Κλήση για δικαστήριο

mantroula

Νεοφερμένος

Η mantroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα,

Περιμένω κλήση για δικαστήριο που αφορά εργατικά θέματα, το θέμα όμως είναι πως οι άλλοι δύο που θα έρθουν μαζί μου έχουν πάρει την κλήση ενώ εγώ όχι, προφανώς δε με βρίσκει η αστυνομία.
Πως μπορώ να αναζητήσω την κλήση από μόνη μου?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
δεν έχει καμια δουλειά η αστυνομια σε ιδιωτικές διαφορές, ο δικαστικος επιμελητης σε βρισκει αν σου έχουν κάνει αγωγή και στην παραδιδει με αποδεικτικο επιδοσης.

Η αστυνομια ψαχνει μονο στα αυτοφωρα εγκληματα του ποινικού κώδικα ή αν κάποιος σου έχει κανει μηνυση για να δώσεις μαρτυρική.

Παρεπιπτόντως την περασμενη εβδομάδα έμαθα οτι κέρδισα ενα δικαστήριο με ιδιωτικές διαφορες οπως και σενα. Κερνάω γλυκά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantroula

Νεοφερμένος

Η mantroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Devil ευχαριστώ που απάντησες.
εγώ και τα άλλα δύο άτομα καταγγείλαμε εργοδότη (στο ικα και την επιθεώρηση) που μας απέλυσε χωρίς να μας πληρώσει και να μας κολλήσει όλα τα ένσημα,στους άλλους δύο το χαρτί τους το πήγε η αστυνομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
Devil ευχαριστώ που απάντησες.
εγώ και τα άλλα δύο άτομα καταγγείλαμε εργοδότη (στο ικα και την επιθεώρηση) που μας απέλυσε χωρίς να μας πληρώσει και να μας κολλήσει όλα τα ένσημα,στους άλλους δύο το χαρτί τους το πήγε η αστυνομία.

Και τι λέει αυτο το χαρτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν είναι προφανώς αστική υπόθεση αλλά ποινικό δικαστήριο εφόσον εκανε καταγγελια στο ΙΚΑ.Η παραβίαση εργασιακής νομοθεσίας ειναι ποινικό αδίκημα .Το κάλεσμα για μάρτυρα πηγαίνει απο τον Εισαγγελέα μέσω του υπηρεσιακού ταχυδρομίου στο ΑΤ και ο σταθμός του τμήματος το μεταβιβάζει σε σένα.Αν δεν βρέθηκε η διεύθυνση το κλητήριο επιστράφηκε στον εισαγγελέα στα αγνώστου διαμονής που είναι τα αζήτητα.Πέρνα απο τον εισαγγελέα υπηρεσίας να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
Nαι πέρνα γιατι αν δεν σε βρουν μπορει να φάς προστιμο. Κανα 100αρι. Αν δεν παρουσιαστεις στο δικαστηριο.

Δεν ειχα στο μυαλο μου οτι η παραβιαση της εργασιακης νομοθεσιας ειναι ποινικο αδίκημα. Νομιζα οτι ηταν αστικό θέμα.
Πάλι καλα δεν έχω τραβηγματα με τέτοια. Ειμαι οκ απο πλευρά εργασιας.

Eγω δικομανής δεν ειμαι αλλα αν κάποιος μου έκανε πουστιά και πηγαινε να μου την βγει και με απειλές και υφάκια και θα σου κάνω θα σου ράνω θα ειχα τσιμπησει ενα 1000αρικο στην άκρη και θα τον ειχα τερματισει.

Θα του σκάγανε τα δικογραφα και τα εξώδικα σαν πυραυλοι τομαχοκ. =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Nαι πέρνα γιατι αν δεν σε βρουν μπορει να φάς προστιμο. Κανα 100αρι. Αν δεν παρουσιαστεις στο δικαστηριο.

Δεν ειχα στο μυαλο μου οτι η παραβιαση της εργασιακης νομοθεσιας ειναι ποινικο αδίκημα. Νομιζα οτι ηταν αστικό θέμα.
Πάλι καλα δεν έχω τραβηγματα με τέτοια. Ειμαι οκ απο πλευρά εργασιας.

Το αστικό κομμάτι ειναι δικό σου θέμα αν θες να αποζημειωθείς αλλά η μη καταβολή δεδουλευμένων αποτελεί ποινικό αδίκημα απο τον 3385/2009.Είναι κατ έγκληση αδίκημα που αυτό σημαίνει οτι χρειάζεται παράβολο 100 απο τον παθων ή συνήθως μήνυση απο τρίτων όπως η επιθεώρηση εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
50 ευρώ πήγε το παράβολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
50 για εγκληση όταν ειναι μηνυση ειναι 70

Εγω το χειμωνα ήμουν έτοιμος να την μπουμπουνίσω γιατι υπηρχε αυτοδικια αλλα τελικά λύθηκε.

