Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να τους ξυλοφόρτωναν ναι αλλά να τους σκότωναν όχι. Οι δικοί μας ταλιμπάν διαφέρουν από τους εκεί ταλιμπάν.
Όπως βλέπετε είναι προφανής η πολιτισμική διαφοραχααχα. Πάτε καλά μωρέ; Τι διάκριση είναι αυτή; Το ένα είναι καλό ξύλο και όχι θανατηφόρο αλλά το άλλο είναι; Επειδή έχει διαφορετικά πιστεύω; Γελοιότητες.
Βέβαια τι συγκρίνουμε τώρα. Μία απλή απεικόνιση προσώπου με την διαστρέβλωση του βίου του Χριστού κατά αυτό το τρόπο;
Ορίστε και η ματιά του υποστηρικτή: το ένα είναι διαστρέβλωση και το άλλο όχι. Και πού το ξέρεις εσύ ελαφρά τη καρδία ότι το άλλο δεν ήταν; Μήπως οι αντίστοιχοι υποστηρικτές εκεί δε θα έλεγαν το ίδιο; Σαθρότατη οπτική.

Συμπέρασμα: Ο θρησκευτικός φανατισμός πάντα θα βρίσκει πάτημα, ο θεός να μας βοηθήσει να μη μας φάνε οι ταλιμπάν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,728 μηνύματα.
Όπως βλέπετε είναι προφανής η πολιτισμική διαφοραχααχα. Πάτε καλά μωρέ; Τι διάκριση είναι αυτή; Το ένα είναι καλό ξύλο και όχι θανατηφόρο αλλά το άλλο είναι; Επειδή έχει διαφορετικά πιστεύω; Γελοιότητες.
Είπα ότι είναι καλό; Αλλά τι μου συγκρίνεις; Τον αποκεφαλισμό καθηγητού με το γιουχάρισμα; Πραγματικά δεν ντρέπεστε να τα λέτε δημόσια αυτά; Που είδατε αποκεφαλισμούς για θρησκείες στην Ευρώπη; Αν θέλετε τόσο τέτοιες κοινωνίες πάτε στην Σαουδική Αραβία.
Ορίστε και η ματιά του υποστηρικτή: το ένα είναι διαστρέβλωση και το άλλο όχι. Και πού το ξέρεις εσύ ελαφρά τη καρδία ότι το άλλο δεν ήταν; Μήπως οι αντίστοιχοι υποστηρικτές εκεί δε θα έλεγαν το ίδιο; Σαθρότατη οπτική.

Συμπέρασμα: Ο θρησκευτικός φανατισμός πάντα θα βρίσκει πάτημα, ο θεός να μας βοηθήσει να μη μας φάνε οι ταλιμπάν.
Μου συγκρίνεις δηλαδή μία απεικόνιση με την παρουσίαση του Χριστού σαν ομοφυλόφιλο; Το πρώτο καταρχάς δεν ξέρεις καν με τι σκοπό έγινε. Μπορεί να ήθελε να δείξει πως έμοιαζε ο ψευδοπροφήτης στα παιδιά. Το δεύτερο αντικειμενικά έχει στόχο διαστρέβλωση και αν τέτοιες παραστάσεις γίνονταν για το Ισλάμ στις χώρες της Μέσης Ανατολής που τόσο λατρεύετε θα ήθελα να δω τι θα γίνονταν. Γιατί μόνο γιουχάρισμα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να γίνονταν. Και εκεί δεν θα είχαν αστυνομία να τους σώσει.
Προσωπικά για εμένα λίγη σημασία έχει το όλο αυτό μιας που δεν ακολουθώ καμία θρησκεία. Αλλά τουλάχιστον δεν γίνομαι συνήγορος υπεράσπισης της θρησκείας που γέννησε την τρομοκρατία και που στο παρελθόν κατέσφαζε κάθε τι ελληνικό και χριστιανικό. Τον αντιχριστιανισμό σας μπορείτε να τον δείξετε πιο διακριτικά. Όχι και έτσι.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μου θύμισε την θεατρική παράσταση πριν λίγα χρόνια που απεικόνιζε τον Ιησού και τους μαθητές του να ζουν ως γκεη στην Αθήνα του σήμερα, και είχαν μαζευτεί απέξω (ακροδεξιοί κυριως) να περικυκλώνουν το θέατρο έτοιμοι να τους λιντσάρουν. Αν δεν είχε έρθει η αστυνομία να τους φυγαδεύσει σίγουρα θα είχαν σκοτώσει 3-4 και τους υπόλοιπους σε κώμα.
επειδή ήμουν παρών σε αυτό το σκηνικό, αποκλείετε να τους σκότωναν.
ήταν κυρίως γραφικά άτομα, μοναχοί-ες και θεούσοι/ες στο στυλ της ελένης λουκά.

