Κοινωνικές σχέσεις σε Ελλάδα VS Εξωτερικό

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,037 μηνύματα.
Η όλη ρητορική ότι στη Βόρεια Ευρώπη είναι κρυόκωλοι και ρομποτ, είναι παρηγοριά στον άρρωστο aka στον Έλληνα που ζει από τη σύνταξη της μάνας του.

Είπαμε, στερεότυπα πολλών ετών που προέρχονται από την πεποίθηση ότι η κουλτούρα μας είναι ανώτερη όλων, οι ξένοι μας ζηλεύουν και κανείς δε ξέρει να ζει όπως εμείς.
Έχουν τα στραβά τους και υπάρχουν και εκεί προβλήματα όμως δεν έχουν φτάσει ακόμα στο επίπεδο της Ελλάδας, δηλαδή μισθός πείνας και εργοδότες οι οποίοι έχουν σχέση αφέντη-δούλου με τους υπάλληλους τους. Λογικά όλα αυτά αφού δεν υπάρχει κανένας νόμος που προστατεύει τον εργαζόμενο, ψηφίστηκε και το 16ωρο (Ευρωπαική οδηγία λένε οι φιλελεύθεροι, τρομάρα τους, λες και ο μέσος Ολλανδός δουλεύει 16 ώρες).

Βέβαια το 41% βρίσκει όλα τα παραπάνω μια χαρά. Μια μαζική θεραπεία θα ήταν χρήσιμη.

Κατά τ’αλλα, άσε κι ένα θέμα χωρίς να αναφερεις Κουλη και πολιτικά, έτσι για την αλλαγή, να δεις πως είναι.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Ισχύουν όλα αυτά! Η μόνη διαφορά είναι ότι εκεί που μένω δεν τους μένουν λεφτά ούτε για το ΣΚ αφού πλέον τα ενοίκια έχουν φτάσει στο Θεό ($3,100/μήνα). Οπότε είτε βγαίνουν και αυξάνουν τα χρέη τους, είτε βγαίνουν 1 φορά τον μήνα που είναι και το πιο σύνηθες. Η πλάκα είναι όταν τους πρότεινες να βγείτε και σου λένε "I'm busy". Με τι βρε ζώα; Με το να βλέπετε νετφλιξ για ώρες μετά την δουλειά;

Η ζωή τους είναι ένα πρόγραμμα. Η πρώην φίλη μου που ήρθε μαζί μου διακοπές μου έβαζε ξυπνητήρι από τις 7.30 το πρωί να κάνει βόλτες στην Αθήνα μη τυγχον και χάσει τίποτα. Όταν ήρθαν και οι άλλες 2 συνωμότησαν και πηγαίναμε ταβέρνα στις 6 το απόγευμα. Δεν κατάλαβα διακοπες. Ποιος πάει 6 το απόγευμα ταβέρνα?! Για ονομα!



Είναι τραγική η κατάσταση. Ολημερίς τρέχουν να βγάλουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν- κάνοντας 3,4 δουλειές- και μοναδική παρέα αρκετών είναι ένας σκύλος η ένας παπαγάλος. Ψυχικές διαταραχές και καταθλίψεις χτυπάν κόκκινο ενώ τον διπλανό προσπαθούν ν του αποφύγουν την καλημέρα και όταν αυτό δεν επιτυγχάνεται, την λένε κοφτά και γρήγορα κοιτώντας άλλου, λες και ξέρω γω είσαι κανένας σεσημασμένος δολοφόνος.



