Μετράει για τον πελάτη η εξωτερική εμφάνιση του υπαλλήλου;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Στο εξωτερικό σε μια μέση καφετέρια, με ταχυδρομείο ή/και γενικό μάρκετ, η υπάλληλος μπορεί να έχει παράξενα τατουάζ, σκουλαρίκια, βαμμένο μαλλί μπλε και να είναι χαλαρή και επαγγελματίας. Τις προάλλες ένας οδηγός λεωφορείου είχε μια γενειάδα άσπρη λες και ήταν ο μάγος Σάρουμαν. Φορούσε και βερμούδα με άσπρη κάλτσα. Γελούσα μόνος μου με την εμφάνισή του γιατί σκεφτόμουν εδώ στο φόρουμ τι στερεότυπα υπάρχουν. :lol: Μια άλλη οδηγός λεωφορείου ήταν μαύρη, μαλλί αφάνα φορώντας κόκκινα γυαλιά ηλίου, και κόκκινα δερμάτινα γάντια με το μισό δάχτυλο ακάλυπτο να φαίνεται το κόκκινο νύχι γύπα και το πήγαινε το διπλό λεωφορείο σαν μηχανάκι. Γενικά στο δυτικό κόσμο δεν δίνουν τόση σημασία στην στυλιστική εμφάνιση εκτός και αν πρόκειται για ειδικά επαγγέλματα όπου απαιτείται π.χ. κουστούμι, ταγιέρ.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,191 μηνύματα.
Στο εξωτερικό σε μια μέση καφετέρια, με ταχυδρομείο ή/και γενικό μάρκετ, η υπάλληλος μπορεί να έχει παράξενα τατουάζ, σκουλαρίκια, βαμμένο μαλλί μπλε και να είναι χαλαρή και επαγγελματίας. Τις προάλλες ένας οδηγός λεωφορείου είχε μια γενειάδα άσπρη λες και ήταν ο μάγος Σάρουμαν. Μια άλλη οδηγός λεωφορείου ήταν μαύρη, μαλλί αφάνα φορώντας κόκκινα γυαλιά ηλίου, και κόκκινα δερμάτινα γάντια με το μισό δάχτυλο ακάλυπτο να φαίνεται το κόκκινο νύχι γύπα και το πήγαινε το διπλό λεωφορείο σαν μηχανάκι. Γενικά στο δυτικό κόσμο δεν δίνουν τόση σημασία στην στυλιστική εμφάνιση εκτός και αν πρόκειται για ειδικά επαγγέλματα όπου απαιτείται π.χ. κουστούμι, ταγιέρ.
Κανείς δεν δίνει σημασία ούτε εδώ, δεν ξέρω αν σε ενημέρωσαν... Μόνο εσείς οι δύο τρεις εδώ μέσα. Εγώ ούτε καν παρατηρώ ποιος με εξυπηρετεί, δεν παρατηρώ καν αν είναι άντρας ή γυναίκα, δεν με ενδιαφέρει πώς το λένε?
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
επιχείρηση-εργοδότης
Την ελληνική επιχείρηση - Έλληνα/Ελληνίδα εργοδότη.