τα μόνα επιθετικά στοιχεία εκεί ήταν τα μέλη της χρυσής αυγής που έκαναν και τις φασαρίες, αλλά δεν νομίζω τα κίνητρα τους να ήταν θρησκευτικά.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είπα ότι είναι καλό; Αλλά τι μου συγκρίνεις; Τον αποκεφαλισμό καθηγητού με το γιουχάρισμα; Πραγματικά δεν ντρέπεστε να τα λέτε δημόσια αυτά;
Εγώ να ντρέπομαι ή εσύ; Εγώ δε συνέκρινα τίποτα απολύτως. Το ακριβώς αντίθετο: εσύ συνέκρινες και διέκρινες το είδος του ξύλου ενώ στην ουσία του είναι της ίδιας φύσης και με τα ίδια δυνητικά αποτελέσματα. Θρησκευτικός φανατισμός λέγεται.
στις χώρες της Μέσης Ανατολής που τόσο λατρεύετε
Πολύ καλή η προσπάθεια εξίσωσης αλλά έχει κοντά ποδάρια. Πώς γίνεται να λατρεύω κάτι (Ισλάμ) και να μισώ κάτι άλλο (Χριστιανισμός) ενώ αναδεικνύω κοινά τους εγκληματικά στοιχεία στο πλαίσιο του θρησκευτικού φανατσιμού; Σε κανένα σημείο δεν έδωσα άλλοθι στο Ισλάμ, αλλά όταν το μόνο που σου μένει είναι να πετάς λάσπη, το αντιλαμβάνομαι.
Αλλά τουλάχιστον δεν γίνομαι συνήγορος υπεράσπισης της θρησκείας που γέννησε την τρομοκρατία και που στο παρελθόν κατέσφαζε κάθε τι ελληνικό και χριστιανικό.
Once again: Σε αυτό το διάλογο τον συνήγορο υπεράσπισης και διάκρισης έχεις αναλάβει εσύ :) ήρεμα με την αντιστροφή της πραγματικότητας. Και ισλαμιστές και χριστιανοί (κυρίως προ διαφωτισμού) κατέσφαξαν αλλόθρησκους.

Bottom line: Εμένα μου αρκεί και είναι ενδεικτική η παραδοχή της δυνητικής χριστιανικής βίας, ας δεχτώ όχι θανατηφόρας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,728 μηνύματα.
Εγώ να ντρέπομαι ή εσύ; Εγώ δε συνέκρινα τίποτα απολύτως. Το ακριβώς αντίθετο: εσύ συνέκρινες και διέκρινες το είδος του ξύλου ενώ στην ουσία του είναι της ίδιας φύσης και με τα ίδια δυνητικά αποτελέσματα. Θρησκευτικός φανατισμός λέγεται.
Που είδες να δικαιολογώ την βία; Για αυτό τους χαρακτήρισα επίσης ταλιμπάν και τους δικούς μας. Δεν συμφωνώ με την συμπεριφορά ζούγκλας σε καμία κοινωνία. Απλά αντικειμενικά μιλώντας στην Ευρώπη δύσκολα θα δεις να γίνεται αποκεφαλισμός για θρησκευτικούς λόγους.

