Μία σου και μία μου;

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου και περίπου έτσι λειτουργω, εκφράζομαι ως ένα σημείο τουλάχιστον..
Θεωρώ ότι αν είναι ξεκάθαρο για τον εαυτό σου μπορείς να το επικοινωνήσεις όμορφα, ευγενικά και να αφήσεις μια ίσως γλυκιά νότα. Αν όμως είσαι μπερδεμένος ίσως εκεί να το εκφραζεις με σκληρό τρόπο, πιο άμεσο και ψυχρό.

Μου έχει τύχει να εξαφανιστούν από την ζωή μου 2 φίλοι. Δεν γνωρίζω τον λόγο, δεν έμαθα ποτέ αλλά κατάλαβα μετά από αρκετό διάστημα ότι είτε περνούσαν κάτι δύσκολο είτε είχαν κάποιο θέμα μαζί μου και ήταν αδύνατον να το εκφράσουν. Τους συμπονεσα και πότε μα ποτέ δεν σκέφτηκα ούτε αισθάνθηκα κάτι κακό για το πρόσωπο τους.Γενικα το έχω αυτό, ότι και να μου έχει κάνει ο άλλος δείχνω κατανόηση και πότε δεν κατηγορώ πάρα προσπαθώ να δω τι δεν πήγε καλά με εμανα.
Με τον ένα μιλάμε σήμερα κανονικά αλλά εχουμε αλλού είδους σχεση. Όταν ρώτησα γιατί εξαφανίστηκε δεν μου εξήγησε αλλά μου ζήτησε συγγνώμη και αυτό ήταν. Κατάλαβα ότι περνούσε μια φάση πιθανόν και ήταν αποδεκτό αυτό για εμένα..
Το χω περασει κι εγω πολλες φορες.
Βεβαια καποιοι οχι μονο δεν μου ειπαν το λογο απλα καταλαβα αλλαξαν μυαλα ενδεχομενως, ειναι και η αποσταση κουραζει, οταν σταματουν να σε αναζητουν ασυναισθητα σταματας κι εσυ. Τους αφηνεις.
Εγω καταλαβα απο τη δικη μου την πλευρα που ειχα κανει λαθος και που οχι, μιλω για φιλιες, περιμενα αυτο το μηνυμα που λεμε το γεια σου τι κανεις? Μια φορα τις εψαξα εστειλα μιλησα εδωσα τηλεφωνα γιατι ειχα αλλαξει απο κει και περα το μηδεν.
Καταλαβα οτι δεν ηθελαν αλλο. Δεν μου ειπαν καποιο λογο εφυγαν ετσι απλα. Ειναι ο καθενας πως σκεφτεται πως λειτουργει τι περναει επισης στη ζωη του και τι περασε.
Σαφως ολοι εχουμε δυσκολιες δυσκολες καταστασεις προβληματα αλλαγες ναι αλλα σαν φιλος προς φιλο τη στιγμη που απο την πλευρα του ενος ηταν ολα οκ, νομιζω και ο αλλος με το δικιο του περιμενει αυτο το αλλο τηλεφωνημα που λεμε.
Ειναι ασχημο να σε θυμουνται μονο οταν εχουν αναγκη και εκει ακριβως βλεπεις και την συμφεροντολογικη τους οπτικη.
Εχω κρατησει μια παρεα απο τη δουλεια που βγαιναμε ολοκληρη παρεα προ κοβιντ και το λεω για να το αντιδιαστειλλω προς την αλλη παρεα την πρωτη που απομακρυνθηκε.
Αυτοι γιατι καλουν και σου στελνουν? Και μιλατε και οχι μονο με αφορμη γενεθλια και γιορτες.
Θελω να πω ειναι ο αλλος τι κανει καμια φορα.
Δες το εβαλα αναρτηση εδω και περιεχει το ρεζουμέ αν θες:
Όταν σε απογοητεύει ένας άνθρωπος μην το αναλύεις πολύ. "Δεν έφταιγε ο ίδιος. Τόσος ήταν."(Μανόλης Αναγνωστάκης)
Και οταν καποιοι θελουν να φυγουν ε τους αφηνεις.
Και προχωρας.
 

