Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Με εχεις καταμπερδεψει :P Εννοεις να δεχτει αντρας σε 1ο ραντεβου να τον κερασει η κοπελα? αν το σηκωνει ο εγωισμος του ας το δεχτει :hehe: οσους γνωριζω οχι μονο με οσους εγω βγει εγω κ απο φιλους κανενας δε το επιτρεπει αυτο...καλα τα προχωρημενα πραγματα να μαστε overmind αλλα ας κραταμε λιγο κ τους ρολους μη τα ισοπεδωνουμε ολα :P

Όπως ακριβώς μιλάς για ισοπέδωση γιατί φυσικά δεν είναι μόνο η λεπτομέρια του ποιος θα κεράσει είναι και άλλα πράγματα από πίσω τα οποία αλλοιώνονται με το να αλλάζεις τέτοιες συνήθειες, με την ίδια λογική δεν είναι πάντα το ίδιο αθώα αυτά τα παιχνίδια ρόλων ακριβώς γιατί επεκτείνονται πολλές φορές και σε άλλες πτυχές μιας σχέσης. Και αν θέλει κάποιος να αλλάξει κάτι σε αυτή τη γενικότερη εικόνα αργά ή γρήγορα αναπόφευκτα θα φτάσει και σε τέτοια φαινομενικά ασήμαντα ζητήματα.

Πάντως επειδή σωστά μιλάς για εγωισμό στο συγκεκριμένο θέμα μου φαίνεται περίεργο που δεν έχω δει κάποια μεχρι στιγμής να την απασχολεί αυτό. Προσωπικά αν ήμουν γυναίκα θα δοκίμαζα μερικές φορές να επιμείνω αρκετά σε αυτό το θέμα σε πρώτο ραντεβού. Να έβλεπες μέχρι πού θα ήταν διατεθιμένος να κάνει παραχωρήσεις κάποιος για να σε γνωρίσει. Γιατί αν έφτανες στο σημείο να μην είχες δεύτερο ραντεβού γιατί ας πούμε θα στράβωνε για αυτό, που δε μου ακούγεται καθόλου σπάνιο, ίσως να μην άξιζε η γνωριμία εξαρχής, λέω μια σκέψη.

Ναι είναι, μου τη σπάνε πάρα πολύ οι άνθρωποι που τους σου λέω "δικός μου ο καφές" και δεν μπορούν με τίποτα να δεχτούν ένα κέρασμα και ξεκινάει ένα ολόκληρο tag of war για να πληρώσουν. Όταν κάποιος προσφέρεται να σε κεράσει είτε άντρας είτε γυναίκα, τον αφήνεις να κεράσει δε του τη σπας. Εκτός φυσικά και αν το κέρασμα είτε κάτι πάρα πολύ μεγάλο (σου πήρα αμάξι μωρό μου) όπου εκεί οκ, αν δεν αρνηθείς δείχνει κάποια άλλα πράγματα.

Όσον αφορά το θέμα το θέμα, ο άντρας κερνάει στο πρώτο ραντεβού. Είμαι μέρος μιας πολύ παλιάς παράδοσης, δείχνει κάποια πράγματα για τον άντρα και δεν υπάρχει και κάποιος σοβαρός λόγος να μην το κάνει. Όπως λέει και η Κουκουβάγια, αν ήμουν γυναίκα θα έκανα κι εγώ την κίνηση να πληρώσω, αλλά θα ήθελα στο πρώτο ραντεβού να κεράσει ο άλλος, γιατί όπως είπα και πριν δείχνει πράγματα για τον άντρα, όπως και για τη γυναίκα. Τώρα αν τύχεις σε γυναίκα που θέλει πάση θυσία να πληρώσει κάτι τρέχει, συνήθως μυρίζει φεμινισμό το πράγμα και προσωπικά φεύγω τρέχοντας. Στα επόμενα ραντεβού πληρώνουν ή μισά μισά ή γίνονται αλληλοκεράσματα. Κεράσμα επίσης δεν είναι μόνο το χρήμα αλλά και ο χρόνος που αφιερώνεις σε κάποιον.

