Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αφου δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάς; Το νόμιμο είναι 800 νομίζω, και πίστεψε με ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πληρώνει ασφάλεια και υπερωρίες (edit: σε καθαρίστρια)
-----------------------------------------
Σώπα ρε Ωνάση...


Διαφωνείς; Δεν είπα ότι είμαι έξυπνος ή όχι, αλλά προτιμώ να κριθώ εκ του αποτελέσματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αφου δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάς; Το νόμιμο είναι 800 νομίζω, και πίστεψε με ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πληρώνει ασφάλεια και υπερωρίες

Από εμάς τι θες;
Να σου πούμε μπράβο που κάνεις το σωστό;
-----------------------------------------
Διαφωνείς; Δεν είπα ότι είμαι έξυπνος ή όχι, αλλά προτιμώ να κριθώ εκ του αποτελέσματος

Μάθε ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Από εμάς τι θες;
Να σου πούμε μπράβο που κάνεις το σωστό;
-----------------------------------------


Μάθε ελληνικά.

Όταν σου τελειώνουν τα επιχειρήματα το ίδιο κάνεις.
Και όχι, δεν θέλω κάτι από εσένα, απλώς απάντησα στον άλλο που είπε ότι δεν πληρώνουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, και δεν μιλάει κανένας

Και τι γίνεται αν κάποιος μιλήσει, το μικρό ψάρι μεγαλώσει, και έρθουν και άλλα μαζί του;
Ο κόσμος που ζούμε μπορεί να αλλάξει, αν σκεφτόμαστε έτσι όμως...χαιρέτα μας τον πλάτανο.

Και, ξαναλέω. Πάω να σπουδάσω, για να μορφωθώ και να επεκτείνω αυτά που θα παραλάβω
είδα καλά; κάτι έλεγες για @@ πριν.δε σε χάλασε όμως;(φυσικά και δεν δείχνει τίποτα βέβαια αυτό, απλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Όταν σου τελειώνουν τα επιχειρήματα το ίδιο κάνεις.
Και όχι, δεν θέλω κάτι από εσένα, απλώς απάντησα στον άλλο που είπε ότι δεν πληρώνουμε

Εμένα τουλάχιστον τελειώνουν.
Τα δικά σου που δεν υπάρχουν;

Ας βγουν off-topic τα 2 τελευταία δικά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Wow, εχετε παρεκτραπει εντελως εδω μεσα :)

Εκανα μεγαλη προσπαθεια να διαβασω τις απαντησεις και τους μονολογους σας [σε ελαχιστα σημεια ειδα διαλογο, τουλαχιστον οπως τον εχω εγω στο μυαλο μου], και μπορω να πω οτι με ιντριγκαρατε να (ξανα)μπω στο θεμα. Απ'οτι βλεπω εχετε δωσει κοινωνικες διαστασεις στην συζητηση, και φυσικα, κανετε ενα λαθος: Δεν εχετε κοινο σημειο. Καποιοι προσπαθουν να πουν τα πραγματα οπως ειναι, και καποιοι οπως θα επρεπε να ειναι, κατα την αποψη του καθενος βεβαια.

Fact one: Στην Ελλαδα ζουμε σε ενα συστημα καπιταλιστικο. Στον καπιταλισμο μπορεις να εχεις οτιδηποτε γουσταρει η ψυχουλα σου, αρκει να μπορεις να το πληρωσεις.

Fact two: Υπαρχουν κοινωνικες θεσεις, κοινωνικα στατους, και τα τοιαυτα. Δυστυχως ή ευτυχως, υπαρχουν.

Το κοινωνικο στατους ενος ανθρωπου εξαρταται απο πολλα και, κυριως, εξαρταται απο το ποιος τον βλεπει. Ετσι, στα ματια ενος αγροτη π.χ. ο καθηγητης εχει υψηλοτερο κοινωνικο στατους απο αυτον, στα ματια του τελευταιου ο γενικος διευθυντης μιας τραπεζας, στα ματια του τελευταιου ο προεδρος της τραπεζας, στα ματια του τελευταιου ο προεδρος της τραπεζας της Ελλαδος, κτλ.

