Καταλήψεις ΑΕΙ: Υπέρ ή κατά;

Καταλήψεις ΑΕΙ. Είστε υπέρ ή κατά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)
  • Υπέρ

  • Κατά


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,697 μηνύματα.
Αυτό είναι μια μεγάλη αλήθεια. Η υποκρισία των woke liberals στις ΗΠΑ ή των αριστεριστών στην Ελλάδα σε αυτά τα ζητήματα είναι τεράστια. Να μη μιλήσω πως δεν σηκώθηκε καμμία Αρμενική σημαία στην εθνοκάθαρση του Αρτσάχ από τους Αζέρους ή Ουκρανικές στην εισβολή της Ρωσσίας (τουλάχιστον για την περίπτωση της Ελλάδας αυτό αν και δεν το κατακρίνω αφού οι δυτικοί φρόντιζαν να εξευτελίσουν το Ουκρανικό Ζήτημα). Όμως το να βλέπεις παλαιστινιακές σημαίες (που είναι και η γενικότερη σημαία του Παναραβικού εθνικισμού) είναι το λιγότερο γελοίο.

Οι σημαίες παραμένουν εθνικά σύμβολα, είτε είναι της Μέσης Ανατολής είτε της Ευρώπης. Οπότε αν κάποιος διεθνιστής που δηλώνει πολέμιος της δικής του σημαίας, καθώς απαρνείται τα εθνικά σύμβολα, είναι σύμφωνος με την παλαιστινιακή σημαία τότε δεν μισεί τα εθνικά σύμβολα, μισεί την χώρα του.

Καλά εδώ οι Woke progressive από την μια λένε οτι είναι ενάντια στα κράτη και στις εθνικές σημαίες και απο την άλλην κρεμάνε παντού την σημαία της Παλαιστίνης και τώρα του Ιράν. Από εκεί καταλαβαίνεις οτι έχουν μίσος μόνο την Δύση και την ίδια τους την χώρα, όταν αφορά τις Μουσουλμανικες χώρες μια χαρά τους αρέσουν οι σημαίες και τα κράτη. Απλά η διαφορά Γιάννη είναι ότι οι Αμερικανοί αγαπούν την χώρα τους (είτε Republicans είτε Democrats) και κάτι τέτοιες ανοησίες δεν περνούν, για αυτό μπούκαρε η αστυνομία και τους διέλυσε όλους αυτούς. Στην Ελλάδα αν τολμήσεις να βάλεις την σημαία της χώρας σου θα σε που εθνικιστή και ναζιστή.
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Από εκεί καταλαβαίνεις οτι έχουν μίσος μόνο την Δύση και την ίδια τους την χώρα, όταν αφορά τις Μουσουλμανικες χώρες μια χαρά τους αρέσουν οι σημαίες και τα κράτη
Δωρεάν ταξιδάκι σε μουσουλμανική χώρα και αμα δε τους βρούμε κρεμασμένιυς ή αποκεφαλισμένους σφυρίχτε μας. Άλλο το "δεν υποστηρίζω τη δύση γιατι εμπλέκεται και στηρίζει εναν πόλεμο που εχει συντελέσει στη σφαγή 15 χιλιάδων παιδιών εδω και 8 μήνες" και άλλο "δεν υποστηρίζω τη δύση και βλέπω τον εαυτό μου ήρωα των αράβων και σωτήρα τους"
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,697 μηνύματα.
Δωρεάν ταξιδάκι σε μουσουλμανική χώρα και αμα δε τους βρούμε κρεμασμένιυς ή αποκεφαλισμένους σφυρίχτε μας. Άλλο το "δεν υποστηρίζω τη δύση γιατι εμπλέκεται και στηρίζει εναν πόλεμο που εχει συντελέσει στη σφαγή 15 χιλιάδων παιδιών εδω και 8 μήνες" και άλλο "δεν υποστηρίζω τη δύση και βλέπω τον εαυτό μου ήρωα των αράβων και σωτήρα τους"

Νομίζω ότι είσαι από τους πιο λογικούς αριστερούς που έχω γνωρίσει σε αυτά τα ζητήματα, μακάρι να είχαν όλοι λογικές απόψεις όπως εσύ και ας έριχναν ΚΚΕ για μια ζωή.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,790 μηνύματα.

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Νομίζω ότι είσαι από τους πιο λογικούς αριστερούς που έχω γνωρίσει σε αυτά τα ζητήματα, μακάρι να είχαν όλοι λογικές απόψεις όπως εσύ και ας έριχναν ΚΚΕ για μια ζωή.
Κοίτα αδερφέ, εγώ κανονικά μπήκα στη ΚΝΕ μέσω του πατέρα μου. Πάνω στο προσφυγικό, μεταναστευτικό και τέτοια ζητήματα έχω εως και δεξιές απόψεις. Προσπαθώ τα πάντα να τα επεξεργάζομαι με τη λογική. Μερικές φορές οι απόψεις μου είναι biased, είτε αριστερά λόγω του γεγονότος οτι μεγάλωσα ανάμεσα σε κομμουνιστές πηγαίνοντας σε φεστιβάλ καθε λιγο και λιγάκι, είτε ακροδεξιές λόγω του φόβου, επειδή ζω στα Πατήσια (και ξέρεις πως είναι απο λάθρο).

Εν πάση περιπτώσει, οι άνθρωποι είναι άνθρωποι. Εχει τύχει να πάω φαγητά και ρούχα μέσω του κόμματος σε φτωχά παιδιά παλαιστίνιους, τούρκους, σέρβους, αλβανούς, έλληνες, ακόμα και ρώσους, ουκρανούς κλπ.

Όσο αριστερός και να είμαι πάντως, υπάρχουν μερικά πράγματα που θεωρώ στάνταρντ, πχ να μην βεβηλώνεις καμία σημαία, καμία πίστη, να μην προσβάλλεις τον άλλον λόγω θρησκείας, ιδεολογίας κλπ. Άνετα θα καθόμουν με εναν μπασίστα να μιλήσω για πολιτικά, πολύ απλά γιατι τον σέβομαι, και σε εναν δημοκρατικό διάλογο πρεπει πρωτίστως να υπάρχει σεβασμός
 
Top