Καφές, υγεία & εθισμός

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

Σε φυσιολογικες ποσοτητες ε??? Οταν αρχισουμε της ακροτητε-μιλαω και για τον εαυτο μου- δεν ειναι κι οτι καλυτερο...


Σημείωση από editors: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα "Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;". Πιθανών να μην ταιριάζει απόλυτα στην ροή της συζήτησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Η καφεΐνη (τριμεθυλοξανθίνη) μπερδεύει τα κύτταρα ότι πρόκειται για την αδενοσίνη (η όποια αποτελεί τον σημαντικότερο φορέα βιολογικής ενέργειας με ιδιαίτερο αποφασιστικό ρόλο στο μεταβολισμό.). Επειδή η καφεΐνη έχει περισσότερη "ενέργεια" από την αδενοσίνη, τα νευρικά κύτταρα επιτυγχάνουν τις λειτουργίες (για αυτό οι λάτρες του καφέ είναι νευρικά άτομα).Επίσης η καφεΐνη προκαλεί συστολή των αιμοφόρων αγγείων, μπλοκάροντας τη δράση της αδενοσίνης που τα διαστέλλει.

Αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας είναι η πυροδότηση των νευρικών κυττάρων. Ο οργανισμός αντιλαμβάνεται αυτή τη δραστηριότητα ως κατάσταση 'έκτακτης ανάγκης' και έτσι απελευθερώνει ορμόνες, όποιες είναι εφικτό να παράγουν αδρεναλίνη (επινεφρίνη).


Η αδρεναλίνη έχει τις ακόλουθες επιπτώσεις::

  • τα μάτια διαστέλλονται,
  • οι σφυγμοί της καρδιάς αυξάνονται
  • τα επιφανειακά αγγεία συστέλλονται για να μειώσουν τη ροή στην επιφάνεια του δέρματος και να αυξηθεί η ροή προς τους μυς,
  • η αρτηριακή πίεση του αίματος αυξάνεται
  • η ροή του αίματος προς το στομάχι μειώνεται (για αυτό μας χαλάει ο καφές όταν ήμαστε νηστικοί)
  • το ήπαρ απελευθερώνει γλυκόζη στο κυκλοφορικό σύστημα για περισσότερη ενέργεια και αυξάνεται η συσταλτικότητα των μυών.
Εκτός από αυτά, η καφεΐνη αυξάνει τα επίπεδα της ντοπαμίνης (λόγο αυτής της δραστηριότητας προκαλεί εθισμό) κατά τον ίδιο τρόπο με τις αμφεταμίνες (δηλαδή ηρωίνη αλλά και κοκαΐνη). Η ντοπαμίνη επιδρά σε συγκεκριμένα σημεία του εγκεφάλου, τα όποια είναι "υπεύθυνα" για την ευχαρίστηση. Ναι μεν, η επίδραση της καφεΐνης είναι πολύ πιο μικρή από της ηρωίνης, αλλά ουσιαστικά πρόκειται για τον ίδιο μηχανισμό.

Κατά την γνώμη μου υπάρχουν δυο πρακτικά προβλήματα με την καφεΐνη. Το πρώτο είναι ότι όταν τελειώσει η επίδραση, ο οργανισμός κουράζεται απότομα, όποτε είναι πιθανών είτε να έχεις κακή διάθεση είτε να ζητάς και άλλο καφέ.

Ωστόσο το μεγαλύτερο πρόβλημα, είναι η σχετικά μεγάλη διάρκεια ημιζωής της καφεΐνης, η όποια αγγίζει τις 6 ώρες. Φανταστείτε για 6 ώρες να ήσασταν υποχρεωμένοι να ήσασταν κάποιος άλλος (ευτυχώς η επίδραση της καφεΐνης είναι κοινωνικά αποδεκτή). Ωστόσο, αυτό σημαίνει ότι αν στις 6 το απόγευμα πιείτε ένα redbull (80mg καφεΐνη) τότε ακόμη και στις 12 η ώρα θα υπάρχουν 40mg καφεΐνη στον οργανισμό. Αν σε αυτή την περίπτωση κοιμηθεί κάποιος στις 12, τότε δεν θα απολαύσει τα οφέλη του βαθέος ύπνου. Εκτός ότι δεν θα δει όνειρα (:P), επίσης οι υποδοχείς της αδενοσίνης είναι σημαντικό να ηρεμούν δηλαδή να κοιμούνται και μάλιστα βαθιά. Κάτι το όποιο δεν συμβαίνει με την παρουσία καφεΐνης.

