Κινητά: Συγκρίσεις, προτάσεις, γνώμες

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Nexus χθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απ ότι βλέπω τιμές είναι πολύ πάνω στο όριο μου (γύρω στα 300 ευρώ) και μάλιστα για 16GB εσωτερική μνήμη χωρίς δυνατότητα micro sd και με 2 gb ram είσαι καλυμμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
τα lg ξέρω ότι έχουν πρόβλημα με μπαταρία
αν θέλεις για λίγα λεφτά να πάρεις κάτι πολύ δυνατό προτείνω το Xiaomi Redmi Note 3 στα 225ευρω
https://www.skroutz.gr/s/8046427/Xiaomi-Redmi-Note-3-32GB.html


αν δεν εμπιστεύεσαι Κινέζο τότε πάνε στο Samsung Galaxy A5 στα 272 ευρώ
https://www.skroutz.gr/s/8221632/Samsung-Galaxy-A5-2016-16GB.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απ ότι βλέπω τιμές είναι πολύ πάνω στο όριο μου (γύρω στα 300 ευρώ) και μάλιστα για 16GB εσωτερική μνήμη χωρίς δυνατότητα micro sd και με 2 gb ram είσαι καλυμμένος;

240 στο Skroutz. Για pure android δεν θα σε προβληματισει η RAM. Τωρα η χωρητικοτητα ειναι ενα θεμα, εμενα δεν με πειραζει, απο το 2011 εχω κινητο με μη επεκτασιμη μνημη.

Αλλιως κινεζο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η χωρητικότητα πλέων δεν είναι τόσο σημαντική, αποθηκεύεις τα πάντα σε κάποιο Online drive και όποια συσκευή και να αλλάξεις έχεις άμεση πρόσβαση, και τα αρχεία σου είναι πιο ασφαλή.
εγώ χρησιμοποιώ το google drive με 15 gb δωρεάν χώρου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ενταξει κι εγω αποθηκευω πολλα σε Dropbox, OneDrive και Google Drive αλλα καποιοι θελουν να βαλουν μεγαλα παιχνιδια ή να εχουν offline προσβαση σε υλικο στο κινητο τους, σειρες, ταινιες κλπ. Ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες. Παντως και για εμενα, η χωρητικοτητα δεν ειναι τοσο σημαντικη, οχι οτι δεν θα προτιμησω για ενα 20αρικο να παρω το 32αρι πχ σε ενα μοντελο αλλα δεν θα ηταν λογος να αποκλεισω καποια συσκευη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Απ' ότι φαίνεται είμαι κι εγώ στην αναζήτηση κινητού.
Πριν από λίγο το #@$@ έπεσε και η αφής του δεν δουλεύει καθόλου κι ας χάλασε σχετικά λίγο η οθόνη.
Απ' όταν έφυγε το Πάσχα με δέρνει μια γκαντεμιά που πραγματικά δεν ξέρω από που πηγάζει, γιατί (σε μένα ), γιατί τώρα και σ' αυτό το βαθμό. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κοιτάω τιμές από ebay, και βλέπω ότι ενώ δεν γλιτώνεις πολλά σε διάφορα μοντέλα που έχουμε εδώ, έχουν πολύ φτηνά διάφορα iphone. Δεν ήμουν ποτέ της apple λόγω κόστους, αλλά ένα 5s στα 250 ευρώ θα τα άξιζε; Δεν βλέπω τίποτα τρελό από android σε αυτή τη τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοιτάω τιμές από ebay, και βλέπω ότι ενώ δεν γλιτώνεις πολλά σε διάφορα μοντέλα που έχουμε εδώ, έχουν πολύ φτηνά διάφορα iphone. Δεν ήμουν ποτέ της apple λόγω κόστους, αλλά ένα 5s στα 250 ευρώ θα τα άξιζε; Δεν βλέπω τίποτα τρελό από android σε αυτή τη τιμή.

Χρησιμοποιώ το 5 και πριν ήμουν κάτοχος του 2g (του πρώτου iphone) αλλά γενικά δεν είμαι τύπος που κοιτάει τις selfies και τις κάμερες αλλά τις εφαρμογές και το smooth του πράγματος. Θεωρώ το iphone σε αυτούς τους τομείς άριστο. Τώρα που είδα το store του android είδα πως έχει αναβαθμιστεί αρκετά σε σχέση με αυτό που ήξερα οπότε πραγματικά δε ξέρω αν δεν σου αρέσει.

Γενικά θα έχεις ένα κινητό που θα κάνεις την δουλειά σου εγώ θα το πρότεινα σε ανθρώπους σαν το φώκο αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικά και έχει διαφορετικά θέλω οπότε δεν ξέρω αν θα σου ταιριαζε.

