Μαστορέματα κι επισκευές: Είναι θέμα φύλου;

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Εχεις την τάση να μεγαλοποιείς τα πράγματα:bigarmhug. Δεν θα κάτσω να σκασω κιόλας ελεύθερος εισαι να εκφράζεσαι. Κάνε οτι θες.

Είπες τη μαγική φράση "κάνε ότι θες"! Εξαιρετικά. Συν ενας πόντος για το Φελίτσε! :D

Βλέπω έχει και αγκαλίτσα το μενού... Ευχαριστώ! Συν δυο πόντοι για το Φελίτσε!:D (Μην το παρακάνεις όμως γιατί σε ένα άλλο θέμα καραδοκεί ο Sid!:P:P:P )

:knife:Το ευφράδεια εάν το ειδες το εβαλα σε "εισαγωγικά". Το ποιος ειναι αυθαδης και δεν σέβεται την γνώμη του άλλου αυτό δεν θα το σχολιασω.Σχολίασε εσύ που εχεις ΤΗΝ ΕΥΦΡΑΔΕΙΑ.:P:whistle:

Eίναι πρόκληση αυτό; Δέχομαι! :P


Τι να σου πω !
:hypno: Καταστάλαξε τελικα τι εννοεις για να καταλάβω.:fool:

Μπα, όχι, μ' αρέσει να τυρρανάω τον κόσμο!

Μια έτσι τα λες , ΜΙΑ γιουβέτσι.

Ε μα πεινάω, τι θες να κάνω; Γιουβετσάκι, με κρασάκι και στο τέλος κι ένα Haagen Dazs Strawberry Cheesecake για επιδόρπιο!:redface:

Θες η δεν θες να ξέρει?
Να ξέρει? ή να ξέρει μόνο (για εσένα) τα υποτυπώδη. Μην ξεχνας οτι αυτό αποτελει καθαρά προσωπική γνώμη του καθενος. Κάποιος για κάποιον μπορεί λόγο κοινών ενδιαφερόντων να ειναι φοβερά ενδιαφέρον ενώ για κάποιον άλλο να ειναι φοβερά κοινός.

Πόσες φορές θα το πούμε; Ας ξέρει όσα θέλει! Δεν απαιτώ να ξέρει τα πάντα αλλά δεν αντέχω και να μην ξέρει τίποτα και να τα ζητάει όλα από μένα σαν πρινσέσσα!:)


ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Εσύ μήπως??;)

Ολόκληρη φωτό στο άβαταρ, σου φαίνομαι για ξανθός;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
καλα..και τα επιπλα που παιρνετε εσεις οι γυναικες πω΄ς τα συναρμολογειτε?ολα μονες σας ή ζητατε και βοηθεια?
τοσες βιδες αλεν πρεπει να βιδωσετε..

Άκου Αγγελούκο μου (που έχεις και το όνομα του πρώην άνδρα μου :P) να σου πω μια ιστορία:

Από όταν ήμουν μικρό παιδάκι μου άρεσαν τα μαστορέματα γιατί τα είχα για παιχνίδι και δεν έτυχε ποτέ κανείς να μου πει "δεν είναι αυτό για σένα", "δεν μπορείς εσύ", "φύγε από εδώ, πήγαινε να παίξεις με τις κούκλες σου" κτλ, (τώρα που το σκέφτομαι, η μάνα μου το έκανε αυτό για τις δουλειές του σπιτιού και μάλλον γι' αυτό δεν έγινα καμιά σπουδαία νοικοκοιρά :hmm:).

Όταν ήμουν περίπου 6 ετών καθόμουν δίπλα στον πατέρα μου όταν μαστόρευε και σκάλιζα τα εργαλεία του και ρωτούσα "τι είναι αυτό;", "τι είναι το άλλο;". Πήρα λοιπόν που λες ένα παλιό ξυπνητήρι, που το είχαν για χαλασμένο και μου το είχαν αφήσει να παίζω, πήρα κι ένα κατσαβίδι και το ξεβίδωσα. Χάζεψα όλα εκείνα τα γρανάζια και τα ελατήρια και μετά το ξανα-έκλεισα (κλασικό παιχνίδι αυτό για ένα παιδί...). Φαίνεται το μόνο πρόβλημα του ξυπνητηριού ήταν η σκόνη που είχε συσσωρευτεί με τα χρόνια και ως δια μαγείας, όταν το ξανα-βίδωσα το ξυπνητήρι δούλευε! :D
Σκέψου ακόμη θυμάμαι τη χαρά που ένιωσα! :baby:

Από τότε, δεν σταμάτησα ποτέ να μαστορεύω, άλλοτε με επιτυχία, άλλοτε με παταγώδη αποτυχία. Κυρίως, δεν σταμάτησα ποτέ να ενδιαφέρομαι για τα μαστορέματα και να παρακολουθώ, όποτε μου δινόταν η ευκαιρία. Με τον ίδιο τρόπο που "μαστόρευα", έφτιαχνα κρεβατάκια για τις κούκλες μου, κατασκευές από χαρτί και άλλα υλικά, σπιτάκι από χαρτόκουτα... ήταν όλα ένα παιχνίδι!

