Κρίση στο Ισραήλ 2023-2024

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Παιδιά, θα σας πω την άποψή μου και η ιστορία ίσως σε κάποια χρόνια με δικαιώσει :
Πιστεύω πως απ την αρχή αυτή η διαμάχη βόλεψε πολλούς. Η μέση Ανατολή ήταν πάντα καζάνι που βράζει. Ο αγαπητός Πούτιν, πιστεύω, έβαλε το δαχτυλάκι του, (αποδείξεις δεν έχω), μέσω Ιράν και Χαμάς. Η κυβέρνηση του Ισραήλ είχε επίσης πολλά εσωτερικά προβλήματα και τη βόλεψε αυτή η τρομοκρατική επίθεση της χαμάς. Έτσι δεν ήταν τυχαία η επίθεση αυτή τη συγκεκριμένη εποχή. Πιστεύω κάποιοι δεν αιφνιδιάστηκαν. Επίσης, πιστεύω, πως λόγω του φανατισμού και της ηλιθιότητας που τους βαρά τους χαμασίτες, πολύ εύκολα παίρνουν φωτιά και δεν υπολογίζουν τίποτα. Ούτε ανθρώπους, ούτε μωρά, ούτε ασθενείς. Αυτούς ένα αλαχού ακμπαρ να τους πεις, τρεχουν με σπαθιά. Είναι σαν τους κλωνοποιημένους στρατιώτες στο star wars.
Έτσι λοιπόν, καταλήγω μόνη μου στο συμπέρασμα, πως ούτε η κυβέρνηση του Ισραήλ λογάριασε το λαό της, τρανταχτό παράδειγμα οι όμηροι που ένα μήνα δε νοιάστηκαν γιαυτούς, ούτε φυσικά η χαμάς, που είχε οπλοστάσια κάτω από τα νοσοκομεία. Εντάξει για την χαμας οι άνθρωποι είναι απλά στρατιώτες του αλάχ, ακόμη και τα μωρά. Αλλά και ο νετανιάχου και ο πρωθυπουργός του ισραήλ πιστεύω, πως ήξεραν και βολεύτηκαν, για καθαρά προσωπικούς λόγους, επειδή απλά κατηγορούνται για απάτες, ήθελαν να πάρουν τη δικαστική εξουσία στα χέρια τους, ο κόσμος αντιδρούσε και δεν είχαν άλλη λύση. Έτσι είχαν μια winwin κατάσταση με θύματα τους λαούς. Δεν εννοώ πως είχαν συμφωνία, όχι, κάτι τέτοιο δε γίνεται. Αλλά οι μυστικές υπηρεσίες σίγουρα κάτι είχαν μυριστεί και έκαναν την πάπια.
Η διαφορά είναι, πως η κυβέρνηση του Ισραήλ επίσημα είναι αμυνόμενη και όλα όσα λέει η Τούβλο (εγώ :)) δεν θα τα δεχτεί ποτέ, ενώ οι τρομοκράτες της χαμάς, το παραδέχονται και σκοτώνουν χωρίς καμμία αναστολή, χωρίς τύψεις, χωρίς διακρίσεις, ό,τι βρουν.
Αποδεικτικά δεν έχω και δεν ξέρω αν η ιστορία με δικαιώσει, γιατί ο νικητής γραφει την ιστορία.

Μου λείπει ένα κομματακι του παζλ στη θεωρία μου: Η Τουρκία. :worry:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Oπότε ας κάνουν μια εκκαθαριση των τρομοκρατών στην περιοχή οι Ισραηλινοί και τελειωσε.
Αυτη είναι και η λύση.
Η βία ποτέ δεν είναι λύση. Πώς θα το κάνεις; Ποιον θα σκοτώσεις; Πώς θα τους ξεχωρίσεις; Εκκαθάριση το σκότωμα;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Η βία ποτέ δεν είναι λύση. Πώς θα το κάνεις; Ποιον θα σκοτώσεις; Πώς θα τους ξεχωρίσεις; Εκκαθάριση το σκότωμα;

Θα το κάνεις όπως το Ισραήλ που έχει εισχωρήσει τοσο βαθειά και δεν έχει απώλειες. Που λέγανε οτι θα γίνει ο τάφος τους. Τους κλάσανε τα φρύδια τα ζώα με τις σφεντόνες και το Αλαχου Ακμπαρ να πούμε. Μεθοδικοί οι Ισραηλινοί. Μονη στεναχώρια δυστυχως ο θανατος αμάχων και παιδιών. Το μοναδικό μελανό σημείο στο οποίο βεβαια δεν βοήθησαν ιδιαιτερα οι Χμασιτες ποου εφτιαχναν τουνελ κάτω απο νοσοκομεία ενω ηξεραν πως τους κυνηγάνε.... πχ εμενα αν με κυνηγγάνε δεν θα παω στης μανας μου να κκρυφτω γιατι αν πάθει κάτι θα το ξερω και θα το εχω αποδεχτεί.

