Κορωνοϊός και αισχροκέρδεια

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Όλοι μας έχουμε παρατηρήσει τις τελευταίες εβδομάδες διάφορα είδη άμεσα σχετιζόμενα με τον κορωνοϊό - μάσκες, οινοπνεύματα, μαντηλάκια και άλλα πολλά - να παίρνουν την ανιούσα σε ό,τι έχει να κάνει με την τιμή τους. Ενώ έψαξα μανιωδώς, δεν βρήκα κάποια παλιά απόδειξη που να σχετίζεται με κάποιο τέτοιο είδος για να συντάξω μία πλήρη καταγγελία στον «Συνήγορο του Καταναλωτή», επομένως σκέφτηκα ότι χρειάζεται πιο συντονισμένη δράση για να βάλουμε ένα φρένο στην αισχροκέρδεια που παίζεται στις πλάτες μας.

Έχετε παρατηρήσει κι εσείς ανάλογα περιστατικά; - ως προς αυτό είμαι βέβαιος. Έχετε, μήπως, και τα απαραίτητα πειστήρια - παλαιότερες αποδείξεις ή κάτι αντίστοιχο - για το «έγκλημα»; Τι άλλο προτείνετε να κάνουμε απέναντι σε αυτό το φαινόμενο;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Εγώ σήμερα πλήρωσα σε περίπτερο αντισηπτικά μαντιλάκια προς 1.5 ευρώ το πακέτο. Πολύ δεν είναι ή πάντα τόσο είχε;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Εντάξει ρε παιδιά πάντα θα υπάρχει το λαμόγιο ο έμπορος που θα τα σηκώσει όλα στο Θεο, αλλά από την άλλη εξακολουθούν να ισχύουν και οι νόμοι της αγοράς.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έτσι είναι παιδιά. Η κρίση δημιουργεί ευκαιρίες.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ σήμερα πλήρωσα σε περίπτερο αντισηπτικά μαντιλάκια προς 1.5 ευρώ το πακέτο. Πολύ δεν είναι ή πάντα τόσο είχε;

Κοίτα, σε γνωστή αλυσίδα, είχαν 0,29€/πακέτο και τα πήγαν στα 0,50€/πακέτο - και πρόλαβαν να το αλλάξουν και στον ηλεκτρονικό τους κατάλογο, οι μπαγάσες!

Εντάξει ρε παιδιά πάντα θα υπάρχει το λαμόγιο ο έμπορος που θα τα σηκώσει όλα στο Θεο, αλλά από την άλλη εξακολουθούν να ισχύουν και οι νόμοι της αγοράς.

Εχμ, νομίζω ότι είναι ανήθικο να αφήνουμε αγαθά τα οποία, υπό συνθήκες, είναι πρώτης ανάγκης - καλή ώρα τα οινοπνεύματα - να ρυθμίζονται μόνον από την αγορά. Δηλαδή, θα πρέπει να πάψουμε να τα αγοράζουμε συλλογικά - το οποίο συνεπάγεται να νουθετήσουμε και τον πληθυσμό που υστερικά αγοράζει κούτες - για να πέσει η τιμή τους; Μα το νόημα του αγαθού πρώτης ανάγκης είναι ότι είναι πρώτης ανάγκης, άρα το χρειαζόμαστε. Θυμίζει σε πολλή μικρή κλίμακα αυτό που είχε γίνει με κάποια φάρμακα κατά του HIV στις ΗΠΑ που ένας κερδοσκόπος, έχοντας το μονοπώλιο, πήγε την τιμή στα ύψη.

Εδώ, ας πούμε, χρειάζεται η κρατική παρέμβαση.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό που νομίζω θέλει να πει ο Valder, είναι πως λόγω ιού και παύσης εργασιών σε πολλά εργοστάσια της Κίνας αλλά και άλλων χωρών, δημιουργήθηκαν έντονα προβλήματα στις supply chains. Σε καποιο βαθμό, αυτές οι ελλείψεις ειναι που επηρεάζουν και τις αγορές και βλέπαμε αρχικά τις πτωτικές τάσεις.
Επομένως, εξηγείται από την αγορά. Το αν κάτι είναι ηθικό ή ανήθικο είναι normative θέμα και ανάγεται σε άλλη συζήτηση. Μην τα συγχέεις λοιπον :)

Αλλά πώς προτείνεις την κρατική παρεμβαση; τι θεωρεις ότι θα λειτουργήσει;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,474 μηνύματα.
Σε αυτό το site πουλούσαν τις μάσκες αυτές που παραθέτω στα (κρατηθείτε) 500 ευρώ τις 50 χειρουργικές απλές και 500 ευρώ τις 20 ffp2. Το πρωί είχε τις τιμές. Πλέον τα έχουν σβήσει, μάλλον θα ξεπούλησαν δεν ξέρω. Αλλά οι τιμές ήταν όντως αυτές.

