Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
δε θελω να σκεφτομαι τι κατσαριδες θα βρω τωρα που θανεβω πανω... :cold:

Χαχ,μόλις γυρίσαμε από διακοπές και εμείς και ήταν το σπίτι κλεισμένο για 1 εβδομάδα...
Ε, βρήκαμε μόνο 1 νεκρή... ξέρεις αναποδυγυρισμένη και έτσι. :D

Αν έχεις ψεκάσει πάντως νταξ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D!m!TR@

Νεοφερμένος

Η D!m!TR@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
τα κουνουπια τρεφουν μια ιδιαιτερη συμπαθεια για εμενα.....κανεναν αλλο.....:mad:εγω σηκωνομαι καθε πρωι με ποδια κατακοκκινα απο τα τσιμπηματα....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
προσοχη,,και πανω απο όλα..
ΜΗΝ ξυνετε τα τσιμπηματα,,αν ανοιξουν ,θα κοκκινησει ολη η γυρω περιοχη ακομα και για μηνα..

αφου θα απλωθει και η μόλυνση και το αλλεργιογόνο σαλιο του εντομου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
προσοχη,,και πανω απο όλα..
ΜΗΝ ξυνετε τα τσιμπηματα,,αν ανοιξουν ,θα κοκκινησει ολη η γυρω περιοχη ακομα και για μηνα..

αφου θα απλωθει και η μόλυνση και το αλλεργιογόνο σαλιο του εντομου..
Αυτό δεν παίζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
δε θελω να σκεφτομαι τι κατσαριδες θα βρω τωρα που θανεβω πανω... :cold:

Ούτε οι καημένες οι κατσαρίδες θέλουν να σκέφτονται τι τις περιμένει τώρα που θα ανέβεις πάνω... :'( :cold:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hlianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
μην μιλατε για κατσαριδες:cold::cold::cold:..πριν 3 μερες ημουν στο εξοχικο του αγοριου μου και καθομασταν στο μπαλκολι και τρωγαμε..ξαφνικα τον βλεπω να παγωνει και καταλαβαινω οτι πρεπει να φυγω απο εκει που καθομουν..πεταγομαι φευγω γυρναω και βλεπω μια ιπταμενη κατσαριδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ να εχει κατσει στον τοιχο πανω ακριβως απο εκει που ηταν το κεφαλι μου..αυτο σημαινει οτι αν πεταγε λιγο πιο χαμηλα θα ειχε προσγειωθει πανω μου:'(:'(..επισης αλλη μια ιπταμενη κατσαριδα ηρθε επισκεψη σημερα στο μπαλκονι μας και επαθα παρακρουση..γενικως ομως μεσα στο σπιτι κανουμε απολυμανση μια φορα τον χρονο(εκτος απο την πολυκατοικια) οποτε δεν ειμαι τοσο εξικοιωμενη με το θεαμα κατσαριδα να περπαταει καπου και πολυ απλα τις σιχαινομαι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ρε παιδιά [άκυρο]

Με εκείνα τα κουνούπια που σε τσιμπάνε και πεθαίνεις τι γίνεται; Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Τι συμπτώματα έχουν ξέρω γω; Άκουσα ότι έχουν πεθάνει ήδη 7 άτομα από αυτό.:worry:

Αν είναι δυνατόν. :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δες εδώ.
Είχα διαβάσει για θύματα από Θεσσαλονίκη. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Ρε παιδιά [άκυρο]

Με εκείνα τα κουνούπια που σε τσιμπάνε και πεθαίνεις τι γίνεται; Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Τι συμπτώματα έχουν ξέρω γω; Άκουσα ότι έχουν πεθάνει ήδη 7 άτομα από αυτό.:worry:

Αν είναι δυνατόν. :S
Ναι εχουν πεθανει 7 ηλικιωμενα ατομα και νοσηλευονται παρα πολλα ακομα.Δυστυχως ειναι πολυ σοβαρη ασθενεια η εγκεφαλιτιδα και απειλει μικρα παιδια και ηλικιωμενους.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Omg :S

Έλεος. Ό,τι να' ναι. Λες να έχω τίποτα και γω με τόσα τσιμπήματα;:worry:
Θεεεεέμου.

