Μήπως τελικά μόνο έτσι θα "ξυπνησουμε";

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το θεμα σε πρωτη βαση το ανοιξα με αφορμη μια ξενη (Βρετανικη) διαφημιση που "κυκλοφορει" και εχει σκοπο να μας παρουσιασει με πιο ωμό...πιο αμεσο και πιο εντονο τροπο την υποχρεωση ολων μας οταν βρισκομαστε πισω απο το τιμονι να μην κανουμε ηλιθιοτητες...
Να μην κανουμε "ταρζανιες" και να καταλαβουμε οτι δεν ειμαστε μονοι στον δρομο.

Παρακατω θα σας παραθεσω το link για την διαφημιση αλλα προειδοποιω απο τωρα πως δεν ειναι του τυπου "τραβαω ελαφρια το αυτακι"...
Δεν εχει σχεση με αλληγορικα νοηματα...δεν δειχνει ποτηρια να σπανε, δειχνοντας ετσι οτι το αλκοολ σκοτωνει...
Ειναι ενα "μικρο "χαστουκι".

Ταπεινη μου γνωμη ειναι να την δειτε ολοι.Καλο θα σας κανει και καλο θα μας κανει.
Απο την αλλη εαν πιστευετε οτι ειστε ευαισθητοι αποφυγετε την.(εγω δεν την θεωρω τοσο σκληρη πια)

Υπουργειο Μεταφορων Χωρας Εξωτερικου-Διαφημιση


Και επειδη δεν εχω σκοπο να σταματησω εδω, σας παραθετω και την απιστευτη ιστορια της Jacqueline η οποια ειχε την ατυχια να μην πεθανει σε αυτοκινηστικο δυστυχημα που ΔΕΝ προκαλεσε η ιδια...
Αλα ενας νεαρος οδηγος που ειχε πιει...
Οι εικονες της καποτε πανεμορφης κοπελας προτεινω να χαραχτουν βαθεια μεσα στο μυαλο μας οπως εχει γινει με εμενα απο τοτε που προωτοειχα διαβασει την ιστορια της....(οχι προσφατα)
Το καποτε πανεμορφο κοριτσι με τα υπεροχα εκφραστικα ματια,την γεματη ονειρα ζωη της και το ζεστο χαμογελο, μεσα σε μια νυχτα τα εχασε ολα...
ΔΥΣΤΥΧΩΣ η μοιρα της επαιξε ασχημο παιχνιδι και επεζησε το δυστυχημα στο οποιο ο "πρωταγωνιστης" αποφασισε να μπει πισω απο το τιμονι οντας νεος,απειρος και μεθυσμενος...
Πλεον τιποτα δεν θυμιζει εκεινη την κοπελα...Δεν υπαρχει χαμογελο,δεν υπαρχουν ονειρα...δεν υπαρχει τιποτα!
ΚΑΙ ΕΔΩ οι εικονες ειναι σκληρες.
ΔΕΝ ειναι οι σκληροτερες που υπαρχουν αλλα ειναι αρκετες για μια γενικη ιδεα.
https://www.co-voiturage.fr/modules.php?name=AvantGo&file=print&sid=1935

Και ρωταω...μηπως τελικα θα πρεπει να αρχισουμε και να αρχισουν τα ΜΜΕ να μας περνανε την καθαρη εικονα και μαλιστα χαστουκιζοντας μας και οχι χαιδευοντας μας το αυτι?
Μηπως ειναι καιρος να ξυπνισουμε ολοι μας και να αναλογιστουμε ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?
Μηπως τελικα η φυση του ανθρωπου ειναι τετοια που περναει στο "ντουκου ακομα" και αυτες τις πιο σκληρες προειδοποιησεις...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μου σηκώθηκε η τριχα..:/:
Μαλλον τα "χαστούκια" να βοηθησουν περισσοτερο.

