Μετά τον θάνατο, τι;

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Μετα ο καθενας θα κριθει αναλογα με τις πραξεις του. Δυο δρομοι υπαρχουν γι αυτο καλο ειναι οσο ζουμε σε αυτη τη ζωη να προσπαθουμε να γινομαστε καλυτεροι και να μετανοουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Συμφωνα βεβαια με τον μικρο καμερον μακολει υπαρχει ξανα ζωη εδω στον ιδιο πλανητη.https://www.skai.gr/mobile/article?aid=174151
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Να πω την άποψή μου κι εγώ αλλά δε θέλω να με φάτε.
Ο άνθρωπος είναι ψυχή και σώμα δηλαδή ψυχοσωματική οντότητα.
Όταν θα πεθάνουμε η ψυχή αποχωρίζεται το σώμα.
Η ψυχή βρίσκεται στο ενδιάμεσο του υλικού κόσμου και του άυλου.
Μετενσάρκωση είναι του Ινδουισμού δηλαδή ότι η ψυχή κάποιου νεκρού να πάει σε κάτι άλλο(ζώο, άνθρωπο, φυτό κτλ.)
Τώρα όσο αφορά Παράδεισο και Κόλαση, για μένα που πιστεύω υπάρχουν.
Να κάτσω να αναλύσω το τι είναι Παράδεισος και τι Κόλαση θα πάρει πολύ, γι' αυτό τ' αφήνω κι όταν έρθει η στιγμή θα δείτε.

Αν είναι ν' απαντήσετε δε θέλω ύβρεις, ειρωνείες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Εξαιτίας του φόβου του ανθρώπου για το άγνωστο και της αδυναμίας του να το διαχειριστεί έχει φτιάξει ένα σωρό ιστοριούλες προς ανακούφισή του. Αν όμως το σκεφτούμε λογικά, έξω από θρησκείες και δόγματα, μετά το θάνατο..ΤΙΠΟΤΑ.
Και γω φοβάμαι το θάνατο, όπως οι περισσότεροι άνθρωποι. Και γω δεν ξέρω πως θα 'ναι το μετά, αλλά η αλήθεια είναι πως μετά δεν θα υπάρχει.
Γι' αυτό λένε πως η ζωή είναι μία και πρέπει να τη ζήσεις έτσι, ώστε μία να σου είναι αρκετή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ATD95