Βλέπω όμως ότι οι μεγαλύτερες γενιές( 65 και άνω) και τα γεροντάκια είναι πιο κουλ και ανθρώπινοι και έχουν κάποια δείγματα ζεστασιάς και επικοινωνίας πιο βελτιωμένα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,504 μηνύματα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι κάπου άλλου είναι όλα ρόδινα και τέλεια όπως αυτό έχει εντυπωθεί στο μυαλό κάποιων νεοελλήνων.
Όπως ανέφερα παραπάνω δεν γίνεται να συγκρίνεις βιολογικές ανάγκες με άλλες που αφορούν τη διασκέδαση. Δεν είναι βιώσιμο το να μένεις με τη μάνα σου ούτε να μην έχεις τίποτα στην άκρη για ώρα ανάγκης και πολλά άλλα, δεν μπορώ να τα αναλύσω όλα.
Εδώ είσαι σκλάβος ενός αφεντικού που δεν σου δίνει καν αυτά που δικαιούσαι και επειδη δεν εχεις χρήματα για να μεινεις εκτος δουλειας να ψαξεις κατι αλλο αλλα ουτε και επιλογες για κατι αλλο υπάρχουν είσαι δεμένος με αυτό το ρεμάλι που σου πίνει το αίμα και δεν τον πιάνει κανείς. Αυτα εξω μην τα σκέφτεσαι καν οχι δεν νοειται να δουλευεις μαυρα και να υπαρχει αυτη η εκμεταλλευση αλλα η φορολογια και το κρατος ειναι υπερ σου.
Τωρα αν εσυ αυτα θες να τα βαλεις στο ιδιο τσουβαλι με αυτα που διαβαζω παραπανω πως μετα τις 8 δεν εχει ζωη , καλως. Εδώ πέρα δεν έχει όλο το 24ωρο ζωη γιατι αυτο δεν ειναι ζωη.
Εδώ κυριολεκτικά πεθαίνεις στο δρόμο αν δεν σου άφησε κανείς σπίτι , δεν υπάρχει καμια πρόνοια για τίποτα είμαστε λές και είμαστε στις σπηλιές.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Είναι τραγική η κατάσταση. Ολημερίς τρέχουν να βγάλουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν- κάνοντας 3,4 δουλειές- και μοναδική παρέα αρκετών είναι ένας σκύλος η ένας παπαγάλος. Ψυχικές διαταραχές και καταθλίψεις χτυπάν κόκκινο ενώ τον διπλανό προσπαθούν ν του αποφύγουν την καλημέρα και όταν αυτό δεν επιτυγχάνεται, την λένε κοφτά και γρήγορα κοιτώντας άλλου, λες και ξέρω γω είσαι κανένας σεσημασμένος δολοφόνος.



Βλέπω όμως ότι οι μεγαλύτερες γενιές( 65 και άνω) και τα γεροντάκια είναι πιο κουλ και ανθρώπινοι και έχουν κάποια δείγματα ζεστασιάς και επικοινωνίας πιο βελτιωμένα.
Αυτό με τους ηλικιωμένους ισχύει. Επίσης ισχύει για την κατάθλιψη. Εμείς μαζεύαμε ερωτηματολόγιο για κατάθλιψη σε όλους τους ασθενείς μας και πριν την πανδημία ήταν ήδη σε υψηλά επίπεδα (20%). Τώρα πήγε στο 40%. Επίσης οι ψυχικές διαταραχές και η χρήση ουσιών χτυπάει κόκκινο. Τα ίδια και τα άτομα που δηλώνουν ότι πάσχουν από μοναξιά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,685 μηνύματα.
Επειδή ειπώθηκε κάτι για το 41%, λες και το 41% ευθύνεται για τα πάντα σε αυτήν την γη, θα πω εγώ κάτι πάνω σε αυτό το στερεότυπο.

Επειδή έχω πάει Γαλλία, Γερμανία και Ελβετία δεν ισχύει το στερεότυπο των Ελλήνων για τους ξένους. Μια χαρά διασκεδάζουν οι ξένοι παιδιά, μια χαρά φίλους έχουν και μάλιστα πιο ισχυρούς δεσμούς πολλές φορές και γενικά είναι κανονικοί άνθρωποι όπως και εμείς. Στην Ελλάδα νομίζουμε ότι μόνο εμείς έχουμε ταβέρνες και ήλιο λες και είμαστε κάτι το ιδιαίτερο ή δεν ξέρω εγώ τι. Στην Ελλάδα με 900€ νομίζετε ότι μπορεί να κάποιος να βγαίνει με τους φίλους του έξω, να πηγαίνει ταξίδια και να περνάει καλά;; Δεν το νομίζω ίσα ίσα δεν μπορεί να κάνει τίποτα και ζει στενάχωρα.

