Μαζικές εξώσεις ενοικιαστών στην Αθήνα λόγω Airbnb

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Tο airbnb ήταν μια φούσκα και έσκασε.
Τώρα, τα ενοίκια θα πέσουν και άλλο καθώς το καλοκαίρι φοιτητές θα φύγουν πχ
Ευκαιρία για ένα (1) δυαρι στην καλιθέα :p
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν καίγεσαι να βρεις σπίτι γιατί σε πετάνε στο δρόμο, θα το πάρεις με οποιοδήποτε τρόπο. Πολλοί ιδιοκτήτες δε θέλουν να δείχνουν στη δήλωση οτι νοικιάζουν σπίτι και επίσης δεν θέλουν να φορτωθούν έναν ενοικιαστή για 3 χρόνια. Δε σού αρέσει; Φεύγεις κι έρχεται άλλος. Έτσι είναι η προσφορά και ζήτηση..

θα έλεγα πως όποιος νοικιάζει σπίτι χωρίς συμβόλαιο (άρα παράνομα, χωρίς καμία απολύτως νομική προστασία και με κίνδυνο να έχει προβλημα με την εφορία) του αξίζει οτιδήποτε πρόκειται να πάθει είτε από το κράτος είτε από έναν καλοθελητή ενοικιαστή (γιατί είναι θέμα χρόνο να γίνει abuse αυτό). Αλλά σε κανέναν δεν αξίζει να μείνει χωρίς στέγη στα καλά καθούμενα. Αυτό που μπορώ να πω είναι πως τέτοιου είδους αποφάσεις είναι τελείως ηλίθιες και νομοτελειακά θα τις πληρώσεις πολλαπλάσια στο μέλλον.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Το ιδανικό θα ήταν να κατεδαφιστουν όλες οι 5-7 οροφές πολυκατοικίες 50-80s του κεντρου και να γίνουν ουρανοξύστες ώστε να γίνουμε ανεπτυγμένη χώρα και να βλέπουμε κάτι καινούργιο πέρα από το έκτρωμα που θέλει να λέγεται κέντρο Αθήνας. Έτσι θα έχουμε περισσότερα διαμερίσματα για ενοικίαση. Και λίγο πράσινο. Η αντιπαροχή στη χρυσή εποχή της κατέστρεψε την Αθήνα και δεν έχει μείνει ούτε μια γωνιά ειδικά στο κέντρο. Τώρα βγαίνω off topic αλλά για Airbnb νόμιζα ότι βγήκαν σκληρά μέτρα και πρόστιμα όσοι ιδιοκτήτες των βραχυπρόθεσμων ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων δεν τα τηρούν και τρώνε γερό πρόστιμα και έτσι θα αποθαρρύναν πολλούς ιδιοκτήτες να βγουν από τη πλατφόρμα και να επιστρέψουν στη μακροχρόνια ενοικίαση.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το ιδανικό θα ήταν να κατεδαφιστουν όλες οι 5-7 οροφές πολυκατοικίες 50-80s του κεντρου και να γίνουν ουρανοξύστες ώστε να γίνουμε ανεπτυγμένη χώρα και να βλέπουμε κάτι καινούργιο πέρα από το έκτρωμα που θέλει να λέγεται κέντρο Αθήνας. Έτσι θα έχουμε περισσότερα διαμερίσματα για ενοικίαση. Και λίγο πράσινο. Η αντιπαροχή στη χρυσή εποχή της κατέστρεψε την Αθήνα και δεν έχει μείνει ούτε μια γωνιά ειδικά στο κέντρο. Τώρα βγαίνω off topic αλλά για Airbnb νόμιζα ότι βγήκαν σκληρά μέτρα και πρόστιμα όσοι ιδιοκτήτες των βραχυπρόθεσμων ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων δεν τα τηρούν και τρώνε γερό πρόστιμα και έτσι θα αποθαρρύναν πολλούς ιδιοκτήτες να βγουν από τη πλατφόρμα και να επιστρέψουν στη μακροχρόνια ενοικίαση.

