Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την ελληνική πραγματικότητα;

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,146 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Εγω να δεις τι καταλαβα για σενα... :whatever:

Κατα τα αλλα ξυδακιον.
μετα χαρας , παντως συμφωνω απολυτα με το quote σας, σας αντιπροσωπευει κιολας.. για καποιο απο το 2 καταλαβα απο το γραπτο λογο σας αμεσα .
Καλη συνεχεια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,146 μηνύματα.
μετα χαρας , παντως συμφωνω απολυτα με το quote σας, σας αντιπροσωπευει κιολας.. για καποιο απο το 2 καταλαβα απο το γραπτο λογο σας αμεσα .
Καλη συνεχεια.
Ρε καμαρι μου,αν ηξερα οτι η γνωμη μου για την ραπ σου ειναι τοσο πολυτιμη και σε πληγωσε που δνε την θεωρω μουσικη...ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ... :hehe: ,αλλα καταλαβαινεις ποσο εκτιθεσαι,ποσο παραλογος εισαι..και εγω βεβαια γιατι μου τα χωνεις.Εμ..δεν σου αρεσουν οι αποψεις μου με την ουκρανια (σορυ που δεν υποστηριζω την Ρωσια)...και για την κλιματικη αλλαγη,δικαιωμα σου...,αλλα μαθε να μην τα χωνεις οπου ναναι.
Δειχνεις μωρο.
Ειναι απολυτα γελοιο αυτο που κανεις τωρα.
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ξεπερασεις την πληγη που σου ανοιξα με την αποψη μου για την ραπ.:jumpy:
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ρε καμαρι μου,αν ηξερα οτι η γνωμη μου για την ραπ σου ειναι τοσο πολυτιμη και σε πληγωσε που δνε την θεωρω μουσικη...ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ... :hehe: ,αλλα καταλαναινεις ποσο εκτιθεσαι,ποσο παραλογος εισαι..και εγω βεβαια γιατι μου τα χωνεις.Εμ..δεν σου αρεσουν οι αποψεις μου με την ουκρανια και την κλιμαμτικη αλλαγη,αλλα μαθε να μην τα χωνεις οπου ναναι/.
Δειχνεις μωρο.
Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να εξπερασεις την πληγη που σουα νοιξα με την αποψη μου.:jumpy:
1652436338293.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,146 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
η ραπ ειναι ενα μιλητο....
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Γνώμες για το νέο δίσκο του λεξ;

Δεν μπορω να πω ότι μου άρεσε, οτι ικανοποιησε τις προσδοκίες μου.
Τα περισσότερα είναι drill beats που δεν μου αρέσουν σαν παραγωγή. Μόνο του dof σαν παραγωγές μου άρεσαν.

Σε επίπεδο στίχων μοναχα 3-4 σημεία με εντυπωσιασαν σαν περιεχόμενο και έκφραση.

Γενικα τα κομμάτια μου φάνηκαν κρυα, επιθετικά και δεν μπορούσα να ταυτιστω. Επισης δεν νιωθεις και ιδιαίτερα τον τοπικό χαρακτήρα, τη σαλόνικα. Αυτα τα στοιχεία είναι που περίμενα να ακούσω και που για μένα κανουν τον λεξ (ζεστα κομμάτια που μπορείς να ταυτιστεις και να τα νιώσεις λόγω καθημερινότητας, ειδικα αν εισαι στη θεσσ).

Αντιθέτως το γυρισε σε drill στοιχείο με trap hi-hats ρυθμούς, εκ των οποίων σε αρκετά "δειχνεται" οτι ειναι ο καλύτερος κλπ
Δε με εκφράζει αυτό.

Αν κάποιος ακούει τραπ και drill θα γουσταρει φουλ, αλλά δεν είναι λεξ αυτο. Η μοναδικοτητα του ήταν εκεινα τα στοιχεία που ανέφερα (όπως φαίνεται στους 2 προηγούμενους του δίσκους αριστουργηματα). Πλεον εχει προχωρήσει από αυτό το στυλ μουσικής καλώς ή κακως.

Επίσης ανακουφιστηκα που τελικά δεν είχαμε καμια έκπληξη συνεργασία με κανέναν τραπερ.

