Καπιταλισμός Vs Κομμουνισμός

Καπιταλισμός ή Κομμουνισμός;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • Καπιταλισμός

  • Κομμουνισμός

  • Τίποτε από τα 2

  • Δεν ξέρω/Δεν απαντώ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τιμή μου να με θεωρείς έτσι όπως πιστεύεις! Πραγματικά είχες ανοιχτό μυαλό πριν 2 χρόνια!
Η συζήτηση μας σε αυτο το thread είναι σύγκριση δύο συστημάτων και όχι κριτική στον κομμουνισμό! Όπως φαίνεται πάντως από την ψηφοφορία υπάρχουν περισσότεροι που πιστεύουν ότι ο σοσιαλισμός είναι καλύτερο σύστημα από τον καπιταλισμό και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα!

Το ότι θα έπρεπε ας πούμε να σε προβληματίζει περισσότερο ότι το 45% ειναι αρνητικό και προς τα δύο συστήματα παρά το οτι ενα 24% στηριζει τον κομμουνισμό, δεν το θιγουμε καθολου...Δεν προκειται να επεμβω ως προς το αν θεωρεις σημαντικότερη την απογοήτευση του κοσμου απ'ολο το σκηνικο γενικώς ή αν γουστάρει ΚΚΕ, εσύ το κανονίζεις αυτό...Παρ'ολα αυτά με χαροποιεί ιδιαίτερα που γνωστοποιείς τι απ'αυτα θεωρεις σημαντικότερο. Απ'την άλλη βέβαια πραγματικα σου μιλαω, ουτε που με ξερεις για να νομιζεις οτι μπορεις να με κρινεις και φυσικα δεν δεχομαι καμια κριτική ως προς το ποσο ανοιχτο ειναι το μυαλο μου απο εναν άνθρωπο που θεωρει ως μοναδική αλήθεια την αλήθεια της ΚΕ του ΚΚΕ, συγγνώμη σε θεωρώ αναρμόδιο γι'αυτο. Ομολογουμενως παντως, επειδη γυρισα χτες απ'το Βερολίνο δεν βρηκα ούτε εναν που να μου πει οτι γούσταρε τη DDR και σκέψου οτι γνωρισα παρα πολλους Γερμανούς που ειχαν ζήσει τότε και το περισσοτερο μερος των διακοπών μου το πέρασαν στο-καπιταλιστικό πλέον-ανατολικό κομμάτι της πόλης. Τιμή και δόξα στο φρουρό που άνοιξε τη μπάρα στη Bornholmer όταν ο Honecker τον διέταξε να τη σφραγίσει, απ'την ανέκαθεν καπιταλιστική Ελλάδα εσυ μπορεις να το παίζεις όσο κομμουνιστής θέλεις, αυτά από μένα.
Τεσπα, επειδη πρεπει να παω και για υπνο μετα την καπιταλιστική μου διασκέδαση, θα σε αφήσω. Καλή χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Το ότι θα έπρεπε ας πούμε να σε προβληματίζει περισσότερο ότι το 45% ειναι αρνητικό και προς τα δύο συστήματα παρά το οτι ενα 24% στηριζει τον κομμουνισμό, δεν το θιγουμε καθολου...Δεν προκειται να επεμβω ως προς το αν θεωρεις σημαντικότερη την απογοήτευση του κοσμου απ'ολο το σκηνικο γενικώς ή αν γουστάρει ΚΚΕ, εσύ το κανονίζεις αυτό...Παρ'ολα αυτά με χαροποιεί ιδιαίτερα που γνωστοποιείς τι απ'αυτα θεωρεις σημαντικότερο. Απ'την άλλη βέβαια πραγματικα σου μιλαω, ουτε που με ξερεις για να νομιζεις οτι μπορεις να με κρινεις και φυσικα δεν δεχομαι καμια κριτική ως προς το ποσο ανοιχτο ειναι το μυαλο μου απο εναν άνθρωπο που θεωρει ως μοναδική αλήθεια την αλήθεια της ΚΕ του ΚΚΕ, συγγνώμη σε θεωρώ αναρμόδιο γι'αυτο. Ομολογουμενως παντως, επειδη γυρισα χτες απ'το Βερολίνο δεν βρηκα ούτε εναν που να μου πει οτι γούσταρε τη DDR και σκέψου οτι γνωρισα παρα πολλους Γερμανούς που ειχαν ζήσει τότε και το περισσοτερο μερος των διακοπών μου το πέρασαν στο-καπιταλιστικό πλέον-ανατολικό κομμάτι της πόλης. Τιμή και δόξα στο φρουρό που άνοιξε τη μπάρα στη Bornholmer όταν ο Honecker τον διέταξε να τη σφραγίσει, απ'την ανέκαθεν καπιταλιστική Ελλάδα εσυ μπορεις να το παίζεις όσο κομμουνιστής θέλεις, αυτά από μένα.
Τεσπα, επειδη πρεπει να παω και για υπνο μετα την καπιταλιστική μου διασκέδαση, θα σε αφήσω. Καλή χρονιά.
Το ότι η παραγωγή αυτή τη στιγμή σε όλο τον πλανήτη γίνεται με καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής είναι αδιαμφισβήτητη αλήθεια!
Το ότι οι άνθρωποι οραματίζονται-διεκδικούν-αγωνίζονται για καλύτερες μέρες το βρίσκω εξαιρετικά προοδευτικό! Φυσικά πάντα - η ιστορία το έχει αποδείξει πολλές φορές - υπάρχουν και αρκετοί οι οποίοι είτε είναι οι στυλοβάτες του κάθε συστήματος, είτε είναι παράγωγά του, οπότε ταυτίζονται ιδεολογικά με αυτό!
Η ανερχόμενη αστική τάξη (εμπορική) κατά τη Γαλλική Επανάσταση, ήταν ότι πιο προοδευτικό υπήρχε αυτήν την εποχή! Και φυσικά ήταν μειοψηφία! Εάν όμως δεν υπήρχε, εμείς σήμερα θα ήμασταν δουλοπάροικοι! Φυσικά και ο καπιταλισμός - τουλάχιστον πριν φτάσει στο ιμπεριαλιστικό στάδιο - είναι προοδευτικότερο σύστημα από την φεουδαρχία!!!
Τα υπόλοιπα περί ΚΚΕ τα θεωρώ γραφικά, μιας και σου έχω πει ότι δε ψηφίζω το εν λόγο κόμμα. Είναι χαρακτηριστικά όμως της έντονα αντικομμουνιστικής σου συνείδησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Καπιταλισμός : Λίγοι πλούσιοι, οι υπόλοιποι φτωχοί (σχετικά φτωχοί) αλλά με τηλεοράσεις, pc ακριβά ρούχα playstation, xbox, ακριβά καλυντικά.
Κομμουνισμός : ΟΛΟΙ ΦΤΩΧΟΙ με μόνο τα βασικά...