Επειδή τα χρήματα = χρόνος, όταν σε κερνάει κάποιος είναι σαν να αφιέρωσε ένα κομμάτι του χρόνου του για σένα και φυσικά όσο πιο φτωχός αυτός που κερνάει τόσο μεγαλύτερη βαρύτητα έχει αυτό το κέρασμα. Προσωπικά έχω κεράσει πάρα πολλές φορές και γυναίκες και φίλους, γιατί είναι τέτοιος ο χαρακτήρας μου, και γιατί πάντα δίνω στις σχέσεις μου με τους άλλους προτού ζητήσω. Φυσικά με έχουν κεράσει κι εμένα πολλές φορές επίσης και δέχομαι το κέρασμα χωρίς αντιρρήσεις. Μιζεριάζω αφάνταστα όταν είμαι σε παρέα όπου μετράνε τα ευρώ μέχρι το πεντάλεπτο και λένε ατάκες του στυλ μου χρωστάς 1 ευρώ από χτες. Γελάω με κάτι τέτοιους και τους κάνω πέρα πολύ νωρίς καθώς η μέχρι τώρα πείρα μου δείχνει πως είναι άτομα που μόνο ζητάνε. Ξέρεις είναι ο "φίλος" που θα σε φωνάξει να του φτιάξεις το τσοντοpc και θα φας μιάμιση μέρα στις μαλακίες του πράγμα που σημαίνει ότι πολύ επιεικώς τον κέρασες ένα πενηντάευρω και μετά στο τραπέζι θα σου ζητήσει το ευρώ από χτες.


Ανάλογα το κέρασμα αν τον ξέρεις τον άλλον και είναι της ψιλοπλάκας οκ, που κι εκεί μόνο με μετρο. Αν όμως ξέρεις ή σου πει τον λόγο και είναι κάτι ηλίθιο πχ με βοήθησες εκεί θέλω να κεράσω ε εμένα μου τη δίνουν κάτι τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανάλογα το κέρασμα αν τον ξέρεις τον άλλον και είναι της ψιλοπλάκας οκ, που κι εκεί μόνο με μετρο. Αν όμως ξέρεις ή σου πει τον λόγο και είναι κάτι ηλίθιο πχ με βοήθησες εκεί θέλω να κεράσω ε εμένα μου τη δίνουν κάτι τέτοια.

Σου τη δίνει να σε κεράσει ο άλλος επειδή τον βοήθησες κάπου? Δηλαδή σου την δίνει πως αναγνωρίζει έμπρακτα την αξία της βοήθειας σου και θέλει να στο ανταποδώσει? Εγώ τους ψάχνω τέτοιους ανθρώπους, γιατί μέχρι τώρα η πλειοψηφία όσων ξέρω ζητάει τρέλα βοήθεια και αν αυτή δεν ήταν οικονομική νομίζει πως το έκανα τζάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Μαλλον εχω παρεξηγηθει δε ζητιανευω το ταληρο του καθενα στο πρωτο ραντεβου εξαλου σε προηγουμενο ποστ εχω πει οτι στη μετεπειτα σχεση φυσικα θα πληρωσει και η κοπελα...Η αποψη μου ειναι οτι το να πληρωσει ο αντρας ειναι σαν "ατυπος κανονας" του 1ου ραντεβου χωρις να το θεωρω δεδομενο και να το απαιτω...Οταν ερθει αυτη η στιγμη του λογαριασμου και μου πει ειμαστε 2,5 ο καθενας φυσικα και θα πληρωσω αλλα οσο να ναι θα μου ακουστει καπως...

το "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται" το έχεις ακούσει? κανείς δεν σε παρεξηγεί. ναι, μιλάς για το κέρασμα στο πρώτο ραντεβού. ναι, δεν είσαι τσιγκούνα. ναι, έτσι "είθισται" να φέρεται ο σωστός ο άντρας, we get that. αυτό που εσύ μάλλον δε θες να καταλάβεις είναι ότι πρόκειται για μια άσκοπη κίνηση. δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει ο άλλος να μου πληρώσει ό,τι φάω/πιω. θα προτιμήσω να κεράσω ή να με κεράσουν άτομα με τα οποία περνάω καλά και δεν θέλω να τσακωνόμαστε για το ποιος θα πληρώσει και το παρατελευταίο πεντάλεπτο. εκεί πραγματικά αξίζει το κέρασμα. τώρα να πληρώνει όλο τον λογαριασμό μόνο ο ένας από τους δύο, είναι το λιγότερο άδικο και μιλάμε για double standards μεταξύ ανδρών και γυναικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σου τη δίνει να σε κεράσει ο άλλος επειδή τον βοήθησες κάπου? Δηλαδή σου την δίνει πως αναγνωρίζει έμπρακτα την αξία της βοήθειας σου και θέλει να στο ανταποδώσει? Εγώ τους ψάχνω τέτοιους ανθρώπους, γιατί μέχρι τώρα η πλειοψηφία όσων ξέρω ζητάει τρέλα βοήθεια και αν αυτή δεν ήταν οικονομική νομίζει πως το έκανα τζάμπα.