Ζεις στο εξωτερικό και απλά έρχεσαι διακοπές στην Ελλάδα για 10-15 ημέρες και είσαι άρχοντας.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,774 μηνύματα.
Καμία παρηγοριά. Απλά στοιχεία λόγω προσωπικών εμπειριών.
Αυτό έχει να κάνει και με την ιδιοσυγκρασία του κάθε ανθρώπου. Προσωπικά δεν έχω θέμα πχ με τη συμπεριφορά των Σκανδιναβών οι οποίοι είναι πιο κλειστοί σε σχέση με εμάς. Σε κάποιους δεν αρέσει αυτό, εγώ δεν έχω πρόβλημα και για αυτό τον λόγο θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό κάπου εκεί.

Κατά τ’αλλα, άσε κι ένα θέμα χωρίς να αναφερεις Κουλη και πολιτικά, έτσι για την αλλαγή, να δεις πως είναι.
Σε έναν βαθμό κολλάει. Έχεις έναν πληθυσμό ο οποίος είναι ότι να ναι αλλά και πολιτικούς πολύ χαμηλού επίπεδου. Όλα τα παραπάνω μας έχουν οδηγήσει στη δυστοπία με ωραίες παραλίες που είναι η Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Όπως ανέφερα παραπάνω δεν γίνεται να συγκρίνεις βιολογικές ανάγκες με άλλες που αφορούν τη διασκέδαση. Δεν είναι βιώσιμο το να μένεις με τη μάνα σου ούτε να μην έχεις τίποτα στην άκρη για ώρα ανάγκης και πολλά άλλα, δεν μπορώ να τα αναλύσω όλα.
Εδώ είσαι σκλάβος ενός αφεντικού που δεν σου δίνει καν αυτά που δικαιούσαι και επειδη δεν εχεις χρήματα για να μεινεις εκτος δουλειας να ψαξεις κατι αλλο αλλα ουτε και επιλογες για κατι αλλο υπάρχουν είσαι δεμένος με αυτό το ρεμάλι που σου πίνει το αίμα και δεν τον πιάνει κανείς. Αυτα εξω μην τα σκέφτεσαι καν οχι δεν νοειται να δουλευεις μαυρα και να υπαρχει αυτη η εκμεταλλευση αλλα η φορολογια και το κρατος ειναι υπερ σου.
Τωρα αν εσυ αυτα θες να τα βαλεις στο ιδιο τσουβαλι με αυτα που διαβαζω παραπανω πως μετα τις 8 δεν εχει ζωη , καλως. Εδώ πέρα δεν έχει όλο το 24ωρο ζωη γιατι αυτο δεν ειναι ζωη.
Εδώ κυριολεκτικά πεθαίνεις στο δρόμο αν δεν σου άφησε κανείς σπίτι , δεν υπάρχει καμια πρόνοια για τίποτα είμαστε λές και είμαστε στις σπηλιές.



Ναι πολύ υπέρ σου είναι το κράτος .


Αν μιλούσαμε για την δεκαετία του 80-90 αυτό ίσως να ίσχυε περισσότερο. Η μεσαία τάξη στην Ευρώπη τώρα όμως κλυδωνίζεται και μ έναν καθαρό μισθό πχ 2500€ δεν πας πουθενά και η υπερφορολόγηση χτυπάει κόκκινο.



Εξ άλλου, για την όλη κουβέντα δεν έχει καμία σημασία το ποσό χρήμα υπάρχει η όχι, αλλά το γεγονός απλά ότι από την μια έχουμε μια σαθρή, απαίδευτη κοινωνία και από την άλλη κατά κόρον ακοινώνητους που το μόνο που τους νοιάζει στην ζωή είναι η δουλειά, ειτε υπάρχουν λεφτά ειτε όχι. Για θέματα ζωής και ειδικοτερα νοοτροπίας μιλάμε.



Το ένα άκρο ούτε ωραιοποιεί ούτε δικαιολογεί το άλλο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Το πρότυπο του φιλόξενου, καλόψυχου Έλληνα πλέον πεθαίνει. Αυτά τα βρίσκεις κυρίως στις παλαιότερες γενιές (και όχι πάντα, η σκατοψυχιά περισσεύει παντού πλέον).

