Μεταναστευτικό - Προσφυγικό ζήτημα

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Προς όλους εσάς τους εθνολατρες, εθνικιστες και υπέρ της πατρίδος και του ελληνικου εθνους:

Νιώθετε περήφανοι που είσαστε Έλληνες; Με αφορμη το αποψινο περιστατικο στο blue star ferries αυτά είναι τα χάλια μας. Ελληνες και έθνος και ιδανικά και τετοια παραμυθακια αποτελούν παρελθόν, Ελλάδα και Έλληνες είναι αυτό που είμαστε τώρα αυτά που συμβαίνουν τωρα αυτά που κάνουν οι Έλληνες σήμερα. Όχι ο Πλάτωνας και ο Αριστοτελης. Αυτοί έχουν πεθάνει και ίσως να ντρεπονταν για το πώς έχει καταντήσει η χώρα μας σήμερα. Όχι λόγω (λαθρο)μεταναστών και ξένων που θα μας αλλοτριωσουν. Αλλά λόγω της απανθρωπης φύσης μας, του εγωκεντρισμου και της απληστίας μας.

Το να επαναπαυομαστε στο παρελθόν είναι κακή προσκόλληση και δε μας αφήνει να εξελιχθουμε. Αυτό το περιστατικό με το blue star ferries που το πληρωμα πέταξε τον άνθρωπο στη θάλασσα και σκοτώθηκε μόνο και μόνο για ενα εισιτήριο (λες και απαγορεύεται να κοψει μεσα) είναι ένα δείγμα ντροπής του να είσαι Έλληνας σε αυτή την Ελλάδα του σήμερα.

Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 5 του Συντάγματος αυτού του τόπου "Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων"

Προφανώς όμως σε τούτο τον τόπο την απόλυτη προστασία της ζωής δεν την απολαμβάνουν όσοι μπαίνουν σε τρένα, τρόλεϊ ή καράβια. Όσοι στέλνουν τα παιδιά τους σε σχολεία την ώρα που σκάνε ασυντήρητοι καυστήρες. Όσοι ξυπνάνε το πρωί για το μεροκάματο και δεν γυρίζουν ποτέ πίσω γιατί σε τούτο τον τόπο τα μέτρα προστασίας του εργαζόμενου κοστίζουν παραπάνω από την ζωή του. Όσοι έχουν την ατυχία να πέσουν πάνω στον οδηγό της κάθε Ντόρας. Όσοι αρρωσταίνουν και δεν έχουν τα λεφτά να τα σκάσουν σε ιδιωτική κλινική ή τα μέσα να βρουν VIP ΜΕΘ. Όσους τους στέλνουν στις φωτιές με εξοπλισμό και μέσα της δεκαετίας του '70. Όσους τους βάζουν στο μάτι αστυνομικοί και τους δολοφονούν με κρατικό όπλο εξαιτίας της εθνικότητας, της φυλής, της γλώσσας, των θρησκευτικών ή πολιτικών τους πεποιθήσεων. Όσοι κινούνται αμέριμνοι την ώρα που αλληλοσκοτώνονται μαφιόζοι. Όσοι έκαναν το λάθος να περάσουν τα σύνορα και να κρυφτούν σε ένα δάσος. Όσοι λόγω εθνικότητας ή πολιτικών πεποιθήσεων έπεσαν από μαχαίρι φασίστα. Όσοι τολμάνε να αράξουν έξω από το γήπεδο της ομάδας τους για να πιουν μια μπύρα. Όσοι κινούνται στους δρόμους και έχουν την ατυχία να πέσουν πάνω στον κάθε κλαρινογαμπρό γκαζάκια.

