Μαζικές εξώσεις ενοικιαστών στην Αθήνα λόγω Airbnb

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Για να στο λέω κάτι θα ξέρω
Επιχειρηματάρα. Τπτ δεν ξέρεις.

Σιγά μην στείλει η ΔΕΗ αίτηση στο ΣΔΟΕ να ελέγξουν τελευταίες κινήσεις και να στείλουν και ορκωτό κλιμάκιο.
Και πάλι, είσαι καθολα νόμιμος με την κίνηση που λεω και δεν μπλέκεις και με αστυνομίες κλπ που 1 στο εκατομμύριο μπορεί να γίνει η στραβή.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Καταρχάς μάθε ότι η ΔΕΗ συνεργάζεται με το ΣΔΟΕ
Είναι που δε ξέρω τίποτα;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Η ΔΕΗ κατ'αρχάς συνεργάζεται με την ιντερπολ και όχι με το σδοε, μην γράφεις ότι φαντάζεσαι.
Είναι ξεκάθαρο ότι δεν γνωρίζεις τιποτα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δε θα προσπαθήσω να σε πείθω, γιατί το παίζεις ξερόλας.
Αναρωτιέμαι το γιατί; Είσαι στη ΣΔΟΕ και ξέρεις; οχι
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Όχι είμαι στη ΔΕΗ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,045 μηνύματα.
Μα σοβαρά καθόμαστε κι αναρωτιόμαστε αν στην Ελλάδα είναι καλύτερα κάποιος να είναι νόμιμος ή παράνομος;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πως θα το κλείσεις; Η ΔΕΗ είσαι;
Πας στη ΔΕΗ, ζητάς να κλείσει η γραμμή και η γραμμή κλείνει. Σιγά μην ζητήσουμε και την άδεια τρίτων. Δικό μου σπίτι, δικό μου ρεύμα, δική μου αίτηση.
Έλα εσύ μετά να αποδείξεις ότι έμενες μέσα και πλήρωνες μαύρα, φάε την καμπάνα στο κεφάλι, γιατί η δήλωσή σου ενοχοποιεί πρώτα εσένα και τράβα μετά να αποδείξεις ότι φταίει και ο ιδιοκτήτης... Σε 2-3-4-5 χρόνια. Και το ξανασυζητάμε.

Για κάποιον "ψαγμένο", το να υποστηρίζει με σθένος ότι ο αστυνομικός ή ο ΔΕΗτζής χέστηκε για ότι νοικιαζόταν το σπίτι παράνομα, πραγματικά με ξεπερνάει. Οι ΔΕΗτζήδες έκαναν πάρτυ με το χαμηλό ρεύμα που πουλούσαν σε τρίτους παράνομα και θα κάτσουν τώρα να ασχοληθούν με εμάν που νοικιάζω το σπίτι μου μαύρα...
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ρε παιδιά όντως καθόμαστε τώρα και συζητάμε σοβαρά τι γίνεται στην παράνομη ενοικίαση; προφανώς και όσο συμφέρει τον εργαζόμενο να δουλεύει μαύρα άλλο τόσο συμφέρει τον ενοικιαζόμενο να νοικιάζει χωρίς συμβόλαιο. Ό,τι νομίζει ο καθένας.

Όσον αφορά το συμβόλαιο αν θυμάμαι καλά 3ετή είναι η ελάχιστη δυνατή διάρκεια ό,τι κι αν έχεις υπογράψει δεν ξέρω αν έχει αλλάξει ο νόμος οπότε αν με κάποιο τρόπο δε μπορεί να σε πετάξει ο άλλος για ιδιοκατοίκηση ή να το σπάσιε με κάποαι παρόμοια λαμογιά δύσκολο να έχεις θέμα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πας στη ΔΕΗ, ζητάς να κλείσει η γραμμή και η γραμμή κλείνει. Σιγά μην ζητήσουμε και την άδεια τρίτων. Δικό μου σπίτι, δικό μου ρεύμα, δική μου αίτηση.
Έλα εσύ μετά να αποδείξεις ότι έμενες μέσα και πλήρωνες μαύρα, φάε την καμπάνα στο κεφάλι, γιατί η δήλωσή σου ενοχοποιεί πρώτα εσένα και τράβα μετά να αποδείξεις ότι φταίει και ο ιδιοκτήτης... Σε 2-3-4-5 χρόνια. Και το ξανασυζητάμε.