Επίσης αυτήν την μάσκα:
Χθες το πρωί την είχε στα 3 ευρω, το μεσημέρι στα 3.5 και πλέον είναι στα 4. ΕΛΕΟΣ ΑΙΣΧΟΣ.
Τους τα έχωσα σε email και μου είπαν ότι ουσιαστικά αναγκάστηκαν λόγω αυξημένης ζήτησης και ότι κι εγώ λογικά θα τις μεταπωλούσα αν αγόραζα από αυτούς για να βγάλω κέρδος. Ευχαριστώ και γειά σας με συνοπτικές διαδικασίες. Μέσα σε ένα refresh είδα να αλλάζει η τιμή αυθαίρετα για να βγάλουν κέρδος εις βάρος της ανάγκης και του φόβου του κοσμάκη. Ντροπή ρε σεις είπαμε.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κάποιος πιστεύει ότι θίγεται μπορεί να απευθυνθεί στον Συνήγορο του Καταναλωτή. Αυτό είναι αποτέλεσμα ελεύθερης αγοράς. Η κρίση δημιουργεί ευκαιρίες.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
πλούσιοι όπως ο Μαρινάκης και Μπόμπα και ο Σάκής έχουν τα λεφτά και κάνουν το τεστ. Ο απλός ο κόσμος δε κάνει το τεστ αυτό και περιμένει ποτε θα το εγκρίνει ο ΕΟΔΥ. Δυστυχώς για μία ακομη φορά δε βλέπετε την πραγματικότητα. :/ Εχω περιγράψει ακριβώς την κατάσταση και θα συνεχίζω μια φορά την βδομάδα να την αναλύω.

Όταν ένα τεστ κάνει τόσα λεφτά και δεν έχει ουσιατικά τπτ να προσφέρει αφού η θεραπεία είναι συμπτωματική δεν έχει και νόημα να το κάνεις.

Εγώ δουλεύω σε νοσοκομείο μπορώ να πάρω άπειρες μάσκες , οινοπνεύματα κοκ δεν έχω πάρει τπτ στο σπίτι (ακούω εσάς που τα ψάχνετε και γελάω μέσα μου). Κρατήστε υγιεινή και αφήστε τα οινοπνεύματα για αλλου. Μαμάδες κλείνουν τα παιδιά τους στο σπίτι, δημιουργούνται θέματα όπως το ανίτστοιχο που ανοίχτηκε στο ετερο φορουμ ischool.

Επικρατούν στα νοσοκομεία φοβερές καταστασεις ακόμα και οι ιατροί ειναι φοβισμένοι, έχουν ακυρωθει όλα τα εξωτερικά ιατρεία, αναστέλονται τα πάντα η χώρα ζει σε έναν αυτόματο πιλότο.

(μόνο εγώ δεν είμαι αγχωμενος και συνεχίζω την ζωή μου όπως πριν)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,808 μηνύματα.
Κοίτα, σε γνωστή αλυσίδα, είχαν 0,29€/πακέτο και τα πήγαν στα 0,50€/πακέτο - και πρόλαβαν να το αλλάξουν και στον ηλεκτρονικό τους κατάλογο, οι μπαγάσες!



Εχμ, νομίζω ότι είναι ανήθικο να αφήνουμε αγαθά τα οποία, υπό συνθήκες, είναι πρώτης ανάγκης - καλή ώρα τα οινοπνεύματα - να ρυθμίζονται μόνον από την αγορά. Δηλαδή, θα πρέπει να πάψουμε να τα αγοράζουμε συλλογικά - το οποίο συνεπάγεται να νουθετήσουμε και τον πληθυσμό που υστερικά αγοράζει κούτες - για να πέσει η τιμή τους; Μα το νόημα του αγαθού πρώτης ανάγκης είναι ότι είναι πρώτης ανάγκης, άρα το χρειαζόμαστε. Θυμίζει σε πολλή μικρή κλίμακα αυτό που είχε γίνει με κάποια φάρμακα κατά του HIV στις ΗΠΑ που ένας κερδοσκόπος, έχοντας το μονοπώλιο, πήγε την τιμή στα ύψη.