Μονο οσοι έφυγαν βοηθησαν τη κατασταση ελπιζω να υπάρξει μετά προγραμμα να επιστρέψουν στο τόπο τους και να μην τους εκτοπίσουν τελικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά, θα σας πω την άποψή μου και η ιστορία ίσως σε κάποια χρόνια με δικαιώσει :
Πιστεύω πως απ την αρχή αυτή η διαμάχη βόλεψε πολλούς. Η μέση Ανατολή ήταν πάντα καζάνι που βράζει. Ο αγαπητός Πούτιν, πιστεύω, έβαλε το δαχτυλάκι του, (αποδείξεις δεν έχω), μέσω Ιράν και Χαμάς. Η κυβέρνηση του Ισραήλ είχε επίσης πολλά εσωτερικά προβλήματα και τη βόλεψε αυτή η τρομοκρατική επίθεση της χαμάς. Έτσι δεν ήταν τυχαία η επίθεση αυτή τη συγκεκριμένη εποχή. Πιστεύω κάποιοι δεν αιφνιδιάστηκαν. Επίσης, πιστεύω, πως λόγω του φανατισμού και της ηλιθιότητας που τους βαρά τους χαμασίτες, πολύ εύκολα παίρνουν φωτιά και δεν υπολογίζουν τίποτα. Ούτε ανθρώπους, ούτε μωρά, ούτε ασθενείς. Αυτούς ένα αλαχού ακμπαρ να τους πεις, τρεχουν με σπαθιά. Είναι σαν τους κλωνοποιημένους στρατιώτες στο star wars.
Έτσι λοιπόν, καταλήγω μόνη μου στο συμπέρασμα, πως ούτε η κυβέρνηση του Ισραήλ λογάριασε το λαό της, τρανταχτό παράδειγμα οι όμηροι που ένα μήνα δε νοιάστηκαν γιαυτούς, ούτε φυσικά η χαμάς, που είχε οπλοστάσια κάτω από τα νοσοκομεία. Εντάξει για την χαμας οι άνθρωποι είναι απλά στρατιώτες του αλάχ, ακόμη και τα μωρά. Αλλά και ο νετανιάχου και ο πρωθυπουργός του ισραήλ πιστεύω, πως ήξεραν και βολεύτηκαν, για καθαρά προσωπικούς λόγους, επειδή απλά κατηγορούνται για απάτες, ήθελαν να πάρουν τη δικαστική εξουσία στα χέρια τους, ο κόσμος αντιδρούσε και δεν είχαν άλλη λύση. Έτσι είχαν μια winwin κατάσταση με θύματα τους λαούς. Δεν εννοώ πως είχαν συμφωνία, όχι, κάτι τέτοιο δε γίνεται. Αλλά οι μυστικές υπηρεσίες σίγουρα κάτι είχαν μυριστεί και έκαναν την πάπια.
Η διαφορά είναι, πως η κυβέρνηση του Ισραήλ επίσημα είναι αμυνόμενη και όλα όσα λέει η Τούβλο (εγώ :)) δεν θα τα δεχτεί ποτέ, ενώ οι τρομοκράτες της χαμάς, το παραδέχονται και σκοτώνουν χωρίς καμμία αναστολή, χωρίς τύψεις, χωρίς διακρίσεις, ό,τι βρουν.
Αποδεικτικά δεν έχω και δεν ξέρω αν η ιστορία με δικαιώσει, γιατί ο νικητής γραφει την ιστορία.

Μου λείπει ένα κομματακι του παζλ στη θεωρία μου: Η Τουρκία. :worry:

δεν θέλω να σε προσβάλω αλλα δυστυχως θεωρίες ειναι αυτά οπως το ειπες γιατι αν οι Ισραηλινοί δεν περνούσαν στη πράξη θα ειχαν και άλλη 7η Οκτωβριου και αλλες ρουκέτες και αλλες τρομοκρατικές ενεργειες. Απλα επειδη σαν Ελληνες εχουμε να πολεμήσουμε 100 χρονια και κανουμε το κομματι μας σε καμια Εθνικη εορτή και άντε και καμια "σκληρη δηλωση Υπουργειου εξωτερικων" σε φ΄'αση "Να προσεχει η Τουρκια τα λόγια της"

βγαινουμε και λέμε πραγματα για να τα κανουμε όλα καλά./... ολοι αυτοι εκει κατω δεν εχουν αυτη τη πολυτέλεια εχεις ενα προβλημα ολες οι λυσεις εχουν αγκάθια... αν δεν κανεις πόλεμο θα σκοτωσουν αμαχους αν κανεις πολεμο θα σκοτωσεις εσυ (καταλαθος) θελω να πιστεύω....

Απλα εμεις που δεν πολεμάμε και ειμαστε εξω απο το χορό.... οπως λεει και μια παροιμια χωρις ολη αυτη την αναλυση οποιος ειναι εξω απο το χορό... ΠΟΛΛΑ τραγουδια ξέρει.

ΟΠΩΣ θα έλεγε και ο Μακιαβέλλι... ο εχθρός υπηρχε απο πάντα στη περιοχή απλα εκανε το κοιμισμένο επειδη σχεδιαζε μια καταστρεπτική εκδίκηση. Ο μόνος τροπος να γλιτώσεις απο εναν τέτοιο θανασιμο και δηλητηριώδη εχθρό ειναι ένας : Να τον συντρίψεις ολοκληρωτικά. Να τον εξαφανίσιες ειδαλλως μια ζωη θα σχεδιάζει να στη φέρει οσο εσυ θα κοιμάσαι.

Αυτο κάνουν οι Ισραηλινοί και ειναι προς τη σωστη κατευθυνση... τωρα κάτι αρθρα με τον Μουαμάρ τον αγρότη και τον χωρικό ειναι μεν συγκινητικά και ευαισθητα αλλα ειναι εκτος τόπου και χρόνου.