Και πολλά άλλα παρόμοια περιστατικά ντροπής που προκληθηκαν από Έλληνες. Κατά τύχη είμαι Έλληνας και έχω γεννηθεί εδώ, στην ήπειρο αυτή. Γιατί να νιώθω περήφανος και ξεχωριστός από ένα τυχαίο γεγονός λοιπον; Και κυρίως γιατί να κατακρινω, να επιτίθεμαι και να μισώ ξένους ανθρώπους που έρχονται στη χώρα μου για ένα καλύτερο αύριο; Θα μπορούσα να είμαι κάλλιστα στη θέση τους.
Σας ρωτώ ξανα λοιπον, νιωθετε περήφανοι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο ή απλώς επειδή έτσι μάθατε να λέτε;
Εγω νιώθω.. ουδέτερα. Ούτε κρύο ούτε ζεστη. Ούτε περήφανος ουτε μισω την Ελλαδα. Κοιτάζω το τι θα κάνω εγώ για να βοηθήσω τον εαυτό μου, τους δικούς μου, τους υπόλοιπους ανθρώπους οσους μπορω να επηρεασω, ειτε Ελληνες ειτε ξενους.

Μην προσβάλλεις τους νεκρούς συγκρίνοντας τους σημερινούς τσιφτετελληνες με τους ημίθεους που ζούσαν στον τόπο πριν χιλιάδες χρόνια.


Ναι τέτοιες συμπεριφορές αποδεικνύουν την αθλιότητα των νέοελληνων και την αναξιότητας τους, το γεγονός όμως να απαρνείσαι τους προγόνους σου και την προσπάθεια να τους μιμιθεις είναι εξίσου μια αθλιότητα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Μην προσβάλλεις τους νεκρούς συγκρίνοντας τους σημερινούς τσιφτετελληνες με τους ημίθεους που ζούσαν στον τόπο πριν χιλιάδες χρόνια.


Ναι τέτοιες συμπεριφορές αποδεικνύουν την αθλιότητα των νέοελληνων και την αναξιότητας τους, το γεγονός όμως να απαρνείσαι τους προγόνους σου και την προσπάθεια να τους μιμιθεις είναι εξίσου μια αθλιότητα.
Δεν απαρνιεμαι κανέναν στα λόγια μου έρχεσαι.
Δεν έχουμε καμία σχέση με αυτούς. Ο,τι καταφέρνουμε και κάνουμε ειτε απάνθρωπο ειτε θετικό επίτευγμα έχει να κάνει με εμας τώρα όχι με το αρχαίο ελληνικό ιδεωδες για το οποίο μάλιστα πρέπει να είμαστε και περήφανοι. Δεν υπάρχει λογος πλέον να υπάρχει ο εθνικισμός και η φανατική πατριδολατρια.

Τι σημασία έχει ποιος ήταν ο πρόγονος μου χιλιάδες χρόνια πριν; Έχει κάποια επιρροή στο ποιος είμαι σημερα;
Αν το πάμε έτσι είμαστε όλοι Αφρικανοι. Λόγω της διαφοροποιησης το γενεαλογικό δέντρο για μας ουσιαστικα σταματα σε επίδραση γονιδίων μερικές γενιές πίσω δλδ 1-2 αιώνες.

Γιατί να θέλω να μιμηθω τους αρχαίους ημών προγονους; Αθλιότητα θα ήταν να θέλω να το κάνω. Και εκείνοι είχαν τα δικά τους προτερηματα αλλα και προβλήματα και μειονεκτηματα όπως και εμείς σήμερα. Γιαυτό καταλήγω στο ότι δεν υπάρχει συσχέτιση και εξαρτηση, στα λόγια μου έρχεσαι, επομένως δεν υπάρχει λογος ύπαρξης εθνικισμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Αν δεν υπάρξει εθνικισμός και συνεπώς εθνικό κράτος τότε δεν θα ζεις ούτε μέχρι τα 30 σου με τους ατελείωτους φυλετικούς πολέμους που θα γίνονται όπως πριν την ανάδειξη του εθνικισμού.

Έχετε μπερδέψει έννοιες όπως το κράτος και το έθνος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το κράτος σκοτώνει το Έθνος στην σημερινή εποχή δυστυχώς. Αλλά μαζί με το έθνος σκοτώνει και τους πάντες με την ανικανότητά του.