Ναι γιατί η ζωή δεν είναι έτσι. Δεν είμαστε 40χρονοι μεγαλοδικηγόροι στο Μανχάτταν για να ανταλλάσσουμε χάρες μεταξύ μας και να χρωστάμε ο ένας στον άλλο. Μου ζητάς κάτι αν είναι κάτι μικρό και δε μου κσοτίζει κατι θα το κάνω αν είναι κάτι μεγαλύτερο τότε θα μετρήσουν άλλα πράγματα όπως το τι γνώμη έχω για σένα κι αν δίνω δεκάρα και κατά πόσο. Αυτά τα ξέρεις πάντα από πριν και δεν αλλάζουν με κανένα εκ των υστέρων δήθεν αθώο κέρασμα ή ανταπόδωση. Φυσικά μιλάμε πάντα για διαπροσωπικές σχέσεις δε πιάνω ενδεχόμενα πληρωμών γιατί τότε γίνετια απλά απρόσωπο.

Έχει τύχει τύπος "παρέας" από αυτούς που θα πεις 2 μαλακίες 2-3 φορές τη βδομάδα να με κρεμάσει σε υποχρέωση. Κι αντί μετά να μου πει έστω ξέρεις είμαι μαλάκας δε ξηγήθηκα σωστά να μου το παίζει όλα οκ και να σε κεράσω έτσι για τη φάση. Αυτές οι λογικές δείχνουν πως α) είσαι ηλίθιος γιατί δεν έχεις μια στοιχειώδη εμπάθεια να μπορείς να συνειδητοποιήσεις κάποια πράγματα, β) περνας τον άλλο για ηλίθιο λες και δε καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται γ) βλέπεις τις σχέσεις σου ακόμη και τις πιο κοντινές ως πάρε-δώσε κι όχι μόνο αυτό αλλά προσπαθείς να τις κοστολογήσεις κιόλας. Τέτοιοι άνθρωποι προσωπικά δεν ανεβαίνουν ποτέ στα μάτια μου όσα κεράσματακαι να κάνουν γιατί απλά σαν άνθρωποι δεν είναι σωστοί. Άσε που τα πολλά πολλά κάποια στιγμή δηλώνουν και συμφέρον από πίσω.

Αυτός που ζητά συνεχώς βοήθεια όπως λες είναι ζήτουλας και έχει μάθει έτσι, είναι έτσι σαν άνθρωπος. Προσωπικά δεν κρατώ πάρε-δώσε με τέτοια άτομα κι αν χρειαστεί το ξεκαθαρίζω κιόλας. Δε μοιράζω βοήθεια δεξιά κι αριστερά και μετά περιμένω υποκριτικά ανταλλάγματα που δε με ενδιαφέρει να πάρω.

Γενικά αυτός που είναι σωστός με τις επαφές του όταν ζητά κάτι είναι σίγουρος για αυτό και μπορεί να καταλάβει από μόνος του τι κοστίζει στον άλλον και τι σημαίνει να σε βοηθήσει αυτό το ξέρουν και οι 2 πλευρές όπως επίσης έχουν υπόψη τους πως το ίδιο θα γινόταν και σε αντίστροφη περίπτωση. Αυτά εξυπακούονται όταν έχεις ένα Χ επίπεδο επικοινωνίας με τον άλλον. Σε περίπτωση που δεν το έχεις προσωπικά δεν θα ήθιελα να μπω σε αυτή τη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι γιατί η ζωή δεν είναι έτσι. Δεν είμαστε 40χρονοι μεγαλοδικηγόροι στο Μανχάτταν για να ανταλλάσσουμε χάρες μεταξύ μας και να χρωστάμε ο ένας στον άλλο. Μου ζητάς κάτι αν είναι κάτι μικρό και δε μου κσοτίζει κατι θα το κάνω αν είναι κάτι μεγαλύτερο τότε θα μετρήσουν άλλα πράγματα όπως το τι γνώμη έχω για σένα κι αν δίνω δεκάρα και κατά πόσο. Αυτά τα ξέρεις πάντα από πριν και δεν αλλάζουν με κανένα εκ των υστέρων δήθεν αθώο κέρασμα ή ανταπόδωση. Φυσικά μιλάμε πάντα για διαπροσωπικές σχέσεις δε πιάνω ενδεχόμενα πληρωμών γιατί τότε γίνετια απλά απρόσωπο.