Το κοινωνικο στατους ομως, δεν εξαρταται μονο απο το επαγγελμα: Εξαρταται και απο το χρημα που υπαρχει στην τσεπη σου. Ετσι, κανεις δεν θα τολμουσε να πει "παρακατιανη" την -ανεπαγγελτη- Αθηνα Ωναση, non?

Ουτε ομως και μονο απο το χρημα εξαρταται το κοινωνικο στατους. Γιατι μπορει να κανεις μια απλη δουλεια και να σε σεβονται ολοι.

Ολα τα επαγγελματα εχουν εναν ρολο μεσα στην κοινωνια. Φανταστειτε πως θα ηταν η γειτονια σας αν δεν ειχε σκουπιδιαρηδες, αν δεν ειχε μαναβη, αν δεν ειχε περιπτερά. Ελπιζω να αντιλαμβανομαστε ολοι πως, ανεξαρτητως αμοιβης, καθε επαγγελμα ειναι οχι απλως χρησιμο, αλλα και απαραιτητο.

Επισης, παιζει ρολο αν ενδιαφερεσαι για το στατους σου. Για να το επεκτεινω λιγο παραπανω, αν η αποκτηση του στατους ειναι αυτοσκοπος για καποιον ανθρωπο. Αν δεν ειναι, τοτε δεν σε νοιαζει τιποτα απο ολα αυτα: Κανεις μια απλη ζωη, σε ενα απλο σπιτακι [ΑΝ τα καταφερεις να το παρεις και αυτο], και παει λεγοντας.

Ας εξετασουμε την περιπτωση της υπαρξης αυτοσκοπου: Ενας τετοιος ανθρωπος, λογικα θα θελει να γινει "καποιος", οπως ειπωθηκε και πιο πανω. Ο πιο σιγουρος δρομος για να γινεις "καποιος" σημερα, ειναι να εχεις χρηματα και το αντιστοιχο επαγγελμα για να τα αποκτησεις.

Οσον αφορα το να γινεις καποιος ως επιχειρηματιας, αυτο σημαινει οτι για να γινεις εσυ "καποιος", επιβιωσες, στο, ουτως η αλλως παιχνιδι της επιβιωσης: Καποιοι ανταγωνιστες σου εκλεισαν, σταθηκες τυχερος σε καποιες συγκυριες, αλλα ολα αυτα δεν κλανουν μια μπροστα στη βασικη αρχη λειτουργιας μιας επιχειρησης, την οποια και τηρησες: Μεγιστοποιησες τα κερδη σου επι πολλα χρονια.

Το να μεγιστοποιησεις τα κερδη σου ειναι και παλι ενας συνδυασμος πολλων πραγματων: Καταρχην, ειχες την ικανοτητα να το κανεις. Και μεσα στην λεξη "ικανοτητα" υπαρχουν και αλλες συνιστωσες, οχι και τοσο κολακευτικες. Μεγιστοποιηση του κερδους δεν σημαινει μονο μεγιστοποιηση των εσοδων, αλλα και ελαχιστοποιηση του κοστους, ετσι;

Πως ελαχιστοποιειται ενα κοστος, αληθεια; Με φτηνη εργασια [ενιοτε και χωρις ενσημο], με υπερκερδος επισης [αγοραζεις 1? πουλας 10? το ιδιο προιον], το οποιο, για να μην το καταλαβει ο καταναλωτης θα πρεπει να του κρυψεις την μιση αληθεια, ισως με χαμηλου κοστους πρωτες υλες, και παει λεγοντας. Ε, και στην τελικη, αν τιποτα απο ολα αυτα δεν σου καθεται, κλεινεις το εργοστασιακι σου και πας στην Βουλγαρια.

Οσον αφορα τον οικονομικο κλαδο, δηλαδη αν εισαι τραπεζιτης, οικονομολογος ή οτιδηποτε αλλο, ενα ειναι το κλειδι για να γινεις "καποιος": Να αφαιμαξεις οσο πιο πολυ μπορεις αυτους που σου εμπιστευονται τα λεφτα σου. Καποιοι θα το ελεγαν και κλοπη, ενηγουεη.