Είδα κάπου πως οι ξένοι επιλέγουν φίλους κυρίως από το σχολείο και δεν επενδύουν σε άλλους. Ίσως παλαιόθεν να μην συνέβαινε εδώ αλλά θεωρώ πως η ελληνική Gen Z το κάνει φουλ αυτό. Είναι κάποια πράγματα στάνταρ. Αν δεν έχεις φίλους από το σχολείο που να είστε μαζί και μετά (δηλαδή να μην έφυγε κάποιος για αλλού) τότε είτε τις πρώτες μέρες του πανεπιστημίου θα χωθείς κάπου είτε θα σε φάει η μοναξιά. Και πρέπει να είσαι και φουλ τυχερός με ποιους θα κολλήσεις.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,280 μηνύματα.
Εγώ δε νομίζω ότι οι Έλληνες είναι φιλικοί και ζεστοί. Κουτσομπόληδες είναι.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εξ άλλου, για την όλη κουβέντα δεν έχει καμία σημασία το ποσό χρήμα υπάρχει η όχι, αλλά το γεγονός απλά ότι από την μια έχουμε μια σαθρή, απαίδευτη κοινωνία και από την άλλη κατά κόρον ακοινώνητους που το μόνο που τους νοιάζει στην ζωή είναι η δουλειά, είτε υπάρχουν λεφτά είτε όχι. Για θέματα ζωής και ειδικότερα νοοτροπίας μιλάμε.
Ποια κοινωνία είναι σαθρή και απαίδευτη;
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μετά από 2 μήνες Ελλάδα έφτασα Μόντρεαλ και η διαφορά είναι αισθητή παρόλο που το Μόντρεαλ είναι πιο φιλικό. Το αεροδρόμιο είναι σαν νεκροταφείο. Ελάχιστοι μιλάνε και οι περισσότεροι είναι στα κινητά τους. Το προσωπικό με το ζόρι λέει ένα γεια. Μόνο ένας υπάλληλος όταν με ρώτησε από πού ήρθα και πού πάω και του είπα μου κάνει "καλώς ήρθες στην πραγματικότητα". Αυτό τα λέει όλα νομίζω 🥲
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 159 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,685 μηνύματα.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Άρχισες πάλι Νίκο τα δικά σου??
Άρχισες πάλι Νίκο τα δικά σου??
Relax and let’s have some fun, δεν με λένε Νίκο! λοιπόν είχα την τύχη να ταξιδέψω στην Δομινικανή Δημοκρατία τον Ιούλιο, τροπικός παράδεισος, η κοπέλα μου είναι από εκεί λατίνα 😍 κάτι παραλίες ζεστές απίστευτες στην Πούντα Κάνα και βλέπεις μετά την Χαλκιδική και ξερνάς! Πανέμορφη Ισπανική γλώσσα, πιος γονιός στο εξωτερικό θα στείλει το παιδί του να μάθει Ελληνικά 😁 μουσική απίστευτη όπως μπατσατα και μερεμγκε , πανέμορφοι χοροί, οι άνθρωποι ξέρουν να διασκεδάζουν ❤️ υπέροχο φαγητό 🥰 μόνφονγο, σανκοτσο κτλπ ενώ Ελλάδα άκους Πανταζη 😁 πολύ φιλικοί και φιλόξενοι άνθρωποι και σε ΑΕΠ Κατακεφαλην δεν έχει μεγάλη διαφορά από την Ελλάδα, βέβαια εσάς σας κάνει baby sitting η ΕΕ 😉 δείτε λίγο την ιστορία της με εκμετάλλευση από Ισπανούς και Αμερικανούς, Δικτάτορες κτλπ 🥹 με λίγα λόγια αντί να έχουμε ένα τροπικό παράδεισο στην Καραβιηκη στην ΕΕ η μεγαλύτερη οικονομία εκεί πέρα και στη κεντρική Αμερική κρατάμε τις ντίβες των Βαλκανίων στην ΕΕ 🇩🇴❤️
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,685 μηνύματα.
Έρχεσαι που έρχεσαι μια φορά το εξάμηνο ώστε να κράζεις τους Έλληνες διάβασε τα στοιχεία τουλάχιστον ώστε να μην γίνεσαι ρεζίλι. Λες ότι η Ελλάδα με την Δομινικανή Δημοκρατία έχουν σχεδόν το ίδιο κατά κεφαλην ΑΕΠ όταν η Ελλάδα έχει το διπλάσιο και είναι 30 θέσεις πάνω :whatever: :whatever: .

