Μαζικές εξώσεις ενοικιαστών στην Αθήνα λόγω Airbnb

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
Κάνε μονοετές συμβόλαιο.
Δεν υπάρχει.
Ισχύς της μίσθωσης της κυρίας κατοικίας: Η μίσθωση έχει υποχρεωτική ισχύ για 3 χρόνια.

Εάν το συμβόλαιο ορίζει ότι η περίοδος της μίσθωσης είναι μικρότερη από τρία έτη, δεν ισχύει. Στην περίπτωση αυτή, η μίσθωση θα ισχύσει για 3 έτη. (όση ορίζει ο νόμος).

 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
Μια χαρά υπάρχει. Και μονοετές και διετές.
Ε καλά εντάξει. Αφού σού λέμε δε γίνεται. Και μονοετές να κάνεις στα χαρτιά, στην πράξη (στο taxisnet) γίνεται τριετές. Τώρα εσύ λες τα δικά σου ενώ σού δείχνω οτι δε γίνεται.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ε καλά εντάξει. Αφού σού λέμε δε γίνεται. Και μονοετές να κάνεις στα χαρτιά, στην πράξη (στο taxisnet) γίνεται τριετές. Τώρα εσύ λες τα δικά σου ενώ σού δείχνω οτι δε γίνεται.
Στο taxisnet περνάει για φορολογικούς λόγους. Το τι εμφανίζεται εκεί δεν τον γνωρίζω και δεν με πολυνοιάζει είναι η αλήθεια, το έγγραφο που υπογράφεις είναι το αντικείμενο της συζήτησης και όχι η ηλεκτρονική αναπράστασή του στην εφορία.
Το συμβόλαιο είναι σύμβαση μεταξύ ιδιωτών. Και ναι, υπάρχει νόμος ότι το ελάχιστο για μίσθωση κατοικίας είναι 3 χρόνια, δίνεται η δυνατότητα όμως να λυθεί νωρίτερα το συμβόλαιο, εάν ενημερώσεις εγγράφως. Το συμβόλαιο που έχω εγώ αναφέρει ρητώς ότι με 3μήνη έγγραφη ενημέρωση (είτε του εκμισθωτή είτε του μισθωτή) το συμβόλαιο λήγει και καμία από τις δύο μεριές δεν οφείλει κάτι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και η Himela έχει δίκαιο.
N. 1703/1987
Η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο. Η διάταξη αυτή ισχύει και μετά την 1.7.1997. Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο. Από τη διάταξη αυτή, απορρέει ευθέως η υποχρέωση των μερών να συνάπτουν τη σύμβαση μίσθωσης με ελάχιστη διάρκεια τα τρία (3) έτη. Τα μέρη, βέβαια, δύνανται να ορίσουν βραχύτερο χρονικό διάστημα (πχ. ένα ή δύο έτη), όμως, εκ του νόμου, πριν την παρέλευση της τριετίας δεν μπορεί ούτε ο εκμισθωτής να απαιτήσει από το μισθωτή να εγκαταλείψει το μίσθιο, ούτε ο μισθωτής να φύγει αζημίως από το μίσθιο, αφού θα υποχρεούται να αποπληρώσει όσα μισθώματα απομένουν μέχρι τη λήξη της τριετούς διάρκειας (βλ. 650/2007 ΑΠ, 1/2017 Ειρ. Ροδ).

Με άλλα λόγια αν ο ενοικιαστής θέλει να μείνει για 3 χρόνια θα μείνει ακόμα και αν το συμβόλαιο λέει 2 μήνες. Βέβαια από την αντίθετη πλευρά (ενοικιαστής) υπάρχουν παραθυράκια για να φύγεις όποτε θέλει.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Βέβαια από την αντίθετη πλευρά (ενοικιαστής) υπάρχουν παραθυράκια για να φύγεις όποτε θέλεις.

