Μετά θάνατον ζωή: Εφησυχασμός και αδράνεια;

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για πολλούς ίσως πίστη είναι απλώς μια πεποίθηση για την ορθότητα κάποιας πρότασης, πεποίθηση που δεν στηρίζεται στη λογική. Για άλλους πάλι, είναι κάτι πολύ πέραν της πεποίθησης και πολύ περισσότερο της λογικής.

Η πίστη στη ζωή μετά το θάνατο, ή στην αθανασία της ψυχής, είναι ευρύτατα διαδεδομένη ανάμεσα σε όλους σχεδόν τους πολιτισμούς και τις θρησκείες, από την αρχαιότητα μέχρι τις μέρες μας. Όλες λίγο πολύ οι θρησκευτικές πεποιθήσεις, υπόσχονται υπέρβαση του θανάτου και συνέχιση της ζωής, σε κάποιον παράδεισο, ο οποίος για τους απίστους μετατρέπεται φυσικά σε κόλαση, ή σε τούτον τον κόσμο, με συνεχείς μετενσαρκώσεις, μετεμψυχώσεις κλπ.

Ωστόσο, οι επικριτές των επίσημων, συντεταγμένων και οργανωμένων θρησκειών θεωρούν πως πίσω από την καλλιέργεια της πίστης στη μετά θάνατον ζωή, υποκρύπτεται η εξυπηρέτηση εξουσιαστικών συμφερόντων. Πράγματι, πολλά ιστορικά γεγονότα υπογραμμίζουν τις ψυχολογικές και κοινωνικές προεκτάσεις τις οποίες έχει η θρησκευτική αυτή αντίληψη. Για παράδειγμα, στην αρχαία Αίγυπτο ή στην Ευρώπη του Μεσαίωνα, οι άνθρωποι των χαμηλότερων κοινωνικών τάξεων, αποδέχονταν κατά βάση την κοινωνική τους θέση παρηγορημένοι από την προοπτική μιας καλύτερης ζωής μετά, ή τρομοκρατημένοι από την απειλή μιας αιώνιας τιμωρίας.

Ένα ακόμη παράδειγμα, είναι η χρήση των υποσχέσεων για μια καλή θέση στον παράδεισο, ως μέσον για την εκτροφή φαινομένων, όπως αυτό των Καμικάζι Αυτοκτονίας στη σύγχρονη εποχή, ή των Ασσασίνων σε παλαιότερες εποχές, στα μουσουλμανικά έθνη.

Ακόμη και σε ατομικό επίπεδο, η πίστη στην όποιας μορφής αιώνια ζωή οδηγεί πολλούς σε αδράνεια και μοιρολατρία, να υπάρχουν ελπίζοντας σε μια μελλοντική ζωή και ξεχνώντας (ή φοβούμενοι) να ζήσουν την παρούσα.

Είναι λοιπόν η πίστη στην Αθανασία της Ψυχής και στη Μετά Θάνατον Ζωή, έμφυτη στον άνθρωπο ή καλλιεργείται από τις θρησκείες;

Οδηγεί τους ανθρώπους σε εφησυχασμό και αδράνεια;

Υπάρχει άραγε τρόπος να πιστεύει κάποιος στην αιώνια ζωή, χωρίς να γίνεται υποχείριο κανενός, ακόμη και της ίδιας του της πίστης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά θέλω να πιστεύω πως η ζωή μετά θάνατον είναι όμορφη, γλυκιά, γαλήνια κι ευτυχισμένη, όχι τόσο για να παρηγορήσω τον εαυτό μου (άλλωστε ο δικός μου θάνατος ποτέ δε με απασχόλησε), όσο γιατί θέλω να πιστεύω πως όσοι αγαπώ κι έφυγαν είναι καλύτερα απ' ό,τι ήταν εδώ. Ποτέ δεν με τρόμαξε καμία παραίνεση πως αν δεν είμαι καλός άνθρωπος θα πάω στην κόλαση και μάλιστα θεωρώ αστείο κάποιος να φοβηθεί κάτι παρόμοιο, ενώ συν τοις άλλοις με εκνευρίζει αφόρητα ολη αυτή η επιχειρηματολογία (πχ δεν νηστεύεις και θα πας στην κόλαση) γιατί έτσι φαίνεται σαν ο Θεός (οποιασδήποτε θρησκείας) να είναι εκδικητικός, ιδιότητα που οπωσδήποτε δεν συνάδει με όσα γενικά υποτίθεται διδάσκουν οι θρησκείες. Σιγά μη κάτσει να ασχοληθεί ο Θεός με το αν εγώ έφαγα κρέας την Μεγάλη Παρασκευή ..ήμαρτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
...θέλω να πιστεύω...
...γιατί θέλω να πιστεύω...
...με εκνευρίζει αφόρητα...
...Σιγά μη κάτσει να ασχοληθεί ο Θεός με το αν εγώ έφαγα κρέας την Μεγάλη Παρασκευή ..ήμαρτον.
Μου φαίνεται ή πιστεύεις σε αυτά που θέλεις;
Μπόρεσες και μπήκες στο μυαλό του θεού; Ζούμε ιστορικές στιγμές.
Και γιατί να σχοληθέι δλδ με το αν εγώ σκοτώσω κάποιον; Τον ενοχλώ σε κάτι;
Ο.Κ., το παρατράβηξα λίγο αλλά καταλαβαίνεις πού το πάω. Μην παίρνουμε τοις μετρητοίς τα κλισέ των νεο-αγνωστικιστών που δεν έχουν διαβάσει μία σελιδα από τη βίβλο ή μία σελίδα από το κοράνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μου φαίνεται ή πιστεύεις σε αυτά που θέλεις;
Μπόρεσες και μπήκες στο μυαλό του θεού; Ζούμε ιστορικές στιγμές.
Και γιατί να σχοληθέι δλδ με το αν εγώ σκοτώσω κάποιον; Τον ενοχλώ σε κάτι;
Ο.Κ., το παρατράβηξα λίγο αλλά καταλαβαίνεις πού το πάω. Μην παίρνουμε τοις μετρητοίς τα κλισέ των νεο-αγνωστικιστών που δεν έχουν διαβάσει μία σελιδα από τη βίβλο ή μία σελίδα από το κοράνι.

