Μεσημεριανός ύπνος

Κοιμάστε το μεσημέρι;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 111)
  • Ναι, πάντα

  • Όχι, ποτέ

  • Μερικές φορές

  • Θα ήθελα αλλά δεν μπορώ ή δεν προλαβαίνω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Ζήτημα είναι αν έχω κοιμηθεί 2 μεσημέρια στη ζωή μου. Είμαι της άποψης οτι με έναν υγειή βραδινό ύπνο είσαι κομπλέ! Πόση ώρα ξοδεύετε κατά μέσο όρο στο κρεβάτι μέχρι να σας πάρει ο ύπνος? :hehe:
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Συμβαίνει να εισαι πιο νυχτερινός τύπος. Εγω είμαι, απόλυτα.

Ότι έργο έχω παράξει νύχτα, ότι διάβασμα έχω κάνει νύχτα, ότι μπίζνα έχω στήσει νύχτα, ότι σκέψη έχω κάνει νύχτα, έχω ρίξει ζωώδη δουλειά. Ζωώδη.

Θα ξυπνήσω και 7 το πρωί, αλλά λόγω υποχρέωσης πχ εργασία, δυσάρεστα, με εσωτερικο γαμωσταυρίδι μεχρι τις 10 το πρωι και τον δευτερο καφέ.


Αυτα τα "όποιος ξυπνάει από τις 5 το ξημερωμα και κάνει κρυα ντουζ να κοκκαλώσουνε οι ρώγες και ετοιμαζει πρωινα μαγειρευει τρεχει μαραθωνιο, κάνει πεντε γυρους σεξ, κάνει μπάνιο μαλλια αφροντους ξυρισμα, βλέπει Παπαδάκη ΑΝΤ1 και 7.30 ειναι στη δουλειά σαν καλός δρόνος" αυτα ειναι καρκινιάρικες ανοησίες αυτων που το παίζουν και καλά οι σωστοί και οι φτιαγμένοι της ζωής.

Πιο τιμιο ειναι να ακούσω: "Ναι ρε ξυπνάω 7, κανω μια τουαλετα ντυνομαι βιαστικα και φευγω χωρίς να χω ξυπνήσει γαμω το σπίτι τους και δε μου αρέσει για να ειμαι 9 στη δουλειά". Πιο ειλικρινές το βρίσκω. Πιο ανθρωπινο.

Αμα μου αρχίσει ο άλλος "Χάνεις τη μιση μερα αν ξυπνήσεις 9 το πρωί" ή "Ο σωστός άνθρωπος κερδίζει τη μέρα απο νωρίς" κι άλλα τετοια καρκινιάρικα τσιτάτα, θα πω απο μεσα μου ενα "ουώξω μωρη λινάτσα" εκείνη την ωρα και δίκιο θα χω. Κάντο, αλλά μη το πουλάς ρε μαλάκα, με εκνευρίζει, θα σου ριξω μπουνιά.

ΥΓ: Εκει που διαφωνώ ειναι στο ξυπνημα το μεσημέρι που ειπες, αυτο ειναι η αρρωστια, οχι το να κοιμηθεις 2 και να ξυπνησεις 7 το πρωι. Χίλιες φορές 2 με 7 το πρωί, παρά 5 το πρωι με 3 το απόγευμα.
Καλά και εγώ είμαι πρωινός τύπος αλλά δεν θα πω σε κανέναν ξύπνα από τις 7 και όλα αυτά τα wanna be που ανεφερες.

Πχ έχω άδεια τώρα αυτές τις μέρες και ξυπνάω 8.30 με 9.00 από μονη μου.
Έχω κάνει όμως εναν κυκλο ύπνου από τις 00.00
Γενικα δεν λειτουργώ νύχτα, ποτε δεν κατάφερα να διαβάζω νύχτα, στα ξενύχτια με παρέες νυσταζα πριν καν βγω από το σπίτι. Υπολειτουργω. Ούτε όμως 7-8 το πρωί είναι οι πιο παραγωγικές μου ώρες. Αυτές είναι στις 10.30-13.00

Προσωπικά θεωρώ ότι αν ξυπνήσω μετά τις 9.00, τότε είναι που χάνω τη μισή μέρα. Γιατί όπως όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι θέλω τουλάχιστον ένα 10 λεπτό να ξυπνήσω εντελώς και να σηκωθώ. Οπότε εμενα ο στόχος είναι το αργότερο 9.15 να έχω σηκωθεί από το κρεβάτι.