Αν χαθεί το έθνος πάντως και επικρατήσει ο διεθνισμός τότε ετοιμαστείτε για γεγονότα στυλ 1922 παντού.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Αν δεν υπάρξει εθνικισμός και συνεπώς εθνικό κράτος τότε δεν θα ζεις ούτε μέχρι τα 30 σου με τους ατελείωτους φυλετικούς πολέμους που θα γίνονται όπως πριν την ανάδειξη του εθνικισμού.

Έχετε μπερδέψει έννοιες όπως το κράτος και το έθνος. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το κράτος σκοτώνει το Έθνος στην σημερινή εποχή δυστυχώς. Αλλά μαζί με το έθνος σκοτώνει και τους πάντες με την ανικανότητά του.

Αν χαθεί το έθνος πάντως και επικρατήσει ο διεθνισμός τότε ετοιμαστείτε για γεγονότα στυλ 1922 παντού.
Πάντως το Μέρα 25 έχει κάνει καλή δουλειά δεν μπορείς να πεις :lol: :lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Πάντως το Μέρα 25 έχει κάνει καλή δουλειά δεν μπορείς να πεις :lol: :lol:
Πού κολλάει το Μέρα25;
Πρέπει να τα αναγεις όλα σε θέματα πολιτικής και κομματος;
Θα βόλευε αν λέγαμε πως όλα αυτά απορρεουν από κάποια πολιτική ιδεολογία όμως δυστυχώς το πρόβλημα είναι πολύ βαθύτερο, στη φύση του ατομου, στην ανθρωπιά του.

Θα ήταν πολύ εύκολο για εμένα να σου πω πως λες ανοησίες λόγω ΝΔ. Όμως τι νόημα έχουν οι εύκολες αντιπαραθεσεις;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Το ΜέΡΑ25 θα πρέπει να μετονομαστεί σε Τουρκία25 μάλλον.
ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ και Μέρα 25 είναι οι μεγαλύτεροι χορηγοί της Τουρκίας. Δεν είναι τυχαίο που καταψηφίζουν όλες τις αμυντικές συμφωνίες εδώ και χρόνια :smartass: :smartass:
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
@giannhs2001 Πες μου λοιπόν, πώς μας επηρεάζει ο Πλάτωνας ο Κολοκοτρώνης και οι λοιποί αρχαίοι προγονοι στο πώς είμαστε σήμερα εμείς εδώ οι Ελληνες;
Πώς το αρχαίο ελληνικό ιδεωδες έχει διαποτισει κάθε πτυχή της ζωής μας και μας έχει καλλιεργησει ήθος και αρετές.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Δεν απαρνιεμαι κανέναν στα λόγια μου έρχεσαι.
Δεν έχουμε καμία σχέση με αυτούς. Ο,τι καταφέρνουμε και κάνουμε ειτε απάνθρωπο ειτε θετικό επίτευγμα έχει να κάνει με εμας τώρα όχι με το αρχαίο ελληνικό ιδεωδες για το οποίο μάλιστα πρέπει να είμαστε και περήφανοι. Δεν υπάρχει λογος πλέον να υπάρχει ο εθνικισμός και η φανατική πατριδολατρια.

Τι σημασία έχει ποιος ήταν ο πρόγονος μου χιλιάδες χρόνια πριν; Έχει κάποια επιρροή στο ποιος είμαι σημερα;
Αν το πάμε έτσι είμαστε όλοι Αφρικανοι. Λόγω της διαφοροποιησης το γενεαλογικό δέντρο για μας ουσιαστικα σταματα σε επίδραση γονιδίων μερικές γενιές πίσω δλδ 1-2 αιώνες.