ΑΥΤΟ ακριβώς.
Ο ενοικιαστής δεν έχει κανένα απολύτως όφελος να μην υπογράψει συμβόλαιο. Το οποιοδήποτε όφελος το έχει αποκλειστικά ο ιδιοκτήτης.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,853 μηνύματα.
ΑΥΤΟ ακριβώς.
Ο ενοικιαστής δεν έχει κανένα απολύτως όφελος να μην υπογράψει συμβόλαιο. Το οποιοδήποτε όφελος το έχει αποκλειστικά ο ιδιοκτήτης.
Συμφέρει αν οι ενοικιαστής/ιδιοκτήτης εμπιστεύονται απόλυτα ο ενας τον άλλον. Win2Win συμφωνία για να μην τους κλέψει και τους 2 το κράτος. Και 50 ευρώ να γλυτώνει το μήνα ενοίκιο ο ενοικιαστής είναι 600 ευρώ το χρόνο.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Συμφέρει αν οι ενοικιαστής/ιδιοκτήτης εμπιστεύονται απόλυτα ο ενας τον άλλον. Win2Win συμφωνία για να μην τους κλέψει και τους 2 το κράτος. Και 50 ευρώ να γλυτώνει το μήνα ενοίκιο ο ενοικιαστής είναι 600 ευρώ το χρόνο.
Δεν μιλάω για την περίπτωση που ο κολλητός του πατέρα σου από το δημοτικό έχει ένα σπίτι και στο νοικιάζει. Λίγα είναι τα σπίτια που νοικιάζονται έτσι και δεν περιμένουν εμένα να τους πω ποια είναι η καλύτερη επιλογή που έχουν... :hehe:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,928 μηνύματα.
Αναζητω κολλητους του πατερα μου με ακίνητα για... Win2Win συμφωνία. :-$
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,093 μηνύματα.
Οπότε καταλήξαμε στο ότι τον ιδιοκτήτη δε συμφερει το συμβόλαιο. Τι έλεγα εγώ στην αρχή; :worry:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω παντως δεν εχω ακουσει ποτε ενοικιαστη να θελει να ξενοικιασει και να πρεπει να πληρωσει ολη την τριετια.Τι παραθυρακια υπαρχουν?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,928 μηνύματα.
Εγω παντως δεν εχω ακουσει ποτε ενοικιαστη να θελει να ξενοικιασει και να πρεπει να πληρωσει ολη την τριετια.
Ούτε εγώ. Αντίθετα ακούω πολλές περιπτωσεις που ενοικιαστές την κάνουν... αφήνοντας απλήρωτα νοίκια και λογαριασμούς...
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
ναι του χρόνου που θα έχουν υπογράψει όλοι 3ετή συμβόλαια να δω σε ποιον θα πάνε να κάνουν έξωση να το ξανά βάλουν airbnb. ισχύει karma is a bitch

Ιδιοκτήτες με καλά ακίνητα σε πολυσύχναστες, κεντρικές κ.λπ. περιοχές και οι οποίοι δεν περιμένουν από αυτό για να ζήσουν δεν υπάρχει περίπτωση να συνάψουν μακροχρόνια συμβόλαια με ενοικιαστές...τι έχουν να κερδίσουν;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Οπότε καταλήξαμε στο ότι τον ιδιοκτήτη δε συμφερει το συμβόλαιο. Τι έλεγα εγώ στην αρχή; :worry:
Ωραία και εσύ χωρίς συμβόλαιο, τα μαζεύεις μια μέρα και φεύγεις. (Έχεις πληρώσει λογαριασμούς και τα λοιπά).
Τι χάνει; το ενοίκιο
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,928 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γιατι να πληρωσει τους λογαριασμους; Στο ονομα του ιδιοκτητη θα ειναι...

Έχει να κάνει με το τι κερδίζεις και τι χάνεις...αν π.χ. εισπράττεις 6.000€ το χρόνο από το ενοίκιο ενός σπιτιού και ο ετήσιος φόρος εισοδήματος είναι 900€ (ή περισσότερα αν είσαι στη μεγάλη κλίμακα) δε θα λογαριάσεις π.χ. τα 100€ ή 200€ ρεύμα που μπορεί να σου αφήσει απλήρωτα πάνω στο χρόνο!
Κι από τη στιγμή που μπορείς να τον πετάξεις έξω από το σπίτι ανά πάσα στιγμή (είτε με μπουνιές και κλωτσιές, είτε φωνάζοντας την αστυνομία) γιατί να κάνεις συμβόλαιο;
Στο πρώτο απλήρωτο ενοίκιο που θα σου αφήσει τον πετάς έξω, πληρώνεις και καμιά Δ.Ε.Η. που ενδεχομένως άφησε απλήρωτη και το δίνεις σε άλλον...και στο μεταξύ έχεις γλυτώσει ένα σωρό λεφτά σε φόρους!
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατι να πληρωσει τους λογαριασμους; Στο ονομα του ιδιοκτητη θα ειναι...
Γιατι στην πολυκατοικια μπορεις θα λες το νοικιαζω.
Δε θα πεις υπαρχει μαύρο χρήμα και τα λοιπά, αν κάποιος είναι εφοριακός;
Που το ξέρεις;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,928 μηνύματα.
Στο πρώτο απλήρωτο ενοίκιο που θα σου αφήσει τον πετάς έξω
Τόσο εύκολα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατι στην πολυκατοικια μπορεις θα λες το νοικιαζω.
Δε θα πεις υπαρχει μαύρο χρήμα και τα λοιπά, αν κάποιος είναι εφοριακός;
Που το ξέρεις;
Στην πολυκατοικία μπορεί να πεις είμαι φίλος του ιδιοκτήτη ή φιλοξενούμενος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top