Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την ελληνική πραγματικότητα;

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κάθε άλλο η προώθηση της εγκληματικής/περιθωριοποιημένης ζωής ως λύση στη φτώχεια και την εξαθλίωση δεν είναι καθόλου καινούργια ιδέα

να μην αναφέρουμε επίσης τους βαθιά σεξιστικούς στίχους και τη επίκληση στη macho κουλτούρα, τα περί αίμα/τιμής κλπ έτσι;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,070 μηνύματα.
κάθε άλλο η προώθηση της εγκληματικής/περιθωριοποιημένης ζωής ως λύση στη φτώχεια και την εξαθλίωση δεν είναι καθόλου καινούργια ιδέα

να μην αναφέρουμε επίσης τους βαθιά σεξιστικούς στίχους και τη επίκληση στη macho κουλτούρα, τα περί αίμα/τιμής κλπ έτσι;
μα οι συντηρητικές κοινωνίες αντιτίθενται στα παραπάνω...δεν είναι τυχαίο ότι η τραπ άνθισε στη φιλελεύθερη Αμερική
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,070 μηνύματα.
Μα στην καπιταλιστική Αμερική άνθισε η τραπ
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Στην Αμερική η ραπ άνθισε από ανάγκη, επειδή ζούσαν στο περιθώριο και στη φτώχεια, μέσα σε δυσκολίες, υπήρχε πολύς ρατσισμός και βρήκαν έναν τρόπο έκφρασης.

Εδώ στην Ελλάδα, η τραπ άνθισε από επιλογή, με σκοπό την προβολή, να γίνεις διάσημος και να βγάζεις λεφτά.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,070 μηνύματα.
Ας μη γελιόμαστε...αν δε πουλούσε η τραπ δε θα προωθούνταν κιόλας
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.
Υποτακτικές γυναίκες, αυτοπροβολή, νεοπλουτισμός, όπλα, αυτοί είναι οι στίχοι που δυστυχώς ακούν τα παιδιά.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Είναι πολύ πιθανό η τραπ να έχει μεγάλο κέρδος για αυτό και να προωθείται συχνά στις μέρες μας
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το εγχώριο κοινωνικό κλίμα ήταν ήδη πολύ σεξιστικό και υλιστικό, ενώ μεγάλο τμήμα της νεολαίας έχει εσωτερικεύσει τις κυρίαρχες αξίες, οπότε η trap μπόρεσε να διαδοθεί σχετικά εύκολα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,510 μηνύματα.
Ο λεξαρος βγάζει το νέο του δίσκο την Παρασκευή, ανυπομονώ !!
 

Guest 191886

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ραπ ;
Ραπ μουσική αναγνωρίζω μόνο αυτού του είδους.
Τα υπόλοιπα είναι φτηνές απομιμήσεις ή καλύτερα μουρμουρητά και φωνές απελπισίας χωρίς καλλιτεχνικό κύρος

 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
ραπ ;
Ραπ μουσική αναγνωρίζω μόνο αυτού του είδους.
Τα υπόλοιπα είναι φτηνές απομιμήσεις ή καλύτερα μουρμουρητά και φωνές απελπισίας χωρίς καλλιτεχνικό κύρος

Η old school rap θεωρείται γνήσια απομίμηση αυτού του είδους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο λεξαρος βγάζει το νέο του δίσκο την Παρασκευή, ανυπομονώ !!
Αντε ρε φίλε επιστρέφει να διδάξει λίγο στους καινούργιους
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,070 μηνύματα.
Η oldschool rap αντλεί θεματολογία από καθημερινά βιώματα ισχύει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
η ραπ είναι παλιά ιστορία. γενικά δεν μ' αρέσει, αλλά στοιχεία της που κάποιοι δημιουργοί παντρέψανε με άλλα μουσικά πάττερνς μ' αρέσανε.

η τραπ είναι σε γενικές γραμμές κατάντια και οι τράπερς για τα γκούλαγκ.

ας βάλουμε και ένα κομμάτι που το λες και λίγο ραπ, να ευθυμήσουμε:


Μη το λες και στην τραπ βρίσκεις στίχους που αναδεικνύουν τα βάσανα, τις ελπίδες και τις ανησυχίες του Ελληνικού λαού. Δεν είναι λίγο να λέει ο στίχος

Πάντα σκοράρω σαν τον Carmelo
Haters προσεύχονται να υποφέρω
Στα μ****α κάνω το πινέλο

Στίχοι Dealer

Όταν λέει για το πινέλο, εννοεί ρολό ή μπατανόβουρτσα; Ποιος είναι ο Carmelo; Θέλω λίγο να ταυτιστώ με τον Ελληνικό λαό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω λίγο να ταυτιστώ με τον Ελληνικό λαό.
Θέλεις πραγματικά?
Εγώ πάλι αντιλαμβάνομαι ότι όχι και τόσο :hmm:

Έπειτα Έλληνας δεν είσαι? Φεύγοντας από μια χώρα ξεχνάς και τις ρίζες σου ώστε να αναζητάς τρόπους να το κανεις ? :)

