Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εννοείται ότι εφαρμόστηκε ο κομμουνισμός
Ο κομμουνισμός είναι λάθος να λέμε εάν εφαρμόστηκε ή όχι, και αυτό γιατί φτάνουμε σε αυτόν μέσω της σοσιαλιστικής οικοδόμησης, ο κομμουνισμός είναι το αποτέλεσμα κι όχι η διαδικασία. Γιαυτό το λόγο και μιλάμε για υπαρκτό σοσιαλισμό κι όχι κομμουνισμό.
Αυτο το "αντιδραστικός" πια...Σε τι ακριβώς ρε φιλε μου ειναι κάποιος αντιδραστικός; Από που κι ως που θεωρεις τον κομμουνισμό "δράση" κι όλα τ'αλλα αντίδραση;
Η λέξη αντιδραστικός στην πολιτική ορολογία αναφέρεται σε ανθρώπους ή πολιτικές που αντιδρούν στην πρόοδο της κοινωνίας! Δηλαδή μας λες ότι στους παραπάνω που αναφέρθηκε η λέξη, αναφέρθηκε άδικα? Είναι προοδευτικά μυαλά?
Ε όχι και πολιτική ορολογία ο βόθρος του Ριζο(αρχιδο)σπάστη φίλε μου...Προσβάλλεις τον όρο. Παρ'ολα αυτά δεν συνηθιζω να κρινω τα επαγγελματικά κάποιου συμφωνα με τον ιδεολογία του, ειδικα οταν αυτα τα δυο δεν σχετιζονται οργανικά. Φυσικός δεν είσαι, αν δεν κάνω λάθος; Γιατί αν εισαι ιστορικός ή political scientist αλλάζει το πράγμα. :D
Θα σε απογοητεύσω.... αλλά δεν έχω αγοράσει ποτέ μου ριζοσπάστη και δεν είμαι Φυσικός!
Αλλά δε κατάλαβα.... την πολιτική άποψη πρέπει να την έχεις σπουδάσει στα πανεπιστήμια για να την διατυπώνεις, τι είναι πάλι αυτό?
Δεν ειναι εχθρός όποιος βλέπει τα πράγματα με άλλο μάτι, αυτά τα σύνδρομα καταδίωξης των κουκουέδων έχουν καταντήσει γελοία. Συγγνώμη που σε λέω απλώς κουκουέ, κομμουνιστή δε μπορώ να σε πω, δε με πείθεις. Ο ιδεολόγος, οποιασδήποτε ιδεολογίας, οφείλει πρωτίστως να μπορεί να σκέφτεται.
Στον γραπτό λόγο μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί εισαγωγικά! Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, μα την αλήθεια περίμενα τουλάχιστον από εσένα Miv ότι θα ήσουν από τους τελευταίους που θα παρεξηγούσε κάτι τέτοιο.
Η ελληνική αστική τάξη ειναι πολύ πιο παλιά κι ευρεία απ'οσο νομίζεις, δεν αποδέχομαι σε καμία περίπτωση τις βλακείες του Δημήτρη Γληνού, είναι κρίμα για την πόλη που γεννήθηκε να λέει τέτοιες αηδίες.
Την υπερασπίζεσαι δηλαδή??? Οι αστικές τάξεις ξεκινούν από το θεμελίωμα του αστικού κράτους με τη Γαλλική Επανάσταση και μετά. Οριοθετούνται λοιπόν χρονικά.... και ο Γληνός αυτό σίγουρα το ήξερε! Εσύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ΥΓ: Εδώ που τα λέμε, φίλε Πάρη, και για να κανω λιγο το συνηγορο του διαβόλου, απ'οσα έχουν καταφέρει οι γονείς σου δεν σου ανήκει τίποτα, δεν σημαίνει κάτι το γεγονός ότι έκανες 20 μεροκάματα στον ελεύθερο χρόνο σου, δεν ΕΧΕΤΕ, ΕΧΟΥΝ και στα παραχωρούν μονο και μόνο επειδη το θέλουν, οι κληρονομιές δεν προσμετρούνται στις προσωπικές επιτυχίες σε καμία περίπτωση. Επίσης το να κρίνεις τόσο αρνητικά κάποιον που δεν θέλει ή δε μπορεί να έχει τις ίδιες επιδιώξεις με σένα είναι το ίδιο άρρωστο με το ν'ακούς τον κάθε αποτυχημένο να λέει "αυτος πάτησε επί πτωμάτων" μόλις δει μπροστά του έναν άνθρωπο με πέντε ευρώ και δυο επιχειρήσεις παραπάνω...νο οφένς.