Μια ειδοποιός διαφορά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο εξωτερικό σε μια μέση καφετέρια, με ταχυδρομείο ή/και γενικό μάρκετ, η υπάλληλος μπορεί να έχει παράξενα τατουάζ, σκουλαρίκια, βαμμένο μαλλί μπλε και να είναι χαλαρή και επαγγελματίας. Τις προάλλες ένας οδηγός λεωφορείου είχε μια γενειάδα άσπρη λες και ήταν ο μάγος Σάρουμαν. Φορούσε και βερμούδα με άσπρη κάλτσα. Γελούσα μόνος μου με την εμφάνισή του γιατί σκεφτόμουν εδώ στο φόρουμ τι στερεότυπα υπάρχουν. :lol: Μια άλλη οδηγός λεωφορείου ήταν μαύρη, μαλλί αφάνα φορώντας κόκκινα γυαλιά ηλίου, και κόκκινα δερμάτινα γάντια με το μισό δάχτυλο ακάλυπτο να φαίνεται το κόκκινο νύχι γύπα και το πήγαινε το διπλό λεωφορείο σαν μηχανάκι. Γενικά στο δυτικό κόσμο δεν δίνουν τόση σημασία στην στυλιστική εμφάνιση εκτός και αν πρόκειται για ειδικά επαγγέλματα όπου απαιτείται π.χ. κουστούμι, ταγιέρ.
Σωστός.
Ειδική μνεία για τα κλαμπ, όπου πόρτα είναι κάτι άσβερκοι Βαλκάνιοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κανείς δεν δίνει σημασία ούτε εδώ, δεν ξέρω αν σε ενημέρωσαν... Μόνο εσείς οι δύο τρεις εδώ μέσα. Εγώ ούτε καν παρατηρώ ποιος με εξυπηρετεί, δεν παρατηρώ καν αν είναι άντρας ή γυναίκα, δεν με ενδιαφέρει πώς το λένε?
Και όμως ισχύει στην Ελλάδα.
Όπως επίσης ισχύει τι ρούχα φοράς για να μπεις σε κάποιο κλαμπ.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,191 μηνύματα.
Την ελληνική επιχείρηση - Έλληνα/Ελληνίδα εργοδότη.

Μια ειδοποιός διαφορά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σωστός.
Ειδική μνεία για τα κλαμπ, όπου πόρτα είναι κάτι άσβερκοι Βαλκάνιοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και όμως ισχύει στην Ελλάδα.
Όπως επίσης ισχύει τι ρούχα φοράς για να μπεις σε κάποιο κλαμπ.
Ας ισχύει για το κάθε ψωνισμένο βλαχαδερό, εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είπα αυτό. Λέω ότι στην Ελλάδα ισχύουν κάποια στερεότυπα στην αγορά εργασίας που στο εξωτερικό δεν υπάρχουν.
Μην ξεχνάς πολλά από αυτά που λες εσύ στερεοτυπα ξεκίνησαν από το εξωτερικό σαν πρότυπα ώστε να έρθουν εδώ και να τα βαφτίζουμε εμείς έτσι 😉😉😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί στην Ελλάδα αν δεν είσαι μοντέλο και αν είσαι πάνω από 45 ετών είσαι εργατικά ασήμαντος.
Για πόρτα σίγουρα...
Άρα εκεί θέλουν να κάνουν καποιοι καριέρα??

Από ποτε το μυαλό για μια εταιρεία έχει ηλικία και συγκεκριμένο σωματοτυπο?

Πραγματικα δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό το σκεπτικό που βοηθάει?

Μήπως στην αναγκη κάποιον για υποβαθμιση ώστε να καλυπτουν δικές τους ανασφάλειες κάτω από το χαλάκι?

Την ελληνική επιχείρηση - Έλληνα/Ελληνίδα εργοδότη.

Μια ειδοποιός διαφορά.
Σαφέστατα ειδικά οποίος έχει εμπειρία και από Γερμανό, Τούρκο ,Ισπανό ή Βούλγαρο εργοδότη μπορεί να έχει πραγματική εικόνα πάνω σε αυτό..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,764 μηνύματα.
μπορει ο npb να τα ξηγησει καλυτερα.θεωρω η barwoman,η απλη σερβιτορα ναι παιζει ρολο.ισως και αποκλειστικο ρολο μπορω να πω.σε επαγγελματα γραφειου οχι!
επισης και σε καταστηματα ρουχων και κει παιζει ρολο πως θα ναι η πωλητρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως να το κάνουμε, σε κάποια επαγγέλματα μετράει η εμφάνιση καθώς είναι μέρος της διαφήμισης και προσέλκυσης του πελάτη. Ο εμφανίσιμος δημοσιογράφος, η εμφανίσιμη σερβιτόρα κτλ δίνει άλλη αξία στο τελικό αποτέλεσμα. Κανείς δεν μιλάει για σεξουαλική έλξη. Αναφερόμαστε στην εμφανίσιμη όψη του υπαλλήλου. Θέλω να πηγαίνω σε ένα μαγαζί και να μου αρέσει η εμφάνιση του υπαλλήλου. Με βοηθάει στην ψυχολογία μου ως καταναλωτή.