Και δεν υπάρχει θεραπεία καλέ; Τόσοι άνθρωποι πέθαναν. Πφφφ μ' αυτούς τους ιούς κάθε καλοκαίρι. Τζίζουζζζ:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Δυστυχως δεν υπαρχει καμια θεραπεια.Μονο αν την προλαβεις στην αρχη που μπορει και να μην σου εμφανισει συμπτωματα αν πας στο νοσοκομειο σου δινουν αντιβιωση.Παντως μετα τον Σεπτεμβρη θα ειναι χειροτερα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συμπτώματα
Σε ότι αφορά τα συμπτώματα της λοίμωξης από τον ιό του δυτικού Νείλου, οι επιστήμονες αναφέρουν ότι το 80% των ατόμων που μολύνονται παραμένουν ασυμπτωματικοί, το 20% εμφανίζουν ήπια νόσο, ενώ λιγότεροι από ένας στους εκατό ασθενείς εμφανίζουν σοβαρή κλινική νόσο, που προσβάλει το κεντρικό νευρικό σύστημα.
Ασυμπτωματική νόσος: Το 80% (4 στα 5) των ατόμων που μολύνονται δεν εκδηλώνουν κανένα σύμπτωμα.
Ήπια νόσος: Υπολογίζεται ότι περίπου 20% αυτών που μολύνονται με τον ιό αναπτύσσουν ήπια συμπτωματολογία, όπως πυρετό, πονοκέφαλο, αδυναμία, πόνους στους μυς και τις αρθρώσεις, εμέτους και μερικές φορές δερματικά εξανθήματα (στον κορμό) και διόγκωση των λεμφαδένων.
Σοβαρή μορφή νόσου: Λιγότερα από ένα στα εκατό άτομα (κυρίως άτομα μεγαλύτερης ηλικίας) αναπτύσσουν τη σοβαρή μορφή της νόσου (εγκεφαλίτιδα, μηνιγγίτιδα). Τα συμπτώματα της σοβαρής νόσου περιλαμβάνουν πονοκέφαλο, υψηλό πυρετό, δυσκαμψία αυχένα, απάθεια, αποπροσανατολισμό, κώμα, τρόμο, σπασμούς, μυϊκή αδυναμία και παράλυση.

Ίσως δεν είναι και τόσο σοβαρή νόσος. Το 80% δεν εκδηλώνει συμπτώματα.

@Μαρία,
Γιατί να αυξηθούν το Σεπτέμβριο; Η κύρια πηγή μετάδωσης δεν είναι τα κουνούπια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ρε σεις πως θα ανεβω λαρισα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Tatoo artist. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
ρε σεις πως θα ανεβω λαρισα?

αν βαριέσαι να ανέβεις με το λεωφορείο, μπορώ να σε πάω με το αμάξι μου,
κοίτα τι ωραία το έχω διακοσμίσει... :laugh:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
αν βαριέσαι να ανέβεις με το λεωφορείο, μπορώ να σε πάω με το αμάξι μου,
κοίτα τι ωραία το έχω διακοσμίσει... :laugh:



χαχαχαχ ρεεε εισαι απιστευτος! ηθελα να ξερα που τις βρησκεις τις φωτο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Γιατί να αυξηθούν το Σεπτέμβριο; Η κύρια πηγή μετάδωσης δεν είναι τα κουνούπια;
Ακουσε να δεις ενα παραδειγμα.Λοιπον ο ιος αυτο δεν εχει ερθει ακομα στην Αθηνα.Τον Σεπτεμβριο οι περισσοτεροι ανθρωποι γυρνανε απο τις διακοπες συγκεκριμενα απο Βορεια Ελλαδα...εχουν το υιο.Ομως παλι καλα η αρρωστια αυτη δεν ειναι μεταδοτικη δηλαδη απο το εναν ανθρωπο στον αλλον.Τον Σεπτεμβρη υπαρχουν ακομα κουνουπια...πες οτι ενα παει και τσιμπαει αυτον που εχει τον υιο και το ιδιο κουνουπι ερχεται και τσιμπαει και καποιον ο οποιος δεν εχει τον υιο,τοτε αυτος κολλαει την αρρωστια.Το ιδιο ομως κουνουπι θα τσιμπησει και αλλους αρα ο υιος θα μεταδωθει και σε αλλους.Για αυτον το λογο σου λεω και Σεπτεμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
ον Σεπτεμβρη υπαρχουν ακομα κουνουπια...πες οτι ενα παει και τσιμπαει αυτον που εχει τον υιο και το ιδιο κουνουπι ερχεται και τσιμπαει και καποιον ο οποιος δεν εχει τον υιο,τοτε αυτος κολλαει την αρρωστια.Το ιδιο ομως κουνουπι θα τσιμπησει και αλλους αρα ο υιος θα μεταδωθει και σε αλλους.Για αυτον το λογο σου λεω και Σεπτεμβρη.
Κανονικα τετοιου ειδου τρομοκρατικα ποστς επρεπε να τρωνε μπαν. Μην μιλας αλλο plz!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Α ρε rascal, εκτός από πονηρό μυαλό είσαι και φοβιτσιάρης. :P

@ Mαρία,
Τα κουνούπια εμφανίζονται κυρίως το καλοκαίρι, οπότε τώρα είναι πιο έντονα τα κρούσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Α ρε rascal, εκτός από πονηρό μυαλό είσαι και φοβιτσιάρης. :P
Γιατι, διαβασες κανα παλαιοτερο ποστ μου;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top