Λύσεις για την αντιμετώπιση της ανεργίας

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Επειδη καλα το πηγαινες, γιατι το χαλασες στις πολυεθνικες?

Γιατί ρε φίλε οι πολυεθνικές προέρχονται από ξένα κράτη και προφανώς δουλεύουν για τα ξένα συμφέροντα. Από μόνες τους είναι ένας διεθνιστικος θεσμός. Για εμένα είναι κάπως υποκριτικό από την μια να μην θες έναν διεθνιστικό κόσμο όπου ο καθένας πάει όπου θέλει χωρίς σύνορα αλλά από την άλλη να υποστηρίζεις τις πολυεθνικές που δεν βλέπουν σύνορα και πάνε επίσης όπου θέλουν για τα κέρδη. Για να μη μιλήσουμε ότι εκμεταλλεύονται φτωχά κράτη και πλουτίζουν σε βάρος παιδιών ( Μπαγκλαντές, Ινδία, Αφρική κλπ ).

Εγώ επειδή βλέπω τα πράγματα από εθνικιστική ματιά και όχι από φιλελεύθερη δεν τα βλέπω όπως εσείς που είστε φιλελεύθεροι. Είμαι πιο πολύ υπέρ της ενίσχυσης της τοπικής αγοράς και των ελεύθερων επαγγελματιών. Όταν ανταγωνίζονται πολλοί μικροί μεταξύ τους είναι καλό και όχι επιβλαβές για το κράτος ενώ λίγοι αλλά δυνατοί όπως τώρα είναι δύσκολο γιατί ουσιαστικά αυτοί οι λίγοι εκτός από οικονομική εξουσία αποκτούν και πολιτική ( χρηματοδοτούν προεκλογικές καμπάνιες κομμάτων της αρεσκείας τους που εκπροσωπούν τα συμφέροντα τους κλπ ).
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ το σκέφτομαι τώρα που τελειώνει το επίδομα μου τον Φεβρουάριο τι θα κάνω ....ένα άγχος με έχει πιάσει ψέματα δεν θα πω .....σκέφτομαι μήπως αρχίζω να μοιράζω τα παπούτσια που φτιάχνω στην Ερμού 😅
εχεις δει καποια μαγαζια που πουλανε hand made ειδη απο τσαντες μεχρι οτιδηποτε μεχρι κολιε για παραδειγμα,θα μπορουσες να τα πουλησεις κι εκει.Ψαξτο :thumbup:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
εχεις δει καποια μαγαζια που πουλανε hand made ειδη απο τσαντες μεχρι οτιδηποτε μεχρι κολιε για παραδειγμα,θα μπορουσες να τα πουλησεις κι εκει.Ψαξτο :thumbup:
Καλε πλάκα κάνω ....τα παπούτσια που έχω φτιάξει δεν είναι φορέσιμα...είναι πιο extreme .....σήμερα ξεκίνησα και ένα αιγυπτιακό παπούτσι και είναι φανταστικό ..... κρίμα να το δώσω στην Ερμού .....κάτι άλλο πρέπει να σκεφτώ
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλε πλάκα κάνω ....τα παπούτσια που έχω φτιάξει δεν είναι φορέσιμα...είναι πιο extreme .....σήμερα ξεκίνησα και ένα αιγυπτιακό παπούτσι και είναι φανταστικό ..... κρίμα να το δώσω στην Ερμού .....κάτι άλλο πρέπει να σκεφτώ
να ανοιξεις μια σελιδα πχ φβ και να βαλεις οτι τα πουλας,σιγουρα σε καποιον θα αρεσουν και θα θελει να τα αγορασει καταλαβες :thumbup: δεν μπορω να καταλαβω προμηθευεσαι ας πουμε τα υλικα και τα δουλευεις?
Δυσκολο μου φαινεται για μενα.