θα έπρεπε ο Μουαμάρ αν αγαπουσε τη γη του οντως να προσπαθουσε ο ιδιος να διώξει τη Χαμας απο τα εδάφη τους και οχι να αφηνουν τους ακραιους να κανουν μαγκιες στο Ισραηλ... θα τους γαμουσαν τι περιμεναν ;

να μιλησουμε λιγο ρεαλιστικά παρακαλώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
δεν θέλω να σε προσβάλω αλλα δυστυχως θεωρίες ειναι αυτά οπως το ειπες γιατι αν οι Ισραηλινοί δεν περνούσαν στη πράξη θα ειχαν και άλλη 7η Οκτωβριου και αλλες ρουκέτες και αλλες τρομοκρατικές ενεργειες. Απλα επειδη σαν Ελληνες εχουμε να πολεμήσουμε 100 χρονια και κανουμε το κομματι μας σε καμια Εθνικη εορτή και άντε και καμια "σκληρη δηλωση Υπουργειου εξωτερικων" σε φ΄'αση "Να προσεχει η Τουρκια τα λόγια της"

βγαινουμε και λέμε πραγματα για να τα κανουμε όλα καλά./... ολοι αυτοι εκει κατω δεν εχουν αυτη τη πολυτέλεια εχεις ενα προβλημα ολες οι λυσεις εχουν αγκάθια... αν δεν κανεις πόλεμο θα σκοτωσουν αμαχους αν κανεις πολεμο θα σκοτωσεις εσυ (καταλαθος) θελω να πιστεύω....

Απλα εμεις που δεν πολεμάμε και ειμαστε εξω απο το χορό.... οπως λεει και μια παροιμια χωρις ολη αυτη την αναλυση οποιος ειναι εξω απο το χορό... ΠΟΛΛΑ τραγουδια ξέρει.

ΟΠΩΣ θα έλεγε και ο Μακιαβέλλι... ο εχθρός υπηρχε απο πάντα στη περιοχή απλα εκανε το κοιμισμένο επειδη σχεδιαζε μια καταστρεπτική εκδίκηση. Ο μόνος τροπος να γλιτώσεις απο εναν τέτοιο θανασιμο και δηλητηριώδη εχθρό ειναι ένας : Να τον συντρίψεις ολοκληρωτικά. Να τον εξαφανίσιες ειδαλλως μια ζωη θα σχεδιάζει να στη φέρει οσο εσυ θα κοιμάσαι.

Αυτο κάνουν οι Ισραηλινοί και ειναι προς τη σωστη κατευθυνση... τωρα κάτι αρθρα με τον Μουαμάρ τον αγρότη και τον χωρικό ειναι μεν συγκινητικά και ευαισθητα αλλα ειναι εκτος τόπου και χρόνου.

θα έπρεπε ο Μουαμάρ αν αγαπουσε τη γη του οντως να προσπαθουσε ο ιδιος να διώξει τη Χαμας απο τα εδάφη τους και οχι να αφηνουν τους ακραιους να κανουν μαγκιες στο Ισραηλ... θα τους γαμουσαν τι περιμεναν ;

να μιλησουμε λιγο ρεαλιστικά παρακαλώ.
Εδώ προφανώς εννοείς για την ειρηνιστική μου στάση; Ναι, δε με προσβάλλεις, ξέρω και να σου πω, απ την παρέα μου, είμαι η μόνη τόσο τρελλή πατσιφίστρια :bye2:. Χα χα , ξέρεις τη Σαρα Βαγκεκνεχτ; (μεταξύ μας, ίσως η ομορφότερη γυναίκα του πλανήτη;)). Οι δυο μας θα μείνουμε, πιστές στην ειρήνη και ελπίζοντας πάντα πως η διπλωματια είναι η λύση. Ίσως να έχουμε άδικο, δεν ξέρω. Όπως λες, εκεί είναι διαφορετικά τα πράματα, δεν είναι Ευρώπη.
Αλλά για διάβασε λίγο και τη θεωρία μου παραπάνω, άσχετα με τη λύση τους προβλήματος και πες μου, όσον αφορά τη θεωρία που γράφω, για την πρόκληση αυτού του πολέμου, τι λες;
Σου ξαναλέω, πως αυτή είναι δικη μου θεωρία και ψάχνω απόψεις αμερόληπτων ανθρωπων και εδώ η ανωνυμία βοηθά, να πούμε και τις πιο <<τρελλές>> σκέψεις μας.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Εδώ προφανώς εννοείς για την ειρηνιστική μου στάση; Ναι, δε με προσβάλλεις, ξέρω και να σου πω, απ την παρέα μου, είμαι η μόνη τόσο τρελλή πατσιφίστρια :bye2:. Χα χα , ξέρεις τη Σαρα Βαγκεκνεχτ; (μεταξύ μας, ίσως η ομορφότερη γυναίκα του πλανήτη;)). Οι δυο μας θα μείνουμε, πιστές στην ειρήνη και ελπίζοντας πάντα πως η διπλωματια είναι η λύση. Ίσως να έχουμε άδικο, δεν ξέρω. Όπως λες, εκεί είναι διαφορετικά τα πράματα, δεν είναι Ευρώπη.
Αλλά για διάβασε λίγο και τη θεωρία μου παραπάνω, άσχετα με τη λύση τους προβλήματος και πες μου, όσον αφορά τη θεωρία που γράφω, για την πρόκληση αυτού του πολέμου, τι λες;
Σου ξαναλέω, πως αυτή είναι δικη μου θεωρία και ψάχνω απόψεις αμερόληπτων ανθρωπων και εδώ η ανωνυμία βοηθά, να πούμε και τις πιο <<τρελλές>> σκέψεις μας.

Μια χαρά τα λές... απλα ειναι το ιδανικό για αυτο σου ειπα χωρις να θελω να σε προσβάλλω γιατι ειμαστε σε ενα φορουμ δεν γνωριζομαστε δεν ακους το τονο μου και μπορει να θεωρησεις οτι υποτιμώ την αποψη σου ΟΧΙ.

