Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Βασικα με παραπεμπει σε Νιτσε ολο αυτο.Δυνατοι σωματικα ανθρωποι>αδυναμοι σωματικα ανθρωποι και ειναι λογικο.
Αλλα δυνατοι απο αποψη εξουσιας εννοει μαλλον. Και τι σημαινει το >? Οτι ειναι καλυτεροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Το να μιλάει κανείς με καθαρά - ομολογουμένως σκληρή - πολιτική ορολογία, δε σημαίνει ότι λέει κάποιον βλάκα! Αλλά... το ρητό «εξ ιδίον κρίνουμε τα αλλότρια» επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά.
Σε ότι αφορά στα υπόλοιπα... είναι τιμή μου αντιδραστικά παιδάκια - γνήσιοι εκφραστές της αστικής ιδεολογίας - να με θεωρούν καθηγητάκο!

Εσύ έχεις βγει I5 γιατί το παλεύεις;
Όλοι οι κηφήνες στην αξιοπρέπεια τι ρίξατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Βασικα με παραπεμπει σε Νιτσε ολο αυτο.Δυνατοι σωματικα ανθρωποι>αδυναμοι σωματικα ανθρωποι και ειναι λογικο.
Αλλα δυνατοι απο αποψη εξουσιας εννοει μαλλον. Και τι σημαινει το >? Οτι ειναι καλυτεροι;

Τα ίδια έκανε ο Χίτλερ με τον 'U'bermensch και γνωστά τα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Βασικα με παραπεμπει σε Νιτσε ολο αυτο.Δυνατοι σωματικα ανθρωποι>αδυναμοι σωματικα ανθρωποι και ειναι λογικο.
Αλλα δυνατοι απο αποψη εξουσιας εννοει μαλλον. Και τι σημαινει το >? Οτι ειναι καλυτεροι;

Ναι. Καλύτεροι, πιο ξύπνιοι, πιο άξιοι και κυρίως με μεγαλύτερα @@. Στο τελευταίο κολάει κυρίως
-----------------------------------------
Τα ίδια έκανε ο Χίτλερ με τον 'U'bermensch και γνωστά τα αποτελέσματα.

Ναι, φταίει η τεμπελιά τους, αυτός του έφταιξε
χαχαχαα
ΤΙ σχέσει έχει αυτό δηλαδή; Οι νόμοι της κοινωνίας ισχούν και χωρίς δικτάτορες/μονάρχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ναι. Καλύτεροι, πιο ξύπνιοι, πιο άξιοι και κυρίως με μεγαλύτερα @@. Στο τελευταίο κολάει κυρίως

Συγνωμη που το λεω, αλλα εισαι στην ιδια κλαση με το αβαταρ σου.
Παω για διαβασμα. Νιαου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ξεκινάμε με το "δυνατοί άνθρωποι > αδύναμοι άνθρωποι". ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να εφαρμόσουμε στα δεδομένα ένα φίλτρο εξομάλυνσης ώστε να φτάσουμε στο "άνθρωποι = άνθρωποι".

Όποιος διαφωνεί απλά δεν είναι άνθρωπος για μένα.
+1

Κι όπως έλεγε ο «θείος Μαρξ»... «Από τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του»...
Χαίρομαι που με τους περισσότερους σε αυτό το forum νοιώθω «σύμμαχος» παρά «εχθρός»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ξεκινάμε με το "δυνατοί άνθρωποι > αδύναμοι άνθρωποι". ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να εφαρμόσουμε στα δεδομένα ένα φίλτρο εξομάλυνσης ώστε να φτάσουμε στο "άνθρωποι = άνθρωποι".

Όποιος διαφωνεί απλά δεν είναι άνθρωπος για μένα.