Εχω παρατηρησει οτι οταν περναμε απο ενα μερος που εγινε ατυχημα τοτε φοβομαστε να τρεξουμε μετα ή να κανουμε την οποιαδηποτε εξυπναδα.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα αυτοκινητο καρφομενο σε μια κολονα και να εχει γινει λιωμα.Μεχρι να παω σπιτι ουτε που σκεφτηκα να περασω τα 60km.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Μου σηκώθηκε η τριχα..:/:
Μαλλον τα "χαστούκια" να βοηθησουν περισσοτερο.

Εχω παρατηρησει οτι οταν περναμε απο ενα μερος που εγινε ατυχημα τοτε φοβομαστε να τρεξουμε μετα ή να κανουμε την οποιαδηποτε εξυπναδα.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα αυτοκινητο καρφομενο σε μια κολονα και να εχει γινει λιωμα.Μεχρι να παω σπιτι ουτε που σκεφτηκα να περασω τα 60km.
μετα απο μια βδομαδα το ξεχναμε ομως:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μπράβο σου που τα δίχνεις αυτά, σκληροι είμαστε και πρέπει να μαλακώσουμε λίγο, πολλοι έχουν την εντύπωση ότι το ατύχημα και το γκάζι είναι αστείο, πράγματι όλοι θέλουμε χαστούκια, να καταλάβουμε ότι πρέπει όλοι να προσπαθούμε να είμαστε ασφαλείς:)

Λυπάμε για το δέυτερο λίνκ άλλα ποιο καλά σκληρή διαφήμηση παρα τα αποτελέσματα που έδειξε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μακάρι να έκανε κάτι τέτοια και το δικό μας υπουργείο...

Κάαατι είχαν κάνει, τότε που είχαν τοποθετήσει κάτι τρακατισμένα αμάξια στις λεωφόρους της Αθήνας... Που και πάλι τίποτα δεν είναι...

Όλοι θεωρούμε ότι δε μας αφορά, γι' αυτό πατάμε έτσι απλά το γκάζι.

"έλα μωρέ, είναι επαρχία, τι θα προκύψει στην εξοχή;"
"τι ήπια, δε με πιάνει εμένα άλλωστε το ποτό"...

κλπ...

Αίσχος, για όλους όσους περιφρόνησαν την ασφάλεια των άλλων.

μετα απο μια βδομαδα το ξεχναμε ομως:(

Γι' αυτό, συνέχεια πρέπει να μας τα θυμίζουν αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μετα απο μια βδομαδα το ξεχναμε ομως:(

Δυστυχώς ναι..Γι αυτο ειναι προτιμοτερο το "χαστουκι!"
Αλλα εως ποτε;Καποια στιγμη πρεπει να αποκτησουμε σωστη συμπεριφορα σαν οδηγοι οταν πιανουμε το τιμονι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Στη Ρόδο β'αζουν παντού αμάξια τρακαρισμένα και έχουν φώτο με διάφωρα ατυχήματα, μπορώ να πώ η καλύτερη προτοβουλεία, και όπου έχει λουλουδια απο θανατηφόρο ατύχημα βάζουν φωτο με το πώς έγιναν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πω πω Μάριε.. δάκρυσα. Τι διαφήμιση ήταν αυτή; Και τι φωτογραφίες; Χριστέ μου, θα αυτοκτονούσα και στις δύο περιπτώσεις, ειδικά στην δεύτερη! :'(:'(

Να τον κρατάω αγκαλιά και να τον φιλάω και να τον σκοτώσει ένα αμάξι ενώ ειναι αγκαλιά μου; :'(:'( Ή να γίνω σαν την Ζακλίν; :'(:'(

Αλλά δεν καταλαβαίνουν.. οι ασυνείδητοι οδηγοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα γμτ τους!! Βασικά δεν χρειάζεται καν να είσαι ασυνειδήτος, αρκεί απλά να μη σκεφτείς τι μπορεί να συμβεί!