Πολύ καλή η προσπάθεια εξίσωσης αλλά έχει κοντά ποδάρια. Πώς γίνεται να λατρεύω κάτι (Ισλάμ) και να μισώ κάτι άλλο (Χριστιανισμός) ενώ αναδεικνύω κοινά τους εγκληματικά στοιχεία στο πλαίσιο του θρησκευτικού φανατσιμού; Σε κανένα σημείο δεν έδωσα άλλοθι στο Ισλάμ, αλλά όταν το μόνο που σου μένει είναι να πετάς λάσπη, το αντιλαμβάνομαι.
Ρε φίλε, εδώ και τόσο καιρό μόλις πει κάποιος κάτι για το Ισλάμ είσαι " ναι αλλά ο χριστιανισμός... ". Η εξίσωση από εσένα γίνεται. Άμα κάνουμε εμείς το αντίθετο " ναι αλλά το ισλάμ..." τότε αμέσως πέφτει στο τραπέζι η κάρτα του ρατσισμού. Ποια λάσπη ρε φίλε; Και μιλάς εσύ για λάσπη... ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ. Μια φορά να σε έβλεπα να πεις κάτι για το Ισλάμ και πραγματικά θα σου βγάλω το καπέλο.

Once again: Σε αυτό το διάλογο τον συνήγορο υπεράσπισης και διάκρισης έχεις αναλάβει εσύ :) ήρεμα με την αντιστροφή της πραγματικότητας. Και ισλαμιστές και χριστιανοί (κυρίως προ διαφωτισμού) κατέσφαξαν αλλόθρησκους.

Bottom line: Εμένα μου αρκεί και είναι ενδεικτική η παραδοχή της δυνητικής χριστιανικής βίας, ας δεχτώ όχι θανατηφόρας.
Που είδες εσύ να υπερασπίζομαι τους χριστιανούς; Τα έχουμε εξηγήσει και με εδάφια οι δύο θρησκείες δεν είναι το ίδιο. Στη τελική το είπα και το ξαναλέω προσωπικά δεν μου αρέσει καμία θρησκεία και όλες έχουν στοιχεία όπως σεξισμός και ομοφοβία τα οποία κατακρίνω. Αλλά σίγουρα στη σύγχρονη εποχή δεν μπορούν να εξισωθούν αλλά και γενικά. Το σφάξτε τους άπιστους για να έχετε πιλάφι και παρθένες στην άλλη ζωή ΔΕΝ συγκρίνεται.
Η βία προέρχεται από παντού.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε φίλε, εδώ και τόσο καιρό μόλις πει κάποιος κάτι για το Ισλάμ είσαι " ναι αλλά ο χριστιανισμός... ". Η εξίσωση από εσένα γίνεται. Άμα κάνουμε εμείς το αντίθετο " ναι αλλά το ισλάμ..." τότε αμέσως πέφτει στο τραπέζι η κάρτα του ρατσισμού. Ποια λάσπη ρε φίλε; Και μιλάς εσύ για λάσπη... ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ. Μια φορά να σε έβλεπα να πεις κάτι για το Ισλάμ και πραγματικά θα σου βγάλω το καπέλο.
Δεν παρεμβαίνω όταν λέγεται κάτι για το Ισλάμ, αλλά όταν λέγεται ρατσιστικά, αγνοώντας ότι το φαινόμενο αυτό ενυπάρχει σε όλες τις θρησκείες. Για να στο πω αλλιώς, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κράξει το Ισλάμ ένας που απέχει από θρησκευτικό inclination. Όταν όμως έρχεται ο κάθε 'χριστιανός' να μας πει ότι ο πολιτισμένος χριστιανισμός δε μπορεί να δέχεται στα εδάφη του το κακό Ισλάμ, ε τότε υπάρχει θέμα. Όχι πάντα πρακτικό, αλλά ιδεολογικό. Και όταν αηδιάζουμε με το περιστατικό με τον δάσκαλο, ενώ ξέρουμε ότι λυσσαλέες αντιδράσεις θα είχαμε και εδώ, η υποκρισία είναι βαθύτατη.