Και τα 2 όμως δεν τα υποστηρίζω, υποστηρίζω ένα σύστημα που είναι στα σκαριά : Όλοι οι άνθρωποι αμοίβονται ίσα ηλεκτρονικά χρήματα στην κάρτα τους και την δουλειά όλη την κάνουν τα ρομπότ, ο άνθρωπος μετά έχει όλο του τον χρόνο να ασχοληθεί με τα hobby του, ποίηση ζωγραφική spor κλπ. Είναι η αναβίωση της Αρχαίας Ελλάδας με σκλάβους τα ρομπότ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ότι η παραγωγή αυτή τη στιγμή σε όλο τον πλανήτη γίνεται με καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής είναι αδιαμφισβήτητη αλήθεια!
Το ότι οι άνθρωποι οραματίζονται-διεκδικούν-αγωνίζονται για καλύτερες μέρες το βρίσκω εξαιρετικά προοδευτικό! Φυσικά πάντα - η ιστορία το έχει αποδείξει πολλές φορές - υπάρχουν και αρκετοί οι οποίοι είτε είναι οι στυλοβάτες του κάθε συστήματος, είτε είναι παράγωγά του, οπότε ταυτίζονται ιδεολογικά με αυτό!
Η ανερχόμενη αστική τάξη (εμπορική) κατά τη Γαλλική Επανάσταση, ήταν ότι πιο προοδευτικό υπήρχε αυτήν την εποχή! Και φυσικά ήταν μειοψηφία! Εάν όμως δεν υπήρχε, εμείς σήμερα θα ήμασταν δουλοπάροικοι! Φυσικά και ο καπιταλισμός - τουλάχιστον πριν φτάσει στο ιμπεριαλιστικό στάδιο - είναι προοδευτικότερο σύστημα από την φεουδαρχία!!!
Τα υπόλοιπα περί ΚΚΕ τα θεωρώ γραφικά, μιας και σου έχω πει ότι δε ψηφίζω το εν λόγο κόμμα. Είναι χαρακτηριστικά όμως της έντονα αντικομμουνιστικής σου συνείδησης!