Εμείς θα φέρουμε την ανάπτυξη. Manhattan θα γίνει η Αθήνα, και με το Ελληνικό που θα φτιαχτεί :P
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το ιδανικό θα ήταν να κατεδαφιστουν όλες οι 5-7 οροφές πολυκατοικίες 50-80s του κεντρου και να γίνουν ουρανοξύστες ώστε να γίνουμε ανεπτυγμένη χώρα και να βλέπουμε κάτι καινούργιο πέρα από το έκτρωμα που θέλει να λέγεται κέντρο Αθήνας. Έτσι θα έχουμε περισσότερα διαμερίσματα για ενοικίαση. Και λίγο πράσινο. Η αντιπαροχή στη χρυσή εποχή της κατέστρεψε την Αθήνα και δεν έχει μείνει ούτε μια γωνιά ειδικά στο κέντρο. Τώρα βγαίνω off topic αλλά για Airbnb νόμιζα ότι βγήκαν σκληρά μέτρα και πρόστιμα όσοι ιδιοκτήτες των βραχυπρόθεσμων ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων δεν τα τηρούν και τρώνε γερό πρόστιμα και έτσι θα αποθαρρύναν πολλούς ιδιοκτήτες να βγουν από τη πλατφόρμα και να επιστρέψουν στη μακροχρόνια ενοικίαση.
Με τι λεφτά οι ουρανοξύστες;
Οι ιδιώτες των ακινήτων θα αποζημιωθούν;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Με τι λεφτά οι ουρανοξύστες;
Οι ιδιώτες των ακινήτων θα αποζημιωθούν;
Οι ουρανοξύστες στη νέα Υόρκη χτίστηκαν από πλούσιους που ανταγωνίζονταν μεταξύ τους ποιος θα κτίσει το πιο ψηλότερο ουρανοξύστη. Μήπως να γινόταν αντίστοιχως από εφοπλιστές που αντί να ανταγωνίζονται το ποιος έχει πιο πολλά καράβια να κτίσουν και κανένα ουρανοξύστη; Αλλά αυτό βέβαια είναι αδύνατο ,είμαι καλά προσγειωμένος στη πραγματικότητα. Η αποζημίωση θα ήταν όπως τώρα αντιπαροχή και οι ιδιώτες αν θέλουν δώσουν τις παλιές πολυκατοικίες του 50 και να πάρουν μοντέρνα διαμερίσματα θα τους συμφέρε πολύ γιατί τώρα ποιος θέλει να νοικιάσει σε ένα διαμέρισμα που έχει πολύ υγρασία ,η τουαλέτα παραμένουν ίδιες μετά από 60 χρόνια χωρίς ανακαίνιση εκτός αν νοικιάσει κανένας άνθρωπος με εμμονή τη εποχή του 50-60 να βάλει και έπιπλα της εποχής του διαμερίσματος. Ενώ θα μπορούσαν να λάβουν νεόκτιστο διαμέρισμα
(Είναι δύσκολες εποχές αλλά δεν είναι κακό να λες αυτά που φαντάζεσαι διάφορα)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν χτίσουν έναν ουρανοξύστη 25 ορόφων (μίνι ουρανοξύστης), στη θέση μίας πολυκατοικίας 7 επιπέδων του 1950, θα πληρώσω την ανέγερση του ουρανοξύστη και θα δώσω και δωρεάν σπίτια στους ιδιοκτήτες (π.χ. να έχει 25 σπίτια η παλιά πολυκατοικία). Τα παλιόσπιτα θα κάνουν το καθένα π.χ. 80-100.000 και τα ολοκαίνουρια μοντέρνα 200.000+, τα οποία θα τα δώσει δωρεάν σε όλους τους ιδιοκτήτες. Εκτός, αν αγοράσει την παλιά πολυκατοικία ολόκληρη, δεν το βλέπω και πολύ εφικτό να ξεκουμπίζονται 25 οικογένειες, [πιο πιθανόν να τους ψάχνει η Νικολούλη θα ήταν] Εμ φιλανθρωπία θα κάνει αυτός στο τέλος, μέσα θα μπει οικονομικά.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οι ουρανοξύστες στη νέα Υόρκη χτίστηκαν από πλούσιους που ανταγωνίζονταν μεταξύ τους ποιος θα κτίσει το πιο ψηλότερο ουρανοξύστη. Μήπως να γινόταν αντίστοιχως από εφοπλιστές που αντί να ανταγωνίζονται το ποιος έχει πιο πολλά καράβια να κτίσουν και κανένα ουρανοξύστη; Αλλά αυτό βέβαια είναι αδύνατο ,είμαι καλά προσγειωμένος στη πραγματικότητα. Η αποζημίωση θα ήταν όπως τώρα αντιπαροχή και οι ιδιώτες αν θέλουν δώσουν τις παλιές πολυκατοικίες του 50 και να πάρουν μοντέρνα διαμερίσματα θα τους συμφέρε πολύ γιατί τώρα ποιος θέλει να νοικιάσει σε ένα διαμέρισμα που έχει πολύ υγρασία ,η τουαλέτα παραμένουν ίδιες μετά από 60 χρόνια χωρίς ανακαίνιση εκτός αν νοικιάσει κανένας άνθρωπος με εμμονή τη εποχή του 50-60 να βάλει και έπιπλα της εποχής του διαμερίσματος. Ενώ θα μπορούσαν να λάβουν νεόκτιστο διαμέρισμα