Και ναι, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι εμφανίσιμοι όσο και να περιποιηθούν τον εαυτό τους. Αυτό πρέπει να το δεχθούμε και έτσι θα καταλάβουμε ότι δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για όλα τα επαγγέλματα. :)

Μια καμπυλωτή κοπέλα είναι εμφανίσιμη. Μια παχύσαρκη με όχι και τόσο προσεγμένη εικόνα, δεν είναι εμφανίσιμη. Είναι παχύσαρκη. Τι ακριβώς εννοούμε ως καθημερινή κοπέλα; Ξέρω καθημερινές κοπέλες που φροντίζουν να είναι λουσμένες και να μοσχοβολούν αλλά και καθημερινές κοπέλες που η γραμμή της βρώμας κάνει εικόνα στο νύχι, ή το άπλυτο μαλλί μισοκολλημένο στο σβέρκο ή στο μέτωπο. :/:
φαντασου να σε σερβιρει και να βρωμαει μασχαλη ιδρωτιλα.σηκωνεσαι και φευγεις επιτοπου.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να διαβάσω τίποτε άλλο και θα σου πω απλά αν ένας εργοδότης σκεφτεί σαν εσένα καλύτερα να μην το ανοίξει το μαγαζί του γιατί απλά θα πάει άπατο..

Δεν εχει καμια σχέση η λογική που παρουσιαζεις εσύ με τον σκοπό που κάποιος χρεώνεται και επενδύει σε μια επιχείρηση προκειμένου να γίνει βιώσιμη..

Θα πλασάρει- πουλήσει ότι θα του φέρει περισσότερο χρήμα..
Δεν ανοίγει μαγαζί για να πάει ενάντια σε αυτό που εχει ΗΔΗ καθοριστεί από άλλους?

Μην μπερδεύεσαι εδώ παίζονται ζωές και περιουσίες, δεν χωράνε συναισθηματισμοι..

θα επηρεαστω εγω τι θα πεις εσύ αν εμένα η δίμετρη που έχω για πόρτα στο μαγαζί μου μου φέρνει ζεστό χρήμα?

Πόσος με ενδιαφέρει αφού στο τέλος της βραδιάς έχουν βγει όλα τα λειτουργικά έξοδα και να έχει μένει και ένα καλό πόσο για εμένα..

Μιλάμε για επιχείρηση και όχι για φιλανθρωπικό ίδρυμα.

Αν θέλουμε να διορθωθεί ο κόσμος ας ξεκινήσουμε από τα social καλύτερα που εκεί τι βλέπεις?

Ποιοι είναι αυτοί που καθορίσουν την αγορά και το marketing?

Ποιους ακολουθείς εσύ εκεί?

Λυπάμαι αλλά θες πολλά ψωμιά ακόμα για να μάθεις να διαχωρίζεις τον όρο επιχείρηση-εργοδότης με τον συναισθηματισμο που το βλέπεις εσύ ...
:thumbup:
Η κοπέλα ζήτησε συμβουλές για εργασία και εσείς αρχίσατε να λέτε για εμφάνιση, κιλά κτλ. Σοσιαλιστικό κράτος εν έτη 2022. Στο εξωτερικό και ειδικά στις Αγγλόφωνες χώρες αν τα γράψετε αυτά θα σας πάρουν με τις ντομάτες.