Αλλα αφου το κατεχεις χρησιμοποιησε το να βγαζεις κερδος.:thumbup:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
να ανοιξεις μια σελιδα πχ φβ και να βαλεις οτι τα πουλας,σιγουρα σε καποιον θα αρεσουν και θα θελει να τα αγορασει καταλαβες :thumbup: δεν μπορω να καταλαβω προμηθευεσαι ας πουμε τα υλικα και τα δουλευεις?
Δυσκολο μου φαινεται για μενα.
Αλλα αφου το κατεχεις χρησιμοποιησε το να βγαζεις κερδος.:thumbup:
Όχι όχι τα φτιάχνω για τη σχολή που είμαι ...είναι εργασίες με ένα θέμα .....απλά επειδή τελειώνει το επίδομα τον Φεβρουάριο (μακάρι να πάρει παράταση )ψάχνω εναλλακτικές ...γιατί όπως τα ακουω τα πράγματα στον ιδιωτικό τομέα δεν .....θα είναι καθόλου εύκολα
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όχι όχι τα φτιάχνω για τη σχολή που είμαι ...είναι εργασίες με ένα θέμα .....απλά επειδή τελειώνει το επίδομα τον Φεβρουάριο (μακάρι να πάρει παράταση )ψάχνω εναλλακτικές ...
καταλαβα,οπως σου ειπα αμα ψαξεις ισως βρεις κατι που να κανεις αυτο ακριβως που θες
ευχομαι να βρεις :thumbup:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Κάτι τέτοιο θα κανωω ή θα αρχίσω να ραβω φίλες μου χαχαχα
πολυ ωραιο και αυτο και αμα τα συνδιασεις και τα 2 εισαι σουπερ.Θελω να πω θα εχεις δει σιγουρα νεες τασεις τις ξερεις,ειχα δει οτι φτιαχνουν παπουτσια τετοια σαν αυτα που μας περιεγραψες και τα κανουν εκπληκτικα και ο πελατης τα παραγγελνει μεσω ιντερνετ γιατι ξεφευγουν της βασικης γραμμης που πουλανε τα καταστηματα.Και ποιος δε θα ηθελε να φοραει κατι που να ειναι δημιουργημενο πρωτη φορα και αυτη ακριβως ειναι η ομορφια του χειροποιητου.Σε οτι αντικειμενο θες.Πχ βλεπω ωραιες τσαντες και μου αρεσουν γιατι ακριβως επειδη ειναι χειροποιητες εχουν και την εμπνευση και τη φαντασια του δημιουργου τους δεν ειναι οι κλασικες τσαντες που βλεπουμε στα περισσοτερα μαγαζια και τις εχουμε βαρεθει καταλαβες.
Κυνηγησε το το ονειρο σου! :thumbup: Και με τα ρουχα αν ξερεις,βλεπω μερικα μαγαζια εχουν να πελατεια σε αυτο ακριβως!
Οποτε never give up!:thumbup::)
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατί ρε φίλε οι πολυεθνικές προέρχονται από ξένα κράτη και προφανώς δουλεύουν για τα ξένα συμφέροντα. Από μόνες τους είναι ένας διεθνιστικος θεσμός. Για εμένα είναι κάπως υποκριτικό από την μια να μην θες έναν διεθνιστικό κόσμο όπου ο καθένας πάει όπου θέλει χωρίς σύνορα αλλά από την άλλη να υποστηρίζεις τις πολυεθνικές που δεν βλέπουν σύνορα και πάνε επίσης όπου θέλουν για τα κέρδη. Για να μη μιλήσουμε ότι εκμεταλλεύονται φτωχά κράτη και πλουτίζουν σε βάρος παιδιών ( Μπαγκλαντές, Ινδία, Αφρική κλπ ).