"Καποιοι" ειναι και οι πολιτικοι μας. Αμφιβαλλει κανεις οτι ενα συντριπτικο ποσοστο αυτων εγιναν "καποιοι" με λεφτα δικα μας [ή των γονιων μας], με τις ευλογιες του κομματος στο οποιο ανηκουν και παει λεγοντας; Αμφιβαλλει κανεις οτι οι "καποιοι" πολιτικοι μας ειναι, οι περισσοτεροι, και γαμω τα λαμογια;

Θελω να πω πως, υπαρχει μια ισχυρη περιπτωση να γινεις "καποιος" "σκοτωνοντας" καποιον αλλον.

Και φυσικα παντα εξαρταται ποσο "καποιος" θεωρεις οτι σου φτανει για να γινεις. Γιατι, "καποιος" ειναι και ο Βουλευτης Γρεβενων ξερω εγω, "καποιοι" ειναι και οι ιδρυτες της Google. Διαφερουν λιγο, δεν νομιζετε;

Και αραγε, το να γινει κανεις "καποιος" φερνει την "επιτυχια" ή την "ευτυχια";

Αυτο εχει να κανει με το πως οριζει ο ιδιος αυτες τις λεξεις: Αλλος μπορει να θεωρει "επιτυχια" το να βγαζει 1.000? τον μηνα, και αλλως την ημερα. Αλλος μπορει να θεωρει επιτυχια το να ντυνεται με κοστουμι στην δουλεια του και αλλος το να ντυνεται απλα. Αλλος μπορει θεωρει τον εαυτο επιτυχημενο αν δουλευει 8 ωρες την μερα, και αλλος με 16. Αλλος μπορει να θεωρει επιτυχια το να εχει εναν προισταμενο και αλλος οχι. Δεν μπορεις να την ορισεις την επιτυχια: Και κυριως, δεν δικαιουσαι να καυχιεσαι για αυτην, γιατι η ζωη κανει κυκλους και μπορεις να πεσεις απο τα ψηλα στα χαμηλα και να μετρας με τον κωλο ολη την σκαλα, καθως πεφτεις.

Τα παραδειγμα παμπολλα: Τοσοι και τοσοι "επιτυχημενοι" επιχειρηματιες στην Ελλαδα βρεθηκαν ειτε στην φυλακη ή χωρις τα λεφτα τους. Αλλοι, βρεθηκαν να ειναι θυματα απαγωγης [δικης τους ή των παιδιων τους], ληστειων, δολοφονιων, εκβιασμων, χιλια δυο. Το χρημα προκαλει, οπως και να το κανουμε. Και κυριως, αν προκαλει μια φορα αυτον που εχει λιγοτερα, φανταστειτε ποσο προκαλει αυτον που δεν εχει τιποτα.

Το ζητημα ειναι αν μπορει καποιος "επιτυχημενος" να πληρωσει και το τιμημα της επιτυχιας του. Οσο μεγαλυτερη η επιτυχια, τοσο μεγαλυτερο και το τιμημα. Ειτε αυτο αφορα σε απλα πραγματα, οπως π.χ. στον ελευθερο σου χρονο ή στον χρονο που θα σε βλεπουν τα παιδια σου, αλλα και σε ζητηματα διατηρησης της ηθικης, ψυχικης, σωματικης ακεραιοτητας σου.

Αυτο βεβαια ειναι αμεσα συνυφασμενο και με την προσωπικη ευτυχια, για να μην ξεχνιομαστε.

Τελος, σχετικο-ασχετο αυτο, αληθεια, ποια λεφτα θεωρειτε εσεις "πολλα"; Γιατι καποιος θα μπορουσε να βγαζει 100.000? τον χρονο και να τα θεωρει πολλα, αλλα καποιος αλλος θα μπορουσε να τον θεωρει ψιλικατζη.