Γιατί να θέλω να μιμηθω τους αρχαίους ημών προγονους; Αθλιότητα θα ήταν να θέλω να το κάνω. Και εκείνοι είχαν τα δικά τους προτερηματα αλλα και προβλήματα και μειονεκτηματα όπως και εμείς σήμερα. Γιαυτό καταλήγω στο ότι δεν υπάρχει συσχέτιση και εξαρτηση, στα λόγια μου έρχεσαι, επομένως δεν υπάρχει λογος ύπαρξης εθνικισμού.

Είπες η προσκόλληση στο παρελθόν μας μας εμποδίζει να εξελιχθούμε. Αυτό δεν ισχύει καθόλου, ασχέτως αν κάποιοι το αντιλαμβάνονται έτσι.


Η προσκόλληση και η μελέτη του παρελθόντος πρέπει να είναι η κατεξοχήν κινητήριος δύναμη αυτού του λαού, ανεξάρτητα αν αυτό συμβαίνει με λάθος τρόπο.


Από γεννησιμιού και λόγω γλώσσας και πολιτισμού μόνο έχεις πρόσβαση στην αέναη και ανώτατη πνευματική πηγή που έφερε τον κόσμο σ αυτή του την μορφή που σήμερα βρίσκεται . Όποτε όχι, μ αυτή την βαθύτερη πνευματική έννοια, δεν έχουμε καμία σχέση μ άλλους λαούς και συνεπώς μια αποκλειστικότητα, ανεξάρτητα αν αυτή εργαλειοποιειται μ ανόητο και ποταπό τρόπο από κάποιους ακραίους.


Αυτή την κληρονομιά και αυτό το προγονικό βάρος δυστυχώς δεν το αντιλαμαβανεται η πλειοψηφία των λεγόμενων σημερινών Ελλήνων. Δηλώσεις τύπου «το σημασία έχει τι είμαι η που ζω» εκφράζουν ακριβώς αυτό, όπως και το αντίθετο, όταν εκμεταλλεύονται καποιοι αυτή την κληρονομιά για κατώτερους σκοπούς ή για καθαρούς παλικαρισμούς. Αυτά τα δυο φαινόμενα είναι η ίδια αθλιότητα, απλά μια άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Είπες η προσκόλληση στο παρελθόν μας μας εμποδίζει να εξελιχθούμε. Αυτό δεν ισχύει καθόλου, ασχέτως αν κάποιοι το αντιλαμβάνονται έτσι.


Η προσκόλληση και η μελέτη του παρελθόντος πρέπει να είναι η κατεξοχήν κινητήριος δύναμη αυτού του λαού, ανεξάρτητα αν αυτό συμβαίνει με λάθος τρόπο.


Από γεννησιμιού και λόγω γλώσσας και πολιτισμού μόνο έχεις πρόσβαση στην αέναη και ανώτατη πνευματική πηγή που έφερε τον κόσμο σ αυτή του την μορφή που σήμερα βρίσκεται . Όποτε όχι, μ αυτή την βαθύτερη πνευματική έννοια, δεν έχουμε καμία σχέση μ άλλους λαούς και συνεπώς μια αποκλειστικότητα, ανεξάρτητα αν αυτή εργαλειοποιειται μ ανόητο και ποταπό τρόπο από κάποιους ακραίους.


Αυτή την κληρονομιά και αυτό το προγονικό βάρος δυστυχώς δεν το αντιλαμαβανεται η πλειοψηφία των λεγόμενων σημερινών Ελλήνων. Δηλώσεις τύπου «το σημασία έχει τι είμαι η που ζω» εκφράζουν ακριβώς αυτό, όπως και το αντίθετο, όταν εκμεταλλεύονται καποιοι αυτή την κληρονομιά για κατώτερους σκοπούς ή για καθαρούς παλικαρισμούς. Αυτά τα δυο φαινόμενα είναι η ίδια αθλιότητα, απλά μια άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος.
Δεν είναι τυχαίο γεγονός το ότι γεννήθηκα στην Ευρώπη και δη στην Ελλάδα και είμαι Ελληνας; Ότι η μητρική μου γλώσσα είναι η ελληνική;

Την ελληνική γλώσσα και ιδεωδες μπορεί να το μελετήσει-μιλησει-μαθει ο καθενας μελετητής, δεν είναι προνόμιο των Ελλήνων μόνο.