Εγώ επειδή βλέπω τα πράγματα από εθνικιστική ματιά και όχι από φιλελεύθερη δεν τα βλέπω όπως εσείς που είστε φιλελεύθεροι. Είμαι πιο πολύ υπέρ της ενίσχυσης της τοπικής αγοράς και των ελεύθερων επαγγελματιών. Όταν ανταγωνίζονται πολλοί μικροί μεταξύ τους είναι καλό και όχι επιβλαβές για το κράτος ενώ λίγοι αλλά δυνατοί όπως τώρα είναι δύσκολο γιατί ουσιαστικά αυτοί οι λίγοι εκτός από οικονομική εξουσία αποκτούν και πολιτική ( χρηματοδοτούν προεκλογικές καμπάνιες κομμάτων της αρεσκείας τους που εκπροσωπούν τα συμφέροντα τους κλπ ).
Ενώ τα πάς καλά πολλές φορές στραβώνεις σε κάποια πράγματα και παθαίνεις ενα μπλακ άουτ. Τα παιδιά της Ινδίας του Μπαγκλαντές της Αφρικής γενικότερα δεν έχουν κανένα λαμπρό μέλλον που τους το στερεί η πολυεθνική εταιρεία και κοιτάει να τους πατήσει κάτω για να βγάλει χρήματα εις βάρος τους.Τα παιδιά αυτά αν δεν απασχοληθούν στις εταιρείες αυτές για τον πολυ χαμηλό μισθό θα πεθάνουν απο την πείνα.Δεν είναι οτι έχουν ελεύθερο χρόνο να διαβάζουν Προύστ και να αράζουν στην πισίνα τους πρέπει με κάποιο τρόπο να επιβιώσουν και δυστυχώς ο μοναδικός τρόπος αυτός είναι απο τους ελάχιστους.Στις ίδιες χώρες πάνε και διαλύονται πολλά εμπορικά πλοία απο τις δυτικές χώρες και πουλιούνται για παλιοσίδερα με το κιλό αυτές είναι οι απασχολήσεις τους για να μπορέσουν να επιβιώσουν.Τώρα απο εκεί και πέρα οι πολυεθνικές παρόλο που λένε οτι σκοτώνουν τον ανταγωνισμό δεν ισχύει αυτό τουλάχιστον οχι πάντα μιας και πολλές φορές βελτιώνουν τον τρόπο λειτουργίας των μικρότερων επιχειρήσεων.Σκέψου ενα απλό παράδειγμα για την Amazon το γορίλα του ηλεκτρονικού εμπορίου η οποία μπορεί να έρθει και να πάρει πάνω της ως ανεξάρτητους 3d party sellers τους μικροεπιχειρηματίες της Ελλάδας.Παίρνει ενα βασικό και κύριο έξοδο των καταστημάτων πάνω της γιατί τα έξοδα μεταφοράς και αποθήκευσης προϊόντων είναι τεράστια και τους δίνει πρόσβαση σε μια διεθνή αγορά με αγοραστές απο όλα τα κράτη του κόσμου κάτι που ο μικροεπιχειρηματίας της τοπικής ελληνικής αγοράς να μην μπορούσε να κάνει εξαιτίας του κόστους ή της έλλειψης τεχνογνωσίας.
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
πολυ ωραιο και αυτο και αμα τα συνδιασεις και τα 2 εισαι σουπερ.Θελω να πω θα εχεις δει σιγουρα νεες τασεις τις ξερεις,ειχα δει οτι φτιαχνουν παπουτσια τετοια σαν αυτα που μας περιεγραψες και τα κανουν εκπληκτικα και ο πελατης τα παραγγελνει μεσω ιντερνετ γιατι ξεφευγουν της βασικης γραμμης που πουλανε τα καταστηματα.Και ποιος δε θα ηθελε να φοραει κατι που να ειναι δημιουργημενο πρωτη φορα και αυτη ακριβως ειναι η ομορφια του χειροποιητου.Σε οτι αντικειμενο θες.Πχ βλεπω ωραιες τσαντες και μου αρεσουν γιατι ακριβως επειδη ειναι χειροποιητες εχουν και την εμπνευση και τη φαντασια του δημιουργου τους δεν ειναι οι κλασικες τσαντες που βλεπουμε στα περισσοτερα μαγαζια και τις εχουμε βαρεθει καταλαβες.
