Μετατροπή Αγίας Σοφίας σε Τζαμί

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αυτή η κίνηση έχει να κάνει κάτι με την Ελλάδα.

Απλά ο Ερντο βλέπει την καριέρα του να γίνεται σκόνη και τις δημοσκοπήσεις να βγάζουν Ιμάμογλου μπροστά και παλεύει με νύχια και με δόντια να κρατήσει κοντά του τους ψηφοφόρους του.

Αλλά συμφωνώ. Η Ελληνική κυβέρνηση πρέπει να αντιδράσει. Αλλά πάνω από όλα πρέπει να ξυπνήσει η Ε.Ε
Άμα είναι να βρισκόμαστε σε μια ένωση και να πρέπει κάθε φορά να τους τραβάμε από το αυτί για να επέμβουν, κλάφτα Χαράλαμπε...

Καλά προφανώς και ο Ερντογάν το κάνει για πολιτικούς λόγους. Καιρό τώρα έχει συσπειρώσει τον φανατισμένο και ιδίως τον αγράμματο κόσμο της Ανατολίας με το μέρος του ( αν και έχω έναν φίλο Τούρκο που σπουδάζει Ιατρική και είναι φανατικός οπαδός του Ερντογάν, έχουμε σκοτωθεί πολλάκις ). Βέβαια μην νομίζεις εννοείται και χτυπάει την Ελλάδα και με αυτό. Ο Ερντογάν ανέκαθεν ήθελε να δώσει κυρίως στους πολίτες του την εντύπωση ότι βρίσκονται σε σχέση ισχύος έναντι των γειτονικών χωρών ( Ελλάδα, Αρμενία, Συρία κλπ).
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Να στο θέσω αλλιώς. Αν για κάθε ένα από αυτά που λες που γκρεμίζονταν σωζόταν ένας άνθρωπος από αρρώστιες, πείνα ή θάνατο, στάχτη και μπούρμπερη να γίνουν.
(λαϊκίζουμε κι οι δύο κάργα).

Ο πλούτος που υπάρχει στον κόσμο φτάνει να θρέψει τον κάθε έναν μας( γι ν απαντήσω στο άκρως θεωρητικό και ουτοπικό ερώτημα) και ειναι θέμα αναδιανομής, δεν έχουν καμία σχεση σ αυτα πολιτιστικά μνημεία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Να στο θέσω αλλιώς. Αν για κάθε ένα από αυτά που λες που γκρεμίζονταν σωζόταν ένας άνθρωπος από αρρώστιες, πείνα ή θάνατο, στάχτη και μπούρμπερη να γίνουν.
(λαϊκίζουμε κι οι δύο κάργα).

Δεν νομίζω ότι κολλάει το ένα με το άλλο. Δεν νομίζω να κολλάνε τα κάπου τα μνημεία με την ανθρώπινη δυστυχία. Αυτό θα λύνονταν άνετα αν όλες οι κυβερνήσεις νοιάζονταν πραγματικά για την κατάσταση ορισμένων ανθρώπων και φρόντιζαν να εξαλείψουν την ανθρώπινη φτώχεια. Μπορούν να συμβούν όλα αυτά και χωρίς να διαλυθούν οι πολιτισμικές κληρονομιές.

Πραγματικά σαν φοιτητής του ιστορικού-αρχαιολογικού με αυτά που λες φρίττω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,980 μηνύματα.
Kαλά κάνει ο Ερντο και ειναι έτσι. Μπας και πιέσει κανεναν δικο μας βουτυρομπεμπέ να ανδρωθει πολιτικά γιατι ολο μαλακιες τους ακούω να λένε στα κανάλια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Kαλά κάνει ο Ερντο και ειναι έτσι. Μπας και πιέσει κανεναν δικο μας βουτυρομπεμπέ να ανδρωθει πολιτικά γιατι ολο μαλακιες τους ακούω να λένε στα κανάλια.

