Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
πρωινό

IMG_6715.jpeg
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Εγώ για ιδεολογικούς λόγους δεν φοράω φίμωτρο στην Εβίτα λόγω του κινδύνου φόλας.
Το είπα στην κτηνίατρο και μου είπε ότι πλέον υπάρχουν και φόλες που δρουν με επαφή, δλδ ακόμα και φίμωτρο να έχει το σκυλί. Οπότε προσοχή. Και πρέπει να έχουμε πάντα το νου μας τι μυρίζει και τι κάνει το ζώο, σε όλη τη βόλτα.

Σε βίντεο που είδα στο YouTube προτείνουν να μην βγάζουμε πολύ αργά τα σκυλιά μας και επειδή το βράδυ τις βάζουν συνήθως τις φόλες και επειδή μπορεί να υπάρχει θέμα πρόσβασης σε κτηνιατρείο.

Πάντως έχω ζητήσει και έχω pet-taxi τηλέφωνο και τηλέφωνο και όνομα 24ωρης κλινικής που μου έδωσε η κτηνίατρος, σε τέτοια περίπτωση. Φυσικά πλέον δε τη βγάζω βράδυ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,464 μηνύματα.
Απαραδεχτο ειναι το φιμωτρο ουτως η αλλως.Μονο σε αγρια ζωακια που πρεπει να ταμεταφερουν με λουρι θα εβαζα εγω...αν ειναι δυνατον να βγαζεις βολτα το σκυλο σου και να φοραει φιμωτρο...αν ειναι τοσοο αγριο να το εκπαιδευσει ο ιδιοκτητης/
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Απαραδεχτο ειναι το φιμωτρο ουτως η αλλως.Μονο σε αγρια ζωακια που πρεπει να ταμεταφερουν με λουρι θα εβαζα εγω...αν ειναι δυνατον να βγαζεις βολτα το σκυλο σου και να φοραει φιμωτρο...αν ειναι τοσοο αγριο να το εκπαιδευσει ο ιδιοκτητης/
Ναι κι εγώ το ανέφερα γιατί έχω ακουσει και έχω δει (μικρά και ήμερα ζωάκια) ότι τους το φοράνε για να μην μασισουν τίποτα από το έδαφος δλδ φόλα. Ειδικά το καλοκαίρι μπορεί να σκάσει το σκυλί.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Εγώ για ιδεολογικούς λόγους δεν φοράω φίμωτρο στην Εβίτα λόγω του κινδύνου φόλας.
Το είπα στην κτηνίατρο και μου είπε ότι πλέον υπάρχουν και φόλες που δρουν με επαφή, δλδ ακόμα και φίμωτρο να έχει το σκυλί. Οπότε προσοχή. Και πρέπει να έχουμε πάντα το νου μας τι μυρίζει και τι κάνει το ζώο, σε όλη τη βόλτα.

Σε βίντεο που είδα στο YouTube προτείνουν να μην βγάζουμε πολύ αργά τα σκυλιά μας και επειδή το βράδυ τις βάζουν συνήθως τις φόλες και επειδή μπορεί να υπάρχει θέμα πρόσβασης σε κτηνιατρείο.

Πάντως έχω ζητήσει και έχω pet-taxi τηλέφωνο και τηλέφωνο και όνομα 24ωρης κλινικής που μου έδωσε η κτηνίατρος, σε τέτοια περίπτωση. Φυσικά πλέον δε τη βγάζω βράδυ.
Επίσης το βράδυ δεν μπορείς να δεις κ'ολας που και τι μυρίζει το σκυλί.
Πολλή προσοχή!!
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Κι ένας ωραίος, γοητευτικός γατούλης. Κύριος, σε όλα του...

Κάθε πρωί τον βλέπω στο ίδιο σημείο και στην ίδια στάση...

Αδεσποτάκι, δυστυχώς. Αλλά προσπαθούμε να του βρούμε ένα σπίτι...

