Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι εκμεταλλεύονται την αδυναμία που τους έχουμε, πράγμα που θεωρώ αισχρό, αν είναι να πατήσουν εκεί για να μας φορολογήσουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για μένα οι γάτες είναι παιδιά μου πια...και δεν με νοιάζει αν θα πληρώσω.. ...το θέμα μου είναι οτι δεν θέλω να τις πηγαινοφερνω στα κτηνιατρεια γιατί δεν θέλω να κολησουν ασθενειες.
Μα στο κτηνιατρείο αναγκαστικά θα πας μαζί με τη γάτα σε περίπτωση (ό μου γένοιτο) που θα πρέπει να εξεταστεί.

Η ηλεκτρονική πλατφόρμα είναι- υποτίθεται- για να μας διευκολύνει να είναι όλα τα στοιχεία συγκεντρωμένα, χωρίς να κουβαλάμε τη χαρτούρα, απλώς μ'έναν αριθμό.

Απλά επιφυλάσσομαι μήπως μας βάζουν το τυράκι και ακολουθεί η φάκα.:hmm:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι εκμεταλλεύονται την αδυναμία που τους έχουμε, πράγμα που θεωρώ αισχρό, αν είναι να πατήσουν εκεί για να μας φορολογήσουν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μα στο κτηνιατρείο αναγκαστικά θα πας μαζί με τη γάτα σε περίπτωση (ό μου γένοιτο) που θα πρέπει να εξεταστεί.

Η ηλεκτρονική πλατφόρμα είναι- υποτίθεται- για να μας διευκολύνει να είναι όλα τα στοιχεία συγκεντρωμένα, χωρίς να κουβαλάμε τη χαρτούρα, απλώς μ'έναν αριθμό.

Απλά επιφυλάσσομαι μήπως μας βάζουν το τυράκι και ακολουθεί η φάκα.:hmm:
Ναι γιατι ολοι θα πουν αυτο που λεμε κι εμείς εδω "δεν πειραζει πληρωνω το μωρο μου οσο όσο" και χλουτς μετα.

Εδω βαλανε στα σπιτια φέσι, δε θα βαλουν στα σπλάχνα μας;
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Ναι γιατι ολοι θα πουν αυτο που λεμε κι εμείς εδω "δεν πειραζει πληρωνω το μωρο μου οσο όσο" και χλουτς μετα.

Εδω βαλανε στα σπιτια φέσι, δε θα βαλουν στα σπλάχνα μας;
Μόνο που τα σπλάχνα μας, είναι ψυχές. Δεν είναι ντουβάρια-χρησιμότατα μεν, αλλά και εν δυνάμει πηγή εισοδήματος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Μα στο κτηνιατρείο αναγκαστικά θα πας μαζί με τη γάτα σε περίπτωση (ό μου γένοιτο) που θα πρέπει να εξεταστεί.

Η ηλεκτρονική πλατφόρμα είναι- υποτίθεται- για να μας διευκολύνει να είναι όλα τα στοιχεία συγκεντρωμένα, χωρίς να κουβαλάμε τη χαρτούρα, απλώς μ'έναν αριθμό.Απλά επιφυλάσσομαι μήπως μας βάζουν το τυράκι και ακολουθεί η φάκα.:hmm:

Ξέρεις αν ισχύει κάτι ανάλογο σε κάποια άλλη χώρα;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
1B6DBC27-E0B0-4BA3-B9C0-86EA694C88FE.jpeg