Ναι η καφεΐνη είναι ναρκωτικό (και προσωπικά συμφωνώ με τους επιστήμονες που την κατατάσσουν στα σκληρά ναρκωτικά λόγο της εξάρτησης), απλά είναι κοινωνικά αποδεκτό ναρκωτικό και οι παρενέργειες είναι αποδεκτές και κάποιες φορές θεμιτές. Φανταστείτε όμως σε έναν άλλο πολιτισμό (για παράδειγμα σε χίπηδες) να πάτε να πείτε καφέ. Αν δεν "ξενερώσουν" με την υπερκινητικότητα σας, σφυρίξτε μου.

Σημαντικό disclaimer: Όλες οι παραπάνω γνώσεις είναι αποτέλεσμα συζητήσεων και προσωπικών μελετών για το θέμα. Ωστόσο δεν είμαι Ιατρός ούτε έχω κάποια κλίση προς αυτές τις επιστήμες. Είναι τεράστιο το ποσοστό της πιθανότητα να μην έχω καταλάβει κάτι σωστά. Συγχωρέστε με, και παρακαλώ διορθώστε με
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ναι η καφεΐνη είναι ναρκωτικό (και προσωπικά συμφωνώ με τους επιστήμονες που την κατατάσσουν στα σκληρά ναρκωτικά λόγο της εξάρτησης), απλά είναι κοινωνικά αποδεκτό ναρκωτικό και οι παρενέργειες είναι αποδεκτές και κάποιες φορές θεμιτές. Φανταστείτε όμως σε έναν άλλο πολιτισμό (για παράδειγμα σε χίπηδες) να πάτε να πείτε καφέ. Αν δεν "ξενερώσουν" με την υπερκινητικότητα σας, σφυρίξτε μου.

δεν ξέρω τι λέει η επιστήμη και οι έρευνες, ούτε οι χίπηδες (ειδικά αυτοί δεν με νοιάζει καθόλου τι λένε), εγώ βλέπω ότι επάνω μου δεν έχει καμμία παρενέργεια και σίγουρα δεν είναι ναρκωτικό. Εθιστική ουσία είναι για κάποιους, όχι για όλους, απόδειξη είναι ότι ακόμα κι εγώ που θεωρούμαι ναρκομανής σύμφωνα με τους "ειδικούς", μπορεί να πίνω επί μέρες μόνο 1 μικρό φλυτζάνι του καφέ, χωρίς το παραμικρό στερητικό αν βρεθώ σε μια ερημία όπως ένα κάμπινγκ ή ακόμα και σε μια άλλη πόλη για αναψυχή ή άλλους λόγους, μπορώ να μην πίνω και καθόλου και να'στε βέβαιοι ότι δεν μου λείπει καθόλου ούτε πέφτω στο πάτωμα να βγάζω αφρούς. Ακόμα όμως και εθιστική να'ναι για κάποιους, ναρκωτική ουσία δεν είναι από τη στιγμή που δεν ναρκώνει, αλλά αφυπνίζει. Είναι ουσία αφύπνισης της συνείδησης και όχι αποκοίμησης της συνείδησης όπως τα ναρκωτικά των χίπηδων. Στις επόμενες δεκαετίες είναι στο πρόγραμμα η επίσημη νομική και ολοκληρωτική απαγόρευση του καφέ και του τσιγάρου, όπως επίσης συγκεκριμένων τροφών και ροφημάτων (κακάο κλπ). Συνωμοσιολόγος δεν είμαι, αλλά απλά αναρωτιέμαι ποιός ο λόγος.

