Μακεδονία ή FYROM;

Μακεδονία ή FYROM?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 250)
  • Μακεδονία

    Ψήφοι: 23 9.2%
  • FYROM

    Ψήφοι: 34 13.6%
  • Αλλο, χρησιμοποιωντας τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 36 14.4%
  • Δεν εχουν δικαιωμα να χρησιμοποιησουν τον ορο Μακεδονία

    Ψήφοι: 146 58.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 4.4%

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Νομιζετε οτι πρεπει να επιτραπει στα Σκοπια να λεγονται Μακεδονια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ας σου κάνω σεφτέ!:clapup:

Όχι δεν πρέπει να επιτραπεί κι αν νιώθουν τόσο Μακεδόνες, άρα Έλληνες, ας ζητήσουν ενσωμάτωση με την Ελλάδα και μετά το συζητάμε να τους δώσω και το δικό μου όνομα αν θέλουν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μα αυτο ειναι το θεμα, αυτοι διαφωνουν με το μακεδονας=ελληνας...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
TΙ να επιτραπει;:confused: Γιατι τωρα πως αποκαλουνται;Και μην μου πειτε FYROM...Αντε σε καμια Εurovision να ερχονται με αυτο το ονομα και στα επισημα ποδοσφαιρικα παιχνιδια.
Τα περισσοτερα και αν οχι περισσοτερα, πολυ σημαντικα ΜΜΕ του εξωτερικου macedonia την αποκαλουν και οι ιδιοι οι Σκοπιανοι αυτοαποκαλουνται Μακεδονοι.(Εχω γνωρισει εδω στην Ιταλια και ολο καμαρι αυτο λενε.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Ε ωραία, κι εγω διαφωνώ με το να ονομαστούν Μακεδονία.:) Το Vardarska δε τους κάνει; Αυτό είναι το κανονικό όνομα της χώρας τους.;)

Edit: Έτσι ακριβώς είναι Μάριε. Ως επι το πλείστον -αλλά όχι παντού- την αποκαλούν Μακεδονία. Το 1992 κάποιος είχε πει ότι σε 10 χρόνια το θέμα θα έχει ξεχαστεί... δε μας είπε προς ποιού το όφελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να βάλουμε και ένα poll στην ερώτηση;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Θα λεμε ας πουμε "θα παω Μακεδονια" κ ο αλλος θα σου λεει "διαβατηριο εβγαλές?" κ εσυ θα μενεις παγωτο(μα καλα για να παω στη θεσσαλονικη ή στην εδεσσα θελω διαβατηριο?)!lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγγνώμη, ρε παιδιά, αλλα τι νομίζετε ότι σημαίνει FYROM????

:offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
"Μακεδονία" σκέτο δε νομίζω ότι στέκει ιστορικά, πολιτικά ή από οποιαδήποτε άλλη πλευρά κι αν το δει κανείς.
Το FYROM προσδιορίζει κάπως την περιοχή, δεν ξέρω, ας το κρατήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Ας λέγονται "Δημοκρατία της Μακεδονίας" ή "Σλαβομακεδονία", δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού ενός λαού είναι αναφαίρετο δικαίωμά του.

Το Vardarska δε τους κάνει; Αυτό είναι το κανονικό όνομα της χώρας τους.;)
Αυτό που μάλλον εννοείς είναι η ονομασία "Βαρντάρσκα Μπανόβινα".
Στην πραγματικότητα, η ονομασία αυτή χρησιμοποιήθηκε απ' το γιουγκοσλαβικό κράτος 12 χρόνια όλα κι όλα (1929-1941) και μάλιστα κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες [αν θες, τις παραθέτω]. Κανείς πλέον δεν υποστηρίζει σοβαρά την ονομασία αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ας λέγονται "Δημοκρατία της Μακεδονίας" ή "Σλαβομακεδονία", δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού ενός λαού είναι αναφαίρετο δικαίωμά του.
Θα συμφωνήσω:thumbsup:
Στο όνομα δεν νομίζω οτι μπορεί να υπάρξει και μεγάλη συζήτηση σε διεθνές κυρίως επίπεδο γιατί απλά δεν μας πέφτει λόγος και η όλη εκστρατεία της Ελλάδας για αλλαγή στο όνομα της γειτονικής μας χώρας μοιάζει αστεία σε κάποιον τρίτο παρατηρητή (δηλαδή για πάνω από 6.9 δισεκατομύρια συνανθρώπους μας) λόγω ακριβώς της καταπάτησης του δικαιώματος του αυτοπροσδιορισμού.