Αν το πάρεις φίλε μου ειδοποίησε σε αυτό το forum να σου προτείνω τις εφαρμογές που πρέπει να εγκαταστήσεις.
Φυσικά αν το πάρεις και το μετανιώσεις μπορείς να το πουλήσεις στο Insomnia μέσα στην ημέρα θα βρεις αγοραστή και θα βγάλεις κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε εφαρμογές υστερεί σε σχέση με αυτές του android? Επίσης, οι σημαντικές του εφαρμογές είναι δωρεάν ή πρέπει να τις αγοράσω; Το android λειτουργεί συνήθως με δωρεάν εφαρμογές.

Και ξαναλέω αν δεν το έβρισκα στα 250 δεν θα το σκεφτόμουν καν αλλά με 250 απ' όσο έχω κοιτάξει βλέπω μέτρια πράγματα. Το καλύτερο είναι αυτό που πρότεινε ο darth στα 250 (nexus 5x) το μοντέλο των 16gb (300+ το 32 GB) αλλιώς πας σε κινέζικα που τα περισσότερα είτε έχουν θέματα υπερθέρμανσης είτε έχουν κάποια παράξενα rom.

Επίσης το redmi note 3 pro της xiaomi κατω από 200 ευρώ στο ιμπει χμμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σε εφαρμογές υστερεί σε σχέση με αυτές του android? Επίσης, οι σημαντικές του εφαρμογές είναι δωρεάν ή πρέπει να τις αγοράσω; Το android λειτουργεί συνήθως με δωρεάν εφαρμογές.
Εγώ χρησιμοποιώ vlc για ταινίες, goodreader (δεν είναι τζάμπα) για να διαβάζω ppt και κάτι ιατρικές εφαρμογές. Στις τζάμπα εφαρμογές έχεις δίκιο γιατί η πληρωμή γίνοταν με τις διαφημίσεις στο android με το apple όχι αλλά πλέον το ίδιο γίνεται και στα apple (έχουν μπει διαφημίσεις στις εφαρμογές) οπότε βρίσκεις εξίσου ωραίες εφαρμογές και εκεί.

Επίσης χρησιμοποιώ και το itunes u που έχει μαθήματα από πανεπιστήμια (δωρεάν)


από εφαρμογές δε θα απογοητευτείς σίγουρα. Το θέμα είναι ότι δεν έχω δουλέψει σε android και δεν μπορώ να σου πω συγκριτικά γιατί και το καινούριο android είναι πολύ ωραίο που το είδα από ένα φίλο και έχει και σοβαρές εφαρμογές πλέον γιατί παλιά είχε συνήθως σαβούρα.


Το καλό αν αγοράσεις από το ebay είναι ότι το πουλάς εδώ αν δε σου αρέσει και βγάζεις και κέρδος.

Αν έχεις σκοπό να ασχοληθείς ερασιτεχνικά με δημιουργία εφαρμογών σε συμφέρει να πάρεις ένα nexus που έχει stock android.


Για την apple πρέπει εκτός από το κινητό πρέπει να έχεις και mac υπολογιστή και 100$ το χρόνο να δίνεις στην apple ενώ στο android είσαι καλυμμένος εφ όρου ζωής με 30 ευρώ χωρίς άλλα έξοδα.

Αν υπάρχει 1 στα 100 πιθανότητα να ασχοληθείς με εφαρμογές τότε πάρε android (nexus) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε εφαρμογές υστερεί σε σχέση με αυτές του android? Επίσης, οι σημαντικές του εφαρμογές είναι δωρεάν ή πρέπει να τις αγοράσω; Το android λειτουργεί συνήθως με δωρεάν εφαρμογές.

Και ξαναλέω αν δεν το έβρισκα στα 250 δεν θα το σκεφτόμουν καν αλλά με 250 απ' όσο έχω κοιτάξει βλέπω μέτρια πράγματα. Το καλύτερο είναι αυτό που πρότεινε ο darth στα 250 (nexus 5x) το μοντέλο των 16gb (300+ το 32 GB) αλλιώς πας σε κινέζικα που τα περισσότερα είτε έχουν θέματα υπερθέρμανσης είτε έχουν κάποια παράξενα rom.

Επίσης το redmi note 3 pro της xiaomi κατω από 200 ευρώ στο ιμπει χμμ

Δωσε κατι παραπανω και παρ'το απο Ελλαδα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. (~290 στην Ελλαδα το 16αρι)

Xiaomi αν θες παρ'το απευθειας απο Κινα αλλα νομιζω πρεπει να το στειλεις πισω αν εχεις καποιο προβλημα.

