Μείωση αριθμού βουλευτών

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ένα από τα θέματα που απασχολεί την επικαιρότητα είναι και το θέμα της μείωσης του αριθμού των Βουλευτών από 300 που είναι σήμερα σε 200.Φαίνεται, ότι στην Ελληνική Κοινωνία έχει ωριμάσει η ιδέα αυτή,όχι μόνο λόγω των "κοινοβουλευτικών" εξόδων αλλά και διότι,αναλογικά έχουμε το μεγαλύτερο αριθμό Βουλευτών από τις περισσότερες χώρες της Ευρώπης.Ο ίδιος ο υπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης πρόσφατα προανήγγειλε νέο εκλογικό νόμο εντός του 2016 με μείωση των "θέσεων" στο ελληνικό κοινοβούλιο.

Ποια η άποψη σας για το θέμα;Τοποθετείστε θετικά ή αρνητικά και για ποιο λόγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ένα από τα θέματα που απασχολεί την επικαιρότητα είναι και το θέμα της μείωσης του αριθμού των Βουλευτών από 300, που είναι σήμερα σε 150 ή 200.Φαίνεται, ότι στην Ελληνική Κοινωνία έχει ωριμάσει η ιδέα αυτή,όχι μόνο λόγω των "κοινοβουλευτικών" εξόδων αλλά και διότι,αναλογικά έχουμε το μεγαλύτερο αριθμό Βουλευτών από τις περισσότερες χώρες της Ευρώπης.Ο ίδιος ο υπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης πρόσφατα προανήγγειλε νέο εκλογικό νόμο εντός του 2016 με μείωση των "θέσεων" στο ελληνικό κοινοβούλιο.

Ποια η άποψη σας για το θέμα;Τοποθετείστε θετικά ή αρνητικά και για ποιο λόγο;

H βουλή πρέπει να έχει από 200 μέχρι 300 στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σωστά Σωτήρη, το σύνταγμα προβλέπει πως οι Βουλευτές δεν μπορεί να λιγότεροι από 200 ούτε περισσότεροι από 300.Λάθος μου ,θα το διορθώσω ευθύς αμέσως.
Παρόλα αυτά ποια η άποψη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποια η διαφορά των 300 με τους 200? Θα κερδίζαμε 600.000 το χρόνο τουλάχιστο και απλά κάποιες περιφέρειες θα είχαν μικρότερη εκπροσώπηση. Αν το όλο θέμα είναι οικονομικό τότε ας κόψουν απλά τους μισθούς των βουλευτών. Εκ πρώτης όψεως η αλλαγή αυτή μου φαίνεται σαν κίνηση των μεγάλων κομμάτων για να καταλάβουν περισσότερες θέσεις, αφού αν υπάρχουν λιγότερες θέσεις θα αυξηθεί και ο αριθμός των ψήφων που χρειάζεται κάθε βουλευτής και έτσι τα μικρά κόμματα πολλές φορές δεν θα μπαίνουν καν στην βουλή. Κοινώς είναι αλλαγή υπέρ του δικομματισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Σωστά Σωτήρη, το σύνταγμα προβλέπει πως οι Βουλευτές δεν μπορεί να λιγότεροι από 200 ούτε περισσότεροι από 300.Λάθος μου ,θα το διορθώσω ευθύς αμέσως.
Παρόλα αυτά ποια η άποψη σου;

Αν είναι να μειωθούν σε κάθε νομό πόσοι βουλευτές να εκλέγονται.
Γιατί η Β Αθηνών να έχει 44 και να μην σπάσει σε δυτική ανατολική βοριά και νότια αττική να δούμε και πως ψηφίζουν
(αν δε κάνω λάθος ανάλογα με ποια περιφέρεια εκλέγεσαι μπορείς να πάρεις τόσα λεφτά σαν μισθό, να εκλέγονται με το κάθε κόμμα τόσοι βουλευτές
πχ στο νομό μου κατεβαίνουν 6 για κάθε κόμμα (το πολύ)
Ποιο εκλογικό σύστημα θα είχαμε

Ποια η διαφορά των 300 με τους 200? Θα κερδίζαμε 600.000 το χρόνο τουλάχιστο και απλά κάποιες περιφέρειες θα είχαν μικρότερη εκπροσώπηση. Αν το όλο θέμα είναι οικονομικό τότε ας κόψουν απλά τους μισθούς των βουλευτών. Εκ πρώτης όψεως η αλλαγή αυτή μου φαίνεται σαν κίνηση των μεγάλων κομμάτων για να καταλάβουν περισσότερες θέσεις, αφού αν υπάρχουν λιγότερες θέσεις θα αυξηθεί και ο αριθμός των ψήφων που χρειάζεται κάθε βουλευτής και έτσι τα μικρά κόμματα πολλές φορές δεν θα μπαίνουν καν στην βουλή. Κοινώς είναι αλλαγή υπέρ του δικομματισμού.

