Κοινό ταμείο ή όχι;

Κοινό ταμείο ή όχι;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Κοινό Ταμείο - Όσα έχουν σε ένα λογαριασμό και κάλυψη των αναγκών από εκεί

  • Ο καθενας τα δικά του - Ο καθένας το λογαριασμό του και διαίρεση των εξόδων δια δύο

  • Να πληρώνει μόνο ο ένας - Αυτός που παίρνει τα περισσότερα χρήματα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
Είμαι της άποψης ότι (και) κοινός πρέπει να υπάρχει μόνο από την στιγμή που το ζευγάρι συγκατοικεί (έχοντας δημιουργήσει οικογένεια ή και χωρίς).
Ο καθένας θα έχει το δικό του λογαριασμό και θα υπάρχει και ένας κοινός όπου το κάθε μέλος της σχέσης θα βάζει κάθε μήνα ένα αντίστοιχο ποσό για τα πάγια και κοινά έξοδα.
Ο τρίτος κοινός λογαριασμός τι σκοπό έχει; Ας χωρίσουν τα έξοδα και να τα πληρώνει ο καθένας από τον προσωπικό του λογαριασμό. Δηλαδή ένας θα αναλάβει το νοίκι, ο αλλος τον ταδε και τον δείνα λογαριασμό.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αν η σχέση δεν είναι σοβαρή με προοπτική στο μέλλον, τότε ο καθένας ας έχει το ταμείο του. Αν φτάσει πια στο στάδιο της επίσημης συγκατοίκησης (που δείχνει ότι βλέπεις μέλλον με τον άλλον άνθρωπο), τότε κοινό ταμείο σίγουρα. Κι αν ο ένας είναι υπερβολικά σπάταλος ή τσιγκούνης, κάθεσαι και σκέφτεσαι αν στ' αλήθεια μπορείς να αποδεχτείς έναν σύντροφο μ αυτό το χαρακτηριστικό για όλη σου τη ζωή.
 

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ο τρίτος κοινός λογαριασμός τι σκοπό έχει; Ας χωρίσουν τα έξοδα και να τα πληρώνει ο καθένας από τον προσωπικό του λογαριασμό. Δηλαδή ένας θα αναλάβει το νοίκι, ο αλλος τον ταδε και τον δείνα λογαριασμό.

Κατά τη γνώμη μου ο τρίτος λογαριασμός έχει τον εξής σκοπό: Αν το ζευγάρι υπολογίζει ότι το μήνα έχει κοινά έξοδα (ενοίκιο, λογαριασμοί, κοινά καύσιμα, κοινές έξοδοι, κοινά έξοδα σπιτιου κλπ.) 600 - 700 ευρώ, τότε σε αυτό το λογαριασμό θα βάζει το κάθε μέλος 300-350 ευρώ.
Με αυτό το τρόπο θα μπορεί ο καθένας να διαχειρίζεται όπως θέλει τα δικά του έσοδα και κατ' επέκταση να είναι υπεύθυνος για την δική του οικονομική διαχείριση.
Βασική προυπόθεση ωστόσο της θεωρίας μου είναι να εργάζονται και τα δύο μέλη.