Για κάποιον "ψαγμένο", το να υποστηρίζει με σθένος ότι ο αστυνομικός ή ο ΔΕΗτζής χέστηκε για ότι νοικιαζόταν το σπίτι παράνομα, πραγματικά με ξεπερνάει. Οι ΔΕΗτζήδες έκαναν πάρτυ με το χαμηλό ρεύμα που πουλούσαν σε τρίτους παράνομα και θα κάτσουν τώρα να ασχοληθούν με εμάν που νοικιάζω το σπίτι μου μαύρα...
Ο ΔΕΗτζης ναι το ΣΔΟΕ οχι
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο ΔΕΗτζης ναι το ΣΔΟΕ οχι
Τράβα να δουλέψεις κάπου ανασφάλιστος και πήγαινε 1η εβδομάδα να καταγγείλεις ότι ο εργοδότης σου δεν σε πληρώνει. Και έλα να μας πεις πόσα έφαγες εσύ και πόσα δεν έφαγε ο εργοδότης σου.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τράβα να δουλέψεις κάπου ανασφάλιστος και πήγαινε 1η εβδομάδα να καταγγείλεις ότι ο εργοδότης σου δεν σε πληρώνει. Και έλα να μας πεις πόσα έφαγες εσύ και πόσα δεν έφαγε ο εργοδότης σου.
Είχαν του ΣΔΟΕ μείωση στο ρεύμα και δε το θυμάμαι;
Παιδιά πως ανακαλύπτουν από τη ΔΕΗ ότι φοροδιαφεύγεις; Μα φυσικά από τις μετρήσεις του ρεύματος.
Εξαρτάται πάντα τι το δηλώνεις.

Γιατί ρεύμα και όχι κάτι άλλο; :hmm:
που στο νερό; στα κοινόχρηστα;
Γιατί αν δηλώνεις ένα σπίτι σου 2η κατοικια και ότι δε μένει κανένας και έχει ίδια κατανάλωση ρεύματος με την 1η κατοικία που δηλώνεις ότι μένεις, ε θα έρθουν μια ωραία μέρα να σου κάνουν έλεγχο
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Είχαν του ΣΔΟΕ μείωση στο ρεύμα και δε το θυμάμαι;
Παιδιά πως ανακαλύπτουν από τη ΔΕΗ ότι φοροδιαφεύγεις; Μα φυσικά από τις μετρήσεις του ρεύματος.
Εξαρτάται πάντα τι το δηλώνεις.
Πραγματικά, είσαι off topic. Κατάλαβα τι προσπαθείς να εξηγήσεις και είσαι off off off off topic.
Ναι, το ΣΔΟΕ μπορεί να καταλάβει εάν το νοικιάζεις μαύρα από τους λογαριασμούς της ΔΕΗ.
Όχι, αυτό δεν δίνει κάποιο "εκβιαστικό" πλεονέκτημα στον νοικάρη που θες να πετάξεις από το σπίτι σου.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Αυτό βλέπω γίνετια κυρίως για 2 λόγους
1. Φεύγεις
2. Έχεις πεθάνει

Σκέψου λίγο να πεις το 1 και καταναλώνει ο άλλος ρεύμα εκείνη τη στιγμή, και μεγάλη ποσότητα.
πχ πληντύριο
Τι θα πεις, εκείνη την ώρα; ότι δεν είναι κανένας στο σπίτι απλά έχουμε υψηλή τάση;
 

JohnGreek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JohnGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Το ιδανικό θα ήταν να κατεδαφιστουν όλες οι 5-7 οροφές πολυκατοικίες 50-80s του κεντρου και να γίνουν ουρανοξύστες ώστε να γίνουμε ανεπτυγμένη χώρα και να βλέπουμε κάτι καινούργιο πέρα από το έκτρωμα που θέλει να λέγεται κέντρο Αθήνας.
Nαι γιατί τι μας λείπει; Να αντικαταστήσουμε τα εκτρώματα τις πολυκατοικίες με γυάλινα τέρατα τα οποία στην τελική δεν προσφέρουν τίποτα... Δεν κάνουμε κανα παρκο λέω εγώ; Που έχουμε πνιγεί στο τσιμέντο;


Αν εγώ είμαι φοιτητής και θέλω το σπίτι για 1,5 χρόνο ας πούμε ή αν είμαι ζευγάρι που χτίζει το σπίτι του και θέλω το σπίτι για 1 χρόνο, για ποιο λόγο να δεθώ με τριετές συμβόλαιο;
Δεν νομίζω ότι σε εμποδίζει κανείς να φύγεις. Το τριετές συμβόλαιο προστατεύει εσένα από τον ιδιοκτήτη, μην σε πετάξει στο δρόμο μετά από μερικούς μήνες επειδή έτσι γουστάρει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,045 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι σε εμποδίζει κανείς να φύγεις. Το τριετές συμβόλαιο προστατεύει εσένα από τον ιδιοκτήτη, μην σε πετάξει στο δρόμο μετά από μερικούς μήνες επειδή έτσι γουστάρει.
Πρέπει να πληρώσεις όλα τα ενοίκια ως το τέλος του συμβολαίου.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν εγώ είμαι φοιτητής και θέλω το σπίτι για 1,5 χρόνο ας πούμε ή αν είμαι ζευγάρι που χτίζει το σπίτι του και θέλω το σπίτι για 1 χρόνο, για ποιο λόγο να δεθώ με τριετές συμβόλαιο;