Το τι θεωρει ο καθένας ως προοδευτικότερο σύστημα εξαρτάται απ'το εκ ποιας θεώρησης μιλάει, μάθε ν'αποδέχεσαι οτι δεν είμαστε όλοι μαρξιστές, ώστε να θεωρούμε το σοσιαλισμό ως το επόμενο στάδιο εξέλιξης απ'τον καπιταλισμό, έλεος πια, μου δινεις την εντύπωση οτι αρνεισαι να δεις πέρα απ'τη μύτη σου. Καθόλου περίεργο βέβαια...
Όσο δικαίωμα έχεις εσυ να εισαι αντικαπιταλιστής άλλο τόσο έχω κι εγώ να είμαι αντικομμουνιστής, δεν σκοπεύω ν'απολογηθώ γι'αυτό, τα πιστοποιητικά φρονήματος φαίνεται δεν είναι εργαλεία μόνο μιας ακροδεξιάς χούντας...Anyway, όποιος θέλει μπορει να μου απαγορεύσει την είσοδο στο παλάτι του Περισσού, το οποίο βεβαια ουτως ή άλλως δεν θα επισκεπτόμουν. Με τις υγειές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Καπιταλισμός : Λίγοι πλούσιοι, οι υπόλοιποι φτωχοί (σχετικά φτωχοί) αλλά με τηλεοράσεις, pc ακριβά ρούχα playstation, xbox, ακριβά καλυντικά.
Κομμουνισμός : ΟΛΟΙ ΦΤΩΧΟΙ με μόνο τα βασικά...

Και τα 2 όμως δεν τα υποστηρίζω, υποστηρίζω ένα σύστημα που είναι στα σκαριά : Όλοι οι άνθρωποι αμοίβονται ίσα ηλεκτρονικά χρήματα στην κάρτα τους και την δουλειά όλη την κάνουν τα ρομπότ, ο άνθρωπος μετά έχει όλο του τον χρόνο να ασχοληθεί με τα hobby του, ποίηση ζωγραφική spor κλπ. Είναι η αναβίωση της Αρχαίας Ελλάδας με σκλάβους τα ρομπότ...

Πόσο στα σκαριά; Αύριο μεθαύριο θα 'ναι έτοιμο; :D

Γιατί θα πληρώνονται οι άνθρωποι που κάνουν τα hobby τους ενώ δουλεύουν τα ρομπότ που λογικά τα 'χουν φτιάξει άλλοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δειτε ενα ωραιο βιντεακι :P

https://www.vimeo.com/7196917
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 201 μηνύματα.