Guest 298675

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το χω περασει κι εγω πολλες φορες.
Βεβαια καποιοι οχι μονο δεν μου ειπαν το λογο απλα καταλαβα αλλαξαν μυαλα ενδεχομενως, ειναι και η αποσταση κουραζει, οταν σταματουν να σε αναζητουν ασυναισθητα σταματας κι εσυ. Τους αφηνεις.
Εγω καταλαβα απο τη δικη μου την πλευρα που ειχα κανει λαθος και που οχι, μιλω για φιλιες, περιμενα αυτο το μηνυμα που λεμε το γεια σου τι κανεις? Μια φορα τις εψαξα εστειλα μιλησα εδωσα τηλεφωνα γιατι ειχα αλλαξει απο κει και περα το μηδεν.
Καταλαβα οτι δεν ηθελαν αλλο. Δεν μου ειπαν καποιο λογο εφυγαν ετσι απλα. Ειναι ο καθενας πως σκεφτεται πως λειτουργει τι περναει επισης στη ζωη του και τι περασε.
Σαφως ολοι εχουμε δυσκολιες δυσκολες καταστασεις προβληματα αλλαγες ναι αλλα σαν φιλος προς φιλο τη στιγμη που απο την πλευρα του ενος ηταν ολα οκ, νομιζω και ο αλλος με το δικιο του περιμενει αυτο το αλλο τηλεφωνημα που λεμε.
Ειναι ασχημο να σε θυμουνται μονο οταν εχουν αναγκη και εκει ακριβως βλεπεις και την συμφεροντολογικη τους οπτικη.
Εχω κρατησει μια παρεα απο τη δουλεια που βγαιναμε ολοκληρη παρεα προ κοβιντ και το λεω για να το αντιδιαστειλλω προς την αλλη παρεα την πρωτη που απομακρυνθηκε.
Αυτοι γιατι καλουν και σου στελνουν? Και μιλατε και οχι μονο με αφορμη γενεθλια και γιορτες.
Θελω να πω ειναι ο αλλος τι κανει καμια φορα.
Δες το εβαλα αναρτηση εδω και περιεχει το ρεζουμέ αν θες:
Όταν σε απογοητεύει ένας άνθρωπος μην το αναλύεις πολύ. "Δεν έφταιγε ο ίδιος. Τόσος ήταν."(Μανόλης Αναγνωστάκης)
Και οταν καποιοι θελουν να φυγουν ε τους αφηνεις.
Και προχωρας.
Το να δέχεσαι απόρριψη είναι δύσκολο αλλά πάντα υπάρχει λόγος και οφείλεις να το δεχτείς μέσα σου για να λειτουργήσει ως μάθημα και όχι ως χαστούκι από τον άλλον.
Όταν υπάρχει πραγματικός σεβασμός και αγάπη το δέχεσαι και προχωράς, όταν υπάρχουν άλλα θέματα και το βιώνεις σαν απογοήτευση η προσωπική αποτυχία, όταν σκέφτεσαι ότι μου την έφερε ο άλλος τότε τα πράγματα είναι πολύ πιο σοβαρά για εσένα τον ίδιο.
Οταν λες, μα γιατί σε εμένα αφού ήμουν εντάξει τότε θα πρέπει να μάθεις ότι ενδεχομένως να μην ήσουν και εσύ τόσο ΟΚ με αυτή την σχέση αλλά να έκανες τα στραβά μάτια για να καλύψεις δικές σου ανάγκες, ανασφάλειες.

Συμφωνώ σχετικά με τις παρέες που αναφέρεις και προσωπικά συνήθως όταν νιώθω άνετα νιώθουν και οι άλλοι. Γενικα ελκυουμε ανθρώπους που έχουμε κοινα χόμπι, φιλοσοφία, αξίες.
Με τραβάνε οι άνθρωποι που μιλάνε περισσότερο για τα δύσκολα πάρα για τα εύκολα,οι άνθρωποι που ξέρουν να μοιράζονται ελεύθερα χωρίς περικοπές και φτιασιδια, οι άνθρωποι με ωραίες ποιότητες. Μου αρεσουν οι άνθρωποι που κοιταζομαστε μέσα στα μάτια και αρκεί. Συνήθως αυτά που επιζητάς αυτά δίνεις και εσύ. Αν αυτό δεν συμβαίνει τότε οι σχέσεις σου δεν είναι αυθεντικές και δεν κρατάνε σε χρόνο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top