IMG_20231102_172458.jpg
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,296 μηνύματα.
Αύριο θα στειρώσω άλλο ενα αδεσποτάκι γατάκι που έχουμε στην γειτονιά και θα το φιλοξενήσω στο σπίτι μέχρι να αναρρώσει.
Με αφορμή μια συζήτηση που είχα με μια φίλη, μου είπε πως στην δική τους γειτονιά οργανώνονται και μαζεύουν χρήματα όλοι μαζί οι ενδιαφερόμενοι και κατά καιρούς κάνουν και μια στείρωση. Εγώ δεν το κάνω αυτό καθώς τη δεδομένη περίοδο μπορώ να το αντέξω οικονομικά και μόνη μου για να υποχρεώσω οποιονδήποτε άλλο, ωστόσο το βρήκα πολύ καλή ιδέα για όσους θέλουν να βοηθήσουν. Φυσικά, δεδομένης της κατάστασης είναι απολύτως φυσιολογικό να μην το αντέχει η μέση τσέπη, αν μη τι άλλο είναι ένα μη ευτελές κόστος.

Θεωρώ πως αξίζει μια σκέψη γύρω απο αυτό καθώς δυστυχώς το κράτος δεν μεριμνεί καθόλου για αυτά οπότε τέτοιες ομαδικές δράσεις θα σώσουν την κατάσταση.
Θεωρώ πως είναι και ένας τρόπος να γνωρίσεις ανθρώπους με παρόμοιες ευαισθησίες και να κάνετε μια κίνηση που σε αυτό το ζώο θα σώσει όλη του την ζωή.
(αλλά πιθανώς κι άλλες που δεν θα γεννηθούν σε εναν ατέρμονο κύκλο σκληρών συνθηκών διαβίωσης στον δρόμο).

Φυσικά επείγουν άλλα ζητήματα όπως η περίθαλψη χτυπημένου ή υποσιτιζόμενου ζώου ή ζώου που βρίσκεται σε μεγάλη ανάγκη κτλ.

Ωστόχο πήρα αφορμή απο το συγκεκριμένο.
Το ποιντ είναι πως δεν χρειάζεται να είναι κάτι επίσημο όπως μια φιλοζωϊκή αλλά και κάθε ομάδα φιλόζωων στη γειτονιά που διαθέτει τα χρήματα και την όρεξη να το κάνει είναι μεγάλη βοήθεια.
(Αν μαζευτείτε 10 άτομα και δώσετε απο 10 ευρώ στειρώνετε ενα ζωάκι, έστω και αν γίνει ανα εξάμηνο είναι πολύ,σημαντικό).
Δεν μπορούμε να σώσουμε όλα τα ζώα αλλά μπορούμε να κάνουμε καλύτερη την ζωή έστω και σε ένα.

Αυτά και εύχομαι να ακούμε όλο και καλύτερα νέα σε σχέση με τα αδέσποτα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Έχουμε αλλάξει, πάντως. Προς το καλύτερο. Έχει ευαισθητοποιηθεί πολύ ο κόσμος με τα αδεσποτάκια. Καμία σχέση, νομίζω, με παλαιότερα. Κι αυτό που έχω παρατηρήσει, είναι ότι δεν υπάρχουν πλέον σκυλάκια αδέσποτα, με αποτέλεσμα η αγάπη και η φροντίδα τού κόσμου να επικεντρώνεται στα γατάκια...

Στη γειτονιά μου υπάρχουν άνθρωποι που έρχονται από πολύ μακριά, δυο φορές την ημέρα, κάθε μέρα (βρέξει, χιονίσει...), για να τους δώσουν φαγητό και νερό. Ό,τι μα ό,τι και να γίνει, ό,τι και να τους συμβεί θα έρθουν. Και είναι άξιο θαυμασμού αυτό.

