Κατά πόσο η ραπ αντιπροσωπεύει την ελληνική πραγματικότητα;

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Συμφωνώ. Βάζoυν ένα επαναλαμβανόμενο beat που το φτιάχνεις σε μισή ώρα και από πάνω ραπάρουν τους στίχους.

Οι χρυσές εποχές για την ελληνική και όχι μόνο μουσική πέρασαν. Κάποιος που δεν τις έχει ζήσει δεν έχει μέτρο σύγκρισης.
μονο το ελληνικο ραπ υπαρχει στον κοσμο?
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
``μία από τις καλές τέχνες που ασχολείται με το συνδυασμό ήχων με σκοπό την ομορφιά της μορφής και της έκφρασης της σκέψης ή συναισθήματος``

το παραπανω αποτελει εναν ατυπο ορισμο για το τι εστι μουσικη.. και πολλα ποιοτικα ραπ κομματια απο αξιολογους καλλιτεχνες το ικανοποιουν οποτε θεωρουνται μια χαρα μουσικη.. οποτε ισως δεν θεωρειτε καν μουσικη με βαση τον δικο σου ορισμο και οχι του υπολοιπου κοσμου :P απλως ειναι πολυ ασχημο αυτο που λες, να μην σου αρεσει το συγκεκριμενο ειδος μουσικης (δεκτο) αλλα οχι να μην το θεωρεις καν μουσικη :)
Μουσική και εγώ το λέω μαζί με τους στίχους, χωρίς στίχους μου φαίνεται ότι παίζει ένας επαναλαμβανόμενος ήχος από πίσω και αυτό είναι όλο .

Όταν λέμε μουσική εννοούμε και εξέλιξη , κάτι εξελίσσεσαι , έχει υφέσεις και εξάρσεις και αυτό μας προκαλεί ευχαρίστηση , συναισθήματα... Στη ραπ η εξέλιξη φαίνεται να βασίζεται στον στίχο .
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεγάλο λάθος, ο καθένας θα σου πει την δική του εποχή, η παππούδες μας λέγανε τα χρόνια των ρεμπέτικων, οι γονείς μας 80-90, εγώ προσωπικά για Ελλάδα επειδή ακούω μόνο ελληνική ραπ, κυρίως old school θα σου πω δεκαετίες 2000-2010. Εντελώς υποκειμενικό
Ότι πιο σωστό έχω ακούσει έως τώρα!

Η μουσική είναι για πολλούς τρόπος εκφρασης, δημιουργίας ή και τρόπος διαφυγής από πολλά.....
Κάθε εποχή έχει τα δικά της και πρεπει να ειναι απολυτα σεβαστά εφόσον αντιπροσωπευουν γενιές .

Μην ξεχνάμε και εποχές ροκ μουσικής ή μεταλ που τουλάχιστον η γενιά μου έχει δώσει πολυ πόνο μέσα από αυτή και συνεχίζει και ακόμα και σήμερα...

Σίγουρα ένας πολυ μεγαλύτερος από την νεα γενιά μπορεί θεωρεί ακόμα και την μουσική του 80 με 90 όπως πολλοί από εμάς θεωρούμε τώρα την ραπ μουσική..
Ανούσια δηλαδή μπροστά σε εποχές Καζαντζίδη, Πουλοπουλου και άλλων.

Αυτό αυτόματα δεν σημαίνει ότι η εποχή 80-90 δεν αξίζει ;)
Ίσως ένα ερώτημα που θα έπρεπε να γίνεται εδώ είναι το κατά πόσο διαχρονική είναι ή μπορεί να γίνει η ραπ μουσική....
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μην ξεχνάμε και εποχές ροκ μουσικής ή μεταλ που τουλάχιστον η γενιά μου έχει δώσει πολυ πόνο μέσα από αυτή και συνεχίζει και ακόμα και σήμερα...
Για την ξένη μουσική καλύτερη δεκαετία θα έβαζα του 70. Beatles, Rolling Stones, Queen, pink Floyd, AC/DC. Mετά από αυτούς βάζω iron maiden, Metallica, Bon Jovi που είναι περισσότερο στην εποχή μου.

Για την ελληνική μουσική χρυσή εποχή ήταν εποχή των ξύλινων σπαθιών, παπακωνσταντίνου, τρύπες, φατμε, πυξ λαξ, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Θάνος μικρούτσικος, Υπόγεια ρεύματα, μαχαιρίτσας, ενδελέχεια, Σπανουδάκης, Μωρά στη Φωτιά κ.λπ. Εποχές που κάθε μήνα έβγαινε ένα άλμπουμ που τελικά έγινε κλασσικό. Οι μουσικοί και τα συγκροτήματα ήταν πάνω από τις δισκογραφικές σε αντίθεση με τώρα και κυρίως είχαν προσωπικότητα.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Για την ξένη μουσική καλύτερη δεκαετία θα έβαζα του 70. Beatles, Rolling Stones, Queen, pink Floyd, AC/DC. Mετά από αυτούς βάζω iron maiden, Metallica, Bon Jovi που είναι περισσότερο στην εποχή μου.

