ΜΜΕ: Ποια ελληνική εφημερίδα είναι η πιο αντικειμενική;

ΜΜΕ: Ποια ελληνική πολιτική εφημερίδα είναι η πιο αντικειμενική;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Τα Νέα

  • Δημοκρατία

  • Έθνος

  • Βραδυνή

  • Το Παρόν

  • Kontra News

  • Εθνικός Κήρυξ

  • Εστία

  • Μπαμ στο Ρεπορτάζ

  • Η Εφημερίδα των Συντακτών

  • Ελεύθερη Ώρα

  • Documento

  • Η Καθημερινή

  • Η Αυγή

  • Ο Ριζοσπάστης

  • Deal

  • Το Παρασκήνιο

  • Στο Καρφί

  • Το Ποντίκι

  • Η Άποψη

  • Τα Παραπολιτικά

  • Espresso

  • Real News

  • Το Πρώτο Θέμα

  • Το Βήμα

  • Star Press

  • Δρόμος της Αριστεράς

  • On Time

  • Political

  • Άλλη

  • Καμία - όλες ίδιες είναι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.
Από τα αριστερά η καλύτερη ως τώρα φαίνεται να είναι η εφημερίδα των Συντακτών. Που κινείται βέβαια ουσιαστικά σε ίδιο άξονα με την ΕΣΤΙΑ. Και αυτή ανεξάρτητη μεν αριστερή Προοδευτική εφημερίδα αλλά εμμέσως πλην σαφώς κρατάει μια φιλική "σχέση" με τον ΣΥΡΙΖΑ. Και εν αντιθέσει με την ΕΣΤΙΑ και για αυτούς για όλα τα στραβά πάντα φταίει μόνον η ΝΔ και όλοι οι άλλοι αθώοι. Κινούνται στην ίδια λογική με την ΕΣΤΙΑ αλλά σε αντίθετη μεριά. Από αριστερά εκτιμώ λόγω ιστορίας τον Ριζοσπάστη που είναι από το 1918 και τουλάχιστον το λέει ανοικτά ότι είναι όργανο του ΚΚΕ ( δεν το παίζει ανεξάρτητη εφημερίδα ) αν και η αρθρογραφία τους είναι κουραστική γιατί επαναλαμβάνεται συνεχώς σε κάθε φύλλο. Και η Αυγή που είναι από το 1952 από την ΕΔΑ ( Ενιαία Δημοκρατική Αριστερά ) και σήμερα στον ΣΥΡΙΖΑ.
Η Efsyn αβαντάρει φουλ τον ΣΥΡΙΖΑ και λίγο το ΜΕΡΑ25. Ο ''Ριζοσπάστης'' έχει περάσει περισσότερο στην ιστορία και έχει συμβολικό χαρακτήρα για την κομμουνιστική αριστερά, αλλά ως εκεί...αν τη διαβάζεις νομίζεις ότι έχουμε μείνει στο 1960 και σε μετεμφυλιακό κλίμα...έχει επίσης ξύλινη γλώσσα και το λεξιλόγιο-πρωτοσέλιδα επαναλαμβάνονται συνεχώς. Πραγματικά, την εφημερίδα αυτή μόνο μέλη του ΚΚΕ και της ΚΝΕ μπορούν να τη διαβάσουν, ούτε καν κεντροαριστεροί ή προοδευτικοί αριστεροί
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,173 μηνύματα.
Δεν ξέρω πάρα πολλά από εφημερίδες...
Γενικά καθεμιά υποστηρίζει μια παράταξη.

Πάντως πιστεύω ότι η καθημερινή έχει ένα επίπεδο όπως και το βήμα.
Το επίπεδο είναι το ήμισυ του παντός.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,153 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καμιά εφημερίδα δεν είναι αντικειμενικη. Όλες έχουν την πλάτη που τις στηρίζει.
Ας μην απατωμεθα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ζήτημα αντικειμενικότητας τίθεται μόνο στα πολιτικά θέματα - στα υπόλοιπα, πχ μια ποινική υπόθεση, κατά κανόνα τα γεγονότα παρουσιάζονται όπως είναι.

Στα πολιτικά ωστόσο ούτε θεμιτό ούτε δυνατό είναι να είναι κανείς αμερόληπτος. Αδύνατο γιατί ο κάθε αρθρογράφος έχει ήδη σχηματιστεί ιδεολογικά και πάντα θα υπεισέρχονται λεπτές υποκειμενικές ερμηνείες. Μη θεμιτό επειδή η πολιτική είναι πεδίο όπου ενδημεί η αντιπαράθεση και αυτό δεν είναι κακό. Ο τύπος έχει λειτουργικά έντονο πολιτειακό χαρακτήρα και πρέπει να τοποθετείται ανοιχτά στα πολιτικά ζητήματα.

