Με απάτησε

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Υπάρχει και αυτή η περίπτωση!
Τόσο δύσκολο είναι πια να συνειδητοποιήσει κάποιος τι θέλει από μία σχέση και να ψάξει να βρει έναν άνθρωπο να πληροί τα κριτήριά του;

Είχα ακούσει κάπου ότι όταν κάνεις σχέση με κάποιον, ουσιαστικά κάνεις σχέση και με τους γονείς του (ή κάτι παρόμοιο). Θέλω να πω ότι είναι αρκετά δύσκολο ένας άνθρωπος με τα διάφορα ψυχολογικά του θέματα να καταλάβει ποιος είναι και τι θέλει για τη ζωή του στα απλά πράγματα, πόσω μάλλον να βρει τι θέλει σε μια σχέση. Εγώ πάντως για τον εαυτό μου θεωρώ ότι ακόμα μαθαίνω πράγματα για τον εαυτό μου και τους άλλους. Ίσως για κάποιους είναι δύσκολο να "συζητήσουν" με τον εαυτό τους και να βγάλουν κάποια συμπεράσματα που θα τα μεταφέρουν στη ζωή τους.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Υπάρχει και αυτή η περίπτωση!
Τόσο δύσκολο είναι πια να συνειδητοποιήσει κάποιος τι θέλει από μία σχέση και να ψάξει να βρει έναν άνθρωπο να πληροί τα κριτήριά του;

Αν σκεφτείς πόση αυτογνωσία διαθέτει ο μέσος νέος, συν το πόσο εθελοτυφλεί, συν το πόσο επηρεάζεται απ' τις παρέες του, συν τις τάσεις της εποχής, τότε... μμμμμ ναι. :laugh:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν σκεφτείς πόση αυτογνωσία διαθέτει ο μέσος νέος, συν το πόσο εθελοτυφλεί, συν το πόσο επηρεάζεται απ' τις παρέες του, συν τις τάσεις της εποχής, τότε... μμμμμ ναι. :laugh:


Δεν μιλάω για δεκαπεντάχρονα ούτε για εικοσάχρονα. Γύρω στα 25 όμως υποτίθεται ότι έχεις πάρει περίπου χαμπάρι τι παίζει στη ζωή, έχεις γνωρίσει και άλλους ανθρώπους από τους οποίους έχεις ακούσει και κάποιες διαφορετικές απόψεις, έχεις διαβάσει και κανένα βιβλίο, έχει πήξει κάπως και το ρημάδι το μυαλό και μπορείς να ξέρεις τι σου αρέσει και τι όχι, τι ζητάς από έναν άνθρωπο και κατά πόσο είσαι κι εσύ έτοιμη να ανταποδώσεις αυτά που θα σου προσφερθούν. Γιατί να εθελοτυφλώ και γιατί να επηρεαστώ; Από ποιον να κρυφτώ; Από τον εαυτό μου; Γιατί; Για να μην πει ο Παγκράτιος, ο Ελλάδιος , η Αφροξυλάνθη και η Πουλχερία ότι δεν ζητάμε τα ίδια από τον σύντροφό μας; Εδώ καφέ πίνουμε και ο καθένας έχει διαφορετική προτίμηση, στο πώς θέλουμε τον σύντροφό μας θα ταυτιστούμε; Μπα, ποτέ δεν είχα ευτυχώς τέτοια θέματα!