Το μόνο σημείο στο οποίο δικαιολογώ τις αντιδράσεις για την γενικότερη πολιτική της ΠΓΔΜ είναι το μπάχαλο που έχει κάνει στην ιστορία για να δώσει νέα εθνικά χαρακτηριστικά στο λαό της και να τον ξεχωρίσει από τις βουλγάρικες ρίζες που αδιαμφισβήτητα έχει. Αυτό που παρατηρώ εγώ είναι πως σε διεθνές επίπεδο προσπαθεί να περάσει την ιδέα οτι Μακεδονία = εκείνη ΜΟΝΟ η περιοχή, ενώ η ιστορική Μακεδονία είχε περιοχές σε Ελλαδα και Βουλγαρία. Και το μεμπτό δεν είναι οτι δεν είναι εντάξει απέναντί μας, αλλά το ότι δεν είναι εντάξεια απέναντι στην παγκόσμια ιστορική κληρονομιά...

Οπότε η απάντησή μου στην ερώτηση αν έχω πρόβλημα να λέγεται Μακεδονία είναι "Όχι", αλλά αν έχω πρόβλημα με την πολιτική της ΠΓΔΜ πάνω στο θέμα και στην εκμετάλευση της ονομασίας είναι "Ναι". Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν με ενοχλεί και η πολιτική εκμετάλευση του θέματος και από τους Έλληνες πολιτικούς...

Προβλέπω flame στο θέμα, οπότε ας κάνουμε μια έκκληση, από τώρα που ειναι νωρίς, να κρατήσουμε χαμηλούς τόνους... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsus

Δραστήριο μέλος

Ο tsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
συμφωνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
H φετα ειναι Ελληνικη.Το ουζο επισης.....Ετσι κ η Μακεδονια.
Κατι σαν Προστατευομενη Ονομασια Προελευσης.:hmm::hmm:

ναι αμέ... πως... παλιά όμως...

το ούζο καθώς και την φέτα "φροντίσαμε" και την κατωχυρώσαμε σαν ονομασία....
Για να μην ζούμε με ψευδεσθήσεις, όσο κι αν δεν μας αρέσει, η FYROM δεν αυτο-ονομάζεται Μακεδονία τώρα.... δεν είναι κάτι καινούργιο...
Μιλάμε για πολλά χρόνια πίσω, οι κυβερνήσεις το ήξεραν αλλά ουδέποτε έκαναν κάτι γιατί υπήρχαν-υπάρχουν κάποιες Χ πολιτικές σκοπιμότητες....
Δεν γίνεται ΧΡΟΝΙΑ τώρα να εχουν εσωτερικές πινακίδες με ονομασίες "Μακεδονία" και εμάς να μας πιάνει ΤΩΡΑ ο πόνος για το όνομα....

Αυτά τα παιχνίδια παίζονται χρόνια τώρα... μόνο που ήταν λίγο κρυφά... ε τώρα έγιναν φανερά αλλά.... "το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω" ΜΗ ΧΕ! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ποιος ψηφισε Μακεδονία ???????????????????????:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Μιλαμε, αυτο το πραγμα που κανουν μου τη δινει τοσο απιστευτα πολυ στα νευρα... ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!
Την προηγουμενη φορα που ημουν Σλοβενια, ηταν ενα τσουρμο παιδια απο fyrom και εκαναν ΤΡΕΛΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ στο event που συμμετειχαμε ολοι μαζι...
καλα, επειδη νυσταζω, θα σας πω σκηνικα καποια απο αυτες τις μερες...
:mad:
γενικα ειμαι ικανη να φτασω το θεμα στα ακρα, ακομα και να τσακωθω και χιλια δυο αλλα οταν ακουω ΛΑΛΑΚΙΕΣ του τυπου "α, μιλας και μακεδονικα?" ως απαντηση στο "ντομπρο γιουτρο", δηλ. το καλημερα τους...:rant:

ΕΛΕΟΣ.

