Κράτος και Microsoft

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Προτειμω τα λεφτα μου να πανε σε καλλίτερα υποσυστήματα, παρα στην προσπαθεια για εκπευδευση υπαλλήλων που δεν θελουν να μαθουν
Που κολλάει αυτό... Τα καλύτερα υποσυστήματα είναι της Microsoft δηλαδή, ενώ τα open source δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εγώ πάλι προτιμώ τα λεφτά μου να μένουν στην τσέπη μου.


Η αγαπημένη σας φορολογούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Δε διαφωνώ σ¨αυτό...αλλά γιατί να έχουμε υπαλλήλους που ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ να μάθουν ? ή δε μπορούν ? Eκεί κολλάει το σύστημα επιλογής με αξιοκρατικά κριτήρια ..Λίγο μυαλό ή θέληση να έχει κάποιος δε νομίζω να δυσκολευτεί να μεταβεί από το ένα σύστημα στο άλλο..Αλλά ποιος ο λόγος ? O μισθός τρέχει έτσι κι αλλιώς ..Δεν παραμονεύει ο κίνδυνος της ανεργίας αν δεν ανταποκριθείς.
Τεσπα,αυτό είναι άλλο θέμα και θα είχε εφαρμογή υπό άλλες συνθήκες..Υπό τις παρούσες συνθήκες συμφωνώ.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Που κολλάει αυτό... Τα καλύτερα υποσυστήματα είναι της Microsoft δηλαδή, ενώ τα open source δεν είναι;
δεν ειπα κατι τετοιο.
Απλως δεν νομιζω να υπαρχουν τα χρηματα να πετυχουμε και τα δυο δλδ καλλιτερα υποσυστηματα και εκπευδευση οποτε ειναι λογικο να προσπαθουμε να βρουμε καλλιτερα υποσυστηματα που δεν απαιτουν εκπεδευση

Τεσπα,αυτό είναι άλλο θέμα και θα είχε εφαρμογή υπό άλλες συνθήκες..Υπό τις παρούσες συνθήκες συμφωνώ.
Εγω παντως μιλαω πανντα με τις παρουσες συνηθηκες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εξπ, όλοι περνάνε από εκπαιδευση (πως ανοίγει ο ρημαδοφάκελος γμτ, που είναι το γουόρντ και τέτοια), ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

Ντατς, για σένα είναι μια χαρά τα γουίντοουζ, αλλά όπως η μάμυ μου έμαθε στα 45 της τι είναι πισί και πως μπορεί να μου στέλνει εμαιλ, νομίζεις θα είχε διαφορά αν της μάθαιναν εξαρχής το λινουξοειδές περιβάλλον?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
εξπ, όλοι περνάνε από εκπαιδευση (πως ανοίγει ο ρημαδοφάκελος γμτ, που είναι το γουόρντ και τέτοια), ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος.

Ντατς, για σένα είναι μια χαρά τα γουίντοουζ, αλλά όπως η μάμυ μου έμαθε στα 45 της τι είναι πισί και πως μπορεί να μου στέλνει εμαιλ, νομίζεις θα είχε διαφορά αν της μάθαιναν εξαρχής το λινουξοειδές περιβάλλον?

Καταρχας δεν θα αλλαξουν συντομα υπαλληλους και αυτο σημαινει οτι πιο πιθανον ειναι να αλλαξουν πρωτα συστήματα
Δευτερον, τα πιστοποιητικα που υπαρχουν αυτη την στιγμη στην αγορα και αναγνωριζει το κρατος πιστοποιηουν οτι ξερεις windows και οχι linux. Αυτο σημαινει ότι η επομενη φουρνια απο υπαλληλους πιθανος να ξερουν μονο windows.

Αρα φτανουμε στο συμπερασμα οτι το εργατικο δυναμικο που εχει διαθεσιμο το κρατος ξερει windows... Αν επιλεξει τα συστηματα με microsoft προιοντα δεν θα χρειαστει να τους κανει εκπευδευση εκ του μηδενος αλλα μονο στα νεα χαρακτηριστικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
για να μιλήσουμε με αριθμούς: Οι δημόσιοι υπάλληλοι αυτή τη στιγμή είναι περίπου 450.000 και είναι μόνιμοι (από τώρα αρχίζει να ισχύει η άρση της μονιμότητας για τους νέους υπαλλήλους όμως).
Έστω ότι η φύση της δουλειάς 250.000 από αυτούς απαιτεί πια τη χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή (μη το θεωρείς δεδομένο ότι όοοοοολοι έχουν και ένα πισι μπροστά, έτσι? γιατί έχω περάσει απίστευτες ώρες μπροστά σε γκισέ του ΙΚΑ για να βρουν την καρτέλα μου μέσα σε 10 κούτες από καρτέλες). Φτιάχνεται επομένως από κάποιους "εργολάβους" μια εφαρμογή (λογισμικό), η οποία καταργεί την ως τώρα γραφειοκρατία.
Τι σχέση έχουν τα windows ή το λειτουργικό σύστημα των υπολογιστών που θα τρέξουν την εφαρμογή αυτή? θα μπορούσε κάλλιστα να είναι command line η εφαρμογή (έτσι για να γουστέρνουμε περισσότερο).
Που βγαίνει το συμπέρασμα ότι η καθόλα αξιοπρεπέστατη πλην σιτεμένη υπάλληλος του ΙΚΑ γνωρίζει από υπολογιστές? θα της δείξουν της γυναίκας τι πρέπει να "πατάει" στην νέα εφαρμογή και τέρμα. Και αυτό θα το κάνουν σε όλους.