Πάνω που τα έλεγα! Δείτε αυτό το μήνυμα από το iSchool https://www.ischool.gr/showpost.php?p=4504350&postcount=1
Ε, δεν είναι δυνατόν να ψαχνόμαστε μια ζωή σαν δεκαπεντάχρονα για να βρούμε τι μας αρέσει!!! Αν δεν μπορούμε να το εντοπίσουμε εμείς τότε ποιος θα μας το πει; Ο γείτονας;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
ειμαστε μαζι 2 χρονια ... στις αρχες ολα ηταν τελεια πιστευα οτι ειχα βρει τον πιο σωστο ανθρωπο... εγω εμενα πατρα και αυτος σπουδαζε εκει ... βγαιναμε μαζι ολα τελεια ολοι ηξεραν οτιτα εχουμε .. αλλα δεν ηθελε να ανεβαζω κατι στο φβ η καπου αλλου γιατι και καλα θα τον επαιρνε η μανα του στο ψηλο!!!!
αυτος κανονικα ηταν απο βολο οταν πηγαινε τα σκ στον βολο (βρεξει χιονισει αυτος καθε σκ εκει για βλεπει τη μαμα του)...
εγω φυσικα ωσ σωστη 17χρονη δεν πηγαινα μαζι του γιατι ειχα και ενα σπιτικαι ενα αυστηρο πατερα !!
οταν πηγαινε βολο αλλαζε τελειως .. δεν σηκωνε τα τηλ χανοταν γενικα ...
ανεβαζε κατι φωτο αραια και που με μια ksekoliara αλλα δεν ηταν ποτε εντελως μονοι τους στην φωτο οποτε μ ελεγε οτι δε την ηξερε και απλα ηταν στην παρεα ... στα γεννεθλια μ με αφφησε μονη μ γιατι επεφταν σαββατο... και ανεβασε φωτο με αυτη που ειναι εξω και την γλενταει γιατι αυτη ειχε γεννεθλια την παρασκεθη και τα εκανε σαββατο βραδυ
ανρβηκε φσικα αυτη η φωτο και εγινε χαμος ,,... τελικα μ ειπε οτι ναι την ηξερε γιατι τα ειχε μαζι της πριν απο εμεν αλλα κραταει καλη επαφη...να μην σας τα πολυλογω αυτο γινοταν 1 και χρονο .... πιανω το κινητο του και βλεπω οτι μιλαει με αυτη και να λλεει ποσο ωραια περασε που εκανα ερωτα χθες ταυτοχρονα μιλουσε και με μια 50αρα και την παρακαλουσε να βρεθουν αυτος ειναι 24... ΤΟΝ ΧΩΡΙΣΑ.. κοπανιθηκε χτυπηθηκε και του εδωσα μιαευκαιρια ΞΕΡΩ ΕΙΜΑΙ ΗΛΙΘΙΑ
μεσα στο διαστημα που τον ειχα χωρισει μου ειπε οτι με αυτην τηνν ηλιθια που εβρισκα παντα μπροστα μου τα ειχε τοσο καιρο παραλληλα με εμενα .. εγω η μονιμη ση πατρα και αυτη η μονιμη στο βολο ... εγω εντωμετξυ ειχα παει βολο ειχα μεινει σπιτι τουμε τους δικους του και ολα αυτα ... ολη η οικογενεια το ηξερε και τον καλυπτε ... αυτο που βγηκαν ολαστην φορα εχει γινει απο αυγουστο και που τον συγχωρεσα ... απο τοτε βεβαια εχει αλλαξει εχω τους κωδικους απο παντου εχει γινει αρνακι και ειναι παντα σε φαση οτι θελει η ξενια η ξενια πανω απ ολουσ και το δειχνει ..
ΓΝΩΜΕΣ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ίσως ακουστώ κάπως περίεργη με αυτά που θα πω,αλλά θα προσπαθήσω εν μέρη να σε προσγειώσω στην πραγματικότητα,ελπίζω ομαλώς.Ήσουν 17,λες οτι είχες βρει για σένα το πιο σωστό άτομο.Υπήρχαν άλλες εμπειρίες πριν;Ήσουν πολύ μικρή και ακόμα παραμένεις για να ψάχνεις σωστά άτομα και φρου φρου με αρώματα.Για να μην παρεξηγηθώ,δε σου λέω να μην επιδιώκεις σχέσεις(ούτε να μη ψάχνεις σωστά άτομα) σε αυτήν την ηλικία,προς Θεού,αλλά μην έχεις και μεγάλες προσδοκίες,δε κάνουμε σχέσεις(ειδικά σε τέτοια ηλικία)και έχουμε στο μυαλό μας γάμους,πανηγύρια και χίλια δυο τζέρτζελα.