Γι αυτούς που γράφουν ότι αν είναι σπάταλο ένα μέλος της σχέσης: Πιστεύω πως η σωστή διαχείριση είναι skill που πρέπει να το έχουν όλοι οι ενήλικοι άνθρωποι και πρέπει να μαθαίνεται από την παιδική ηλικία. Αν κάποιος φθάνει στο τέλος του μήνα να μένει χωρίς χρήματα (όχι γιατί ο μισθός δεν επαρκεί αλλά γιατί τα σπαταλά αλόγιστα) τότε αυτός ο άνθρωπος πρέπει να μάθει να τα διαχειρίζεται σωστά και να έιναι υπεύθυνος για τις συνέπειες των πράξεών του. Φθάνει πιά με το πατρονάρισμα (ανδρών και γυναικών). @ συντροφος δεν είναι μαμά/μπαμπάς.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Οι γονείς μου παλιά είχαν κοινό λογαριασμό αλλά αποφάσισαν να έχουν ξεχωριστούς λογαριασμούς γιατί δημιουργούσαν διαφωνίες για το που θα ξοδέψουν επειδή η μητέρα μου έβγαζε 350€ ευρώ περισσότερα από το πατέρα μου. Αυτό το μοντέλο ξεχωριστούς λογαριασμούς μας έχει βοηθήσει περισσότερο και αποταμιευουν περισσότερα χρήματα τα οποία βάζουν πάλι σε ξεχωριστούς λογαριασμούς για έκτακτες ανάγκες και διακοπές.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Οι γονείς μου παλιά είχαν κοινό λογαριασμό αλλά αποφάσισαν να έχουν ξεχωριστούς λογαριασμούς γιατί δημιουργούσαν διαφωνίες για το που θα ξοδέψουν επειδή η μητέρα μου έβγαζε 350€ ευρώ περισσότερα από το πατέρα μου. Αυτό το μοντέλο ξεχωριστούς λογαριασμούς μας έχει βοηθήσει περισσότερο και αποταμιευουν περισσότερα χρήματα τα οποία βάζουν πάλι σε ξεχωριστούς λογαριασμούς για έκτακτες ανάγκες και διακοπές.

Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό τι σχέση έχει; Όταν είσαι με κάποιον σε σοβαρή σχέση, πόσω μάλλον στην ίδια οικογένεια, πρέπει να έχετε όλοι το ίδιο βιοτικό επίπεδο και οικονομική δυνατότητα. Προφανώς, το πρόβλημα εδώ δεν είναι το εισόδημα του καθενός αλλά το γεγονός ότι έχουν τη νοοτροπία "δικά μου - δικά σου" και διαφορετικές/ξεχωριστές προτεραιότητες για τις οποίες δεν υποχωρεί κανείς απ' τους δύο. Τα ξεχωριστά ταμεία ναι μεν επιλύουν αυτό το πρόβλημα, αλλά το χάσμα μεταξύ τους δεν παύει να υφίσταται.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Συγγνώμη κιόλας, αλλά αυτό τι σχέση έχει; Όταν είσαι με κάποιον σε σοβαρή σχέση, πόσω μάλλον στην ίδια οικογένεια, πρέπει να έχετε όλοι το ίδιο βιοτικό επίπεδο και οικονομική δυνατότητα. Προφανώς, το πρόβλημα εδώ δεν είναι το εισόδημα του καθενός αλλά το γεγονός ότι έχουν τη νοοτροπία "δικά μου - δικά σου" και διαφορετικές/ξεχωριστές προτεραιότητες για τις οποίες δεν υποχωρεί κανείς απ' τους δύο. Τα ξεχωριστά ταμεία ναι μεν επιλύουν αυτό το πρόβλημα, αλλά το χάσμα μεταξύ τους δεν παύει να υφίσταται.
Ξέχασα να ξεκαθαρίσω κατι, ο πατέρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και έχει ξεχωριστούς λογαριασμούς για να μπαίνουν χρήματα από πελάτες, και πληρώνει φόρους γενικά από τα καθαρά που κρατάει ο πάτερας μου αν θα τα βάλουν σε κοινό λογαριασμό γίνεται μπέρδεμα. Όταν εννοούσα ότι είχαν κοινό λογαριασμό ήταν τότε υπάλληλος σε μια μεγάλη εταιρεία και έπαιρνε μόνο καθαρά χρήματα μισθός. Είναι θέμα διαχείρισης και όχι νοοτροπίας συγγνώμη αν σε μπέρδεψα στη αρχή.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ξέχασα να ξεκαθαρίσω κατι, ο πατέρας μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας και έχει ξεχωριστούς λογαριασμούς για να μπαίνουν χρήματα από πελάτες, και πληρώνει φόρους γενικά από τα καθαρά που κρατάει ο πάτερας μου αν θα τα βάλουν σε κοινό λογαριασμό γίνεται μπέρδεμα. Όταν εννοούσα ότι είχαν κοινό λογαριασμό ήταν τότε υπάλληλος σε μια μεγάλη εταιρεία και έπαιρνε μόνο καθαρά χρήματα μισθός. Είναι θέμα διαχείρισης και όχι νοοτροπίας συγγνώμη αν σε μπέρδεψα στη αρχή.