Αν θες πραγματικά πάντως να ταυτιστείς με τον Ελληνικό λαό έλα από εδώ μια βόλτα να δεις πως ούτε τα τραγούδια, ούτε το σεχ, ούτε πολλά που πλασάρεται εδώ μέσα είναι τα πραγματικά του προβλήματα αυτή την στιγμή 😉
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Ρε Μαργαρίτα, αφού το βλέπεις ότι οι στίχοι δείχνουν τι ακριβώς πράγματα διψάει και πεινάει το πόπολο να γευτεί. Μην κοροϊδευόμαστε. Αν δεν ήθελαν, θα ήταν πολλά πράγματα αλλιώς. Δεν θα κρεμάγαμε πανό του ΚΚΕ στην Ακρόπολη, δεν θα υπήρχαν Μπάμπηδες και Πισπιρούληδες κτλ. Δεν θα υπήρχε και η δυναστεία Μητσοτάκης 200 χρόνια. Θέλω να πω ότι τελικά, έχουμε αυτό που θέλουμε. ;)

Σήμερα ακούν το πινέλο αύριο ακούν τη σούπερ Κική να κράζει το Λιάγκα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παντού σε όλες τις κοινωνίες υπάρχει ένας Μπάμπης, μια πισπιριγκου, μια παράταξη να επαναστατεί, κανίβαλους να αμαυρώνουν εθνικά μνημεία και σύμβολα, να τάσσονται ενάντια σε θρησκείες και πολλά άλλα..
Μονο στους Έλληνες τα βλέπεις αυτά?

Ένας άνθρωπος όμως που γεννιέται με μια ταυτοτητα στην προκειμένη περίπτωση Ελληνική, δεν ξέχνα ποτέ τις ρίζες του ,τους προγόνους του, αυτούς που πολέμησαν έδωσαν αίμα και ψυχή για να μπορεί αυτός πλέον να είναι στη θεσούλα που βρίσκεται ,τον πολιτισμό του , δεν χειροκροτει τους βανδαλους που θέλουν να τα εξαφανίσουν όλα αυτά, αλλά το κυριότερο δεν απαρνιεται τίποτα και κανέναν φοβουμενος πως και αυτός θα χαρακτηριστεί σαν Έλληνας,γιατί πολυ απλά ΔΕΝ είναι Έλληνας και ως εκ τούτου δεν έχει κανένα δικαίωμα ούτε να τους κρίνει νομίζω και να χοροπηδάει πάνω στην πλάτη ατων που ειναι ακόμα εκεί και προσπαθούν με νύχια και με δόντια για το καλό αυτής! ;)

Ξέρω τόσο κόσμο που ζει στο εξωτερικό, έχω δικούς μου ανθρώπους εκεί έξω, πρώτη φορά συναντώ άνθρωπο να εκφράζεται έτσι για την Ελλάδα ενώ είναι μακρυά..
Όσοι ξέρω λαχταρουν να γυριζουν και κάθε φορά που θίγουμε ένα θέμα ΠΑΝΤΑ έχουν και ένα αντίστοιχο να μου πουν και για την χώρα που ζουν ...

Τα ξαδέρφια μου που ζουν Αμερική μην σου πω τι περιστατικά βίας και πόσοι Μπάμπη δες κυκλοφορούν εκεί ...
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Θα στο κάνω με εικόνες και πες μου πως ακριβώς νιώθεις Ελληνίδα.

Aναπαράσταση της αίθουσας θρόνου ενός Μυκηναϊκού Ανακτόρου, 1300 π.Χ. Ελλάδα
(αποτελεί εκθεσιακό μέρος Γερμανικού Μουσείου)

1652358276536.png


Ελλάδα, 2022 μ.Χ.

1652358450183.png


Κάτι δεν πάει καλά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου απαντήσω λοιπόν και εγω με δύο φώτο,δικές μου όμως, :P που έχω τώρα στο κινητό μου γιατί όλα τα υπόλοιπα τα έχω στον υπολογιστή του σπιτιού...

Λατρεύω κάθε καλοκαίρι που βρίσκομαι Αθήνα να πηγαίνω σε δύο μέρη που πραγματικά νομίζω εκεί ακόμα και ο αέρας έχει μια άλλη αίσθηση...
Συστάσεις δεν χρειάζονται νομίζω....

Αγαπημένη θέα απο τα γνωστά καφέ και εστιατόρια εκεί ;)

20210723-153335.jpg


Και φυσικά αυτή την αίσθηση, το δέος και την ανατριχίλα όταν μπαίνω σε αυτό το μουσείο και αντικρίζω αυτό το θέαμα δεν την αλλάζω και δεν την συγκρίνω με τίποτα σε αυτό τον κόσμο.


Καρυάτιδες...
Τα λόγια για την ιστορία και τον πολιτισμό αυτό ειναι και εδώ περιττά πλέον...
20210723-153620_.jpg


Δύο φορές έχω πάει και θέλω ακόμα μια για να πω ότι πλέον πήρα τα πάντα από εκεί μέσα και σε γνώσεις και σε αίσθηση..

Ανυπομονώ τον άλλο μήνα που θα ξαναπάω Αθήνα να ξαναβρεθώ ακριβώς σε αυτά τα δυο μέρη .
Ένα λεπτό αρκεί να σταθείς μπροστά σε αυτές και θα καταλάβει ο καθένας μας πόσο περήφανος Έλληνας μπορεί να νιώθει κόντρα σε όλη αυτή την παρακμή..

Ο καθένας διαλέγει την οπτική που θέλει να προβάλει καλέ μου ,εγώ διαλέγω αυτή που είναι ικανή να αντέξει πολλά και είμαι πολύ υπερήφανη! ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top