(Είναι δύσκολες εποχές αλλά δεν είναι κακό να λες αυτά που φαντάζεσαι διάφορα)
Αν χτίσουν έναν ουρανοξύστη 25 ορόφων (μίνι ουρανοξύστης), στη θέση μίας πολυκατοικίας 7 επιπέδων του 1950, θα πληρώσω την ανέγερση του ουρανοξύστη και θα δώσω και δωρεάν σπίτια στους ιδιοκτήτες (π.χ. να έχει 25 σπίτια η παλιά πολυκατοικία). Τα παλιόσπιτα θα κάνουν το καθένα π.χ. 80-100.000 και τα ολοκαίνουρια μοντέρνα 200.000+, τα οποία θα τα δώσει δωρεάν σε όλους τους ιδιοκτήτες. Εκτός, αν αγοράσει την παλιά πολυκατοικία ολόκληρη, δεν το βλέπω και πολύ εφικτό να ξεκουμπίζονται 25 οικογένειες, [πιο πιθανόν να τους ψάχνει η Νικολούλη θα ήταν] Εμ φιλανθρωπία θα κάνει αυτός στο τέλος, μέσα θα μπει οικονομικά.
Απλά πειτε μου μόνο, αν γίνει αυτο, οι οικογενειες τότε για ένα διάστημα (μέχρι να φτιαχτεί ο ουρανοξύστης.)
Που θα μένουν;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Απλά πειτε μου μόνο, αν γίνει αυτο, οι οικογενειες τότε για ένα διάστημα (μέχρι να φτιαχτεί ο ουρανοξύστης.)
Που θα μένουν;
Τόσα 5-στερα ξενοδοχεία έχει η Αθήνα, σε κάποιο θα βολευτούν. Για να μην τους έρθει απότομα η μετάβαση στον ουρανοξύστη :P
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Αν χτίσουν έναν ουρανοξύστη 25 ορόφων (μίνι ουρανοξύστης), στη θέση μίας πολυκατοικίας 7 επιπέδων του 1950, θα πληρώσω την ανέγερση του ουρανοξύστη και θα δώσω και δωρεάν σπίτια στους ιδιοκτήτες (π.χ. να έχει 25 σπίτια η παλιά πολυκατοικία). Τα παλιόσπιτα θα κάνουν το καθένα π.χ. 80-100.000 και τα ολοκαίνουρια μοντέρνα 200.000+, τα οποία θα τα δώσει δωρεάν σε όλους τους ιδιοκτήτες. Εκτός, αν αγοράσει την παλιά πολυκατοικία ολόκληρη, δεν το βλέπω και πολύ εφικτό να ξεκουμπίζονται 25 οικογένειες, [πιο πιθανόν να τους ψάχνει η Νικολούλη θα ήταν] Εμ φιλανθρωπία θα κάνει αυτός στο τέλος, μέσα θα μπει οικονομικά.
Μπορεί να βγήκα λίγο εκτός πραγματικότητας απλώς θα μου άρεσε πολύ στη παρούσα φάση να έχουν απόσταση οι κάθε πολυκατοικίες στο κέντρο αντί να είναι τοίχο με τοίχο ώστε να μείνει και λίγο πράσινο ανάμεσα στις πολυκατοικίες όπως στο Βερολίνο.
Απλά πειτε μου μόνο, αν γίνει αυτο, οι οικογενειες τότε για ένα διάστημα (μέχρι να φτιαχτεί ο ουρανοξύστης.)
Που θα μένουν;
Δυστυχώς σε αυτό δεν ξέρω να απαντήσω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ναι βρε Γιώργο συζήτηση κάνουμε και λίγη πλάκα :). Πιο απλό θα ήταν να αγοράσουν εκτάσεις γης αναξιοποίητες αλλά στην Ελλάδα δύσκολα τα πράγματα για ουρανοξύστες. Φαντάσου να εχει στο κέντρο τον ουρανοξύστη και γύρω γύρω το οργανωμένο έγκλημα της χώρας [βέβαια θα μου πεις πολλές φορές μέσα στους ίδιους τους ουρανοξύστες στεγάζεται το οργανωμένο έγκλημα] :P