Θεραπεύει πονοκέφαλους (υπάρχουν ασθενείς που πέταξαν τα παυσίπονα)
Επιταχύνει το μεταβολισμό
Βοηθάει την πνευματική συγκέντρωση
Είναι εξαίρετο αντικαταθλιπτικό φάρμακο (πολύ πιο αποτελεσματικό από αντικαταθλιπτικά)
Προλαμβάνει τον διαβήτη τύπου ΙΙ
Βοηθάει τους υποτασικούς

κλπ κλπ

Καφές από καφές διαφέρει. 'Αλλο να πίνεις καφέ που φιλτράρεται ή αραβικό (τούρκικο δηλαδή), άλλο να πίνεις το δηλητήριο που λέγεται νεσκαφέ, κι άλλο τα φραπόγαλα και τα γλυκά ροφήματα που πίνουν οι τρέντηδες στα 'Εβερεστ και τα θεωρούν (κακώς) καφέ. Καφές για μένα είναι μόνο ο αραβικός και ο γαλλικός, όλα τα άλλα είναι ή γαλατάκι για μπούληδες ή δηλητήριο νεσκαφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δεν ξέρω τι λέει η επιστήμη και οι έρευνες, ούτε οι χίπηδες (ειδικά αυτοί δεν με νοιάζει καθόλου τι λένε), εγώ βλέπω ότι επάνω μου δεν έχει καμμία παρενέργεια και σίγουρα δεν είναι ναρκωτικό. Εθιστική ουσία είναι για κάποιους, όχι για όλους, απόδειξη είναι ότι ακόμα κι εγώ που θεωρούμαι ναρκομανής σύμφωνα με τους "ειδικούς", μπορεί να πίνω επί μέρες μόνο 1 μικρό φλυτζάνι του καφέ, χωρίς το παραμικρό στερητικό αν βρεθώ σε μια ερημία όπως ένα κάμπινγκ ή ακόμα και σε μια άλλη πόλη για αναψυχή ή άλλους λόγους, μπορώ να μην πίνω και καθόλου και να'στε βέβαιοι ότι δεν μου λείπει καθόλου ούτε πέφτω στο πάτωμα να βγάζω αφρούς. Ακόμα όμως και εθιστική να'ναι για κάποιους, ναρκωτική ουσία δεν είναι από τη στιγμή που δεν ναρκώνει, αλλά αφυπνίζει. Είναι ουσία αφύπνισης της συνείδησης και όχι αποκοίμησης της συνείδησης όπως τα ναρκωτικά των χίπηδων. Στις επόμενες δεκαετίες είναι στο πρόγραμμα η επίσημη νομική και ολοκληρωτική απαγόρευση του καφέ και του τσιγάρου, όπως επίσης συγκεκριμένων τροφών και ροφημάτων (κακάο κλπ). Συνωμοσιολόγος δεν είμαι, αλλά απλά αναρωτιέμαι ποιός ο λόγος.

Θεραπεύει πονοκέφαλους (υπάρχουν ασθενείς που πέταξαν τα παυσίπονα)
Επιταχύνει το μεταβολισμό
Βοηθάει την πνευματική συγκέντρωση
Είναι εξαίρετο αντικαταθλιπτικό φάρμακο (πολύ πιο αποτελεσματικό από αντικαταθλιπτικά)
Προλαμβάνει τον διαβήτη τύπου ΙΙ
Βοηθάει τους υποτασικούς

κλπ κλπ

Καφές από καφές διαφέρει. 'Αλλο να πίνεις καφέ που φιλτράρεται ή αραβικό (τούρκικο δηλαδή), άλλο να πίνεις το δηλητήριο που λέγεται νεσκαφέ, κι άλλο τα φραπόγαλα και τα γλυκά ροφήματα που πίνουν οι τρέντηδες στα 'Εβερεστ και τα θεωρούν (κακώς) καφέ. Καφές για μένα είναι μόνο ο αραβικός και ο γαλλικός, όλα τα άλλα είναι ή γαλατάκι για μπούληδες ή δηλητήριο νεσκαφέ.
Ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι η καφεΐνη ανήκει στην κατηγορία των ναρκωτικών. Άλλωστε και τα τσιγάρα που περιέχουν μικρές ποσότητες ναρκωτικών δε ʽʼναρκώνουνʼʼ όμως τον άνθρωπο ούτε τον κάνουν να ζει μέσα σε μία ψευδαίσθηση.
Ακόμα, σύμφωνα με το Μείζον Ελληνικό λεξικό ναρκωτικά είναι οι τοξικές ουσίες που προκαλούν εθισμό και εξάρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
@Δοκτωρας
Βασικα ναρκωτικες ονομαζουν ολες τις ουσιες που προκαλουν εθισμο, δεν σημαινει οτι ναρκωνουν αυτες οι ουσιες...