Θα μου πεις,μα εγώ δεν ανέφερα πουθενά γάμους και τα συναφή,δε θα διαφωνήσω.Αλλά,κατ'εμέ αν δεν είχες πολύ υψηλές προσδοκίες από αυτή τη σχέση,δε θα ξαναγυρνούσες πίσω,ούτε θα σε πείραζε τόσο.Κάποτε κι εγώ είχα μια σχέση,και νόμιζα ότι αυτός είναι ο ένας και θα ήμασταν για πάντα μαζί και χίλιες δυο μπούρδες.Ανεχόμουν ο,τι έκανε,τον συγχωρούσα και χίλια δυο.Αυτός είναι για μένα έλεγα.Άντε να καταλάβω ότι εγώ ήμουν το κορόιδο και αυτός με γλεντούσε κανονικά.
Πάμε τώρα να πούμε για αυτό που έπραξε ο κύριος..Προφανώς είναι απαράδεκτος,θα μπορούσε κάλλιστα να σου πει την αλήθεια ή πολύ απλά να σε χώριζε.Παρόλαυτα ήθελε να έχει καβάτζες για να περνάει την ώρα του μία στη Πάτρα και μια στο Βόλο.Τόσο "άνδρας" είναι.Ήθελε και μιλφ ο κύριος,δε του έκαναν οι μικρές.Τι να πεις όμως,όπως αρέσκεται ο καθένας.Τώρα για τους γονείς δε θα πω κάτι,τα λόγια μου είναι αυτονόητα,το μόνο πράγμα που θα πω είναι "με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις"
Εν κατακλείδι,επειδή παίζει και να σε κούρασα,δε θα κρίνω περαιτέρω αυτά που έπραξε ο ίδιος και οι γονείς του,αφού κιόλας εσύ η ίδια τα αποκαλείς άρρωστα και νοσηρά.Αυτό,ωστόσο,που θα σου πω είναι το εξής:Χαλάρωσε,και σκέψου λογικά.Είσαι μόλις 19,εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι διαμάντια και εσύ χαραμίζεσαι και δίνεις ευκαιρίες στον τιτανομαλ@κ@.Αξίζει;Η απάντηση απορρέει λογικά.Χώρισε τον χθες.Άστον να παίξει όσο θέατρο θέλει,με ό,τι σενάριο θέλει.Έτσι έκανε και σε μένα,μου το έπαιζε μετανιωμένος,σα βρεγμένη γάτα,μέχρι και ψεύτικο πρόβλημα υγείας σκαρφίστηκε για να γυρίσω πίσω.Στο τέλος όμως αποδείχθηκε η αλήθεια.Είσαι μικρή όπως κι εγώ.Ζήσε εμπειρίες,γνώρισε κόσμο και μη δένεις κόμπο ότι κάποια άτομα θα είναι σταθερά στη ζωή σου.Αυτό θα σε βοηθήσει να μην απογοητεύεσαι τόσο.Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνεις και καλές γιορτές :D
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν μιλάω για δεκαπεντάχρονα ούτε για εικοσάχρονα. Γύρω στα 25 όμως υποτίθεται ότι έχεις πάρει περίπου χαμπάρι τι παίζει στη ζωή, έχεις γνωρίσει και άλλους ανθρώπους από τους οποίους έχεις ακούσει και κάποιες διαφορετικές απόψεις, έχεις διαβάσει και κανένα βιβλίο, έχει πήξει κάπως και το ρημάδι το μυαλό και μπορείς να ξέρεις τι σου αρέσει και τι όχι, τι ζητάς από έναν άνθρωπο και κατά πόσο είσαι κι εσύ έτοιμη να ανταποδώσεις αυτά που θα σου προσφερθούν. Γιατί να εθελοτυφλώ και γιατί να επηρεαστώ; Από ποιον να κρυφτώ; Από τον εαυτό μου; Γιατί; Για να μην πει ο Παγκράτιος, ο Ελλάδιος , η Αφροξυλάνθη και η Πουλχερία ότι δεν ζητάμε τα ίδια από τον σύντροφό μας; Εδώ καφέ πίνουμε και ο καθένας έχει διαφορετική προτίμηση, στο πώς θέλουμε τον σύντροφό μας θα ταυτιστούμε; Μπα, ποτέ δεν είχα ευτυχώς τέτοια θέματα!