:sly::mpinelik:
:angry::rtfm: :wall: :beating:


:mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanos56

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tanos56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
ποιος ψηφισε Μακεδονία ???????????????????????:worry:

Ίσως κάποιος πρωροπόρος εκσυγχρονιστής, συνδικαλιστής, Διεθνιστής,Φιλοσκοπιανός, ρεφορμιστής,ρεβιοζιονιστής,πρώην αριστεριστής,πανσλαβιστής , συνασπισμένος ρεφορμιστής, λίγο Μπακουνιστής και όχι Μακεδόνας...


Δεν πειράζει...μη σε σοκάρει...
Πάντα υπήρχαν τέτοιοι και πάντα θα υπάρχουν.
Στις μέρες μας -εξ άλλου-αν αρνιέσαι κάθε μέρα και ένα εθνικό σύμβολο, τότε αναγεννιέσαι ιδεολογικά, αναδεικνύεσαι πρωτοπόρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω παντως μεχρι προτινως -εχοντας και λιγο μαυρα μεσανυχτα- σκεφτομουν οτι μπορει να μην ειναι και κακο το Δημοκρατια της Μακεδονιας.. Αλλα οταν βλεπω οχι μονο να χρησιμοποιουν το ονομα αλλα να περηφανευονται για το ενδοξο παρελθον τους και να θεωρουνται απογονοι του Μεγα Αλεξανδρου, ε εκει μου τη δινει. Γιατι μας κοροιδευουν μεσα στα μουτρα μας αφου εμφανιστηκαν στην περιοχη εκατονταδες χρονια μετα τον μεγα αλεξανδρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Troll

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 386 μηνύματα.
Θα ήθελα να διευκρηνίσω ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ των όρων Μακεδονία και ΠΓΔΜ (FYROM). To τελευταίο σημαίνει "Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας''. Ονομασία που επίσης - τυπικά τουλάχιστον, δεν αποδέχεται η Ελλάδα, διότι εμπεριέχει τον όρο Μακεδονία. Παρόλα αυτά θεωρείται ως μικρότερο κακό σε σύγκρηση με τον όρο ''Μακεδονία'' σχέτο. ;) Η χώρα μας κάποτε αντιδρούσε έντονα ακόμα και στην ονομασία ΠΓΔΜ, αλλά με το καιρό άλλαξε στάση έτσι ώστε να βρεθεί μια μέση λύση (Αν μπορώ να το πώ έτσι). Οι Σκοπιανοί το δέχτηκαν με χαρά και αφού κατοχύρωσαν αυτό, τώρα κάνουν ένα βήμα πιο πέρα και απαιτούν την ονομασία "Δημοκρατία της Μακεδονίας". Ονομασία με την οποία αναγνωρίζεται το κράτος τους από πολλές χώρες διεθνώς.

- Προσωπικά πιστεύω ότι το παιχνίδι έχει χαθεί και αυτό δεν αλλάζει. Είναι απλά θέμα χρόνου να αναγνωριστεί και επίσημα από τον ΟΗΕ ως ''Δημοκρατία της Μακεδονίας". Η Ελλάδα είναι ουσιαστικά ανίσχυρη κόντρα στα θέλω των ισχυρών του πλανήτη - Μας αρέσει δε μας αρέσει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Θα ήθελα να διευκρηνίσω ότι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ των όρων Μακεδονία και ΠΓΔΜ (FYROM). To τελευταίο σημαίνει "Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας''. Ονομασία που επίσης - τυπικά τουλάχιστον, δεν αποδέχεται η Ελλάδα, διότι εμπεριέχει τον όρο Μακεδονία. Παρόλα αυτά θεωρείται ως μικρότερο κακό σε σύγκρηση με τον όρο ''Μακεδονία'' σχέτο. ;) Η χώρα μας κάποτε αντιδρούσε έντονα ακόμα και στην ονομασία ΠΓΔΜ, αλλά με το καιρό άλλαξε στάση έτσι ώστε να βρεθεί μια μέση λύση (Αν μπορώ να το πώ έτσι). Οι Σκοπιανοί το δέχτηκαν με χαρά και αφού κατοχύρωσαν αυτό, τώρα κάνουν ένα βήμα πιο πέρα και απαιτούν την ονομασία "Δημοκρατία της Μακεδονίας". Ονομασία με την οποία αναγνωρίζεται το κράτος τους από πολλές χώρες διεθνώς.

