Κουβεντούλα για μαγειρική και δίαιτα

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Αφήστε το παστίτσιο τώρα, εμένα με έπιασε όρεξη για σπανακόρυζο, αλλά πρώτα πρέπει να φάω τα μακαρόνια.

Θέλω φαγητό της μαμάς μουυυυυυυ, δεν αντέχω άλλο 😭😭😭
Αχου μωρε... Τι γλυκο αυτό που λες...
Μακάρι να το λένε και τα δικά μου αργότερα... 🥰
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.
Αχου μωρε... Τι γλυκο αυτό που λες...
Μακάρι να το λένε και τα δικά μου αργότερα... 🥰
Είμαι σίγουρη ότι θα το πουν. Όσο και να μαγειρέψεις μόνος, όσο και να φας από έξω, το φαγητό της μαμάς είναι ασύγκριτο.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Αφήστε το παστίτσιο τώρα, εμένα με έπιασε όρεξη για σπανακόρυζο, αλλά πρώτα πρέπει να φάω τα μακαρόνια.

Θέλω φαγητό της μαμάς μουυυυυυυ, δεν αντέχω άλλο 😭😭😭
Όρεξη να έχεις και μπορείς κι εσυ να μαγειρευεις τις συνταγές της μαμάς σου, για να έχεις μια ιδέα μαμάς στα Ιωάννινα :) Προφανως σαν το φαγητό της μαμάς δεν υπάρχει, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Εγω σήμερα θα φάω leftovers από την Κυριακή που είχα φτιάξει couscous tunisien και είχε βγει συγκλονιστικο!
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Εγω σήμερα θα φάω leftovers από την Κυριακή που είχα φτιάξει couscous tunisien και είχε βγει συγκλονιστικο!
Ααα το έχεις πάει σε άλλο level το κουσκουσάκι (το έλεγα έτσι στο γιο μου και μου έχει μείνει...). Για πες (μας), λοιπόν. Τί είναι αυτό...


Υ.Γ. Καλό μεσημέρι, καλή όρεξη και γειά στα χέρια σας (μάγειροι/ισσες...)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αχου μωρε... Τι γλυκο αυτό που λες...
Μακάρι να το λένε και τα δικά μου αργότερα... 🥰
Θα το λένε.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Ααα το έχεις πάει σε άλλο level το κουσκουσάκι (το έλεγα έτσι στο γιο μου και μου έχει μείνει...). Για πες (μας), λοιπόν. Τί είναι αυτό...
Γενικά το κουσκους είναι παραδοσιακό φαγητό του Μαγκρέμπ ( έτσι λέγεται το σύνολο κάποιων χωρών της Β.Αφρικής). Κάθε χώρα έχει και μια διαφορετική παραλλαγή, εγώ έκανα αυτό της Τυνησίας. Κάπως έτσι μοιάζει:


Εγώ έβαλα κολοκυθάκια, πιπεριές, navet (δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελλληνικά νομίζω μωβ ρέβα), πατάτα, μεργκέζ ( είναι είδος λουκάνικου), 3 διαφορετικά κρέατα ( μοσχάρι, κοτόπουλο και λίγο χοιρινό), ρεβύθια κτλ Φυσικά είναι αρκετά πικάντικο γιατί βάζω διάφορα μπαχαρικά από εκεί και η σάλτα βγαίνει ονειρική.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,485 μηνύματα.
Γενικά το κουσκους είναι παραδοσιακό φαγητό του Μαγκρέμπ ( έτσι λέγεται το σύνολο κάποιων χωρών της Β.Αφρικής). Κάθε χώρα έχει και μια διαφορετική παραλλαγή, εγώ έκανα αυτό της Τυνησίας. Κάπως έτσι μοιάζει:


Εγώ έβαλα κολοκυθάκια, πιπεριές, navet (δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελλληνικά νομίζω μωβ ρέβα), πατάτα, μεργκέζ ( είναι είδος λουκάνικου), 3 διαφορετικά κρέατα ( μοσχάρι, κοτόπουλο και λίγο χοιρινό), ρεβύθια κτλ Φυσικά είναι αρκετά πικάντικο γιατί βάζω διάφορα μπαχαρικά από εκεί και η σάλτα βγαίνει ονειρική.
Εντυπωσιακότατο !!! Και με ωραία υλικά...