Για την ελληνική μουσική χρυσή εποχή ήταν εποχή των ξύλινων σπαθιών, παπακωνσταντίνου, τρύπες, φατμε, πυξ λαξ, Αλκίνοος Ιωαννίδης, Θάνος μικρούτσικος, Υπόγεια ρεύματα, μαχαιρίτσας, ενδελέχεια, Σπανουδάκης, Μωρά στη Φωτιά κ.λπ. Εποχές που κάθε μήνα έβγαινε ένα άλμπουμ που τελικά έγινε κλασσικό. Οι μουσικοί και τα συγκροτήματα ήταν πάνω από τις δισκογραφικές σε αντίθεση με τώρα και κυρίως είχαν προσωπικότητα.
Γιατί νομίζεις ότι τη δεκαετία του 90 δεν υπήρχαν χιπ χοπ συγκροτήματα? Υπήρχαν και μάλιστα είχαν τεράστια φήμη, ισάξια των συγκροτημάτων που ανέφερες, ζωντανοί νεκροί Bong da city terror x crew active member FFC, από τότε το χιπ χοπ είχε μεγάλη επιτυχία στη χώρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ότι πιο σωστό έχω ακούσει έως τώρα!

Η μουσική είναι για πολλούς τρόπος εκφρασης, δημιουργίας ή και τρόπος διαφυγής από πολλά.....
Κάθε εποχή έχει τα δικά της και πρεπει να ειναι απολυτα σεβαστά εφόσον αντιπροσωπευουν γενιές .

Μην ξεχνάμε και εποχές ροκ μουσικής ή μεταλ που τουλάχιστον η γενιά μου έχει δώσει πολυ πόνο μέσα από αυτή και συνεχίζει και ακόμα και σήμερα...

Σίγουρα ένας πολυ μεγαλύτερος από την νεα γενιά μπορεί θεωρεί ακόμα και την μουσική του 80 με 90 όπως πολλοί από εμάς θεωρούμε τώρα την ραπ μουσική..
Ανούσια δηλαδή μπροστά σε εποχές Καζαντζίδη, Πουλοπουλου και άλλων.

Αυτό αυτόματα δεν σημαίνει ότι η εποχή 80-90 δεν αξίζει ;)
Ίσως ένα ερώτημα που θα έπρεπε να γίνεται εδώ είναι το κατά πόσο διαχρονική είναι ή μπορεί να γίνει η ραπ μουσική....
Εγώ πιστεύω ότι η ραπ θα είναι σίγουρα διαχρονική, τώρα βέβαια βλέπουμε εξελίσσεται και εντάσσεται μέσα και σε άλλα είδη μουσικής. Κάποιες φορές αλλάζουν και τα beat έτσι ώστε να σου φέρνει στο μυαλό πιο πολύ ηλεκτρονική μουσική πάρα ραπ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω ότι η ραπ θα είναι σίγουρα διαχρονική, τώρα βέβαια βλέπουμε εξελίσσεται και εντάσσεται μέσα και σε άλλα είδη μουσικής. Κάποιες φορές αλλάζουν και τα beat έτσι ώστε να σου φέρνει στο μυαλό πιο πολύ ηλεκτρονική μουσική πάρα ραπ.
Η διαχρονικοτητα στο οτιδήποτε εξαρτάται από την γενιά που σήμερα το υποστηρίζει..
Δύσκολα αφήνεις ένα είδος που σε αντιπροσωπεύει και σε κάνει να αισθάνεσαι καλά .
Πρέπει να αλλάξουν πολλά από την μέχρι τώρα κοσμο θεωρία σου ώστε να κάνεις την οποιαδηποτε αλλαγή ακόμα και στα ακούσματα σου .