Έχει τύχει τύπος "παρέας" από αυτούς που θα πεις 2 μαλακίες 2-3 φορές τη βδομάδα να με κρεμάσει σε υποχρέωση. Κι αντί μετά να μου πει έστω ξέρεις είμαι μαλάκας δε ξηγήθηκα σωστά να μου το παίζει όλα οκ και να σε κεράσω έτσι για τη φάση. Αυτές οι λογικές δείχνουν πως α) είσαι ηλίθιος γιατί δεν έχεις μια στοιχειώδη εμπάθεια να μπορείς να συνειδητοποιήσεις κάποια πράγματα, β) περνας τον άλλο για ηλίθιο λες και δε καταλαβαίνει περί τίνος πρόκειται γ) βλέπεις τις σχέσεις σου ακόμη και τις πιο κοντινές ως πάρε-δώσε κι όχι μόνο αυτό αλλά προσπαθείς να τις κοστολογήσεις κιόλας. Τέτοιοι άνθρωποι προσωπικά δεν ανεβαίνουν ποτέ στα μάτια μου όσα κεράσματακαι να κάνουν γιατί απλά σαν άνθρωποι δεν είναι σωστοί. Άσε που τα πολλά πολλά κάποια στιγμή δηλώνουν και συμφέρον από πίσω.

Ναι αυτό το κέρασμα όμως είναι κέρασμα συγνώμης και φυσικά είναι γελοίο. Δεν είναι κέρασμα ανταπόδοσης σε κάτι.

Αυτός που ζητά συνεχώς βοήθεια όπως λες είναι ζήτουλας και έχει μάθει έτσι, είναι έτσι σαν άνθρωπος. Προσωπικά δεν κρατώ πάρε-δώσε με τέτοια άτομα κι αν χρειαστεί το ξεκαθαρίζω κιόλας. Δε μοιράζω βοήθεια δεξιά κι αριστερά και μετά περιμένω υποκριτικά ανταλλάγματα που δε με ενδιαφέρει να πάρω.

Δεν βοηθάς τον άλλο για να σε κεράσει, τον βοηθάς για να χτίσεις μια σχέση, γιατί αυτό είναι στην ουσία η βάση της κάθε σχέσης το δούνε και λαβείν χρόνου μεταξύ των ατόμων. Δεν είναι κακό να ζητάς βοήθεια, ιδιαίτερα σε θέματα που δεν ξέρεις. Έχω φίλους που είναι τελείως άμπαλοι με τα pc, αυτοί τι πρέπει να κάνουν όταν το μηχάνημα έχει πρόβλημα? Να κάτσουν να μάθουν πως δουλεύει και να το φτιάξουν? Όχι γιατί είναι σπατάλη χρόνου, αφού εγώ μπορώ να το φτιάξω πολύ πιο γρήγορα. Θα μου ζητήσουν βοήθεια λοιπόν και θα τους βοηθήσω. Τώρα αν μετά θέλει να με κεράσει όταν βγούμε έξω αυτό δείχνει ότι εκτιμάει αυτό που έκανα και φυσικά έχει δικαίωμα να μου ξαναζητήσει να ασχοληθώ γιατί ανταπέδωσε με τον τρόπο που μπορούσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
το "όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται" το έχεις ακούσει? κανείς δεν σε παρεξηγεί. ναι, μιλάς για το κέρασμα στο πρώτο ραντεβού. ναι, δεν είσαι τσιγκούνα. ναι, έτσι "είθισται" να φέρεται ο σωστός ο άντρας, we get that. αυτό που εσύ μάλλον δε θες να καταλάβεις είναι ότι πρόκειται για μια άσκοπη κίνηση. δεν καταλαβαίνω γιατί να πρέπει ο άλλος να μου πληρώσει ό,τι φάω/πιω.
ο καθενας εχει την αποψη του εγω εχω αυτη εσυ εχεις αλλη σεβαστο...ουτε την επιβαλλω σε καποιον να την ενστερνιστει...
εμενα αν καποιος μ πει ειμαστε 2,5 ο καθενας δε θα του πω οχι πληρωσε κ τα δικα μου αν ειναι δυνατον 8α πληρωσω αλλα θα μου κατσει λιγο ασχημο
θα προτιμήσω να κεράσω ή να με κεράσουν άτομα με τα οποία περνάω καλά και δεν θέλω να τσακωνόμαστε για το ποιος θα πληρώσει και το παρατελευταίο πεντάλεπτο. εκεί πραγματικά αξίζει το κέρασμα. τώρα να πληρώνει όλο τον λογαριασμό μόνο ο ένας από τους δύο, είναι το λιγότερο άδικο και μιλάμε για double standards μεταξύ ανδρών και γυναικών.
σου πε κανεις οτι τσακωνομαι για το ποιος θα πληρωσει?ειδα το θεμα μπηκα να απαντησω κ να πω την αποψη μου για αυτη τη μια φορα που θα γινει το 1ο ραντεβου...και ξαναλεω στο 1ο θεωρω πρεπει να κερασει ο αλλος και σε ολα τα αλλα ας κερασει η κοπελα αλλα στο 1ο καπως μου κανει να πληρωθουν ειτε μισα μισα ειτε απο τη κοπελα...