Οι μόνες περιπτώσεις που θέλω απίστευτα να σηκωθώ γύρω στις 7, είναι όταν είμαι στο χωριό, για να προλάβω να πιω καφέ ή ελληνικό με μπισκότα στην αυλή ή στη σόμπα ανάλογα με την εποχή :prettyplz: είναι άλλη η φάση, υπέροχη η αίσθηση ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΗΣΥΧΙΑ, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Αλλά για τη δουλειά, όχι. Δεν είμαι από αυτούς που θα τρέξουν τελευταία στιγμή σα τους τρελούς για να σηκωθούν και να ετοιμαστούν. Προτιμώ να κοιμηθώ νωρίτερα ώστε το πρωί να μπορώ να σηκωθώ πιο νωρίς επίσης. Δουλεύω 8.00 το πρωί; Θα σηκωθώ από τις 6. (Γιατί δεν έχω και αμάξι οπότε θέλω μια ώρα να πάω στη δουλειά). 6 η ώρα λοιπόν, να μπορέσω μα ετοιμαστώ με την ησυχία μου, να πιω κάτι ή να φάω λίγο και να ετοιμαστω στα σνακ μου για την υπόλοιπη ημέρα γιατί γυρνάω αργά στο σπίτι.. όμορφα και ωραία.. να μην αγχώνομαι ούτε για τα αστικά.
Σιγά μη βάλω και άλλο άγχος στη ζωή μου.

Ο ξάδερφος μου μια περίοδο έμενε μαζί μας όταν έμενα και εγώ ακόμα με τη μαμά μου, ήταν πολύ σπαστικός.
Κοιμόταν κάθε μέρα 5-6 το ξημέρωμα, και ξυπνούσε 13.00-14.00
Η μάνα μου έκανε δουλειές σα τη χαζή το απόγευμα πάντα, και γενικά ολοι στο σπίτι έπρεπε να κάνουμε ησυχία μέχρι τουλάχιστον στις 12.00 το μεσημέρι για να κοιμηθεί εκείνος.
Εεεε όχι ρε φίλε, επειδή εσύ θες wild life θα μείνω εγώ στη μούγκα όλη μέρα. Έχουμε και μικρό σπίτι.

Δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Καλά και εγώ είμαι πρωινός τύπος αλλά δεν θα πω σε κανέναν ξύπνα από τις 7 και όλα αυτά τα wanna be που ανεφερες.

Πχ έχω άδεια τώρα αυτές τις μέρες και ξυπνάω 8.30 με 9.00 από μονη μου.
Έχω κάνει όμως εναν κυκλο ύπνου από τις 00.00
Γενικα δεν λειτουργώ νύχτα, ποτε δεν κατάφερα να διαβάζω νύχτα, στα ξενύχτια με παρέες νυσταζα πριν καν βγω από το σπίτι. Υπολειτουργω. Ούτε όμως 7-8 το πρωί είναι οι πιο παραγωγικές μου ώρες. Αυτές είναι στις 10.30-13.00
Ετσι με μανιβελα παιρνεις μπρος κι εσυ, θες ενα πενταωράκι, υγιες το βρίσκω.

Προσωπικά θεωρώ ότι αν ξυπνήσω μετά τις 9.00, τότε είναι που χάνω τη μισή μέρα. Γιατί όπως όλοι οι φυσιολογικοί άνθρωποι θέλω τουλάχιστον ένα 10 λεπτό να ξυπνήσω εντελώς και να σηκωθώ. Οπότε εμενα ο στόχος είναι το αργότερο 9.15 να έχω σηκωθεί από το κρεβάτι.