Νεοφερμένος

Ο Αμπεμπαμπλονης Τουκιθεμπλονης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εδω και καιρο με ανησυχει το τι γινεται μετα..μετα το βιολογικο θανατο μας.Υπαρχει ζωη; Αλλη πιστευουνε πως δεν υπαρχει τιποτα,αλλοι οτι μετανσαρκωνομαστε,αλλοι οτι περιμενουμε τη 2η παρουσια,αλλοι οτι πηγαινουνε σε παραδεισο/κολαση.Φυσικα,ολα ειναι αναλογα τις αποψεις και τα 'πιστευω' του καθενος αφου δεν υπαρχει κατι αποδεδειγμενο.Εγω δεν εχω βρει ακομα πια θρησκεια υποστηριζω εχω περασει απο πολλες(νιχηλισμο,δωδεκαθεϊσμο,ανιμισμο κτλπ)αλλα οσο αφορα θεους ποτε δε πιστεψα σε εναν μονο δωδεκαθεϊσμο επειδη πιστευαν οι αρχαιοι προγονοι μου..παντως μερικες φορες με πιανει καταθλιψη επειδη αμα δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη και απλα -οπως οταν κοιμασαι-δε το καταλαβαινεις ουτε εχεις ομως τις αισθησεις σου,ειναι λυπητερο το ολο θεμα..αμα οντως ζουμε μονο μια φορα ειναι τοσο μεγαλη η ζωη.Λιγες χαρες δινει και πολλες λυπες αλλα ειναι ωραια.Αμα δεν υπαρχει 'μετα' τοτε οτι κανουμε (σχεσεις φιλικες ερωτικες,δουλεια επιτυχεια αναγνωριση και μεγαλεια)ολα θα χαθουνε καποτε..τι πιστευετε εσεις; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Είναι μια ανούσια απορία καθώς δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται ποτέ να υπάρξει απάντηση. Γνώμη μου; Πίστευε ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα. Δεν είναι ανάγκη να υποστηρίζεις κάποια συγκεκριμένη θρησκεία για να αποδεκτείς ένα κομμάτι της. Π.χ εγώ είμαι κάπου ανάμεσα στον αθεϊσμό/αναγνωστικισμό, με έλξη προς τις βιοεπιστήμες, δε νόμιζω πως υπάρχει κάτι μετά απ' αυτό, αλλά μου αρέσει να πιστεύω στην ινδουϊστικη ιδέα της μετενσαρκωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εδω και καιρο με ανησυχει το τι γινεται μετα..μετα το βιολογικο θανατο μας.Υπαρχει ζωη; Αλλη πιστευουνε πως δεν υπαρχει τιποτα,αλλοι οτι μετανσαρκωνομαστε,αλλοι οτι περιμενουμε τη 2η παρουσια,αλλοι οτι πηγαινουνε σε παραδεισο/κολαση.Φυσικα,ολα ειναι αναλογα τις αποψεις και τα 'πιστευω' του καθενος αφου δεν υπαρχει κατι αποδεδειγμενο.Εγω δεν εχω βρει ακομα πια θρησκεια υποστηριζω εχω περασει απο πολλες(νιχηλισμο,δωδεκαθεϊσμο,ανιμισμο κτλπ)αλλα οσο αφορα θεους ποτε δε πιστεψα σε εναν μονο δωδεκαθεϊσμο επειδη πιστευαν οι αρχαιοι προγονοι μου..παντως μερικες φορες με πιανει καταθλιψη επειδη αμα δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη και απλα -οπως οταν κοιμασαι-δε το καταλαβαινεις ουτε εχεις ομως τις αισθησεις σου,ειναι λυπητερο το ολο θεμα..αμα οντως ζουμε μονο μια φορα ειναι τοσο μεγαλη η ζωη.Λιγες χαρες δινει και πολλες λυπες αλλα ειναι ωραια.Αμα δεν υπαρχει 'μετα' τοτε οτι κανουμε (σχεσεις φιλικες ερωτικες,δουλεια επιτυχεια αναγνωριση και μεγαλεια)ολα θα χαθουνε καποτε..τι πιστευετε εσεις; :(

Ποσο πεσσιμιστικες οι σκεψεις σου...Ειχα περασει κι εγω απο την ιδια φαση πριν 2 χρονια περιπου,μετα το θανατο ενος συγγενικου προσωπου. Εκανα τοσο μακαβριες σκεψεις. Πιστευα οτι ολα ειναι ματαια εφοσον καποια στιγμη θα πεθανουμε.Δες το ομως ετσι:
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ. Δεν μπορεις απλα να περιμενεις μεχρι να συμβει το μοιραιο, life is for living. Ζησε, ταξιδεψε, γελα, να σταματησεις το θανατο δεν γινεται. Οσον αφορα το θεμα της θρησκειας, πιστεψε καπου, αν αυτο σου δινει δυναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Οπως σε βολευει εσενα...

Ενας χριστιανος μπορει να σου πει να εχεις ελπιδα και να εισαι ευτυχισμενος και να χαιρεσε τη ζωη γιατι ο Θεος σε αγαπαει και σε περιμενει κατι καλλιτερο μετα.
Εγω σαν αθεος θελω να ζω τι ζωη μου, να ειμαι οσο πιο ευτυχισμενος γινεται και να αφησω εναν καλλιτερο κοσμο για τις επομενες γενιες, γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει τιποτα μετα.