Επισης... Τον καφε να τον απαγορευσουν μπορει... Τα τσιγαρα ποτε.... Ειναι πολλα τα λεφτα....

Λατρεψα ειδικα το τελευταιο κομματακι... Ζωη ακους??? Γαλατακι για μπουληδες και δηλητηριο συναμα...


@theodora με προλαβες...:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγώ βλέπω ότι επάνω μου δεν έχει καμμία παρενέργεια
Επειδή είναι θετικές οι παρενέργειες. Σκέψου λίγο, για τον πολιτισμό μας είναι θετικό να είσαι σε εγρήγορση

Σίγουρα δεν είναι ναρκωτικό
Με ποίο ορισμό; Επειδή το γράφει η νομοθεσία;
Είναι ναρκωτικό, έχει εξάρτηση, λειτουργεί όπως η κόκα. Είτε μας αρέσει είτε όχι. Προσωπικά μου αρέσει, ήδη είμαι στο τρίτο redbull για σήμερα :)

Btw δες αυτό
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=643551
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
, ήδη είμαι στο τρίτο redbull για σήμερα :)
Redbull ???
Μία φορά ήπια τα τρία τέταρτα του κουτιού και είχα πονοκέφαλο την υπόλοιπη μέρα, αν το έπινα όλο θα πάθαινα εγκεφαλικό :D
Υπερβολικά δυνατό, και να σκεφθείς ότι πίνω σκέτο φραπέ με μιάμιση κουταλιά μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Δοκτωρας
Βασικα ναρκωτικες ονομαζουν ολες τις ουσιες που προκαλουν εθισμο, δεν σημαινει οτι ναρκωνουν αυτες οι ουσιες...
Συμφωνώ αλλά αυτό περιπλέκει πολύ τα πράγματα.

Π.χ. ούτε η κόκα, ούτε το lsd, ούτε τα μανιτάρια ναρκώνουν. Φαντάζεσαι να τους αφαιρέσουμε τον τίτλο του ναρκωτικού; Αμφιβάλλω αν μετά θα πληρώνουν πολλοί φοιτητές τα νοίκια τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι αυτο λεω... Οτι η εννοια ναρκωτικο δεν συνδεεται και με ναρκωση πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
@Δοκτωρας
Βασικα ναρκωτικες ονομαζουν ολες τις ουσιες που προκαλουν εθισμο, δεν σημαινει οτι ναρκωνουν αυτες οι ουσιες...

Επισης... Τον καφε να τον απαγορευσουν μπορει... Τα τσιγαρα ποτε.... Ειναι πολλα τα λεφτα....

Λατρεψα ειδικα το τελευταιο κομματακι... Ζωη ακους??? Γαλατακι για μπουληδες και δηλητηριο συναμα...


@theodora με προλαβες...:mad::mad::mad:

Σε 50 χρόνια από τώρα οι άνθρωποι θα λένε "κάποτε που οι άνθρωποι κάπνιζαν". Αν υπάρχουμε βέβαια σε 50 χρόνια ως πολιτισμός που δεν το αποκλείω να τα καταφέρουμε, το κάπνισμα θα έχει απαγορευθεί δια νόμου, όπως και συγκεκριμένες τροφές και ροφήματα. Αυτά νομίζω περιγράφονται σε κάποια χάρτα τροφίμων, που συμπεριλαμβάνεται ακόμα και το αθώο κακάο ! 'Οσον αφορά στην ονομασία ναρκωτικό, είναι κάτι τόσο σχετικό όσο ήταν κάποτε η ομοφυλοφιλία διαταραχή σύμφωνα με τα επίσημα κιτάπια της Ψυχιατρικής, το DSM δηλαδή :P Εξαρτησιογόνος ουσία και μάλιστα με μικρό βεληνεκές, περισσότερο περί νεύρωσης ή συνήθειας πρόκειται. Ούτε ο καπνός είναι ναρκωτικό, είναι εξαρτησιογόνος ουσία, γι'αυτό και δεν χρειάζεται να επισκεφθείς κάποια κλινική, απεξαρτάσαι μόνος σου όποτε το αποφασίσεις. Σε αντίθεση με τα ψυχοφάρμακα που είναι Η ΜΑΣΤΙΓΑ ! κι όμως το σύστημα δεν τα θεωρεί ναρκωτικά - ενώ είναι - και ενθαρύνει την χρήση τους συστηματικά, ακόμα και σε περιπτώσεις που δεν είναι απαραίτητο, μετατρέποντας καθημερινά μεγάλες ομάδες ανθρώπων παγκόσμιο σε πρεζάκηδες κοινωνικά αποδεκτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Συμφωνώ αλλά αυτό περιπλέκει πολύ τα πράγματα.