Οι μόνες περιπτώσεις που θέλω απίστευτα να σηκωθώ γύρω στις 7, είναι όταν είμαι στο χωριό, για να προλάβω να πιω καφέ ή ελληνικό με μπισκότα στην αυλή ή στη σόμπα ανάλογα με την εποχή :prettyplz: είναι άλλη η φάση, υπέροχη η αίσθηση ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΗΣΥΧΙΑ, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.
Οχι ειναι μια υπέροχη συζήτηση, αυτη η δροσούλα η πρωινή, η ανατολή απο το μπαλκονάκι, η ησυχία, ποσα χρόνια με πήγες πίσω ρε φιλαράκι...

Ο ξάδερφος μου μια περίοδο έμενε μαζί μας όταν έμενα και εγώ ακόμα με τη μαμά μου, ήταν πολύ σπαστικός.
Κοιμόταν κάθε μέρα 5-6 το ξημέρωμα, και ξυπνούσε 13.00-14.00
Η μάνα μου έκανε δουλειές σα τη χαζή το απόγευμα πάντα, και γενικά ολοι στο σπίτι έπρεπε να κάνουμε ησυχία μέχρι τουλάχιστον στις 12.00 το μεσημέρι για να κοιμηθεί εκείνος.
Εεεε όχι ρε φίλε, επειδή εσύ θες wild life θα μείνω εγώ στη μούγκα όλη μέρα. Έχουμε και μικρό σπίτι.

Δεν μπορώ να το καταλάβω με τίποτα.
Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι προσαρμοστηκατε στο ζωωδες ωράριό του. Ειναι φιλοξενουμενος, οφειλει να προσαρμοστει στους κανονες του σπιτιού.

Όταν πηγαινω στους γονεις μου κοιμουνται απο τη 1, ε εγω μαξιμουμ 3 έχω πέσει, πολύ αργά μεν αλλά, το πρωι αρχίζουν ηλεκτρικες συσκευες, τηλέφωνα όλα, σηκώνομαι, παω λεω καλημερα στη μανα μου και στον πατερα μου, πινω καφέ μαζί τους κλπ. Εννια εννιά, δέκα δέκα. Όποτε.

Εσεις απο 8 η ωρα θα πρεπε να χατε βαλει μιξερ, φουρνους, πλυντηρια, σκουπες, τηλεφωνα, όλα κι ας κοψει τον κωλο του, την επομενη ας κοιμηθει νωρίτερα να χορτάσει. Εσείς προσαρμοστηκατε στο άγριον μετα συγχωρήσεως κι οχι το αγριον στα ήμερα;

Καμάρι μου, το άγριο ειναι για εκπαιδευση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,821 μηνύματα.
Οχι ειναι μια υπέροχη συζήτηση, αυτη η δροσούλα η πρωινή, η ανατολή απο το μπαλκονάκι, η ησυχία, ποσα χρόνια με πήγες πίσω ρε φιλαράκι...
Είναι υπέροχο, ειδικά καλοκαίρι που έχει αυτή την ωραία δροσούλα και φορας ζακετουλα..
Αχ χωριουδακι, πάντα ήμουν βουνισιο παιδί.
Το μόνο πράγμα που με ενοχλεί στα χωριά ειναι που έρχεται οποίος γουστάρει ακαλεστος ο,τι ώρα θέλει σπίτι.
Εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι προσαρμοστηκατε στο ζωωδες ωράριό του. Ειναι φιλοξενουμενος, οφειλει να προσαρμοστει στους κανονες του σπιτιού
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
αλλά είναι μεγάλη ιστορία που πρέπει να μπω σε πολλές λεπτομέρειες.
 

Esperos1

Δραστήριο μέλος

Ο Esperos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 465 μηνύματα.
Μόνο όταν είμαι άρρωστος ή αν από βραδύς έχω πάει σε πάρτι και ήμουν το παρτι ανιμαλ.
Δηλαδή κοιμάμαι από το πρωί ως το απόγευμα οπότε μετράει και σαν ενσωματωμένη σιέστα
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Σχεδόν κάθε ΣΚ κοιμάμαι τα μεσημέρια εδώ και χρόνια μετά το φαγητό και μαρέσει πολύ..
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Εγώ μόνο όταν είμαι άρρωστος κοιμάμαι τα μεσημέρια ή όταν ταξιδεύω με πλοίο το βράδυ όπου τη βγάζω αύπνος όλη τη νύχτα και όταν φτάσω σπίτι στις 7 πρωί μετά κοιμάμαι και ξυπνάω γύρω στις 5-6 απόγευμα.