Ψυχολογικο ειναι το θεμα εν τελει μην αναλωνεσαι σε αυτο. Ολοι (οι περισσοτεροι βασικα) περασαμε ενα σταδιο με μεταφυσικες και οντολογικες αποριες και ερωτηματα, αλλα μην αφηνεις να καθοριζει τη ζωη σου. Ο ανθρωπος εχει τετοια δημιουργικη δυναμη και ειναι κριμα καθεται να συλλογιζεται και να μην την αξιοποιει. Καλοι οι προβληματισμοι αλλα πρεπει να ειναι γονιμοι


Επισης χωρις παρεξηγηση αλλα οταν διαβαζω αυτες τις γραμμες:


Εγω δεν εχω βρει ακομα πια θρησκεια υποστηριζω εχω περασει απο πολλες(νιχηλισμο,δωδεκαθεϊσμο,ανιμισμο κτλπ)αλλα οσο αφορα θεους ποτε δε πιστεψα σε εναν μονο δωδεκαθεϊσμο επειδη πιστευαν οι αρχαιοι προγονοι μου..παντως μερικες φορες με πιανει καταθλιψη επειδη αμα δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη και απλα -οπως οταν κοιμασαι-δε το καταλαβαινεις ουτε εχεις ομως τις αισθησεις σου,ειναι λυπητερο το ολο θεμα..(

ανησυχω λιγο γιατι μου θυμιζουν ιδανικη πελατεια για διαφορα cults

(https://en.wikipedia.org/wiki/Cult)

Oποτε προσεχε γενικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Από το να κάθεσαι να στεναχωριέσαι, γιατί απλά δεν κάνεις πράγματα να γεμίσεις τη τωρινή σου ζωή; Δηλαδή τι περιμένεις; 2η ευκαιρία για να κάνεις τη ζωή που επιθυμείς; Πάρε τη ζωή στα χέρια σου, δες πώς θα είσαι ευτυχισμένος ΤΩΡΑ κι άσε το μετά και το πριν και το κάποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
αυτη τη στιγμη εχω ανησυχιεσ για την τωρινη ζωη(βασεισ κ.α.)δεν μπορω να ανησυχω κ για την επομενη sorry:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι θα περασουμε σε μια αλλη πλευρα του συμπαντος ξερω γω,αυλοι και αυλακια η τιποτα σκοτεινη υλη αλλα ας μας πει καποιος φυσικος αν λεω μπαρουφες δηλαδη

Για το θανατο δεν ανησυχουμε καθως τιποτα δεν χανεται και ολα εχουν το νοημα που τους δινουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ATD95

Νεοφερμένος

Ο Αμπεμπαμπλονης Τουκιθεμπλονης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δεν ειμαι πεσσιμιστης αλλα το βρισκω ματαιο να προσπαθεις να κανεις οτιδηποτε αφου καποτε θα τα τιναξεις και ολα θα ξεχαστουνε..

Απλα με ανησυχει αυτο που λενε μερικοι οτι οταν πεθαινεις δε γινεται τιποτα κ δε πηγαινεις πουθενα,αρα τι κανεις; φανταζεσαι οτι ζεις ενω το σωμα σου σαπιζει; 18 χρονων ειμαι και οσο θυμαμαι τον εαυτο μου με ανησυχει αυτο περι θανατου..καποτε δηλαδη ολα θα τελειωσουνε και μετα,τι; βαθυ υπνος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Αυτά σκεφτόμαστε όταν έχουμε χάσει την πίστη μας στον Θεό. Μετά τον ''θάνατο'' μας, στην ουσία ο άνθρωπος που έχει πίστη στο Θεό δεν πεθαίνει ποτέ, εννοώ τον αποχωρισμό του σώματος από το πνεύμα, μετά λοιπόν από αυτό τον αποχωρισμό, το πνεύμα μας ανεβαίνει εις τους ουρανούς, μαζί με όλα τα άλλα πνεύματα.

Κατά την δευτέρα παρουσία, θα αναστηθούν όλοι οι άνθρωποι και τότε θα κριθεί εάν θα πάμε στο παράδεισο (εικονικός είναι, εννοώ κοντά στον θεό απολαμβάνοντας την ηρεμία, και όλα τα καλά του κόσμου) ή αν θα πάμε στην κόλαση.