Εγώ είμαι ο πρώτος που θα πω να εξαλειφθεί το Ισλάμ από προσώπου γης. Όμως, αυτά που λέω και ό,τι προτείνω είναι για να αντιμετωπιστεί οριζόντια το θέμα της θρησκευτικής βίας. Αυτή είναι μια σοβαρή προσέγγιση του θέματος. Αλλά ένας 'χριστιανός' προφανώς θα καθρεφτίσει μόνο τον εαυτό του, τι να κάνουμε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,728 μηνύματα.
Δεν παρεμβαίνω όταν λέγεται κάτι για το Ισλάμ, αλλά όταν λέγεται ρατσιστικά, αγνοώντας ότι το φαινόμενο αυτό ενυπάρχει σε όλες τις θρησκείες. Για να στο πω αλλιώς, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κράξει το Ισλάμ ένας που απέχει από θρησκευτικό inclination. Όταν όμως έρχεται ο κάθε 'χριστιανός' να μας πει ότι ο πολιτισμένος χριστιανισμός δε μπορεί να δέχεται στα εδάφη του το κακό Ισλάμ, ε τότε υπάρχει θέμα. Όχι πάντα πρακτικό, αλλά ιδεολογικό. Και όταν αηδιάζουμε με το περιστατικό με τον δάσκαλο, ενώ ξέρουμε ότι λυσσαλέες αντιδράσεις θα είχαμε και εδώ, η υποκρισία είναι βαθύτατη.
Σου έχω πει χίλιες φορές ότι χριστιανός δεν είμαι και επιμένεις να μου μιλάς για χριστιανισμό όταν κατακρίνω τις ισλαμικές γραφές. Ε εντάξει αντιδράσεις θα είχαμε σίγουρα αλλά αποκεφαλισμούς φίλε όχι. Έχει διαφορά. Δεν μπορεί να συγκριθεί ο αποκεφαλισμός ενός δασκάλου με κάτι γραφικούς ταλιμπαναραίους που διαδηλώνουν και προκαλούν φασαρίες έξω από τα θέατρα.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα οι χουλιγκανικές αντιδράσεις είναι ανεκτές αρκεί να μη φτάσουν στον φόνο; Για μένα είναι καθαρά τα πράγματα. Το να προδικάζεις ότι νταξει θα τον ξυλοφορτώσει, δε θα τον σκοτώσει, είναι καθαρό ξέπλυμα και άτυπη νομιμοποίηση και πραγματικά δεν προσφέρει τίποτα στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Έχω δείξει εδώ φονικές επιθέσεις από χριστιανούς. Θες να τους πεις τρελούς, πες τους, γιαλατζί χριστιανούς πες τους, αλλά είναι δυνατόν να στηρίζεις τη θέση σου σε μια τέτοια υπόθεση; Τους γνωρίζεις προσωπικά; Είναι δυνατόν να εκφυλίζουμε την αξιακή θέση 2 θρησκειών στο "και οι 2 ξυλοκοπούν αλλά ο ένας δε σκοτώνει"; Ένα κράτος θα νομοθετήσει ποτέ με τέτοιες έωλες παραδοχές τύπου νταξει δεν είναι τόσο κακά παιδιά; Ένας αντικειμενικός θα στρεφόταν απολύτως κατά και των 2 μορφών ως εκφάνσεις θρησκευτικής βίας. Τέλεια, παύλα, παράγραφος.