Η προσκόλληση στο παρελθόν είναι τοξική. Η μελέτη του παρελθόντος και της ιστορίας από την άλλη είναι επιβεβλημένη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
@giannhs2001 Πες μου λοιπόν, πώς μας επηρεάζει ο Πλάτωνας ο Κολοκοτρώνης και οι λοιποί αρχαίοι προγονοι στο πώς είμαστε σήμερα εμείς εδώ οι Ελληνες;
Πώς το αρχαίο ελληνικό ιδεωδες έχει διαποτισει κάθε πτυχή της ζωής μας και μας έχει καλλιεργησει ήθος και αρετές.
Το πρόβλημα είναι αυτό, πως δεν μας διαποτίζουν. Οι Έλληνες απελευθερώθηκαν μόνον πολιτικά από τους Οθωμανούς, όχι πολιτιστικά. Κουβαλάμε ακόμα μέσα μας την ανατολίτικη νοοτροπία.

Ποια συνέχεια και ποια ήθη; Όσο ο Κολοκοτρώνης πάλευε μαζί με τους οπλαρχηγούς ενάντια σε μία ολόκληρη αυτοκρατορία ο σημερινός νεοέλληνας λέει πως θα πάει κολυμπώντας Αλβανία εάν γίνει πόλεμος και αποφεύγει να πάει στρατό. Τα έθιμα μας πεθαίνουν... Τίποτα δεν μένει όρθιο στην σύγχρονη παρακμή που ζούμε.

Οι Έλληνες οφείλουν να μεγαλουργήσουν ξανά. Δεν το κάνουν και δεν επρόκειτο να το κάνουν όσο κυριαρχούν διεθνιστικές αντιλήψεις που μας θέλουν απλούς αριθμούς χωρίς ιδιαιτερότητες. Τα έθνη σε βοηθάνε να συνδέσεις το παρελθόν σου, όχι να το αντιγράψεις όπως εσύ λες. Οι Έλληνες οφείλουμε να κρατάμε ζωντανή την ιστορική μας συνέχεια από την αρχαιότητα έως σήμερα και έχοντας αυτήν την ιστορία ως βάση, να αναπτύξουμε το σημερινό πολιτισμό μας. Καταλαβαίνεις όμως πως με όσα προάγεις κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι αυτό, πως δεν μας διαποτίζουν. Οι Έλληνες απελευθερώθηκαν μόνον πολιτικά από τους Οθωμανούς, όχι πολιτιστικά. Κουβαλάμε ακόμα μέσα μας την ανατολίτικη νοοτροπία.

Ποια συνέχεια και ποια ήθη; Όσο ο Κολοκοτρώνης πάλευε μαζί με τους οπλαρχηγούς ενάντια σε μία ολόκληρη αυτοκρατορία ο σημερινός νεοέλληνας λέει πως θα πάει κολυμπώντας Αλβανία εάν γίνει πόλεμος και αποφεύγει να πάει στρατό. Τα έθιμα μας πεθαίνουν... Τίποτα δεν μένει όρθιο στην σύγχρονη παρακμή που ζούμε.

Οι Έλληνες οφείλουν να μεγαλουργήσουν ξανά. Δεν το κάνουν και δεν επρόκειτο να το κάνουν όσο κυριαρχούν διεθνιστικές αντιλήψεις που μας θέλουν απλούς αριθμούς χωρίς ιδιαιτερότητες. Τα έθνη σε βοηθάνε να συνδέσεις το παρελθόν σου, όχι να το αντιγράψεις όπως εσύ λες. Οι Έλληνες οφείλουμε να κρατάμε ζωντανή την ιστορική μας συνέχεια από την αρχαιότητα έως σήμερα και έχοντας αυτήν την ιστορία ως βάση, να αναπτύξουμε το σημερινό πολιτισμό μας. Καταλαβαίνεις όμως πως με όσα προάγεις κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατο.
Χμμ αυτή η απάντηση σου μου άρεσε.
Κοιτα ο Κολοκοτρώνης πολεμούσε και σκότωνε υπό άλλες συνθηκες άλλες εποχές άλλες νοοτροπίες.