Σε αυτό που λες έχεις δίκαιο θέλω να δω μόνο μείωση μισθού βουλευτή και υπουργού 30% ξέρω εγώ. (και από τους 300)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ξεχασμένε ακούω καθημερινά το επιχείρημα για την μείωση του αριθμού των βουλευτών.Προφανώς μεγάλη μερίδα του κόσμου θεωρεί πως έτσι θα μειωθεί και το κόστος λειτουργίας του κοινοβουλίου(σε μια ύστατη προσπάθεια εξοικονόμησης χρημάτων).Συμφωνώ σε αυτό περί του δικομματισμού,. Η μείωση των θέσεων όχι μόνο αποκλείει την έκφραση "μικρότερων" δυνάμεων(εφόσον θα επικρατήσει η συχνά οικογενειοκρατούμενη κομματική ολιγαρχία)αλλά και απομακρύνει τον ίδιο κόσμο,τον λαό από την ιδέα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατία(άλλη μαύρη σελίδα κι αυτή βέβαια).
Όσο πιο "κλειστή" γίνεται όμως αυτή η αντιπροωπευτική δημοκρατία ,τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα για το λαό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ξεχασμένε ακούω καθημερινά το επιχείρημα για την μείωση του αριθμού των βουλευτών.Προφανώς μεγάλη μερίδα του κόσμου θεωρεί πως έτσι θα μειωθεί και το κόστος λειτουργίας του κοινοβουλίου(σε μια ύστατη προσπάθεια εξοικονόμησης χρημάτων).Συμφωνώ σε αυτό περί του δικομματισμού,. Η μείωση των θέσεων όχι μόνο αποκλείει την έκφραση "μικρότερων" δυνάμεων(εφόσον θα επικρατήσει η συχνά οικογενειοκρατούμενη κομματική ολιγαρχία)αλλά και απομακρύνει τον ίδιο κόσμο,τον λαό από την ιδέα της αντιπροσωπευτικής δημοκρατία(άλλη μαύρη σελίδα κι αυτή βέβαια).
Όσο πιο "κλειστή" γίνεται όμως αυτή η αντιπροσωπευτική δημοκρατία, τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα για το λαό.

Ναι εδώ οι καφετζήδες της βουλής είναι με ferari το ξέρεις αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σε αυτό που λες έχεις δίκαιο θέλω να δω μόνο μείωση μισθού βουλευτή και υπουργού 30% ξέρω εγώ. (και από τους 300)

Ας μην ξεχνάμε και τη βουλευτική αποζημίωση,τα "έξοδα οργάνωσης γραφείου",έξοδα κίνησης και διαμονής,βουλευτικά αυτοκίνητα και κυρίως τις επιτροπές της Βουλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο πιο "κλειστή" γίνεται όμως αυτή η αντιπροωπευτική δημοκρατία ,τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα για το λαό.

Δε βλέπω την σύνδεση μεταξύ αριθμού βουλευτών και ποιότητας ζωής λαού. Είναι γνωστό ότι οι βουλευτές δεν αντιπροσωπεύουν το λαό, όπως είναι επίσης γνωστό ότι ο λαός δεν έχει την παραμικρή ιδέα για το τι είναι καλό γι'αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Θετικός.

Και για οικονομικούς λόγους αλλά και ο πληθυσμός πλέον είναι μικρός για 300 βουλευτές.
+ απλή αναλογική πρέπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabeconomist

Νεοφερμένος

Ο wannabeconomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δε βλέπω την σύνδεση μεταξύ αριθμού βουλευτών και ποιότητας ζωής λαού. Είναι γνωστό ότι οι βουλευτές δεν αντιπροσωπεύουν το λαό, όπως είναι επίσης γνωστό ότι ο λαός δεν έχει την παραμικρή ιδέα για το τι είναι καλό γι'αυτόν.

Σίγουρα δεν τον αντιπροσωπεύουν το βλέπουμε καθημερινά.Βέβαια μέχρι να θεμελιωθεί η άμεση δημοκρατία(είναι εφικτό άραγε) και να παύσει η αντιπροσώπευση,ο λαός(τυπικά τουλάχιστον)εκπροσωπείται έμμεσα από τους βουλευτές οπότε "ψηφίζει" αυτούς που θεωρεί πως πράττουν υπέρ του.
Για αυτό έχω τις αμφιβολίες μου περί της μείωσης των θέσεων.

Θετικός.
Και για οικονομικούς λόγους αλλά και ο πληθυσμός πλέον είναι μικρός για 300 βουλευτές.
+ απλή αναλογική πρέπει!

Γκρινιάρη δεν νομίζεις όμως πως έτσι θα "απομονωθούν" και αποκλεισθούν οι μικρές δυνάμεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα δεν τον αντιπροσωπεύουν το βλέπουμε καθημερινά.Βέβαια μέχρι να θεμελιωθεί η άμεση δημοκρατία(είναι εφικτό άραγε) και να παύσει η αντιπροσώπευση,ο λαός(τυπικά τουλάχιστον)εκπροσωπείται έμμεσα από τους βουλευτές οπότε "ψηφίζει" αυτούς που θεωρεί πως πράττουν υπέρ του.
Για αυτό έχω τις αμφιβολίες μου περί της μείωσης των θέσεων.