Και τι εχω επιλεξει λοιπον εγω, για την ζωη μου; Ε λοιπον, εγω θελω να εχω μια αλφα ποιοτητας ζωης, οπως οριζω εγω την ποιοτητα βεβαια: Δεν θελω να πεθαινω στην δουλεια, θελω να ζω ομορφα, να αποκταω κατι και να νιωθω οτι κοπιασα για αυτο, μηπως και το εκτιμησω περισσοτερο, δεν θελω να δουλευω υπο το καθεστως φοβου που εχουν ολοι οι υπαλληλοι αλλα ουτε γουσταρω να βαζω στο κεφαλι μου το αγχος που εχουν οι προισταμενοι τους, γιατι νιωθω οτι και στις 2 περιπτωσεις θα μειωνοταν η ελευθερια μου, θελω να εχω ελευθερο χρονο να κανω τα χομπι μου, δεν θελω στην διαρκεια αυτου του χρονου να χτυπαει το κινητο μου για μια "επειγουσα" αναγκη της δουλειας, κτλ κτλ κτλ...

Ισως για καποιους να μην γινω ποτε "καποιος" "πετυχημενος".

Στα τετοια μου, εφοσον ειναι συνειδητη επιλογη και οχι αδυναμια ή ανικανοτητα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Και τι γίνεται αν κάποιος μιλήσει, το μικρό ψάρι μεγαλώσει, και έρθουν και άλλα μαζί του;
Ο κόσμος που ζούμε μπορεί να αλλάξει, αν σκεφτόμαστε έτσι όμως...χαιρέτα μας τον πλάτανο.


είδα καλά; κάτι έλεγες για @@ πριν.δε σε χάλασε όμως;(φυσικά και δεν δείχνει τίποτα βέβαια αυτό, απλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό σου)

Δηλαδή τι να κάνω να απαρνηθώ όσα έχω; Χαχαχα πες το μου κι αυτό!
Αυτό που λέω και είναι το σωστότερο, είναι πως αντί να φάω ότι πάρω, όπως κάνει το 70%, θα προσπαθήσω όσο μπορώ να κάνω κι άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Και τι εχω επιλεξει λοιπον εγω, για την ζωη μου; Ε λοιπον, εγω θελω να εχω μια αλφα ποιοτητας ζωης, οπως οριζω εγω την ποιοτητα βεβαια: Δεν θελω να πεθαινω στην δουλεια, θελω να ζω ομορφα, να αποκταω κατι και να νιωθω οτι κοπιασα για αυτο, μηπως και το εκτιμησω περισσοτερο, δεν θελω να δουλευω υπο το καθεστως φοβου που εχουν ολοι οι υπαλληλοι αλλα ουτε γουσταρω να βαζω στο κεφαλι μου το αγχος που εχουν οι προισταμενοι τους, γιατι νιωθω οτι και στις 2 περιπτωσεις θα μειωνοταν η ελευθερια μου, θελω να εχω ελευθερο χρονο να κανω τα χομπι μου, δεν θελω στην διαρκεια αυτου του χρονου να χτυπαει το κινητο μου για μια "επειγουσα" αναγκη της δουλειας, κτλ κτλ κτλ...

Ισως για καποιους να μην γινω ποτε "καποιος" "πετυχημενος".

Στα τετοια μου, εφοσον ειναι συνειδητη επιλογη και οχι αδυναμια ή ανικανοτητα μου.

Ανάσταση!
Ορίστε η απάντηση από έναν "καθηγητάκο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τελος, σχετικο-ασχετο αυτο, αληθεια, ποια λεφτα θεωρειτε εσεις "πολλα"; Γιατι καποιος θα μπορουσε να βγαζει 100.000? τον χρονο και να τα θεωρει πολλα, αλλα καποιος αλλος θα μπορουσε να τον θεωρει ψιλικατζη.