Π.χ. ούτε η κόκα, ούτε το lsd, ούτε τα μανιτάρια ναρκώνουν. Φαντάζεσαι να τους αφαιρέσουμε τον τίτλο του ναρκωτικού; Αμφιβάλλω αν μετά θα πληρώνουν πολλοί φοιτητές τα νοίκια τους :P

To LSD και όλα αυτά δεν προκαλούν ψευδαισθήσεις ή ευφορία ; Τότε ποιός ο λόγος που εθίζουν ; Η συνείδηση παραμένει ως έχει πριν την χρήση ; Παραισθησιογόνα-ναρκωτικά είναι ένα και το αυτό ουσιαστικά. Τότε να συμπεριλάβουμε και την ΤV και το internet στα ναρκωτικά και το φαγητό πάνω από συγκεκριμένες ποσότητες, γιατί και όταν φας 5 μακαρονάδες και οδηγήσεις μπορεί να στουκάρεις πουθενά επειδή και το πολύ φαί ναρκώνει κάποιους οργανισμούς. Ειδικά ο καφές είναι το πιο ακίνδυνο και οφέλιμο μέσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
To LSD και όλα αυτά δεν προκαλούν ψευδαισθήσεις ή ευφορία ; Τότε ποιός ο λόγος που εθίζουν ; Η συνείδηση παραμένει ως έχει πριν την χρήση ; Παραισθησιογόνα-ναρκωτικά είναι ένα και το αυτό ουσιαστικά. Τότε να συμπεριλάβουμε και την ΤV και το internet στα ναρκωτικά και το φαγητό πάνω από συγκεκριμένες ποσότητες, γιατί και όταν φας 5 μακαρονάδες και οδηγήσεις μπορεί να στουκάρεις πουθενά επειδή και το πολύ φαί ναρκώνει κάποιους οργανισμούς. Ειδικά ο καφές είναι το πιο ακίνδυνο και οφέλιμο μέσο.
Το internet & η TV αν και προκαλούν εθισμό, δεν είναι τοξικές ουσίες, δεν είναι καν ουσίες, άρα γιατί να είναι ναρκωτικά;
Επίσης, οι υπερβολικές ποσότητες φαγητού είναι απόρροια ασθένειας, βουλιμίας νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Προσωπικά μου αρέσει, ήδη είμαι στο τρίτο redbull για σήμερα :)

Red bull??? Τρελλαινομαι!!!:clapup::clapup::clapup: μπορω να καταναλωσω ποσοτητες χωρις να νιωσω ιδιαιτερη διαφορα..:confused:

Γιατρε ειμαι σοβαρα?:worry::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το internet & η TV αν και προκαλούν εθισμό, δεν είναι τοξικές ουσίες, δεν είναι καν ουσίες, άρα γιατί να είναι ναρκωτικά;
Επίσης, οι υπερβολικές ποσότητες φαγητού είναι απόρροια ασθένειας, βουλιμίας νομίζω.