Δεν οικιοποιήθηκα τίποτα, και το ξεκαθαρίζω κιόλας αυτό, αλλά δεν είναι το θέμα μόνο γι αυτούς. Εσύ, έναν φίλο σου, που με τον αγώνα του, μόνος του, χωρίς να κάνει τον αντιδραστικό που όλα του φταίνε (ναι φταίνε, αλλά με το να διαμαρτύρεσαι δεν βγαίνει τίποτα), έκανε 5 πράματα, θες να τον κρίνουν υπαλληλίσκοι και μισθωτοί που ζουν μετρημένα και δεν έχουν πάρει ρίσκο για το παραμικρό; Εγώ το θεωρώ άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι ο 'υπαλληλίσκος' δεν έχει δώσει το δικό του αγώνα? Τϊ σε κάνει να πιστεύεις ότι η ζωή πολλών δεν είναι ένα καθημερινο ρίσκο?


*Το 'ζω μετρημένα' έχω την εντύπωση ότι σημαίνει το ίδιο με το 'ζω με μέτρο'. Από πότε είναι κακό αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο κομμουνισμός είναι λάθος να λέμε εάν εφαρμόστηκε ή όχι, και αυτό γιατί φτάνουμε σε αυτόν μέσω της σοσιαλιστικής οικοδόμησης, ο κομμουνισμός είναι το αποτέλεσμα κι όχι η διαδικασία. Γιαυτό το λόγο και μιλάμε για υπαρκτό σοσιαλισμό κι όχι κομμουνισμό.

Η λέξη αντιδραστικός στην πολιτική ορολογία αναφέρεται σε ανθρώπους ή πολιτικές που αντιδρούν στην πρόοδο της κοινωνίας! Δηλαδή μας λες ότι στους παραπάνω που αναφέρθηκε η λέξη, αναφέρθηκε άδικα? Είναι προοδευτικά μυαλά?

Θα σε απογοητεύσω.... αλλά δεν έχω αγοράσει ποτέ μου ριζοσπάστη και δεν είμαι Φυσικός!
Αλλά δε κατάλαβα.... την πολιτική άποψη πρέπει να την έχεις σπουδάσει στα πανεπιστήμια για να την διατυπώνεις, τι είναι πάλι αυτό?

Στον γραπτό λόγο μπορεί κανείς να χρησιμοποιεί εισαγωγικά! Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, μα την αλήθεια περίμενα τουλάχιστον από εσένα Miv ότι θα ήσουν από τους τελευταίους που θα παρεξηγούσε κάτι τέτοιο.

Την υπερασπίζεσαι δηλαδή??? Οι αστικές τάξεις ξεκινούν από το θεμελίωμα του αστικού κράτους με τη Γαλλική Επανάσταση και μετά. Οριοθετούνται λοιπόν χρονικά.... και ο Γληνός αυτό σίγουρα το ήξερε! Εσύ?