Alexoukos

Νεοφερμένος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κομμουνισμος φυσικα(οχι σταλινικος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όπως πολλοί από εσάς έχουν αναφέρει, και ο κομμουνισμός και ο καπιταλισμός έχουν αποτύχει και σε αυτό το σημείο έρχομαι να θέσω κάποια ερωτήματα.
- Μήπως δεν απέτυχαν αυτά ως ιδέες, αλλά η υλοποίηση τους από κάποιους ανθρώπους?
αν είναι έτσι, θα μπορούσαν να εφαρμοστούν από άλλους ανθρώπους και τα αποτελέσματα να είναι διαφορετικά!
- όχι ο κομμουνισμός, όχι και ο καπιταλισμός.. Τι θα γίνεται??! Θα πρέπει να υπάρξει μια καινούρια ιδέα βάσει της οποίας θα 'ζει' μια κοινωνία, μια χώρα, κτλ... Ποια θα είναι αυτή? Θα έχει αποτέλεσμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eutyhia

Νεοφερμένος

Η Eutyhia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κομμουνισμος ρεεε !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
που το στηρίζεις; :) βρες μου μια χώρα στην οποία πέτυχε ως μοντέλο χειραγώγησης των μαζών!

όλα τα πολιτικά συστήματα είτε ακροδεξιά, είτε καπιταλισμός είτε σοσιαλισμός είτε κομμουνισμός είτε ..κ.α. απλά «διαχειρίζονται» τις τύχες των ανθρώπων (χειραγώγηση=πολιτική ή αλλιώς πώληση ελπίδας και υποσχέσεων με αντάλλαγμα ψήφων)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Κομμουνισμος ρεεε !!!


δυστυχώς όπου και αν εφαρμόστηκε ως σύστημα δεν απέδωσε στο ελάχιστο και ακόμα πιο δυστυχώς όλες οι χώρες που πέρασαν από τον κομμουνισμό σε κάποιο άλλο πολιτικό σύστημα ήταν προς το χειρότερο και αυτό όχι γιατί ο κομμουνισμός είναι το βέλτιστο δυνατό αλλά γιατί είχε καταστρέψει τους ανθρώπους και δεν ήταν σε θέση να σκέφτοντε και τα λαμόγια που υπήρχαν πριν βρήκαν πρόσφορο έδαφος να συνεχίσουν τις αυθαιρεσίες τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ποιος ειναι τοσο ηλιθιος για να ψηφισει καπιταλισμο?? φασιστες ειναι οι καπιταλιστες και μεγαλα λαμογια...100000φορες ο κομμουνισμος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ποιος ειναι τοσο ηλιθιος για να ψηφισει καπιταλισμο?? φασιστες ειναι οι καπιταλιστες και μεγαλα λαμογια...100000φορες ο κομμουνισμος!!

Ηλίθιο δεν μπορείς να αποκαλείς κάποιο μόνο και μόνο για μία τέτοιου είδους επιλογή. Γιατί κάλλιστα θα μπορούσε να έρθει ο οποιοσδήποτε και να σε χαρακτηρίσει και εσένα ηλίθιο και μάλιστα και αμόρφωτο.
Γιατί οι κομμουνιστές αυτό που έκαναν ήταν να χειραγωγήσουν και να ετεροκατευθύνουν αμόρφωτες μάζες λαϊκών ανθρώπων και ενώ οι πολλοί δούλευαν κανονικά και ζούσαν υπό άθλιες συνθήκες είχες τους... λαϊκούς ηγέτες να καλοπερνάνε με τους μόχθους των άλλων!! Γιατί δυστυχώς αυτό έκαναν!!
Επιπλέον, γιατί να δουλεύω εγώ 8 και 10 ώρες και να πληρώνομαι λιγότερα σε σύγκριση με κάποιον που δουλεύει 6 και απλά έχει οικογένεια?! Δεν το θεωρείς αυτό κοινωνική αδικία?? Δεν είναι αυτό ενάντια στα όσα έχει καταφέρει το εργατικό κίνημα??
Γιατί αυτό πρεσβεύει ο κομμουνισμός!