Άμα ζούσαμε σε αυτό που λες, άνθρωποι=άνθρωποι εγώ θα ήμουν ο πρώτος που θα εκμεταλλεύονταν αυτή την άγνοια και μαζί μου σχεδόν οι μισοί και παραπάνω ανθρωπότητα έστω και σε μικρό επίπεδο.
Την εξουσία πάντα την ήθελε ο άνθρωπος όσοι δεν την ήθελαν, οι πιο πολύ ήταν αδύναμοι και ήθελαν ισορροπία τουλάχιστον να ανέβουν έστω και λίγο πιο ψηλά, οι άλλοι απλά φοβούνται να παίξουν το παιχνίδι ζωή, φοβούνται τα ρίσκα το κίνδυνο και απλά κουκουλώνονται σε έναν μικρό κόσμο και φωνάζουν "βοήθεια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Έτσι είναι. Τα άλλα που λέμε είναι για να μην κλαίνε.
Λοιπόν, όταν λέω ισάξιοι δεν μιλάω για το νόμο. Εκεί είναι. Κοινωνικά όμως, πρακτικά δεν είναι και δεν θα έπρεπε να είναι. Αλλιώς αντιμετωπίζεται σε μια τράπεζα/εστιατόριο/μαγαζί κάθε είδους ο ένας κι αλλιώς ο άλλος. Ο ένας θα πάρει τον υπάλληλο και θα του πει "καλημέρα σας, γιατί η δόση του δανείου μου ανέβηκε" και ο άλλος θα πάρει τον διεθυντή και θα του πει "έλα ρε μ.., τι γίνεται, πάλι ανεβάσατε τη δόση;"

Είναι θέμα ποιός είσαι. Και κακά τα ψέματα, έτσι είναι

Αχ μπράβο, θα σε ΣΕΒΕΤΑΙ και θα σε ΤΙΜΑ η κοινωνία, θα μπορείς να λες με μεγάλη οικειότητα 'μαλάκα' τον κάθε τραπεζικό υπάλληλο και θα είναι οι γονείς σου περήφανοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Βασικα με παραπεμπει σε Νιτσε ολο αυτο.Δυνατοι σωματικα ανθρωποι>αδυναμοι σωματικα ανθρωποι και ειναι λογικο.
Αλλα δυνατοι απο αποψη εξουσιας εννοει μαλλον. Και τι σημαινει το >? Οτι ειναι καλυτεροι;

Καλύτερη όχι, μεγαλύτερη δύναμη, εξουσία, ισχύει.

Τα ίδια έκανε ο Χίτλερ με τον 'U'bermensch και γνωστά τα αποτελέσματα.

Όταν είσαι τόσο ψηλά με τόσα αρπακτικά δίπλα σου, ένα παραμικρό λάθος σε στέλνει στον πάτο, και όσο πιο ψηλά είσαι τόσο πιο δυνατά θα πέσεις, ο θάνατος για τον Χίτλερ ήταν δώρο θα μπορούσε να ήταν χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αχ μπράβο, θα σε ΣΕΒΕΤΑΙ και θα σε ΤΙΜΑ η κοινωνία, θα μπορείς να λες με μεγάλη οικειότητα 'μαλάκα' τον κάθε τραπεζικό υπάλληλο και θα είναι οι γονείς σου περήφανοι.

Χαζό είσαι; Δεν νομίζω! Εννοώ ότι έχει οικειότητα, και δεν θα πάρει τον υπάλληλο, θα πάρει το φίλο του το διευθυντη
-----------------------------------------
Ο ένας θα πάει στην ουρά, και για τον άλλο θα πετάξουν έξω 2-3. Αυτό λέγεται κοινωνική δύναμη και σεβασμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Με κομμουνιστές καθηγητές, τι εκπαίδευση περιμένετε να έχουμε;

Βάλτε τον Άδωνι με τη Μπουμπούκα να μας μαθαίνουν γράμματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
+1

Κι όπως έλεγε ο «θείος Μαρξ»... «Από τον καθένα σύμφωνα με τις δυνατότητές του στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του»...
Χαίρομαι που με τους περισσότερους σε αυτό το forum νοιώθω «σύμμαχος» παρά «εχθρός»

Ναι αλλά θυμάσαι ότι υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται τελείως διαφορετικά, και μάλιστα είναι πολύ πιο απτοί από τα ομιχλώδη 'οι πλούσιοι', 'οι έχοντες εξουσία' - και μετά αναρωτιόμαστε πώς θ' αλλάξει ο κόσμος σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
mmpf Μπορεις να μου περιγραψεις συνοπτικα την γενικοτερη οικονομικοκοινωνικη ταξη στην οποια εντασσεις τον εαυτο σου;

των Άγγλων ευγενών...:P

Rania, είναι υποκόμις του Γιόρκσαϊρ, δούκας του Μπάγκινγχαμ, δελφίνος του Βρετανικού θρόνου, καρδινάλιος του Ουεστμίνστερ και μεγαλομέτοχος πετρελαϊκών βιομηχανιών...:D :lol: :lol:

πέρα από την πλάκα, φίλε mmpf, κανένα επάγγελμα δεν είναι ντροπή...