H κοινωνική πρόοδος που εννοείς εσύ, σύμφωνα με τη σοσιαλιστική σου θεώρηση δε είναι η μία και μόνη αλήθεια αλλά απλώς η άποψη ότι ο σοσιαλισμός αποτελεί εξέλιξη, αποτελεί καλύτερο συστημα απ'τον καπιταλισμό. Απαιτείς ν'αποδεχόμαστε όλοι τη μαρξιστική θεωρία; Εγώ δεν την αποδέχομαι, οπότε ο όρος "αντιδραστικός" χρησιμοποιείται απο σένα μονο για εντυπωσιασμό, εν ολίγοις να στοχοποιήσει όσους δεν είναι μαρξιστές. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το βρίσκεις τόσο φυσικό να ασκείς έτσι ιδεολογική τρομοκρατία, αν αυτο ειναι συστατικό του κομμουνισμού και όχι πρόβλημα δικο σου, τότε το σύστημα έχει ένα ακόμη ελάττωμμα.
Εγώ θα ήμουν ο τελευταίος που θα το παρεξηγούσα αν μου ειχες δώσει στοιχεια οτι στη συζήτηση αυτή σκέφτεσαι πραγματικά ή απλά ανακυκλώνεις γραφικά συνθήματα και φράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν οικιοποιήθηκα τίποτα, και το ξεκαθαρίζω κιόλας αυτό, αλλά δεν είναι το θέμα μόνο γι αυτούς. Εσύ, έναν φίλο σου, που με τον αγώνα του, μόνος του, χωρίς να κάνει τον αντιδραστικό που όλα του φταίνε (ναι φταίνε, αλλά με το να διαμαρτύρεσαι δεν βγαίνει τίποτα), έκανε 5 πράματα, θες να τον κρίνουν υπαλληλίσκοι και μισθωτοί που ζουν μετρημένα και δεν έχουν πάρει ρίσκο για το παραμικρό; Εγώ το θεωρώ άδικο.

Να τον κρίνουν από ποια άποψη; Κοινωνική κριτική γενικά ή στα επαγγελματικά του; Η πρώτη ειναι δικαίωμα του καθενός, η δεύτερη συζητιέται. Σαφώς και ένας άνθρωπος που ηταν πάντα υπαλληλος δε μπορει να κρινει σε ολα τα σημεια καποιον που ηταν υπάλληλος και μετά έγινε επιχειρηματίας, αλλά αυτο ειναι καθαρά θέμα εύρους γνώσεων κι εμπειριών και λιγότερο "δεν ειναι άξιος να με κρίνει". Ομολογουμένως όποιος δεν επενδύει χρήματα σε ιδέες σαφώς και ΔΕΝ ρισκάρει. Δεν ξέρω που ειναι το προσωπικό ρίσκο στο να έχεις να κάνεις 10 δουλειές που στις καθορίζει ο προιστάμενός σου απ'τις 8 μέχρι τις 4 και μετά να φεύγεις για το σπίτι. Κάθε τρόπος ζωής αποδεκτός, αλλά μη λέμε κι ό,τι θέλουμε, το να παίρνεις δάνειο ή να χαλαλίζεις μια μεγάλη κατάθεση για την ίδρυση μιας επιχειρησης και να μην ξέρεις αν έκανες κάτι που θα σε κάνει πλούσιο ή απλώς αν πέταξες τα λεφτά σου ειναι ρίσκο. Η μισθωτή εργασία, οταν κανεις αυτα για τα οποία πληρώνεσαι και σου ζητάνε δεν έχει κανένα προσωπικό ρίσκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι είναι τροπή 40 χρονών άνθρωπος, απόφοιτος ανωτάτης οικονομικής σχολής να κάνει ΑΟΘ

Αυτο παλι τωρα το ειδα.
Σοβαρολογεις τωρα; Αν ο 40 χρονων ανθρωπος ΘΕΛΕΙ να κανει ΑΟΘ και του αρεσει να ειναι καθηγητης, το δικο σου προβλημα ποιο ειναι;
Ε ρε φιλε δεν παμε καλα..
Και καταλαβε κατι:
ΕΣΥ
ΔΕΝ
ΕΧΕΙΣ
ΚΑΝΕΙ
ΤΙΠΟΤΑ.
Δεν εχεις φτυσει αιμα, δεν εχεις βγει στην αγορα, δεν εχεις φιλησει κατουρημενες ποδιες για μια θεσουλα, δεν εχεις δει τι γινεται εκει εξω. Εχω καταλαβει σε τι περιβαλλον σε μεγαλωσαν οι γονεις σου και μπραβο τους. Αλλα μαλλον σε εχουν βαλει στο τρυπακι ''βγαλε γιε μας τα 10πλασια λεφτα απο μας γιατι οταν δεν θα μπορουμε εμεις να δουλευουμε ποιος θα μας τρεφει'', και ερχεσαι να μας λες οτι η προσωπικη επιτυχια εξαρταται απο το εισοδημα.
Ακου εκει ντροπη ενας 40χρονος να κανει ΑΟΘ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Δεν οικιοποιήθηκα τίποτα, και το ξεκαθαρίζω κιόλας αυτό, αλλά δεν είναι το θέμα μόνο γι αυτούς. Εσύ, έναν φίλο σου, που με τον αγώνα του, μόνος του, χωρίς να κάνει τον αντιδραστικό που όλα του φταίνε (ναι φταίνε, αλλά με το να διαμαρτύρεσαι δεν βγαίνει τίποτα), έκανε 5 πράματα, θες να τον κρίνουν υπαλληλίσκοι και μισθωτοί που ζουν μετρημένα και δεν έχουν πάρει ρίσκο για το παραμικρό; Εγώ το θεωρώ άδικο.