Πολύ αργότερα, παντρεύτηκα και είχα άντρα στο σπίτι για τις μαστοριές, όμως άμα έχεις κολλήσει στο μικρόβιο δεν σταματάς... :P

Ευτυχώς δηλαδή, γιατί ο μπαμπάς κάποια στιγμή μας άφησε χρόνους και ο συζυγάτωρας μας άφησε... σύξυλες. :P

Έτσι αναγκάστηκα και τον υπολογιστή μου να ανοίγω και πρίζες να αλλάζω και έπιπλα από το ΙΚΕΑ να συναρμολογώ και σκηνή να στήνω και χαρταετό να πετάω.
Το 'χα καμάρι όταν πηγαίναμε να πετάξουμε χαρταετό και οι μπαμπάδες κοιτούσαν εμένα και την κόρη μου με μισό μάτι όταν φτάναμε, και τελικά ο δικός μας χαρταετός πετούσε πρώτος και με διαφορά :pfff: Πάλι καλά που με είχε μάθει ο καλός μου ο μπαμπάκας να φτιάχνω τα ζύγια, να υπολογίζω πόση ουρά χρειάζεται κτλ. Σκέψου πώς θα ένιωθε το κοριτσάκι μου αν δεν μπορούσαμε να πετάξουμε χαρταετό επειδή ήμασταν δυο γυναίκες μόνες. Τώρα πλέον με βοηθάει κι εκείνη σε όλες τις μαστοριές! :yes:

Άμα έχουμε και πρόθυμο άνδρα στην παρέα, ακόμη καλύτερα! Λίγη μυική δύναμη δεν βλάπτει, τουλάχιστον όμως μπορούμε να ιδρώνουμε όλοι μαζί και να διασκεδάζουμε! :clapup: Και αν μη τι άλλο, μπορώ να ξεχωρίσω μια πένσα από μια τανάλια και να βοηθήσω όποιον άνδρα μαστορεύει δίπλα μου, δίνοντάς του εργαλεία.

Παραμένει πάντα ένα ευχάριστο και διασκεδαστικό παιχνίδι... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και η δυναμη και αντοχη παιζει τεραστιο ρολο στα μαστορεματα..για πολλες μερες ειχαμε τεχνιτες πισω και βοηθουσαμε για σιδηροκατασκευες,τσιμεντοδουλειες κλπ..και θελει πολλη αντοχη και δυναμη..ουτε συγκριση... ασε η μεση γυναικα λιγο αντεχει..και να γυμναστει ακομα..ενω ο ανδρας και αγυμναστος να ειναι ,αν μαθει καπως καλυτερα θα τα καταφερει... και θα γινει ισως καλυτερος..
Λοιπόν δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η κουβέντα μου έφερε στο μυαλό τον πρώην μου... Που με ανέβαζε στο πατάρι να δω τι στο καλό είχε πάθει ο θερμοσίφωνας στο σπίτι του κ δεν άναβε γιατί "ε, εγώ δεν ξέρω από αυτά εσένα πιάνουν καλύτερα τα χέρια σου":P
Η επόμενη σκηνή που μου ήρθε στο μυαλό είναι να 'σφαζόμαστε' με τον καλό μου στο σπίτι μας για το ποιός μπορεί να συναρμολογήσει πιο γρήγορα το καινούριο ντουλάπι του μπάνιου :P

Και highlight το μπαμπά μου που όταν αλλάζαμε κάτι εξωτερικά φώτα στο πατρικό μου πριν κανά 6μηνο με έβαλε να ανοίξω τις τρύπες με το black&decker για το δεύτερο φωτιστικό γιατί "ε, πρέπει σιγά σιγά να το μάθεις κι αυτό" :P
[το παραπάνω δεν μου δημιούργησε κανένα κόμπλεξ ότι κατά βάθος ήθελε αγόρι btw:P--επίσης ομολογώ ότι αυτό με παίδεψε λιγουλάκι περισσότερο από ότι φανταζόμουν, κακέ τοίχε!!!]

--Και επίσης κάπου εδώ οφείλω να επικαλεστώ τη μαρτυρία των μελών του φόρουμ που με έχουν δει να επιβεβαιώσουν ότι δεν είμαι η ...θηλυκή εκδοχή του Σουγκλάκου νομίζω :P

Παρόλαυτά δεν μπορώ να παραγνωρίσω το γεγονός ότι indeed δεν είμαι "τυπική" ως προς τις φίλες μου [την πλειοψηφία αυτών τέσπα] που προτιμούν να 'επικαλούνται' τους καλούς τους για τέτοια θέματα.Επειδή όμως όλες τους τις έχω δει να ζουν μόνες σε σπίτι και να 'αναγκάζονται' να κάνουν τέτοιες δουλειές μόνες τους, προσωπικά καταλήγω ότι δεν είναι [ούτε αυτό] θέμα φύλου αλλά θέμα ...κοινωνικών συμβάσεων/συνήθειας/βολής κτλ κτλ κτλ
Δεν είναι κακό, απλώς ... δεν πρόκειται ποτέ να δεχτώ ότι υπάρχει κάποια..γενετική προδιάθεση or s'th σε τέτοια θέματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
--Και επίσης κάπου εδώ οφείλω να επικαλεστώ τη μαρτυρία των μελών του φόρουμ που με έχουν δει να επιβεβαιώσουν ότι δεν είμαι η ...θηλυκή εκδοχή του Σουγκλάκου νομίζω :P
Χε χε...την ώρα που έγραφα το μήνυμά μου, σκεφτόμουν να βάλω παρόμοια σημείωση! :P
Το επιβεβαιώνω εγώ! :pfff: Η Ρέζι είναι γυναίκα με τα όλα της και σίγουρα δεν θυμίζει το Σουγκλάκο! :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Χε χε...την ώρα που έγραφα το μήνυμά μου, σκεφτόμουν να βάλω παρόμοια σημείωση! :P
Το επιβεβαιώνω εγώ! :pfff: Η Ρέζι είναι γυναίκα με τα όλα της και σίγουρα δεν θυμίζει το Σουγκλάκο! :yes:
:bigarmhug