Και ο Θοδωρής πήγε με 200 στην Εθνική μια μέρα που με πήρε ο ύπνος και ακόμα και τώρα είναι περήφανος για αυτό.. και υπόψιν ο Θοδωρής επειδή έχει τρία παιδιά είναι από τους πιο προσεκτικούς και καλούς οδηγούς που ξέρω. Αλλά ναι, η κακιά η ώρα είναι η κακιά η ώρα. Αν πεταγόταν ένας σκύλος;.. :no:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Την ειχα δει πριν απο λιγο καιρο και μετα την πρωτη φρικη αυτο που σκεφτομουν ειναι πως οταν κατι παει στραβα σκεφτομαστε πως αν ΕΚΕΙΝΟ δεν ειχε γινει ΕΤΣΙ, για ΕΝΑ δευτερολεπτο θα την ειχαμε γλιτωσει, αν δεν ειχα στριψει απο εκει ισως να...κλπ κλπ κλπ... Και δεν σκεφτομαστε πως ισως πολλες συμπτωσεις εχουν βοηθησει ωστε τωρα να ειμαστε ζωντανοι. Κι ισως αυριο λεμε "αν χτες ειχα παρει ταξι αφου ηπια/πηγαινα με 80 αντι για 130 τωρα θα ειχα ποδια."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Στη Ρόδο β'αζουν παντού αμάξια τρακαρισμένα και έχουν φώτο με διάφωρα ατυχήματα, μπορώ να πώ η καλύτερη προτοβουλεία, και όπου έχει λουλουδια απο θανατηφόρο ατύχημα βάζουν φωτο με το πώς έγιναν:)
ναι το εχω δει καλο.... για να δουμε

Πω πω Μάριε.. δάκρυσα. Τι διαφήμιση ήταν αυτή; Και τι φωτογραφίες; Χριστέ μου, θα αυτοκτονούσα και στις δύο περιπτώσεις, ειδικά στην δεύτερη! :'(:'(

Να τον κρατάω αγκαλιά και να τον φιλάω και να τον σκοτώσει ένα αμάξι ενώ ειναι αγκαλιά μου; :'(:'( Ή να γίνω σαν την Ζακλίν; :'(:'(

Αλλά δεν καταλαβαίνουν.. οι ασυνείδητοι οδηγοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα γμτ τους!! Βασικά δεν χρειάζεται καν να είσαι ασυνειδήτος, αρκεί απλά να μη σκεφτείς τι μπορεί να συμβεί!

Και ο Θοδωρής πήγε με 200 στην Εθνική μια μέρα που με πήρε ο ύπνος και ακόμα και τώρα είναι περήφανος για αυτό.. και υπόψιν ο Θοδωρής επειδή έχει τρία παιδιά είναι από τους πιο προσεκτικούς και καλούς οδηγούς που ξέρω. Αλλά ναι, η κακιά η ώρα είναι η κακιά η ώρα. Αν πεταγόταν ένας σκύλος;.. :no:
καγιρακι δυστηχος δεν σκεφτονται ολοι ετσι... εδω εχω ενα γνωστο που εχουν πεθανει 3 φιλοι του κ οχι απλα φιλοι,κολλητη κ συνετεροι κ σε διαφορετικα ατυχηματα κ συνεχιζει κ κανει κοντρες με την μιχανη...

ο δικος μου θα παρει σε λιγες μερες μιχανη κ εχω σκυλοανχοθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Τραγικα και τα δυο...
πωπω...

δεν ειναι διαφημιση παντως αυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*marouli*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία με τα κιτρινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Απίστευτο...
Ανατρίχιασα...