@Πουπουλίνα ΤΡΕΧΑ, έρχεται με την εφημερίδα ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Αυτό το τραγούδι έχει γραφτεί για ένα θανών σκυλάκι, τον Άργο. Πάντα με συγκινεί να το ακούω. <3
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,264 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δεν έχω ούτε και είχα ποτέ σκύλο αλλά ειλικρινά θέλει τόσο πολύ μυαλό ώστε να μην τραβάς με τόση δύναμη και ζόρι το έρμο το σκυλί σου απο περιλαίμιο λουρί; Δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές το έχω δεί στον δρόμο με αποκορύφωμα μια που είδα που κυριολεκτικά πήγε να του σπάσει τον λαιμό.
Για όνομα του θεού τα νεύρα σας μην τα βγάζετε στα ζώα, πραγματικά τι άθλιο θέαμα. Επίσης απο οτι έχω δεί υπάρχουν λουριά που δένουν στην πλάτη.
Τι να πω, ποιο ζωντανό ευχαριστιέται ετσι την βόλτα;;; Πόσο Κρίμα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δεν έχω ούτε και είχα ποτέ σκύλο αλλά ειλικρινά θέλει τόσο πολύ μυαλό ώστε να μην τραβάς με τόση δύναμη και ζόρι το έρμο το σκυλί σου απο περιλαίμιο λουρί; Δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές το έχω δεί στον δρόμο με αποκορύφωμα μια που είδα που κυριολεκτικά πήγε να του σπάσει τον λαιμό.
Για όνομα του θεού τα νεύρα σας μην τα βγάζετε στα ζώα, πραγματικά τι άθλιο θέαμα. Επίσης απο οτι έχω δεί υπάρχουν λουριά που δένουν στην πλάτη.
Τι να πω, ποιο ζωντανό ευχαριστιέται ετσι την βόλτα;;; Πόσο Κρίμα
Κοίτα, αν έχεις έναν φοβικό σκύλο είναι πάρα πολύ δύσκολο να σου φύγει από το περιλαίμιο. Εγώ της φοράω και τα δυο στην βόλτα, αν και το περιλαίμιο το χρησιμοποιώ μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης όπως όταν βλέπω να έρχεται λυτό σκυλί ή αδέσποτο κατά πάνω της γιατί είμαι σίγουρη ότι θα επιχειρήσει πισωκωλιές. Κατά τ’άλλα την δένω από το σαμάρι γιατί τραβάει που τραβάει, καλύτερα η δύναμη να ισοκατανέμεται στο σώμα παρά να την πιέζει στον λαιμό. Είναι όντως επικίνδυνο. Θα έπρεπε να φοριέται έξω πάντα κατ’εμέ (σε περίπτωση που φύγει από το σαμάρι, αφού φέρει τα στοιχεία στην κονκάρδα) αλλά να χρησιμοποιείται σπανίως έως καθόλου.

Υ.Γ. και αυτό που λες το έχω δει και εγώ και είναι ακραίο, το πήγα γενικότερα βέβαια για τα περιλαίμια γιατί ποτέ δεν τα συμπάθησα ιδιαίτερα. Όταν χρησιμοποιούνται και με λάθος τρόπο ειδικά, άστα…
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,418 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ δεν έχω ούτε και είχα ποτέ σκύλο αλλά ειλικρινά θέλει τόσο πολύ μυαλό ώστε να μην τραβάς με τόση δύναμη και ζόρι το έρμο το σκυλί σου απο περιλαίμιο λουρί; Δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές το έχω δεί στον δρόμο με αποκορύφωμα μια που είδα που κυριολεκτικά πήγε να του σπάσει τον λαιμό.
Για όνομα του θεού τα νεύρα σας μην τα βγάζετε στα ζώα, πραγματικά τι άθλιο θέαμα. Επίσης απο οτι έχω δεί υπάρχουν λουριά που δένουν στην πλάτη.
Τι να πω, ποιο ζωντανό ευχαριστιέται ετσι την βόλτα;;; Πόσο Κρίμα
Πολλές φορες επιβαλλεται να τραβηξεις , ορμάνε σε πατίνια , ποδηλατα , πανε να φανε απο κατω κτλ . Για αυτο ναι ειναι καλυτερα το σαμαρακι , αλλα αν δεν εχεις τελεια εκπαιδευμενο σκυλο με βοηθεια ειδικου σιγουρα σε καποιες περιπτωσεις θα χρειαστει να τραβηξεις
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,264 μηνύματα.
Εγώ γιαυτό έγραψα disclaimer πως δεν έχω σκύλο και δεν έχει χρειαστεί να το ζήσω αυτό. Ωστόσο κρίνω με βάση αυτό που βλέπω κι αν ήμουν στην θέση του θα πονούσα πολύ να με τραβάνε έτσι με δύναμη και απότομα απο τον λαιμό και θα ήταν βάναυσο, δεν ξέρω αν είναι διαφορετικά για τον σκύλο φαντάζομαι οχι.
Θα πιανόταν η ψυχή μου να τον βγάζω ετσι να ζεί με τον φόβο μην παθει σοκ απο το πνίξιμο.
Αλλά εσείς που έχετε σκυλιά ξέρετε καλύτερα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Εγώ γιαυτό έγραψα disclaimer πως δεν έχω σκύλο και δεν έχει χρειαστεί να το ζήσω αυτό. Ωστόσο κρίνω με βάση αυτό που βλέπω κι αν ήμουν στην θέση του θα πονούσα πολύ να με τραβάνε έτσι με δύναμη και απότομα απο τον λαιμό και θα ήταν βάναυσο, δεν ξέρω αν είναι διαφορετικά για τον σκύλο φαντάζομαι οχι.
Θα πιανόταν η ψυχή μου να τον βγάζω ετσι να ζεί με τον φόβο μην παθει σοκ απο το πνίξιμο.
Αλλά εσείς που έχετε σκυλιά ξέρετε καλύτερα
Αν το σκεφτείς ναι, είναι βάναυσο. Και αν και υποστηρίζεται από πολλούς ότι τα σκυλιά έχουν μια κάποια «ανθεκτικότητα» στο τράβηγμα από τον λαιμό, αυτό πλέον έχει καταρριφθεί.

