Κυβέρνηση Μητσοτάκη 2023

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Βεβαίως.


Ξέρω τι θ'απαντήσεις, αλλά σου λέω προκαταβολικά ότι ο λύκος δεν αλλάζει το τρίχωμά του. Αλλά η καρέκλα είναι γλυκιά.
Οι άνθρωποι προοδεύουν. Μακάρι να προοδεύουν και οι αριστεροί θετικότερα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Το ολοκάυτωμα δεν ήταν σχέδιο του Χιτλερ, αυτός το εκτέλεσε..
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Η Τελική Λύση υπογράφτηκε από τους Χάιντριχ Χίμμλερ και Χέρμαν Γκαίρινγκ και εκτελέστηκε κυρίως από τον πρώτο και τα Ες Ες τα οποία διοικούσε. Ο Χίτλερ δεν επισκέφθηκε ποτέ αυτοπροσώπως κάποιο στρατόπεδο συγκεντρώσεως. Πολλοί αμφισβητούν και αν γνώριζε γενικά το τι γίνονταν, προσωπικά δεν πιστεύω πως δεν γνώριζε.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.
Οι άνθρωποι προοδεύουν. Μακάρι να προοδεύουν και οι αριστεροί θετικότερα.

Εσύ το λες "πρόοδο", εγώ πάλι "υποκρισία". Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε εν προκειμένω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο Βορίδης δηλώνει αγχωμένος για την άνοδο της Λε Πεν στις γαλλικές εκλογές!!!!!

Άχου το, μωρέ. Νιάου.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Η Τελική Λύση υπογράφτηκε από τους Χάιντριχ Χίμμλερ και Χέρμαν Γκαίρινγκ και εκτελέστηκε κυρίως από τον πρώτο και τα Ες Ες τα οποία διοικούσε. Ο Χίτλερ δεν επισκέφθηκε ποτέ αυτοπροσώπως κάποιο στρατόπεδο συγκεντρώσεως. Πολλοί αμφισβητούν και αν γνώριζε γενικά το τι γίνονταν, προσωπικά δεν πιστεύω πως δεν γνώριζε.
Γνώριζε .. αλλά δεν ήταν δική του απόφαση, δεν έκανε όμως και τίποτα να το εμποδίσει!! Αυτό ξέρω από αυτά που έχω διαβάσει. Δεν ήταν δική του ιδέα δηλαδή..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Εσύ το λες "πρόοδο", εγώ πάλι "υποκρισία". Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε εν προκειμένω.
Πρόοδος είναι. Μακάρι να υπήρχε αντίστοιχη πρόοδος από τους αριστερούς και να αποκηρύσσαν τον Στάλιν και τον κομμουνισμό. Δε θα το θεωρούσα υποκρισία.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Οι άνθρωποι προοδεύουν. Μακάρι να προοδεύουν και οι αριστεροί θετικότερα.
Προοδεύουν; Έλα τώρα βρε Ζουστ. Έλα τώρα. Πολιτικός είναι. Η υποκρισία είναι η τακτική επιβίωσής τους. Πολιτικός και ειλικρινής; Πού το είδες, πες μας και εμάς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Προοδεύουν; Έλα τώρα βρε Ζουστ. Έλα τώρα. Πολιτικός είναι. Η υποκρισία είναι η τακτική επιβίωσής τους. Πολιτικός και ειλικρινής; Πού το είδες, πες μας και εμάς.
Μηδενιστική υπεργενικευτική και λαϊκίστικη αντίληψη. Σε κάτι τέτοια βασίζονται ακροδεξιές αντιλήψεις και θεωρήσεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Το ξεπούλημα για την καρέκλα ονομάστηκε πρόοδος. Καλά πάμε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Αυτή την στιγμή η κυβέρνηση Μητσοτάκη είναι η καλύτερη επιλογή για την Ελλάδα από όλες τις άλλες που υπάρχουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Τότε μην παραπονιέστε για τον αφανισμό σας ούτε για την οικονομική σας ένδεια. Αποδεχθείτε τα.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Μηδενιστική υπεργενικευτική και λαϊκίστικη αντίληψη. Σε κάτι τέτοια βασίζονται ακροδεξιές αντιλήψεις και θεωρήσεις.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν ειλικρινείς άνθρωποι στην εξουσία, που δεν έχουν γλυκαθεί από την καρέκλα, και ότι πάνω απ' όλα κόπτωνται για το καλό του τόπου;
Ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου. Αλλά ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν ειλικρινείς άνθρωποι στην εξουσία, που δεν έχουν γλυκαθεί από την καρέκλα, και ότι πάνω απ' όλα κόπτωνται για το καλό του τόπου;
Ενδιαφέρουσα η τοποθέτησή σου. Αλλά ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε.
Πολλες φορες υπήρχαν ειλικρινείς άνθρωποι στην εξουσία, όπως και ανειλικρινεις. Οι πολιτικοί είναι άνθρωποι όπως κι εμείς.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Τότε μην παραπονιέστε για τον αφανισμό σας ούτε για την οικονομική σας ένδεια. Αποδεχθείτε τα.
Γιατι μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο? Υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή στη χώρα? Να σου θυμίσω τι ζήσαμε πριν λίγα χρόνια και πως ξεπουλήθηκε το όνομα Μακεδονία ? Το κλείσιμο των τραπεζών το θυμάσαι? Τον χειρισμό του μεταναστευτικού ?Για να μην μιλήσω πως λειτουργούσε το κράτος...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Γιατι μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο? Υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή στη χώρα? Να σου θυμίσω τι ζήσαμε πριν λίγα χρόνια και πως ξεπουλήθηκε το όνομα Μακεδονία ? Το κλείσιμο των τραπεζών το θυμάσαι? Τον χειρισμό του μεταναστευτικού ?Για να μην μιλήσω πως λειτουργούσε το κράτος...
Λύση για όλα υπήρχε αλλά την άφησες να καταλήξει στη φυλακή και όμως, με ένα χαμόγελο του πριν λίγες ημέρες έδειξε πως παραμένει εδώ και δεν λύγισε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Οι πολιτικοι δεν ειναι ανθρωποι σαν εμάς, ειναι οι καθρέφτες της νοοτροπίας των ψηφοφόρων τους.