Κυνηγησε το το ονειρο σου! :thumbup: Και με τα ρουχα αν ξερεις,βλεπω μερικα μαγαζια εχουν να πελατεια σε αυτο ακριβως!
Οποτε never give up!:thumbup::)
Ναι ναιι αν και σπουδάζω fashion design τύπου μου αρέσει και τα πιάνω πολύ εύκολα ...ο πατρονιστ μου είπε να παω Ιταλία μετά τις σπουδες να το προσπαθήσω γιατί κάτι βλέπει μάλλον ...αλλά πάντα στο υπόδημα το είχα πιο πολύ ....έχω πιο πολλές ιδέες χαχα περίεργες ιδέες ...έχω βαρεθεί να βλέπω τα ίδια και τα ίδια και ειδικά στα παπούτσια κλασική γόβα με μικρό τακουνάκι όλες λες και βγήκαν από εργοστάσιο ....αυτό δε μου αρέσει η εκμηδένιση της ταυτότητας του καθενός ....
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι ναιι αν και σπουδάζω fashion design τύπου μου αρέσει και τα πιάνω πολύ εύκολα ...ο πατρονιστ μου είπε να παω Ιταλία μετά τις σπουδες να το προσπαθήσω γιατί κάτι βλέπει μάλλον ...αλλά πάντα στο υπόδημα το είχα πιο πολύ ....έχω πιο πολλές ιδέες χαχα περίεργες ιδέες ...έχω βαρεθεί να βλέπω τα ίδια και τα ίδια και ειδικά στα παπούτσια κλασική γόβα με μικρό τακουνάκι όλες λες και βγήκαν από εργοστάσιο ....αυτό δε μου αρέσει η εκμηδένιση της ταυτότητας του καθενός ....
Ακριβως! :thumbup: Αν δεις στα μαγαζια εχουν τα πιο πολλα την ιδια γραμμη,σε μερικα μπορεις να δεις ας πουμε κατι που δεν κυκλοφορει καταλαβες που φαινεται ωραιο,τα περισσοτερα ειναι οπως τα ειπες σαν να βλεπεις το ιδιο παπουτσι ξανα και ξανα.Μπορεις να δουλεψεις και εκει που τα φτιαχνουν κιολας που θα υπαρχει κατι στο εξωτερικο να παρε μια ιδεα
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όταν το ΚΚΕ πάρει την εξουσία με εκλογές, να ξέρεις ότι το μόνο που δεν θα εφαρμόσει είναι κομμουνισμός...
Σύμφωνα με το καταστατικό του θα είναι και οι τελευταίες εκλογές που θα διαξεχθούν!:rolleyes:
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Ακριβως! :thumbup: Αν δεις στα μαγαζια εχουν τα πιο πολλα την ιδια γραμμη,σε μερικα μπορεις να δεις ας πουμε κατι που δεν κυκλοφορει καταλαβες που φαινεται ωραιο,τα περισσοτερα ειναι οπως τα ειπες σαν να βλεπεις το ιδιο παπουτσι ξανα και ξανα.Μπορεις να δουλεψεις και εκει που τα φτιαχνουν κιολας που θα υπαρχει κατι στο εξωτερικο να παρε μια ιδεα
Ελααα ρεεε έκατσες και το έψαξες αυτό για μενααα ....σε ευχαριστώ παρά πολυυυ !!θα το κοιταξωω
 