Ο Ερντογάν για την χώρα του πολύ καλά κάνει, ξέρει να παίζει έξυπνα το παιχνίδι της πολιτικής, είναι ευφυέστατος και το έχει αποδείξει με την εξωτερική πολιτική που παίζει στο ταψί και το ΝΑΤΟ και την CSTO. Όσο για τους δικούς μας πολύ αισιόδοξο σε βλέπω. Πριν κάνα μήνα ο Τούρκικος στρατός ανενόχλητος μπήκε πήρε μερικά μέτρα Ελληνικού εδάφους βγήκε ο Υπουργός Εξωτερικών Δένδιας και είπε το πετυχημένο ( μία ατάκα που επιβάλλεται να μείνει στην ιστορία ) " δεν θα μαλώσουμε με συμμάχους μας για λίγα μόνο μέτρα ". Όπως βλέπεις δεν νοιάστηκε και κανένας. Γκρίζες ζώνες θα χτιστούν, πάλι δεν θα νοιαστεί κανένας. Το έχω απορία αν μας έπαιρναν έτσι σε ένα βράδυ για χαβαλέ οι Τούρκοι την Θράκη και το μισό Αιγαίο θα γινόταν καμία κινητοποίηση ή έστω κάποια αντίδραση ρε παιδί μου, έστω για τα μάτια του κόσμου.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,980 μηνύματα.
Ο Ερντογάν για την χώρα του πολύ καλά κάνει, ξέρει να παίζει έξυπνα το παιχνίδι της πολιτικής, είναι ευφυέστατος και το έχει αποδείξει με την εξωτερική πολιτική που παίζει στο ταψί και το ΝΑΤΟ και την CSTO. Όσο για τους δικούς μας πολύ αισιόδοξο σε βλέπω. Πριν κάνα μήνα ο Τούρκικος στρατός ανενόχλητος μπήκε πήρε μερικά μέτρα Ελληνικού εδάφους βγήκε ο Υπουργός Εξωτερικών Δένδιας και είπε το πετυχημένο ( μία ατάκα που επιβάλλεται να μείνει στην ιστορία ) " δεν θα μαλώσουμε με συμμάχους μας για λίγα μόνο μέτρα ". Όπως βλέπεις δεν νοιάστηκε και κανένας. Γκρίζες ζώνες θα χτιστούν, πάλι δεν θα νοιαστεί κανένας. Το έχω απορία αν μας έπαιρναν έτσι σε ένα βράδυ για χαβαλέ οι Τούρκοι την Θράκη και το μισό Αιγαίο θα γινόταν καμία κινητοποίηση ή έστω κάποια αντίδραση ρε παιδί μου, έστω για τα μάτια του κόσμου.

Καλά τους κάνει ναι.

Ο Ποιος;;;

O ΔΕΝΔΡΙΑΣ; :laugh::laugh:

ουτε εμένα με ενδιαφέρει. Καθενας έχει τα προβληματά του. Ας ασχοληθούν οι Πρωθυπο-Υπουργοι. Τοσα λεφτά τσιμπάνε.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δεν ξέρω πόσο και αν θα ξαφνιαστείτε αλλά δε με ενδιαφέρει καθόλου τί θα κάνουν την Αγία Σοφία, ας την γκρεμίσουν κιόλας. Ο κόσμος έχει σημαντικότερα προβλήματα από πέτρες, κολόνες και αγιογραφίες.

Υπάρχουν θέματα που υπερβαίνουν εσένα, εμένα, τη μικρή Ελλάδα ή την ασήμαντη εποχή μας. Η Αγία Σοφία είναι σπουδαίο πολιτισμικό επίτευγμα του ανθρώπινου είδους και κουβαλά τεράστια ιστορία, την οποία δεν μπορούμε καν να συλλάβουμε. Και πέρα από την πολιτιστική προσβολή, η κίνηση του Ερντογάν έχει ξεκάθαρες πολιτικές σκοπιμότητες που μπορεί αύριο μεθαύριο να σε επηρεάσουν άμεσα.

Το ότι ασχολούμαστε και με αυτά τα ζητήματα και όχι μόνο με την παγκόσμια πείνα πχ ή τις αρρώστιες είναι ακριβώς αυτό που μας διαχωρίζει από τα ζώα. Το δε επιχείρημα ότι υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα να λύσουμε είναι αστείο. Ας μην πλένουμε τα δόντια μας τότε γιατί τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε ή επειδή η Οξφόρδη δεν έχει βρει το εμβόλιο.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Η μόνη νεολαία κόμματος που έβγαλε ανακοίνωση είναι του κιναλ, είτε μας αρέσει είτε οχι
Ανακοίνωση κατά Ερντογαν
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Λογικά θα σκάσει και δήλωση Καραμανλή οσονούπω.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Αφού όπου να ναι θα την έχει έτοιμη την νέα Αγία Σοφία ο τίγρης, τι σας νοιάζει η παλιά.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Πάντως από τα "πατριωτικά εθνικά κόμματα" δεν είδα να γράφουν κατι

Εξαρτάται τι θεωρείς πατριωτικό κόμμα. Το κόμμα Έλληνες για την Πατρίδα έκανε πάντως το ντεμπούτο του στις πορείες / διαδηλώσεις χθες στην Τουρκική πρεσβεία όπου έκαψαν και την Τουρκική σημαια.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω πόσο και αν θα ξαφνιαστείτε αλλά δε με ενδιαφέρει καθόλου τί θα κάνουν την Αγία Σοφία, ας την γκρεμίσουν κιόλας. Ο κόσμος έχει σημαντικότερα προβλήματα από πέτρες, κολόνες και αγιογραφίες.

Δεν είναι πέτρες. Είναι το δημιούργημα της ανθρώπινης διάνοιας.

Να στο θέσω αλλιώς. Αν για κάθε ένα από αυτά που λες που γκρεμίζονταν σωζόταν ένας άνθρωπος από αρρώστιες, πείνα ή θάνατο, στάχτη και μπούρμπερη να γίνουν.
(λαϊκίζουμε κι οι δύο κάργα).