Η αποψη σου ειναι η ιδανική. Απλά καμιά φορά δεν μπορουμε να λειτουργησουμε σε ιδανικά πλαισια γιατι δεν υπάρχουν. Ειναι ενα προβλημα τοσων χρονων που εχει γινει κουβάρι. Σε αυτο συμφωνούν όλοι. Απλα προσπαθεις να διαχειριστεις οσο καλυτερα μπορείς μια στραβη κατάσταση εγω ετσι το βλέπω. Οι Ισραηλινοι δεν ειχαν αλλη επιλογή μετα την 7η Οκτωβριου... πριν δεν ξκερω.

Δε ξερω και δεν εχω και λογο να τους υποστηριξω γιατι δεν ξερω τι λενε στα λομπι τους και πισω απο κλειστές πόρτες. Για τα υπολοιπα ποου λες υπαρχουν τέτοιες αποψεις ναι και σενάρια που λενε οτι οι Ισραηλινοι σκοπιμα το επαιξναν οτι πιαστηκαν στον υπνο γιατι θέλουν διέξοδο προς τη θαλασσα... λένε... ωστοσο δεν την εχουν και απο το Τελ Αβιβ ; δηλαδη λένε οτι αυτο εγινε σκοπιμα για να ξεκινησουν πολεμο. Δε ξερω. Το θεωρω δυσκολο ομως. Ο Νετανιάχου μπηκε σε μεγάλους μπελάδες.Μπορει να κάνω και λάθος αλλα ποιος θα ρισκαρε ετσι το ονομα του και να μπει σε πολεμο για κάτι τέτοιο ;

Να ειναι ο Νετανιάχου μαριονέτα και να εξυπηρετει συμφέροντα ... μπορει.... μπορει και όχι. Δεν μπορεις να το ξέρεις... ομως το οτι υπαρχουν τα τουνελ και οι Ισραηλινοι τα ελεγαν και αφησαν τωρα και τα Διεθνη μεσα να μπουν να τραβηξουν βιντεο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις. Το ειδαμε.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ο Νετανιάχου μπηκε σε μεγάλους μπελάδες.Μπορει να κάνω και λάθος αλλα ποιος θα ρισκαρε ετσι το ονομα του και να μπει σε πολεμο για κάτι τέτοιο
κάποιος που το όνομά του, έτσι κι αλλοιώς μπλέκεται σε μεγάλα οικονομικά σκάνδαλα και οτιδήποτε άλλο θα ήταν λιγότερο κακό
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Η βία ποτέ δεν είναι λύση. Πώς θα το κάνεις; Ποιον θα σκοτώσεις; Πώς θα τους ξεχωρίσεις; Εκκαθάριση το σκότωμα;
Εχεις δικιο.Αφηνουμε λοιπον την τρομοκρατικη οργανωση χαμας οπως ειναι.:ok:

Οι αποψεις σου ειναι εξαιρετικα απλοικες που φτανουν στα ορια της επικινδυνης απλοικοτητας.Κια βεβαια αγγιζει το μελό.
Το τι ειναι στο μεταξυ ο Νετανιαχου δεν μας ενδιαφερει/

Σε αυτη τη φαση οποιοσδηποτε ηταν στην κυβερνηση ΜΕΤΑ το χτυπημα..διοτι πριν... σαφως και φταιει...αλλα ΜΕΤΑ το χτυπημα το ιδιο θα επρεπε να κανει.

ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΤΗ ΧΑΜΑΣ.
ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ.

Αν καποιοι παλαιστινιοι επιλεγουν να ταυτιζονται με την χαμας...τους κανει ενοχους.Δεν θα τους λυπηθω.
Εφοσον η χαμας τους βαζει σαν ασπιδα...οι ενηλικες εχουν μεριδιο ευθυνης..ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΑΝ..ΤΟΝ ΠΟΥΛΟΓΛΟΥ ΤΩΡΑ.

ΤΑ ΑΘΩΑ ΘΥΜΑΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΛΥΠΑΜΑΙ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΥΣ.Βασικα απο τους παλαιστινιους μονο τα παιδια και τα ζωα ειναι αθωα.Οι υπολοιποι την ψηφισαν.Θα εξαιρεσω μονο την μειοψηφια που ΔΕΝ την ψηφισε.


Και δεν μπορεις να αφηνεις την ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ/
ΟΦΕΙΛΕΙς ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙς..ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ.Απλα γιατι αν την αφησεις το κοστος θα ειναι ΑΠΕΙΡΩς ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ.

Αν δεν το αντιλαμβανεσαι υπαρχει θεμα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Εχεις δικιο.Αφηνουμε λοιπον την τρομοκρατικη οργανωση χαμας οπως εινα
είπα κάτι τέτοιο; Ό,τι νά 'ναι!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν το αντιλαμβανεσαι υπαρχει θεμα.
προσωπική επίθεση!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχεις δικιο.Αφηνουμε λοιπον την τρομοκρατικη οργανωση χαμας οπως ειναι.:ok:

Οι αποψεις σου ειναι εξαιρετικα απλοικες που φτανουν στα ορια της επικινδυνης απλοικοτητας.Κια βεβαια αγγιζει το μελό.
Το τι ειναι στο μεταξυ ο Νετανιαχου δεν μας ενδιαφερει/

Σε αυτη τη φαση οποιοσδηποτε ηταν στην κυβερνηση ΜΕΤΑ το χτυπημα..διοτι πριν... σαφως και φταιει...αλλα ΜΕΤΑ το χτυπημα το ιδιο θα επρεπε να κανει.

ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΤΗ ΧΑΜΑΣ.
ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ.