IMG_1488.png
IMG_1489.jpeg
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Καταρχάς ΓΙΑΤΙ τα φοράτε περιλαίμιο;;; ΕΛΕΟΣ

εγώ με σαμαράκι την έχω που δένει μόνο στα χέρια..
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,878 μηνύματα.
Η δικιά μου είναι ζορικη και τραβάει πολύ. Για κανέναν λόγο δεν θα της φορούσα στον λαιμό. Αν το σκυλί είναι ήσυχο τότε οκ!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
Υπάρχουν σκυλιά που με το πους τους βάζεις το περιλαίμιο τραβάνε και πνίγονται, δηλαδή δεν το μπορούν και θέλουν πολλή εκμάθηση για να τα καταφέρουν με αυτό.
Άλλα σκυλιά το δέχονται με τη μία και συντονίζονται μαζί σου.

Αλλά το τράβηγμα στις βόλτες είναι αναπόφευκτο στις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν.

Για σκυλιά που τραβάνε πολύ, αλλά και γενικότερα για πιο βελτιωμένη εμπειρία για τον σκύλο, το σαμαράκι είναι μονόδρομος. Είναι πραγματικά από τις καλύτερες εφευρέσεις για σκυλιά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Υπάρχουν σκυλιά που με το πους τους βάζεις το περιλαίμιο τραβάνε και πνίγονται, δηλαδή δεν το μπορούν και θέλουν πολλή εκμάθηση για να τα καταφέρουν με αυτό.
Άλλα σκυλιά το δέχονται με τη μία και συντονίζονται μαζί σου.

Αλλά το τράβηγμα στις βόλτες είναι αναπόφευκτο στις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν.

Για σκυλιά που τραβάνε πολύ, αλλά και γενικότερα για πιο βελτιωμένη εμπειρία για τον σκύλο, το σαμαράκι είναι μονόδρομος. Είναι πραγματικά από τις καλύτερες εφευρέσεις για σκυλιά.
Και να μην ξεχνάμε την άθλια εφεύρεση των choke collars ή γνωστών ως «πνίχτες». Τα χρησιμοποιούσαν ευρέως κάποτε γιατί ήταν προσωρινή λύση για το τράβηγμα (αφού κυριολεκτικά έπνιγαν τον σκύλο) κι υπάρχουν ΑΚΟΜΑ άτομα που υποστηρίζουν ότι δεν πονάνε και δεν προκαλούν δυσφορία στο σκυλί.

Bottom line is ότι πρέπει ένα σκυλί να ξέρει να περπατάει ήρεμα και «ανθρώπινα» που είναι αφύσικο για αυτά που κανονικά έχουν ένα πιο γρήγορο περπάτημα από εμάς. Δηλαδή θέλει ενασχόληση και εκπαίδευση. Οι περισσότεροι δεν το κάνουν αυτό. Ούτε εγώ δηλαδή. Γι’αυτό είμαι με το σαμάρι, δεν θα πω ψέματα. Γιατί αν την είχα με το περιλαίμιο δίπλα μου και δεν μου τράβαγε καθόλου, τι ζημιά να πάθαινε; Υπάρχουν προϊόντα που εξ’ορισμού είναι κακά (βλέπε τον πνίχτη) και άλλα που αν και δημιουργήθηκαν για καλό, χρησιμοποιούνται λάθος (βλέπε flat collars).
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Για σκυλιά που τραβάνε πολύ, αλλά και γενικότερα για πιο βελτιωμένη εμπειρία για τον σκύλο, το σαμαράκι είναι μονόδρομος. Είναι πραγματικά από τις καλύτερες εφευρέσεις για σκυλιά.
Το ολο νοημα του κολαρου ειναι να ενοχλει το σκυλο ωστε να μην τραβαει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εγώ με σαμαράκι την έχω που δένει μόνο στα χέρια..
Τι σκυλι?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
1000055235.jpg

Ετοιμάζομαι να το πάρω! Το έχω δει και σε έκδοση τζιν.
Θα στην κάνω εγώ Lara Croft.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top