Ναι αλλά η θεματοθετρια είναι 19 χρονών, οπότε σε αυτό το κοινό απευθυνομαστε αυτή τη στιγμή.

Βέβαια εξακολουθώ να πιστεύω ότι και σε μεγαλύτερη ηλικία είναι αρκετά δύσκολο, λαμβάνοντας υπόψη το περιβάλλον που έχει μεγαλώσει ο κάθε άνθρωπος. Φαντάζομαι ότι ο λόγος που είσαι τόσο ισορροπημένη και γνωρίζεις τι θες απ' τη ζωή σου είναι επειδή μεγάλωσες σε μια αντίστοιχη οικογένεια που σου έδωσε τα σωστά ερεθίσματα για να γίνεις αυτή που είσαι σήμερα.

Σκέψου, πχ, να είχες έναν πατέρα που ξενοκοιμάται και η μητέρα σου να έλεγε "δεν πειράζει καμάρι μου, έτσι είναι οι άντρες, αλλά παρόλα αυτά μας αγαπάνε"... Ή απ' την άλλη να είχες έναν άβουλο πατέρα που να σκιζεται όλη μέρα στο μεροκάματο και η μητέρα σου να ήταν άεργη και να του την έλεγε κι από πάνω, ότι και καλά είναι "αχαΐρευτος" επειδή δε φτάνουν τα λεφτά που βγάζει για να πάτε διακοπές.

Ακόμη κι εάν αντιλαμβάνεσαι τα "μελανά σημεία" της οικογένειάς σου, μια τέτοια κατάσταση σε αποσυντονίζει και είναι πολύ πιο δύσκολο να υπερβείς τα τοξικά παραδείγματα που είχες από παιδί και να οικοδομήσεις εκ νέου μια υγιή σχέση.

ΥΓ: Δεν πάω να θίξω την οικογένειά σου (δε με αφορά καταρχάς), απλά σου θέτω το πιο κλασικό παράδειγμα καθώς είναι το πρώτο πράγμα που εξετάζουν οι περισσότεροι ψυχολόγοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι αλλά η θεματοθετρια είναι 19 χρονών, οπότε σε αυτό το κοινό απευθυνομαστε αυτή τη στιγμή.

Βέβαια εξακολουθώ να πιστεύω ότι και σε μεγαλύτερη ηλικία είναι αρκετά δύσκολο, λαμβάνοντας υπόψη το περιβάλλον που έχει μεγαλώσει ο κάθε άνθρωπος. Φαντάζομαι ότι ο λόγος που είσαι τόσο ισορροπημένη και γνωρίζεις τι θες απ' τη ζωή σου είναι επειδή μεγάλωσες σε μια αντίστοιχη οικογένεια που σου έδωσε τα σωστά ερεθίσματα για να γίνεις αυτή που είσαι σήμερα.

Σκέψου, πχ, να είχες έναν πατέρα που ξενοκοιμάται και η μητέρα σου να έλεγε "δεν πειράζει καμάρι μου, έτσι είναι οι άντρες, αλλά παρόλα αυτά μας αγαπάνε"... Ή απ' την άλλη να είχες έναν άβουλο πατέρα που να σκιζεται όλη μέρα στο μεροκάματο και η μητέρα σου να ήταν άεργη και να του την έλεγε κι από πάνω, ότι και καλά είναι "αχαΐρευτος" επειδή δε φτάνουν τα λεφτά που βγάζει για να πάτε διακοπές.

Ακόμη κι εάν αντιλαμβάνεσαι τα "μελανά σημεία" της οικογένειάς σου, μια τέτοια κατάσταση σε αποσυντονίζει και είναι πολύ πιο δύσκολο να υπερβείς τα τοξικά παραδείγματα που είχες από παιδί και να οικοδομήσεις εκ νέου μια υγιή σχέση.

ΥΓ: Δεν πάω να θίξω την οικογένειά σου (δε με αφορά καταρχάς), απλά σου θέτω το πιο κλασικό παράδειγμα καθώς είναι το πρώτο πράγμα που εξετάζουν οι περισσότεροι ψυχολόγοι.

Στις τελευταίες αναρτήσεις μου, δεν απευθύνομαι στη θεματοθέτρια. Απλά με αφορμή το θέμα, το προχώρησα λίγο παρακάτω!
Για τα υπόλοιπα που γράφεις, συμφωνώ απόλυτα!!!
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
Στις τελευταίες αναρτήσεις μου, δεν απευθύνομαι στη θεματοθέτρια. Απλά με αφορμή το θέμα, το προχώρησα λίγο παρακάτω!
Για τα υπόλοιπα που γράφεις, συμφωνώ απόλυτα!!!