Φυσικά και πιστεύω σε αυτά που θέλω, δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Το να θεωρώ πως ο Θεός δεν θα ασχοληθεί με το αν έφαγα κρέας την Μεγάλη Παρασκευή, δεν σημαίνει πως θεωρώ εξίσου μη άξιο αναφοράς για οποιονδήποτε το αν θα σκοτώσει κάποιον ή θα πει ένα σοβαρό ψέμα ή θα εξαπατήσει ή θα πληγώσει επίτηδες. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα, ο θεματοθέτης ρώτησε αν η άποψή μας για την μεταθανάτια ζωή επηρεάζεται από την θρησκεία μας κι εγώ πολύ απλά απάντησα πως όχι, διότι ποτέ δεν θεώρησα πως ο Θεός είναι εκδικητικός και μνησίκακος όπως εγώ πιστεύω πως τον παρουσιάζουν όταν λένε "μη κλέψεις, θα σε τιμωρήσει ο Θεός". Εγώ δεν κλέβω όχι από τον φόβο της τιμωρίας, αλλά γιατί επιλέγω να ζω αλλιώς. Δεν πληγώνω συνειδητά όχι γιατί φοβάμαι μη χάσω την θέση στον παράδεισο μετά θανάτον αλλά για τον λόγο που προανέφερα. Όλα τα υπόλοιπα είναι δικά σου συμπεράσματα από την δική σου οπτική γωνία που πολύ απλά δεν με αφορούν.
ΥΓ: Αλλά μάλλον εσύ όντας στο μυαλό του Θεού θα ξέρεις καλύτερα. Άλλωστε τόσες σελίδες από την Βίβλο διάβασες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Συμφωνώ με το Ντινάκι...
για όσους λόγους ξαναανέλυσα σε παρόμοιο ποστ της Ντίνας,πιστεύω ότι ΝΑΙ υπάρχει μετά θάνατον ζωή,ΝΑΙ ειναι γαλήνια κι ευτυχισμένη...
από κει και πέρα έχει να κάνει με το πως ο καθένας θα διαχειριστεί την νέα ελευθερία που του δίνεται πιστεύω...διαχωρισμός σε παράδεισο κόλαση δεν υπάρχει,μιλάμε για παραμύθια για παιδιά..αλλά ο δίκαιος κ ο αδικος,σίγουρα δεν χαίρουν των ιδίων συνθηκών..έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον..
χωρίς να μιλάω για Κρίση κλπ..δεν πιστεύω σε αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Είναι λοιπόν η πίστη στην Αθανασία της Ψυχής και στη Μετά Θάνατον Ζωή, έμφυτη στον άνθρωπο ή καλλιεργείται από τις θρησκείες;

Οδηγεί τους ανθρώπους σε εφησυχασμό και αδράνεια;

Όποιος δεν φοβάται το θάνατο να σηκώσει το χέρι του. :) Δεν είναι ακριβώς έμφυτη η τάση να πιστεύει κανείς στη μεταθάνατια ζωή όσο αντίδραση στην υποψία ότι αύριο δεν θα υπάρχει. Ξέρεις τι είναι να σου πούνε ότι μετά δεν υπάρχει τίποτα; Τρόμος :P. Και εδώ έρχεται η κάθε θρησκεία η οποία χαρίζει στον άνθρωπο μια απάντηση για να λύσει τις ανασφάλειες του όπως ανέφερες και εσύ. Τώρα αν υπάρχει στην Αθανασία της Ψυχής λογική αυτό είναι άλλο θέμα, ανάλογα με τις πεποιθήσεις του καθενός. Η θρησκεία δεν προτρέπει αλλά έρχεται σαν μοιραία ακολουθία της ανασφάλειας του ανθρώπου στο συγκεκριμένο ζήτημα αν το καλοσκεφτείς...