- Προσωπικά πιστεύω ότι το παιχνίδι έχει χαθεί και αυτό δεν αλλάζει. Είναι απλά θέμα χρόνου να αναγνωριστεί και επίσημα από τον ΟΗΕ ως ''Δημοκρατία της Μακεδονίας". Η Ελλάδα είναι ουσιαστικά ανίσχυρη κόντρα στα θέλω των ισχυρών του πλανήτη - Μας αρέσει δε μας αρέσει. ;)

Ακριβώς!!!... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Don Carlo

Νεοφερμένος

Ο Don Carlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μακεδονια.....

Κλεβω και παραθετω ενα κειμενακι απο blog με το οποιο ειμαι απολυτα συμφωνος.......



Κάποιοι λένε ότι είναι εύκολο να (κατα)κρίνεις πολιτικούς χειρισμούς, αλλά δύσκολο να προτείνεις λύσεις. Επειδή λοιπόν μου αρέσει να είμαι ξεκάθαρος όταν μιλάω για κάτι και αναφορικά με το θέμα της ΠΓΔΜ, η θέση μου έχει διαμορφωθεί ως εξής:

(1ον) Αποδοχή από την ελληνική πλευρά της ονομασίας "Δημοκρατία της “Μακεδονίας" (Σκέτο και χωρίς λοιπές περιπλοκές! Οτιδήποτε άλλο σύνθετο ή πολύπλοκο/περιφραστικό θα είναι απλώς μία χίμαιρα που θα καταλήξουμε να χρησιμοποιούμε μόνο εμείς!). Ως αντιστάθμισμα, η χώρα αυτή οφείλει να δεχθεί ότι ο όρος "Μακεδονία" αναφέρεται σε γεωγραφικό προσδιορισμό και ότι δεν κατοχυρώνει αποκλειστικότητα χρήσης (για να αποφύγουμε τα ιλαρά που ακούμε τελευταία).

(2ον) Μετά την αναγνώριση από την Ελλάδα, πρέπει να επιδιωχθεί περαιτέρω σύσφιξη των οικονομικών, αλλά και πολιτιστικών / μορφωτικών σχέσεων με την ΠΓΔΜ με σκοπό την εδραίωση στενής και μακρόπνοης φιλίας και συνεργασίας. Όλοι γνωρίζουμε ότι ήδη έχει διαμορφωθεί μία σχέση εξάρτησης του μικρού αυτού κράτους από την Ελλάδα, την οποία συνεχώς υπονομεύουμε με την ατολμία και τις αγκυλώσεις μας.

(3ον) Παροχή πολιτικής στήριξης (ακόμα και εγγυήσεων) στην προσπάθεια τηςχώρας να διασφαλίσει την ακεραιότητα και την εθνική της υπόσταση, σε ένα ρευστό και ασταθές περιβάλλον. Η ύπαρξη της ΠΓΔΜ αποτελεί εγγύηση των ισορροπιών στην περιοχή, αποτρέπει τη δημιουργία Μεγάλης Αλβανίας και Μεγάλης Βουλγαρίας και αποτελεί μία ασφαλή οδό προς τη (φίλα προσκείμενη σε μας, αλλά ακόμη χειμαζόμενη) Σερβία.

(4ον) Ελληνική στήριξη της προσπάθειας για ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

(5ον) Η αναγνώριση του ονόματος "Μακεδονία" δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται πλέον ως σημείο αντιδικίας (η σχετική συζήτηση έχει χρεοκοπήσει), αλλά ως ευκαιρία σύζευξης των δύο λαών (ελλήνων και μακεδόνων) υπό τη σκέπη της ελληνικής οικονομικής και γεωπολιτικής υπεροχής.

Η εξωτερική πολιτική οφείλει να διαπνέεται από πολιτική τόλμη, πραγματισμό αλλά και όραμα. Αυτό αναζητώ σήμερα στην πολιτική σκηνή της χώρας: όραμα! Και άλμα προς τα εμπρός, μακριά από τις μικροπολιτικές μας υστερίες και τις εθνικές μας νευρώσεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top