@Ion. Αν θέλεις να βρεις δουλειά τώρα το καλοκαίρι να το κανείς θα είναι μια ωραια εμπειρία. Δες όμως εκτός από σερβιτόρα και άλλες δουλειές όπως είναι reception σε κάποιο εστιατόριο / ξενοδοχείο, τουριστικά θέρετρα ως ξεναγός κτλ.
Το θέμα δεν αφορά εμένα αλλά την Εριφύλη:)
Γιατί στην Ελλάδα αν δεν είσαι μοντέλο και αν είσαι πάνω από 45 ετών είσαι εργατικά ασήμαντος.
Ακριβώς. Κάπου εδώ να πω ότι στο Λονδίνο στις pub και γενικότερα στα μαγαζιά το προσωπικό αποτελούνταν κ από μεσήλικα άτομα κάτι το οποίο δεν είχα ξανά δει εδώ κ με ξάφνιασε. Ε εδώ πρέπει η σερβιτόρα να είναι πιτσιρίκα αλλιώς δε πίνεται ο καφές.
Και μη μου πείτε ότι πρέπει να είναι νέοι για να μπορούν να ανταπεξέλθουν στη δουλειά , όλοι γνωρίζουμε άτομα 40-50+ χρόνων να εργάζονται πόλυ πιο σκληρά πχ σε εργοστάσια, οικοδομές κλπ αλλά μας κάνει εντύπωση όταν πρέπει να κρατήσει το δίσκο με το χυμο.
Δεν είπα αυτό. Λέω ότι στην Ελλάδα ισχύουν κάποια στερεότυπα στην αγορά εργασίας που στο εξωτερικό δεν υπάρχουν.
Ακριβώς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

μπορει ο npb να τα ξηγησει καλυτερα.θεωρω η barwoman,η απλη σερβιτορα ναι παιζει ρολο.ισως και αποκλειστικο ρολο μπορω να πω.σε επαγγελματα γραφειου οχι!
επισης και σε καταστηματα ρουχων και κει παιζει ρολο πως θα ναι η πωλητρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


φαντασου να σε σερβιρει και να βρωμαει μασχαλη ιδρωτιλα.σηκωνεσαι και φευγεις επιτοπου.
Δεν είπε κανείς το δεύτερο.
Λέμε για την εμφάνιση.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,119 μηνύματα.
έτσι είναι. σε ένα κόσμο που στόχος είναι το κέρδος, οπότε θα πρέπει να έχεις και ένα ελκυστικό προϊόν, η ομορφιά είναι προσόν σε κάποιες δουλειές.:yawn:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
έτσι είναι. σε ένα κόσμο που στόχος είναι το κέρδος, οπότε θα πρέπει να έχεις και ένα ελκυστικό προϊόν, η ομορφιά είναι προσόν σε κάποιες δουλειές.:yawn:
Όταν δεν μπορείς να πετύχεις πουλώντας το κανονικό προϊόν προσλαμβανεις καμία ωραία κοπελιτσα μπας και κάτσει κανα λιγούρι στο μαγαζί :shifty:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι καταστηματάρχες δε δίνουν δουλειές σε ωραίες κοπέλες επειδή είναι λιγούρηδες.

Άμεσα καταλαβαίνουν πως ο ωραίος κόσμος φέρνει πελάτες. Για τον ίδιο λόγο οι PR τύποι/τύπισσες πληρώνονται πολύ περισσότερο αν φέρουν ωραίες κοπέλες και όχι μπακούρια ή μέτριες κοπέλες. Αυτό ισχύει περισσότερο για τις ωραίες γυναίκες παρά τους άντρες και δεν έχει σημασία αν "κάνουν καλά τη δουλειά", γιατί πάντα μπορείς να το διοχετεύσεις αυτό στους άντρες. :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν δεν μπορείς να πετύχεις πουλώντας το κανονικό προϊόν προσλαμβανεις καμία ωραία κοπελιτσα μπας και κάτσει κανα λιγούρι στο μαγαζί :shifty:
Ποιο κανονικό προιόν, ένα μαγαζί έχεις με τον ίδιο καφέ και σχεδόν την ίδια διακόσμηση με τα διπλανά και ο περισσότερος κόσμος σε τέτοιο στυλ θα θέλει να κάτσει.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Ποιο κανονικό προιόν, ένα μαγαζί έχεις με τον ίδιο καφέ και σχεδόν την ίδια διακόσμηση με τα διπλανά και ο περισσότερος κόσμος σε τέτοιο στυλ θα θέλει να κάτσει.
Α άρα θα ανταγωνιστούν ποιος έχει τις πιο ωραίες σερβιτόρες?
Επίσης να ξέρετε ότι οι κοπέλες πάνε εκεί για να δουλέψουν δεν έχουν την όρεξη του κάθε λιγουρη να τους την πέφτει .