Για να μπεις στο δημόσιο πια, χρειάζεσαι ECDL και γενικά να ξέρεις από windows. Για να κάνουμε όμως ένα reverse engineering: πες ότι οι κεφαλές και οι "απο πάνω" αποποιούνται τις μίζες (λέμε τώρα:P). Συνεπώς, η απαίτηση για νέο δυναμικό γενικευεται στη χρήση ηλεκτρονικών υπολογιστών, ανεξαρτήτως OS. Συνεπώς, οι συμφωνίες για τον εκσυγχρονισμό γίνονται με καθαρά αξιοκρατικά κριτήρια. Προσλαμβάνονται άτομα που είτε ξέρουν windows και θα στελεχώσουν αντίστοιχα τμήματα, είτε ξέρουν άλλα λειτουργικά οπότε θα στελεχώσουν τα αντίστοιχα και εκεί τμήματα. Πετυχαίνεται επιτέλους αυτός ο εκσυγχονισμός που τόσο πολύ επιθυμούμε και σταματούν τα βρισίδια και τα μπουκέτα μπροστά από τους γκισέδες....

Δεν λέω ότι δεν θα πετύχουμε εκσυγχρονισμό μόνο με τα windows. Απλά κάποιοι θα πλουτίσουν παραπάνω, ενώ υπήρχε και άλλη εναλλακτική (δες παραπάνω), που δεν είναι επιβαρυντική για την τσέπη μας. Για μένα δεν τίθεται θέμα ούτε εκπαίδευσης των υπαλλήλων, ούτε support, ούτε maintenance. Όλα γίνονται με λίγη καλή θέληση και ελάχιστο κόστος.










ψ. Αυτό μου έχει δείξει η μέχρι στιγμής εργασιακή μου εμπειρία.




έντιτ: εκανα μεγάλο πόστ :hehe::upside:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πρωτον... αν βαζαν δωρεαν διανομη του λινουξ εγω θα εφευγα μεταναστης. Ας μην ξεχναμε το support.

Δευτερον, φανταζεσε ενας προγραματιστης ποσο παραπανω θα τους επερνε να φτιαξει την ιδια εφαρμοη σε linux;
Προσωπικα χ2 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πρωτον... αν βαζαν δωρεαν διανομη του λινουξ εγω θα εφευγα μεταναστης. Ας μην ξεχναμε το support.
:D:D σου προτείνω το αμέρικα, όπου το σαπόρτ στα windows είναι πιο άμεσο και πιο γρήγορο:D
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Δευτερον, φανταζεσε ενας προγραματιστης ποσο παραπανω θα τους επερνε να φτιαξει την ιδια εφαρμοη σε linux;
Προσωπικα χ2 :)
τον ίδιο χρόνο παίρνει. τράστ μι :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μιλησα για χρονο αλλα για χρημα ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
duh??????!

ZERO MONEY.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ΤΟΙΝΓΚ!!!! δεν σημαινει οτι ειναι για linux ειναι και δωρεαν ... Opensource δεν σημαινει FREE !!! ΤΣΑΜΠΑ!!!

Εξαλλου υπαρχουν πολλα προγραμματα για linux που δεν ειναι opensource

Και τελος, ο προγραμματιστης ζηταει λεφτα είτε για linux είτε για windows ειτε και εγω δεν ξερω τι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
εε εεεεε μπάστα (μαριούλη, are you getting this?:P:P-μαμάτο το ντάνσιν κοτοπουλάκι:D)

εσύ είπες ότι για την ανάπτυξη λογισμικού για λίνουξ χρειάζεται περισσότερα λεφτά. Και εγώ σου λέω ότι δεν χρειάζεται τίποτα..παρά μόνο την αμοιβή του προγραμματιστή, εκτός και αν το κάνει για την ψυχή της μάνας του.

Το αν κοστίζει και πόσο κοστίζει το οπενσορς είναι άλλο θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ομως κριμα δεν ειναι να πληρωσουν παραπανω για το ιδιο προγραμμα ... τεσπα ... Δεν βγαζουμε ακρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί να πληρώσουν παραπάνω?

να πληρώσουν παραπάνω από τι? ποιο είναι το συγκριτικό? αυτο δεν έχω καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απο το αν το προγραμμα φτιαχνοταν σε Windows. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αυτο ειναι τελείως ουτοπικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω μιλησει με προγραμματιστη (πολλα προγραμματα του τα πουλαει, και μαλιστα πολυ αξιολογα) και μου εξηγισε και τους λογους. (Παντα μιλαμε για τα ελληνικα δεδομενα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
επειδή μιλάμε για τα ελληνικά δεδομένα (πάντα), δεν υπάρχει εταιρεία εδώ που να φτιάχνει λογισμικό αποκλειστικά για λίνουξ. Υπάρχουν όμως εταιρείες (εχω δουλέψει σε 2 απο τις 4-5 στο σύνολο), που φτιάχνουν προγραμματα ανεξαρτήτως ΟS. Και δεν χρεώνουν κάτι διαφορετικό. Ισα ίσα που γίνονται πιο ανταγωνιστικές όταν χρησιμοποιούν open source εργαλεία (καθως τα fees για τον πελάτη, μειώνονται δραστικα).
Με άλλα λόγια, μια μόνο συζήτηση με έναν μόνο προγραμματιστή δεν απεικονίζει παρα μόνο το 0.01% της πραγματικοτητας. Και πολύ λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μου μιλησε για τον ευατο του αλλα για την εικονα που επικρατει στην ελλαδα. Σαν προγραμματιστης ε κατι παραπανω θα ξερει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top