Τι διαφορά θα έχει η άμεση δημοκρατία από την σημερινή? Φαντάσου τον ελληνικό λαό να ψηφίζει άμεσα για την οικονομία, την εξωτερική πολιτική, το εθνικό χρέος κτλ. Idiocracy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Τι διαφορά θα έχει η άμεση δημοκρατία από την σημερινή? Φαντάσου τον ελληνικό λαό να ψηφίζει άμεσα για την οικονομία, την εξωτερική πολιτική, το εθνικό χρέος κτλ. Idiocracy.

από ότι κατάλαβα εσύ λες να ψηφίζουμε άμεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Σε αυτό που λες έχεις δίκαιο θέλω να δω μόνο μείωση μισθού βουλευτή και υπουργού 30% ξέρω εγώ. (και από τους 300)
Το πρόβλημα είμαι ότι δεν μπορείς να μειώσεις σε μεγάλο βαθμό το μισθό και τις παροχές από άτομα που κατέχουν τέτοιες θέσεις. Εύκολα μπορεί κάποιος από αυτούς που "ξεσυνηθίσει" από τα πλενεκτήματα που είχε, να καταφύγει σε άλλες πηγές για να αναπληρώσει τις χαμένες απολαβές καταφεύγοντας στη διαφθορά και σε άλλες πηγές για απόκτηση εισοδήματος με όχι τόσο νόμιμους τρόπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το πρόβλημα είμαι ότι δεν μπορείς να μειώσεις σε μεγάλο βαθμό το μισθό και τις παροχές από άτομα που κατέχουν τέτοιες θέσεις. Εύκολα μπορεί κάποιος από αυτούς που "ξεσυνηθίσει" από τα πλενεκτήματα που είχε, να καταφύγει σε άλλες πηγές για να αναπληρώσει τις χαμένες απολαβές καταφεύγοντας στη διαφθορά κι άλλους τρόπους απόκτησης εισοδήματος με όχι τόσο νόμιμους τρόπους...

μωρέ και 1.000.000€ να πάει πάλι σκάνδαλα θα κάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
μωρέ και 1.000.000€ να πάει πάλι σκάνδαλα θα κάνουν
Όχι όλοι, δεν είναι όλοι οι βουλευτές διεφθαρμένοι άπληστοι και κλέφτες. Δεν πρέπει να γενικεύουμε. Αλλά όταν θα κατεβάσεις τον μισθό ενός βουλευτή ή δικαστή σε αρκετά χαμηλό επίπεδο θα έχει πιο πολλά κίνητρα να καταφύγει στην παρανομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Όχι όλοι, δεν είναι όλοι οι βουλευτές διεφθαρμένοι άπληστοι και κλέφτες. Δεν πρέπει να γενικεύουμε. Αλλά όταν θα κατεβάσεις τον μισθό ενός βουλευτή ή δικαστή σε αρκετά χαμηλό επίπεδο θα έχει πιο πολλά κίνητρα να καταφύγει στην παρανομία.

πίστεψε με στην Ελλάδα τα 2/3 από αυτούς να είναι έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
πίστεψε με στην Ελλάδα τα 2/3 από αυτούς να είναι έτσι
Λίγο πολύ όλοι αυτό πιστεύουμε. Παρ'ολα αυτά δεν παύει να είναι μια γενίκευση χωρίς ιδιαίτερα επιχειρήματα. Τα 2/3 είναι οι 200 από τους 300. Έχουμε τα ονόματα αναλυτικά από τον καθένανε από αυτους και τις αποδείξεις ξεχωριστά που δείχνουν ότι είναι κλέφτες και διεφθαρμένοι ; Ακόμα και από τα κόμματα που έχουν εμπλακεί σε σκάνδαλα υπάρχουν βουλευτές που είναι σοβαροί και δεν είναι διαπλεκόμενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Οι βουλευτές είναι κομματικά πιόνια του αρχηγού τους γι'αυτό ο αριθμός τους πρέπει να πέσει όχι μόνο στο 200 αλλά σε πολύ λιγότερο όσα είναι τα κόμματα πάνω απο 2% δηλαδή αυτό βέβαια δεν πρόκειται να γίνει ποτέ επειδή τον αριθμό των βουλευτών τον καθορίζουν οι ίδιοι μεταξύ τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Γκρινιάρη δεν νομίζεις όμως πως έτσι θα "απομονωθούν" και αποκλεισθούν οι μικρές δυνάμεις ;

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Αυτό όμως θα πρέπει να το σκεφτούν τα ΜΜΕ έτσι ώστε να τα προβάλουν όλα, εντός εκτός.
Απλή αναλογική πρέπει έτσι και αλλιώς να υπάρχει. Όσα σου δίνουν, τόσα να παίρνεις χωρίς bonus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top