Η 3ετία έχει να κάνει με την προστασία από το νόμο όλων των ενοικιαστών (το λεγόμενο "ενοικιοστάσιο") από το να τους διώξει ο ιδιοκτήτης, ακόμη κι αν το συμβόλαιο που έχουν υπογράψει είναι για 6 μήνες, 1 χρόνο κ.ο.κ.
Π.χ. εσύ έχεις υπογράψει για 1 χρόνο, περνάει η χρονιά, θες να κάτσεις κι άλλο όμως ο ιδιοκτήτης θέλει να το νοικιάσει σε άλλον...μπορείς κάλλιστα να του κάνεις ασφαλιστικά μέτρα και να παραμείνεις στο σπίτι για άλλα 2 χρόνια με το ίδιο ενοίκιο!
Και φυσικά μπορείς να το πας ακόμη παραπέρα κι αν το εισόδημά σου έχει μειωθεί (ή αν μπορείς να αποδείξεις με άλλους τρόπους ότι "ζορίζεσαι") να ζητήσεις και μείωση του ενοικίου από το δικαστήριο (αυτό το κόλπο το κάνουν συστηματικά οι εταιρίες που νοικιάζουν επαγγελματικούς χώρους, κάθε χρονιά που πέφτει ο τζίρος ή/και τα κέρδη τρέχουν στα ειρηνοδικεία και ζητάνε μείωση στο ενοίκιο...γι' αυτό κι όσοι έχουμε αποθήκες γραφεία κ.λπ. στην Ελλάδα κλαίμε με μαύρο δάκρυ)...

Αν εν τέλει εσύ θες σπίτι για ένα χρόνο κι ο ιδιοκτήτης είναι οκ με αυτό και με το γεγονός ότι σε ένα χρόνο θα ψάχνει πάλι για ενοικιαστή, τότε υπογράφετε συμβόλαιο για ένα χρόνο και φεύγεις στη λήξη του!
Πρέπει να πληρώσεις όλα τα ενοίκια ως το τέλος του συμβολαίου.

Αν δεν υπάρχει τέτοιος όρος στο συμβόλαιο (δε βρίσκω το λόγο να δεχθεί ο ενοικιαστής κάτι τέτοιο) από που κι ως που είναι υποχρεωμένος να πληρώσει όλα τα ενοίκια;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ε τότε το συμβόλαιο μόνο τον ενοικιαστη συμφέρει να γίνει, αν δεν τον δεσμεύει π.χ. να πληρώσει και τα υπόλοιπα ενοίκια.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ε τότε το συμβόλαιο μόνο τον ενοικιαστη συμφέρει να γίνει, αν δεν τον δεσμεύει π.χ. να πληρώσει και τα υπόλοιπα ενοίκια.

Προσωπικά πρώτη φορά το ακούω αυτό, εγώ θυμάμαι ότι ζητούσαν 1 ή 2 ενοίκια προκαταβολή πέραν του 1ου μήνα ως "εγγύηση" σε περίπτωση που ο ενοικιαστής φύγει νωρίτερα του συμφωνημένου χρονικού διαστήματος!
Δε θυμάμαι να υπάρχει σε συμβόλαιο αυτός ο όρος υποχρεωτικά!
Αλλά επειδή έχω να νοικιάσω από το 2012 ρωτάω μήπως κι έχει αλλάξει κάτι...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά πρώτη φορά το ακούω αυτό, εγώ θυμάμαι ότι ζητούσαν 1 ή 2 ενοίκια προκαταβολή πέραν του 1ου μήνα ως "εγγύηση" σε περίπτωση που ο ενοικιαστής φύγει νωρίτερα του συμφωνημένου χρονικού διαστήματος!
Δε θυμάμαι να υπάρχει σε συμβόλαιο αυτός ο όρος υποχρεωτικά!
Αλλά επειδή έχω να νοικιάσω από το 2012 ρωτάω μήπως κι έχει αλλάξει κάτι...

Αποχώρηση από το ενοικιαζόμενο σπίτι πριν τη λήξη του συμβολαίου και κυρώσεις:

Επιπρόσθετα, όσον αφορά την αποχώρηση από το μίσθιο πριν από τη λήξη του συμβολαίου, χωρίς νόμιμο ή συμβατικό δικαίωμα, η μίσθωση κατοικίας δεν λύνεται και ο μισθωτής είναι υποχρεωμένος να καταβάλει το μίσθωμα για ολόκληρο το, μέχρι τη λήξη, υπόλοιπο χρόνο της μίσθωσης, έστω και αν δεν κάνει χρήση του μίσθιου για λόγους που αφορούν τον ίδιο ή δεν οφείλει κανένα μίσθωμα κατά το χρόνο της εγκατάλειψης του μίσθιου. Σε περίπτωση όμως που ο εκμισθωτής χρησιμοποιήσει ο ίδιος το μίσθιο μετά την αποχώρηση του αρχικού μισθωτή, είτε το εκμισθώσει σε άλλον, ο οφειλέτης του δυνάμει της αρχικής σύμβασης μισθώματος έχει δικαίωμα να αφαιρέσει από το οφειλόμενο μίσθωμα ό,τι ωφελήθηκε ο εκμισθωτής.

Πηγή: https://www.akinita-marousi.gr/el-GR/tenant.html
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top