IMG_1030.jpeg

IMG_1031.jpeg
 

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Έρχεσαι που έρχεσαι μια φορά το εξάμηνο ώστε να κράζεις τους Έλληνες διάβασε τα στοιχεία τουλάχιστον ώστε να μην γίνεσαι ρεζίλι. Λες ότι η Ελλάδα με την Δομινικανή Δημοκρατία έχουν σχεδόν το ίδιο κατά κεφαλην ΑΕΠ όταν η Ελλάδα έχει το διπλάσιο και είναι 30 θέσεις πάνω :whatever: :whatever: .

View attachment 121910
View attachment 121911
Σιγά τη διαφορά, εχω γνωστούς από Λετονία, μεγαλύτερο ΑΕΠ απο την Ελλάδα,και μου λένε εδώ στην Γερμανία ότι η οικονομία δεν είναι καλή, ακριβή ζωή, μισθοι χαμηλοί, και η Λετονια δεν ζήτησε ποτέ δανεικά απο την Γερμανία 😉 Η Ουρουγουάη έχει μικρότερο κατά κεφαλήν ΑΕΠ από την Ελλάδα αλλά σαν χώρα είναι υπόδηγμα για την Λατινική Αμερική, σε διαφθορά, εκπαίδευση εσείς πάλι 😁 μαύρα χαλια, βρες μου έναν πολιτικό σαν τον Jose Mujica της Ουρουγουάης στην Ελλάδα, υπόδειγμα προέδρου! Άστο Φωτακο μόνο κουζίνα φοβερή έχει η Ελλάδα και κάτι παραλίες ωραίες μετά το χάος!!!
 

nearos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Relax and let’s have some fun, δεν με λένε Νίκο! λοιπόν είχα την τύχη να ταξιδέψω στην Δομινικανή Δημοκρατία τον Ιούλιο, τροπικός παράδεισος, η κοπέλα μου είναι από εκεί λατίνα 😍 κάτι παραλίες ζεστές απίστευτες στην Πούντα Κάνα και βλέπεις μετά την Χαλκιδική και ξερνάς! Πανέμορφη Ισπανική γλώσσα, πιος γονιός στο εξωτερικό θα στείλει το παιδί του να μάθει Ελληνικά 😁 μουσική απίστευτη όπως μπατσατα και μερεμγκε , πανέμορφοι χοροί, οι άνθρωποι ξέρουν να διασκεδάζουν ❤️ υπέροχο φαγητό 🥰 μόνφονγο, σανκοτσο κτλπ ενώ Ελλάδα άκους Πανταζη 😁 πολύ φιλικοί και φιλόξενοι άνθρωποι και σε ΑΕΠ Κατακεφαλην δεν έχει μεγάλη διαφορά από την Ελλάδα, βέβαια εσάς σας κάνει baby sitting η ΕΕ 😉 δείτε λίγο την ιστορία της με εκμετάλλευση από Ισπανούς και Αμερικανούς, Δικτάτορες κτλπ 🥹 με λίγα λόγια αντί να έχουμε ένα τροπικό παράδεισο στην Καραβιηκη στην ΕΕ η μεγαλύτερη οικονομία εκεί πέρα και στη κεντρική Αμερική κρατάμε τις ντίβες των Βαλκανίων στην ΕΕ 🇩🇴❤️
Εσύ φίλε οπότε θυμάσαι μπαίνεις στο φορουμ για να κράξεις την Ελλάδα, γίνεσαι εριστικός με όλους μας εδώ.
Ναι έχει τα κακά της η Ελλάδα αλλά σε φιλοξένησε, σε έκπαιδευσε αλλά εσύ τα δικά σου.
Οπότε καλύτερα σταμάτα το τη τροπάρια, αφού και εσύ δεν επιθυμείς τη επαφή με Ελλάδα γιατί μπαίνεις εδώ, ούτε εμείς επιθυμούμε μέλη να κράζουν σε κάθε μήνυμα για τη Ελλάδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top