Edit: Διαφωνώ. Είναι ανικανότητα, γιατί συμβιβάζεσαι. Ξέρεις ότι μπορείς περισσότερα, αλλά δεν θυσιάζεις τίποτα για να τα αποκτήσεις
100.000 είναι καλά για να περνάς άνετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Συμφωνώ στα υπόλοιπα.
100.000 είναι καλά για να περνάς άνετα

Εμείς οι Μικρομεσαίοι γιατί περνάμε και με λιγότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Το μεσσηνία το άλλαξα για καθαρά δικούς μου λόγους. Και σοβαρά, πες μου πόσες επιχειρήσεις δίνουν χιλιάρικο με ασφάλιση σε καθαρίστριες

Είτε πεις ευρύτερη περιοχή, είτε Μεσσηνία το ίδιο είναι.
η απάντησή μου παραμένει.
Αρκετές. Πίστεψε με.
Και το πόσα δίνεις στην καθαρίστρια είναι άκρως παραπλανητικό.
Ξέρω παράδειγμα (που δεν μπορώ να αναφέρω), όπου αυτοί που κάνουν όλη τη δουλειά πληρώνονται λιγότερο από κάποιους που δεν το αξίζουν (ανάλογα με την εργασία που προσφέρουν στην επιχείρηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Εμείς οι Μικρομεσαίοι γιατί περνάμε και με λιγότερα;

γιατί είμαστε η ραχοκοκαλιά της Αρ-παχτα-ικής (Χριστοδουλακικής) οικονομίας...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Είναι μια απλή καθαρίστρια. τίποτα άλλο..
-----------------------------------------
Εμείς οι Μικρομεσαίοι γιατί περνάμε και με λιγότερα;

Μικρομεσσαίος είναι αυτό με τις 60 και μεσσαίος αυτός με τις 100
-----------------------------------------
Εμείς οι Μικρομεσαίοι γιατί περνάμε και με λιγότερα;

Και με 100 ευρώ το μήνα περνάς. Αλλά πως περνάς;
-----------------------------------------
Λοιπόν, παω να διαβάσω διοίκηση γιατί γράφω στις 28
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εμείς οι Μικρομεσαίοι γιατί περνάμε και με λιγότερα;

Εσύ δεν είσαι κάποιος όμως. ΜΟυαχαχαχαχα

Το πέτυχα?

Τι μ@λ@κίες λέω θεέ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Edit: Διαφωνώ. Είναι ανικανότητα, γιατί συμβιβάζεσαι. Ξέρεις ότι μπορείς περισσότερα, αλλά δεν θυσιάζεις τίποτα για να τα αποκτήσεις
100.000 είναι καλά για να περνάς άνετα

1) Δεν μπορω να σου το εξηγησω καλυτερα οτι ειναι συνειδητη επιλογη. Απο οικογενεια τραπεζικων ειμαι [χμ...και αν θελεις, οχι "υπαλληλων" που, με αρκετα αλαζονεια αναφερθηκες πριν αλλα προισταμενων], και εχω δει και την ασχημη οψη του νομισματος: Δεν θελω κατι τετοιο.

2) Btw, μιας και, οπως ειπα, προερχομαι απο οικογενεια τραπεζικων, μαντεψε τι εικονα εχει ενας τραπεζικος διευθυντης τον πελατη του με τα 100 χιλιαρικα: Ψιλικατζης.

Γιατι στον αλλον πελατη του, αυτον με τα 10.000.000?, θα παιρνει πιπες.



Αρκετα κοντοφθαλμη η λογικη σου περι χρηματος. Νομιζω πως χανεις το νοημα, η λογικη σου μου θυμιζει λογικη καποιου που του αρεσει "να ειναι πρωτος στο χωριο και οχι δευτερος στην πολη".

Ασε, εχω και εγω κατι θειους που ειναι πρωτοι στο χωριο. Τους αγαπαω δεν λεω, αλλα, δεν τολμουν να γινουν "πρωτοι στην πολη", γιατι ξερουν οτι δεν τους παιρνει. Ενηγουεη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Είναι μια απλή καθαρίστρια. τίποτα άλλο..
-----------------------------------------
Μικρομεσσαίος είναι αυτό με τις 60 και μεσσαίος αυτός με τις 100
-----------------------------------------
Και με 100 ευρώ το μήνα περνάς. Αλλά πως περνάς;

Και αυτοί που λέω απλοί εργαζόμενοι είναι, αλλά δεν αξίζουν τα περισσότερα.