Ξεκινησαμε με την μαρτυρική κατάθεση εκ μέρους μου και μετα που ρωτησα τον αστυνομικο ποσο κοστιζει θυμαμαι ειχα βγάλει απο την τσέπη ενα 50άρι ευρώ έτοιμο να φορτωθεί.
Λοιπον εγω ειχα πει οτι αν το θεμα δεν λυνοταν, θα προχωρουσαμε σε μηνυση και θα οριζοταν δικάσιμος.

Τελικά λύθηκε δεν προχωρήσαμε την μαρτυρική και μειναμε σε ενα μονο δικαστηριο. Αυτο που εγραψα πιο πανω το οποιο τελικά βγηκε υπέρ μου. Το αστικό δικαστηριο.

Μάλιστα σε κάποιο σημειο της αποφασης αναφέρεται οτι η ερμηνεια των νομων ηταν δυσκολη πράγμα που εμενα με κάνει να καταλαβαινω οτι για οποιαδήποτε συμφωνια με ιδιωτη για την οποια δεν υπάρχει νομος παιζει μεγαλο ρολο τι έχετε συμφωνησει με τον ιδιωτη και έχει υπογραφεί.

Για αυτο αυριο μεθαυριο στις συμφωνιες σας δεν υπάρχει δεν πειράζει και θα δούμε μετά. Κάποια πράγματα πρέπει να αποσαφηνίζονται και να υπογράφονται.

Στο δικαστηριο που έγινε δεν ήμουν ενάγων αλλα εναγόμενος. Νιώθω ικανοποιημένος που το κέρδισα πάντως.
Χαλάλι τα 400 ευρώ που έδωσα στον δικηγορο μου. Ο οποιος ήταν σιφουνας στο ακροατήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Εγω το χειμωνα ήμουν έτοιμος να την μπουμπουνίσω γιατι υπηρχε αυτοδικια αλλα τελικά λύθηκε.

Ξεκινησαμε με την μαρτυρική κατάθεση εκ μέρους μου και μετα που ρωτησα τον αστυνομικο ήταν 50 ευρώ.
Λοιπον εγω ειχα πει οτι αν το θεμα δεν λυνοταν, θα προχωρουσαμε σε μηνυση και θα οριζοταν δικάσιμος.

Τελικά λύθηκε και μειναμε σε ενα μονο δικαστηριο. Αυτο που εγραψα πιο πανω το οποιο τελικά βγηκε υπέρ μου.

Ρε μηνυση και εγκληση είναι το ίδιο και το αυτο αλλα ως έγκληση νοείται η καταθεση μηνυσης απο τον παθόντα το θύμα δηλαδή ενώ η μήνυση όταν την καταθέτει τρίτος δηλαδή πρόσωπο με άμεση σχέση με το θύμα π.χ καποια οργανωση για την προστασια γυναικών καταθέτει μήνυση για ενδοοικογενειακλη βία στο σύζυγο γυναίκας ή ο γονέας για το παιδί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
Αρα το δικο μου ηταν έγκληση για αυτο μου ειπε 50 ευρώ. Τέλοςπαντων εγω έμπλεξα με στραβο άνθρωπο. Αλλιως δεν θα ειχα τραβηγματα. Αλλα ρε φιλε δεν μπορω να με απειλει ο άλλος. Οταν άρχισε να με απειλει με δικαστηρια και αγωγες και ιστοριες και να προσπαθει να με φοβερισει εκει μπλόκαρα.

Άλλοι μου λέγανε σηκω φυγε οπως οπως και λυσε το συμβολαιο και εγω ειπα οχι δεν προκειται να φυγω θα κάτσω και θα τον αντιμετωπισω στο δικαστηριο. Μπορει να χαλάσω κάποια χρηματα αλλα μπροστα στην τιμή και την ηθική δεν ειναι ζήτημα. Δεν προκειται να φυγω με την στάμπα του ανθρώπου που ξέρεις τελικά έφταιγε και έφυγε με την ουρά στα σκέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ξεφεύγουμε devil αλλο ρώτησε η Topic Starter και η συμβουλή είναι να ψάξει στον εισαγγελέα ακροάσεων για Αττική ή τον εισαγγελέα υπηρεσίας για την επαρχία να δει που βρισκεται το εγγραφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantroula

Νεοφερμένος

Η mantroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους και σας ευχαριστώ πολύ.


Νομίζω πως το πιο σωστό είναι να πάω στον εισαγγελέα, όπως είπε ο xristaras9.

Το χαρτί της εισαγγελίας που πήγε στους πρώην συναδέλφους λέει ότι η εισαγγελία μας καλεί ως μάρτυρες στο δικαστήριο κατά του πρώην εργοδότη μας και πως αν δεν πάμε θα τιμωρηθούμε με ποινές που προβλέπει το άρθρο 231,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top