Ό,τι γράφω είναι φιλικά πάντα :)
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Ναι βρε Γιώργο συζήτηση κάνουμε και λίγη πλάκα :). Πιο απλό θα ήταν να αγοράσουν εκτάσεις γης αναξιοποίητες αλλά στην Ελλάδα δύσκολα τα πράγματα για ουρανοξύστες. Φαντάσου να εχει στο κέντρο τον ουρανοξύστη και γύρω γύρω το οργανωμένο έγκλημα της χώρας [βέβαια θα μου πεις πολλές φορές μέσα στους ίδιους τους ουρανοξύστες στεγάζεται το οργανωμένο έγκλημα] :P

Ό,τι γράφω είναι φιλικά πάντα :)
Ναι κατάλαβα ότι τα λέμε για πλάκα.🙂
Για το οργανωμένο έγκλημα δεν θα το έλεγα αυτό και δεν μου ήρθε καν στο μυαλό ότι θα μπορούσε να στεγάζονται μέσα στο ουρανοξύστη. Πιο πολύ σε υπόγεια μακριά από κάμερες και χωρίς παράθυρα παρά σε ρετιρέ που ένα ελικόπτερο της αστυνομίας θα μπορούσε άνετα από τα παράθυρα να βλέπουν τι σχεδιάζουν 😆
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
:hehe: Έτσι θα έχουμε περισσότερα διαμερίσματα για ενοικίαση. Και λίγο πράσινο. Η αντιπαροχή στη χρυσή εποχή της κατέστρεψε την Αθήνα και δεν έχει μείνει ούτε μια γωνιά ειδικά στο κέντρο. Τώρα βγαίνω off topic αλλά για Airbnb νόμιζα ότι βγήκαν σκληρά μέτρα και πρόστιμα όσοι ιδιοκτήτες των βραχυπρόθεσμων ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων δεν τα τηρούν και τρώνε γερό πρόστιμα και έτσι θα αποθαρρύναν πολλούς ιδιοκτήτες να βγουν από τη πλατφόρμα και να επιστρέψουν στη μακροχρόνια ενοικίαση.
Δουλειές δεν είχαμε, δουλειές θα αποκτήσουμε. Ορίστε. Αλλά, γιατί να τα κατεδαφίσουμε και να τα ξαναχτίσουμε;
Κανονισμός Επεμβάσεων και πάμε για Ενισχύσεις και επέκταση καθ' ύψος. Τζάμπα τα κάνουμε τα μεταπτυχιακά μας;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μιλώ ως ιδιοκτήτης που ουδέποτε θέλησα να ασχοληθώ με το airbnb. Ήξερα αλλά επέλεξα την παραδοσιακή μίσθωση, τηρώντας πραγματικά ηθική στάση και σε αυτό είμαι κάθετος ενω ξέρω ότι δεν ταιριάζει στα συγχρονα οικονομικά (αν και θα έπρεπε, καθώς προωθεί την πίστη και τις μακροχρόνιες συνεργασίες).
Δεν καταλαβαίνω την λογική ότι είναι ανήθικο όποιος ιδιοκτήτης επιλέγει το airbnb. Και με το παραδοσιακό τρόπο το ίδιο καπιταλιστής είσαι.

To airbnb εχει το μεγαλο αρνητικο ότι απαιτεί αρκετές εργατοώρες. Πρέπει να προετοιμάζεις το διαμέρισμα για το επόμενο να το εφοδιάζεις με μπιχλιμπίδια να παραλαμβάνεις και να δινεις κλειδια. Μπορείς να βγάζεις περισσότερα λεφτά αλλά εχεις και πολύ παραπάνω έξοδα.

Όπως έχω πει στο παρελθόν το κράτος πρέπει να προστατέψει τους ξενοδόχους γιατί τους φορολογεί ως επιχειρηματίες απαιτώντας και κάποια standard (υγειονομικοι ελεγχοι κ.λπ.) και τους αλλους τους έχει με τη φορολογία της βραχυπρόθεσμη ενοικίασης!!!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Υπήρχε φορολόγηση στις βραχυπρόθεσμες ενοικιασεις; Ή μηπως επι Συριζανελ ηταν όλα ανεξέλεγκτα;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
@Himela ουδείς λογικός άνθρωπος δεν πάει χωρίς συμβόλαιο. Είτε ενοικιαστής, είτε ιδιοκτήτης. Αν μπορείς να παρανομήσεις, αλλά δεν μπορείς να κρυφτείς, τότε απλά μην παρανομείς.
Αν εγώ είμαι φοιτητής και θέλω το σπίτι για 1,5 χρόνο ας πούμε ή αν είμαι ζευγάρι που χτίζει το σπίτι του και θέλω το σπίτι για 1 χρόνο, για ποιο λόγο να δεθώ με τριετές συμβόλαιο;

Ποιος θα καταλάβει αν το σπίτι ενοικιάζεται;
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αν εγώ είμαι φοιτητής και θέλω το σπίτι για 1,5 χρόνο ας πούμε ή αν είμαι ζευγάρι που χτίζει το σπίτι του και θέλω το σπίτι για 1 χρόνο, για ποιο λόγο να δεθώ με τριετές συμβόλαιο;

Ποιος θα καταλάβει αν το σπίτι ενοικιάζεται;
Κάνε μονοετές συμβόλαιο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top