Πάντως μεγάλωσα με γονείς όπου το ωράριο εργασιάς τους επιτρέπει να κοιμούνται 1-2 ώρες τα μεσημέρια κάθε μέρα και είναι σημαντικό για αυτούς να κάνω ησυχία τα μεσημέρια. Απλά επειδή κοιμούνται το μεσημέρι, το βράδυ κοιμούνται 5-7 ώρες το πολύ.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Πάντως μεγάλωσα με γονείς όπου το ωράριο εργασιάς τους επιτρέπει να κοιμούνται 1-2 ώρες τα μεσημέρια κάθε μέρα και είναι σημαντικό για αυτούς να κάνω ησυχία τα μεσημέρια. Απλά επειδή κοιμούνται το μεσημέρι, το βράδυ κοιμούνται 5-7 ώρες το πολύ.
Αυτό με την "ησυχία τα μεσημέρια" το έχω ζήσει όλα τα παιδικά μου χρόνια. Κοιμόντουσαν οι γονείς μου και εμείς (τρία παιδιά) έπρεπε να μην ανασαίνουμε. Σε πληροφορώ ότι ήταν η ιδανική ώρα να μαλώσουμε :lol:.. Χαμός γινότανε...:)
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εδώ καλά καλά δεν μας πιάνει ο βραδινός, θέλουμε και μεσημεριανό... :popeanim:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,596 μηνύματα.
Απίστευτη η μεσημεριανή σιέστα, αν έχεις ξυπνήσει από τις 5 ...( πολύ συχνά) .Αρκεί να μη βυθιστείς σε λήθαργο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρός, δεν κοιμόμουν τα μεσημέρια. Τώρα μπορώ να κοιμηθώ άνετα και το μεσημέρι.
Τα μεσημέρια μικρός κάποιες φορές κοιμόμουν. Αλλά ακόμα και αυτό δύσκολο είναι σε αυτές τις ηλικίες γιατί έχεις διάβασμα για φροντιστήριο αγγλικά.

Τώρα σε μεγαλύτερες ηλικίες πάλι απίθανο το κόβω γιατί η πλειοψηφία το μεσημέρι είναι στην σχολή ή στην δουλειά, και εδώ δεν είναι google να σου δίνουν στρωματακι για μεσημέρι για ύπνο :bleh:.
Εισαι ερωτευμένος ή έχεις άγχος με τα μαθήματα?

Το καλοκαίρι επειδή έπρεπε να διαβάζω για μαθήματα, να γράφω διπλωματική και να πηγαίνω δουλειά(full-time) ταυτόχρονα, ενω ψηνομουν και λόγω ζέστης ναι. Ήμουν zombie mode και τον είχα ξεσκίσει τον ύπνο μου :hehe:. Ερωτευμένος ευτυχώς έχω υπάρξει σπανιότατα, πολύ δύσκολο να συμβεί.

Απλά δεν τα πάω τόσο καλά με τα πρωινά γιατί θέλω απόλυτη συνέπεια έτσι ώστε να διατηρήσω πρόγραμμα ύπνου. Οπότε εάν υπάρχει φασαρία ή σε καμία έξοδο το ξεχέσουμε και το πάμε μέχρι τις 3 το πρωί, μετά φτου και από την αρχή, θέλω μέρες να επαναφέρω το πρόγραμμα ύπνου :(.
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό είναι βρε. Οι ερωτευμένοι κάνουν βλακείες, άρα εαν δεν το παθαίνεις συχνά είσαι bullet-proof:popeanim:.
Ε τις βλακειες μικρός τις κάνεις!!

Σκέψου να αρχίζεις να ερωτεύεσαι μεγαλύτερος :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ύπνος ε;
Προνόμια αυτών που δουλεύουν σε υπηρεσίες όπως το δημόσιο που 14: 00 βρέξει χιονίσει ειναο σπιτάκια τους ...

Παλιά έλεγα μεγαλείο ο μεσημεριανός ύπνος, τώρα πλέον που μεγαλώνω λέω χαμένος χρόνος ,θέλω να εκμεταλευομαι όλη τη μέρα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top