Γιατί θα πρέπει να καλλιεργούμε την οθωμανίστικη ρατσιστική νοοτροπία απέναντι στα επαγγέλματα, στο κοινωνικό κύρος,...κτλ; :hmm: Με ποιο κριτήριο mmpf, κρίνεις έναν άνθρωπο πετυχημένο ή αποτυχημένο; Δεν είναι λίγο υποκειμενικό; Ο κάθε άνθρωπος, προσπαθεί στην ζωή του, μέσα από καθημερινό αγώνα και μαθαίνοντας από λάθη, να προχωράει θέτοντας στόχους...άρα; Δεν καταλαβαίνω, τι σημαίνει να είσαι κάποιος; :hmm: Η προσωπική επιτυχία πρέπει να είναι συνυφασμένη με το να είσαι κάποιος; :hmm: Πολλοί, είναι κάποιοι, αλλά σαν άνθρωποι είναι άδειοι...και ηχούν σαν κύμβαλα αλαλάζοντα...;) :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ναι καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή, γι αυτό και δεν μετράει από που ξεκίνησες. Αρκεί να φτάνεις κάπου. Γιατί αν ξεκινάς να βγάζεις 700 ευρώ, και μόλις γίνεις 65, παίρνεις 1100, τότε μάλλον δεν δούλεψες όσο έπρεπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Με κομμουνιστές καθηγητές, τι εκπαίδευση περιμένετε να έχουμε;

Σε πληροφορώ χωρίς να είμαι κομμουνιστής, κάτι κομμουνιστές καθηγητές μου, είναι άψογοι δάσκαλοι σε προσωπικότητα, ήθος, ακαδημαϊκή συμπεριφορά, επιστημονικές και κοινωνικές γνώσεις, έξυπνο χιούμορ από κάτι άλλα φυντάνια καθηγητές δεξιοσοσιαλιστές της κατιούσας "προόδου"...:P

(δεν απολυτολογώ, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα από που ξεκίνησες καθόλου. Εμένα οι γονείς μου έχουν απολυτήριο λυκείου, και βγάζουν τα 15πλα από τον καθηγητάκο από πάνω. Χωρίς να είναι παράνομοι, χωρίς κεφάλαια, χωρίς να πατήσουν σε άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μπορείς να είσαι επιτυχημένος και να μην είσαι λαμόγιο. Το ξέρω προσωπικά γιατί οι γονείς μου έχουν επιχειρήσεις εδώ και πολλά χρόνια και τα καλοκαίρια δούλευα σε αυτές.
Τώρα, είπες για εμένα και διευκρίνησα ότι δεν τον συγκρίνω με εμένα γιατί δεν έχω ενεργή δράση επαγγελματικά. Μπορώ όμως να τον συγκρίνω με γονείς/ φίλους κτλ που έχουν επιχειρήσεις, είτε μικρές είτε μεγαλύτερες. Μια φορά δεν γίνανε υπαλληλίσκοι, ούτε είναι νεόπλουτοι. Απλώς ξέρεις τι γίνεται;
Έρχεται ο υπαλληλάκος κατά τις 8, βάζεις τις πιτζάμες του, διαβάζει οικονομική εφημερίδα και κάνει κριτική στους άλλους που ρισκάρουνε. Με ποιά @@ ; Αυτός δει με έναν μισθουλάκο και η μόνη έννοια που έχει είναι το δανειάκι των 400 το μήνα που πήρε και πως θα αγοράσει κανένα λακοστ να τον δούνε στη δουλειά και στις 2 σχολάει και πάει σπίτι να ξεκουραστεί. Και τολμά να κριτικάρει τους άλλους, που πήραν ρίσκο. Και να, τα λεφτά σημαίνουν επιτυχία. Και άμα αυτός που τα έχει, δεν είναι νεόπλουτος, και ειδικά αν είναι αυτοδημιούργητος τότε δεν τολμά να του πει κανένας τίποτα. Γιατί δεν κοίταξαν να βολευτούν. Πήραν ρίσκα, βάλανε υποθήκες και βγάλανε
-----------------------------------------


Δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Απλώς οι φροντίζω οι φίλοι μου να έχουν εκτόπισμα
-----------------------------------------
Και γιατί όποιος έχει λεφτά είναι δυστυχισμένος ρε παιδιά. Τι ζήλια είναι αυτή;
Δηλαδή αποκλείεται να είναι νόμιμος, να έχει δουλειά δική του και να παιρνά και καλά;