Τωρα το να σκοτώσεις καποιον φαντάζει αδιανόητο, ακόμα και να είσαι σε πόλεμο. Δε θέλω ποτέ να βρεθώ σε αυτή τη θέση. Μπορεί τότε στο παρελθόν το να σκοτώνεις κάποιον να ήταν η υπέρτατη τιμή και δόξα καθώς ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και το ηθικό πλαίσιο δικαιολογεί μια τέτοια δολοφονία.

Τωρα ακόμα και σε πόλεμο αν αναγκαστώ να σκοτώσω κάποιον αντίπαλο, θα με στοιχειωνει μια ζωή, δε θα το θεωρήσω τιμή και δόξα για κανέναν λόγο, όσο και αν αναγκασμενος και αν ήμουν να το κάνω στον πόλεμο.

Γιαυτό λεω πως οι πρόγονοι μας είχαν τις δικές τους αρετές προτερήματα και μειονεκτηματα. Εμείς έχουμε άλλα. Δεν πρέπει να προσκολλιομαστε σε αυτό, δεν υπάρχει συσχέτιση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Δεν είναι τυχαίο γεγονός το ότι γεννήθηκα στην Ευρώπη και δη στην Ελλάδα και είμαι Ελληνας; Ότι η μητρική μου γλώσσα είναι η ελληνική;

Την ελληνική γλώσσα και ιδεωδες μπορεί να το μελετήσει-μιλησει-μαθει ο καθενας μελετητής, δεν είναι προνόμιο των Ελλήνων μόνο.

Η προσκόλληση στο παρελθόν είναι τοξική. Η μελέτη του παρελθόντος και της ιστορίας από την άλλη είναι επιβεβλημένη.
Και το γεγονός οτι η οικογένεια σου είναι αυτή που μεγάλωσες είναι τυχαίο γεγονός άρα μην τους αγαπάς και αντιμετώπιζε τους με τον ίδιο τρόπο που αντιμετωπίζεις έναν ξένο :whatever: :whatever:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Χμμ αυτή η απάντηση σου μου άρεσε.
Κοιτα ο Κολοκοτρώνης πολεμούσε και σκότωνε υπό άλλες συνθηκες άλλες εποχές άλλες νοοτροπίες.

Τωρα το να σκοτώσεις καποιον φαντάζει αδιανόητο, ακόμα και να είσαι σε πόλεμο. Δε θέλω ποτέ να βρεθώ σε αυτή τη θέση. Μπορεί τότε στο παρελθόν το να σκοτώνεις κάποιον να ήταν η υπέρτατη τιμή και δόξα καθώς ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και το ηθικό πλαίσιο δικαιολογεί μια τέτοια δολοφονία.

Τωρα ακόμα και σε πόλεμο αν αναγκαστώ να σκοτώσω κάποιον αντίπαλο, θα με στοιχειωνει μια ζωή, δε θα το θεωρήσω τιμή και δόξα για κανέναν λόγο, όσο και αν αναγκασμενος και αν ήμουν να το κάνω στον πόλεμο.
Πολλά λόγια μη λες τσέστερ. Ο πόλεμος αλλάζει τον άνθρωπο. Έχω μελετήσει σε πηγές περιπτώσεις Γερμανών που προπολεμικά αγωνίσθησαν για τα εβραϊκά δικαιώματα στην εθνικοσοσιαλιστική περίοδο και στον πόλεμο άδειαζαν το θανατηφόρο αέριο Zyklon B στους θαλάμους αερίων των στρατοπέδων εξόντωσης. Αν ζήσεις πόλεμο σταδιακά οι ηθικοί φραγμοί σου θα καμφθούν. Ο θάνατος θα γίνει καθημερινότητα στα μάτια σου και το ένστικτο της επιβίωσης οδηγεί τους ανθρώπους στην θηριωδία.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Την ελληνική γλώσσα και ιδεωδες μπορεί να το μελετήσει-μιλησει-μαθει ο καθενας μελετητής, δεν είναι προνόμιο των Ελλήνων μόνο.