Το ζητούμενο λοιπόν δεν είναι η αντικειμενικότητα εκ μέρους της εφημερίδας, αλλά η μετριοπάθεια και το επίπεδο όπως είπαν και άλλοι. Αυτό καλώς ή κακώς το έχει μονάχα η Καθημερινή, παρόλο που δε με εκφράζει πολιτικά.

Το ιδανικό της αντικειμενικότητας είναι σημαντικό σε γενικότερο επίπεδο, δλδ να υπάρχει ποικιλία εφημερίδων με πολυπρισματική ιδεολογική θέαση των πολιτικών θεμάτων. Στο εξατομικευμένο επίπεδο της εκάστοτε εφημερίδας, όπως ξαναείπα, νομίζω ούτε εφικτό ούτε επιθυμητό είναι.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Κρίνοντας αμερόληπτα καμία. Ό, τι ισχύει για τα τηλεοπτικά κανάλια ισχύει και για τις εφημερίδες. Πουθενά δεν βρίσκεις αντικειμενική ενημέρωση. Ίσως στο διαδίκτυο και στο ραδιόφωνο είναι ελαφρώς καλύτερη η κατάσταση.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ποια ειναι η πιο αντικειμενική εφημερίδα που μπορώ να διαβάζω γιατί τους έχω βαρεθεί όλους ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,685 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσουν η Καθημερινή για πολιτική και η Naftemporiki για οικονομική ενημέρωση.

Από ξένες διαβάζω The Guardian και Financial Times που είναι βρετανικές εφημερίδες και οι 2.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
Αντικειμενική και εφημερίδα δεν υπάρχει. Η Καθημερινή έχει γίνει de facto κυβερνητική εφημερίδα.

Και η αγαπημένη μου ΕΣΤΙΑ πλέον έχει περάσει στα χέρια του φανατικού καραμανλικού Μανώλη Κοττάκη που τα άρθρα του και στην "ΕΣΤΙΑ" και στην πιο δεξιά "Δημοκρατία" είναι συνήθως απογοητευτικά και υπάρχει μια μεγάλη προσπάθεια ηρωοποίησης και του Κωνσταντίνου Καραμανλή αλλά και του Κώστα Καραμανλή ( 2004-2009 ). Είναι μεν αντικυβερνητική αλλά έτσι όπως γράφονται τα άρθρα της περισσότερο για εσωκομματική αντιπολίτευση κατά των μητσοτάκηδων μοιάζουν υπέρ της καραμανλικής σέκτας της Νέας Δημοκρατίας παρά ως μια αντικειμενική και ουδέτερη σκοπιά.

Οι εφημερίδες όλων των χώρων είναι απογοητευτικές.

Και εν τάξει τώρα δεν θα μπω καν στο κόπο να αναφέρω εφημερίδες όπως "Ριζοσπάστης", "Αυγή", "Πριν", " Documento " για την (ακρο)αριστερά και "Ελεύθερη Ώρα", "Μακελειό", "Στόχος" για την ακροδεξιά γιατί εν τάξει αυτές οι εφημερίδες είναι meme. Δεν νομίζω να μπορεί νοήμων άνθρωπος να διαβάσει τέτοια πράγματα.

Από εκεί και έπειτα υπάρχει μια αριστερή εφημερίδα των Συντακτών που για όλα κατηγορεί την Νέα Δημοκρατία και de facto είναι συριζαϊίκή και από την άλλη έχεις μια ΕΣΤΙΑ που απλά κατηγορεί για όλα το ΠΑΣΟΚ και τον ΣΥΡΙΖΑ και de facto είναι εσωκομματική αντιπολίτευση καραμανλικών της Νέας Δημοκρατίας. Εν τάξει απογοήτευση από όπου και να το πιάσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,685 μηνύματα.
Για εμένα δεν υπάρχει καλύτερη εφημερίδα από την Financial Times για πολλούς λόγους. Προσωπικά την διαβάζω καθημερινά, ενώ ταυτόχρονα έχω κατεβάσει και το Application. Βέβαια είναι 100% οικονομική εφημερίδα και ίσως δεν αρέσει σε όλους.