Διαφωνω στο άλλο ερώτημα όμως. Δεν κατάλαβα γιατί η πίστη στην μεταθάνατια ζωή να οδηγεί σε αδράνεια. Το ένα είναι διαφορετικό από το άλλο. Δεν αναφέρομαι σε εξαιρέσεις. Οι πιο πολλοί πιστεύουν στη μεταθανάτια ζωή (ή ελπίζουν να υπάρχει μεταθανάτια ζωή) αλλά δεν αποτελεί κομμάτι της καθημερινής ζωής τους. Ενδυναμώνει μεν την πίστη τους στη θρησκεία που ανήκουν αλλά όχι τόσο στις αποφάσεις τις ζωής τους. Καλή ερώτηση θα ήταν αν η πίστη στη μεταθανάτια ζωή στη σημερινή εποχή επηρεάζει τις απόψεις τους πράγμα που (εμπειρικά και μόνο) βλέπω να μην ισχύει. Κατα κάποιο τρόπο το όλο θέμα της μεταθανάτιας ζωής ξεχνιέται μέσα στη καθημερινότητα της ζωής από τους ανθρώπους. Κυριαρχεί το ένστικτο της επιβίωσης και της δημιουργίας. Είναι όπως τα διδάγματα του Χριστού ώρες ώρες τα οποία οι Χριστιανοί τα σέβονται αλλά σπάνια τα τηρούν :P

Υπάρχει άραγε τρόπος να πιστεύει κάποιος στην αιώνια ζωή, χωρίς να γίνεται υποχείριο κανενός, ακόμη και της ίδιας του της πίστης;

Μπορείς να πιστεύεις σε μια ιδέα χωρίς να γίνεις και στον ελάχιστο βαθμό υποχείριο της; (ρητορική ήταν η ρώτηση) Όχι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Όποιος δεν φοβάται το θάνατο να σηκώσει το χέρι του. :)
..............................................

Εδώ ταιριάζει η απάντηση που έδωσε ο Ι.Χ. στο δεύτερο πειρασμό του στην έρημο: " Μη πειράσεις Κύριο τον Θεό σου"! Ή ακόμη και το "Περίλυπος είναι η ψυχή μου έως θανάτου" (σχετικά μ' εκείνο το "ποτήριον"!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είναι λοιπόν η πίστη στην Αθανασία της Ψυχής και στη Μετά Θάνατον Ζωή, έμφυτη στον άνθρωπο ή καλλιεργείται από τις θρησκείες;

Οδηγεί τους ανθρώπους σε εφησυχασμό και αδράνεια;

Υπάρχει άραγε τρόπος να πιστεύει κάποιος στην αιώνια ζωή, χωρίς να γίνεται υποχείριο κανενός, ακόμη και της ίδιας του της πίστης;

πολλά τα ερωτήματα και δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να τα απαντήσω όλα
θεωρώ ότι το μορφωτικό και το κοινωνικό επίπεδο του καθενός είναι αυτό το οποίο καθορίζει τις απαντήσεις στα ανωτέρω ερωτήματα

Άνθρωποι φτωχοί και χωρίς καμία μόρφωση στο παρελθόν έγιναν υποχείρια των ανθρώπων που διαχειρίζονταν την πίστη
Οι οποίοι αυτοί άνθρωποι αρχικά ξεκίνησαν με τις καλύτερες των προθέσεων αλλά εν συνεχεία καθότι η εξουσία είναι γλυκιά και δύσκολα κάποιος της αντιστέκεται, εκμεταλλεύθηκαν προς ίδιον όφελος την δύναμη τους επάνω σε αυτούς τους φτωχούς κι αγράμματους

Οσο πιο υψηλό είναι το μορφωτικό επίπεδο τόσο πιο δύσκολο θεωρώ ότι είναι το να γίνει κάποιος υποχείριο οποιουδήποτε, ακόμα κι αν αυτός είναι πλαισιωμένος από μία Θρησκεία
Κι αυτό γιατί οι υψηλού μορφωτικού επιπέδου άνθρωποι δεν """απελπίζονται""" στον βαθμό που να έχουν ανάγκη κάποιον να τους χειραγωγήσει
όσο πιο υψηλό είναι το μορφωτικό επίπεδο τόσο δεν υφίσταται η έννοια του εφησυχασμού και της αδράνειας και αναλαμβάνει δράση η έρευνα
Οσο πιο υψηλό είναι το μορφωτικό επίπεδο τόσο πιο πολύ ο "υποψήφιος πιστός" θα το ψάξει από μόνος του και δεν θα επιτρέψει σε καμία θρησκεία να του καλλιεργήσει ύπουλα καμία πίστη