Η Ελλάδα μετα το 1922 δεν είχε ούτε μια (εξαιρειται ο Μεταξας για τον οποίο έχω κάποιες αμφιβολίες), μα ΟΥΤΕ μια ωφέλιμη εθνικά κυβέρνηση, αποκτήσαμε φοβικό σύνδρομο και καταργήσαμε το επιθετικό μας δόγμα.

Μιλαμε μονο για αμυντικο δόγμα. Τα καλα παιδια. Οι καλοί γλυφτες των "Μεγάλων Δυνάμεων" για να το πω ωμα.

Αν εχουν δικιο για κατι οι Τούρκοι, είναι αυτό. Η χώρα μετα το 1922 ειναι πιόνι. Και πριν ήταν, αλλα είχε όραμα.

"Νόμος στο Ρωμαιικο" έλεγαν για μας παροιμιωδώς όταν φτιαξαμε κράτος ξανά.

Δυστυχώς και οι Τούρκοι τρέχουν πίσω απο τις "μεγάλες δυνάμεις" αλλά έχουν το όραμά τους οι άνθρωποι, το οποίο είναι αντίθετο με το δικό μου και επιζήμιο προς το δικό μου, αλλά αναγνωρίζω ότι έχουν ένα όραμα, έχουν βάλει εθνικες βιομηχανιες μπροστα, φτιάχνουν πράγματα, πας στη Σμύρνη παντου σημαίες, δε ντρέπονται να νοιαστουν για το "έθνος" τους. Το όποιο έθνος τους.

Εμείς τι κάνουμε; Καταργουμε τη θρησκεία μας;

Γιατι μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο? Υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή τη στιγμή στη χώρα? Να σου θυμίσω τι ζήσαμε πριν λίγα χρόνια και πως ξεπουλήθηκε το όνομα Μακεδονία ? Το κλείσιμο των τραπεζών το θυμάσαι? Τον χειρισμό του μεταναστευτικού ?Για να μην μιλήσω πως λειτουργούσε το κράτος...
Σου απάντησα εγω πιο πάνω. Πιο δεξια. Κι άλλο. Τέρμα. (οχι Ναζί, δεξιά λέω)

Στην ψύχρα.

Μόνο τα δεξια κομματιδια ειναι το λιγοτερο εξι. Όσα και τα μέσα κομματα της Βουλής. Κατακερματισμός.

Αλλα ο μέσος έλληνας εχει την νοοτροπια πασοκου που περιμενει το διορισμό. Αριστερός στα της πατρίδας και δεξιός μόνο στους φραμπαλάδες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Οι πολιτικοι δεν ειναι ανθρωποι σαν εμάς, ειναι οι καθρέφτες της νοοτροπίας των ψηφοφόρων τους.

