Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πίστεψε με ακόμα δεν έχεις κάνει κάτι αξιόλογο, ούτε θα ξέρεις μέχρι το τέλος άμα έχει πραγματικά κάνει κάτι αξιόλογο, εγώ ποτέ δεν σου είπα ότι ο στόχος σου ο πρώτος πρέπει να είναι τα λεφτά, αλλά πρέπει να είναι και αυτός και από τους βασικούς γιατί είτε θέλεις να το πιστέψεις είτε δεν θέλεις να το πιστέψεις, τα λεφτά σου αλλάζουν την ζωή. i know it sucks

δεν σε πιστευω, δεν μπορεις να με πεισεις με αποψεις-δογματα.

δεν εχεις μπει καν στο κλιμα των πραγματων που ειπα.

ποτε μου δεν μιλησα για το "εγω", αλλα εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια το "εμεις"

η επιβιωση ειναι πολυ απλη εννοια. ειναι η καλυψη των βασικων αναγκων του ανθρωπου. απο εκει και περα, για τις αλλες αναγκες, οπως για παραδειγμα ειναι η μορφωση, η ψυχαγωγια, στις μερες μας δυστυχως απαιτουν πολλα χρηματα. κατι που δεν στηριζω, αλλα με την σταση σου εσυ το κανεις.


Γενικά ο καπιταλισμός είναι η πραγματικότητα, είναι για τους ρεαλιστές, ο κομμουνισμός είναι για τους χριστιανούς, άνθρωποι που το κεφάλι τους πετάει πολύ ψιλά, αλλά τα πόδια τους είναι βουτηγμένα σε έναν λάκκο με σκατά

ο καπιταλισμος εχει αποτυχει, αποτυγχανει και καθημερινα, αλλα εχει την μοναδικη ιδιοτητα να αναγενναται απο τη σταχτη τους.

στην τελικη, αφου εισαι ρεαλιστης, θα επρεπε να ειχες καταλαβει οτι οι ανθρωποι δεν χρειαζεται να δουλευουν 12+ ωρες, αφου τα μεσα παραγωγης ειναι και συγχρονα και υπεραρκετα. ομως, η ανιση κατανομη του πλουτου, η κερδοσκοπια και το παρον συστημα αναγκαζει τους ανθρωπους να δουλευουν, χωρις ουσια, παρα πολλες ωρες, και στην τελικη χωρις να καρπονονται την εργασια τους. fact
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
δεν σε πιστευω, δεν μπορεις να με πεισεις με αποψεις-δογματα.

δεν εχεις μπει καν στο κλιμα των πραγματων που ειπα.

ποτε μου δεν μιλησα για το "εγω", αλλα εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια το "εμεις"

η επιβιωση ειναι πολυ απλη εννοια. ειναι η καλυψη των βασικων αναγκων του ανθρωπου. απο εκει και περα, για τις αλλες αναγκες, οπως για παραδειγμα ειναι η μορφωση, η ψυχαγωγια, στις μερες μας δυστυχως απαιτουν πολλα χρηματα. κατι που δεν στηριζω, αλλα με την σταση σου εσυ το κανεις.




ο καπιταλισμος εχει αποτυχει, αποτυγχανει και καθημερινα, αλλα εχει την μοναδικη ιδιοτητα να αναγενναται απο τη σταχτη τους.

στην τελικη, αφου εισαι ρεαλιστης, θα επρεπε να ειχες καταλαβει οτι οι ανθρωποι δεν χρειαζεται να δουλευουν 12+ ωρες, αφου τα μεσα παραγωγης ειναι και συγχρονα και υπεραρκετα. ομως, η ανιση κατανομη του πλουτου, η κερδοσκοπια και το παρον συστημα αναγκαζει τους ανθρωπους να δουλευουν, χωρις ουσια, παρα πολλες ωρες, και στην τελικη χωρις να καρπονονται την εργασια τους. fact
Σε πιστεύω αλλά το να ξεπεράσεις αυτό το όριο τον 12ωρο και να βρεις κάτι καλύτερο είναι στα χέρια σου, και όταν το βρεις έτσι θα ξεχωρίσεις σε αυτόν τον τομέα, όλα είναι δοκιμασίες.
-----------------------------------------
Τυχαίνει εάν είμαι αγρότης να μπορώ να προσφέρω γάλα και λαχανικά, κρέας, σιτηρά και ένα σωρό. Τυχαίνει αν είμαι χτίστης να προσφέρω οικοδομικές εργασίες. Τυχαίνει αν είμαι επιστήμονας να προσφέρω ανακαλύψεις για τεχνολογική πρόοδο στους άλλους...
Όλοι αυτοί προσφέρουν έργο, όχι χρήματα.