Δεν μιλάμε για γλώσσα μόνο. Αλλά για ήθη έθιμα , νοοτροπία , σκέψη και πολλά αλλά.


Ναι υπάρχουν ξένοι πολύ πιο κοντά στους πραγματικούς Έλληνες παρά οι σημερινοί νεοέλληνες. Οι δεύτεροι έχουν όμως από την μέρα της γέννησης τους αυτό το βάρος, ειτε τους αρέσει ειτε όχι, ειτε το θέλουν ειτε όχι. Αλλιώς ας ονομαστούν Κινέζοι ή Μαορι, αφού δεν τους αφορά.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Πολλά λόγια μη λες τσέστερ. Ο πόλεμος αλλάζει τον άνθρωπο. Έχω μελετήσει σε πηγές περιπτώσεις Γερμανών που προπολεμικά αγωνίσθησαν για τα εβραϊκά δικαιώματα στην εθνικοσοσιαλιστική περίοδο και στον πόλεμο άδειαζαν το θανατηφόρο αέριο Zyklon B στους θαλάμους αερίων των στρατοπέδων εξόντωσης. Αν ζήσεις πόλεμο σταδιακά οι ηθικοί φραγμοί σου θα καμφθούν. Ο θάνατος θα γίνει καθημερινότητα στα μάτια σου και το ένστικτο της επιβίωσης οδηγεί τους ανθρώπους στην θηριωδία.
Ναι μπορεί να εξαναγκαστουν να τα κάνουν όλα τα απανθρωπα, όμως μετά δε θα νιώθουν περήφανοι με τιμή και δόξα από όσα κάνανε.
Ενώ παλιά όντως το νιώθανε και το επεδιωκαν πχ να πεθάνουν στον πόλεμο ή να σκοτώσουν τον εχθρό, τα πίστευαν και τα ενιωθαν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Ναι μπορεί να εξαναγκαστουν να τα κάνουν όλα τα απανθρωπα, όμως μετά δε θα νιώθουν περήφανοι με τιμή και δόξα από όσα κάνανε.
Στο συγκεκριμμένο παράδειγμα που αναφέρω δεν εξ αναγκάστηκαν. Το σχέδιο εξοντώσεως των Εβραίων ήτο ένα καλά κρυμμένο μυστικό. Για τις θέσεις αυτές επιλέγονταν απολύτως έμπιστα άτομα των Ες Ες (ούτε καν της Βέρμαχτ). Ακόμα και οι Εβραίοι που επιλέγονταν ως Sonderkommandos για να κάνουν τις αγγαρείες (πτώματα σε φούρνους κ.λπ.) εκτελούνταν μετά από ένα διάστημα για να μην διαρρεύσει ποτέ το τι πραγματικά συνέβαινε.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Αν δεν υπάρξει εθνικισμός και συνεπώς εθνικό κράτος τότε δεν θα ζεις ούτε μέχρι τα 30 σου με τους ατελείωτους φυλετικούς πολέμους που θα γίνονται όπως πριν την ανάδειξη του εθνικισμού.

Αν χαθεί το έθνος πάντως και επικρατήσει ο διεθνισμός τότε ετοιμαστείτε για γεγονότα στυλ 1922 παντού.
Θα με ενδιέφερε να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό, γιατί στην πράξη νομίζω βλέπουμε το αντίθετο.