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι κανένας απ' όσους σχολίασαν σ' αυτό το θέμα δε στάθηκε στο ότι η ανήλικη (και ομολογουμένως, με έλλειψη φαιάς ουσίας) θεματοθέτρια αντί να ασχολείται με τα μαθήματα της και με αγόρια της ηλικίας της τραβολογιέται με 24 χρονών μαντράχαλο κι αντί να τρέμει μην τυχόν και μάθει τίποτα κάνας γονιός της και βρει το μπελά της και αυτή και αυτός (εγώ προσωπικά θα τον έκανα μπαούλο στο ξύλο ή/και θα τον έτρεχα στα δικαστήρια) ο μόνος της καημός είναι μην την "απατά" ενώ ήδη την έχει κάνει τάρανδο!:whatever:

Και ρωτάω εγώ εσάς που με τόση συμπόνοια απαντάτε στη θεματοθέτρια και με τόσο μένος σχολιάζετε το γκόμενο της...έστω ότι είστε στη θέση του 24χρονου και έστω ότι μπλέκετε για κάποιο λόγο με τη 17χρονη...θα κάνατε κάτι διαφορετικό στη θέση του;:rolleyes:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι κανένας απ' όσους σχολίασαν σ' αυτό το θέμα δε στάθηκε στο ότι η ανήλικη (και ομολογουμένως, με έλλειψη φαιάς ουσίας) θεματοθέτρια αντί να ασχολείται με τα μαθήματα της και με αγόρια της ηλικίας της τραβολογιέται με 24 χρονών μαντράχαλο κι αντί να τρέμει μην τυχόν και μάθει τίποτα κάνας γονιός της και βρει το μπελά της και αυτή και αυτός (εγώ προσωπικά θα τον έκανα μπαούλο στο ξύλο ή/και θα τον έτρεχα στα δικαστήρια) ο μόνος της καημός είναι μην την "απατά" ενώ ήδη την έχει κάνει τάρανδο!:whatever:

2) Και ρωτάω εγώ εσάς που με τόση συμπόνοια απαντάτε στη θεματοθέτρια και με τόσο μένος σχολιάζετε το γκόμενο της...έστω ότι είστε στη θέση του 24χρονου και έστω ότι μπλέκετε για κάποιο λόγο με τη 17χρονη...θα κάνατε κάτι διαφορετικό στη θέση του;:rolleyes:


1) Για την πρώτη παράγραφο της ανάρτησής σου το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αγαπητέ!!! ΄Εχεις χίλια δίκια και προσωπικά ασφαλώς και θα ήθελα να γράψω αυτά που είπες όπως το έχω κάνει και σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις όμως δεν νομίζω να έδινε καμία σημασία σ΄αυτά (άσχετα αν έπρεπε να αναφερθούν) οπότε η προσπάθεια είναι αν μπορείς, να σώσεις ο,τι σώζεται δηλαδή να προσπαθήσεις να της κάνεις φανερό ότι πρέπει να απομακρυνθεί από αυτόν τον άνθρωπο!
2) Δεν περιμένει κανείς από έναν 22χρονο να δημιουργεί σχέση με μια 17χρονη για να διαπιστώσει αν του ταιριάζει για να ζήσουν μαζί την υπόλοιπη ζωή τους!!!΄Ομως από το να δημιουργήσει μια χαλαρή σχέση απλά για να περάσει καλά μέχρι να τη δουλεύει ψιλό γαζί ασύστολα και μάλιστα με τις ευλογίες της οικογένειάς του, υπάρχει το χάος! Να δεις που αυτός και στα 40 τα ίδια θα κάνει! Φαίνεται από νωρίς το πράγμα!
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
α)Δεν περιμένει κανείς από έναν 22χρονο να δημιουργεί σχέση με μια 17χρονη για να διαπιστώσει αν του ταιριάζει για να ζήσουν μαζί την υπόλοιπη ζωή τους!!!΄Ομως από το να δημιουργήσει μια χαλαρή σχέση απλά για να περάσει καλά μέχρι να τη δουλεύει ψιλό γαζί ασύστολα και μάλιστα με τις ευλογίες της οικογένειάς του, υπάρχει το χάος!
β)Να δεις που αυτός και στα 40 τα ίδια θα κάνει! Φαίνεται από νωρίς το πράγμα!