Πρώτον λοιπόν. Πιστεύω οτι θα ήταν ωφέλιμο να ενημερωνόμαστε όχι μόνο για τα καλά ενός συστήματος, αλλά και για τις αποτυχίες του από κάποιες πρακτικές εφαρμογές.
Από την άλλη και ο καπιταλισμός έχει αρνητικά όπως άλλωστε και όλα τα συστήματα..
Η προσωπική επιλογή του καθενός στηρίζεται στα δικά του πιστεύω και τις δικές του απόψεις.. Για σενα οι καπιταλιστές είναι φασίστες, για κάποιον άλλο οι κομμουνιστές είναι κλέφτες και ψεύτες!
Θα σε παρακαλούσα λοιπόν επειδή ακριβώς συζητάμε για ένα πολύ σοβαρό θέμα, να προσέχεις λίγο την έκφρασή σου..
Φιλικά πάντα, μην με παρεξηγήσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αν και δν μου αρεσει να μιλαω για πολιτικη/οικονομια. Κανενα απ' τα δυο. Αν ομως αναγκαστικα επρεπε να επιλεξω θα ελεγα καπιταλισμος, διοτι δινει κινητρα για δραστηριοτητα, οποτε παραγει. Ο κομουνισμος ειναι ωραιος σαν ιδεα, μα οι ανθρωποι θελουν να δημιουργουν και να ενεργουν, οχι να τους παρεχονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Επισης τα κρατη που πανε μπροστα σε οικονομικα θεματα εχουν απολυτο καπιταλισμο(ιαπωνια, αμερικη, γερμανια, νορβηγια, αγγλια, ελβετια κ.α)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Οι κομμουνιστες χειραγωγουν τις μαζες... δηλαδη στον καπιταλισμο ΤΙ γινεται? Μαλιστα την προπαγανδα την ονομαζουν διαφημισεις και δελτιο ειδησεων, την προστατευουν με την ελευθερια του τυπου και μπουρδες. Οσο για το παραδειγμα που ολοι αναζητουν οταν ανοιγει κουβεντα για τον κομμουνισμο, ε λοιπον η αρχαια Σπαρτη! Απο τα 7 μεχρι τα 60 ζουσαν ολοι μαζι, ετρωγαν τα ιδια, δεν ειχαν δικαιωμα να πουλησουν τη γη τους (το σημαντικοτερο κατα τη γνωμη μου). Υπηρχε χρησμος που ελεγε "το χρημα, τιποτα αλλο, θα καταστρεψει τη Σπαρτη".

Εγω προσωπικα δεν ειμαι οπαδος του καργα κομμουνισμου. Αλλα ειμαι με 1000 αντιθετος στην ασυδωσια του νεοφιλελευθερισμου και του καταναλωτισμου. Διαφωνω οταν ο καθε δανεισμενος πηγαινε και επαιρνε εξοχικα και τζιπαρες* (Τοληηηη....). Διαφωνω που οι τραπεζες ειχαν το ελευθερο να δανειζουν σε οποιονδηποτε.** Διαφωνω οταν μαζες με χαμηλη μορφωση και αντιληψη αφηνονται στην τυχη τους, να τους ενθαρρυνει η καθε εμπορικη εταιρια να δινουν αυτα τα ψιχουλα που βαζουν στην ακρη, για να αγορασουν σαχλες.***

Πιο συγκεκριμενα:
*Βαζουνε τεκμηριο στα ειδη πολυτελειας. Κατοπιν εορτης (αφου εχει γινει το εξοδο) να το βρασω το τεκμηριο. Η δικη μου ιδεα ειναι να χαρακτηριστουν καποια ειδη ως "πολυτελη" και για να τα αποκτησεις (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ χωρις δανειο) να πρεπει να αποδειξεις οτι δεν χρωστας σε τραπεζα και προμηθευτες πανω απο χ% των ετησιων κερδων της επιχειρησης σου. Δεν βγαζεις αρκετα?? Δεν θα εχεις τζαμπα πολυτελειες κυριος!