Άλλο τυπικά ο λογαριασμός να μην έχει το όνομα και των δυο μέσα, κι άλλο να έχει ο καθένας τα λεφτά του. Κι εμένα οι δικοί μου έχουν διάφορους λογαριασμούς εκτός απ' τον κοινό τους, αλλά στο τέλος της ημέρας ποτέ κανείς δεν υπολογίζει πόσα ξόδεψε ο ένας και πόσα ο άλλος, έχει έναν φάκελο στο excel η μάνα μου που περνάει όλα τα έξοδα του σπιτιού και τέλος των ειδήσεων.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σε εμάς επικρατεί «Ο Κλέψας του Κλέψαντος», δεν ξέρουμε ποιος κλέβει ποιον μέσα στο σπίτι...
Πέρα από την πλάκα, και οι δικοί μου ο καθένας έχει το εισόδημά του και δεν παρεμβαίνει στο εισόδημα του άλλου. Αν και ποτέ δεν πλήρωσε η μάνα μου, όταν βγει με τον πατέρα μου ή όλοι μαζί ως οικογένεια.
 

itisjustme

Νεοφερμένος

Η itisjustme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η άποψη μου είναι πως το ταμείο γενικά είναι κάτι προσωπικό του καθένα και ο καθένας βγάζει τα χρήματα του με πολύ κόπο...Βέβαια αν βρίσκεσαι σε μία οικογένεια όπου συνεισφέρει και ο άντρας αλλά και η γυναίκα τότε το κοινό ταμείο δείχνει εμπιστοσύνη και σιγουριά για την σχέση
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δηλαδή ρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας, αν δηλαδή έχουν χωριστά ταμεία κι ο ένας απ' τους δύο ξεμείνει στη μέση του μήνα, ο άλλος θα τον αφήσει ταπί, να μην έχει ούτε για έναν καφέ που λέει ο λόγος;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Το ταμείο πρέπει να το έχει ο πιο τσιφούτης της οικογένειας. Νόμος.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή ρε παιδιά, συγγνώμη κιόλας, αν δηλαδή έχουν χωριστά ταμεία κι ο ένας απ' τους δύο ξεμείνει στη μέση του μήνα, ο άλλος θα τον αφήσει ταπί, να μην έχει ούτε για έναν καφέ που λέει ο λόγος;

Nαι, για να μάθει να μη ξεμένει.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Nαι, για να μάθει να μη ξεμένει.



Δεν κρατήθηκα. :hehe: :hehe:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Nαι, για να μάθει να μη ξεμένει.

Εγώ θα ντρεπόμουν να κυκλοφορώ με γεμάτο πορτοφόλι και ο άντρας μου να μην μπορεί ούτε να σταθεί σε καφετέρια άμα δει γνωστό του. Και γενικότερα, δηλαδή, αν υπάρχει χάσμα στα εισοδήματα δεν μπορεί ο ένας να κυκλοφορεί σενιέ πενιέ, με μάρκες, καινούργιο κινητό κι ο άλλος να είναι σαν το λέτσο, χτυπάει άσχημα, όπως και με τα παιδιά αντίστοιχα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα ντρεπόμουν να κυκλοφορώ με γεμάτο πορτοφόλι και ο άντρας μου να μην μπορεί ούτε να σταθεί σε καφετέρια άμα δει γνωστό του. Και γενικότερα, δηλαδή, αν υπάρχει χάσμα στα εισοδήματα δεν μπορεί ο ένας να κυκλοφορεί σενιέ πενιέ, με μάρκες, καινούργιο κινητό κι ο άλλος να είναι σαν το λέτσο, χτυπάει άσχημα, όπως και με τα παιδιά αντίστοιχα.