Και εγώ αυτό που λέω είναι:
Καλύτερα μισή ζωή αλλά να ζεις σαν άρχοντας παρά ολόκληρη και σαν ένας της σειράς. Γι αυτό διαβάζω και αλλάζω ήπειρο του χρόνου. Για να πετύχω
-----------------------------------------


Ο γκάντι είναι ειδική κατηγορία. Αν έχεις σκοπό να γίνεις ιεραπόστολος, τα παίρνω όλα πίσω

Δεν ξέρω πως δημιούργησαν τις επιχειρήσεις τους οι γονείς σου και δεν μπορώ να κρίνω Δεν πιστεύω όμως να αποτελούν τη θεία εξαίρεση στο ελληνικό επιχειρηματικό σύστημα και να προσφέρουν τον αξιοπρεπή μισθό που θα έπρεπε στον απλό υπάλληλό τους και όχι το βασικό.
Και δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά ο βασικός στην Ελλάδα είναι τρισάθλιος. Και ο 'υπαλληλάκος' ασχολείται με τα 400 ευρώ (που για σένα μπορεί να είναι ένα μίζερο ποσό) της δόσης του δανείου του, γιατί αυτά αποτελούν ίσως κάτι παραπάνω από το μισό μηνιάτικό του. Και είναι σε κάποια πλαίσια φυσιολογικό ο μισθωτός να θέλει να αποκτήσει ένα lacoste και να νοιώσει 'ίσος' με τον εργοδότη του, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί τον εγκαλείς εσύ, που διαθέτει σε πολλαπλάσιο αριθμό αυτό που αυτός πασχίζει να αποκτήσει, ενώ δεν έχεις ασκήσει ούτε κατά διάνοια την εργασία που ασκεί αυτός...

Το να είσαι πλούσιος δεν είναι απόλυτο ότι σε καθιστά και δυστυχισμένο, γιατί έχει να κάνει με την ηθική και το χαρακτήρα καθενός.
Το να είσαι νόμιμος δεν έχει να κάνει με το κατά πόσο αισθάνεσαι ευτυχισμένος, γιατί όπως είπα είναι θέμα ηθικής.
Δεν νομίζω ότι κανείς εδώ μέσα εξέφρασε κάποιο αίσθημα ζήλιας, το αντίθετό μάλιστα... Και δεν έχει να κάνει με ζήλεια, αλλά με κοινωνική ισότητα και δικαιοσύνη αν έχεις ακουστά.

Ο Γκάντι δεν ήταν ιεραπόστολος.


Και μια συμβουλή, αν και δεν νομίζω ότι πρόκειται να εισακουστεί....
Διάλεγε τους φίλους σου με βάση το ήθος, γιατί το εκτόπισμα τους μπορεί κάποια στιγμή να σε καταπιεί μέσα στη δική τους απληστία...



Και ακόμη, μην είσαι τόσο επιθετικός με τους άλλους από το τίποτα. Ατά τα περί ζήλιας καταντούν γελοία, προσπαθείς να κρυφτείς και να αντεπιτεθείς συνεχώς. Και εγώ ακόμη περιμένω να ακούσω ΕΝΑ επιχείρημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα από που ξεκίνησες καθόλου. Εμένα οι γονείς μου έχουν απολυτήριο λυκείου, και βγάζουν τα 15πλα από τον καθηγητάκο από πάνω. Χωρίς να είναι παράνομοι, χωρίς κεφάλαια, χωρίς να πατήσουν σε άλλους.

στην ζωή δεν μεταφράζονται τα πάντα σε χρήμα...

πόσο μάλλον η ακαδημαϊκή εκπαιδευτική διαδικασία που στόχο έχει να πλάσει επιστήμονες πλουραλιστικής παιδείας....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως δημιούργησαν τις επιχειρήσεις τους οι γονείς σου και δεν μπορώ να κρίνω Δεν πιστεύω όμως να αποτελούν τη θεία εξαίρεση στο ελληνικό επιχειρηματικό σύστημα και να προσφέρουν τον αξιοπρεπή μισθό που θα έπρεπε στον απλό υπάλληλό τους και όχι το βασικό.
Και δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά ο βασικός στην Ελλάδα είναι τρισάθλιος. Και ο 'υπαλληλάκος' ασχολείται με τα 400 ευρώ (που για σένα μπορεί να είναι ένα μίζερο ποσό) της δόσης του δανείου του, γιατί αυτά αποτελούν ίσως κάτι παραπάνω από το μισό μηνιάτικό του. Και είναι σε κάποια πλαίσια φυσιολογικό ο μισθωτός να θέλει να αποκτήσει ένα lacoste και να νοιώσει 'ίσος' με τον εργοδότη του, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί τον εγκαλείς εσύ, που διαθέτει σε πολλαπλάσιο αριθμό αυτό που αυτός πασχίζει να αποκτήσει, ενώ δεν έχεις ασκήσει ούτε κατά διάνοια την εργασία που ασκεί αυτός...