μια μέρα θα καταλάβεις πόσο καταστροφική είναι η tv αν παντρευτείς κάποιον τηλεορασάκια. Αυτό το απαίσιο χαζοκούτο είναι ικανό να διαλύσει οικογένειες πολύ πιο εύκολα απ'οτι τα χαρτιά ή το αλκοόλ. Ναρκώνει τις συνειδήσεις και αποβλακώνει, είναι το τεχνολογικό σαρκοβόρο κατασκεύασμα που αρπάζει πιθανούς αναγνώστες, δηλαδή σκεπτόμενους ανθρώπους και διαννοούμενους, άρα και εν δυνάμει επαναστάτες και κοινωνικούς αναμορφωτές, και τους μετατρέπει σταδιακά σε αποχαυνωμένα πρόβατα. Είναι το μέσο που ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την έλλειψη επικοινωνίας. Είναι το μέσο που κατέστρεψε και εξευτέλισε ανθρώπους και οικογένεις. Αν μπορούσα θα απαγόρευα δια νόμου την τηλεόραση αντί τον καφέ. Το ίντερνετ είναι επικοινωνιακό΄μέσο, κάνεις φίλους από το ίντερτ, βλέπεις κόσμο και επικοινωνείς και ανταλάσσεις και απόψεις. Το ίντερνετ είναι δημοκρατία, η tv είναι φασισμός και μονόλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Redbull ???
Μία φορά ήπια τα τρία τέταρτα του κουτιού και είχα πονοκέφαλο την υπόλοιπη μέρα, αν το έπινα όλο θα πάθαινα εγκεφαλικό :D
Υπερβολικά δυνατό, και να σκεφθείς ότι πίνω σκέτο φραπέ με μιάμιση κουταλιά μέσα
Είχα δοκιμάσει όταν έδινα Πανελλήνιες, αλλά δεν με επηρέασε καθόλου. Πάντως ούτε ο καφές με βοηθάει να μείνω ξύπνια όταν νυστάζω (όσο μπορώ να θυμηθώ, καθώς δεν πίνω σχεδόν ποτέ καφέ, καθώς μου χαλάει την διάθεση. Πίνω όμως αρκετά συχνά τσάι, κυρίως τα απογεύματα που γλαρώνω. Και παραδόξως, σε αντίθεση με τα παραπάνω, με τονώνει πάντα! ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
μια μέρα θα καταλάβεις πόσο καταστροφική είναι η tv αν παντρευτείς κάποιον τηλεορασάκια. Αυτό το απαίσιο χαζοκούτο είναι ικανό να διαλύσει οικογένειες πολύ πιο εύκολα απ'οτι τα χαρτιά ή το αλκοόλ. Ναρκώνει τις συνειδήσεις και αποβλακώνει, είναι το τεχνολογικό σαρκοβόρο κατασκεύασμα που αρπάζει πιθανούς αναγνώστες, δηλαδή σκεπτόμενους ανθρώπους και διαννοούμενους, άρα και εν δυνάμει επαναστάτες και κοινωνικούς αναμορφωτές, και τους μετατρέπει σταδιακά σε αποχαυνωμένα πρόβατα. Είναι το μέσο που ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την έλλειψη επικοινωνίας. Είναι το μέσο που κατέστρεψε και εξευτέλισε ανθρώπους και οικογένεις. Αν μπορούσα θα απαγόρευα δια νόμου την τηλεόραση αντί τον καφέ. Το ίντερνετ είναι επικοινωνιακό΄μέσο, κάνεις φίλους από το ίντερτ, βλέπεις κόσμο και επικοινωνείς και ανταλάσσεις και απόψεις. Το ίντερνετ είναι δημοκρατία, η tv είναι φασισμός και μονόλογος.
Well, γνωρίζω τα αρνητικά της tv αλλά βγαίνουμε off.

Εγώ δε συμφωνώ με το
για αυτό οι λάτρες του καφέ είναι νευρικά άτομα
.
Μπορεί να έχω νεύρα αν δεν πιω καφέ, στερητικό σύνδρομο, αλλά μετά είμαι ok. Θα νευριάσω όταν με ενοχλήσει κάτι αλλά δεν μπορώ να αποδώσω τα νεύρα στον καφέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Εγώ την πρώτη φορά που δοκίμασα καφέ μου ήρθε ένα αίσθημα υπνηλίας και μελαγχολίας, αλλά δεν έδωσα σημασία. Νόμιζα πως ήταν απ την διάθεσή μου. :P Την επόμενη φορά πάλι το ίδιο! Το ξαναεπιχείρησα μετά από κάτι μέρες και πάλι μελαχγολία και παράξενο αίσθημα. Ε και δεν το ξανάκανα.:P
Όχι ότι θα έπινα και κάθε μέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Χωρις καφε και τσιγαρο κοιμαμαι ορθια
Το τσιγαρο αμα ποτε αποφασισω να το κοψω, θα παω στο θεμα της συμπαραστασης σε αυτους που το κοψαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για αυτό οι λάτρες του καφέ είναι νευρικά άτομα
αυτο οντως ισχυει..
το βλεπω παντου..