Τέλος, γιατι μονο 9 κομμάτια; Μεσα σε 4 χρονια μονο τοσα;
που βγηκε ο δισκος στο youtube? γενικα ο ΛΕΞ μου αρεσει παρα πολυ ενσαρκωνει τον χαρακτηρα του ανθρωπου του δρομου που εχει ζησει και εχει δει πολλα και μεσα σ'αυτα βαζει και τη συνολικη κατασταση της Ελληνικης κοινωνιας. Μου αρεσε φουλ αυτο το underground στυλ, νομιζω στη Θεσσαλονικη ηταν και ο πρωτος που το εφερε μαζι με το 12ο, δεν ξερω αν γνωριζεις τον ricta, ο καλυτερος drill στη Θεσσαλονικη και ισως και σε ολοκληρη την Ελλαδα αυτη τη στιγμη
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Κάποιος είπε ότι τράπο στα ισπανικά σημαίνει η πετσέτα κουζίνας και παλαιότερα, η πατσαβούρα. Λέτε να έχει σχέση; :lol: :lol:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλά μερικοί έχουν μπερδέψει τη βούρτσα με ξέρετε τι και νομίζουν ότι η ραπ είναι ο sinboy και ο light (όχι ότι με χαλάνε τα τραγούδια για άλλη φάση προφανώς). Μια χαρά εντός πραγματικότητας είναι.

 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Ναι έχει βρισιές, αλλά τουλάχιστον τα λέει όπως είναι, ακόμα με μαθαίνουν τα τραγούδια του
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Μεγάλωσες στους δρόμους; :no:
Κατά μία έννοια ναι αν λες για μένα προσωπικά, αλλά δεν χρειάζεται να έχεις μεγαλώσει στους δρόμους για να συμφωνήσω με αυτά που λέει, δηλαδή εσύ εκεί στάθηκες περισσότερο από όσα είπε?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ρε καμαρι μου,αν ηξερα οτι η γνωμη μου για την ραπ σου ειναι τοσο πολυτιμη και σε πληγωσε που δνε την θεωρω μουσικη...
Συμφωνώ. Βάζoυν ένα επαναλαμβανόμενο beat που το φτιάχνεις σε μισή ώρα και από πάνω ραπάρουν τους στίχους.

Οι χρυσές εποχές για την ελληνική και όχι μόνο μουσική πέρασαν. Κάποιος που δεν τις έχει ζήσει δεν έχει μέτρο σύγκρισης.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Συμφωνώ. Βάζoυν ένα επαναλαμβανόμενο beat που το φτιάχνεις σε μισή ώρα και από πάνω ραπάρουν τους στίχους.

Οι χρυσές εποχές για την ελληνική και όχι μόνο μουσική πέρασαν. Κάποιος που δεν τις έχει ζήσει δεν έχει μέτρο σύγκρισης.
Και πότε ήταν οι χρυσές εποχές για την ελληνική μουσική?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Δεκαετίες 80 και 90
Μεγάλο λάθος, ο καθένας θα σου πει την δική του εποχή, η παππούδες μας λέγανε τα χρόνια των ρεμπέτικων, οι γονείς μας 80-90, εγώ προσωπικά για Ελλάδα επειδή ακούω μόνο ελληνική ραπ, κυρίως old school θα σου πω δεκαετίες 2000-2010. Εντελώς υποκειμενικό
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
προφανως υπαρχουν και κατι τετοιοι που δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που πραγματικα πρεσβευει η ραπ, μη νομιζετε οτι αυτος αντιπροσωπευει την αληθινη ραπ κουλτουρα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
προφανως υπαρχουν και κατι τετοιοι που δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που πραγματικα πρεσβευει η ραπ, μη νομιζετε οτι αυτος αντιπροσωπευει την αληθινη ραπ κουλτουρα

Σημασία έχει ότι έχει κοινό που τον ακολουθεί όπως κάτι 16χρονα που την είδαν μέλη του υποκόσμου του Σικάγο με αλυσίδες, στριφτό και φρασεολογία μίσους. Από βλακείες σε βλακείες αυτή η χώρα. Δεν υπάρχει πάτος.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Σημασία έχει ότι έχει κοινό που τον ακολουθεί όπως κάτι 16χρονα που την είδαν μέλη του υποκόσμου του Σικάγο με αλυσίδες, στριφτό και φρασεολογία μίσους. Από βλακείες σε βλακείες αυτή η χώρα. Δεν υπάρχει πάτος.
ειδες ομως οτι υπαρχει και αξιολογη ραπ που περναει μηνυματα στους νεους και ειναι ακριβως το αντιθετο του Θαγκ Σλαιμ, καταλαβαινεις λοιπον οτι εδω προκειται για καποια συγκεκριμενα ατομα που εχουν καταστρεψει το ονομα που εχτισαν οι παλιοι ραπαδες, και ο συγκεκριμενος ειναι απ'τις χειροτερες αν οχι η χειροτερη περιπτωση αυτη τη στιγμη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top