Και ο επιστημονας της ΝΑΣΑ "υπαλληλισκος και μισθωτος ειναι", το ιδιο και ο μηχανολογος στην Ducati το ιδιο και αλλα εκατομμυρια ανθρωποι που ειναι σιγουρα πολλα ετη φωτος απο τον καθε "επιχειρηματια της λακωνιας" .. αιντε τωρα στα μεταξωτα ραλφ λορεν βρακια σου:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν οικιοποιήθηκα τίποτα, και το ξεκαθαρίζω κιόλας αυτό, αλλά δεν είναι το θέμα μόνο γι αυτούς. Εσύ, έναν φίλο σου, που με τον αγώνα του, μόνος του, χωρίς να κάνει τον αντιδραστικό που όλα του φταίνε (ναι φταίνε, αλλά με το να διαμαρτύρεσαι δεν βγαίνει τίποτα), έκανε 5 πράματα, θες να τον κρίνουν υπαλληλίσκοι και μισθωτοί που ζουν μετρημένα και δεν έχουν πάρει ρίσκο για το παραμικρό; Εγώ το θεωρώ άδικο.

Νομίζω πως δεν έχεις σκεφτεί μερικά πράγματα...Ο τρόπος ζωής του καθενός δεν είναι άξιος κριτικής, δεν είναι καλός ή κακός.Όπως έχω ξαναπεί δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος ζωής που είναι ο καλύτερος και όλοι θέλουν να ακολουθήσουν (American Dream πχ). Επίσης ένα ρίσκο είναι ρίσκο.Ο άλλος μπορεί να μην έχει λεφτά και να πρέπει να πάρει δάνειο για να ανοίξει επιχείρηση, που αυτό σημαίνει ότι έτσι και σου τύχει μία στραβή καταστράφηκες. Δεν είναι όλα τόσο ρόδινα λοιπόν. Κάτι άλλο που μπορεί να έχει μία τέτοια δουλεία είναι πολύ άγχος. Ρωτάς τον άλλον αν θέλει και του αρέσει να εργάζεται σαν το σκυλί όλη μέρα και να έχει και το άγχος της επιχείρησης από πάνω;Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τον γουστάρουν αυτόν τον τρόπο ζωής πώς να το κάνουμε.Και ξέρω και παραδείγματα ανθρώπων και από γνωστούς μου που δεν τους άρεσε αυτό, τα παράτησαν όλα και έκαναν κάτι πιο απλό με λιγότερο άγχος. Ωστόσο θα συμφωνήσω μαζί σου αν κάποιος απέτυχε να κάνει αυτό που ήθελε σίγουρα δεν έχει το δικαίωμα να κατακρίνει τον άλλον που το κατάφερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
:lol:
Δε βαριεσαι. Θα τα φαει κι αυτος τα μουτρα του καποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Απαιτείς ν'αποδεχόμαστε όλοι τη μαρξιστική θεωρία; Εγώ δεν την αποδέχομαι, οπότε ο όρος "αντιδραστικός" χρησιμοποιείται απο σένα μονο για εντυπωσιασμό, εν ολίγοις να στοχοποιήσει όσους δεν είναι μαρξιστές.
Να αποδεχτώ ότι δεν είσαι μαρξιστής? Ναι, το αποδέχομαι!

Τώρα το ότι μόνο εγώ χρησιμοποιώ αυτούς τους πολιτικούς χαρακτηρισμούς που το βρήκες? Η λέξη «αντιδραστικός» όπως προανέφερα χρησιμοποιείται εδώ και πολλές δεκαετίες με το νόημα που της έδωσα παραπάνω.