Ο άνθρωπος έχει έμφυτη την ανάγκη να πιστεύει κάπου
Το που και πως θα πιστεύει όμως, έχει να κάνει με το δικό του νοητικό, μορφωτικό και κοινωνικό επίπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Η Καγίρα, η Ιωάννα και ο Φαντασμένος λοιπόν, απάντησαν στο πρώτο ερώτημα, ότι η πίστη στη μετά θάνατον ζωή δεν καλλιεργείται, σε αυτούς τους ίδιους τουλάχιστον, από τη θρησκεία. Αρχικά, το ίδιο θα ήθελα ν' απαντήσω κι εγώ για λογαριασμό μου.

Από την άλλη πλευρά όμως, δεν υπάρχει καμμία περιγραφή που μπορεί να κάνει κάποιος για το πώς φαντάζεται τη μετά θάνατον ζωή, που να μην προέρχεται μέσα από τις διδασκαλίες κάποιας θρησκείας. Στην καλύτερη περίπτωση, φτιάχνουμε ένα κράμα από θρησκευτικές πεποιθήσεις, πιστεύοντας πως έτσι διαφοροποιούμαστε από την κρατούσα θρησκεία.

Θα ήθελα να τονίσω, ότι το θέμα δεν αναφέρεται ειδικά στη χριστιανική θρησκεία, αλλά σε κάθε θρησκεία, ή ορθότερα στη θρησκεία ως έννοια, με έμφαση στις οργανωμένες θρησκείες.

Αλήθεια, υπάρχει ανάμεσά μας κανείς που να πιστεύει στη μετεμψύχωση;

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos:
Διαφωνω στο άλλο ερώτημα όμως. Δεν κατάλαβα γιατί η πίστη στην μεταθάνατια ζωή να οδηγεί σε αδράνεια. Το ένα είναι διαφορετικό από το άλλο. Δεν αναφέρομαι σε εξαιρέσεις. Οι πιο πολλοί πιστεύουν στη μεταθανάτια ζωή (ή ελπίζουν να υπάρχει μεταθανάτια ζωή) αλλά δεν αποτελεί κομμάτι της καθημερινής ζωής τους.

Μάλλον δεν έχεις γνωρίσει αρκετούς χριστιανούς, του κατηχητικού και της εκκλησίας. Επίσης, Ιεχωβάδες, Πεντηκοστιανούς, Αντβεντιστές και λοιπά προτεσταντικά παρακλάδια. Άραβες, και λοιπούς μουσουλμάνους. Ξέρεις, είναι πολύ περισσότεροι απ' όσο φαντάζεσαι. Μήπως εμείς είμαστε η εξαίρεση, χωρίς να το γνωρίζουμε;
Ξέρω πολλούς που ζούν κι αναπνέουν με τη σκέψη της αμαρτίας να τους γεννά ενοχές σε κάθε πράξη, σε κάθε τους βήμα, επειδή ο Θεός θα τους κρίνει και θα τους τιμωρήσει, σ' αυτήν ή στην άλλη ζωή.

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos:
Καλή ερώτηση θα ήταν αν η πίστη στη μεταθανάτια ζωή στη σημερινή εποχή επηρεάζει τις απόψεις τους πράγμα που (εμπειρικά και μόνο) βλέπω να μην ισχύει. Κατα κάποιο τρόπο το όλο θέμα της μεταθανάτιας ζωής ξεχνιέται μέσα στη καθημερινότητα της ζωής από τους ανθρώπους. Κυριαρχεί το ένστικτο της επιβίωσης και της δημιουργίας.

Πράγματι καλή ερώτηση! Θα ήταν όμως πράγματι καλύτερος ο κόσμος, εάν ο κάθε άνθρωπος στην καθημερινότητά του σκεφτόταν και λίγο το "τι ψυχή θα παραδώσει";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις γνωρίσει αρκετούς χριστιανούς, του κατηχητικού και της εκκλησίας. Επίσης, Ιεχωβάδες, Πεντηκοστιανούς, Αντβεντιστές και λοιπά προτεσταντικά παρακλάδια. Άραβες, και λοιπούς μουσουλμάνους. Ξέρεις, είναι πολύ περισσότεροι απ' όσο φαντάζεσαι. Μήπως εμείς είμαστε η εξαίρεση, χωρίς να το γνωρίζουμε;
Ξέρω πολλούς που ζούν κι αναπνέουν με τη σκέψη της αμαρτίας να τους γεννά ενοχές σε κάθε πράξη, σε κάθε τους βήμα, επειδή ο Θεός θα τους κρίνει και θα τους τιμωρήσει, σ' αυτήν ή στην άλλη ζωή.