τον ίδιο λόγο οι PR τύποι/τύπισσες πληρώνονται πολύ περισσότερο αν φέρουν ωραίες κοπέλες και όχι μπακούρια ή μέτριες κοπέλες. Αυτό ισχύει περισσότερο για τις ωραίες γυναίκες παρά τους άντρες και δεν έχει σημασία αν "κάνουν καλά τη δουλειά", γιατί πάντα μπορείς να το διοχετεύσεις αυτό στους άντρες.
Να φανταστώ εσύ συμφωνείς με αυτό ε :)
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο εξωτερικό σε μια μέση καφετέρια, με ταχυδρομείο ή/και γενικό μάρκετ, η υπάλληλος μπορεί να έχει παράξενα τατουάζ, σκουλαρίκια, βαμμένο μαλλί μπλε και να είναι χαλαρή και επαγγελματίας. Τις προάλλες ένας οδηγός λεωφορείου είχε μια γενειάδα άσπρη λες και ήταν ο μάγος Σάρουμαν. Φορούσε και βερμούδα με άσπρη κάλτσα. Γελούσα μόνος μου με την εμφάνισή του γιατί σκεφτόμουν εδώ στο φόρουμ τι στερεότυπα υπάρχουν. :lol: Μια άλλη οδηγός λεωφορείου ήταν μαύρη, μαλλί αφάνα φορώντας κόκκινα γυαλιά ηλίου, και κόκκινα δερμάτινα γάντια με το μισό δάχτυλο ακάλυπτο να φαίνεται το κόκκινο νύχι γύπα και το πήγαινε το διπλό λεωφορείο σαν μηχανάκι. Γενικά στο δυτικό κόσμο δεν δίνουν τόση σημασία στην στυλιστική εμφάνιση εκτός και αν πρόκειται για ειδικά επαγγέλματα όπου απαιτείται π.χ. κουστούμι, ταγιέρ.
Αυτό ισχύει για τα παρακμιακά μαγαζάκια που πας εσύ.

Το ίδιο θα έκαναν και εκεί αλλά οι ωραίες κοπέλες(και οι άντρες δευτερευόντως) είναι σε συγκριτική αυθονία στην Ελλάδα και σε πραγματική στέρηση σε χώρες όπως η Αγγλία και η Γερμανία.

Στην Αγγλία π.χ. θα δεις νέες άσχημες κοπέλες με ψεύτικο μαύρισμα, ινδούς και μεσήλικες στις παρακμιακές παμπ με φαγητό στα μικροκύματα, αλλά λεπτές και ψηλές πολωνές στα καλά μαγαζιά που πάνε οι μπίζνεσμεν.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πως κρίνεις ένα μαγαζί :
❎Καλά προϊόντα , υπηρεσίες
❎Καλή τοποθεσία
❎Ευγενικό προσωπικό


✅ Ωραίος κ*λος της σερβιτορας .
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α άρα θα ανταγωνιστούν ποιος έχει τις πιο ωραίες σερβιτόρες?
Επίσης να ξέρετε ότι οι κοπέλες πάνε εκεί για να δουλέψουν δεν έχουν την όρεξη του κάθε λιγουρη να τους την πέφτει .
Αμφιβάλλω αν τους την πέφτουνε πολλοί. Αυτό ισχυεί πολύ περισσότερο στα παρακμιακά μαγαζιά, στα οποία οι ωραίες κοπέλες δεν έχουν ανάγκη να δουλέψουν. Προφανώς δεν χρειάζεται μόνο μια κοπέλα να είναι ωραία για να γίνει σερβιτόρα/υποδοχή σε ένα καλό μαγαζί, απλώς η σωστή συμπεριφορά είναι σε αφθονία, ενώ η ομορφία όχι.