82DE7E6F-54FC-4F8D-A6B1-924131879A86.png


887582B2-758C-4726-BA7B-CD39936083B0.jpeg
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν υπάρχει,εαν θέλεις αντικειμενική ενημέρωση πρέπει να διαβάζεις εφημερίδες όλων των απόψεων.Απο αναρχοαριστερες μέχρι κ δεξιές.Εγω αν κ διαβάζω κυρίως εφσυν,θυμάμαι όταν ξεκίνησε ο πόλεμος με την Ουκρανία,είχα μπε στο σάιτ της Χ.Α από περιέργεια να δω τι γράφουν.Διαπιστωσα τότε μια αρκετά αντικειμενική ανάλυση της κατάστασης,δε ξαναμπήκα από τότε,αλλά κοίτα να δεις.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καθαρά αντικειμενική, αλλά νομίζω η λιγότερη μεροληπτική είναι η καθημερινή. Είναι και η πιο σοβαρή θα έλεγα, για τα δεδομένα της χώρας. Για τα Τέμπη ήταν φανερά επικριτική ως προς την επικοινωνιακή διαχείριση του Πρωθυπουργού. Παραμένει βέβαια συντηρητική κεντροδεξιά και αρκετά στεγνή εφημερίδα, οπότε προσωπικά δε μου αρέσει, αλλά τουλάχιστον δεν πέφτει στο επίπεδο άλλων δεξιών εφημερίδων.

Παλιά είχα το Βήμα αρκετά ψηλά, αλλά πλέον είναι ξεκάθαρα φιλοκυβερνητική φυλλάδα. Τρίζουν τα κόκκαλα του Λαμπράκη.

Η Εφημερίδα των Συντακτών είναι η πιο σοβαρή αριστερή, έχει καλά ρεπορτάζ, αλλά πολλές φορές φανερά απλουστεύει και περιορίζεται σε διαρκή αντίλογο. Δεν την είχα αγοράσει επί Σύριζα οπότε δεν ξερω αν μεροληπτούσε τότε.

Η Εστία είναι αξιόλογη, όμως φανερά καραμανλική και "πατριωτική".

Νομίζω αυτές είναι οι 4 πιο σοβαρές, οι υπόλοιπες τύπου πρώτο θέμα, παραπολιτικά, ελεύθερος τύπος που έχουν πρωτοσέλιδα τύπου "γνωρίστε τα υποψήφια στις εκλογές γαλάζια στελέχη" είναι φυσικά άθλιες.

Όπως είπαν και πιο πάνω, καλύτερα να αγοράζει κανείς διάφορες εφημερίδες. Αν μένει στη μία σίγουρα σε κάποιο βαθμό χειραγωγείται.
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καθαρά αντικειμενική, αλλά νομίζω η λιγότερη μεροληπτική είναι η καθημερινή. Είναι και η πιο σοβαρή θα έλεγα, για τα δεδομένα της χώρας. Για τα Τέμπη ήταν φανερά επικριτική ως προς την επικοινωνιακή διαχείριση του Πρωθυπουργού. Παραμένει βέβαια συντηρητική κεντροδεξιά και αρκετά στεγνή εφημερίδα, οπότε προσωπικά δε μου αρέσει, αλλά τουλάχιστον δεν πέφτει στο επίπεδο άλλων δεξιών εφημερίδων.

Παλιά είχα το Βήμα αρκετά ψηλά, αλλά πλέον είναι ξεκάθαρα φιλοκυβερνητική φυλλάδα. Τρίζουν τα κόκκαλα του Λαμπράκη.

Η Εφημερίδα των Συντακτών είναι η πιο σοβαρή αριστερή, έχει καλά ρεπορτάζ, αλλά πολλές φορές φανερά απλουστεύει και περιορίζεται σε διαρκή αντίλογο. Δεν την είχα αγοράσει επί Σύριζα οπότε δεν ξερω αν μεροληπτούσε τότε.

Η Εστία είναι αξιόλογη, όμως φανερά καραμανλική και "πατριωτική".

Νομίζω αυτές είναι οι 4 πιο σοβαρές, οι υπόλοιπες τύπου πρώτο θέμα, παραπολιτικά, ελεύθερος τύπος που έχουν πρωτοσέλιδα τύπου "γνωρίστε τα υποψήφια στις εκλογές γαλάζια στελέχη" είναι φυσικά άθλιες.

Όπως είπαν και πιο πάνω, καλύτερα να αγοράζει κανείς διάφορες εφημερίδες. Αν μένει στη μία σίγουρα σε κάποιο βαθμό χειραγωγείται.
Από εμπειρία, τα άρθρα της Καθημερινής είναι καλογραμμένα, ποικίλου ενδιαφέροντος, αλλά ενίοτε παρατηρώ παραβιάζει τη δεοντολογία. Αρκετές φορές ενημερώνομαι από το The Press Project, αρκετά ανεξάρτητη πηγή φαίνεται.