Από το 1950-1960 και μετά που ξεκίνησε η παγκοσμιοποίηση οι πόλεμοι, τουλάχιστον στην Ευρώπη, είναι πολύ λιγότεροι σε σχέση με παλαιότερα.

Βασικά ο μόνος κανονικός πόλεμος είναι το Ουκρανία - Ρωσία, τα υπόλοιπα κάποιες συγκρούσεις συνήθως λίγων ημερών μεταξύ χωρών της πρώην Σοβιετικής Ένωσης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Θα με ενδιέφερε να το αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτό, γιατί στην πράξη νομίζω βλέπουμε το αντίθετο.

Από το 1950-1960 και μετά που ξεκίνησε η παγκοσμιοποίηση οι πόλεμοι, τουλάχιστον στην Ευρώπη, είναι πολύ λιγότεροι σε σχέση με παλαιότερα.

Βασικά ο μόνος κανονικός πόλεμος είναι το Ουκρανία - Ρωσία, τα υπόλοιπα κάποιες συγκρούσεις συνήθως λίγων ημερών μεταξύ χωρών της πρώην Σοβιετικής Ένωσης.
Αναφέρομαι στους φυλετικούς πολέμους. Δηλαδή σε φυλές/θρησκείες/εθνικότητες εντός ενός κράτους. Αυτό ήτο ένα φαινόμενο που εξαλείφθηκε με την κατάρρευση των πολυεθνικών Αυτοκρατοριών και την δημιουργία ανεξάρτητων εθνικών κρατών (από το 1918 και έπειτα). Σήμερα τείνουμε αυτό το ξεχασμένο, για όλες τις εν ζωή γενεές, φαινόμενο να το αναβιώσουμε με την μαζική εισροή εκατομμυρίων ανθρώπων διαφορετικού θρησκεύματος, τρόπου ζωής, με επιθετικές τάσεις κ.λπ. Όλο αυτό σε μία εποχή όπου η Ευρώπη μαστίζεται από υπογεννητικότητα, αναστολή των εργατικών κεκτημένων, σταδιακού εξαφανισμού ηθών και εθίμων. Με τα παραπάνω εφαίνετο πως ένας φυλετικός πόλεμος, υπό τα τωρινά δεδομένα, θα οδηγήσει τους Ευρωπαίους σε πανωλεθρία.

Ο λόγος που δεν γίνονται πόλεμοι πλέον στην Ευρώπη είναι διότι η Ευρώπη έπαψε να είναι το θέρετρο των διεθνών εξελίξεων, σε πρώτο βαθμό ήδη από το 1945 (έχω τονίσει πως για εμένα το 1945 είναι η ήττα των Ευρωπαίων, από παντοκράτορες γίνονται σταδιακά η μαριονέττα των ΗΠΑ από την μία και της ΕΣΣΔ από την άλλη). Τα συμφέροντα των δυτικών ελίτ έχουν ευθυγραμμιστεί σε κάποιο βαθμό και επικεντρώνονται στις χώρες που απετέλεσαν κάποτε αποικίες και στην Μέση Ανατολή (η οποία Μέση Ανατολή στα χρόνια των Ba'ath είχε ισχυρή αλληλεγγύη που προεκάλεσε πολλές φορές προβλήματα στην Δύση όπως η πετρελαϊκή κρίση του 1973). Ο κόσμος πλέον χωρίζεται σε δύο στρατόπεδα, τον ευρωατλαντικό και τον ευρασιατικό. Αυτό φαίνεται ήδη από τους πρώτους proxy wars Δύσης-Ανατολής μετά το 1945 όπως της Κορέας και του Βιετνάμ. Τα εθνικά κράτη δεν έχουν να κάνουν κάτι με αυτό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Το 2016 η Σουηδία πήρε 180.000 πρόσφυγες καθώς έλεγε ότι θα αφομοιωθουν. Πριν 10 ημέρες όμως είχαμε τα εξής.




 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top