** Ειναι δυνατον να υπαρχουν "διακοποδανεια", "εορτοδανεια" και "καταναλωτικα δανεια"??? Οκ, οταν δανειζεσαι για την επιχειρηση σου (που και εκει πρεπει να αλλαξουν πραγματα) υποτιθεται δανειζεσαι 10, να βγαλεις 15, να δωσεις πισω 12. Οταν ομως ΕΠΙΣΗΜΩΣ δανειζεσαι λεφτα για να τα φας, που θα τα ξαναβρεις και μαλιστα με τοκο, για να τα δωσεις πισω?? Αλλα προσεξε τι εγινε. Η φτωχολογια ξαφνικα μπορουσε να βαλει χερι σε λεφτα και να παει Χαλκιδικη αντι για Πλαταμωνα, οι τραπεζες εκτιναζαν εικονικα κερδη και μετοχη στα υψη, το κρατος ειχε και το λαο και τις τραπεζες χαρουμενες. ΠΟΙΟΣ να αντιδρασει?

***Οταν αρχισε το πανηγυρι με την Ελληνικη οικονομια, τον περασμενο Νοεμβριο, οι εμποροι "εξεφραζαν την ελπιδα" οτι τα γιορτινα εξοδα θα αναζωογονησουν την αγορα. Δηλαδη για να καταλαβω, ολοι (εμποροι και καταναλωτες) θα περασουν μαυρες ημερες. Αλλα ο καταναλωτης ενθαρρυνεται να ξοδεψει καποια απο τα λεφτα που θα του λειψουν σε λαμπακια, ελαφακια και κουκλακια! Ε δεν παμε καλα...

Οπως ειπα δεν πιστευω οτι πρεπει να εφαρμοστει κομμουνισμος αλλα πρεπει να γινουν καποιες γενναιες αλλαγες στο υπαρχον συστημα. Πρεπει να διακινουνται περισσοτερο ειδη παρα χρημα. ΠΧ το κρατος να κανει οσες περισσοτερες απο τις επιδοτησεις σε αγροτες, επιχειρησης, πολυτεκνους κλπ κλπ σε τρακτερ, κομπιουτερ, επιπλα και αλλα πολλα.
Για τις πολυεθνικες και την πληγη (τι πληγη δηλαδη, κομμενο ποδι) που λεγεται ελευθερο εμποριο θα γκρινιαξω αλλη στιγμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Επειδή η κουβέντα παραείναι βαθιά και σημαντική για να γίνει σε forum (κατα την γνωμη μου αυτες οι κουβεντες γινονται live με μεγαλη παρεα και αφθονη μπυρα), θα το πάρω πιο ελαφρά και θα το μετατωπίσω στην καθημερινή ζωη. Αν λοιπον με ρωτουσαν που θα ήθελα να ζω, Αμερική ή Ρωσια (Κίνα αν το θέλετε) θα επέλεγα ασυζητητί τις ΗΠΑ...
Πριν αρχίσετε τις φανατηλες του τυπου "φασιστα, τσιρακι των αμερικανων" να εξηγηθώ. Φυσικά και μισώ με την πολιτική των ΗΠΑ (κυριως εξωτερικη) τους ρεπουμπλικάνους και τον περιφημο αμερικανικο Νότο των rednecks, αλλά ποια χώρα δίνει τις καλύτερες συνθήκες ζωής?

Ελπίζω να μην βγήκα off-topic.. ...πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,868 μηνύματα.
αλλά ποια χώρα δίνει τις καλύτερες συνθήκες ζωής?
Ελπίζω να μην βγήκα off-topic.. ...πάλι...