To αυτό και δι υμάς!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Στην βίδα κόλλησες εσύ?:confused:
Ωραία να το αλλάξω:/: .
Τι άνδρας ειναι αυτός άμα δεν ξέρει να σου φτιάξει την βρύση που χάλασε?!!!:worry:
Τώρα μου θύμισες ένα στιχάκι που μου είχε πει ο πατέρας μου: "Η ψ@λή δεν είναι βρύση, ούτε μυγδαλιά ν' ανθίσει...":lol:

Με το συμπάθειο κιόλας ε; :redface:

Γκουχ, γκουχ (Χάουλας με ύφος spasticular καθητητή του τύπου leave the kids alone)

Άκου να σου πω παιδί μου. Όπως ένας στρατιώτης δεν πάει στον πόλεμο χωρίς το όπλο του (το nr1 spasticular argument, all time classics), έτσι κι εσύ δεν μπορείς να έρχεσαι εδώ μέσα χωρίς να έχεις εντρυφήσει στην ιστορία του γένους του στεκιού, της οποίας ζωντανό κύτταρο αποτελεί ο Lyc de Bynelic, με τον οποίο έχεις τη σπάνια όσο και ζηλευτή τιμή να συνομιλείς. Εξεγείρομαι μέχρι και την τελευταία ίνα του άψογου Versache μου, όταν βλέπω σε τι κατάντια έχει περιπέσει η σύγχρονη νεολέρα, η οποία δεν γνωρίζει όχι μόνο τον Καραϊσκάκη (ευτυχώς που ήταν γαύρος και τον ξέρουν κάποιοι απ' το γηπεδο, αν και μάλλον πρέπει να μετονομαστεί σε Αθανάσιος Διάκος μετά το ...σούβλισμα που τους έκανε ο ΠΑΟΚ την Τετάρτη :teasing:) και τον Κολοκοτρώνη, αλλά ακόμη ακόμη και τον θεϊκό, τον ανεπανάληπτο, τον απίθανο, τον ακατονόμαστο, τον ανισόρροπο (κάτι πάει λάθος εδώ αλλά who gives a fuck anyway), τον περιβόητο και περιλάλητο Άρχοντα του Σκότους, αυτόν που γκρέμισε τον μύθο του Νταρθ Βέηντερ, τον πολυαγαπημένο μας Βάλντερ.:mad::mad:

Μετεξεταστέα λοιπόν και το Σεπτέμβρη με τον κηδεμόνα σου (και μην τολμήσεις να μου πεις ότι τον Σεπτέμβριο δεν έχει κυδώνα γιατί θα τα πάρω στην κράνα άσχημα :hehe:)

Μα είναι ερωτήσεις αυτές που κάνεις ρε πουλάκι μου (όπως είπε και ο Θεόφιλος Σεχίδης στους δημοσιογράφους); :lol: :loltooth: :hehe:

Και τους γείτονες με τι θράσος τους αντικρίζετε;
Δεν έχουμε γείτονες, από την ντροπή μας αγοράσαμε βραχονησίδα σε τιμή ευκαιρίας και μένουμε φάτσα στο κύμα του πανέμορφου Αιγαίου...:clapup: Στην αρχή ντρεπόμουν κάτι κρι κρι που έβοσκαν εκεί επαραπέρα, όμως εκείνα δεν δίνουν καμμία σημασία, καθώς είναι μάλλον ευρωπαϊκής καταγωγής...:hehe:

Εάν ζητάει βοήθεια για αυτά τα απλα καθημερινά πράγματα (μαστορικά εννοώ) τοτε ειναι σιγουρότατο ότι όταν συμβει κάτι πραγματικά σοβαρό πάλι βοήθεια θα ζητήσει.
Το να ξέρει ένας άντρας την κατάλληλη στιγμή, να ζητά από τον κατάλληλο άνθρωπο να κάνει για κείνον μια εργασία την οποία έχει οραματιστεί, όμως δεν μπορεί να πραγματοποιήσει από μόνος του και να καταφέρνει ο άλλος να τα κάνει όλα κατά πως αυτός τα ζήτησε, μπορεί να τον καθιστά (κατά την ταπεινή σου άποψη) ακατάλληλο για σύζυγο, τον κάνει όμως κατάλληλο για manager υψηλών προδιαγραφών...:clapup:

Ο άνδρας πρέπει να αποπνέει σιγουρια και ασφάλεια.
Άρα πρέπει να παντρευτείς ασφαλιστή ή ασφαλίτη, σεκιουριτά ή νονό της νύχτας, χωρίς να αποκλείεται και φουσκωτός πορτιέρο ή πορτιέρης...:D:P

Δεν παίζουν ρόλο ούτε τα χρηματά του ούτε η ομορφιά του.
Έστω για εμένα:/:
Ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοιες αδελφές ψυχές, αλλιώς τι θα κάναμε εμείς οι πτωχοί και άσχημοι; :clapup:

Η τανάλια, το σκαρπέλο,
πώς με κάνουν να σε θέλω,
το μακρύ σου το ...τρυπάνι
λύσσα σαν θωρώ με πιάνει,
το γιαπί, το πηλοφόρι, το μυστρί,
κι ας την έχεις λιγουλάκι πιο μικρή.
Έλα άσε τα παιχνίδια, πιάσε μου τα ...κατσαβίδια!!

Εκατό χιλιάδαι δίσκοι μιλάμε...:hehe:

είναι άλλωστε γνωστό ότι όλοι οι άνδρες φοβούνται το αίμα
Ναι, όταν το πίνω, φοβάμαι μην παχύνω...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
θα ερχόμουν στην εκδρομούλα , αλλά φοβάμαι τι θα γίνει αν σκάσει το λάστιχο και δεν τα καταφέρω να το αλλάξω :/:
Μην ανησυχεις θα το αλλάξει η παρέα μας.
Μη φοβου.