Ναι my friend αλλά εγώ είμαι σίγουρος ότι γνωρίζω περισσότερους ανθρώπους οι οποίοι έχουν αυτονομηθεί από την σκέψη της αμαρτίας (πρόσεξε δεν εννοώ την πίστη ότι η αμαρτία τιμωρείται από τον θεό αλλά την πεποίθηση ότι πρέπει να μην λετουργούμε με βάση τα ιερά βιβλία, τουλάχιστον στη Δύση) αφού στη νεωτερικότητα ο άνθρωπος δείχνει να μην είναι τόσο προσκολλημένος σε φαντάσματα του παρελθόντος. Θα διαφωνήσεις αλλά εγώ βλέπω την πλειοψηφία και έχω την ισχυρή θέση ότι ισχύει...


Πράγματι καλή ερώτηση! Θα ήταν όμως πράγματι καλύτερος ο κόσμος, εάν ο κάθε άνθρωπος στην καθημερινότητά του σκεφτόταν και λίγο το "τι ψυχή θα παραδώσει";

Ο κόσμος θα ήταν πραγματικά καλύτερος αν ο άνθρωπος δεν σκεφτόταν τη ψυχή θα παραδώσει στο θεό του αλλά τι ψυχή θα παραδώσει στον εαυτό του το βράδυ που θα κοιμηθεί. Ηθική δηλαδή πέρα από θεούς και δαίμονες, ιδέα που ανέπτυξαν τόσοι και τόσοι φωτισμένοι αλλά ακόμα να την αποδεχούμε σαν τρόπο ζωής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Θα ήταν όμως πράγματι καλύτερος ο κόσμος, εάν ο κάθε άνθρωπος στην καθημερινότητά του σκεφτόταν και λίγο το "τι ψυχή θα παραδώσει";

Ανάλογα ποιοί θα'ταν οι κανόνες για την "ελαφριά" ψυχή. Αν ο μόνος κανόνας ήταν "αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν" λογικά θα ήταν καλύτερος.

Αυτοί που δεν τα πάνε καλά με τον εαυτό τους να μην σχολιάσουν παρακαλώ. :whistle:
Ούτε αυτοί που πιστεύουν στην ρήση του Wylde για τα γούστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Θα ήταν όμως πράγματι καλύτερος ο κόσμος, εάν ο κάθε άνθρωπος στην καθημερινότητά του σκεφτόταν και λίγο το "τι ψυχή θα παραδώσει";

Προφανώς αναφέρεται (το ερώτημα) απλά, στην υστεροφημία του τεθνεώτος. Το οξύμωρο της λεγόμενης "μετά θάνατο ζωής", μόνο με την πίστη στην ανάσταση, ξεφεύγει της χλεύης και της "κοροϊδίας χάρη παρηγοριάς"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ναι my friend αλλά εγώ είμαι σίγουρος ότι γνωρίζω περισσότερους ανθρώπους οι οποίοι έχουν αυτονομηθεί από την σκέψη της αμαρτίας (πρόσεξε δεν εννοώ την πίστη ότι η αμαρτία τιμωρείται από τον θεό αλλά την πεποίθηση ότι πρέπει να μην λετουργούμε με βάση τα ιερά βιβλία, τουλάχιστον στη Δύση) αφού στη νεωτερικότητα ο άνθρωπος δείχνει να μην είναι τόσο προσκολλημένος σε φαντάσματα του παρελθόντος. Θα διαφωνήσεις αλλά εγώ βλέπω την πλειοψηφία και έχω την ισχυρή θέση ότι ισχύει...

Ναι, αλλά πρόσεξε τη μαγική λέξη: Στη Δύση. Στη Δύση όμως, ουδείς σκέφτεται πλέον το τι ψυχή θα παραδώσει, παρά μόνον αν θα έχει φράγκα να πάρει καλής ποιότητας φέρετρο. Με βάση την απάντηση που πήραμε από τους συνομιλητές, ότι ο κόσμος μάλλον θα ήταν καλύτερος με αυτό το σκεπτικό, έστω και με τον τρόπο που το έθεσες εσύ, προκύπτει πως ο νεωτερισμός έχει και σοβαρές παρενέργειες, αφού φαίνεται πως έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο. Ακόμη κι αν οι χριστιανοταλιμπάν είναι μειοψηφία, είναι αρκετοί για να βγάζουν βουλευτή κι όλοι γλύφουν το χριστεπώνυμο πλήρωμα. Ας μην τους υποτιμάμε λοιπόν.
Η Ανατολή όμως;
Θα πει κανείς πως δεν μας αφορά. Ωστόσο, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως η Ανατολή είναι ένα τσιγάρο δρόμος απ' τα μέρη μας. Επίσης, πόσα μέτρα ασφαλείας ελήφθησαν εις την Δύσιν, λόγω των καμικάζι αυτοκτονίας, γαλουχημένων με ισχυρή πίστη για την "άλλη ζωή".