Εγώ δεν νομίζω πως λαϊκίζεις καθόλου. Εγώ νομίζω πως εκφράζεις απόλυτα πιστά την άποψη του μέσου ανθρώπου. Όλα θυσία στο βωμό της αναπαραγωγής του ανθρώπινου ζώου. Το νόημα της ζωής είναι μονάχα πως θα φέρουμε στον κόσμο περισσότερη βιομάζα. Μια βιομάζα που το μόνο που κάνει είναι να καταναλώνει, να χέζει και να γαμιέται, ενώ υπηρετεί ένα δουλικό σύστημα 8 ώρες τη μέρα για να μπορεί να καταναλώνει, να χέζει και να γαμιέται.

Στον κόσμο αυτόν υπάρχουν άνθρωποι και βιομάζα. Τα κατορθώματα των ανθρώπων όπως ο Ισίδωρος, ο Ανθέμιος και των λοιπών εκατοντάδων τεχνουργών, ναοδόμων και καλλιτεχνών είναι ορατά στους τρούλους αυτού του ναού, όπως είναι ορατά στην μουσική του Μπετόβεν, στους πίνακες του Ρέμπραντ και στα έργα του Σέξπιρ. Όλα αυτά υπάρχουν για να εμπνέουν τους ανθρώπους του σήμερα και να τους δημιουργούν την ανάγκη να εξωτερικεύσουν και αυτοί την ανθρώπινη φύση τους δημιουργώντας. Δεν υπάρχουν για να τα φωτογραφίζει, για να καμαρώνει όταν τα κοιτάει, ή να προσεύχεται στο εσωτερικό τους η βιομάζα. Σε αντίθεση με τους ανθρώπους η βιομάζα είναι πανομοιότυπη και δεν έχει καμία σημασία αν αυξάνεται ή μειώνεται ανά καιρούς από λιμούς και λοιμούς. Όλα τα μέλη της δεν έχουν ταυτότητα και όταν πεθαίνουν είναι σαν να μην πέρασαν από τον πλανήτη. Φάγανε, ήπιανε, γαμηθήκανε και πεθάνανε όπως κάνει κάθε βιολογικό ον και συνεπώς η ζωή τους δεν έχει καμία περισσότερη αξία από την αξία του μέσου ζώου. Εγώ λοιπόν δεν θα θυσίαζα ούτε μια νότα από ένα έργο του Μότσαρτ για να ζήσει λίγο παραπάνω το προϊόν ενός οργασμού για να μπορέσει να καταναλώσει, να χέσει και να γαμηθεί περισσότερο.

My two misanthropic cents.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
πάνω από όλα πολιτισμένα βλέπω

Ε ναι προφανώς. Πάνε στο άλλο άκρο και αυτό είναι που με διαφοροποιεί από αυτούς. Είναι έγκλημα να συγχέεις τον Ελληνικό Εθνικισμό με την Χριστιανική θρησκοληψία. Το κόμμα αυτό εκφράζει το σύνθημα των τριών αδιαιρετων όρων της Χούντας Πατρίς-Θρησκεια-Οικογενεια που είναι λανθασμένο και τέρμα εχθρικο να λες ότι όποιος δεν είναι χριστιανός και Ορθόδοξος στο δόγμα δεν μπορεί να είναι Έλληνας. Τα συνθηματα που εισακούστηκαν ήταν τουλάχιστον αντεθνικα όπως "να κλείσουν όλα τα Τζαμια" και να φύγουν οι Μουσουλμάνοι της Θράκης σαν εκδίκηση για τους διωγμούς των χριστιανών της Πολης, της Ίμβρου και της Τενέδου. Να φύγει η τουρκική πρεσβεία από την Κομοτηνή ναι, δεν έπρεπε ποτέ να επιτρέψουμε την μεταφορά της ετσι κι αλλιως. Αλλά να φύγουν οι συνελληνες μας εκεί είναι τουλάχιστον ανόητο. Πόσο μάλλον ανόητο είναι να τα λέει αυτά ο Ηλίας Κασιδιάρης και να το παίζει φύλακας της Ορθοδοξίας ενώ ήταν τόσα χρόνια σε κόμμα που έλεγε την εθνικοσοσιαλιστική άποψη ότι ο η Παναγία ήταν μια Εβραία ...( Θα το πω κομψά) ιερόδουλη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Tωρα που μιλαμε για θρησκοληψία να σημειωθεί οτι η Χαμάς (φιλαρακια των ζαιων...) ειναι στο πλευρό του Ερντογαν.


Για εθνικια δε μιλαμε, ειναι ολα γτπ καβαλα...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,312 μηνύματα.
Tωρα που μιλαμε για θρησκοληψία να σημειωθεί οτι η Χαμάς (φιλαρακια των ζαιων...) ειναι στο πλευρό του Ερντογαν.

Αυτό είναι οξύμωρο αφού η Τουρκία ήταν η πρώτη και νομίζω και η μοναδική μουσουλμανική χώρα που επίσημα αναγνώρισε το sovereignty του Ισραήλ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top