Νηματολάγνος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νηματολάγνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 338 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Αν το ΚΚΕ έπαιρνε την εξουσία θα έβγαζε διάταγμα για κρατικοποίηση των πάντων και κάπως έτσι θα ξεσπούσε εμφύλιος πόλεμος. Θα έμπαινε και το ΝΑΤΟ στο παιχνίδι και στο τέλος πάλι θα έχαναν οι συμμορίτες αλλά θα μας άφηναν κληρονομιά μία ρημαγμένη Ελλάδα χωρίς τίποτα όρθιο. Το μόνο είδος κομμουνισμού που πρέπει να είναι ανεκτό είναι ο ρεφορμιστικός κομμουνισμός. Το να έχεις στην Βουλή κόμμα που ξεκάθαρα δηλώνει επαναστατικό, εχθρεύεται την αστική δημοκρατία και θέλει δικτατορία του προλεταριάτου καθώς και φανερά αρνείται τα εγκλήματα του Στάλιν για τον οποίον δεν κρύβει και την αγάπη του είναι φανερό δείγμα παρακμής.

Δεν θα λύσει καμία ανεργία το ΚΚΕ. Η Παπαρήγα το είχε πει ξεκάθαρα για τις εκλογές του 2012 όταν ρωτήθηκε για το αν βγούνε " το να βγούμε είναι μία πολιτική νίκη αλλά και πάλι στα χέρια των λίγων θα μείνουν οι πλουτοπαραγωγικές πηγές, εμείς θα βγάλουμε διάταγμα αλλά το θέμα είναι ο λαός να αγωνιστεί για να τις κερδίσει ". Ο Κουτσούμπας χρόνια μετά στο σύμβολο της Ελληνικής Δημοκρατίας την Βουλή θα πει ξεκάθαρα " δεύτερη Βάρκιζα δεν θα υπάρξει ξανά ".
 

Guest 648211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά; Είναι δυνατόν να υπάρχει βύσμα εν έτει 2020 στον ΑΣΕΠ;
Έχω έναν ξάδερφο που διορίστηκε απευθείας σε υπηρεσία και ένα φίλο που παιδεύεται εδώ και καιρό.
Σημειωτέον ότι και οι δύο ήταν για την ίδια θέση και έχουν πτυχίο Οικονομικού.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παιδιά. Χωνέψτε το. Οι γνωριμίες και το πως πουλάς τον εαυτό σου είναι το Α και το Ω για να βρεις δουλειά. Κάποιοι το λένε μέσο αλλά είναι λάθος λογική.

Και εγώ ξέρω απόφοιτο λογιστικής σε ΙΕΚ 35 χρόνων να έχει επικουρική θέση στην εφορία.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Γιατί ρε φίλε οι πολυεθνικές προέρχονται από ξένα κράτη και προφανώς δουλεύουν για τα ξένα συμφέροντα. Από μόνες τους είναι ένας διεθνιστικος θεσμός. Για εμένα είναι κάπως υποκριτικό από την μια να μην θες έναν διεθνιστικό κόσμο όπου ο καθένας πάει όπου θέλει χωρίς σύνορα αλλά από την άλλη να υποστηρίζεις τις πολυεθνικές που δεν βλέπουν σύνορα και πάνε επίσης όπου θέλουν για τα κέρδη. Για να μη μιλήσουμε ότι εκμεταλλεύονται φτωχά κράτη και πλουτίζουν σε βάρος παιδιών ( Μπαγκλαντές, Ινδία, Αφρική κλπ ).