Εδώ, ας πούμε, χρειάζεται η κρατική παρέμβαση.

Μιλάμε για το ίδιο κράτος που αντιμετωπίζει φορολογικά εδω και κάτι χρόνια το οινόπνευμα ως ουίσκι;

Θες να φέρεις τον ένα κλέφτη να σταματήσει έναν άλλο κλέφτη. Οκ.

Κοίτα, αν δεν το χεις καταλάβει από τα ποστ μου, να σου το πω κι ευθέως.

Χεσμένο το χω και το κράτος και τον σοσιαλισμό του, χεσμένο έχω και τον ελληνοκαπιταλισμό της πλάκας που ο κάθε μαυραγορίτης το παίζει επιχειρηματίας με τα ΕΣΠΑ και χρωστάει νοίκια ΕΦΚΑ ΟΑΕΕ και μισθούς.

Είμαι αντιδραστικός λογιστής/οικονομολόγος όπως θες πες με, οχι πουλημένος, και με νοιάζει ο κόσμος να καταλαβαίνει πέντε πράγματα και να μην είναι παρανοικός.

Ο πελάτης έχει δίκιο, λένε.

Οχι αγόρι μου, ο πελάτης είναι αμόρφωτος, αυθάδης και μαλάκας του κερατά και νομίζει ότι είσαι το υπηρετικό του προσωπικό.

Κι από το να κάτσουν πέντε δέκα κορποραίοι και να είναι έντιμοι και σωστοί και να καρκινιάσουν για να χουν πελατεία, σου λέει "βάρα τους στο ψαχνό, τι θα κάνουν; Θα αγοράσουν!"

Σκρινσοτάκι και στις γραμματείες προστασίας καταναλωτή ο κάθε μπαγλαμάς.

Δε θα πουμε στον κάθε ιδιώτη πως θα κάνει τη δουλειά του επειδή ανάμεσά τους υπάρχουν και πέντε δέκα μαυραγορίτες του κερατά.


Αυτό που νομίζω θέλει να πει ο Valder, είναι πως λόγω ιού και παύσης εργασιών σε πολλά εργοστάσια της Κίνας αλλά και άλλων χωρών, δημιουργήθηκαν έντονα προβλήματα στις supply chains. Σε καποιο βαθμό, αυτές οι ελλείψεις ειναι που επηρεάζουν και τις αγορές και βλέπαμε αρχικά τις πτωτικές τάσεις.
Επομένως, εξηγείται από την αγορά. Το αν κάτι είναι ηθικό ή ανήθικο είναι normative θέμα και ανάγεται σε άλλη συζήτηση. Μην τα συγχέεις λοιπον :)

Αλλά πώς προτείνεις την κρατική παρεμβαση; τι θεωρεις ότι θα λειτουργήσει;

Δεν θα μπορούσα να τα έχω πει καλύτερα, αλλά και αυτά αφορούν ένα μικρό κομμάτι. Πάντα υπάρχει ο μαυραγορίτης στην Ελλάδα.

Και όταν τα έγραφα, όλα όσα έγραφα πριν, σκεφτόμουν κάτι αντίστοιχο που είχε γίνει με πλημμύρες στην Ασία σε κάτι εργοστάσια της WD για σκληρούς δίσκους στην Μαλαισία ή Ταϊλάνδη πρίν από πολλά χρόνια και είχε προβλεφθεί ότι οι τιμές των μηχανικών δίσκων θα ανέβαιναν στο Θεο.

Ε το επόμενο πρωί -ονόματα δε λέμε- κάποιοι είχαν στείλει τις τιμές στο Θεο. Για απόθεμα που είχαν αγοράσει Χ καιρό πρίν (ξες, αποτίμηση LIFO,FIFO, προβλέψεις και προυπολογισμούς, δεν έχουμε τέτοια εδω, κοπάνα ένα 40% επάνω θα το χάψουν)


Και κακά τα ψέμματα, μια χαρά ανήθικο είναι. Απλά δεν είναι πάντα παράνομο. Ή ακόμα κι αν είναι, είναι έξυπνοι ή τυχεροί ή ισχυροί αρκετά για να το αποφύγουν.