Τώρα μου θύμισες ένα στιχάκι που μου είχε πει ο πατέρας μου: "Η ψ@λή δεν είναι βρύση, ούτε μυγδαλιά ν' ανθίσει...":lol:

Με το συμπάθειο κιόλας ε; :redface:


Γκουχ, γκουχ (Χάουλας με ύφος spasticular καθητητή του τύπου leave the kids alone)

Άκου να σου πω παιδί μου. Όπως ένας στρατιώτης δεν πάει στον πόλεμο χωρίς το όπλο του (το nr1 spasticular argument, all time classics), έτσι κι εσύ δεν μπορείς να έρχεσαι εδώ μέσα χωρίς να έχεις εντρυφήσει στην ιστορία του γένους του στεκιού, της οποίας ζωντανό κύτταρο αποτελεί ο Lyc de Bynelic, με τον οποίο έχεις τη σπάνια όσο και ζηλευτή τιμή να συνομιλείς. Εξεγείρομαι μέχρι και την τελευταία ίνα του άψογου Versache μου, όταν βλέπω σε τι κατάντια έχει περιπέσει η σύγχρονη νεολέρα, η οποία δεν γνωρίζει όχι μόνο τον Καραϊσκάκη (ευτυχώς που ήταν γαύρος και τον ξέρουν κάποιοι απ' το γηπεδο, αν και μάλλον πρέπει να μετονομαστεί σε Αθανάσιος Διάκος μετά το ...σούβλισμα που τους έκανε ο ΠΑΟΚ την Τετάρτη :teasing:) και τον Κολοκοτρώνη, αλλά ακόμη ακόμη και τον θεϊκό, τον ανεπανάληπτο, τον απίθανο, τον ακατονόμαστο, τον ανισόρροπο (κάτι πάει λάθος εδώ αλλά who gives a fuck anyway), τον περιβόητο και περιλάλητο Άρχοντα του Σκότους, αυτόν που γκρέμισε τον μύθο του Νταρθ Βέηντερ, τον πολυαγαπημένο μας Βάλντερ.:mad::mad:

Μετεξεταστέα λοιπόν και το Σεπτέμβρη με τον κηδεμόνα σου (και μην τολμήσεις να μου πεις ότι τον Σεπτέμβριο δεν έχει κυδώνα γιατί θα τα πάρω στην κράνα άσχημα :hehe:)

Μα είναι ερωτήσεις αυτές που κάνεις ρε πουλάκι μου (όπως είπε και ο Θεόφιλος Σεχίδης στους δημοσιογράφους); :lol: :loltooth: :hehe:


Δεν έχουμε γείτονες, από την ντροπή μας αγοράσαμε βραχονησίδα σε τιμή ευκαιρίας και μένουμε φάτσα στο κύμα του πανέμορφου Αιγαίου...:clapup: Στην αρχή ντρεπόμουν κάτι κρι κρι που έβοσκαν εκεί επαραπέρα, όμως εκείνα δεν δίνουν καμμία σημασία, καθώς είναι μάλλον ευρωπαϊκής καταγωγής...:hehe:


Το να ξέρει ένας άντρας την κατάλληλη στιγμή, να ζητά από τον κατάλληλο άνθρωπο να κάνει για κείνον μια εργασία την οποία έχει οραματιστεί, όμως δεν μπορεί να πραγματοποιήσει από μόνος του και να καταφέρνει ο άλλος να τα κάνει όλα κατά πως αυτός τα ζήτησε, μπορεί να τον καθιστά (κατά την ταπεινή σου άποψη) ακατάλληλο για σύζυγο, τον κάνει όμως κατάλληλο για manager υψηλών προδιαγραφών...:clapup:

Άρα πρέπει να παντρευτείς ασφαλιστή ή ασφαλίτη, σεκιουριτά ή νονό της νύχτας, χωρίς να αποκλείεται και φουσκωτός πορτιέρο ή πορτιέρης...:D:P

Ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοιες αδελφές ψυχές, αλλιώς τι θα κάναμε εμείς οι πτωχοί και άσχημοι; :clapup:

Η τανάλια, το σκαρπέλο,
πώς με κάνουν να σε θέλω,
το μακρύ σου το ...τρυπάνι
λύσσα σαν θωρώ με πιάνει,
το γιαπί, το πηλοφόρι, το μυστρί,
κι ας την έχεις λιγουλάκι πιο μικρή.
Έλα άσε τα παιχνίδια, πιάσε μου τα ...κατσαβίδια!!

Εκατό χιλιάδαι δίσκοι μιλάμε...:hehe:


Ναι, όταν το πίνω, φοβάμαι μην παχύνω...:lol:

:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Είπες τη μαγική φράση "κάνε ότι θες"! Εξαιρετικά. Συν ενας πόντος για το Φελίτσε! :D

Βλέπω έχει και αγκαλίτσα το μενού... Ευχαριστώ! Συν δυο πόντοι για το Φελίτσε!:D (Μην το παρακάνεις όμως γιατί σε ένα άλλο θέμα καραδοκεί ο Sid!:P:P:P )



Eίναι πρόκληση αυτό; Δέχομαι! :P



Μπα, όχι, μ' αρέσει να τυρρανάω τον κόσμο!