Αν όλο αυτό έχει διάρκεια τότε σίγουρα το μέλλον είναι το μονο που θα μας το δείξει, οπότε σεβασμός από εμένα ΚΑΙ στην ραπ μουσική αν και ομολογώ δεν είμαι άνθρωπος που την υποστηρίζω ένθερμα αλλά δεν μπορώ να κλείσω και τα μάτια στο κατά πόσο αποδεκτή είναι ;)

Ανήκω περισσότερο στην γενιά των ακουσμάτων που ανέφερε ο @akikos και δύσκολα μπορώ να τα αφήσω, γιατί πολύ απλά είναι σαν να αφήνεις ένα κομμάτι του ευατου σου που σίγουρα θες να θυμάσαι γιατί περιέχει πολυ ευχάριστες εμπειρίες!!!
Κάθε τραγούδι απ όλα αυτά που ανέφερε είναι και μια αντίστοιχη πολύ όμορφη εικόνα!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,482 μηνύματα.
Screenshot_20220529-124121_Instagram.jpg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,482 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω λοιπόν και εγω με δύο φώτο,δικές μου όμως, :P που έχω τώρα στο κινητό μου γιατί όλα τα υπόλοιπα τα έχω στον υπολογιστή του σπιτιού...

Λατρεύω κάθε καλοκαίρι που βρίσκομαι Αθήνα να πηγαίνω σε δύο μέρη που πραγματικά νομίζω εκεί ακόμα και ο αέρας έχει μια άλλη αίσθηση...
Συστάσεις δεν χρειάζονται νομίζω....

Αγαπημένη θέα απο τα γνωστά καφέ και εστιατόρια εκεί ;)

View attachment 102238

Και φυσικά αυτή την αίσθηση, το δέος και την ανατριχίλα όταν μπαίνω σε αυτό το μουσείο και αντικρίζω αυτό το θέαμα δεν την αλλάζω και δεν την συγκρίνω με τίποτα σε αυτό τον κόσμο.


Καρυάτιδες...
Τα λόγια για την ιστορία και τον πολιτισμό αυτό ειναι και εδώ περιττά πλέον...
View attachment 102239

Ο καθένας διαλέγει την οπτική που θέλει να προβάλει καλέ μου ,εγώ διαλέγω αυτή που είναι ικανή να αντέξει πολλά και είμαι πολύ υπερήφανη! ;)

Nαι αλλά την εικόνα που ανέβασα από μια τυπική πόλη του 2022 μ.Χ., δείχνει κάτι που βιώνουμε καθημερινά. Δεν είναι η εικόνα που διαλέγουμε ως οπτική. Δεν μπορεί αρχαίες πόλεις να είχαν έναν αέρα επιβλητικό και πολιτισμού και πόλεις του 21ου αιώνα να είναι μια συλλογή από εκτρώματα οπλισμένου σκυροδέματος και πλαστικούς κάδους με σκουπίδια απέξω. Ψάχνω να δω πόσα δις εκατομμύρια κοστίζει αυτή η επιλογή αστικής ζωής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Tυχαιο;
ΟΧΙ.
Ειναι ενδειτκικο της ''κουλτουρας'' των ραπερ,τραπερ και λοιπων σκουπιδιων.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,482 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Εξυπνακιστικο άρθρο. Ναι, στα 15 και έξυπνος να είσαι και χαζός επηρεάζεσαι, ειδικά όταν κάτι είναι μόδα και αποδεκτό από τους φίλους σου.
Και γιατί να αναγνωρίσω το βίαιο κομμάτι μου; Πού ζω στο Μπρονξ; Η βία μου χρησιμεύει σε κάτι; Ήθελα να πω κάτι διαφορετικό κι ας είναι ο,τι να ναι, ο συντάκτης.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,482 μηνύματα.

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Φυσικά και κάθε είδος πατάει κάπου.
Η διαφορά είναι ίσως ότι η τραπ είναι mainstream ενώ τα χασικλιδικα πχ απευθύνονταν σε κόσμο του περιθωρίου και εμέναν εκεί. Το rock and roll πάλι ήταν μόνο χαρά.
Ας μην παραβλεπουμε ότι η τέχνη δεν αναπαράγει μόνο αλλά και δημιουργεί. Επηρεάζει την ψυχολογία και τις αντιλήψεις.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ όλο το κράξιμο που πέφτει στη τραπ ένα είδος λογοκρισίας.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι οι τύποι ενημέρωσαν ότι δεν ήθελαν να κάτσουν κοντά και οι διοργανωτές το αγνόησαν. Τώρα αν τους κάνανε cancel κ.λπ. αδιάφορο τους είναι. Οι δισκογραφικές τους έχουν ανάγκη και όχι το αντίθετο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,391 μηνύματα.
Οκ καταννοω οτι επειδη εισαι οπαδος ολων αυτων,προσπαθεις να βαφτισεις το κρεας ψαρι,αλλα η αληθεια ειναι οτι οποιος εχει λιγη μουσικη παιδεια καταλαβαινει τι σκουπιδια ειναι αυτα που υπερασπιζεσαι.
Η αληθεια πονα αλλα πρεπει να λεγεται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top