Κοιτάζετε τον άλλο στα μάτια όταν μιλάτε;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.

Μου το πήρες από το μυαλό, να το ανεβάσω εδώ. :laugh: :redface: Τηλεπάθεια.

υπάρχουν κάποια άλλα σημεία αλλά επειδή μπαίνουν και ανήλικα δε θα ήθελα να

Ουναμουχαθειςπαλιοανωμαλε. :redface::laugh: Τα μάτια της ψυχής μήπως;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,948 μηνύματα.
αχχ ναι. μ' αρέσει να τον κοιτάζω στα μάτια!

 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Προσωπικά ακόμη κομπλάρω με το μπλε χρώμα ματιών. Ενώ τον βλέπω τον άλλο στα μάτια, αν έχει μπλε μάτια εκεί παθαίνω ένα μικρό μούδιασμα και νιώθω σαν να κοιτάζω στο κενό.


Η πρώτη μέρα στη δουλειά, όταν κοιτάζεις συναδέλφους πρωτάκια. Και νηπιαγωγείο; :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αχχ ναι. μ' αρέσει να τον κοιτάζω στα μάτια!


1680296973239.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wanda

Νεοφερμένος

Η Wanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Προσπαθώ, αλλά πρέπει να κάνω στοχευμένη προσπάθεια, οπότε μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματάω να ακούω τι μου λένε και αρχίζω να σκέφτομαι ότι, λογικά, θα με περνάνε για "ψυχάκια", αν αληθωρίζω και άλλα τέτοια ωραία... :lol:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Γυαλιά ηλίου , η αρχική τους και κύρια χρήση υπήρξε η προστασία από τον ήλιο και τις αχτίδες του .Σήμερα χρησιμεύουν εκτός των άλλων και σε κάτι που ο αρχικός κατασκευαστής δεν το είχε κάν προβλέψει ..την αποφυγή ή το άριστο καμουφλάζ που επιτρέπει στον/στην εκάστοτε κάτοχο την απόκρυψη "των πραγματικών συναισθημάτων του", βλέπε "μάτια = καθρέπτης της ψυχής" κατά πολλούς , και τα οποία μάλιστα αρκετοί απο εμάς δεν τα ξεχνούν ακόμη και σε καιρό σκοτεινό και με συννεφιά .
Αν τους ρωτήσεις μάλιστα και σου απαντήσουν ειλικρινά θα πούν ότι αισθάνονται μεγάλη ασφάλεια όταν κρύβουν τα μάτια τους απο τα βλέμματα των άλλων .
Πόσες φορές δεν ακούσατε την φράση , ίσως και σε ταινία άν όχι στην πραγματική ζωή , κοίταξε με στα μάτια και πές μου την αλήθεια ή τα αληθινά σου αισθήματα γιά μένα .
Κάποιος πραγματικά σκεπτόμενος είπε : «Ο άνθρωπος είναι λιγότερο ο εαυτός του όταν μιλάει ως ο εαυτός του. Δώσʼ του μια μάσκα και θα σου πει την αλήθεια».

Με απαχολεί έντονα το θέμα της "απομάκρυνσης" των "ανθρώπων" απο τον διπλανό τους , ειδικά σε δύσκολους καιρούς όπως αυτούς που περνάμε και ίσως θα έρθουν .Το θέμα της ειλικρίνειας και πώς αυτή πλέον "μεταφράζεται" σε θέμα απόκρυψης - αποφυγής ανάμεσα στους ανθρώπους , γιατί ίσως να αμφιβάλουμε ακόμη και για τον ίδιο μας τον εαυτό και την πιθανότητα "αφοπλισμού" του απέναντι στον άλλο που θεωρείται πλέον "ύποπτος" για οτιδήποτε .
Θά ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις στους παραπάνω προβληματισμούς , που ίσως απασχόλησαν και εσάς κάποτε στην ζωή σας.
Καταρχάς το θέμα είναι αν στ'αλήθεια κοιτάζω τον συνομιλητή μου κατάματα και όχι αν εκείνος διακρίνει (ή δεν διακρίνει) εμένα (μέσα από τα απαραίτητα πλέον την ημέρα γυαλιά ηλίου) να τον κοιτάζω την ώρα που μιλάμε.

Ε ναι, κοιτάζω, χωρίς όμως να "καρφώνομαι" πάνω στα δικά του, με χαλαρά διαλείμματα δευτερολέπτων.

Όσο για την ειλικρίνεια ή όχι, το να αποφεύγει κάποιος το βλέμμα, καλό σημάδι δεν είναι.
Δίχως αυτό να σημαίνει οτι κοιτώντας κατάματα, δεν έχουν ειπωθεί τα μεγαλύτερα ψέματα.


437e706564.gif
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,795 μηνύματα.
Πάντα μα πάντα κοιτάω στα μάτια τους ανθρώπους, τις κινήσεις τους, τον χώρο.

Αλλά πάντα στα ματια, με ειλικρίνεια.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Πάντα...και αν δεν με κοιτάζουν ...φωνάζω!! 😂
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.
Το να μην κοιτάς τον άλλον στα μάτια όταν του μιλάς δείχνει ότι έχεις απέναντι του κάποιο κόμπλεξ κατωτερότητας, στην εργασία μου παλιά κάποιος προϊστάμενος μου είχε κάνει παρατήρηση γιατί δεν το έκανα.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Το να μην κοιτάς τον άλλον στα μάτια όταν του μιλάς δείχνει ότι έχεις απέναντι του κάποιο κόμπλεξ κατωτερότητας, στην εργασία μου παλιά κάποιος προϊστάμενος μου είχε κάνει παρατήρηση γιατί δεν το έκανα.
Οι ντρομπαλοί, οι ψεύτες και οι πονηροί!! Αυτοί δεν σε κοιτάνε στα μάτια!!
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,589 μηνύματα.
Η γλώσσα του σώματος αποκαλύπτει πολλά περισσότερα . Εννοείται πως επιδιώκω eye contact.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top