Χαχαχαχαχαχαχα Έτσι σου είπανε? χαχαχαχα
Δηλαδή με κάτω από 5000 το μήνα είσαι φτωχός.

Από αυτό και μόνο φάνηκε ποια επαφή έχεις με την πραγματικότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Εσύ δεν είσαι κάποιος όμως. ΜΟυαχαχαχαχα

Το πέτυχα?

Τι μ@λ@κίες λέω θεέ μου...

Ξέχασες το "Γούτου γούυυυυυυυυυτου" αλλά οκ μια χαρά το πέτυχες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Off:

Ξέχασες το "Γούτου γούυυυυυυυυυτου" αλλά οκ μια χαρά το πέτυχες. :P

Γιούπι! Υπόσχομαι την επόμενη φορά να προσπαθήσω.:P

On:

Νομίζω πως το Σουρωτήρι συμπύκνωσε αρκετά πράγματα με πολύ σωστό τρόπο...


mmpf σου προτείνω να δεις σήμερα Αλφα στις 11. Φτηνό, αλλά ό,τι πρέπει για την περίπτωσή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Off:



Γιούπι! Υπόσχομαι την επόμενη φορά να προσπαθήσω.:P

On:

Νομίζω πως το Σουρωτήρι συμπύκνωσε αρκετά πράγματα με πολύ σωστό τρόπο...


mmpf σου προτείνω να δεις σήμερα Αλφα στις 11. Φτηνό, αλλά ό,τι πρέπει για την περίπτωσή σου...

Αχαχαχαα.
Οκ. Αναμένω. :P

------------------------

Χμμμμ.
Σαμοίλης ΟΛΕ ΟΛΕ ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Και αυτοί που λέω απλοί εργαζόμενοι είναι, αλλά δεν αξίζουν τα περισσότερα.

Χαχαχαχαχαχαχα Έτσι σου είπανε? χαχαχαχα
Δηλαδή με κάτω από 5000 το μήνα είσαι φτωχός.

Από αυτό και μόνο φάνηκε ποια επαφή έχεις με την πραγματικότητα....

Δεν είπα αυτό, αλλά είναι με πόσα μπορεί να περάσει καλά ο καθένας. Εγώ με 2000 δεν περνάω όπως θέλω. Ο άλλος μπορεί να περνά τέλεια. Είναι υποκειμενικό αυτό
-----------------------------------------
1) Δεν μπορω να σου το εξηγησω καλυτερα οτι ειναι συνειδητη επιλογη. Απο οικογενεια τραπεζικων ειμαι [χμ...και αν θελεις, οχι "υπαλληλων" που, με αρκετα αλαζονεια αναφερθηκες πριν αλλα προισταμενων], και εχω δει και την ασχημη οψη του νομισματος: Δεν θελω κατι τετοιο.

2) Btw, μιας και, οπως ειπα, προερχομαι απο οικογενεια τραπεζικων, μαντεψε τι εικονα εχει ενας τραπεζικος διευθυντης τον πελατη του με τα 100 χιλιαρικα: Ψιλικατζης.

Γιατι στον αλλον πελατη του, αυτον με τα 10.000.000?, θα παιρνει πιπες.



Αρκετα κοντοφθαλμη η λογικη σου περι χρηματος. Νομιζω πως χανεις το νοημα, η λογικη σου μου θυμιζει λογικη καποιου που του αρεσει "να ειναι πρωτος στο χωριο και οχι δευτερος στην πολη".

Ασε, εχω και εγω κατι θειους που ειναι πρωτοι στο χωριο. Τους αγαπαω δεν λεω, αλλα, δεν τολμουν να γινουν "πρωτοι στην πολη", γιατι ξερουν οτι δεν τους παιρνει. Ενηγουεη.

Όπως ο Ιούλιος Κέσαρας. Ακριβώς το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top