Μην χάνετε την πίστη σας παιδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ATD95

Νεοφερμένος

Ο Αμπεμπαμπλονης Τουκιθεμπλονης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Οι επιστημονες ισχυριζονται πως δε γινεται τιποτα 'μετα' αλλα δεν υπαρχει αποδειξη..οσο για αυτους που λενε πως ενω ητανε σε κωμα παθανε καρδια τελως παντων και μεχρι να τους επαναφερουνε προλαβαν και ειδαν ουρανια τοξα και κηπους και ομορφα τοπια; πιστευω πως τους πληρωνει η εκκλησια για να τραβηξει οπαδους καθως οτι λενε ειναι συμφωνα με την 'μετα θανατπν ζωη' της Βιβλου.Αλλα οχι μονο γοα ανθρωπους,εγω γενικα μιλαω..επειδη αμα δεν υπαρχει παραδεισος για τους ανθρωπους,εμας τοτε δε θα υπαρχει για τα ζωα,θελουμε να πιστευουμε σε κατι για το 'μετα' κατα τη γνωμη μου για 3 λογους: 1)επειδη δεν εχουμε το κεφαλαιο για να ζησουμε τη ζωη μας οπως θα τη θελαμε και ελπιζουμε οτι θα επιστρεψουμε στη ζωη στο σωμα κανενος αριστοκρατη πλουσιου που μπορει να κανει τα παντα με τα χρηματα που διαθετει 2)επειδη περασαν τα χρονια και ειδηκα για οσους πανω απτα 40 το διαβαζουνε αυτο,αμα δεν εχεις ζησει τη ζωη οπως την ονειρευοτανε οποτε ποτε θα τη ζησει; στα γεραματα; λενε πως το πνευμα/μυαλο δε πεθαινουνε και συμφωνω (βλεπε ολους τους φιλοσοφους σε τι ηλικια γραψανε τα επη τους)αλλα αμα δεν εχεις το 'βαζο' (επειδη στην ουσια το σωμα μας ενα βαζο ειναι,εμεις με το μυαλο κατευθυνουμετο σωμα αρα αμα δεν εχεις το σωμα οσο και να θελει το μυαλο σου να ζησει μεγαλες περιπετειες,το σωμα σου/οι αντοχες σου δε στο επιτρεπουν)δε γινεται. Και τελος 3)αμα εκανες πραματα που μετανιωσες προωρα αλλα δε σου δοθηκε ΠΟΤΕ η ευκαιρια να τα διορθωσεις!π.χ να μιλησες ασχημα σε καποιο αγαπημενο προσωπο σου λιγο πριν πεθανει και να περασεις το υπολοιπο της ζωης σου μετανιωμενος)αλλα αμα δεν υπαρχει μετα και ζουμε το τωρα χωρις δευτερες ευκαιριες τοτε οτι κανουμε μεχρι μια ηλικια μετραει τα αλλα ειναι απλη βιτρινα.

Αυτο που ελπιζω ειναι να παω σε ενα φανταστικο μερος(σα την shangri la π.χ)και εκει να μην υπαρχει τιποτα το υλιστικο(τηλεορασεις,βιλλες,αμαξια)μονο καποιος/α που εχετε ιδιες αποψεις/γουστα και ειναι αυτο που λεμε 'η αδερφη ψυχη σου'καπως ονειροπολικο το ολο σεναριο αλλα το να'σαι σε ενα πανεμορφο μερος με τον εαυτο σου στο αντιθετο γενος(ή στο ιδιο αμα εισαι ομοφυλοφυλος)ειναι ισως κατι που ο καθε ανθρωπος το εχει ονειρευτει στη ζωη του,οτι χαρακτηρας και αν ειναι..στη τελικη,αυτο που ολοι μας ψαχνουμε ειναι η αγαπη ολα τα αλλα ειναι στολιδια που τα επιθυμουμε επειδη ειμαστε εγωϊστες ολοι λιγο-πολυ.Το καλυτερο σεναριο ειναι το παραπανω κατα τη γνωμη μου,ενω το χειροτερο:οπως πεθανεις και εισαι μεσα στο φερετρο ετσι να'σαι για την αιωνιοτητα ονειρευοντας -επειδη λενε πως η ψυχη δε πεθαινει,μονο το σωμα- ενα απεραντο σκοταδι.Υπαρχουνε πολλες θεωριες για το τι γινεται μετα αλλα η μονη ισως που δε μπορω εγω προσωπικα να αποδεχτω ειναι αυτη που λεει οτι πηγαινεις στη κολαση αναλογα τις αμαρτιες σου.επειδη 1)ποσα εκατομμυρια παιδια/μωρα εχουνε πεθανει απο αρρωστειες/επιδημιες γιατι να πανε στη κολαση πριν προλαβουνε να χαρουνε τη ζωη; και επισης 2)Δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εκανε ΕΣΤΩ και μια αμαρτια(π.χ την αμαρτια που λενε αμα πεις ψεμμα ή ζηλεψεις,ποιος δεν το'χει κανει αυτο;;;; -.- )αρα ολοι μας θα παμε κολαση; και για να γα λεμε ολα..ποιος θα μας κρινει; ο θεος; και που ξερει Αυτος σε πιο σημειο ειμασταν για να φτασουμε να κλεψουμε,σκοτωσουμε,λεηλατησουμε;εγω αμα ημουνα αστεγος και ειχα να φαω μια βδομαδα και θα εκλεβα και ολα..αμα καποιος εκανε κατι ασυγχωρητο(βλεπε 10η εντολη και Κοκκινο Κυκλο στο Alpha)ισως και να εφτανες μεχρι εκει..ΟΛΟΙ μας εχουμε καποια ορια και δε ξερουμε μεχρι που ειμαστε ικανοι να φτασουμε μεχρι τη στιγμη που θα τα ξεπερασουμε..