Η μεγαλύτερη ειρωνεία του καπιταλισμού είναι η εξής:

Έχει πάντα το Ethics ως πρώτο και μεγάλο κεφάλαιο σε κάθε θεωρητική εκπαίδευση (Πανεπιστήμιο, Finance Certificates κλπ) αλλά στην πράξη ισχύουν δυο μικρά πράγματάκια:

Στο εξωτερικό οι λαμογιές είναι ανώτερου επιπέδου, πιο εξευγενισμένες
Στην Ελλάδα είναι πιο χαμηλού επιπέδου, in your face και ακατέργαστες.

Τα Ethics πάνε περίπατο και μπαίνει στη μέση ο παλιός καλός εγωισμός ως δικαιολογία επιβίωσης.

Κάποια στιγμή πρέπει να συζητηθεί επιτέλους και το της Ηθικής ξανά σε αυτό το κράτος.

Σε αυτό το site πουλούσαν τις μάσκες αυτές που παραθέτω στα (κρατηθείτε) 500 ευρώ τις 50 χειρουργικές απλές και 500 ευρώ τις 20 ffp2. Το πρωί είχε τις τιμές. Πλέον τα έχουν σβήσει, μάλλον θα ξεπούλησαν δεν ξέρω. Αλλά οι τιμές ήταν όντως αυτές.

Επίσης αυτήν την μάσκα:
Χθες το πρωί την είχε στα 3 ευρω, το μεσημέρι στα 3.5 και πλέον είναι στα 4. ΕΛΕΟΣ ΑΙΣΧΟΣ.
Τους τα έχωσα σε email και μου είπαν ότι ουσιαστικά αναγκάστηκαν λόγω αυξημένης ζήτησης και ότι κι εγώ λογικά θα τις μεταπωλούσα αν αγόραζα από αυτούς για να βγάλω κέρδος. Ευχαριστώ και γειά σας με συνοπτικές διαδικασίες. Μέσα σε ένα refresh είδα να αλλάζει η τιμή αυθαίρετα για να βγάλουν κέρδος εις βάρος της ανάγκης και του φόβου του κοσμάκη. Ντροπή ρε σεις είπαμε.

Την επόμενη φορά σκρινσοτάκι και γενική γραμματεία καταναλωτή και όπου αλλού πηγαίνουν αυτά.

Άκουσα το Σκρουτζ έδωσε κλωτσιά σε πολλούς "επιχειρηματίες" που φιλοξενεί και κάνανε τέτοια, αλλά δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω αν ισχύει ή αν είναι ράδιο αρβύλα.

Να στηρίζετε τα φαρμακεία της γειτονιάς σας, όσους και όσες είναι της προκοπής και σέβονται τον πελάτη.

Αν κλείσουν και αυτά, θα μας ξεσκίσουν οι μαρκετάδες που θα τα πουλάνε όλα αυτά σαν καρβέλια για χρυσάφι.

Όπως και τους χασάπηδες, πάνε και παίρνουν όλοι κρέας από το σουπερμάρκετ και τρώνε αηδίες. Αμα αύριο κλείσει ο χασάπης, με τις αηδίες θα μείνουμε.

Καταναλωτική συνείδηση.-
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

(μόνο εγώ δεν είμαι αγχωμενος και συνεχίζω την ζωή μου όπως πριν)

Καλά εσένα δεν είναι θέμα απουσίας άγχους, αλλά αλαζονείας.

Έχεις την αλαζονεία κάθε θετικάριου που επειδή φοράει μια λευκή ρόμπα θεωρεί ότι είναι ο επόμενος Λουί Παστέρ και τα χει λύσει όλα.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλά εσένα δεν είναι θέμα απουσίας άγχους, αλλά αλαζονείας.

Έχεις την αλαζονεία κάθε θετικάριου που επειδή φοράει μια λευκή ρόμπα θεωρεί ότι είναι ο επόμενος Λουί Παστέρ και τα χει λύσει όλα.
μαν έχω δουλέψει σε μονάδες με οροθετικούς, φυματιώσεις, h1n1 (2009) δεν έχω άγχος όχι λόγω αλαζονείας αλλά λόγω εμπειρίας (που είχα ως νοσηλευτής και όχι ως ιατρός). Δε σημαίνει ότι δεν έχω συνείδηση, πχ κάνω το αντιγριπικο εμβόλιο κάθε χρόνο πόσοι από σας το κάνουνε; (πολλοί λίγοι - ίσως κάνενας ενώ πολλοί τώρα κάθονται και λένε για πρόληψη κοκ).