Ναι, η ρέβα είναι. Πιο πολύ το ξέρουμε ως γογγύλι.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.
Screenshot_20240409_184011_Gallery.jpg

Έκανα banana bread με κακάο ιον, συνταγή παραλλαγή δική μου. 🍌
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Είμαι σίγουρη ότι θα το πουν. Όσο και να μαγειρέψεις μόνος, όσο και να φας από έξω, το φαγητό της μαμάς είναι ασύγκριτο.
Από κάποια ηλικία όμως της μαμάς και μετά δεν θες να το φας. Εμένα κάποτε η μαμά μου μαγειρευε φανταστικά. Πλέον δε μαρεσει το φαγητό της... 🤫 εγώ 37 η μάμα ετών 70.
Και λυπάμαι γι'αυτό αλλά εννοείται δεν της το λέω όταν φέρνει, όποτε φέρνει.🙄
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
φτιάχνω τα καλύτερα μακαρόνια με κιμά που έχω φάει ποτέ :prettyplz:
εμένα με έπιασε όρεξη για σπανακόρυζο
είναι ευκολο , και ο σκλαβενιτης έχει έτοιμο σπανάκι πλυμένο . Αλλά αν ακολουθήσεις συνταγη άκη θέλουν πείραγμα οι χρόνοι , έβγαινε άβραστο το ρύζι ( τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα )
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,750 μηνύματα.
φτιάχνω τα καλύτερα μακαρόνια με κιμά που έχω φάει ποτέ :prettyplz:
Μετριόφρων γενικά :laugh: (ναι επειδή ζηλεύω το λέω μιας και δεν τρώω κρέας, ήθελα να βγάλω λίγη χολή)
είναι ευκολο , και ο σκλαβενιτης έχει έτοιμο σπανάκι πλυμένο . Αλλά αν ακολουθήσεις συνταγη άκη θέλουν πείραγμα οι χρόνοι , έβγαινε άβραστο το ρύζι ( τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα )
Α, κατάλαβα τι εννοείς, και εγώ το θέλω καλά βρασμένο το ρύζι.
Εάν κάνω θα σας παραθέσω φωτογραφία τότε.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.
Σήμερα είμαστε χωριό και η γιαγιά έκανε φρέσκα φύλλα περεκ. Οπότε ποντιακα περεκ με τυρακι ❤️

σορρυ που βαζω μεγαλες φωτο παντα αλλα δεν τις παίρνει τις λανονικες απο τη καμερα, δεν ξερω γιατι οποτε τις κανω σκριν 😅
Screenshot_20240411_124240_Gallery.jpg
Screenshot_20240411_124236_Gallery.jpg
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,592 μηνύματα.
Σήμερα είμαστε χωριό και η γιαγιά έκανε φρέσκα φύλλα περεκ. Οπότε ποντιακα περεκ με τυρακι ❤️