Αν καποιοι παλαιστινιοι επιλεγουν να ταυτιζονται με την χαμας...τους κανει ενοχους.Δεν θα τους λυπηθω.
Εφοσον η χαμας τους βαζει σαν ασπιδα...οι ενηλικες εχουν μεριδιο ευθυνης..ΤΗΝ ΨΗΦΙΣΑΝ..ΤΟΝ ΠΟΥΛΟΓΛΟΥ ΤΩΡΑ.

ΤΑ ΑΘΩΑ ΘΥΜΑΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΛΥΠΑΜΑΙ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΥΣ.Βασικα απο τους παλαιστινιους μονο τα παιδια και τα ζωα ειναι αθωα.Οι υπολοιποι την ψηφισαν.Θα εξαιρεσω μονο την μειοψηφια που ΔΕΝ την ψηφισε.


Και δεν μπορεις να αφηνεις την ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ/
ΟΦΕΙΛΕΙς ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙς..ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ.Απλα γιατι αν την αφησεις το κοστος θα ειναι ΑΠΕΙΡΩς ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ.

Αν δεν το αντιλαμβανεσαι υπαρχει θεμα.
Μπορεί οι δικές μου απόψεις να είναι απλοϊκές, δεν αμφιβάλλω. Δεν είναι όμως φανατισμένες! Δεν έχω ένα ολοκληρωμένο πλάνο δράσης αυτή τη στιγμή στο νου μου, αλλά αυτό δεν είναι τόσο τραγικό, διότι άλλοι παίρνουν αποφάσεις. Προσπαθώ όμως μόνη μου, να λύσω αυτόν τον .... γρίφο. Βλέπουμε πως σ αυτόν τον πόλεμο, πολλοί ανέτρεψαν τις ειρηνιστικές πεποιθήσεις τους. Προφανώς, γιατί κάπου τα λόγια δεν έχουν πλέον ισχύ, αν πρόκειται να διαπραγματευτείς με ανθρώπους που δεν έχετε κανένα λογικό σημείο επαφής. Και πάλι όμως , αυτά που γράφεις με κεφαλαία και τα υπογραμμίζεις πχ <<να τους εξαφανίσεις με οιποιοδήποτε κοστος>>, είναι πολύ ακραία. Πώς θα τους εξαφανίσεις; Σε ρωτώ; Θα μπεις με όπλα και θα αρχίσεις να σκοτώνεις κάθε ενήλικο ον εκεί μέσα; το 60% των 2.500.000 είναι 1.500.000. Συμφωνείς να σκοτωθούν όλοι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
είπα κάτι τέτοιο; Ό,τι νά 'ναι!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


προσωπική επίθεση!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μπορεί οι δικές μου απόψεις να είναι απλοϊκές, δεν αμφιβάλλω. Δεν είναι όμως φανατισμένες! Δεν έχω ένα ολοκληρωμένο πλάνο δράσης αυτή τη στιγμή στο νου μου, αλλά αυτό δεν είναι τόσο τραγικό, διότι άλλοι παίρνουν αποφάσεις. Προσπαθώ όμως μόνη μου, να λύσω αυτόν τον .... γρίφο. Βλέπουμε πως σ αυτόν τον πόλεμο, πολλοί ανέτρεψαν τις ειρηνιστικές πεποιθήσεις τους. Προφανώς, γιατί κάπου τα λόγια δεν έχουν πλέον ισχύ, αν πρόκειται να διαπραγματευτείς με ανθρώπους που δεν έχετε κανένα λογικό σημείο επαφής. Και πάλι όμως , αυτά που γράφεις με κεφαλαία και τα υπογραμμίζεις πχ <<να τους εξαφανίσεις με οιποιοδήποτε κοστος>>, είναι πολύ ακραία. Πώς θα τους εξαφανίσεις; Σε ρωτώ; Θα μπεις με όπλα και θα αρχίσεις να σκοτώνεις κάθε ενήλικο ον εκεί μέσα; το 60% των 2.500.000 είναι 1.500.000. Συμφωνείς να σκοτωθούν όλοι;
Μπορει να γινει ΑΝ ο παλαιστινιακος λαος ηθελε να ΑΠΟΚΥΡΗΞΕΙ ΤΗΝ ΧΑΜΑΣ.
ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

είπα κάτι τέτοιο; Ό,τι νά 'ναι!
Αυτο μας λες τοσες ωρες ΕΜΜΕΣΑ.Διοτι λες..λες..λες....και δεν λες τι αολλο θα προτεινες.Κουφια λογια.
Θεωρητικα ΟΛΟΙ οι σωφρωνες δεν θα ηθελα να υπαρχει κανενα ΑΘΩΟ ΘΥΜΑ.Στον πολεμο..ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ πολεμο αυτο δεν ειναι εφικτο.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.Οφειλεις να το καταλαβεις/
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,938 μηνύματα.
Οι Ισραηλινές δυνάμεις κατοχής δολοφόνησαν σήμερα το πρωί στη Δυτική όχθη το νεαρό Παλαιστίνιο γιατρό Shamekh Abu Al Rob στην πόλη Qabatyah νότια της Jenin αναφέρει το al ahed.

1700904608833.png


R.I.P. γενναίε άνθρωπε, ωδή στη θηριωδία. Παράλληλα δολοφόνησαν οικογένειες κατά την διάρκεια της ανακωχής στη Γάζα που κινήθηκαν προς το Νότο ενώ χτύπησαν και αυτούς που θεώρησαν ότι η ανακωχή ήταν μια ευκαιρία να γυρίσουν στα σπίτια τους στο Βορρά. Oι αυτοκινητόδρομοι γέμισαν από απανθρακωμένα πτώματα..