Επίσης ο ωραίος κόσμος δεν έλκει μόνο άντρες, αλλά και γυναίκες, αν όχι περισσότερο γυναίκες δηλαδή, που είναι φύσει περισσότερο status conscious. Πάντως εγώ το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα, είναι να βγω πρώτο ραντεβού με μια γυναίκα και να την πάω σε μαγαζί με γεματούλα με τατού και σκουλαρίκια ή μεσήλικα ινδό. :hehe:

Ναι δεν ξέρω που μένεις, αλλά ας πούμε στο κέντρο της Αθήνας, αν παρατηρήσεις, τα μαγαζιά που είναι ένα δίπλα στο άλλο έχουν παρόμοια εμφάνιση, ίδιο καφέ και προιόντα και δεν υπάρχει κάτι που ξεχωρίζει ιδιαίτερα το ένα από το άλλο. Κατά κόρον, ανταγωνίζονται για το ποιος έχει τον "καλύτερο" κόσμο να κάθεται. Το service είναι κατασταλτικός παράγοντας για το ποιος θα κάτσει εκεί.

Να φανταστώ εσύ συμφωνείς με αυτό ε :)
Εγώ κοιτάω την πραγματικότητα ως έχει. Αν ήμουν άντρας ή γυναίκα και ήθελα να βρω τέτοια δουλειά, θα φρόντιζα την εμφάνιση μου όσο περισσότερο γίνεται και δε θα αναλωνόμουνα σε μπουρδολογήματα της τάξεος τι είναι δίκαιο.

Αν ήμουν γυναίκα λεπτή και προσεγμένη και δεν μπορούσα να βρω τέτοια δουλειά, θα έκανα ό,τι μπορούσα για να βρω διαφορετική. Έχω πετύχει τέτοιες περιπτώσεις, με νέες κοπέλες εργατικές και ευγενικές και προσεγμένη εμφάνιση, να μην μπορούν να βρουν δουλειά ως σερβιτόρες/μπαρίστα/μπαργούμεν/υποδοχή, επειδή δυστυχώς η εμφάνιση τους ακόμα και "μαξαρισμένη" είναι στην καλύτερη μέτρια, ακούγεται άδικο αλλά έτσι είναι η ζωή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πως κρίνεις ένα μαγαζί :
❎Καλά προϊόντα , υπηρεσίες
❎Καλή τοποθεσία
❎Ευγενικό προσωπικό


✅ Ωραίος κ*λος της σερβιτορας .
Cope. :whistle:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
απλώς η σωστή συμπεριφορά είναι σε αφθονία, ενώ η ομορφία όχι.
Το αντίθετο θα έλεγα .
Πάντως εγώ το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα, είναι να βγω πρώτο ραντεβού με μια γυναίκα και να την πάω σε μαγαζί με γεματούλα με τατού και σκουλαρίκια ή μεσήλικα ινδό. :hehe:
Ναι γιατί παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο πώς θα εξελιχθεί στο ραντεβού ή το πώς θα σε δει.
Έχω πετύχει τέτοιες περιπτώσεις, με νέες κοπέλες εργατικές και ευγενικές και προσεγμένη εμφάνιση, να μην μπορούν να βρουν δουλειά ως σερβιτόρες/μπαρίστα/μπαργούμεν/υποδοχή, επειδή δυστυχώς η εμφάνιση τους ακόμα και "μαξαρισμένη" είναι στην καλύτερη μέτρια, ακούγεται άδικο αλλά έτσι είναι η ζωή.
Ναι γιατί ως γνωστόν για να βρεις δουλειά καμία σημασία δεν έχει η προϋπηρεσία και κυρίως οι γνωριμίες.
Τι άλλο θα ακούσουμε, για να φτιάχνεις καφέδες να είσαι η Μόνικα Μπελούτσι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι γιατί παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο πώς θα εξελιχθεί στο ραντεβού ή το πώς θα σε δει.
Ναι, απλά ανασταλτικά. Αν την πάω σε κακό μέρος δηλαδή θα είναι αρνητικό, αλλά αν δεν την πάω, δεν είναι πως κερδίζω και τίποτα ιδιαίτερο.