Προφανώς αναφέρεται (το ερώτημα) απλά, στην υστεροφημία του τεθνεώτος. Το οξύμωρο της λεγόμενης "μετά θάνατο ζωής", μόνο με την πίστη στην ανάσταση, ξεφεύγει της χλεύης και της "κοροϊδίας χάρη παρηγοριάς"!

Γιατί το λες αυτό; Η μετενσάρκωση είναι αρκετά ορθολογιστική ως θεωρία. Δεν βλέπω καμία χλεύη σε αυτή, ούτε προϋποθέτει την πίστη στη χριστιανική Ανάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί το λες αυτό; Η μετενσάρκωση είναι αρκετά ορθολογιστική ως θεωρία. Δεν βλέπω καμία χλεύη σε αυτή, ούτε προϋποθέτει την πίστη στη χριστιανική Ανάσταση

Γιατί την θεωρείς ορθολογιστική; Δεν υποτίθετε ότι είμαστε απλά κύτταρα; Αν και προσωπικά δεν έχω σχηματίσει άποψη για το θέμα, έχω επιλέξει να μην πιστεύω σε κάτι τέτοιο επειδή φοβάμαι ότι θα είμαι πιο ελαστικός με τον εαυτό μου επειδή τουλάχιστον θεωρητικά θα έχω πάντα μια δεύτερη ευκαιρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Γιατί το λες αυτό; Η μετενσάρκωση είναι αρκετά ορθολογιστική ως θεωρία. Δεν βλέπω καμία χλεύη σε αυτή, ούτε προϋποθέτει την πίστη στη χριστιανική Ανάσταση.

Στην πραγματικότητα, ακόμη και η πίστη στην ανάσταση, από τη μεριά του Χριστιανισμού, είναι μία κατ' οικονομία παραχώρηση στις θρησκείες, αν θεωρήσουμε τη διδασκαλία του Ι.Χ. ως "μη θρησκεία". Ο πυρήνας του ευαγγελισμού των ανθρώπων από τον Ι.Χ., θεωρώ ότι έγκειται στα λόγια του: "Ο πιστεύων εις εμέ δεν θέλει γευθεί θάνατον" και "θαρσείτε, εγώ ενίκησε τον κόσμον". Ο Ι.Χ. βασικά, δεν κύρηξε πίστη στην ανάσταση, αλλά την νίκη κατά του (σωματικού) θανάτου των ανθρώπων. Κατά τον Χριστιανισμό, ο άνθρωπος δημιουργήθηκε για να κληρονομήσει την αιώνια ζωή, γνωρίζοντας τον αληθινό Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nt¤wnis|~|¤e

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 787 μηνύματα.
"Ο πιστεύων εις εμέ δεν θέλει γευθεί θάνατον" και "θαρσείτε, εγώ ενίκησε τον κόσμον". Ο Ι.Χ. βασικά, δεν κύρηξε πίστη στην ανάσταση, αλλά την νίκη κατά του (σωματικού) θανάτου των ανθρώπων. Κατά τον Χριστιανισμό, ο άνθρωπος δημιουργήθηκε για να κληρονομήσει την αιώνια ζωή, γνωρίζοντας τον αληθινό Θεό.

Κήρυττε δηλαδή μια νέα διάσταση ανθώπινων σχέσεων μέσα απ' την οποία οι άνθρωποι θα αντίκριζαν με άλλα μάτια το θάνατο;; Θέλω να πω...να έδιναν τέτοιο νόημα στη ζωή ώστε ο θάνατος να είναι το τέλος της επίγειας διαδρομής, αλλά αρχή ενός ταξιδιού προς ένα νέο φώς...όπως κι αν ερμηνεύεται αυτό;;!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κήρυττε δηλαδή μια νέα διάσταση ανθώπινων σχέσεων μέσα απ' την οποία οι άνθρωποι θα αντίκριζαν με άλλα μάτια το θάνατο;; Θέλω να πω...να έδιναν τέτοιο νόημα στη ζωή ώστε ο θάνατος να είναι το τέλος της επίγειας διαδρομής, αλλά αρχή ενός ταξιδιού προς ένα νέο φώς...όπως κι αν ερμηνεύεται αυτό;;!!

Αντί δικής μου απάντησης: " Ιδού, μυστήριον λέγω προς εσάς. Πάντες μεν δεν θέλομεν κοιμηθή, πάντες όμως θέλομεν μεταμορφωθή"( Α΄Κορινθ. Ιε΄, 51) και "τότε θέλει γείνει ο λόγος ο γεγραμμένος , Κατεπόθη ο θάνατος εν νίκη"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Όποιος δεν φοβάται το θάνατο να σηκώσει το χέρι του.