Το να είσαι πλούσιος δεν είναι απόλυτο ότι σε καθιστά και δυστυχισμένο, γιατί έχει να κάνει με την ηθική και το χαρακτήρα καθενός.
Το να είσαι νόμιμος δεν έχει να κάνει με το κατά πόσο αισθάνεσαι ευτυχισμένος, γιατί όπως είπα είναι θέμα ηθικής.
Δεν νομίζω ότι κανείς εδώ μέσα εξέφρασε κάποιο αίσθημα ζήλιας, το αντίθετό μάλιστα... Και δεν έχει να κάνει με ζήλεια, αλλά με κοινωνική ισότητα και δικαιοσύνη αν έχεις ακουστά.

Ο Γκάντι δεν ήταν ιεραπόστολος.


Και μια συμβουλή, αν και δεν νομίζω ότι πρόκειται να εισακουστεί....
Διάλεγε τους φίλους σου με βάση το ήθος, γιατί το εκτόπισμα τους μπορεί κάποια στιγμή να σε καταπιεί μέσα στη δική τους απληστία...



Και ακόμη, μην είσαι τόσο επιθετικός με τους άλλους από το τίποτα. Ατά τα περί ζήλιας καταντούν γελοία, προσπαθείς να κρυφτείς και να αντεπιτεθείς συνεχώς. Και εγώ ακόμη περιμένω να ακούσω ΕΝΑ επιχείρημα

Πληρώνουμε σε καθαρίστηρια χιλιάρικο με φουλ ένσημα...Πες μου μια επιχείρηση στην ευρύτερη περιοχή που το κάνει αυτό
+και η κοινωνική ανισότητα, είναι παραμύθι για τους αδύναμους, όπως η σταχτομπούτα
-----------------------------------------
στην ζωή δεν μεταφράζονται τα πάντα σε χρήμα...

πόσο μάλλον η ακαδημαϊκή εκπαιδευτική διαδικασία που στόχο έχει να πλάσει επιστήμονες πλουραλιστικής παιδείας....:)

Ναι ναι, οι μισοί από τους υπάλληλους που πήραμε, με πτυχιο από πάντειο και 3 ξένες γλώσσες δεν μπορούσαν να κόψουν τιμολόγιο, και οι άλλοι μισοί κοιτάγανε να φύγουν στις 2 και δεν καθόντουσταν ούτε λεπτό παραπάνω για να βγεί η δουλεια. 1 αποδείχθηκε εντάξει μόνο. Όλοι με καλό μισθό και ασφάλιση. Αυτ'ό είναι η παιδεία σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή, γι αυτό και δεν μετράει από που ξεκίνησες. Αρκεί να φτάνεις κάπου. Γιατί αν ξεκινάς να βγάζεις 700 ευρώ, και μόλις γίνεις 65, παίρνεις 1100, τότε μάλλον δεν δούλεψες όσο έπρεπε


Λες να φταίει αυτό; ή το γεγονός ότι δεν είχε τις ίδιες ευκαιρίες με αυτόν που ξεκίνησε στο ίδιο και γλείφοντας τα αφεντικά του απ' το πρωί μέχρι το βράδυ πήγε στα 3.000;Και εσύ ο ίδιος είπες ότι μετά το σχολείο θες να φύγεις απ΄ την Ελλάδα να δουλεύεις στο εξωτερικό να γίνεις κάτι. Πόσοι άνθρωποι μπορούν να το κάνουν αυτό; Και τι σημαίνει από που ξεκίνησες; γιατί μετράει που θα φτάσεις; τι μισθό θα παίρνεις; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος δρόμος της "επιτυχίας"; Εσύ θα το καθορίσεις αυτό. Όπως και εσύ θα καθορίσεις το αν στο μέλλον επιτυχία θα θεωρούνται τα λεφτά ή κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top