Αυτός που πέθανε στην Πάτρα έκανε το εμβόλιο για την γρίπη; Θα μου πείτε ότι δε πέθανε από την γρίπη αλλά από τον κορονοιό... είστε σίγουροι θα ρωτήσω; ...


Δε θεωρώ οτι θα λύσουμε το πρόβλημα αλλά ότι δε μπορούμε να κάνουμε τπτ για να το σταματήσουμε, έχω αναπτύξει μια θεωρία που θα την αναλύω μια φορά την βδομάδα στο επίσημο θέμα του στεκιου για τον κορονοιο. Ήδη έχω γράψει κάποια πράγματα που με την πάροδο του χρόνου γίνονται...

Εφαρμόζω τους κανόνες υγιεινής που εφάρμοζα και πριν γινει ολο αυτό... τώρα να παίρνω μάσκες να βάζω αντισηπτικά να κάνω σαν να μένω σε γυάλα το θεωρώ μη φυσιολογικό και δε θα το κάνω. Μη νομίζετε ότι αν κάθεσαι και πλένεσαι κάθε μέσα με αντισηπτικά ή φοράς μια κολόμασκα όλη την ώρα σε προστατεύει καλύτερα από αυτό που κάνω εγώ. Η αισχοκέρδια υπάρχει γιατί κάποιοι βοηθούν να υπάρχει.

Αυτή την στιγμή υπάρχει μεγάλη παράνοια στην Ελλάδα και γενικότερα στον κόσμο και σε αυτή έχουν πέσει και οι υγειονομικοί, το να φτάνουμε στο σημείο να βγαίνουν θέσεις για 2 χρόνια στην Ελλάδα της κρίσης και να παρακαλάει ο υπουργός να κάνουν τα χαρτιά τους για να διοριστούν είναι κάτι που με ξεπερνάει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Σωστα, αμα είσαι απο τους πρωτους που θα κολλήσεις τον ιό, θα βρεις καμια θεσουλα στην ΜΕΘ. Όταν θα πέσουν τα πολλά θύματα μαζεμένα και θα τους διώχνουν στα σπίτια τους, θα πεθαίνουν πεντε φορες περισσότερο ευκολα...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
-
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή υπάρχει μεγάλη παράνοια στην Ελλάδα
Και στους παπάδες.

Όσο για τα μεταχρονολογημενα ποστ σου... δεν είναι δυσκολο να βάλω σε πλαίσιο την αφορμή της άποψης μου... Ευτυχώς υπαρχουν τα quotes...
Εφαρμόζω τους κανόνες υγιεινής που εφάρμοζα και πριν γινει ολο αυτό... τώρα να παίρνω μάσκες να βάζω αντισηπτικά να κάνω σαν να μένω σε γυάλα το θεωρώ μη φυσιολογικό και δε θα το κάνω.
Σωστα, αμα είσαι απο τους πρωτους που θα κολλήσεις τον ιό, θα βρεις καμια θεσουλα στην ΜΕΘ. Όταν θα πέσουν τα πολλά θύματα μαζεμένα και θα τους διώχνουν στα σπίτια τους γιατί δε θα υπαρχουν διαθέσιμα κρεβατια, θα πεθαίνουν πεντε φορες περισσότερο ευκολα (πενταπλάσια θνησιμότητα)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
μαν έχω δουλέψει σε μονάδες με οροθετικούς, φυματιώσεις, h1n1 (2009) δεν έχω άγχος όχι λόγω αλαζονείας αλλά λόγω εμπειρίας (που είχα ως νοσηλευτής και όχι ως ιατρός). Δε σημαίνει ότι δεν έχω συνείδηση, πχ κάνω το αντιγριπικο εμβόλιο κάθε χρόνο πόσοι από σας το κάνουνε; (πολλοί λίγοι - ίσως κάνενας ενώ πολλοί τώρα κάθονται και λένε για πρόληψη κοκ).