Και επειδή είμαι σίγουρος ότι πάλι δε θα με πιστέψεις, γιατί δε θες... αντιγράφω από τα έγκυρα λεξικά:
[1] Λεξικό Τριανταφυλλίδη: που έχει σχέση με την αντίδραση. α. που αντιδρά στις κοινωνικοπολιτικές ιδέες και δυνάμεις οι οποίες στηρίζουν την πρόοδο. β. που αντιδρά σε ορισμένη ενέργεια ή κατάσταση.
[2] Λεξικό Μπαμπινιώτη: α. Αυτός που συνηθίζει να εναντιώνεται, να κρατά αρνητική στάση. β. ΠΟΛΙΤ. αυτός που αντιτίθεται σε κάθε καινοτομία, ο πολέμιος των κοινωνικών και πολιτικών αλλαγών ΣΥΝ. συντηρητικός, οπισθοδρομικός.

Τώρα εάν στην κοινωνία που εσύ πιστεύεις-οραματίζεσαι, η χυδαιότητα, η ύβρις και η επιθετικότητα αποτελούν πρόοδο και δεν αποδέχεσαι τη λέξη αντιδραστικός, είναι ΜΟΝΟ δικό σου πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Και ο επιστημονας της ΝΑΣΑ "υπαλληλισκος και μισθωτος ειναι", το ιδιο και ο μηχανολογος στην Ducati το ιδιο και αλλα εκατομμυρια ανθρωποι που ειναι σιγουρα πολλα ετη φωτος απο τον καθε "επιχειρηματια της λακωνιας" .. αιντε τωρα στα μεταξωτα ραλφ λορεν βρακια σου:bye:

Έχω διευκρινήσει πιο πριν ποιον χαρακτηρίζω έτσι. Ο επιστήμονας της ΝΑΣΑ δεν είναι υπαλληλίσκος, γιατί έχει λιώσει στο διάβασμα, βγάζει λεφτά, έχει κάνει ερευνητικό έργο, και προφανώς έχει εκτόπισμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Έχω διευκρινήσει πιο πριν ποιον χαρακτηρίζω έτσι. Ο επιστήμονας της ΝΑΣΑ δεν είναι υπαλληλίσκος, γιατί έχει λιώσει στο διάβασμα, βγάζει λεφτά, έχει κάνει ερευνητικό έργο, και προφανώς έχει εκτόπισμα...

Ο Επιστήμονας της NASA όμως δεν είναι άνθρωπος.
Δεν έχει προσωπική ζωή γιατί τον παρακολουθούν μήπως δώσει στους Ρώσους μυστικά της Υπηρεσίας, δεν μπορεί να κάνει διακοπές κλπ κλπ κλπ
Το ότι έχει εκτόπισμα δεν του επιτρέπει να βγει και να πει "Έχω κάνει αυτό και αυτό" γιατί προφανώς παραδίδει στην ουσία κρατικά μυστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να αποδεχτώ ότι δεν είσαι μαρξιστής? Ναι, το αποδέχομαι!

Τώρα το ότι μόνο εγώ χρησιμοποιώ αυτούς τους πολιτικούς χαρακτηρισμούς που το βρήκες? Η λέξη «αντιδραστικός» όπως προανέφερα χρησιμοποιείται εδώ και πολλές δεκαετίες με το νόημα που της έδωσα παραπάνω.

Και επειδή είμαι σίγουρος ότι πάλι δε θα με πιστέψεις, γιατί δε θες... αντιγράφω από τα έγκυρα λεξικά:
[1] Λεξικό Τριανταφυλλίδη: που έχει σχέση με την αντίδραση. α. που αντιδρά στις κοινωνικοπολιτικές ιδέες και δυνάμεις οι οποίες στηρίζουν την πρόοδο. β. που αντιδρά σε ορισμένη ενέργεια ή κατάσταση.
[2] Λεξικό Μπαμπινιώτη: α. Αυτός που συνηθίζει να εναντιώνεται, να κρατά αρνητική στάση. β. ΠΟΛΙΤ. αυτός που αντιτίθεται σε κάθε καινοτομία, ο πολέμιος των κοινωνικών και πολιτικών αλλαγών ΣΥΝ. συντηρητικός, οπισθοδρομικός.