Ο ελληνικός τύπος γενικά χειραγωγείται αδιαλείπτως. Ερευνήστε και αμφισβητήστε κυρίως όσους εμπιστεύεστε περισσότερο. Δοκίμασα να καταστρώσω μια προσέγγιση για την υπέυθυνη ανάγνωση στο άρθρο μου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,112 μηνύματα.
1000 συγνωμη που δεν τεινουν προς ΧΑ
Δεν καταλαβαίνω τον συσχετισμό σου. Απάντησα στο ανεξάρτητη. Δεν με νοιάζει σε ποιον τείνουν. Η Ελεύθερη Ώρα τείνει προς Εθνικό Κόμμα ΕΛΛΗΝΕΣ ( δίνει και στήλη στον Κασιδιάρη ) και δεν έχω αγοράσει φύλλο της ποτέ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τον συσχετισμό σου. Απάντησα στο ανεξάρτητη. Δεν με νοιάζει σε ποιον τείνουν. Η Ελεύθερη Ώρα τείνει προς Εθνικό Κόμμα ΕΛΛΗΝΕΣ ( δίνει και στήλη στον Κασιδιάρη ) και δεν έχω αγοράσει φύλλο της ποτέ.
Ανεξαρτητη ειναι.Κια μαλιστα χρηματοδοτηται απο τους ιδιους.Ποση πιο ανεξαρτησια;
Απλα τα γεγονοτα ειναι οπως τα λενε..αυτο συνηθως βλαπτει την δεξια.Λογικο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Καμία. Προτιμώ πρωταρχικές πηγές. Από ΜΜΕ το πιο αντικειμενικό ήταν το original mega πριν το καταστρέψει ο ΣΥΡΙΖΑ. Τωρα με διαφορά ΕΡΤ και η ιστοσελίδα της.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Αντικειμενική και εφημερίδα δεν υπάρχει. Η Καθημερινή έχει γίνει de facto κυβερνητική εφημερίδα.

Και η αγαπημένη μου ΕΣΤΙΑ πλέον έχει περάσει στα χέρια του φανατικού καραμανλικού Μανώλη Κοττάκη που τα άρθρα του και στην "ΕΣΤΙΑ" και στην πιο δεξιά "Δημοκρατία" είναι συνήθως απογοητευτικά και υπάρχει μια μεγάλη προσπάθεια ηρωοποίησης και του Κωνσταντίνου Καραμανλή αλλά και του Κώστα Καραμανλή ( 2004-2009 ). Είναι μεν αντικυβερνητική αλλά έτσι όπως γράφονται τα άρθρα της περισσότερο για εσωκομματική αντιπολίτευση κατά των μητσοτάκηδων μοιάζουν υπέρ της καραμανλικής σέκτας της Νέας Δημοκρατίας παρά ως μια αντικειμενική και ουδέτερη σκοπιά.

Οι εφημερίδες όλων των χώρων είναι απογοητευτικές.

Και εν τάξει τώρα δεν θα μπω καν στο κόπο να αναφέρω εφημερίδες όπως "Ριζοσπάστης", "Αυγή", "Πριν", " Documento " για την (ακρο)αριστερά και "Ελεύθερη Ώρα", "Μακελειό", "Στόχος" για την ακροδεξιά γιατί εν τάξει αυτές οι εφημερίδες είναι meme. Δεν νομίζω να μπορεί νοήμων άνθρωπος να διαβάσει τέτοια πράγματα.

Από εκεί και έπειτα υπάρχει μια αριστερή εφημερίδα των Συντακτών που για όλα κατηγορεί την Νέα Δημοκρατία και de facto είναι συριζαϊίκή και από την άλλη έχεις μια ΕΣΤΙΑ που απλά κατηγορεί για όλα το ΠΑΣΟΚ και τον ΣΥΡΙΖΑ και de facto είναι εσωκομματική αντιπολίτευση καραμανλικών της Νέας Δημοκρατίας. Εν τάξει απογοήτευση από όπου και να το πιάσεις.
Ωραία...
Όποτε λίγο απ'όλα κι άντε βγάλε συμπέρασματα
Απλώς θυμώνω πολυ πολλες φορες
Και τηλεόραση δε βλέπω παρα ελάχιστα
Εκεί ότι χειρότερο
Απλώς θέλω αντικείμενικη ενημέρωση αλλά δυστυχώς όλοι βάζουν τις πινελιες τους
Κρίμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καμία. Προτιμώ πρωταρχικές πηγές. Από ΜΜΕ το πιο αντικειμενικό ήταν το original mega πριν το καταστρέψει ο ΣΥΡΙΖΑ. Τωρα με διαφορά ΕΡΤ και η ιστοσελίδα της.
Όταν λες πρωταρχικες πηγες;
Γιατι η ΕΡΤ βαλτη δεν είναι κι αυτή ;
Αφου ειναι του δημοσίου ;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top