Και στη τελικη το θεωρω τερμα αγενες να προσκαλεις μια κοπελα για καφε να ζηταει το λογαριασμο να κοιταει την αποδειξη και να σου λεει "μαλιστα ειμαστε 2,5 ο καθενας"...οπως συχενομαι και ορισμενους που οατν ειμαστε παρεα κ πληρωνει ο καθενας το μεριδιο του βγαζει κουμπιουτερακι για να υπολογησει ολα τα δεκαδικα μη δωσει 20 λεπτα παραπανω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
O άντρας πρέπει να πληρώνει σε όλα τα ραντεβού κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
O άντρας πρέπει να πληρώνει σε όλα τα ραντεβού κανονικά.

Και η γυναίκα να ανταποδίδει σπίτι? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
O άντρας πρέπει να πληρώνει σε όλα τα ραντεβού κανονικά.
Γιατί; Γιατί σώνει και καλά πρέπει να πληρώνει σε όλα τα ραντεβού ο άντρας, με ποιά λογική δηλαδή;
Συμφωνώ κι εγώ πως αν σε καλέσει κάποιος σε ραντεβού (πρώτο εννοείται), το λογικό είναι να πληρώσει εκείνος κι αυτό γιατί έτσι συνηθίζεται και μας έχει κάτσει κάπως. Αλλά από εκεί και πέρα το να πληρώνει πάντα ο άντρας σε μια εποχή που οι γυναίκες έχουν την δουλειά τους και φυσικά την δυνατότητα να πληρώσουν κι εκείνες, είναι κάπως παρωχημένο.
Ναι μας έχει μείνει (σε πολλούς τουλάχιστον) πως στο πρώτο ραντεβού κερνάει ο άντρας, αυτό όμως είναι κάτι που καθιερώθηκε σε περασμένες εποχές που οι γυναίκες δεν δούλευαν και συνεπώς δεν είχαν την δυνατότητα να πληρώσουν. Σήμερα όμως είναι αδικαιολόγητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι αυτό το κέρασμα όμως είναι κέρασμα συγνώμης και φυσικά είναι γελοίο. Δεν είναι κέρασμα ανταπόδοσης σε κάτι.

είναι λεπτή η διαφορά αν σκεφτείς πως πολλές φορές αυτό που θέλει ο άλλος από σένα μπορεί να έχει δυσανάλογα μεγάλο κόστος με αποτέλεσμα να βγαίνεις ο ριγμένος της υπόθεσης στο τέλος. εκεί το κέρασμα είναι η εύκολη λύση ίσα για να δείξει πως όλα οκ ξέρω γω που φυσικά μόνο έτσι δεν είναι.

Δεν βοηθάς τον άλλο για να σε κεράσει, τον βοηθάς για να χτίσεις μια σχέση, γιατί αυτό είναι στην ουσία η βάση της κάθε σχέσης το δούνε και λαβείν χρόνου μεταξύ των ατόμων. Δεν είναι κακό να ζητάς βοήθεια, ιδιαίτερα σε θέματα που δεν ξέρεις. Έχω φίλους που είναι τελείως άμπαλοι με τα pc, αυτοί τι πρέπει να κάνουν όταν το μηχάνημα έχει πρόβλημα? Να κάτσουν να μάθουν πως δουλεύει και να το φτιάξουν? Όχι γιατί είναι σπατάλη χρόνου, αφού εγώ μπορώ να το φτιάξω πολύ πιο γρήγορα. Θα μου ζητήσουν βοήθεια λοιπόν και θα τους βοηθήσω. Τώρα αν μετά θέλει να με κεράσει όταν βγούμε έξω αυτό δείχνει ότι εκτιμάει αυτό που έκανα και φυσικά έχει δικαίωμα να μου ξαναζητήσει να ασχοληθώ γιατί ανταπέδωσε με τον τρόπο που μπορούσε.