Τώρα εάν στην κοινωνία που εσύ πιστεύεις-οραματίζεσαι, η χυδαιότητα, η ύβρις και η επιθετικότητα αποτελούν πρόοδο και δεν αποδέχεσαι τη λέξη αντιδραστικός, είναι ΜΟΝΟ δικό σου πρόβλημα!


Θεωρώ, χωρίς παρεξηγηση, ότι εισαι αρκετά πορωμένος ώστε να θεωρεις ως αυτονόητο οτι ο καπιταλισμος ειναι επιθετικότητα και χυδαιότητα, δινεις στη λέξη "αντιδραστικός" χροια που εξυπηρετει τις αναγκες της ιδεολογίας σου και οχι τις ανάγκες του λεξικογράφου. Επειδή λοιπόν δέχεσαι οτι δεν είμαι μαρξιστής, σου λέω επίσης ότι δεν θεωρω πρόοδο τον κομμουνισμό. Και περιμένω να το σεβαστείς. Δεν θα δεχτώ λοιπον να χαρακτηρίζεις έτσι άτομα που απλώς τυχαινει να έχουν άλλη άποψη ως προς το τι είναι πρόοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Επειδή λοιπόν δέχεσαι οτι δεν είμαι μαρξιστής, σου λέω επίσης ότι δεν θεωρω πρόοδο τον κομμουνισμό. Και περιμένω να το σεβαστείς.
χωρις να εχω παρακολουθησει την συζητηση, εγω προσωπικα θα επαιρνα την αποψη σου... και θα την πεταγα στα σκουπιδια. η θεση σου "δεν θεωρω τον κομμουνισμο προοδο", η αποδειξη σου "-".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Θεωρώ, χωρίς παρεξηγηση, ότι εισαι αρκετά πορωμένος ώστε να θεωρεις ως αυτονόητο οτι ο καπιταλισμος ειναι επιθετικότητα και χυδαιότητα, δινεις στη λέξη "αντιδραστικός" χροια που εξυπηρετει τις αναγκες της ιδεολογίας σου και οχι τις ανάγκες του λεξικογράφου. Επειδή λοιπόν δέχεσαι οτι δεν είμαι μαρξιστής, σου λέω επίσης ότι δεν θεωρω πρόοδο τον κομμουνισμό. Και περιμένω να το σεβαστείς. Δεν θα δεχτώ λοιπον να χαρακτηρίζεις έτσι άτομα που απλώς τυχαινει να έχουν άλλη άποψη ως προς το τι είναι πρόοδος.
Προφανώς είσαι αρκετά συγχυσμένος όταν διαβάζεις αυτά που γράφω και τους δίνεις το δικό σου νόημα! Πριν 2 χρόνια που σε «γνώριζα» σε αυτό το forum είχες πιο ανοιχτό μυαλό!
Σε ότι αφορά για την επιθετικότητα, τη χυδαιότητα και την ύβρη.... αναφέρθηκαν σε πρόσωπα κι όχι σε πολιτικά συστήματα!
Τώρα το τι θα δεχτείς και τι όχι είναι προσωπικό σου θέμα! Γιατί πρέπει να σε ακολουθήσουμε και μεις?
Επιμένοντας θα σε ξαναρωτήσω... Θεωρείς τα άτομα στα οποία αναφέρθηκαν οι συγκεκριμένες λέξεις προοδευτικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
χωρις να εχω παρακολουθησει την συζητηση, εγω προσωπικα θα επαιρνα την αποψη σου... και θα την πεταγα στα σκουπιδια. η θεση σου "δεν θεωρω τον κομμουνισμο προοδο", η αποδειξη σου "-".