Obito,οταν ειπες cult τι εννοεις; χαχα οχι ρε δεν ειμαι τετοιος τι φανταστηκες; να κανω θυσιες και ετσι; Δεν εχω αυτη τη Σαμανο/Μασονικη φιλοσοφια don't worry :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εδω και καιρο με ανησυχει το τι γινεται μετα..μετα το βιολογικο θανατο μας.Υπαρχει ζωη; Αλλη πιστευουνε πως δεν υπαρχει τιποτα,αλλοι οτι μετανσαρκωνομαστε,αλλοι οτι περιμενουμε τη 2η παρουσια,αλλοι οτι πηγαινουνε σε παραδεισο/κολαση.Φυσικα,ολα ειναι αναλογα τις αποψεις και τα 'πιστευω' του καθενος αφου δεν υπαρχει κατι αποδεδειγμενο.Εγω δεν εχω βρει ακομα πια θρησκεια υποστηριζω εχω περασει απο πολλες(νιχηλισμο,δωδεκαθεϊσμο,ανιμισμο κτλπ)αλλα οσο αφορα θεους ποτε δε πιστεψα σε εναν μονο δωδεκαθεϊσμο επειδη πιστευαν οι αρχαιοι προγονοι μου..παντως μερικες φορες με πιανει καταθλιψη επειδη αμα δεν υπαρχει μετα θανατον ζωη και απλα -οπως οταν κοιμασαι-δε το καταλαβαινεις ουτε εχεις ομως τις αισθησεις σου,ειναι λυπητερο το ολο θεμα..αμα οντως ζουμε μονο μια φορα ειναι τοσο μεγαλη η ζωη.Λιγες χαρες δινει και πολλες λυπες αλλα ειναι ωραια.Αμα δεν υπαρχει 'μετα' τοτε οτι κανουμε (σχεσεις φιλικες ερωτικες,δουλεια επιτυχεια αναγνωριση και μεγαλεια)ολα θα χαθουνε καποτε..τι πιστευετε εσεις; :(

Φίλε μου κατ΄αρχάς είναι πολύ υγιείς οι σκέψεις και οι αναζητήσεις σου! Εγώ θα σου πρότεινα απλώς να μην τις αφήνεις να σε καταβάλλουν. Ζήσε το τώρα όσο καλύτερα μπορείς :) Ακόμη κι αν δεν υπάρχει τίποτα "μετά" εσύ δε θα το καταλαβαίνεις τότε, οπότε δεν έχει νόημα να σε πιάνει κατάθλιψη γι΄αυτό....Με την ίδια λογική σκέψου ότι θα έπρεπε να προβληματιζόμαστε και για το "πριν", που ήμασταν αγέννητοι, πως ήταν τότε;
Και τίποτα δεν μπορεί να έιναι μάταιο, όλα έχουν το νόημα που τους δίνεις εσύ, όπως ήδη ειπώθηκε παραπάνω! Είναι γεγονός ότι παρά τις δυσκολίες της, η τωρινή ζωή έχει να σου προσφέρει πολλά και είναι κρίμα να μη στέκεσαι κυρίως σ΄αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Obito,οταν ειπες cult τι εννοεις; χαχα οχι ρε δεν ειμαι τετοιος τι φανταστηκες; να κανω θυσιες και ετσι; Δεν εχω αυτη τη Σαμανο/Μασονικη φιλοσοφια don't worry :-)