Ε μα πεινάω, τι θες να κάνω; Γιουβετσάκι, με κρασάκι και στο τέλος κι ένα Haagen Dazs Strawberry Cheesecake για επιδόρπιο!:redface:



Πόσες φορές θα το πούμε; Ας ξέρει όσα θέλει! Δεν απαιτώ να ξέρει τα πάντα αλλά δεν αντέχω και να μην ξέρει τίποτα και να τα ζητάει όλα από μένα σαν πρινσέσσα!:)




Ολόκληρη φωτό στο άβαταρ, σου φαίνομαι για ξανθός;:whistle:
Δεν δίνω σημασία και δεν πιστεύω τις φωτο γιατι πολύ απλά ως γνωστον πολλοί βαζουν ξένες και άσχετες που έχουν κατεβάσει από το ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγώ πάλι είμαι αυτή που πάντα ήθελε να μαστορέψει κάτι αλλά δεν την αφήνανε (κορίτσι γαρ)... Ο μπαμπάς μου μαστόρευε αλλά δεν ήθελε να μοιραστεί το χόμπι του, ήταν η ώρα της ησυχίας του. Το μόνο που δεν έκανε ο πατέρας μου ήταν υδραυλικά. Όταν κάποια στιγμή είχε πρόβλημα υδραυλικό και το έφτιαξα (ευτυχώς ήταν απλό, αν δεν του είχε κολλήσει ότι δεν μπορεί θα το είχε κάνει και μόνος του) ένοιωσα μεγάλη χαρά που παραδέχτηκε την ικανότητά μου.:)
Από την άλλη ο άντρας μου, που πίστευε ότι όλα όσα δεν πιάνει εκείνος εγώ μπορώ να τα κάνω, με παρακάλεσε να συνδέσω τα φώτα στο γραφείο του αδελφού του, κι έτσι το έμαθα κι αυτό στου κασίδι το κεφάλι! :D
Επίσης με φίλη οδηγό που κόλλωνε να αλλάξει λάστιχο, άλλαξα λάστιχο ενώ δεν ξέρω να οδηγώ. Πόσο δύσκολο είναι? Και όπου μας λείπει η δύναμη (αν και δεν υστερώ πολύ) πχ βίδωμα μπουλωνιών έχουμε το βάρος μας!
Τα ηλεκτρικά εργαλεία αλλά και η έννοια του μοχλού μπορούν συνήθως να λύσουν το θέμα της δύναμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(αυτό μ' αρέσει, ομαδική ψυχοθεραπεία και παράθεση παιδικής ηλικίας σε διαδικτυακό κύκλο)

Ο μπαμπάς μου ήταν μηχανικός, πίστευε ότι αν ξέρεις μαθηματικά βρίσκεις τη λύση για τα πάντα.
Όταν 6-7 χρονών με κουβαλήσανε στο σπίτι μέσα στον πόνο από μια άγρια αλλά υποχρεωτική εξαγωγή δοντιού, για να με κάνει να ξεχαστώ μου έδωσε να "παίξω" με την κασετίνα του με τους διαβήτες, μια μαύρη κασετίνα με βελούδινη εσωτερική επένδυση...

Επίσης δεν άφηνε άνθρωπο να αγγίξει τη μηχανή του αυτοκινήτου, τότε τα πράγματα ήταν πιο απλά και με περισσότερη λογική στις μηχανές, έτσι κοντά του έμαθα κι εγώ, και στα 10 μου, με άφησαν στο υπόγειο του εξοχικού φίλων να λύσω μόνη μου τη μηχανή ενός αυτοκινήτου που θα πήγαινε για γενική καθαριότητα σε έμβολα, καπάκι μπλοκ, θαλάμους καύσεως και τρίψιμο βαλβίδων (τί εποχές...)

Με τα μαθηματικά τελικά δεν τα πήγα πολύ καλά, βοήθησαν σ' αυτό και οι καθηγητές που είχα στην 1η και 2α Λυκείου που κατάφεραν να μας "διώξουν" όλους από το μάθημα και τότε είχα πιο σοβαρά προβλήματα από το να ασχοληθώ με το ζήτημα...


Από τότε, φτιάχνω μπαλαντέζες αγοράζοντας τα μέρη ξεχωριστά ένα-ένα για να έχω το μήκος που μου χρειάζεται , στηρίζω τις πρίζες που δεν κατάφερε ο ηλεκτρολόγος στο σπίτι και κάποτε από την χρήση ψιλοκρεμάνε στον τοίχο, ανοίγω τους υπολογιστές στο γραφείο, έχω στο κεφάλι μου και τους οικιακούς, τρίβω τα κάγκελα στο σπίτι πριν το βάψιμο, και κάτι κομμάτια από το ΙΚΕΑ είναι κουλουράκι για τον καφέ μου.

Βέβαια, αποφεύγω μέχρις εσχάτων το ράψιμο κουμπιών, και δυσκολεύομαι να αντιμετωπίσω το μαγείρεμα ως κάτι που πρέπει να γίνεται κάθε μέρα ασχέτως αν έχω κουράγιο/όρεξη ή όχι.

Η πεθερά μου με φωνάζει "κατσαβιδάκια", μάλλον φταίει πολυεργαλείο που κουβαλάω στην τσάντα μου :P και το έτερον ήμισυ, μπορεί να μην "τόχει" καθώς δεν είχε ανάλογα βιώματα, δε φοβάται ωστόσο να ανακατευτεί και να προσπαθήσει.

Όσο για το θέμα της μυϊκής δύναμης, ευτυχώς σήμερα υπάρχουν τα ηλεκτρικά εργαλεία χωρίς να ξεχνάμε το υπόλοιπο σετάκι, προστατευτικά γυαλιά, γάντια, μάσκες. Αυτό το έμαθα όταν τρίβαμε τα κάγκελα της ταράτσας για να βαφτούν και περνούσαν από κάτω (περαστικοί που δεν μας ήξεραν) και ρώταγαν "πόσο πάει το μέτρο" Λες να το σκεφτούμε άραγε?:hmm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν ειναι ο κανονας για τις γυναικες αυτα που ακουω εδω μεσα θα παω σε αλλο πλανητη...
μην τρελαθουμε...(ψαχτε στο δρομο να βρειτε γυναικες με πολυεργαλειο ή κατσαβιδι στην τσαντα!ελεος..;))

η εξαιρεση δεν κανει τον κανονα..εσεις ανοικεται στην ειδικη κατηγορια που ο ανδρας τεχνικος πατερας σας σας επηρεασε πολυ και μαθατε τη δουλεια...απο ανδρα ξεκινησε παλι..μου θυμίζει τις γυναικες αθλητριες πολεμικων τεχνων που οι περισσοτερες εχουν εκπαιδευτες και συζυγους συχνα ανδρες.:P.
κάτι κομμάτια από το ΙΚΕΑ είναι κουλουράκι για τον καφέ μου.
μυριζω υπερβολες ,τσαμπα ειναι μεσω νετ βεβαιως.. θελω να δω πραγματικα τι σφιξιμο κανεις στις βιδες:whistle::hmm:)μυριζω επισης αλαζονια..και υπερβολες που λενε κατι ανδρες "μαγκες" στους αλλους..