Μιλάω για το τι παίρνουν σε αντάλλαγμα.
-----------------------------------------
δεν σε πιστευω, δεν μπορεις να με πεισεις με αποψεις-δογματα.

δεν εχεις μπει καν στο κλιμα των πραγματων που ειπα.

ποτε μου δεν μιλησα για το "εγω", αλλα εχει πολυ μεγαλυτερη σημασια το "εμεις"

η επιβιωση ειναι πολυ απλη εννοια. ειναι η καλυψη των βασικων αναγκων του ανθρωπου. απο εκει και περα, για τις αλλες αναγκες, οπως για παραδειγμα ειναι η μορφωση, η ψυχαγωγια, στις μερες μας δυστυχως απαιτουν πολλα χρηματα. κατι που δεν στηριζω, αλλα με την σταση σου εσυ το κανεις.

Για εσένα μπορεί το να έχεις της βασικές σου ανάγκες είναι αρκετό, εγώ όμως αγαπάω και σέβομαι υπερβολικά τον εαυτό μου και θέλω να του παρέχω τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σε πιστεύω αλλά το να ξεπεράσεις αυτό το όριο τον 12ωρο και να βρεις κάτι καλύτερο είναι στα χέρια σου, και όταν το βρεις έτσι θα ξεχωρίσεις σε αυτόν τον τομέα, όλα είναι δοκιμασίες.
σε καιει τοσο πολυ να γινεις "καποιος" στη ζωη σου ετσι;

ο κοσμος δεν υπαρχει για να τον ανταγωνιζεσαι, οτι και να μας ελεγαν στο σχολειο, αλλα για να συνεργαζεσαι μαζι του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μιλάω για το τι παίρνουν σε αντάλλαγμα.

E, o ένας παίρνει από τον άλλον. Ο αγτρότης προσφέρει φαγητό και παίρνει κτίσμα και τεχνολογική υποδομή και αντίστοιχα...
Δεν θέλει πολλή σκέψη...
---
fasdag, μαζί σου.
Ο κόσμος είναι για να συνυπάρχουμε, όχι να προσπαθούμε να ξεχωρίσουμε για να ταΐσουμε το υπερτρφικό εγώ μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
σε καιει τοσο πολυ να γινεις "καποιος" στη ζωη σου ετσι;

ο κοσμος δεν υπαρχει για να τον ανταγωνιζεσαι, οτι και να μας ελεγαν στο σχολειο, αλλα για να συνεργαζεσαι μαζι του

Με καίει να γίνω ο καλύτερος όχι απλά "κάποιος", ένας από τους σκοπούς που συνεχίζω να ζω είναι το να γίνομαι καλύτερος όπου μπορώ.

Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να δω έτσι τον κόσμο, για μένα ο κόσμος δεν είναι με λουλούδια και πεταλούδες, πιο πολύ σαν ένα wasteland που ο κάθε ζωντανός τρώει τον άλλον για να επιβιώσει άλλη μια μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
E, o ένας παίρνει από τον άλλον. Ο αγτρότης προσφέρει φαγητό και παίρνει κτίσμα και τεχνολογική υποδομή και αντίστοιχα...
Δεν θέλει πολλή σκέψη...

Γιατί μου τα λες αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σε πιστεύω αλλά το να ξεπεράσεις αυτό το όριο τον 12ωρο και να βρεις κάτι καλύτερο είναι στα χέρια σου, και όταν το βρεις έτσι θα ξεχωρίσεις σε αυτόν τον τομέα, όλα είναι δοκιμασίες.

Ωραία και πες ότι από τι στιγμή που θα βγεις στην αγορά εργασίας στρώνεις κώλο κάτω, δουλεύεις σαν το σκυλί όλη μέρα, και γλύφεις τα αφεντικά σου απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, και κάποια στιγμή κάπου στα 50 σου θα είσαι πλούσιος και επιτυχημένος. Και μετά τι; νομίζεις πως θα είσαι ευτυχισμένος; αυτό είναι το νόημα της ζωής, να βγάλεις πολλά λεφτά; και τι θα τα κάνεις στον τάφο σου θα τα πάρεις;