Μη φοβού Μαριάμ.
"Κατά Λουκάν Α'"

...όπως τα διδάγματα του Χριστού ώρες ώρες τα οποία οι Χριστιανοί τα σέβονται αλλά σπάνια τα τηρούν

Προφάσεις εν αμαρτίαις.
"Ψαλμοί 140"

Άνθρωποι φτωχοί και χωρίς καμία μόρφωση στο παρελθόν έγιναν υποχείρια των ανθρώπων που διαχειρίζονταν την πίστη

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών.
"Κατά Ματθαίον Ε'"

Ο άνθρωπος έχει έμφυτη την ανάγκη να πιστεύει κάπου

Διυλίζοντες τον κώνωπα, την δε κάμηλον καταπίνοντες.
"Κατά Ματθαίον ΚΓ'"

...η πίστη στη μετά θάνατον ζωή δεν καλλιεργείται από τη θρησκεία.

Ουδέν καινόν υπό τον ήλιον.
"Εκκλησιαστής Α:9"


Από την άλλη πλευρά όμως, δεν υπάρχει καμμία περιγραφή που μπορεί να κάνει κάποιος για το πώς φαντάζεται τη μετά θάνατον ζωή, που να μην προέρχεται μέσα από τις διδασκαλίες κάποιας θρησκείας.

Απορώ και εξίσταμαι.
"Πράξεις Αποστόλων Β' 1-13"

Στην καλύτερη περίπτωση, φτιάχνουμε ένα κράμα από θρησκευτικές πεποιθήσεις, πιστεύοντας πως έτσι διαφοροποιούμαστε από την κρατούσα θρησκεία.

Το μεν αληθές εν, το δε ψεύδος πολυσχιδές.
"κάποιου πονεμένου ιεροκήρυκα"


Αλήθεια, υπάρχει ανάμεσά μας κανείς που να πιστεύει στη μετεμψύχωση;

Ύπαγε οπίσω μου Σατανά.
"Κατά Ματθαίον Γ'"

Μάλλον δεν έχεις γνωρίσει αρκετούς χριστιανούς, του κατηχητικού και της εκκλησίας.
Επίσης, Ιεχωβάδες, Πεντηκοστιανούς, Αντβεντιστές και λοιπά προτεσταντικά παρακλάδια. Άραβες, και λοιπούς μουσουλμάνους. Ξέρεις, είναι πολύ περισσότεροι απ' όσο φαντάζεσαι. Μήπως εμείς είμαστε η εξαίρεση, χωρίς να το γνωρίζουμε;

Αγαπάτε αλλήλους.
"Κατά Ιωάννην"

Ξέρω πολλούς που ζούν κι αναπνέουν με τη σκέψη της αμαρτίας να τους γεννά ενοχές σε κάθε πράξη, σε κάθε τους βήμα, επειδή ο Θεός θα τους κρίνει και θα τους τιμωρήσει, σ' αυτήν ή στην άλλη ζωή.

Δεξάμενος φλόγα τρέχε. Ου γαρ γιγνώσκεις πότε σβέννυται και εν σκοτία σε καταλείψει.
"κάποιου πικραμένου θεοσεβούμενου"

Θα ήταν όμως πράγματι καλύτερος ο κόσμος, εάν ο κάθε άνθρωπος στην καθημερινότητά του σκεφτόταν και λίγο το "τι ψυχή θα παραδώσει";

Αγρόν ηγόρασα.
"Κατά Λουκάν"



....είμαι σίγουρος ότι γνωρίζω περισσότερους ανθρώπους οι οποίοι έχουν αυτονομηθεί από την σκέψη της αμαρτίας (πρόσεξε δεν εννοώ την πίστη ότι η αμαρτία τιμωρείται από τον θεό αλλά την πεποίθηση ότι πρέπει να μην λετουργούμε με βάση τα ιερά βιβλία, τουλάχιστον στη Δύση)

Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι.
"Κατά Λουκάν ΚΓ'"

αφού στη νεωτερικότητα ο άνθρωπος δείχνει να μην είναι τόσο προσκολλημένος σε φαντάσματα του παρελθόντος.

Την κεφαλή του επι πίνακι.
"Κατά Ματθαίον ΙΔ'"

Ο κόσμος θα ήταν πραγματικά καλύτερος αν ο άνθρωπος δεν σκεφτόταν τη ψυχή θα παραδώσει στο θεό του αλλά τι ψυχή θα παραδώσει στον εαυτό του το βράδυ που θα κοιμηθεί.

Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου.
"Ψαλμοί 140"

Ηθική δηλαδή πέρα από θεούς και δαίμονες, ιδέα που ανέπτυξαν τόσοι και τόσοι φωτισμένοι αλλά ακόμα να την αποδεχούμε σαν τρόπο ζωής

Τι χρείαν έχομεν μαρτύρων.
"Κατά Μάρκον ΙΔ'"


Στη Δύση όμως, ουδείς σκέφτεται πλέον το τι ψυχή θα παραδώσει, παρά μόνον αν θα έχει φράγκα να πάρει καλής ποιότητας φέρετρο.

Ο αποθανών δεδικαίωται.
"Προς Ρωμαίους ΣΤ'"

Ακόμη κι αν οι χριστιανοταλιμπάν είναι μειοψηφία, είναι αρκετοί για να βγάζουν βουλευτή κι όλοι γλύφουν το χριστεπώνυμο πλήρωμα. Ας μην τους υποτιμάμε λοιπόν.

Μη γνώτω η αριστερά σου τι ποιεί η δεξιά σου.
"Κατά Ματθαίον ΣΤ'"

Ωστόσο, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως η Ανατολή είναι ένα τσιγάρο δρόμος απ' τα μέρη μας.

Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων.
"Κριτές (Σαμψών) ιστ'"

Επίσης, πόσα μέτρα ασφαλείας ελήφθησαν εις την Δύσιν, λόγω των καμικάζι αυτοκτονίας, γαλουχημένων με ισχυρή πίστη για την "άλλη ζωή".

Οίνος ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου.
"Ψαλμοί 103"

Η μετενσάρκωση είναι αρκετά ορθολογιστική ως θεωρία. Δεν βλέπω καμία χλεύη σε αυτή, ούτε προϋποθέτει την πίστη στη χριστιανική Ανάσταση.

Καλόν το άλας, εάν δε το άλας μωρανθή εν τίνι αρτυθήσεται;
"Κατά Λουκάν ΙΔ'"

έχω επιλέξει να μην πιστεύω σε κάτι τέτοιο (δηλ. στη μετενσάρκωση) επειδή φοβάμαι ότι θα είμαι πιο ελαστικός με τον εαυτό μου επειδή τουλάχιστον θεωρητικά θα έχω πάντα μια δεύτερη ευκαιρία.

Μη καυχώ τα εις αύριον, ου γαρ γιγνώσκεις τι τέξεται η επιούσα.
"Παροιμίαι Γ'"

Ο πυρήνας του ευαγγελισμού των ανθρώπων από τον Ι.Χ., θεωρώ ότι έγκειται στα λόγια του: "Ο πιστεύων εις εμέ δεν θέλει γευθεί θάνατον"

Ίδε ο άνθρωπος."Κατά Ιωάννην ΙΘ'"
+
Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ.
"Κατά Ματθαίον ΚΒ'"


και "θαρσείτε, εγώ ενίκησε τον κόσμον".

Κύμβαλον αλλαλάζον.
"Προς Κορινθίους ΙΓ'"

Ο Ι.Χ. βασικά, δεν κύρηξε πίστη στην ανάσταση, αλλά την νίκη κατά του (σωματικού) θανάτου των ανθρώπων.

Έπαθε των παθών του τον τάραχον.
"Από τον Μικρό Παρακλητικό Κανόνα"

Κατά τον Χριστιανισμό, ο άνθρωπος δημιουργήθηκε για να κληρονομήσει την αιώνια ζωή, γνωρίζοντας τον αληθινό Θεό.


Αρχή σοφίας φόβος Κυρίου.
"Ψαλμοί ΡΙ'"
+
Παρελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο.
"Κατά Ματθαίον ΚΣΤ'"


Αντί δικής μου απάντησης: " Ιδού, μυστήριον λέγω προς εσάς. Πάντες μεν δεν θέλομεν κοιμηθή, πάντες όμως θέλομεν μεταμορφωθή"( Α΄Κορινθ. Ιε΄, 51)

Αντί πινακίου φακής.
"Γένεσις ΚΕ'"


και "τότε θέλει γείνει ο λόγος ο γεγραμμένος , Κατεπόθη ο θάνατος εν νίκη"!

Ηλί ηλί, λαμά σαβαχθανί.
"Κατά Ματθαίον ΚΖ'"

Έχετε με παρητημένον. (!!)
"Κατά Λουκά ΙΔ'"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι ότι αυτών εστί η βασιλεία των ουρανών.
"Κατά Ματθαίον Ε'"

Τούτο δω, είναι ολίγον διαστρεβλωμένο απ τους νεότερους...
Κατά γενική ομολογία, αναφέρεται στους λιγότερο ικανούς νοητικά ανθρώπους και όχι στους αμόρφωτους.

Ο αμόρφωτος, έχει πάντα την ικανότητα να ερευνήσει

Πίστευε και μη ερεύνα



κατά τα άλλα.... σούπερ η όλη έρευνα για το προηγούμενο ποστ και +1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top