και τετοιοι ανθρωποι απο το αγχος τους δεν μπορουν να φανε,,εν ωρα εργασιας πχ και ντοπαρονται με καφε..
σκοτωνοντας ετσι το στομαχι τους.. και καπνιζουν..(γιατι ο καφες ειναι ο ρουφιανος του τσιγαρου οπως λεγεται)
και επισης λογω νευρων κοιμουνται δυσκολα και με τον καφε ακομα πιο δυσκολα..

αλλα δεν μπορεις να βγαλεις ολη τη ζωη σου ντοπαρισμενος..

καποτε κλαταρεις..


μια μέρα θα καταλάβεις πόσο καταστροφική είναι η tv αν παντρευτείς κάποιον τηλεορασάκια. Αυτό το απαίσιο χαζοκούτο είναι ικανό να διαλύσει οικογένειες πολύ πιο εύκολα απ'οτι τα χαρτιά ή το αλκοόλ. Ναρκώνει τις συνειδήσεις και αποβλακώνει, είναι το τεχνολογικό σαρκοβόρο κατασκεύασμα που αρπάζει πιθανούς αναγνώστες, δηλαδή σκεπτόμενους ανθρώπους και διαννοούμενους, άρα και εν δυνάμει επαναστάτες και κοινωνικούς αναμορφωτές, και τους μετατρέπει σταδιακά σε αποχαυνωμένα πρόβατα. Είναι το μέσο που ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την έλλειψη επικοινωνίας. Είναι το μέσο που κατέστρεψε και εξευτέλισε ανθρώπους και οικογένεις. Αν μπορούσα θα απαγόρευα δια νόμου την τηλεόραση αντί τον καφέ.
αυτο το κουτι που λες,,δειχνει οτι του βαλεις..

απο σαβουρες μεχρι ωραιοτατα επιμορφωτικα ντοκιμαντερ..

μην κατηγορεις την πετρα..τον ανθρωπο που τη ριχνει κατηγορα..

και το ιντερνετ εχει σαβουρα και 70 % πορνο..τι σημαινει αυτο?
και τα βιβλια εχουν σαβουρες..


Το internet & η TV αν και προκαλούν εθισμό, δεν είναι τοξικές ουσίες, δεν είναι καν ουσίες, άρα γιατί να είναι ναρκωτικά;
Επίσης, οι υπερβολικές ποσότητες φαγητού είναι απόρροια ασθένειας, βουλιμίας νομίζω.
τα παντα μπορουν να γινουν ψυχολογικος εθισμος για ενα αδυναμο μυαλο..ακομα και το σεξ..
αλλα κοβεται το σεξ?:hehe:
(και το φαι βεβαιως,,αλλα κοβεται?)

τα ναρκωτικα ειναι αυτα που δημιουργουν σωματικο εθισμο,,χασις,νικοτινη ,κλπ ναρκωτικα..
υπαρχει διαφοροποιηση..

και η καφεινη δεν ανηκει σε αυτην την κατηγορια,,με την υπερβολικη χρηση ομως μπορει να γινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
και επισης λογω νευρων κοιμουνται δυσκολα και με τον καφε ακομα πιο δυσκολα..

Γω παντως αμα ειμαι πτωμα μια χαρα ξεραινομαι και 3 καφεδες να χω πιει. Και με τον υπνο εχω αριστες σχεσεις:shifty: με τουλ. 1μισυ πακετο/μερα

αλλα δεν μπορεις να βγαλεις ολη τη ζωη σου ντοπαρισμενος..
:blink:




Αχ Αγγελακο μου καθολου δεν αλλαξες
:bigarmhug





Κατι ασχετο- Καπου διαβασα οτι ενας απο τους σοβαρους λογους να παρει διαζυγιο ενας γαμος ειναι ο ενας να καπνιζει κι ο αλλος οχι.

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top