σορρυ που βαζω μεγαλες φωτο παντα αλλα δεν τις παίρνει τις λανονικες απο τη καμερα, δεν ξερω γιατι οποτε τις κανω σκριν 😅View attachment 131524View attachment 131525
Μεγαλες φωτο μεγαλη η αληθεια.
Ευγε στη γιαγια και συγχαρητήρια και σε σενα που το τσακισες...και ωραιο-λαχταριστο φουντ σταϊλινκ μεσα στο βαμβακερο τραπεζομαντηλο.
Φαινεται θεικο.
Για πες τωρα τι ειναι φυλλα περεκ?
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.
Μεγαλες φωτο μεγαλη η αληθεια.
Δεν με αφήνει ρε συ να βάλω τις κανονικες δεν ξέρω γιατί
Ευγε στη γιαγια και συγχαρητήρια και σε σενα που το τσακισες
Αυτό το φάγαμε 3 άτομα, είναι πολύ για εμένα όσο φαγανη κι αν είμαι 🤣
Για πες τωρα τι ειναι φυλλα περεκ?
Το περέκ είναι το συνώνυμο της ποντιακής παράδοσης! Μια πίτα ελαφριά και υγιεινή. Τα φύλλα ψήνονται στο σατζ, μια λαμαρίνα που τοποθετείται πάνω από τη φωτιά στο τζάκι, παρασκευάζονται από ζύμη που περιέχει μόνο αλεύρι και νερό και η αφυδάτωση που προκύπτει από το ψήσιμο τα διατηρεί για ένα χρόνο εκτός ψυγείου και χωρίς συντηρητικά. Τα φύλλα αυτά βρέχονται με νερο και τοποθετούνται στο τηγάνι με ελάχιστο λάδι, τοποθετώντας ενδιάμεσα την γέμιση της προτίμησης σας, το παραδοσιακό είναι η φέτα. Το ψήσιμο του φύλλου (αποξήρανση) σε φυσική φωτιά και όχι σε γκάζι είναι που δίνει την αυθεντική γεύση της ποντιακής αυτής πίτας.

 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.
Μια και έχουμε εποχή νηστείας, να σας πω ένα απλό νηστισιμο γλυκό:
Υλικά 200γρ κουβερτούρα, 3 σχετικά μεγάλα μήλα
Βράζουμε για 10 λεπτά τα μήλα, καθαρισμένα με λίγο νερό.
Στο μεταξύ ξεκινάμε να λιώνουμε την κουβερτούρα με μπεν μαρί
Μετά το 10 λεπτο, χύνουμε το λίγο νεράκι (εγώ το ήπια) και λιώνουμε τα μήλα με το μηχάνημα που κάνουμε τον πουρέ. Όταν γίνει το μπεν μαρί, το βάζουμε στα μήλα, και το ανακατεύουμε καλά με τα χτυπητήρια. Όσο πιο καλά το χτυπήσουμε, τόσο πιο αφράτο γίνεται. Έπειτα το αφήνουμε να κρυώσει. Όταν κρυώσει αρκετά, το βάζουμε στο ψυγείο, για τουλάχιστο 3 ώρες. Έτσι έχουμε ένα έτοιμο μους σοκολάτας.
Είναι νοστιμότατο, δροσιστικό, αφράτο επιδόρπιο.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Καλημερα!!
Σήμερα το μενου έχει τσιπουρες και σολωμο στο φουρνο και κουνουπίδι
Το βράδυ σπιτικη πίτσα

Χθες ειχα φασολακια με πατατες και το βράδυ αυγά, γαρίδες σαγανάκι


Καλη συνέχεια!!!
IMG_20240412_121020.jpg
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.
Καλημερα!!
Σήμερα το μενου έχει τσιπουρες και σολωμο στο φουρνο και κουνουπίδι
Το βράδυ σπιτικη πίτσα