Η Ελλάδα μετα το 1922 δεν είχε ούτε μια (εξαιρειται ο Μεταξας για τον οποίο έχω κάποιες αμφιβολίες), μα ΟΥΤΕ μια ωφέλιμη εθνικά κυβέρνηση, αποκτήσαμε φοβικό σύνδρομο και καταργήσαμε το επιθετικό μας δόγμα.

Μιλαμε μονο για αμυντικο δόγμα. Τα καλα παιδια. Οι καλοί γλυφτες των Μεγάλων Δυνάμεων για να το πω ωμα.

Αν εχουν δικιο για κατι οι Τούρκοι, είναι αυτό. Η χώρα μετα το 1922 ειναι πιόνι. Και πριν ήταν, αλλα είχε όραμα.

"Νόμος στο Ρωμαιικο" έλεγαν για μας παροιμιωδώς όταν φτιαξαμε κράτος ξανά.


Σου απάντησα εγω πιο πάνω. Πιο δεξια. Κι άλλο. Τέρμα. (οχι Ναζί, δεξιά λέω)

Στην ψύχρα.

Μόνο τα δεξια κομματιδια ειναι το λιγοτερο εξι. Όσα και τα μέσα κομματα της Βουλής. Κατακερματισμός.

Αλλα ο μέσος έλληνας εχει την νοοτροπια πασοκου που περιμενει το διορισμό. Αριστερός στα της πατρίδας και δεξιός μόνο στους φραμπαλάδες.
Δεν υπάρχει δύναμη να τα στηρίξει αυτά που λες.Κανενας από αυτούς που αναφέρεις δεν πείθει ότι μπορεί να ηγηθεί και να βγάλει τη χώρα από τη μουσουλμανικη επέλαση .. Ακόμα και αν υπάρχει και δεν τον έχω αντιληφθεί δεν θα τον αφησουν και δεν φτάνουν οι κινήσεις μόνο της Ελλάδος, χρειάζεται να παρθούν ανάλογα μέτρα και από τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές Χώρες. Αυτά λέγαμε με τον Γιάννη στο άλλο thread.

Και μην μου αναφέρεις συνέχεια για τους διορισμούς γιατί δεν γνωρίζω από αυτά . Ιδιωτικός υπάλληλος είμαι και την δουλειά την βρήκα στέλνοντας το βιογραφικό μου όπως όλος ο καλός κόσμος..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,415 μηνύματα.
Δεν υπάρχει δύναμη να τα στηρίξει αυτά που λες.Κανενας από αυτούς που αναφέρεις δεν πείθει ότι μπορεί να ηγηθεί και να βγάλει τη χώρα από τη μουσουλμανικη επέλαση .. Ακόμα και αν υπάρχει και δεν τον έχω αντιληφθεί δεν θα τον αφησουν και δεν φτάνουν οι κινήσεις μόνο της Ελλάδος, χρειάζεται να παρθούν ανάλογα μέτρα και από τις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές Χώρες. Αυτά λέγαμε με τον Γιάννη στο άλλο thread.
Αναγκαστικα θα μας πανε σε άλλο θρεντ, αλλα θέλω να σου πω δυο πράγματα αν μου επιτρέπεις.

Κι αν συμφωνήσεις! Αν όχι δε χαλάμε τις καρδιές μας.

1ον Οι περισσότεροι ειναι καρικατουρες. Ουτε εγω τους εχω ψηφισει. Και ο Κάσι που λεει ο Γιάννης, έχω επιφυλάξεις. Έχω κάποιον σεβαστό κύκλο και αν μη τι άλλο τα αυτια μου και τα ματια μου ακουν και βλέπουν πολλά.

2ον Το "δεν θα τον αφήσουν" το εχω σκεφτει κι εγω, γι αυτο και δεν εχω ξανακατέβει στην πολιτική σε καμία έκφανσή της. Όμως αρχίζω και μετανιώνω γι αυτη τη σκέψη και εδω ειναι η ένστασή μου ως εξής:

Ας δώσει ο λαός το μήνυμα, κι ας μην τον αφήσουν. Αλλά ας το δώσει. Δεν έχουμε όραμα και ταξη, έχουμε ατομικισμό.

Πιστευω ότι έστω και για την ιδέα, μια φορά και μονο θα έπρεπε να ξανασκεφτούμε ως αυτοκρατορικος λαός (και δεν το λεω μιμιδιακά) και όχι ως ραγιάδες. Δε θέλω να βγει ενα κομμα και να μπει άλλο στη θέση του, δεν ειμαι κομματικος, ουτε καν προσωποκεντρικός/-λάτρης. Μιλώ για αλλαγη νοοτροπίας του λαού.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top