Οκ το βλέπουμε διαφορετικά. Όχι μια σχέση μπορεί να εμπεριέχει και το δούναι και λάβειν αλλά δε ξεκινά από κει και σίγουρα δε περιορίζεται ΜΟΝΟ εκεί. Δε θα χα πρόβλημα να βοηθήσω κάποιον να του φτιάξω το pc όπως λες και να μην τον ξέρω και το χω κάνει πολλές φορές, αλλά αν δω πως ο άλλος ο μόνος λόγος που κρατά επαφή μαζί μου είναι για να του φτιάχνω το pc όσα κεράσματα και να ριχνε μετά ε κάπου θα μου την έσπαγε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί; Γιατί σώνει και καλά πρέπει να πληρώνει σε όλα τα ραντεβού ο άντρας, με ποιά λογική δηλαδή;
Συμφωνώ κι εγώ πως αν σε καλέσει κάποιος σε ραντεβού (πρώτο εννοείται), το λογικό είναι να πληρώσει εκείνος κι αυτό γιατί έτσι συνηθίζεται και μας έχει κάτσει κάπως. Αλλά από εκεί και πέρα το να πληρώνει πάντα ο άντρας σε μια εποχή που οι γυναίκες έχουν την δουλειά τους και φυσικά την δυνατότητα να πληρώσουν κι εκείνες, είναι κάπως παρωχημένο.
Ναι μας έχει μείνει (σε πολλούς τουλάχιστον) πως στο πρώτο ραντεβού κερνάει ο άντρας, αυτό όμως είναι κάτι που καθιερώθηκε σε περασμένες εποχές που οι γυναίκες δεν δούλευαν και συνεπώς δεν είχαν την δυνατότητα να πληρώσουν. Σήμερα όμως είναι αδικαιολόγητο.

:confused:
Ο άντρας κατά το 90% περιπτώσεων προσεγγίζει την γυναίκα οπότε πρέπει να πληρώσει κιόλας
. Αν δε πληρώσει σημαίνει ότι είναι τζαμπατζής....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
:confused:
Ο άντρας κατά το 90% περιπτώσεων προσεγγίζει την γυναίκα οπότε πρέπει να πληρώσει κιόλας
. Αν δε πληρώσει σημαίνει ότι είναι τζαμπατζής....
Αυτό δικαιολογεί το κέρασμα στο πρώτο ραντεβού, εσύ όμως λες νωρίτερα πως πρέπει να πληρώνει σε όλα τα ραντεβού. Και ξαναρωτάω, γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτό δικαιολογεί το κέρασμα στο πρώτο ραντεβού, εσύ όμως λες νωρίτερα πως πρέπει να πληρώνει σε όλα τα ραντεβού. Και ξαναρωτάω, γιατί;

συνήθως και τα 2α και 3α και nα ραντεβού τα προτείνει ο άντρας. Αν περάσει ο καιρός τότε αυτό παύει να θεωρείται ραντεβού και πληρώνει όπως κάτσει. Αλλά για να γίνει αυτό θέλει πάρα πολύ καιρό.


Παίρνει μια κοπέλα o man ραντεβού και όλα πάνε καλά και της λέει ο man στο τέλος τόσο κάνει το παγωτό σου , τόσο τα εισιτήρια, πλήρωνε και την μισή βενζίνη... ή ακόμα χειρότερα πλήρωνε τα εσύ γιατί εγώ τα πλήρωσα την προηγούμενη φορά και τα λέμε την επόμενη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
O άντρας πρέπει να πληρώνει σε όλα τα ραντεβού κανονικά.

Καλα οχι σε σε ολα :hehe: στο πρωτο μονο αρκει να δειξει ευγενεια απο εκει και μετα ας κερναει μια ο ενας μια ο αλλος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλα οχι σε σε ολα :hehe: στο πρωτο μονο αρκει να δειξει ευγενεια απο εκει και μετα ας κερναει μια ο ενας μια ο αλλος :D

:hmm: αν όχι σε όλα στα σημαντικά σίγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
:hmm: αν όχι σε όλα στα σημαντικά σίγουρα

Αυτο ναι να κερασει στην επετειο ξερωγω αλλα αν κερναει σε ολα θα ζημιωθει ο ανθρωπος :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτο ναι να κερασει στην επετειο ξερωγω αλλα αν κερναει σε ολα θα ζημιωθει ο ανθρωπος :hehe:

Απο το να τα σκορπά απο δω και,απο,εκεί καλύτερα να τα σκορπά στην κοπέλα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,103 μηνύματα.
Άρα όποτε έχω προτείνει σε κόσμο να πάμε κάπου έξω, έχω προτείνει να κεράσω και δεν το κατάλαβα;
Ή ισχύει μόνο για τα θηλυκά στα οποία έχω προτείνει;
Ή ισχύει μόνο για τα θηλυκά για τα οποία έχω κάποιες ερωτικές βλέψεις και έχω προτείνει έξοδο;
Ή τελικά μόνο τις πρώτες φορές που πρότεινα σε θηλυκό για το οποίο είχα κάποιες ερωτικές βλέψεις να βγούμε εννοούσα να πάμε κάπου να κεράσω;