Θες να παντρευτούμε? Υπόσχομαι να σου δείνω αρκετές ευκαιρίες να εξασκήσεις τον αλτρουισμό σου.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ο καθένας θα έχει τον δικό του λογαριασμό. Αλλά για πράγματα κοινά, οπως νοίκι και αλλοι λογαριασμοί, θα υπάρχει και το κοινό ταμείο. Τώρα, αν ο ενας απο τους δυο δεν εχει χρήματα για προσωπικα του έξοδα, αυτο είναι αλλη συζήτηση. Δεν χάλασε κι ο κόσμος να παρει χρήματα του/της συντροφου.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Το να δουλεύουν και οι δύο ειναι εντελώς χαζό και αναποτελεσματικό, διότι μειώνεται η αποδοτικοτητα και των δύο. Φαντάσου δύο άτομα που δουλεύουν και τα δύο και παίρνουν ένα 800αρι και όλα γίνονται κατά το ήμισυ και σύγκρινε αυτό με ένα ζευγάρι που παίρνει ο ένας 1600 και ο άλλος είναι σπίτι. Αν το άτομο που κάθεται σπίτι έχει μυαλό και είναι εργατικό μπορεί να κάνει πολλά χρήσιμα πράγματα για να μειώσει τα έξοδα, όπως σωστό μαγείρεμα, σωστές έρευνες αγοράς, σωστές επιλογές προϊόντων, και ο άλλος πλέον έχει να σκεφτεί μόνο πως θα βγάζει χρήματα και επικεντρώνεται σε αυτό από λαμβάνοντας όλα τα πλεονέκτηματα που το προσφέρει ο άλλος χωρίς να αφιερώσει χρόνο. Ενώ στην περίπτωση του ήμισυ είναι ακριβώς σαν να είσαι εργένης. Πρέπει να αφιερώσεις χρόνο παντού.

Ποιος παίρνει πλέον μισθό 1600 ευρω; :P
Πέρα από αυτό εγώ είμαι της γνώμης ότι και οι δύο θα πρέπει να εργάζονται εφόσον φυσικά το επιθυμούν. Αν η γυναίκα δεν εργάζεται (που είναι το συνηθέστερο) είναι ουσιαστικά εξαρτημένη από το σύζυγο. Πιστεύω ότι ακόμη και στο γάμο πρέπει ο καθένας να διατηρεί την ανεξαρτησία του. Δεν είναι λίγες οι φορές που ακούμε για γυναίκες που θέλουν να φύγουν από έναν γάμο, αλλά δεν πατάνε στα πόδια τους επαγγελματικά-οικονομικά και μένουν. Λίγες είναι πια οι γυναίκες που κάνουν συνειδητή επιλογή να ναι νοικοκυρές και μόνον. Οι περισσότερες θέλουν να εργαστούν, να εξελιχτούν ως άνθρωποι και επαγγελματίες και να συνεισφέρουν οικονομικά στην οικογένεια.

Καταλαβαίνω την ουσία της σκέψης σου και από την άποψη των οικονομικών κατα πάσα πιθανότητα θα ήταν μία σοφότερη λύση, αλλά ως γενικότερη φιλοσοφία ταιριάζει σε ένα παλαιότερο κοινωνικό μοντέλο.
Τώρα πιστεύω πως χρειάζεται καλή οργάνωση και μοίρασμα αρμοδιοτήτων ως προς τις δουλειές και τις οικονομικές υποχρεώσεις στο σπίτι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top