The Klan, White Christianity, and the Past and Present | a response to Kelly J. Baker by Randall J. Stephens | Religion & Culture Forum (uchicago.edu)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,728 μηνύματα.
Άρα οι χουλιγκανικές αντιδράσεις είναι ανεκτές αρκεί να μη φτάσουν στον φόνο; Για μένα είναι καθαρά τα πράγματα. Το να προδικάζεις ότι νταξει θα τον ξυλοφορτώσει, δε θα τον σκοτώσει, είναι καθαρό ξέπλυμα και άτυπη νομιμοποίηση και πραγματικά δεν προσφέρει τίποτα στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Έχω δείξει εδώ φονικές επιθέσεις από χριστιανούς. Θες να τους πεις τρελούς, πες τους, γιαλατζί χριστιανούς πες τους, αλλά είναι δυνατόν να στηρίζεις τη θέση σου σε μια τέτοια υπόθεση; Τους γνωρίζεις προσωπικά; Είναι δυνατόν να εκφυλίζουμε την αξιακή θέση 2 θρησκειών στο "και οι 2 ξυλοκοπούν αλλά ο ένας δε σκοτώνει"; Ένα κράτος θα νομοθετήσει ποτέ με τέτοιες έωλες παραδοχές τύπου νταξει δεν είναι τόσο κακά παιδιά; Ένας αντικειμενικός θα στρεφόταν απολύτως κατά και των 2 μορφών ως εκφάνσεις θρησκευτικής βίας. Τέλεια, παύλα, παράγραφος.
δεν είναι ανεκτές αλλά δεν μπορούν να εξισωθούν με την απώλεια ανθρώπινων ζωών. Ένα κράτος θέλει κοσμικισμό. Κοσμικισμό για όλους όμως.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Λογική του @klean και κάθε sjw
3npa22.jpg
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτή είναι η ομορφιά του πολιτισμένου κόσμου @Gaspar, η απόρριψη του "οφθαλμός αντί οφθαλμού". Αλλιώς θα ήμασταν ζούγκλα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Στους φίλους σου που θέλουν την Σαρία να το πεις αυτο.
 

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Meanwhile ο ναζισμος είναι banned στην Ευρώπη, αλλά αν μιλήσουμε για ban του Ισλάμ είμαστε μισαλοδοξοι που κρίνουμε τους άλλους τυφλα από τα πιστεύω τους.

Get out of here.
Εδω υπηρχε ολοκληρη Χ.Α, τι λες;
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
δεν είναι ανεκτές αλλά δεν μπορούν να εξισωθούν με την απώλεια ανθρώπινων ζωών. Ένα κράτος θέλει κοσμικισμό. Κοσμικισμό για όλους όμως.
Θυμόμαστε τις εικόνες με τους ομοφυλόφιλους που τους πετούσαν από τις ταράτσες, τους αποκεφαλισμους, τις sex slaves με τις Μπουργκες, και τις καταστροφές αρχαιωτητων στα μουσεία...
Και δεν μιλάμε για το 800μχ αλλά για πριν 3 χρόνια.

Όπου υπάρχει ισλαμισμός σε μικρότερο η μεγαλύτερο βαθμό υπάρχει χαμηλό πολιτισμικό επίπεδο, και βίαια πολεμική για όλα όσα υπερασπίζεστε @klean αυτό είναι μια αλήθεια.

Τελείως άτοπη η σύγκριση ισλάμ χριστιανισμού σαν περιεχόμενο, όπως και η σύγκριση ισλαμικών χωρών με δύση.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,728 μηνύματα.
η ΧΑ ηταν ναζιστικη μεχρια τα 80s. Μετα εγινε λαικη εθνικιστικη
Μη βγούμε off topic αλλά όχι και εθνικιστική τα νεοναζιδια. Απλά έγιναν κρυπτοναζιστικη. Μη προσβάλλουμε έτσι τον εθνικισμό.

Θυμόμαστε τις εικόνες με τους ομοφυλόφιλους που τους πετούσαν από τις ταράτσες, τους αποκεφαλισμους, τις sex slaves με τις Μπουργκες, και τις καταστροφές αρχαιωτητων στα μουσεία...
Αυτά φέρνει ο φανατισμός. Το Ισλάμ πρέπει να περάσει έναν δικό του Διαφωτισμο. Να αναθεωρηθούν πολλές αρχές του και δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό γιατί η διαστρέβλωση του Κορανίου που είναι ο λόγος του Θεού είναι μεγάλο αμάρτημα στο Ισλάμ. Ουσιαστικά το Ισλάμ να αλλάξει δεν γίνεται, οι πιστοί του όμως γίνεται. Ευτυχώς έστω και για λίγο είδαμε τέτοιες αλλαγές στο Αφγανιστάν και στο Ιράν μέχρι που οι ΗΠΑ ανέβασαν τρομοκρατικά καθεστώτα ( Μουτζαχεντίν και Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν και Χομεϊνί στο Ιράν ). Ελπίζω σε μια νέα εποχή μεσανατολιτικης πνευματικής αναγέννησης.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τελείως άτοπη η σύγκριση ισλάμ χριστιανισμού σαν περιεχόμενο, όπως και η σύγκριση ισλαμικών χωρών με δύση.