Χθες ειχα φασολακια με πατατες και το βράδυ αυγά, γαρίδες σαγανάκι


Καλη συνέχεια!!! View attachment 131543
εσύ είσαι πολύ προκομένη! Εμείς μαγειρεύουμε μια φορά και το βράδυ, ή κανα τοστ, ή έτοιμη πίτσα, ή σαλάτα με ψωμί, ή μεσημεριανό φαγητό, ή έξω
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
εσύ είσαι πολύ προκομένη! Εμείς μαγειρεύουμε μια φορά και το βράδυ, ή κανα τοστ, ή έτοιμη πίτσα, ή σαλάτα με ψωμί, ή μεσημεριανό φαγητό, ή έξω
Δεν μπορώ να τους δίνω έτοιμα γιατί ο άντρας μου έχει υψηλή χοληστερολη και τα παιδια έχουν τάση (κληρονομιά) όποτε από τότε που το μάθαμε έχω αναλάβει εξ ολοκλήρου τη διατροφή τους. Τρώμε κ έξω αλλά μια φορά τη βδομάδα τις Κυριακές συνήθως... Γενικά μαγειρευω... Κάθε μέρα και μπορεί και δυο φαγητά
Και γενικά είμαι ασταμάτητα σε μια κουζίνα για να τρωνε υγιεινά. Όμως πανε καλα οι εξετάσεις είναι πολυ καλές.
Δε μαρεσει το μαγειρεμα υποφέρω. Είναι κάτι που κάνω με βαριά καρδιά γι'αυτό και πολλα δε μου πετυχαινουν η δεν βγαίνουν τελοσπαντων όπως θα πρεπε. Κατά πιέζομαι με το φαι αλλά το χω αναλυσει κ δεν υπάρχει άλλη λυση.
Είχα σκεφτεί τη λυση μιας μαγειρισσας. Δηλαδή να μου μαγειρευει κάποια μέρα παρά μέρα και να καταργησω την καθαρίστρια (να το έκανα αντίθετα δηλαδή) αλλά μετά που το ξανάσκεφτηκα δεν ήθελα γιατί ειμαι σιχασιαρα κ επιπλέον ένα φαι δε φτάνει. Εγω θελω κ βραδινά. Όποτε.....

Βραδινά εννοείται δεν τρώνε ποτε το ίδιο. Πχ μπάμιες. Αν είναι μακαρόνια, θα τα φάνε.

Εντάξει όλα καλά. 😊το χω αποδεχτεί
Όταν παντρευτουν θα αναλάβει μαγειρισσα τον συζυγο κ εγώ θα αρχίσω τις τσάρκες.

🤣🤣
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,980 μηνύματα.
Καλημερα!!
Σήμερα το μενου έχει τσιπουρες και σολωμο στο φουρνο και κουνουπίδι
Το βράδυ σπιτικη πίτσα

Χθες ειχα φασολακια με πατατες και το βράδυ αυγά, γαρίδες σαγανάκι


Καλη συνέχεια!!! View attachment 131543

τσιπούρα ή σολομό κάνω στα κάρβουνα. και τα συνοδεύω με βραστά χόρτα ή μπρόκολο.

το κουνουπίδι δεν ταιριάζει. σορρυ. :redcard:


σολ.jpg
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
τσιπούρα ή σολομό κάνω στα κάρβουνα. και τα συνοδεύω με βραστά χόρτα ή μπρόκολο.

το κουνουπίδι δεν ταιριάζει. σορρυ. :redcard:


View attachment 131562
Γιατί δεν ταιριάζει καλε ;
Εμένα μπρόκολο και κουνουπίδι ίδια μου φαίνονται. Σίγουρα το δικό σου ειναι μακραν καλυτερο φαι και πιο νόστιμο... Δεν είχα κάρβουνα ευκαιρα.. 😂😂
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,980 μηνύματα.
Γιατί δεν ταιριάζει καλε ;
Εμένα μπρόκολο και κουνουπίδι ίδια μου φαίνονται. Σίγουρα το δικό σου ειναι μακραν καλυτερο φαι και πιο νόστιμο... Δεν είχα κάρβουνα ευκαιρα.. 😂😂

ο σολομός και η τσιπούρα ΙΧΘΥΟΤΡΟΦΕΙΟΥ είναι λιπαρά. θέλουν κάτι ανάλαφρο για σαλάτα. το κουνουπίδι είναι βαρύ. επίσης δεν είναι πράσινο και δεν κάνει ωραία αντίθεση με το ψάρι. :xtipao:
 
Top