Καλα οι θυσιες κσι τετοια ουτε καν, το τελευταιο ειναι.. Πρεπει να εχεις και μια ψυχοπαθολογικη προδιαθεση για να φτασεις εκει. Για πιο ''καθημερινα' πραγματα μιλαω... Εχουν χαθει περιουσιες και περιουσιες και απο ατομα που πεφτουν θυματα εκμεταλλευσης απο ''γκουρου'' της αληθειας που σου ζηταν να γραψεις πανω τους πραγματα αξιας για να ''απαλλαγεις απο τα επιγεια αγαθα''. Και μετα σε βρισκουν γδυμενο απο μετρητα και ακινητα, τα εχει φαει ο ''γκουρου''.


Scientology καλη ωρα που το πλασαρουν και για mainstream... Kαι ποσες αλλες ''ομαδες αληθειας'' υπαρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ATD95

Νεοφερμένος

Ο Αμπεμπαμπλονης Τουκιθεμπλονης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ειναι τοσα πολλα τα αναπαντητα ερωτηματα της ζωης που βασανιζουνε τον ανθρωπο καθε λογης ανθρωπο απτον πιο αμορφωτο μεχρι τον πιο σπουδαγμενο κανεις ομως δεν εχει δωσει απαντησεις επειδη κανεις δε ξερει τη σωστη απαντηση οποτε καθε ερμηνεια θεωρειται θεωρια και οχι λυση..ολα εχουνε νοημα αμα τα βλεπεις σαν εμπειριες π.χ 'ακομα και αμα αποτυχω σε κατι αυτο μου δινει την απαιτουμενη εμπειρια για την επομενη φορα να'μαι πιο προετοιμασμενος' ποσες φορες ειναι που μου εχει συμβει κατι και δε μπορω να το εξηγησω οσο λογικα και αμα το αναλυσω..απλα δε μου βγαινει...αλλα παντα λεω πως ειναι στο παιχνιδι της ζωης να μη τα καταλαμβαινουμε ολα..οποιος εχει δει τη ταινια Indiana Jones and the kingdom of crystal skull ηθελα να δωσω σα παραδειγμα τη Ρωσσιδα πρακτορισσα που στο τελος οι εξωγηινοι την επιασαν και της εδωσαν ολη τη γνωση που ηθελε και τελικα δεν το αντεξε με μοιραιες συνεπειες για την υγεια της..ετσι ακριβως ειναι..ακομα και αμα μας ελεγε καποιος την αληθεια δε θα το αποδεχομασταν επειδη θα το θεωρουσαμε ματαιο να ζουμε ενω ξερουμε τι θα μας συμβει στο τελος,ετσι καλυτερα που δε ξερουμε τι πραγματικα συμβαινει μετα αλλα θα ηθελα να ηξερα καποιες πιο πιθανες -σε σχεση με αλλες- επιλογες.π.χ θα ηθελα να μ ελεγε καποιος 'ξερεις οταν πεθαινει καποιος δε σαπιζει στο ταφο του αλλα ή μετανσαρκωνεται ή πηγαινει στο παραδεισο ή πηγαινει σε αλλη διασταση στη οποια γνωριζει τους δημιουργους του' να μη ξερω δηλαδη τι με περιμενει αλλα τουλαχιστο να ξερω πως θα μπορω να σκευτω/αισθανθω και να μην απλα σαπιζω..