οποτε παντα να θυμομαστε ποιο φυλο ειναι το καλυτερο σε αυτον τον τομεα..μαστορεματα και μηχανικες δουλειες εν προκειμενω..
για να μην ξεχνιομαστε..

ας μιλησει εδω και καμια γυναικα (απο τις ελαχιστες βεβαιως:worry:)που δεν πιανουν τοσο τα χερια της στα τεχνικα θεματα..:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
αν ειναι ο κανονας για τις γυναικες αυτα που ακουω εδω μεσα θα παω σε αλλο πλανητη...
μην τρελαθουμε...

η εξαιρεση δεν κανει τον κανονα..εσεις ανοικεται στην ειδικη κατηγορια που ο ανδρας τεχνικος πατερας σας σας επηρεασε πολυ και μαθατε τη δουλεια...απο ανδρα ξεκινησε παλι..μου θυμίζει τις γυναικες αθλητριες πολεμικων τεχνων που οι περισσοτερες εχουν εκπαιδευτες και συζυγους συχνα ανδρες.:P.


οποτε παντα να θυμομαστε ποιο φυλο ειναι το καλυτερο σε αυτον τον τομεα..μαστορεματα και μηχανικες δουλειες εν προκειμενω..
για να μην ξεχνιομαστε..

Αγγελούκο dear,

Αυτό αφιερωμένο εξαιρετικά !
και μην ξεχάσεις να αφήσεις κάπου το κλειδί της εξώπορτας για να σου ποτίζουμε τις γλάστρες:D

Όσο για τους τεχνικούς πατεράδες μας, μην ξεχνάς ότι η lugar η Isiliel σαφώς λιγότερο και η γράφουσα κάπου στη μέση, ανήκουμε σε γενιές που οι μαμάδες μας ήταν διαφορετικά μεγαλωμένες και δε μπορούσαν ως μαμάδες να μας δώσουν ερεθίσματα άλλα από τα δικά τους βιώματα.
Τώρα που μεγαλώνουν τα δικά μας παιδιά και δη κόρες όπου υπάρχουν, φυσικά και έχουν διαφορετικές προσλαμβάνουσες και εμπειρίες, οπότε, όταν οι γενιές των σημερινών 10 - 15 κάνουν δικά τους παιδιά θα έχουμε πιθανόν εντελώς νέα δεδομένα σε αυτό το θέμα...

Εγώ θα ήθελα να θέσω ένα αντίστροφο ερώτημα:

Τί έχετε μάθει εσείς τα αγόρια του στεκιού από τις μαμάδες σας?

Υ.Γ. Τα έπιπλα του ΙΚΕΑ συναρμολογούνται με άλλεν χρυσέ μου στο 90% των περιπτώσεων, όσο για τις βίδες, έχεις ακούσει γι αυτό?

το προηγούμενο μοντέλο ήταν σε ένα πρασινάκι γλύκα! :P

...πάω τώρα γιατί πρέπει να φτιάξω και νύχια...;)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αγγελούκο dear,

Αυτό αφιερωμένο εξαιρετικά !
και μην ξεχάσεις να αφήσεις κάπου το κλειδί της εξώπορτας για να σου ποτίζουμε τις γλάστρες
Τα έπιπλα του ΙΚΕΑ συναρμολογούνται με άλλεν χρυσέ μου στο 90% των περιπτώσεων,
μα αυτο χρειαζεται ακομα παραπανω σφξιμο και δυναμη για σωστη δουλεια..ειδικα με τα αλλεν που εχουν μεσα(εγω χρησιμοποιω μυτες αλλεν καμια φορα..( ου αν ρωτησω στο δρομο οι περισσοτερες γυναικες δεν θα ξερουν καν τι ειναι το αλλεν,παω στοιχημα:P)

και προτιμω ακομα το χειροκινητο που θελει δυναμη και σφιγγει καλυτερα..
(ξαναβλεπω αφελη αλαζονια ...καλα πηγαινετε εσεις οι γυναικες:worry::whistle:)
δεν καταλαβαινω...


οι ανδρες αστροναυτες ειναι πολυ περισσοτεοι απο τις γυναικες -που οι περισσοτερες ειναι απλα επιστημονες και οχι επαγγελματιες..-ετσι που ειναι πια το διαστημικο ταξιδι..σε 2-5 χρονια ολοι θα πανε εκει πανω... η virgin galactic εταιρια θα ειναι η πρωτη.. δεν θελει τοσο σοωματικη αντοχη τωρα και τουαλετες υπαρχουν εκει πανω και ολα..στα πρωτα χρονια ομως ,σε τροχια και στο φεγγαρι ηταν οι αντρες ηταν ακομα πιο συντριπτικα περισσοτεροι

για να μην μιλησουμε για τους μηχανικους και γενικα το προσωπικο της νασα και ολων των αναλογων υπηρεσιων αλλα και εταιριων αεροδιαστημικης(σε χωρες που ειναι προοδευτικες και-υποτιθεται τουλαχιστον- που δεν καταπιεζουν τα κοριτσια αν ειναι καλες σε κατι) που ειναι συντριπτικα ανδρες..