Όσα και να αποκτήσεις ποτέ δεν θα είσαι για πάντα ευτυχισμένος. Πάντα θα θες κάτι παραπάνω (αν ακολουθείς αυτό το σκεπτικό βέβαια). Η ευτυχία πάντα είναι προσωρινή και δεν χρειάζεσαι πολλά λεφτά για να την επιτύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να δω έτσι τον κόσμο, για μένα ο κόσμος δεν είναι με λουλούδια και πεταλούδες, πιο πολύ σαν ένα wasteland που ο κάθε ζωντανός τρώει τον άλλον για να επιβιώσει άλλη μια μέρα.
δεν μπορω να καταλαβω ποιος βλεπει τον κοσμο με λουλουδια και πεταλουδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ωραία και πες ότι από τι στιγμή που θα βγεις στην αγορά εργασίας στρώνεις κώλο κάτω, δουλεύεις σαν το σκυλί όλη μέρα, και γλύφεις τα αφεντικά σου απ' το πρωί μέχρι το βράδυ, και κάποια στιγμή κάπου στα 50 σου θα είσαι πλούσιος και επιτυχημένος. Και μετά τι; νομίζεις πως θα είσαι ευτυχισμένος; αυτό είναι το νόημα της ζωής, να βγάλεις πολλά λεφτά; και τι θα τα κάνεις στον τάφο σου θα τα πάρεις;

Όσα και να αποκτήσεις ποτέ δεν θα είσαι για πάντα ευτυχισμένος. Πάντα θα θες κάτι παραπάνω (αν ακολουθείς αυτό το σκεπτικό βέβαια). Η ευτυχία πάντα είναι προσωρινή και δεν χρειάζεσαι πολλά λεφτά για να την επιτύχεις.

Μίλησα ποτέ για ευτυχία? :whatever:
-----------------------------------------
δεν μπορω να καταλαβω ποιος βλεπει τον κοσμο με λουλουδια και πεταλουδες.

Όσο και να θες να συνεργαστείς εσύ με τον κόσμο, ο κόσμος δεν θέλει να συνεργαστεί μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μίλησα ποτέ για ευτυχία?
Αλλά γιατί; για να "επιβιώσεις"; καλά είπαμε μια ζούγκλα είναι η κοινωνία αλλά όχι κι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αλλά γιατί; για να "επιβιώσεις"; καλά είπαμε μια ζούγκλα είναι η κοινωνία αλλά όχι κι έτσι.

Δεν είναι το πρόβλημα ότι η κοινωνία είναι ζούγκλα, το πρόβλημα είναι ότι ο άνθρωπος είναι ζώο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όσο και να θες να συνεργαστείς εσύ με τον κόσμο, ο κόσμος δεν θέλει να συνεργαστεί μαζί σου.
δεν αποτελεις τον κοσμο
-----------------------------------------
Δεν είναι το πρόβλημα ότι η κοινωνία είναι ζούγκλα, το πρόβλημα είναι ότι ο άνθρωπος είναι ζώο.
δεν αποτελει καν προβλημα αυτο. ειναι απλα αντικειμενικη αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
δεν αποτελεις τον κοσμο
-----------------------------------------
δεν αποτελει καν προβλημα αυτο. ειναι απλα αντικειμενικη αληθεια
Άμα πιστεύεις πως μόνο εγώ είμαι έτσι, είσαι αφελής, αλλά όταν συναντήσεις τον κόσμο έξω από το κουτί σου ίσως δεις τα πράγματα όπως είναι.


Αυτός το θεώρησε πρόβλημα και του είπα δεν φταίει η κοινωνία αλλά οι άνθρωποι, ούτε για μένα αποτελεί πρόβλημα μια ονομασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Άμα πιστεύεις πως μόνο εγώ είμαι έτσι, είσαι αφελής, αλλά όταν συναντήσεις τον κόσμο έξω από το κουτί σου ίσως δεις τα πράγματα όπως είναι.
αν αρχισεις να συνειδητοποιεις τι γραφω και δεν κανεις υποθεσεις τοτε θα ειναι καλυτερα. δεν αποτελεις κριτηριο, δεν μπορεις να γενικευεις τοσο απλα με το ο "κοσμος δεν θελει να συνεργαστει". πολυ απλο, ουτε αποτελεις τον κοσμο, ουτε γνωριζεις ολο τον κοσμο για να το ισχυριστεις. απλα γενικευεις.


οι ανθρωποι αποτελουν την κοινωνια, οποτε η απαντηση σου δεν εχει νοημα.

βγες εσυ απο τη κλουβα σου πρωτα. ασε με εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Γιατί μου τα λες αυτά?