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,717 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Μπορει να γινει ΑΝ ο παλαιστινιακος λαος ηθελε να ΑΠΟΚΥΡΗΞΕΙ ΤΗΝ ΧΑΜΑΣ.
ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτο μας λες τοσες ωρες ΕΜΜΕΣΑ.Διοτι λες..λες..λες....και δεν λες τι αολλο θα προτεινες.Κουφια λογια.
Θεωρητικα ΟΛΟΙ οι σωφρωνες δεν θα ηθελα να υπαρχει κανενα ΑΘΩΟ ΘΥΜΑ.Στον πολεμο..ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ πολεμο αυτο δεν ειναι εφικτο.ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.Οφειλεις να το καταλαβεις/
Δεν υπάρχει <<έμμεσα>>. Αυτό που λέμε, αυτό εννούμε.
Δεν έχω βρει λύση, όχι. Όμως είμαι πάντα υπερ των διπλωματικών λύσεων. Να, πχ το Καταρ κάτι έκανε τώρα.
Ακριβώς , όπως λες, πως σε κανεναν πόλεμο δεν είναι εφικτό να μη σκοτωθούν αθώοι, γιαυτό δε θέλουμε πολέμους. Φυσικά και καταλαβαίνω και γιαυτό απορρίπτω κάθε είδους εχθροπραξία.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Δεν υπάρχει <<έμμεσα>>. Αυτό που λέμε, αυτό εννούμε.
Δεν έχω βρει λύση, όχι. Όμως είμαι πάντα υπερ των διπλωματικών λύσεων. Να, πχ το Καταρ κάτι έκανε τώρα.
Ακριβώς , όπως λες, πως σε κανεναν πόλεμο δεν είναι εφικτό να μη σκοτωθούν αθώοι, γιαυτό δε θέλουμε πολέμους. Φυσικά και καταλαβαίνω και γιαυτό απορρίπτω κάθε είδους εχθροπραξία.
Πολυ ωραια.Δηλαδη θα αφηνες την χαμας.Το καταλαβαμε.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Πολυ ωραια.Δηλαδη θα αφηνες την χαμας.Το καταλαβαμε.
Θέλεις να λύσουμε το μεσανατολικό εδώ;
Δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαυρο. Υπάρχει και η διπλωματία. Εσύ μπορείς να καταλαβαίνεις ό,τι θες. Εγώ δε θα άφηνα τη χαμάς, να μου επιτεθεί. Θα τη σταματούσα με όσα μέσα μπορούσα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Θέλεις να λύσουμε το μεσανατολικό εδώ;
Δεν υπάρχει μόνο άσπρο και μαυρο. Υπάρχει και η διπλωματία. Εσύ μπορείς να καταλαβαίνεις ό,τι θες. Εγώ δε θα άφηνα τη χαμάς, να μου επιτεθεί. Θα τη σταματούσα με όσα μέσα μπορούσα.
Aυτο σου εξηγω Η διπλωματια γινεται μεταξυ ΚΡΑΤΩΝ.Οχι με ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ.Ειναι σαν να λες με καθε τρομοκρατικη οργανωση,..ΜΠΕΙΤΕ..ΓΑΜΗΣΤΕ,ΑΠΟΚΕΦΑΛΗΣΤΕ ,ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΑΓΑΓΕΤΕ ΑΜΑΧΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗΤΕ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ

Ποσο λιανα πρεπει να στο κανω;Ποτέ κρατη δεν διαπραγματευοντα με τρομοκρατικες οργανωσεις λεμε.Τωρα ας πουμε εγινε...μετα απο μαχες ομως.

Ειναι σαν να δινεις το πρασινο φως για να κανουν τρομοκρατικα χτυπηματα οι τρομοκρατικες οργανωσεις εφοσον θα ξερουν οτι δεν θα κανεις πολεμο.

Ξυπνα λεμε.

Εσυ φαινεται εισια ο Θεος.Εμεις οι κοινοι θνητοι ετσι τα βλεπουμε.

Τα υπολοιπα ειναι μπουρμπουτσαλα και το μικρο σπιτι στο λιβαδι με τη Λορα και τα κοτσιδακια της.

Θεωρητικα ολοι ωραια τα λεμε.Αλλα στην πραξη οταν υποχωρησεις και διαπραγματευτεις με τρομ.Οργ. μετα απο χτυπημα ,δινεις το πρασινο φως και για αλλα χτυπηματα.

Εντ οφ στορυ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι Ισραηλινές δυνάμεις κατοχής δολοφόνησαν σήμερα το πρωί στη Δυτική όχθη το νεαρό Παλαιστίνιο γιατρό Shamekh Abu Al Rob στην πόλη Qabatyah νότια της Jenin αναφέρει το al ahed.

View attachment 126077

R.I.P. γενναίε άνθρωπε, ωδή στη θηριωδία. Παράλληλα δολοφόνησαν οικογένειες κατά την διάρκεια της ανακωχής στη Γάζα που κινήθηκαν προς το Νότο ενώ χτύπησαν και αυτούς που θεώρησαν ότι η ανακωχή ήταν μια ευκαιρία να γυρίσουν στα σπίτια τους στο Βορρά. Oι αυτοκινητόδρομοι γέμισαν από απανθρακωμένα πτώματα..

Εξαιρετικη πηγη και κυριως αμεροληπτη.Απο το Χ και αραβικο προφιλ.
Σοβαρευτητε λεμε.ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.

Η δεύτερη φάση της απελευθέρωσης των ομήρων από τη Χαμάς έχει μπλοκάρει καθώς η οργάνωση ισχυρίζεται ότι θα καθυστερήσει την παράδοσή τους μέχρι το Ισραήλ «να τηρήσει τη συμφωνία».