Αυτός που πέθανε στην Πάτρα έκανε το εμβόλιο για την γρίπη; Θα μου πείτε ότι δε πέθανε από την γρίπη αλλά από τον κορονοιό... είστε σίγουροι θα ρωτήσω; ...
Εναι δυνατον να αμφισβητεις οτι πεθανε απο τον κορονοιο;

ΥΓ: εγω το εκανα το εμβολιο
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,318 μηνύματα.
Εναι δυνατον να αμφισβητεις οτι πεθανε απο τον κορονοιο;

ΥΓ: εγω το εκανα το εμβολιο
Το αμφισβητεί διότι δεν βολεύει αυτά που έχει γράψει .Δεν ειναι 80 χρονών το θύμα ,ιδιαίτερα προβλήματα υγείας δεν είχε ,ψιλοπροβλήματα απο ότι είδα είχε ,του χαλάει το προφίλ.Οπότε λέει ,κάτσε να τον βγάλουμε ότι πέθανε απο τη γρίπη ,δεν χαλάει το προφίλ μου . Αυτά είναι ,κάποια άτομα ζουν για να επιβεβαιώνονται ακόμα και ψευδώς απο ένα forum.Δεν καταλαβαίνουν πόσο πολύ εκτίθενται με αυτά που γράφουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
είχε προβλήματα υγείας το είπε ο κύριος Γώγος..... πέθανε ενώ είχε ο κορονοιο ...δεν αναφέρουν τι άλλο είχε .... πολυοργανικη ανεπάρκεια.
Η λοίμωξη επιπλεχθηκε ... Αν κανείς εμβόλιο της γρίπης γλιτώνεις την συνοσηροτητα με την γρίπη.Το καλύτερο που εχει να κανεί ένας με προβλήματα υγείας ειναι να κλειστεί σπίτι του και να κάνει εμβόλιο κατα της γρίπης, Αυτο ήταν το ποιντ μου. Το μεγαλύτερο όπλο που εχοτμε κατα του ιού ειναι η απομόνωση των γέρων και το εμβόλιο της γρίπης,

Στο Πρωτο μου ποστ στο επίμαχο θέμα που γραφω πλέον 1 φορα την βδομάδα έγραψα για αντιβίωση που έδινα σε μερικές περιπτώσεις ιώσεων στο αγροτικο και πάλι μερικοί πέσατε να με φάτε....αυτο εννοούσα.

ως τώρα έχω επιβεβαιωθεί σχεδόν σε όλα...δε καταλαβαίνω γιστι έχω εκτεθεί,
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Ναι; Προτρέποντας τον κοσμο να τρέχει στα καρναβάλια και να κοινωνεί άφοβα; Ενω μπορεί να μεταδώσει τον ιό σε άπειρα ηλικιωμένα ατομα, να έχουμε γρηγορότερη διασπορά και να κλαταρουν τα νοσοκομεια;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι; Προτρέποντας τον κοσμο να τρέχει στα καρναβάλια; Ενω μπορεί να μεταδώσει τον ιό σε άπειρα ηλικιωμένα ατομα, να έχουμε γρηγορότερη διασπορά και να κλαταρουν τα νοσοκομεια;
Φίλε μου η διασπορά ειναι ήδη στο φουλ είμαστε στο peak οτι κάνανε για τα καρναβάλια και οτι κάνουν τώρα ειναι για τα ματια του κόσμου, θα περιορίςτουν γενικα οι λομωξεισ αλλα ο ιός ήρθε για να μείνει.Η μπομπα ανακοίνωσε εχτές πως είχε ιο γιστι είχε τα λεφτά να κάνει το τεστ δε το έκανε δωρεάν, το καλύτερο μέτρο ειναι να απομονωθούν άνθρωποι με σοβαρά προβλήματα υγείας και να είχαν κάνει απο πριν το εμβόλιο κατα της γρίπης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Μια χαρά κολλας και απο ασυμπτωματικους. Όλοι οι νέοι που συγχρωτιζονται (ποσο μαλλον περισσοτερο κατα τις καρναβαλικες εκδηλωσεις) μπορούν να μεταδώσουν άνετα τον ιο στους ηλικιωμένους γονεις τους. Δεν μπορούν να απομωνοθουν εντελώς γιατί οι νεότεροι τους φροντίζουν. Αν έχουμε μαζικότερα κρούσματα, θα κλαταρει το συστημα. Και είμαστε χώρα γερόντων.
Η Ιταλία είχε την ατυχία να έχει και καρναβαλικές εκδηλώσεις και πολλους γέρους.
Οι νεκροί είναι υπέρπολλαπλάσιοι της γρίπης, γι αυτό έχει κλαταρει το συστημα όσο δεν παιρνει και θρηνουμε τόσο πολλους νεκρούς στην Ιταλία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top