Συμφωνώ με ότι λες, αλλά σκέψου και τον άλλον που θα σου απαντούσε ότι αυτό το ερώτημα είναι λίγο υποκειμενικό. Ο καθένας θεωρεί διαφορετικά τον όρο "καλύτερες συνθήκες ζωής". Άλλος θεωρεί καλύτερες συνθήκες ζωής να είναι έμμισθος ερευνητής σε ερευνητικό κέντρο θετικών επιστημών και άλλος να κατεβαίνει με πανό έξω από την βουλή και να ακούει τους αέργους "πατέρες" του κοινωνικού συστήματος να μιλάνε για "ισότητα", για "μισθούς",...κ.α. ελληνικές τριτοκοσμικές πεζότητες σε κομματικές στρατιές από "ανέργους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Συμφωνώ με ότι λες, αλλά σκέψου και τον άλλον που θα σου απαντούσε ότι αυτό το ερώτημα είναι λίγο υποκειμενικό. Ο καθένας θεωρεί διαφορετικά τον όρο "καλύτερες συνθήκες ζωής". Άλλος θεωρεί καλύτερες συνθήκες ζωής να είναι έμμισθος ερευνητής σε ερευνητικό κέντρο θετικών επιστημών και άλλος να κατεβαίνει με πανό έξω από την βουλή και να ακούει τους αέργους "πατέρες" του κοινωνικού συστήματος να μιλάνε για "ισότητα", για "μισθούς",...κ.α. ελληνικές τριτοκοσμικές πεζότητες σε κομματικές στρατιές από "ανέργους".

το συμπαθησα αυτο το παιδι.

Εδω που τα λεμε ομως, η εικονα που εχουμε για την Αμερικη ισως ειναι λιγο Χολυγουντιανη. Δεν ειναι και ολοι ερευνητες. Οι νοτιες πολιτιες ειναι σαν την ανατολικη Ευρωπη (που λεει ο λογος). Χωρια που θεωρω οτι οι Αμερικανοι εχουν πολυ περιορισμενες παραστασεις και οριζοντες. Αναλογικα δηλαδη, μορφωμενος ή οχι ευρωπαιος απο μορφωμενο ή οχι αντιστοιχα αμερικανο, νομιζω οτι ο ευρωπαιος ειναι πιο ισορροπημενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Άλλος θεωρεί καλύτερες συνθήκες ζωής να είναι έμμισθος ερευνητής σε ερευνητικό κέντρο θετικών επιστημών

Και ποιός λογικός και σωστά σκεπτώμενος άνθρωπος που σεβεται τον εαυτό του (και εννοειται ειναι κατάλληλος για αυτο) δεν θα το ήθελε?

και άλλος να κατεβαίνει με πανό έξω από την βουλή και να ακούει τους αέργους "πατέρες" του κοινωνικού συστήματος να μιλάνε για "ισότητα", για "μισθούς",...κ.α. ελληνικές τριτοκοσμικές πεζότητες σε κομματικές στρατιές από "ανέργους".

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κανένας που να το θεωρεί καλό αυτό. :PΤουλαχιστον οχι λογικός. Τα κομματοσκυλα και τα φανατισμενα φερεφωνα αυτό επαγγέλλονται θα μου πεις, αλλά πιστευω οτι ειναι εξαιρεση. Θελω να πω πως ναι, οντως ειναι υποκειμενικό αλλά υπάρχουν και αντικειμενικα κριτηρια για τις συνθηκες ζωης και για αυτά που προσφέρει ενα κράτος/πολιτεια

Αναλογικα δηλαδη, μορφωμενος ή οχι ευρωπαιος απο μορφωμενο ή οχι αντιστοιχα αμερικανο, νομιζω οτι ο ευρωπαιος ειναι πιο ισορροπημενος.

Συμφωνω απολυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top