Εγώ πάντως όποτε μου προτείνει κάποιος να βγούμε, ανεξαρτήτως του φύλου του ή του αν είναι η πρώτη φορά που μου το λέει ή του αν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος ερωτικός σκοπός εκεί πέρα, θα καταλάβω ότι απλά μου προτείνει να βγούμε. Τελεία. Όχι ότι θέλει να κεράσει και ούτε θα περιμένω να κάνει κάτι τέτοιο ούτε ιδανικά και θα ήθελα να κάνει κάτι τέτοιο.
Αν προτείνει να κεράσει θα το δεχτώ αλλά θα αναφέρω ότι δεν μου αρέσει και θα προτιμούσα να μη συμβεί. Όλο αυτό δε θα μεταβάλει την άποψη την οποία έχω για το άτομο με το όποιο βγήκα. Δεν θα με κάνει να πιστέψω ότι εκτιμά πολύ τη συναναστροφή μαζί μου και θα ήθελε να συνεχιστεί αν κεράσει ούτε αντίστοιχα πως νιώθει ότι έχασε κάποιες ώρες από τη ζωή του που θα προτιμούσε να σπαταλήσει αλλιώς αν δεν με κεράσει.
Τα άτομα με τα οποία έχω στενές σχέσεις (καλή ώρα και οι ερωτικές) θα ήθελα να υιοθετούν επίσης αυτό το σκεπτικό. Σε διαφορετική περίπτωση πιθανώς να υπάρχει μεγάλο χάσμα στις απόψεις που έχουμε περί ανθρώπινων σχέσεων γενικότερα και κατ' επέκταση στην αλληλεπίδρασή μας με άλλους ανθρώπους οπότε δεν νομίζω ότι θα προσέφερε σε κανέναν εκ των δύο μας κάτι αυτή η επαφή.

Κατά τ' άλλα, θα κεράσω όταν μου βγει για οποιοδήποτε λόγο να κεράσω. Θα προσπαθήσω να μη συμβεί σε πρώτο ραντεβού με κοπέλα αυτό το πράγμα ωστόσο καθώς δεν θεωρώ ότι συνδέεται με το ενδιαφέρον που έχω για εκείνη ή με το ότι είχα μια επιθυμία να περάσουμε κάποιο χρόνο μαζί/γνωριστούμε καλύτερα.
Δεδομένων αυτών λοιπόν, έχουμε 4 περιπτώσεις.
Έστω ότι κερνάω:
  • Τυχαίνει κοπέλα που το κέρασμα στο πρώτο ραντεβού της κάνει καλή εντύπωση. Αν δεν υπάρξει άλλο ραντεβού θα είναι λόγω κάποιου άλλου πράγματος και όχι λόγω του ότι δεν κέρασα λοιπόν. Στην πορεία ίσως και να φανεί ότι διαφωνούμε στο παραπάνω μου σκεπτικό, ίσως και όχι τόσο. Το γεγονός ότι κέρασα όμως ίσως δώσει ψευδή εικόνα για το παραπάνω μου σκεπτικό άρα υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μην το ασπαζόμαστε και οι δύο τελικά.
  • Κοπέλα που δεν προτιμά κέρασμα. Αν επιλέξει να μην υπάρξει άλλο ραντεβού λόγω αυτού πιθανότατα να έχασα την ευκαιρία να γνωρίσω περαιτέρω ένα άτομο με το οποίο έχουμε ταύτιση απόψεων πάνω σε αυτό το θέμα. Αν επιλέξει να μην επαναληφθεί λόγω άλλων παραγόντων, καλώς.
Έστω ότι δεν κερνάω:
  • Κοπέλα που προτιμά κέρασμα. Αν την επηρεάσει το γεγονός ότι δεν κέρασα στην επιθυμία της για επόμενο ραντεβού μάλλον δεν σκεφτόμαστε τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο. Ίσως και να μην ψήνεται γενικότερα και αυτό να είναι απλά η αφορμή. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, όσο και να την επηρεάσει το γεγονός αυτό είτε ψήνεται αρκετά αλλά το ότι δεν κέρασα της φάνηκε πολύ άσχημο (δηλαδή ήταν κάτι στο οποίο έδωσε αρκετή σημασία και υπερίσχυσε της κατά τ' άλλα θετικής της άποψης για εμένα) είτε μισοψήνεται και το ότι δεν κέρασα οδηγεί σε μη επανάληψη του ραντεβού (ο μόνος κίνδυνος καθώς ίσως σε επόμενα ραντεβού γνωρίζοντας ο ένας τον άλλον καλύτερα μπορεί να "θελόμασταν" εν τέλει περισσότερο) είτε δεν ψήνεται γενικότερα άρα δεν πειράζει και που δεν κέρασα.
    Μόνο στη δεύτερη υποπερίπτωση λοιπόν ίσως να είναι κρίμα να χαθεί το δεύτερο ραντεβού καθώς δεν μας έχει δοθεί η ευκαιρία να γνωριστούμε περισσότερο. Από τη στιγμή ωστόσο που συντέλεσε και αυτό μπορεί στην πορεία να βλέπαμε ότι δεν συμφωνούμε.
  • Κοπέλα που δεν προτιμά κέρασμα. Όλα καλά, άμα δεν θέλει άλλο ραντεβού είναι καθαρά λόγω εμού.
Ζυγίζοντάς τα λοιπόν μου φαίνεται περισσότερο σοφή η κίνηση να μην το κάνω. Μου δίνει μια καλύτερη αρχική εκτίμηση για το πόσο θα συμφωνούμε και στο πάνω μου σκεπτικό και ενδεχομένως γενικότερα σε διάφορα άλλα πράγματα με την κοπέλα ή δείχνει ότι η κοπέλα δεν ενδιαφέρεται αρκετά για μένα.
Κατά τ' άλλα μπορεί για κάποιο λόγο να ενθουσιαστώ αρκετά ή να κάτσει μέρα που έχω γενικότερα κέφια ή δεν ξέρω τι, και για κάποιο λόγο να κεράσω και στο πρώτο τελικά. Αν συμβεί αυτό και δεν μπορώ να το εμποδίσω, τι να κάνουμε, θα καταλάβουμε στην πορεία πως σκέφτεται και τι πιστεύει ο καθένας.
Στην πορεία αν συνεχιστούν τα ραντεβού και δίνοντας πλέον συντριπτικές πιθανότητες γνωρίζοντας παραπάνω την κοπέλα στο ότι τα κεράσματα ούτε δείχνουν την ύπαρξη κάποιου συναισθήματος/επιθυμίας ούτε την απουσία του, πλέον θα είμαι ελεύθερος να κεράσω όποτε θέλω να κεράσω χωρίς να φοβάμαι μην παρεξηγηθεί κάτι τέτοιο ή μην δώσει μια λάθος εικόνα για το τι έχω στο κεφάλι μου.