Εγώ επειδή βλέπω τα πράγματα από εθνικιστική ματιά και όχι από φιλελεύθερη δεν τα βλέπω όπως εσείς που είστε φιλελεύθεροι. Είμαι πιο πολύ υπέρ της ενίσχυσης της τοπικής αγοράς και των ελεύθερων επαγγελματιών. Όταν ανταγωνίζονται πολλοί μικροί μεταξύ τους είναι καλό και όχι επιβλαβές για το κράτος ενώ λίγοι αλλά δυνατοί όπως τώρα είναι δύσκολο γιατί ουσιαστικά αυτοί οι λίγοι εκτός από οικονομική εξουσία αποκτούν και πολιτική ( χρηματοδοτούν προεκλογικές καμπάνιες κομμάτων της αρεσκείας τους που εκπροσωπούν τα συμφέροντα τους κλπ ).
Οσο αφορα την δραση πολυεθνικων σε τριτοκοσμικες χωρες απαντησε ο @xristaras9, ουσιαστικα δεν καταλαβαινεις πως για αυτους τους ανθρωπους οι εναλλακτικες που εχουν ειναι πολυ χειροτερες, ασχετως αν με τα προτυπα του δυτικου κοσμου προκειται για απανθρωπες συνθηκες. Η ευημερια δεν ειναι ανθρωπινο δικαιωμα, αλλα μια σκαλα που πρεπει να την ανεβεις βημα-βημα και με το να καταστεφεις σκαλια της δεν θα ανεβεις πιο γρηγορα αλλα πιο αργα.
Για τα υπολοιπα που γραφεις, δεν γινεται ταυτοχρονα να θελεις επενδυσεις και να φοβασαι μην προωθουνται ξενα συμφεροντα. Δηλαδη εαν καποιοι Ιταλοι επενδυσουν ή ερθουν στην Ελλαδα για να ανοιξουν μια επιχειρηση, ποιανου τα συμφεροντα θα στηριζουν? Θα ειχε καποιο νοημα αυτο που γραφεις για τις ξενες εταιρεις που συμμετέχει το δημοσιο σε σημαντικό ποσοστό ή αυτες που έχουν σημαντικές σχεσεις με το κρατος των χωρων απο όπου προερχονται (πχ ενεργειακες Ρωσιας ή Κινεζικες), αλλα οχι σαν γενικο κανονα. Η εταιρεια εκπροσωπει τα συμφεροντα των μετοχων της και οχι της χωρας της, χωρις βεβαια να απορριπτω τις περιπτωσεις οπου θα παιξουν και πολιτικα παιχνια, αλλα ειναι αρκετα συχνο φαινομενο να ειναι και θυματα πολιτικης μαλακειας. Ειδικα στο τελευταιο δεν ειναι καθολου αστειο να εξαυλωνονται επενδυσεις αρκετων εκατομμυριων επειδη η νεα κυβερνηση μιας χωρας ηθελε να μαζεψει ψηφουλακια. Και ολα αυτα χωρις να πιασουμε το ποιανου τα συμφεροντα κοιταει ο Ελληνας επιχειρηματιας ή ακομη περισσοτερο ο πολιτικος ή πιο δυσκολα πραγματα οπως αν υπαρχει τελικα το συμφερον μιας κολλεκτιβας οπως η χωρα. Γενικοτερα, ειναι ειναι λιγo περιεργο να παραπονιεσαι για το οτι οι κακες πολευθνικες θα αγοραζουν πολιτικους, καθως ο ιδιος θελεις να υπαρχει πολιτικη εξουσια την οποια θα χρησιμοποιεις για τους δικους σου λογους, ο ιδιος δημιουργησες το προβλημα. Μια αλλη λυση ειναι να περιοριστει η εξουσια των πολιτικων, αλλα αυτο δεν πολυαρεσει
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Paidia? Einai dinaton na yparxei bisma en etei 2020 ston ASEP?
exo ena xaderfo pou dioristike apeftheias se ypiresia kai ena filo poy pedevete edo kai kairo.
Simioteon oti kai oi duo itan gia tin idia thesi kai exoyn ptuxio oikonomikou.
welcome to Greece!Live your myth! :clapping: και καπως ετσι εμαθες πως λειτουργει το συστημααααα:laugh:
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Παιδιά. Χωνέψτε το. Οι γνωριμίες και το πως πουλάς τον εαυτό σου είναι το Α και το Ω για να βρεις δουλειά. Κάποιοι το λένε μέσο αλλά είναι λάθος λογική.

Και εγώ ξέρω απόφοιτο λογιστικής σε ΙΕΚ 35 χρόνων να έχει επικουρική θέση στην εφορία.
Γνωριμιες σημαινει να εχεις επαγγελματικο δικτυο, δηλαδη ατομα με τα οποια εχεις δουλεψει η σπουδασει μαζι και αναγνωριζουν την αξια σου, το οποιο μπορει να σου ανοιξει πορτες σε επαγγελματικες ευκαιριες και εξελιξη. Χωρις προυπαρχουσες και απαραιτητες δεξιοτητες ομως αυτες οι γνωριμιες δεν μπορουν να κανουν πολλα αφου φυσικα κανεις νοημων ανθρωπος δε θα εγγυηθει η θα ρισκαρει την υποληψη του για καποιον που δεν ειναι σιγουρος για την αξια του.

Βυσμα, απο την αλλη, σημαινει να εχω τον θειο μου στο υπουργειο η το δημαρχειο και να με βαζει απο την πισω πορτα στη δημοσια υπηρεσια, ενω δεν ξερω πως ανοιγει ο υπολογιστης. Οταν αυτο γινεται στο Δημοσιο (οπου σχεδον παντα εκει γινεται) και τους βυσματιες τους πληρωνουμε ολοι οι υπολοιποι, ειναι λογικο να υπαρχουν και οι αντιστοιχες αντιδρασεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top