Η ένοπλη πτέρυγα της Χαμάς δήλωσε πριν από λίγο ότι καθυστερεί την παράδοση της δεύτερης ομάδας ομήρων ως μέρος μιας προσωρινής συμφωνίας κατάπαυσης του πυρός έως ότου το Ισραήλ «να τηρήσει τους όρους της συμφωνίας», αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο.

Σύμφωνα με τις Ταξιαρχίες Ezzedine al-Qassam, τα καίρια ζητήματα είναι η παροχή ανθρωπιστικής βοήθειας στη βόρεια Γάζα και τα κριτήρια επιλογής για τους Παλαιστίνιους αιχμαλώτους.

Πηγή της Χαμάς είπε στο Γαλλικό Πρακτορείο ότι η παράδοση 14 ομήρων στον Ερυθρό Σταυρό είχε ξεκινήσει και στη συνέχεια όμως σταμάτησε η διαδικασία μεταφοράς τους.

Ισραηλινός αξιωματούχος είπε ότι οι όμηροι δεν έχουν παραδοθεί ακόμη στον Ερυθρό Σταυρό. «Το Ισραήλ δεν παραβίασε τη συμφωνία», επιμένει μιλώντας στο Γαλλικό Πρακτορείο.

Γιατί η Χαμάς καθυστερεί την παράδοση των ομήρων​

Ανώτερος αξιωματούχος της Χαμάς από την πλευρά του είπε στο BBC ότι η καθυστέρηση της παράδοσης των ομήρων σήμερα το βράδυ οφείλεται στις παραβιάσεις του Ισραήλ της συμφωνίας ανθρωπιστικής εκεχειρίας εμποδίζοντας τα φορτηγά βοήθειας να εισέλθουν στη βόρεια Γάζα. Πρόσθεσε ότι το Ισραήλ επέτρεψε μόνο τρία φορτηγά από τα 100 να φτάσουν στη βόρεια Γάζα.

Είπε επίσης ότι το Ισραήλ παραβίασε τη συμφωνία κατάπαυσης του πυρός πετώντας drones πάνω από τη νότια Γάζα.

Το Ισραήλ από την πλευρά αρνήθηκε ότι παραβίασε τη συμφωνία εκεχειρίας.

Ο αξιωματούχος της Χαμάς, μιλώντας στο BBC, είπε επίσης ότι το Ισραήλ έκανε σημαντικές αλλαγές στον συμφωνημένο κατάλογο των Παλαιστινίων κρατουμένων που θα απελευθερωθούν.

Υποστήριξε ακόμα ότι οι αμυντικές δυνάμεις του Ισραήλ σκότωσαν δύο Παλαιστίνιους στο Beit Hanoun στη Γάζα, σε μια περιοχή όπου επιτρέπεται στους Παλαιστίνιους να μετακινούνται.

Η συμφωνία για την ανταλλαγή ομήρων- κρατουμένων​

Σήμερα κατά τη δεύτερη φάση της απελευθέρωσης ομήρων αναμενόταν η Χαμάς να αφήσει 14 από τους ομήρους ενώ θα ακολουθούσε η αποφυλάκιση 42 Παλαιστινίων κρατούμενων, σύμφωνα με Ισραηλινούς αξιωματούχους που επικαλείται το Γαλλικό Πρακτορείο.

Η πρώτη φάση της απελευθέρωσης ομήρων ήταν η χθεσινή όπου αφέθηκαν ελεύθεροι 13 Ισραηλινοί όμηροι που κρατούσε η Χαμάς και σε ανεξάρτητη διαπραγματευτική διαδικασία απελευθερώθηκαν επίσης 10 Ταϊλανδοί και ένας Φιλιππινέζος.

Όλοι παραδόθηκαν στη Διεθνή Επιτροπή του Ερυθρού Σταυρού. Ακολούθησε η αποφυλάκιση 39 Παλαιστινίων κρατούμενων, γυναικών και εφήβων που κρατούνταν σε φυλακές υψίστης ασφαλείας.

Σύμφωνα με τους όρους που είχε ανακοινώσει προηγουμένως το Κατάρ, συνολικά 50 από τους ομήρους, γυναίκες και παιδιά, αναμένεται να απελευθερωθούν κατά την ανθρωπιστική παύση των εχθροπραξιών.

Η συμφωνία περιλαμβάνει επίσης την περαιτέρω απελευθέρωση 150 Παλαιστινίων κρατουμένων κατά τη διάρκεια του τετραήμερου, σύμφωνα με το Ισραήλ. Οι περισσότεροι από τους εμπλεκόμενους κρατούμενους είναι άνδρες έφηβοι, μαζί με ορισμένες γυναίκες, σύμφωνα με έναν κατάλογο της ισραηλινής κυβέρνησης.

Με πληροφορίες του BBC/Guardian
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Ε ναι..γιατι καπου παραεχει γινει το κακο.Κια δειχνει ποσοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ρατσιστες ζουν αναμεσα μας.


Χιλιάδες άνθρωποι πραγματοποίησαν πορεία στο κέντρο του Λονδίνου κατά του αντισημιτισμού.

Οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν ότι στην πορεία κατά του αντισημιτισμού συμμετείχαν πάνω από 60 χιλ. διαδηλωτές. Την ίδια ώρα, η Campaign Against Antisemitism εκτιμά ότι η συγκεκριμένη πορεία είναι η μεγαλύτερη μετά τη «Μάχη της οδού Κέιμπλ» το 1936, όταν οι υποστηρικτές της Βρετανικής Ένωσης Φασιστών εμποδίστηκαν να διαδηλώσουν στο ανατολικό Λονδίνο, μια περιοχή με υψηλό ποσοστό εβραίων εκείνη την εποχή.