Γενικα μου αρεσουν τα Apple προϊοντα και το επομενο τηλεφωνο μου λογικα θα ειναι iPhone αλλα στη συγκριση 5S v 5X νομιζω το Nexus εχει μεγαλυτερη διαρκεια ζωης. Αλλωστε ειναι ενα κινητο καινουριο ενω το iPhone ειναι του 2013. Δεν λεω οτι θα σου βγαζει προβληματα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σου βγαλει μια 3ετια για παραδειγμα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Παιδιά αν ήταν να πάρω κινητό αυτό το καλοκαίρι, ποιο θα μου προτείνατε; Η τιμή να είναι κάτω από 300 ευρώ, βασικά γύρω στα 250 ή και λιγότερο. Θέλω να είναι android. Σκεφτόμουν πάρα πολύ το lg g3 το οποίο χτυπάει δυνατά χαρακτηριστικά και νέων κινητών σε αυτή την τιμή, ωστόσο λόγω παλαιότητας του μοντέλου φοβάμαι για την υποστήριξη η οποία μπορεί να σταματήσει νωρίτερα σε σχέση με ένα καινούριο κινητό (μοντέλο 2015-2016).

Το lg g4, 295€ ειχε που το κοιταζα τις προαλλες. Δεν εχει νοημα να πας στο g3 που ειναι στα 205€, κατα τη δικη μου αποψη. Προσωπικα θα σου ελεγα να περιμενεις τον Αυγουστο-Σεπτεμβριο που το g5 θα εχει 300€ και να το τσιμπησεις. Τα lg πεφτουν σαν τρελα στα σκρουτζομαγαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το G4 εχει βγει προβληματικο σε πολλους χρηστες. Υπαρχουν πολλα παραπονα σε τεχνολογικα φορουμ ειδικα για bootloop.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το lg g4, 295€ ειχε που το κοιταζα τις προαλλες. Δεν εχει νοημα να πας στο g3 που ειναι στα 205€, κατα τη δικη μου αποψη. Προσωπικα θα σου ελεγα να περιμενεις τον Αυγουστο-Σεπτεμβριο που το g5 θα εχει 300€ και να το τσιμπησεις. Τα lg πεφτουν σαν τρελα στα σκρουτζομαγαζα.

Το g3 είναι 50 ευρώ φτηνότερο στην 32αρα έκδοση από το g4 αλλά δεν βρίσκω και πολλές διαφορές στα χαρακτηριστικά. Η λίγο καλύτερη κάμερα δεν με εντυπωσιάζει. Λες να αξίζει επειδή είναι πιο καινούριο;

Darth τι λες για το redmi note 3 pro? Πολύ χειρότερο από το nexus 5x?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Darth τι λες για το redmi note 3 pro? Πολύ χειρότερο από το nexus 5x?

Απο χαρακτηριστικα ειναι τουμπανο (για το 32GB λεμε). Το πηρε μαλιστα ενας γνωστος μου τις προαλλες και το ειδα οτι πεταει. Αυτα για το Redmi Note 3. Για το Redmi 3 Pro ισχυουν πανω κατω τα ιδια απλα εχει οθονη 720p. Επισης με ενθουσιαζει η μπαταρια που ειναι τεραστια. Ο μονος μου ενδοιασμος ειναι το σερβις, πραγματικα τιποτα αλλο. Αν το παρεις, παρ'το απο Κινα να σου ερθει πιο φθηνα, απο Ελλαδα δεν αξιζει η διαφορα. Το Nexus 5X εχει πλεονεκτηματα το Pure Android και την υποστηριξη της LG που στην Ελλαδα ειναι πολυ καλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marinaki22

Νεοφερμένος

Η marinaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Γεια και χαρά. θέλω να αγοράσω ένα κινητό κατά προτίμηση samsung. Ξέρετε κάποιο κάλο μοντέλο οικονομικό με καλά χαρακτηριστικά πχ.να έχει καλή ανάλυση κάμερας ; Αλλά άμα γνωρίζετε κάτι καλό και οικονομικό εκτός samsung δεκτές οι προτάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αχ και γω θέλω. Αλλά θα περιμένω γιατί τον Σεπτέμβρη ανακοινώνονται αρκετά κινητά οπότε τον Οκτώβρη θα μπορέσεις να πάρεις κάποιο καινούριο ή να πάρεις κάποιο τωρινό φτηνότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαρβαρακιιι

Νεοφερμένος

Η Βαρβαρακιιι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Nexus 5X στα 220€. Κλεβεις εκκλησια σε αυτα τα λεφτα. Μην παρετε οτιδηποτε αλλο αν θελετε Android. Θα το κρατησετε 3 χρονια με ανεση.

https://www.skroutz.gr/s/7556921/LG-Nexus-5X-16GB.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top