιλογές στην πολιτική περιορίζονται στο δίπολο καπιταλισμός-κομμουνισμός?
Και ακόμη, γιατί ο αποκλεισμός των παραπάνω οδηγεί με πρώτη σκέψη στον φασισμό?
-----
orathac
Έγκχμ, sorry, αλλά η ζωή δεν είναι επιτραπέζιο. Αν η προσφορές που δέχεσαι είναι 1. σκατά, 2. σκατά και 3. σκατά, δεν έχεις το περιθώριο να διαλέξεις. Και εν τω μεταξύ αυτοί που τα προσφέρουν κερδίζουν πολύ περισσότερα από την εργασία σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό είναι δικιά σου αρμοδιότητα, να βρεις την δουλεία που σου προσφέρει τα πιο πολλά, έτσι ξεχωρίζουν οι άνθρωποι στην συγκεκριμένη κοινωνία.


Το θεμα δεν ειναι αν παιρνεις πολλα, αλλα οτι μπορει να δουλευεις το ιδιο ωραριο με το βιομηχανο αλλα εκεινος να βγαζει οσα βγαζουν ολοι μαζι οι εργαζομενοι του.

Γενικα εγω διαφωνω με αυτο που λες, οτι οι ανθρωποι ξεχωριζουν απο τα λεφτα που βγαζουν. Δηλαδη τη φημη κυνηγαμε και το κερδος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτό είναι δικιά σου αρμοδιότητα, να βρεις την δουλεία που σου προσφέρει τα πιο πολλά, έτσι ξεχωρίζουν οι άνθρωποι στην συγκεκριμένη κοινωνία.

και για αυτο η κοινωνια μας ειναι αποτυχημενη. σκοπος πρεπει να ειναι η παραγωγη εργου και οχι χρηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
Ναι αμε να δουλευεις, αλλα για να παιρνεις ψιχουλα και ο αλλος να τα 'κονομαει στο πολλαπλασιο.

Γίνεται να υπάρχει κοινωνία, όπου όλοι να έχουν μισθούς πολλών εκατομμυρίων; Όσο υπάρχει ο άνθρωπος, θα υπάρχουν και οι (υποκειμενικά λογικές) επιθυμίες..ή για να το πω καλύτερα, η απληστία του μεγαλύτερου κέρδους (ρευστά, ακίνητα,...κτλ). Ποιος είναι ικανοποιημένος με τον μισθό ή την περιουσία πού έχει; Κανένας. Ακόμη και αν ρωτήσουμε, τον πλούσιο, ούτε και αυτός είναι ικανοποιημένος με αυτά που έχει. Όλοι θέλουμε περισσότερα από αυτά που έχουμε. Πώς θα ήταν η κοινωνία, αν όλοι ήμασταν πλούσιοι; Αν δεν υπήρχε κοινωνική αδικία και ανισότητα; Αν δεν υπήρχαν άνεργοι; Αν το ένα, αν το άλλο, αν το παρά άλλο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Το θεμα δεν ειναι αν παιρνεις πολλα, αλλα οτι μπορει να δουλευεις το ιδιο ωραριο με το βιομηχανο αλλα εκεινος να βγαζει οσα βγαζουν ολοι μαζι οι εργαζομενοι του.

Γενικα εγω διαφωνω με αυτο που λες, οτι οι ανθρωποι ξεχωριζουν απο τα λεφτα που βγαζουν. Δηλαδη τη φημη κυνηγαμε και το κερδος;

Δεν έχει σημασία αυτό, άμα μπορείς να βγάλεις τόσα λεφτά, μαγκιά, γιατί να μην μπορείς γιατί να μην στο επιτρέπει κάποιος.

ΚΑΙ με το κέρδος, και όχι την φήμη τους μόνο αλλά και την ζωή τους, την επιβιώσει τους.
-----------------------------------------
και για αυτο η κοινωνια μας ειναι αποτυχημενη. σκοπος πρεπει να ειναι η παραγωγη εργου και οχι χρηματων
Σκοπός είναι η επιβιώσει, και τα έργα δεν σου εξασφαλίζουν αυτό, δες το ρεαλιστικά, σταμάτα να ονειρεύεσαι ουτοπίες, χαραμίζεσαι τσάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία αυτό, άμα μπορείς να βγάλεις τόσα λεφτά, μαγκιά, γιατί να μην μπορείς γιατί να μην στο επιτρέπει κάποιος.