τα γεγονοτα...τα γεγονοτα..:D(εγω μπορω να σου δειξω-και εχω δειξει εδω ηδη- πολλες ερευνες και μελετες
που δειχνουν οτι απο μωρα παιδια οι ανδρες καταλαβαινουν καλυτερα στο μυαλο τους τρισδιαστατα μηχανικα αντικειμενα και βρισκουν πιο ευκολα πχ πώς να ανοιξουν ενα περιπλοκο μπουκαλι ή αλλη συσκευη ή κατι αναλογο..εσυ μπορεις να μου δειξεις ερευνες που δειχνουν οτι οι γυναικες ειναι καλυτερες?

περιμενω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Είναι θέμα φύλου; Είναι θέμα φίλου (με τα εργαλεία) που προφανώς εμπιστεύονται....εμάς! :P

δεν καταλαβαινω...
Συνονόματε, μια γυναίκα δίπλα σου που να "πιάνουν" τα χέρια της, να γνωρίζει τα εργαλεία, ακόμη και να αναλαμβάνει αποκατάσταση βλαβών ή τοποθετήσεις μετά συναρμολόγησης, είναι ευλογία δεν το διαπραγματευόμαστε αυτό!

Από την δική μου εμπειρία, τέτοιες υπάρχουν σχετικά λίγες και χοντρικά ανήκουν σε δυο κατηγορίες....
Πατέρας μάστορας (όχι σύζυγος-έχει τεράστια διαφορά) που κάτω από ειδικές συνθήκες μετέδωσε στην κόρη το "μικρόβιο" και η δεύτερη ονομάζεται...."ανάγκα και θεοί πείθονται" !
Από χόμπυ καθαρά δεν θα βρεις να το κάνει (το μαστόρεμα εννοώ) ούτε μια στις 1000, άρα παραμένει το άθλημα αντρικό "κάστρο" (yet) ;)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
η εξαιρεση δεν κανει τον κανονα..εσεις ανοικεται στην ειδικη κατηγορια που ο ανδρας τεχνικος πατερας σας σας επηρεασε πολυ και μαθατε τη δουλεια...απο ανδρα ξεκινησε παλι..μου θυμίζει τις γυναικες αθλητριες πολεμικων τεχνων που οι περισσοτερες εχουν εκπαιδευτες και συζυγους συχνα ανδρες.:P.
εμένα ο μπαμπάς μου δεν είναι τεχνικός :worry:. Μαθηματικός έχει σπουδάσει ο άνθρωπος μέσα σε μια σχολική (ή φροντιστηριακή πριν διοριστεί) αίθουσα πέρασε τη ζωή του :worry:.
Και επίσης, η μαμά μου, μεγαλωμένη μόνο με τη γιαγιά μου από πολύ μικρή [έχασε τον πατέρα της όταν ήταν ακόμα μωρό] στις δουλειές κήπου πχ [που αναγκάστηκε να μάθει γιατί από κάπου έπρεπε να έχει βοήθεια και η γιαγιά μου(!)] βάζει κάτω τον πατέρα μου εύκολα(!) (--καλά όχι τώρα που μεγαλώσανε και οι 2 εννοώ όταν ήταν πιο νέοι και δυνατοί και οι 2).
Από την άλλη έχω τον θείο μου που ...σκυλοβαριέται να αλλάξει και τη λάμπα που έχει καεί στο σπίτι του.
Με άλλα λόγια... θέμα βιωμάτων ίσως. Θέμα ικανοτήτων... nahhhh δεν με πείθεις...


Κοινώς... επαναλαμβάνομαι και λέω... Δεν με πείθεις για καμία γενετική προδιάθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Είναι θέμα φύλου; Είναι θέμα φίλου (με τα εργαλεία) που προφανώς εμπιστεύονται....εμάς! :PΣυνονόματε, μια γυναίκα δίπλα σου που να "πιάνουν" τα χέρια της, να γνωρίζει τα εργαλεία, ακόμη και να αναλαμβάνει αποκατάσταση βλαβών ή τοποθετήσεις μετά συναρμολόγησης, είναι ευλογία δεν το διαπραγματευόμαστε αυτό!

Από την δική μου εμπειρία, τέτοιες υπάρχουν σχετικά λίγες και χοντρικά ανήκουν σε δυο κατηγορίες....
Πατέρας μάστορας (όχι σύζυγος-έχει τεράστια διαφορά) που κάτω από ειδικές συνθήκες μετέδωσε στην κόρη το "μικρόβιο" και η δεύτερη ονομάζεται...."ανάγκα και θεοί πείθονται" !
Από χόμπυ καθαρά δεν θα βρεις να το κάνει (το μαστόρεμα εννοώ) ούτε μια στις 1000, άρα παραμένει το άθλημα αντρικό "κάστρο"
(yet) ;)
τα ειπες όολααα...να παρεμβαινεις συχνοτερα:D
συμφωνω απολυτως..