Ναι γιατί ως γνωστόν για να βρεις δουλειά καμία σημασία δεν έχει η προϋπηρεσία και κυρίως οι γνωριμίες.
Αδικαιολόγητα με ξαναstrawmanαρεις. Η ομορφιά είναι πολύ σημαντικός παράγοντας, όχι ο μόνος. Στα επαγγέλματα αυτά, η προυπηρεσία είναι δευτερεύουσα, καθώς μετά από λίγους μήνες δε σου μένει κάτι να μάθεις. Η εκπαίδευση για μπαρίστα στις ακραίες περιπτώσεις πόσο παίρνει; 10 εργάσιμες;

Βγες εσύ σε ένα καλό μέρος, δες πόσο εμφανίσημο είναι το 90% τουλάχιστον του service και μετά πες μου πως δε μετράει.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Στα επαγγέλματα αυτά, η προυπηρεσία είναι δευτερεύουσα, καθώς μετά από λίγους μήνες δε σου μένει κάτι να μάθεις. Η εκπαίδευση για μπαρίστα στις ακραίες περιπτώσεις πόσο παίρνει; 10 εργάσιμες;
A ναι γι αυτό και στο τηλέφωνο που παίρνεις πριν καν σε δουν σε ρωτάνε αν έχεις προϋπηρεσία κι αν δεν έχεις στο κλείνουν στα μούτρα.
Χαχαχαχαχα ναι περίμενε να κάτσει ο άλλος να σε εκπαιδεύσει , έτοιμο με εμπειρία σε θέλει .
Βγες εσύ σε ένα καλό μέρος, δες πόσο εμφανίσημο είναι το 90% τουλάχιστον του service και μετά πες μου πως δε μετράει
Έχω πάει και το έχω παρατηρήσει. Απλώς λέω ότι διαφωνώ με αυτήν τακτική .
Βασικά πλέον παρατηρώ και το αντίθετο(ευτυχώς )
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς. Κάπου εδώ να πω ότι στο Λονδίνο στις pub και γενικότερα στα μαγαζιά το προσωπικό αποτελούνταν κ από μεσήλικα άτομα κάτι το οποίο δεν είχα ξανά δει εδώ κ με ξάφνιασε. Ε εδώ πρέπει η σερβιτόρα να είναι πιτσιρίκα αλλιώς δε πίνεται ο καφές.
Όντως και εμένα με ξαφνιαζουν τα αγγλακια και γενικά οι ξένοι που έρχονται εδώ και αντιλαμβανονται τι εστι νυχτερινή διασκέδαση και κάθε χρόνο έρχονται και ξανάρχονται...

Ώρα ειναι τώρα να συγκρίνουμε το Λονδίνο με την Ελλάδα στην διασκέδαση που προσφέρουν και που κανένα μας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει με τι ακριβώς περνάει καλά ένας πελάτης που πληρώνει και διαθέτει τα χρήματα που βγάζει και δεν τα χρωστά σε κανέναν ..

Ε όχι και στην διασκέδαση να απολογουμαστε γιατι κάποιοι δεν δέχονται ότι υπάρχει και αυτή αυτή πλευρά ;)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Όντως και εμένα με ξαφνιαζουν τα αγγλακια και γενικά οι ξένοι που έρχονται εδώ και αντιλαμβανονται τι εστι νυχτερινή διασκέδαση και κάθε χρόνο έρχονται και ξανάρχονται...

Ώρα ειναι τώρα να συγκρίνουμε το Λονδίνο με την Ελλάδα στην διασκέδαση που προσφέρουν και που κανένα μας δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει με τι ακριβώς περνάει καλά ένας πελάτης που πληρώνει και διαθέτει τα χρήματα που βγάζει και δεν τα χρωστά σε κανέναν ..

Ε όχι και στην διασκέδαση να απολογουμαστε γιατι κάποιοι δεν δέχονται ότι υπάρχει και αυτή αυτή πλευρά ;)
Συμφωνώ κ το έχω ξανά πει η διασκέδαση εδώ είναι μοναδική όμως δεν νομίζω ότι η εμφάνιση του προσωπικού σχετίζεται με αυτό .
Είναι ο καιρός , η διάθεση , η μουσική κλπ
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως κρίνεις ένα μαγαζί :
❎Καλά προϊόντα , υπηρεσίες
❎Καλή τοποθεσία
❎Ευγενικό προσωπικό


✅ Ωραίος κ*λος της σερβιτορας .
Και σερβιτορου-μπάρμαν, γιατί τέτοιος ρατσισμός και εδώ?


Μήπως γιατί κάποιες ντρέπονται να το παραδεχτούν δημόσια???🤣
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top