ΚΑΙ με το κέρδος, και όχι την φήμη τους μόνο αλλά και την ζωή τους, την επιβιώσει τους.

δημιουργεις κοινωνικες ανισοτητες ετσι. αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα. στην τελικη, υπαρχουν πιο ικανα ατομα απο σενα, τα οποια ομως δεν ενδιαφερονται για το κερδος. αυτα τα ατομα ομως πρεπει να ζουν, συμφωνα με τη λογικη σου, καλυτερη ζωη, επειδη ειναι πιο ικανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γίνεται να υπάρχει κοινωνία, όπου όλοι να έχουν μισθούς πολλών εκατομμυρίων; Όσο υπάρχει ο άνθρωπος, θα υπάρχουν και οι (υποκειμενικά λογικές) επιθυμίες..ή για να το πω καλύτερα, η απληστία του μεγαλύτερου κέρδους (ρευστά, ακίνητα,...κτλ). Ποιος είναι ικανοποιημένος με τον μισθό ή την περιουσία πού έχει; Κανένας. Ακόμη και αν ρωτήσουμε, τον πλούσιο, ούτε και αυτός είναι ικανοποιημένος με αυτά που έχει. Όλοι θέλουμε περισσότερα από αυτά που έχουμε. Πώς θα ήταν η κοινωνία, αν όλοι ήμασταν πλούσιοι; Αν δεν υπήρχε κοινωνική αδικία και ανισότητα; Αν δεν υπήρχαν άνεργοι; Αν το ένα, αν το άλλο, αν το παρά άλλο; :P


Οχι μια τετοια κοινωνια οπως την περιγραφεις δε γινεται να υπαρχει απλα γιατι το χρημα δε θα ειναι οπως ειναι τωρα, οποτε δεν εχει νοημα αυτο που λες περι μισθων εκατομυριων κτλ. Δεν εχει νοημα να φανταζεσαι ονειρικους κοσμους χωρις κανενα προβλημα που δεν υπαρχει δια μαγειας, κατι τετοιες σκεψεις ειναι που οδηγουν στο να θεωρειται ο κομμουνισμος και ο αναρχισμος και γενικα οτιδηποτε τετοιο ουτοπικο. Τα προβληματα δε λυνονται απο τη μια μερα στην αλλη και ουτε θα ειναι ανυπαρκτα καποια στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
δημιουργεις κοινωνικες ανισοτητες ετσι. αυτο ειναι το μεγαλο προβλημα. στην τελικη, υπαρχουν πιο ικανα ατομα απο σενα, τα οποια ομως δεν ενδιαφερονται για το κερδος. αυτα τα ατομα ομως πρεπει να ζουν, συμφωνα με τη λογικη σου, καλυτερη ζωη, επειδη ειναι πιο ικανα.

Μέσα στην ικανότητες τους πρέπει να υπάρχει και η ικανότητα να μπορούν να οικονομήσουν μέσω των ικανοτήτων τους, εγώ μπορεί να είμαι μια απάτη στην τελική αλλά να φαίνομαι πιο ικανός από τους πραγματικά ικανούς, μόνο λόγου αυτή της ικανότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σκοπός είναι η επιβιώσει, και τα έργα δεν σου εξασφαλίζουν αυτό, δες το ρεαλιστικά, σταμάτα να ονειρεύεσαι ουτοπίες, χαραμίζεσαι τσάμπα.

σκοπος δεν ειναι πλεον η επιβιωσΗ, γιατι πολυ απλα την εχουμε, σχεδον οι περισσοτεροι απο εμας εξασφαλισει.

θεωρεις οτι χαραμιζομαι; τι κριμα, τουλαχιστον εγω θα κανω ΚΑΤΙ αξιολογο στη ζωη μου, απο το να θελω να βγαλω λεφτα.

οπα, τωρα διαβασα για τα εργα.

τα εργα ειναι αυτα που μας εξασφαλιζουν την επιβιωση. τα χρηματα ειναι απλα ενα μεσο για την ανταλλαγη των αγαθων. τιποτα περισσοτερο
-----------------------------------------
Μέσα στην ικανότητες τους πρέπει να υπάρχει και η ικανότητα να μπορούν να οικονομήσουν μέσω των ικανοτήτων τους, εγώ μπορεί να είμαι μια απάτη στην τελική αλλά να φαίνομαι πιο ικανός από τους πραγματικά ικανούς, μόνο λόγου αυτή της ικανότητας.