παντως θελω μια γυναικα να πιανουν τα χερια και ειδικα με τα προσωπικα μου εργαλεια.:P

:kissing::yahoo::hehe:

εμένα ο μπαμπάς μου δεν είναι τεχνικός :worry:. Μαθηματικός έχει σπουδάσει ο άνθρωπος μέσα σε μια σχολική (ή φροντιστηριακή πριν διοριστεί) αίθουσα πέρασε τη ζωή του :worry:.
Και επίσης, η μαμά μου, μεγαλωμένη μόνο με τη γιαγιά μου από πολύ μικρή [έχασε τον πατέρα της όταν ήταν ακόμα μωρό] στις δουλειές κήπου πχ [που αναγκάστηκε να μάθει γιατί από κάπου έπρεπε να έχει βοήθεια και η γιαγιά μου(!)] βάζει κάτω τον πατέρα μου εύκολα(!) (--καλά όχι τώρα που μεγαλώσανε και οι 2 εννοώ όταν ήταν πιο νέοι και δυνατοί και οι 2).
Από την άλλη έχω τον θείο μου που ...σκυλοβαριέται να αλλάξει και τη λάμπα που έχει καεί στο σπίτι του.
Με άλλα λόγια... θέμα βιωμάτων ίσως. Θέμα ικανοτήτων... nahhhh δεν με πείθεις...
εσυ ανηκεις στο "αναγκα":D
δεν λεω οτι δεν υπαρχουν γυναικες με τεχνικο μυαλο..αλλα ειναι συντριπτικη μειοψηφια και σιγουρα μικρη εξαιρεση του γνωστου κανονα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γιατί ανήκω στο "ανάγκα"???
Δόξα τω Θεώ 2 γονείς έχω και απόλυτα ικανοί και οι 2(!)
Με την ίδια ευκολία που με ...τράβηξε η εργαλειοθήκη με την ίδια ευκολία θα μπορούσε να με είχε τραβήξει και το μαγείρεμα...
Και τα 2 μέσα στο σπίτι τα είχα και (απλώς) κανείς δεν με απέκλεισε από κάποια από τις δύο δραστηριότητες... Με άφησαν να επιλέξω χωρίς να με καθοδηγήσουν κάπου...λόγω φύλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα σου αρεσε πχ να μαστορευεις ενα αυτοκινητο αν ειχες ενα γκαραζ σαν χομπι?
για να περνας ευχαριστα την ωρα σου?
μαστορευεις πχ πχ τον υπολογιστη σου οταν εχεις λεφτα για να παιρνεις κομματια και να κανεις αναβαθμιση?
εχεις συναρμολογησει πχ τον υπολογιστη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
θα σου αρεσε πχ να μαστορευεις ενα αυτοκινητο αν ειχες ενα γκαραζ σαν χομπι?
για να περνας ευχαριστα την ωρα σου?
μαστορευεις πχ πχ τον υπολογιστη σου οταν εχεις λεφτα για να παιρνεις κομματια και να κανεις αναβαθμιση?
εχεις συναρμολογησει πχ τον υπολογιστη σου?
Άγγελε...
Θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι σπουδασα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Υπολογιστών από επιλογή, δούλεψα [και δουλεύω] ως system και dba administrator και σε μένα τρέχουν όλοι οι μη σχετικοί με υπολογιστές (άντρες και γυναίκες) φίλοι γιατί τα ψάχνω και τον έρμο τον υπολογιστή μου δεν τον έχω αφήσει σε ηρεμία [εγώ κ τα 8G μνήμης μου [προφανώς σε 64bito λειτουργικό και κατάλληλες 'υποδομές' hardware!] για να μπορούν να στηρίζουν τα 5 διαφορετικά virtual μηχανάκια μου σου στέλνουν τα χαιρετίσματα τους :P].
Aπό την άλλη ακόμα με σέρνει η μανούλα για να ψωνίσουμε ρούχα γιατί το σκυλοβαριέμαι... :P

Τώρα για το θέμα του αν θα μαστόρευα αυτοκίνητα δεν το ξέρω να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα ποτέ... Μπορώ να σου πω όμως ότι προτιμώ να φτιάχνω τις πρίζες στο σπίτι παρά να μαγειρέψω κάτι πιο "σοβαρό" από μπριζόλες με πατάτες στο φούρνο.:P

Παρόλαυτα δεν σε αδικώ ούτε θυμώνω με αυτά που λες. 'Θυμώνω' αν θες όταν ακούω ατάκες του στυλ "μα καλά εσύ μια χαρά κοπέλα πώς και μπλέχτηκες με αυτά?". Επίσης, ναι, καμιά φορά 'παρασύρομαι' από τις κοινωνικές συμβάσεις και αναρωτιέμαι "μα καλά θέλω και να γίνω μάνα... πώς θα γίνω μάνα εγώ με delivery θα το μεγαλώσω το παιδί?" Λες και ο πατέρας του παιδιού δικαιολογείται να μην ξέρει να του ετοιμάσει το γάλα του ενώ η μάνα πρέπει να ριχτεί στον Καιάδα.Αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση εν γένει.
Αλλά εξακολουθώ να μην μπορώ να πειστώ εύκολα ότι είναι θέμα dna. Και ευτυχώς βλέπω (και εδώ και εκτός) ότι δεν είμαι...μοναδική περίπτωση στον κόσμο, άρα μάααλλον δεν λέω τόόόσο αρλούμπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Παρόλαυτα δεν σε αδικώ ούτε θυμώνω με αυτά που λες. 'Θυμώνω' αν θες όταν ακούω ατάκες του στυλ "μα καλά εσύ μια χαρά κοπέλα πώς και μπλέχτηκες με αυτά?".
δεν ειπα τετοιο πραγμα..
καταλαβα..ανηκεις στην σπανια-πρεπει να το παραδεχτεις -της γυναικας κομπιουτερους..:P
ξερω οτι υπαρχουν και τετοιες.. θα χαρω να ακουσω και συμβουλες σου στο φορουμ:)

εγω εχω μονο 6γιγα.. με νικησες:P(ειναι ομως ωραια εμπειρια οταν συναρμολογεις για πρωτη φορα τον δικο σου υπολογιστη απο το μηδεν ε?:))

οκ...και μια τελυταια ερωτηση...
ασχολεισαι με ηλεκτρονικα παιχνιδια και τι καρτα γραφικων εχεις?:P?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top