Γενικώς μέσα σε μία σχέση όποιος θέλει όποτε του έρθει κερνάει και ίσως μετά "κεράσει πίσω" ο άλλος. Αν υπάρχει μεγάλη οικονομική δυσκολία σε έναν από τους δυο είτε μειώνονται όσο γίνεται τα έξοδα είτε αυξάνονται τα κεράσματα από τον άλλον είτε και τα δύο. Το ζευγάρι επικοινωνεί και βγάζει άκρη για το πως θα γίνει το πράγμα.
Εικάζω πως η αίσθηση που προκαλεί το κέρασμα στις αρχές μιας γνωριμίας έχει παραμείνει ίσως από παλαιότερες εποχές οπού η γυναίκα ήταν κλεισμένη σπίτι και ασχολείτο αποκλειστικά με τα οικιακά και την ανατροφή των παιδιών ενώ στην αντίπερα όχθη ο άντρας έπρεπε να παρέχει τα λεφτά για τη συντήρηση του σπιτιού και της οικογένειας. Ίσως αυτό ήταν το πρώτο δείγμα πως ο άντρας με τον οποίο έβγαινε μια γυναίκα μπορούσε εύκολα να συντηρήσει την οικογένεια που και οι δύο θέλανε.
Θέλω να πιστεύω ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα στην ανθρωπότητα από τότε. Πως η γυναίκα δεν έρχεται στον κόσμο με αποκλειστικό σκοπό να γεννήσει και να αναθρέψει τέκνα αλλά ότι μπορεί να πράξει όπως θέλει στη ζωή της και πως ο άντρας δεν θα "ρεζιλευτεί" άμα ξεσκατίσει ένα μωρό ή βάλει ένα φαΐ στο φούρνο και θέλουν και οι δύο να είναι οικονομικά ανεξάρτητοι και να συμβάλλουν όσο το δυνατόν περισσότερο στην διαβίωση από οικονομικής απόψεως, στο νοικοκυριό και στην ανατροφή των παιδιών.

Σε 5, σε 10 χρόνια (το πιστεύω ότι κάπου εδώ μέσα θα βολοδέρνω αν υπάρχει το site) θα έρχομαι να βλέπω αυτό το post και να σκέφτομαι τις αντιδράσεις μου διαβάζοντας αυτά που λέω. Πιθανώς και να γελάω με την πάρτη μου, θα φανεί :hmm:

Και αυτό ήταν το post #666 :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transcendence

Νεοφερμένος

Ο Διομήδης Τρανέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Υπεύθυνος πωλήσεων και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Απο το να τα σκορπά απο δω και,απο,εκεί καλύτερα να τα σκορπά στην κοπέλα του
Αλλά και ...στον σύντροφό του, μην σκέπτεσαι παραδοσιακά Φόκο!!! :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top