Απλα νιωθω ασχημα μερικες φορες που βλεπω ανθρωπους στο δρομο στεναχωρημενους και μουντους επειδη ολα τους πανε στραβα..η ζωη ειναι δυσκολη αλλα οχι δικαιη.Δεν ειναι κατι το οποιο αμα εισαι καλος κερδιζεις,ισα-ισα αμα εισαι καλος σε εκμεταλευονται και σε ποδοπατανε!Οποτε τι κανεις για να μη γινεσαι θυμα; Γινεσαι θυτης γινοντας ενας απο αυτους που ανεκαθεν μισουσες,απλα για να ανηκεις καπου...αν μπορουσα να χαρακτηρισω με μια μονο λεξη τη ζωη θα ελεγα ισως κωμικοτραγικη επειδη μια σε κανει να χαιρεσαι που υπαρχεις και μια να καταριεσαι τη γεννηση σου αφου αυτη συνεπαγεται με ενα σωρο δυστυχιες...και ο Δαντης ιδια γνωμη ειχε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LogicOnArms

Νεοφερμένος

Ο LogicOnArms αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μα...τίποτα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Εγώ την άποψη μου σχετικά με τις θρησκείες, το θείο, τον θάνατο κλπ την έχω υπεραναλύσει σε άλλα τόπικ, οπότε θα αναφέρω απλώς μία φράση του Αβρααμ Λίνκολν στην διάρκεια του εμφυλιου πολέμου...<<Πόσα πόδια έχει ένας σκύλος αν υποθέσουμε ότι και η ουρά του είναι ποδί?? Τέσσερα!! Διότι είτε το υποθέσουμε είτε όχι η ουρά πόδι δεν γίνεται...>>, όποια θεωρία, όποια υπόθεση και όποια ιστοριούλα-υπόσχεση πιστέψει ένας ανθρωπος στην ζωή του δεν μπορεί να αλλάξει την έννοια του θανατου, το νόημα της ζωής, το αν υπάρχει ή όχι θεός και ποιός είναι αυτός κοκ...Τουτέστιν θεωρώ απολύτως άσκοπο να προβληματιζόμαστε για το τι υπάρχει μετα θανατον. προσωπικά το βρίσκω το πιο "άχρηστο" φιλοσοφικό ερωτημα, μετά το αν υπάρχει θεός...Και όχι επειδή είμαι κανας υλιστής που δεν ενδιαφερεται για τέτοια θέματα(και εμενα με προβληματιζαν), απλά τα θεωρω αχρηστα και ενδεχομενως και επικυνδινα...Άχρηστα επειδή κανένας ποτέ δεν πρόκειται να τα απαντήσει όσο μεγάλος φιλόσοφος και αν είναι και όσα και αν έχει διαβάσει και μελετήσει στην ζωή του αλλά και επειδή ακόμη και ΜΙΑ στο εκατομμύριο να τα απαντούσαμε...τότε τι??? Θα αλλάζαμε τίποτα?? Μήπως ξαφνικά θα ζούσαμε πιο ευτυχισμενοι και περισσότερα χρόνια και θα είχαμε καλύτερο τέλος?? Επικύνδινα λόγω των πάμπολων θρησκευτικών ηγετών που εκμεταλευτηκαν τον "πόνο" του θανάτου και των χαμένων φίλων και συγγενών για να κάνουν τις ζωές των πιστών τους πατίνι, να τους στερησουν όσο το δυνατόν περισσότερες χαρες απο την ζωή(πχ σαρκικές απολαύσεις) για να ενισχύσουν την δική τους λατρεία και απόδοση τιμων απο μερος του πλήθους...Προσωπικά πιστευω(και δεν με στεναχωρει στο ελαχιστο)ότι μετα τον θανατο δεν υπαρχει τίποτα, ακολουθει το σκοταδι σαν έναν βαθύ ύπνο και το βρίσκω την πιο παρηγορητικη σκέψη, θα στεναχοριόμουν αφανταστα να περνουσα την αιωνιοτητα στο ίδιο παντα μερος στάσιμος χωρίς ελπιδα για περαιτερω βελτιωση και πιθανον χωρις τα αγαπημενα μου προσωπα(γιατι υπαρχει υποτειθεται και η κολαση) όπως και θα δυστηχουσα αν μαθαινα ότι η ύπαρξη μας είναι απλά ένας ατέρμων κύκλος μετανσαρκώσεων και ζούμε συνεχεια τα ιδια και τα ιδια(πόνους, θλίψη, χαρα)...Αλλά και πάλι ποιός μπορεί να ξέρει??...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top