ειναι απλο, για αυτους τους ανθρωπους, το κερδος δεν ειναι αυτοσκοπος. οποτε δεν χρειαζεται να τα κονομισουν.

στην τελικη, ειναι κυριως λογω αυτων των ανθρωπων που υπαρχει προοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία αυτό, άμα μπορείς να βγάλεις τόσα λεφτά, μαγκιά, γιατί να μην μπορείς γιατί να μην στο επιτρέπει κάποιος.

ΚΑΙ με το κέρδος, και όχι την φήμη τους μόνο αλλά και την ζωή τους, την επιβιώσει τους.
-----------------------------------------

Σκοπός είναι η επιβιώσει, και τα έργα δεν σου εξασφαλίζουν αυτό, δες το ρεαλιστικά, σταμάτα να ονειρεύεσαι ουτοπίες, χαραμίζεσαι τσάμπα.


Για να επιβιωσεις μπορεις και με 800Ε δε χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο. Για να επιβιωσεις μπορεις να πας να μεινεις στο δασος επισης, θα τα καταφερεις.
Καλα αν εσενα σου αρεσει να δουλευεις για να βγαζει καποιος τα πενταπλασια απο εσενα και να επηρεαζει τη ζωη σου τοσο πολυ (γιατι μη ξεχναμε οτι οι πολυεθνικες και τα συμφεροντα τους στηριζονται απο την πολιτικη) ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Σκοπός είναι η επιβιώσει, και τα έργα δεν σου εξασφαλίζουν αυτό, δες το ρεαλιστικά, σταμάτα να ονειρεύεσαι ουτοπίες, χαραμίζεσαι τσάμπα.

Από πότε το έργο και η προσφορά δεν εξασφαλίζουν επιβίωση? Μπορούμε να επιβιώσουμε και χωρίς το θεσμό των χρημάτων.
Το να επιδιώκεις να συγκεντρώσεις χρήματα-άρα πλούτο- δεν είναι στοιχείο επιβίωσης, αλλά αυτοϊκανοποίησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
χωρίς το θεσμό των χρημάτων
σε αυτο εχω τις ενστασεις. το χρημα ειναι εξυπηρετηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
σε αυτο εχω τις ενστασεις. το χρημα ειναι εξυπηρετηση

Παρέχει μια κάποια ευκολία, αλλά γίνεται να επιβιώσουμε σαν κοινωνία και χωρίς αυτό.
Και κυρίως χωρίς το θεσμό του 'δουλεύω για να αποκτήσω πρωτίστως χρήματα, και μετά βλέπω πως θα τα ξοδέψω'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
σκοπος δεν ειναι πλεον η επιβιωσΗ, γιατι πολυ απλα την εχουμε, σχεδον οι περισσοτεροι απο εμας εξασφαλισει.

θεωρεις οτι χαραμιζομαι; τι κριμα, τουλαχιστον εγω θα κανω ΚΑΤΙ αξιολογο στη ζωη μου, απο το να θελω να βγαλω λεφτα.

οπα, τωρα διαβασα για τα εργα.

τα εργα ειναι αυτα που μας εξασφαλιζουν την επιβιωση. τα χρηματα ειναι απλα ενα μεσο για την ανταλλαγη των αγαθων. τιποτα περισσοτερο
-----------------------------------------


ειναι απλο, για αυτους τους ανθρωπους, το κερδος δεν ειναι αυτοσκοπος. οποτε δεν χρειαζεται να τα κονομισουν.

στην τελικη, ειναι κυριως λογω αυτων των ανθρωπων που υπαρχει προοδος.
Η επιβίωση δεν είναι τόσο εύκολη λέξη, επιβιώνω ή δεν επιβιώνω, υπάρχει μια κλίμακα, μπορείς να επιβιώσεις τρώγοντας σκουπίδια στο δρόμο. Ο καθένας θέτει το δικό του όριο και προσπαθεί να το φτάσει.