Προσφιλής τακτική, παντα προσφεύγουμε στις άλλες θρησκείες και προπαντώς στον χριστιανισμό, που ούτε Κ αυτο στέκει, διότι η δυση σε μεγάλο βαθμό ειναι αθεϊστική. Ποτέ ομως δεν κάνουμε κριτική επι του ζητήματος, αλλά υπερασπιζόμαστε τον ρολο του θύματος που προβάλλετε από τους αντιπροσώπους των ακραίων και εξτρεμιστών ισλαμιστών. Η αριστερα συμμαχεί με τον εχθρό του εχθρού της, το ακραίο Ισλάμ, και το αποτέλεσμα ειναι κωμικοτραγικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

η ΧΑ ηταν ναζιστικη μεχρια τα 80s. Μετα εγινε λαικη εθνικιστικη


Δεν νμΖω να ειναι σοβαρο αυτο.


Η σβάστικα στο μπράτσο του Κασιδιάρη δεν ξεθωριάζει τόσο ευκολα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευτυχώς έστω και για λίγο είδαμε τέτοιες αλλαγές στο Αφγανιστάν και στο Ιράν μέχρι που οι ΗΠΑ ανέβασαν τρομοκρατικά καθεστώτα ( Μουτζαχεντίν και Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν και Χομεϊνί στο Ιράν ). Ελπίζω σε μια νέα εποχή μεσανατολιτικης πνευματικής αναγέννησης.


Στο Ιράν, οπου την δεκαετία του 70 ελάχιστες γυναίκες φορούσαν Μαντίλα, ενώ μετά από την «επανάσταση» των ισλαμιστών ειναι γνωστό τι ακολουθησε.

Και έρχονται μετά κατι έξυπνοι και μας λενε ότι «το επιλέγουν μόνες» τους, όταν κατι 15χρονα φορούν μαντήλα από «επιλογή», ενώ δεν έχουν μάθει να κάνουν και αλλιώς. Και ολο αυτο να υποστηρίζεται από διεθνούς φήμης μάρκες (πχ Nike) που βγάζουν «αθλητικά χιτζαμπ» ή «Μπουρκίνι». Η δυση στην παρακμή της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,728 μηνύματα.

Στο Ιράν, οπου την δεκαετία του 70 ελάχιστες γυναίκες φορούσαν Μαντίλα, ενώ μετά από την «επανάσταση» των ισλαμιστών ειναι γνωστό τι ακολουθησε.

Και έρχονται μετά κατι έξυπνοι και μας λενε ότι «το επιλέγουν μόνες» τους, όταν κατι 15χρονα φορούν μαντήλα από «επιλογή», ενώ δεν έχουν μάθει να κάνουν και αλλιώς. Και ολο αυτο να υποστηρίζεται από διεθνούς φήμης μάρκες (πχ Nike) που βγάζουν «αθλητικά χιτζαμπ» ή «Μπουρκίνι». Η δυση στην παρακμή της.
Βλέπω εικόνες από το Ιράν του τότε και του τώρα και εκνευρίζομαι που αντί ο κόσμος να πάει μπροστά γυρνάει στα παλιά. Και όλο αυτό για πολιτικά παιχνίδια της εποχής.

Το μόνο τραγικό είναι ότι τα άτομα της αριστεράς που πάντα αυτοπροβαλλονται σαν υπέρμαχοι των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και του σεβασμού στα δικαιώματα των δύο φύλων τάσσονται υπέρ της κάλυψης του γυναικείου σώματος που ουσιαστικά το καθιστά " ντροπή ". Λίγη υποκρισία;
Δε ξέρω που μπερδεύεσαι, αλλά ο ναζισμος είναι εθνικισμός.
Το έχω αναλύσει τοσες φορές που βαρέθηκα. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Διαβάστε επιτέλους πότε άρχισε ο εθνικισμός και τι αντιλήψεις είχε και έχει. Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top