Αναφορικά με τα χτυπημένα ή εκείνα που είναι σε άσχημη κατάσταση, οι κτηνίατροι (κάποιοι απ΄ αυτούς, έστω...), δεν παίρνουν καν χρήματα, αν τους τα πας. Υπάρχει ανθρωπιά. Πολλές φορές δε περισσεύει...

Στο γατούλη, που έχω στην παραπάνω φωτογραφία (τον ονομάσαμε Σταυράκο, του δώσαμε το όνομα του γιου μου...), κάναμε στείρωση και μοιραστήκαμε τα χρήματα 3 άτομα.

Έχουμε βελτιωθεί. Κατά πολύ...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
1000055062.jpg
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Παιδιά βρήκα αυτή την ανακοίνωση στο f/b.

Ισχύει όντως;

2023-12-23_183031.jpg
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Οταν είναι να εισπράξουν, 100 φακέλους ψηφιακους και 100 πλατφόρμες, οι μαιμουδες του φαραω.

Γιατι θα εισπράξουν. Σε βαζουν να το καταχωρισεις και μετα θα σου ρχεται καθε χρονο και θα σου λεει φορο κατοικιδιου, πολυ πιθανό.

Βεβαια στα παλιά παπούτσια μου, εγω τα ματια που αγαπώ τα πληρώνω όσο όσο. Ας ειναι ενημερωμενο το πριγκιπάκι μου και τακτοποιημενο στην υγεια του και την ασφάλειά του και τα υπολοιπα τα βλέπουμε.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Γιατι θα εισπράξουν. Σε βαζουν να το καταχωρισεις και μετα θα σου ρχεται καθε χρονο και θα σου λεει φορο κατοικιδιου, πολυ πιθανό.
Αν επαληθευτεί αυτό, προσπαθούν να μας αποτρέψουν από το να έχουμε κατοικίδια.
Που, υπό άλλες συνθήκες, θα έπρεπε να μας επιδοτούν θα έλεγα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Οταν είναι να εισπράξουν, 100 φακέλους ψηφιακους και 100 πλατφόρμες, οι μαιμουδες του φαραω.

Γιατι θα εισπράξουν. Σε βαζουν να το καταχωρισεις και μετα θα σου ρχεται καθε χρονο και θα σου λεει φορο κατοικιδιου, πολυ πιθανό.

Βεβαια στα παλιά παπούτσια μου, εγω τα ματια που αγαπώ τα πληρώνω όσο όσο. Ας ειναι ενημερωμενο το πριγκιπάκι μου και τακτοποιημενο στην υγεια του και την ασφάλειά του και τα υπολοιπα τα βλέπουμε.
Για μένα οι γάτες είναι παιδιά μου πια...και δεν με νοιάζει αν θα πληρώσω.. ...το θέμα μου είναι οτι δεν θέλω να τις πηγαινοφερνω στα κτηνιατρεια γιατί δεν θέλω να κολησουν ασθενειες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,070 μηνύματα.
Αν επαληθευτεί αυτό, προσπαθούν να μας αποτρέψουν από το να έχουμε κατοικίδια.
Που, υπό άλλες συνθήκες, θα έπρεπε να μας επιδοτούν θα έλεγα.
Να πα να γαμηθούνε. Γάτα μέχρι να πεθάνω κι ακομα παραπέρα.

Τίποτα δε θα με αποτρέψει απο το να ειμαι όσο πιο σε επαφη με τη φυση και τα ζωα. Προς το παρόν το δευτερο, ελπιζω καποτε και το πρώτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για μένα οι γάτες είναι παιδιά μου πια...και δεν με νοιάζει αν θα πληρώσω.. ...το θέμα μου είναι οτι δεν θέλω να τις πηγαινοφερνω στα κτηνιατρεια γιατί δεν θέλω να κολησουν ασθενειες.
Κι εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου, οι μετακινησεις, για άλλους σοβαρους λόγους.

ΥΓ: Παω να το ζουλήξω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top