Πίστεψε με ακόμα δεν έχεις κάνει κάτι αξιόλογο, ούτε θα ξέρεις μέχρι το τέλος άμα έχει πραγματικά κάνει κάτι αξιόλογο, εγώ ποτέ δεν σου είπα ότι ο στόχος σου ο πρώτος πρέπει να είναι τα λεφτά, αλλά πρέπει να είναι και αυτός και από τους βασικούς γιατί είτε θέλεις να το πιστέψεις είτε δεν θέλεις να το πιστέψεις, τα λεφτά σου αλλάζουν την ζωή. i know it sucks.

Έργο θα αποτελείς με οποιαδήποτε δουλεία σου, είναι αρκετά θεωρητική λέξη οπότε πάντα από ένα μάτι κάτι που κανείς δεν θεωρεί έργο αυτός θα το θεωρεί. Τα λεφτά είναι και δύναμη όχι απλά ένα μέσο βοήθεια ανταλλαγών.
-----------------------------------------
Για να επιβιωσεις μπορεις και με 800Ε δε χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο. Για να επιβιωσεις μπορεις να πας να μεινεις στο δασος επισης, θα τα καταφερεις.
Καλα αν εσενα σου αρεσει να δουλευεις για να βγαζει καποιος τα πενταπλασια απο εσενα και να επηρεαζει τη ζωη σου τοσο πολυ (γιατι μη ξεχναμε οτι οι πολυεθνικες και τα συμφεροντα τους στηριζονται απο την πολιτικη) ΟΚ.
Λοιπόν, προφανώς και δεν το θέλω, αλλά ούτε θέλω αυτούς που έχω ξεπεράσει ήδη να ισορροπιστούν μαζί μου.
Για μένα η λέξη ισότητα είναι η λέξη των αδύναμων, δεν μπορούν να φτάσουν ψιλά μόνη τους σε οποιοδήποτε τομέα και επικαλούνται την ισότητα να τους βοηθήσει, εγώ δεν θα πέσω εκεί. Άμα υποθετικά (πολύ υποθετικά γιατί μπορώ να βάλω στοίχημα να ζω για πάντα στην κόλαση, ότι κομμουνισμός αληθινός δεν θα υπάρξει ποτέ) υπάρξει ισότητα, ένας άνθρωπος δεν θα μπορέσει να πάει μπροστά, ίσως πέρα από τα έργα του να θέλει οικονομικά να φτάσει πιο ψιλά να ανοίξει κάτι, όλοι αυτή η μίζερη κοινωνία δεν θα τον αφήσει, γιατί απλά πρέπει να είναι με τον μέσω όρο και αυτή η κοινωνία δεν θα αντέξει πολύ εκεί πάνω.
Γενικά ο καπιταλισμός είναι η πραγματικότητα, είναι για τους ρεαλιστές, ο κομμουνισμός είναι για τους χριστιανούς, άνθρωποι που το κεφάλι τους πετάει πολύ ψιλά, αλλά τα πόδια τους είναι βουτηγμένα σε έναν λάκκο με σκατά.
-----------------------------------------
Από πότε το έργο και η προσφορά δεν εξασφαλίζουν επιβίωση? Μπορούμε να επιβιώσουμε και χωρίς το θεσμό των χρημάτων.
Το να επιδιώκεις να συγκεντρώσεις χρήματα-άρα πλούτο- δεν είναι στοιχείο επιβίωσης, αλλά αυτοϊκανοποίησης...

Άμα τα έργα σου δεν παρέχουν χρήματα δεν θα επιβιώσεις, εγώ απλά αφήνω ελεύθερα τον άνθρωπο να διαλέξει, είτε θα κάνει κάτι για την κοινωνία σου είτε δεν θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Άμα τα έργα σου δεν παρέχουν χρήματα δεν θα επιβιώσεις, εγώ απλά αφήνω ελεύθερα τον άνθρωπο να διαλέξει, είτε θα κάνει κάτι για την κοινωνία σου είτε δεν θα κάνεις.

Τυχαίνει εάν είμαι αγρότης να μπορώ να προσφέρω γάλα και λαχανικά, κρέας, σιτηρά και ένα σωρό. Τυχαίνει αν είμαι χτίστης να προσφέρω οικοδομικές εργασίες. Τυχαίνει αν είμαι επιστήμονας να προσφέρω ανακαλύψεις για τεχνολογική πρόοδο στους άλλους...
Όλοι αυτοί προσφέρουν έργο, όχι χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top