Όταν καταλήξω σε τι θεωρώ πρόοοδο κι ενδιαφέρομαι να σε πείσω, θα προσπαθήσω με κάποιον τέτοιο τρόπο. Το να ζητάς να σου αποδείξω γιατί ΔΕΝ πιστεύω κάτι ειναι τόσο απλοικό και ηλιθιο που μου θυμίζει θετικό μονόπλευρο επιστήμονα που αδυνατεί να εννοήσει την ευρύτητα της πολιτικής...Ε, δεν ειναι πρόβλημά μου αυτό...
-----------------------------------------
Προφανώς είσαι αρκετά συγχυσμένος όταν διαβάζεις αυτά που γράφω και τους δίνεις το δικό σου νόημα! Πριν 2 χρόνια που σε «γνώριζα» σε αυτό το forum είχες πιο ανοιχτό μυαλό!
Σε ότι αφορά για την επιθετικότητα, τη χυδαιότητα και την ύβρη.... αναφέρθηκαν σε πρόσωπα κι όχι σε πολιτικά συστήματα!
Τώρα το τι θα δεχτείς και τι όχι είναι προσωπικό σου θέμα! Γιατί πρέπει να σε ακολουθήσουμε και μεις?
Επιμένοντας θα σε ξαναρωτήσω... Θεωρείς τα άτομα στα οποία αναφέρθηκαν οι συγκεκριμένες λέξεις προοδευτικά?

Ε εισαι και πολύ θρασύς όμως...Τολμάς να μου λες ότι εγώ απαιτησα ποτέ ότι πρέπει να με ακολουθήσει κανεις σ'αυτα που πιστευω οταν εσυ θεωρεις τόσο φυσικά "αντιδραση στην πρόοδο" όποιον δεν ειναι κομμουνιστής, λαμβανοντας τη μαρξιστική θεωρια ως τη μόνη και αδιαμφισβήτητη αλήθεια; Μα επιτέλους, πόσο μεγαλύτερη πλύση εγκεφάλου μπορούν να σου έχουν κάνει το ΚΚΕ και οι μαλάκες του;
Έχω ακόμη ανοιχτό μυαλό, πιο ανοιχτό από παλιά και γι'αυτο μπορώ και αναθεωρώ και σκέφτομαι αλλά δεν περιμένω να μου το αναγνωρίσεις.
Οι λέξεις φίλε μου αναφέρθηκαν στη δική μου ρητορική ως προς το τι ειναι πρόοδος, δεν αναφέρθηκαν στα άτομα τα οποια ουτε μ'ενδιαφέρει τι ειναι, ούτε και πως τα χαρακτηρίζεις. Για ποιο λόγο στην κουβέντα του πολιτικού θέματος μπλέκεις την προσωπική σου άποψη για τον κάθε άκυρο; Μήπως για τον ιδιο λόγο που κάθε φορά που μιλάνε στο Λευκό Οίκο για κομμουνισμό η συζήτηση πάντα καταλήγει στις σφαγές του Στάλιν; Όχι οτι δεν αξιζει συζητηση ο μεγαλύτερος χασάπης της ιστορίας (μετα το Χίτλερ), απλώς θεωρώ οτι δεν έχει θεση σε μια κουβεντα για την κριτικη στον κομμουνισμό. Όπως και δεν έχει θέση για το πόσο επιθετικό θεωρεις εσυ τον καθένα στην συζήτηση για τον καπιταλισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Έχω διευκρινήσει πιο πριν ποιον χαρακτηρίζω έτσι. Ο επιστήμονας της ΝΑΣΑ δεν είναι υπαλληλίσκος, γιατί έχει λιώσει στο διάβασμα, βγάζει λεφτά, έχει κάνει ερευνητικό έργο, και προφανώς έχει εκτόπισμα...

και η κοιλια σου εχει εκτοπισμα και το τανκερ των 200σιων τονων εχει.

Ο επιστημονας της ΝΑΣΑ παντως μισθωτος και υπαλληλος ειναι. Αν εσυ οριζεις διαφορετικα την εννοια του μισθωτου και του υπαλληλου, αναθεωρησε.

Επισης οταν επιλεγεις να σπουδασεις κατι που γουσταρεις ενω η επαγγελματικη αποκατασταση ειναι μηδαμινη, δεν ειναι αυτο ενα τεραστιο ρισκο? Αρα δεν ρισκαρουν μονο οι επιχειρηματιες οπως υποστηριζες σε ενα προηγουμενο ποστ.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι στο τελος μετραει ποσο ευχαριστηθηκε ο καθενας τη ζωουλα του, δεν μετρανε ουτε οσα εβγαλε, ουτε ποση ερευνα εκανε, ουτε το κοινωνικο στατους του. Οσο νωριτερα το καταλαβεις, τοσο καλυτερα για σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Όταν καταλήξω σε τι θεωρώ πρόοοδο κι ενδιαφέρομαι να σε πείσω, θα προσπαθήσω με κάποιον τέτοιο τρόπο. Το να ζητάς να σου αποδείξω γιατί ΔΕΝ πιστεύω κάτι ειναι τόσο απλοικό και ηλιθιο που μου θυμίζει θετικό μονόπλευρο επιστήμονα που αδυνατεί να εννοήσει την ευρύτητα της πολιτικής...Ε, δεν ειναι πρόβλημά μου αυτό...
-----------------------------------------