Τέτοιες διαφημίσεις μας χρειάζονται κι εμας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Την ειχα δει πριν απο λιγο καιρο και μετα την πρωτη φρικη αυτο που σκεφτομουν ειναι πως οταν κατι παει στραβα σκεφτομαστε πως αν ΕΚΕΙΝΟ δεν ειχε γινει ΕΤΣΙ, για ΕΝΑ δευτερολεπτο θα την ειχαμε γλιτωσει, αν δεν ειχα στριψει απο εκει ισως να...κλπ κλπ κλπ... Και δεν σκεφτομαστε πως ισως πολλες συμπτωσεις εχουν βοηθησει ωστε τωρα να ειμαστε ζωντανοι. Κι ισως αυριο λεμε "αν χτες ειχα παρει ταξι αφου ηπια/πηγαινα με 80 αντι για 130 τωρα θα ειχα ποδια."

Respect... Πόσο δίκιο έχεις...

:bounce::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
συνχαριτηρια παντος μαριε που σκεφτηκες να μας τα διξεις... ισως μπορει να ειναι κ το ποιο καλο θεμα για μενα απο ολα ... κ να παρουμε τουλαχιστον απο εδω μεσα το 10% κατι κ να βαλουμε μυαλο θα ειναι μεγαλο κατορθωμα

μπραβο μαριε κ παλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αυτή τη διαφήμηση μου την είχαν στείλει σε μέιλ πριν μια βδομάδα περίπου και ακόμα την σκέφτομαι. Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως να είναι αυτό που χρειάζεται για να ξυπνήσουν κάποιοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Φοβερη η διαφημιση, και σοκ η Jaqueline(την ειχα δει πριν πολλα χρονια πρωτη φορα, αλλα καθε φορα που το βλεπω με πιανει ενα σφιξιμο).
Δυστυχως νομιζω οτι ο κλασικος καγκουρας που θα κανει κοντρες στα λιμανακια και θα τρεχει σαν παλαβος μες στην πολη δε θα ευαισθητοποιηθει καθολου απο κατι τετοιο. Δες κι αυτο που εχει και κοινο https://www.youtube.com/watch?v=VcYIIo8azv0 . Αν επαιρνε παραμαζωμα και το μηχανακι θα κανανε παρτυ.
Ελπιζω μονο αυτα τα ζωα να κανουν κακο μονο στον εαυτο τους τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Την εχω δει μερες αυτην την διαφημιση..

Οπως και καποιες αλλες παρομοιες.. Σε πιο.. σοφτ εκδοσεις.

https://www.youtube.com/watch?v=_z8Mnf22D30

https://www.youtube.com/watch?v=v_AMEYsBxZA

https://www.youtube.com/watch?v=lsJs4AYa8sU

https://www.youtube.com/watch?v=OsHL30Z60kg

https://www.youtube.com/watch?v=Qm8yyl9ROEM


Και δυστυχως, ΔΕΝ ειναι υπερβολικα βιντεο. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σιχαίνομαι την ταχύτητα, σιχαίνομαι τους επιδειξιομανής…
… το να τρέχεις και να ρισκάρεις την ζωή σου μπορεί να είναι σεβαστή προσωπική επιλογή…το να απειλείς την ζωή μου δεν είναι τίποτα παρα ένα έγκλημα… και δεν ξέρω γιατί δεν το αντιμετωπίζουμε σαν έγκλημα…δηλαδή... αυστηρότατα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BadGuy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Καλά κάνουμε και τα δείχνουμε μπας και βάλουν μυαλό οι κάθε είδους ανεγκέφαλοι που οδηγούν λες τρέχουν σε ράλλυ.Παλιά νόμιζα ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο τραγικά.Τώρα όμως που έχω δίπλωμα μπορώ να δω τι σόι οδηγική συμπεριφορά έχουμε σαν λαός.Οι ταρζανιές που έχω δει στο δρόμο δεν περιγράφονται!Πάντως οι εικόνες ήταν όντως σοκαριστικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
το ειδα εχθες απο το σπιτι τις μικρης, φρικαρα με την διαφημηση λεμε, και ναι ειναι καιρος να ξυπνησουμε - ΟΛΟΙ - αυτα που δειχνει η διαφημηση ειναι πραγματικα και συμβαινουν στην ζωη καθημερινα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top