Έχει και ένα quote το ποστ μου. Είναι απάντηση.
--------
Εσύ μπορεί να μην μιλάς για ευτυχία, εγώ μιλάω πάντως. Τι νόημα έχει να έχεις πολλά λεφτά και κοινωνική αναγνωρισιμότητα αν δεν είσαι ευτιχισμένος?
Τί νόημα έχει μια δυστυχισμένη κοινωνία σε γενικότερο επίπεδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω πως οι άνθρωποι αντικειμενικά είναι ζώα. Είσαι ζώο όταν θέλεις να είσαι και όταν μπαίνεις στο τρυπάκι του τύπου καλύτερα ο άλλος παρά εγώ. Καλώς ή κακώς όμως δεν σκέφτονται όλοι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Έχει και ένα quote τοο ποστ μου. Είναι απάντηση.
--------
Εσύ μπορεί να μην μιλάς για ευτυχία, εγώ μιλάω πάντως. Τι νόημα έχει να έχεις πολλά λεφτά και κοινωνική αναγνωρισιμότητα αν δεν είσαι ευτιχισμένος?

Ρε άμα δεν είσαι ευτυχισμένος καλύτερα να μην ζεις, δεν είπα ότι τα λεφτά είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει στην ζωή σου, το θέμα είναι ότι σε λίγο με τα λεφτά θα αγοράζουμε τα πάντα, τουλάχιστον ένα μεγάλο κομμάτι της ευτυχίας και της υγείας το αγοράζεις και τώρα.
-----------------------------------------
Εγώ δεν πιστεύω πως οι άνθρωποι είναι ζώα. Είσαι ζώο όταν θέλεις να είσαι και όταν μπαίνεις στο τρυπάκι του τύπου καλύτερα ο άλλος παρά εγώ. Καλώς ή κακώς όμως δεν σκέφτονται όλοι έτσι.

Βιολογικά ήμαστε ζώα.
-----------------------------------------
αν αρχισεις να συνειδητοποιεις τι γραφω και δεν κανεις υποθεσεις τοτε θα ειναι καλυτερα. δεν αποτελεις κριτηριο, δεν μπορεις να γενικευεις τοσο απλα με το ο "κοσμος δεν θελει να συνεργαστει". πολυ απλο, ουτε αποτελεις τον κοσμο, ουτε γνωριζεις ολο τον κοσμο για να το ισχυριστεις. απλα γενικευεις.


οι ανθρωποι αποτελουν την κοινωνια, οποτε η απαντηση σου δεν εχει νοημα.

βγες εσυ απο τη κλουβα σου πρωτα. ασε με εμενα

Το θέμα είναι ότι και εσύ γενίκευσες.

Στην ουσία αυτό ήθελα να πω στον άλλον, δεν φταίνε οι κοινωνίες που φτιάξαμε αλλά εμείς οι ίδιοι που της φτιάξαμε.

Καθρεφτάκι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βιολογικά ήμαστε ζώα.

Ναι χαίρω πολύ βιολογικά ναι. Εγώ αναφέρομαι στη νοοτροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε άμα δεν είσαι ευτυχισμένος καλύτερα να μην ζεις, δεν είπα ότι τα λεφτά είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει στην ζωή σου, το θέμα είναι ότι σε λίγο με τα λεφτά θα αγοράζουμε τα πάντα, τουλάχιστον ένα μεγάλο κομμάτι της ευτυχίας και της υγείας το αγοράζεις και τώρα.

Ειλικρινά κλασσική απογοητευτική αντιμετώπιση του τύπου media-κατανάλωση-"καλή ζωή".
Τα πράγματα που φέρνουν την πραγματική ευτυχία δεν αγοράζονται.
Σαν τη διαφήμιση της mastercard ένα πράγμα. Ανεκτίμητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Έχουμε το ένστικτο της επιβίωσης και το ένστικτο της αναπαραγωγής, τα ζώα το έχουν αυτό. Ορίστε, ότι κάνεις στην ζωή σου έχει να κάνει με αυτά τα δύο.
-----------------------------------------
Ειλικρινά κλασσική απογοητευτική αντιμετώπιση του τύπου media-κατανάλωση-"καλή ζωή".
Τα πράγματα που φέρνουν την πραγματική ευτυχία δεν αγοράζονται.
Σαν τη διαφήμιση της mastercard ένα πράγμα. Ανεκτίμητα.

Προφανώς όμως κάποια αγοράζονται, κυρίως για την υγεία κιόλας που δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς, την ευτυχία μπορείς να την κερδίσεις χωρίς καθόλου χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top