Ε εισαι και πολύ θρασύς όμως...Τολμάς να μου λες ότι εγώ απαιτησα ποτέ ότι πρέπει να με ακολουθήσει κανεις σ'αυτα που πιστευω οταν εσυ θεωρεις τόσο φυσικά "αντιδραση στην πρόοδο" όποιον δεν ειναι κομμουνιστής, λαμβανοντας τη μαρξιστική θεωρια ως τη μόνη και αδιαμφισβήτητη αλήθεια; Μα επιτέλους, πόσο μεγαλύτερη πλύση εγκεφάλου μπορούν να σου έχουν κάνει το ΚΚΕ και οι μαλάκες του;
Έχω ακόμη ανοιχτό μυαλό, πιο ανοιχτό από παλιά και γι'αυτο μπορώ και αναθεωρώ και σκέφτομαι αλλά δεν περιμένω να μου το αναγνωρίσεις.
Οι λέξεις φίλε μου αναφέρθηκαν στη δική μου ρητορική ως προς το τι ειναι πρόοδος, δεν αναφέρθηκαν στα άτομα τα οποια ουτε μ'ενδιαφέρει τι ειναι, ούτε και πως τα χαρακτηρίζεις. Για ποιο λόγο στην κουβέντα του πολιτικού θέματος μπλέκεις την προσωπική σου άποψη για τον κάθε άκυρο; Μήπως για τον ιδιο λόγο που κάθε φορά που μιλάνε στο Λευκό Οίκο για κομμουνισμό η συζήτηση πάντα καταλήγει στις σφαγές του Στάλιν; Όχι οτι δεν αξιζει συζητηση ο μεγαλύτερος χασάπης της ιστορίας (μετα το Χίτλερ), απλώς θεωρώ οτι δεν έχει θεση σε μια κουβεντα για την κριτικη στον κομμουνισμό. Όπως και δεν έχει θέση για το πόσο επιθετικό θεωρεις εσυ τον καθένα στην συζήτηση για τον καπιταλισμό.

Τιμή μου να με θεωρείς έτσι όπως πιστεύεις! Πραγματικά είχες ανοιχτό μυαλό πριν 2 χρόνια!
Η συζήτηση μας σε αυτο το thread είναι σύγκριση δύο συστημάτων και όχι κριτική στον κομμουνισμό! Όπως φαίνεται πάντως από την ψηφοφορία υπάρχουν περισσότεροι που πιστεύουν ότι ο σοσιαλισμός είναι καλύτερο σύστημα από τον καπιταλισμό και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Btw εκανα την ψηφοφορια μυστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όπως φαίνεται πάντως από την ψηφοφορία υπάρχουν περισσότεροι που πιστεύουν ότι ο σοσιαλισμός είναι καλύτερο σύστημα από τον καπιταλισμό και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα!

Ναι, και στα galop πριν τις εκλογές λένε ότι το 80% πχ τους θεωρεί όλους ανίκανους να κυβερνήσουν αλλά έλα που πάνε και τους ψηφίζουν...
Σημασία δεν έχει ποιο θεωρούν καλύτερο αλλά ποιο θα επιλέξουν όταν έρθει η ώρα.

Πάντως το θέμα κατ'εμέ είναι άκυρο, αφού δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα δύο να συγκρίνουμε. Άμα σε κάποιον του έρθει να ανοίξει θέμα Καπιταλισμός vs Αναρχία ή Κομμουνισμός vs Δικτατορία, θα έχει και δίκιο βλέποντας αυτό.

Το οποιοδήποτε πολίτευμα θα μπορούσε να ήταν σωστό και δίκαιο (ιδανικό κανένα) αρκεί να υπήρχαν οι σωστοί άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top