Ανάμεσα στους διαδηλωτές ήταν και ο πρώην πρωθυπουργός Μπόρις Τζόνσον, ο υπουργός Ασφαλείας Τομ Τούγκενχαντ και ο υπουργός Μετανάστευσης Ρόμπερτ Τζένρικ. Η συγκέντρωση πραγματοποιείται εν μέσω μιας απότομης αύξησης των εγκλημάτων μίσους, ειδικά κατά της εβραϊκής κοινότητας της πρωτεύουσας.

Το πλήθος των διαδηλωτών συγκεντρώθηκε έξω από τα Βασιλικά Δικαστήρια και πήρε τον δρόμο προς την πλατεία του Κοινοβουλίου, όπου πραγματοποιήθηκε συγκέντρωση. Πολλοί κρατούσαν πανό με συνθήματα όπως «Ποτέ ξανά δεν είναι τώρα».

Ανάμεσα στους διαδηλωτές ήταν και ο ραβίνος Εφραίμ Μιρβίς, ο οποίος απευθύνθηκε στο πλήθος στην πλατεία του Κοινοβουλίου λέγοντας πως οι Βρετανοί Εβραίοι «δεν θα τρομοκρατηθούν» από τον αντισημιτισμό. Στη συνέχεια, κάλεσε «για ενίσχυση της κοινοτικής συνοχής», ενώ τόνισε ότι «θα είμαστε για πάντα υπερήφανοι που υπερασπιζόμαστε τις βρετανικές αξίες».

Τα εγκλήματα κατά των Εβραίων με ρατσιστικά κίνητρα έχουν αυξηθεί δραματικά μετά το ξέσπασμα του πολέμου μεταξύ του Ιστραήλ και της Χαμάς στη Λωρίδα της Γάζας. Υπήρξαν 554 αναφορές για αντισημιτικά αδικήματα στο Λονδίνο μεταξύ 1ης Οκτωβρίου και 1ης Νοεμβρίου στο Λονδίνο, σε σύγκριση με 44 την ίδια περίοδο πέρυσι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,180 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,938 μηνύματα.
Σοκαριστικά πλάνα από την εν ψυχρώ δολοφονία δύο ανήλικων παιδιών το πρωί της Τετάρτης. :(
Εθνοκάθαρση, δεν σταματάνε με τίποτα.


 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,820 μηνύματα.
Τιμη και δοξα στους αγωνιστες της ειρηνικης χαμας!!!!!!!!!

Ειναι ομορφα να συνυπαρχεις μαζι τους χρονια τωρα!
Βίντεο από τη στιγμή της αιματηρής επίθεσης με τρεις νεκρούς στην Ιερουσαλήμ είδε πριν από λίγο το φως της δημοσιότητας.

Το περιστατικό έλαβε χώρα σήμερα το πρωί λίγη μόλις ώρα μετά την ανακοίνωση για επέκταση της εκεχειρίας στη Γάζα. Δύο ένοπλοι άνοιξαν πυρ εναντίον ανθρώπων που βρίσκονταν σε στάση λεωφορείου, ενώ ο Ισραηλινός υπουργός Εθνικής Ασφάλειας, Ιταμάρ Μπεν Γκβιρ, δήλωσε ότι οι δύο δράστες ήταν μέλη της Χαμάς και κάτοικοι της Ανατολικής Ιερουσαλήμ.

«Είναι προφανώς πράκτορες της Χαμάς, οι οποίοι μιλούν με δύο φωνές, μία φωνή της λεγόμενης κατάπαυσης του πυρός και μια δεύτερη φωνή τρόμου», δήλωσε ο Γκβιρ, ο οποίος απευθυνόταν σε δημοσιογράφους στον τόπο της επίθεσης. Πρόσθεσε ότι η επίθεση δείχνει τις συνέπειες της διανομής όπλων σε αμάχους στο Ισραήλ.

Στο παρακάτω βίντεο φαίνεται η στιγμή που οι ένοπλοι βγαίνουν από ένα άσπρο αυτοκίνητο και αρχίζουν να πυροβολούν προς την κατεύθυνση εκείνων που περίμεναν στη στάση του λεωφορείου.


Στη συνέχεια, όπως φαίνεται στο ίδιο βίντεο, οι δράστες εξουδετερώθηκαν από ένοπλους άνδρες, οι οποίοι φέρεται να ήταν Ισραηλινοί στρατιώτες εκτός υπηρεσίας, καθώς και από έναν ένοπλο πολίτη, ο οποίος περνούσε εκείνη τη στιγμή από το σημείο με το αυτοκίνητό του.

Τόσο ο Ισραηλινός υπουργός Εξωτερικών όσο και η ισραηλινή αστυνομία επιβεβαίωσαν ότι οι δράστες έπεσαν νεκροί.

Από τους πυροβολισμούς σκοτώθηκαν μια 24χρονη, ένας 70χρονος και ακόμη μία ηλικιωμένη γυναίκα. Αλλοι έξι άνθρωποι τραυματίστηκαν.

«Αποτρόπαια τρομοκρατική επίθεση στην Ιερουσαλήμ σήμερα το πρωί. Καταδικάζουμε απερίφραστα αυτή την ωμή βία», δήλωσε ο πρέσβης των ΗΠΑ στο Ισραήλ Τζακ Λιου.

«Ημουν στο σπίτι όταν άκουσα τους πυροβολισμούς και αμέσως πήγα στο σημείο. Είδα πολλά θύματα, κάποιοι ήταν πεσμένοι και άλλοι περπατούσαν», δήλωσε ο Μοσέ Χεμέντ, εργαζόμενος στις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης του Ισραήλ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top