α)Όσοι άνθρωποι ακολουθούν το "δημιουργώ σχέσεις για να περάσω καλά" στο 99% (για να μην πω 100% και είμαι απόλυτος) των περιπτώσεων δεν περιορίζουν την καλοπέραση σε έναν/μια και μόνο σύντροφο ανά περίοδο...έτσι λοιπόν ο 24χρονος π.χ. που βρίσκεται σχεδόν κάθε ΣΚ εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από τη 17χρονη κι έχει ελεύθερο χώρο και χρόνο να καλοπεράσει και με κάποια άλλη θα το κάνει χωρίς ενδοιασμούς!
Όπως επίσης ενδεχομένως να το έκανε και στην ίδια πόλη αν ζούσαν π.χ. στην Αθήνα ή στη Νέα Υόρκη και όχι στην Πάτρα και το Βόλο!;)
Άρα και τα ψέματα, το "δούλεμα" κ.λπ. μέσα στο "περνάω καλά" εντάσσεται...κι έτσι λοιπόν μια 17χρονη με όλους τους περιορισμούς που έχει στη ζωή της (ηλικία, σχολείο, οικογένεια κ.λπ.) εφόσον μπλέκει με 24χρονο οφείλει να ξεκαθαρίζει και με τον 24χρονο αλλά και με τον ίδιο της τον εαυτό τι θέλει και τι μπορεί να έχει από μια τέτοια "σχέση"!
Διαφορετικά είναι άξια της μοίρας της (εδώ την κορόιδευε επί μήνες κι αυτή το βιολί της, θα καθόταν να ξεκαθαρίσει τέτοια πράγματα απ' την αρχή;!:lol:)...

β)Οι άνθρωποι πάντα βρίσκουν και τα κάνουν...αν εξακολουθεί να θέλει για κάποιο λόγο τέτοιες καταστάσεις και μπορεί να βρίσκει και στα 40 πυροβολημένα κοριτσάκια να του κάθονται χωρίς πολλά πολλά, μαγκιά του!:P
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι κανένας απ' όσους σχολίασαν σ' αυτό το θέμα δε στάθηκε στο ότι η ανήλικη (και ομολογουμένως, με έλλειψη φαιάς ουσίας) θεματοθέτρια αντί να ασχολείται με τα μαθήματα της και με αγόρια της ηλικίας της τραβολογιέται με 24 χρονών μαντράχαλο κι αντί να τρέμει μην τυχόν και μάθει τίποτα κάνας γονιός της και βρει το μπελά της και αυτή και αυτός (εγώ προσωπικά θα τον έκανα μπαούλο στο ξύλο ή/και θα τον έτρεχα στα δικαστήρια) ο μόνος της καημός είναι μην την "απατά" ενώ ήδη την έχει κάνει τάρανδο!:whatever:

Και ρωτάω εγώ εσάς που με τόση συμπόνοια απαντάτε στη θεματοθέτρια και με τόσο μένος σχολιάζετε το γκόμενο της...έστω ότι είστε στη θέση του 24χρονου και έστω ότι μπλέκετε για κάποιο λόγο με τη 17χρονη...θα κάνατε κάτι διαφορετικό στη θέση του;:rolleyes:

1) Προσωπικά δε στάθηκα σε αυτό γιατί δε θεωρώ ότι μου έχει δώσει το δικαίωμα να το κάνω. Η κοπέλα ζήτησε τη γνώμη μου (μας) για το συγκεκριμένο γκομενικό της ζήτημα, όχι να (κατα)κρίνουμε την ίδια.
Τη γνώμη μου να τη δώσω όταν μου ζητηθεί, αλλά στις ζωές των άλλων δεν επεμβαίνω.

2) Καμία συμπόνια και κανένα μένος από πλευράς μου, είπα τη γνώμη μου όσο πιο ειλικρινά και συνάμα ευγενικά μπορούσα. Πάντως, εάν ήμουν 24χρονος νέος μάλλον τριαντάρες θα κοιτούσα, παρά έφηβα κοριτσάκια, οπότε δε θα βρισκόμουν στη θέση του εξαρχής. (Γι' αυτό και μέχρι μια ηλικία με απωθούσαν οι μεγαλύτεροι που μου την έπεφταν, σε αντίθεση με τις περισσότερες έφηβες που έλιωναν).
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α)Όσοι άνθρωποι ακολουθούν το "δημιουργώ σχέσεις για να περάσω καλά" στο 99% (για να μην πω 100% και είμαι απόλυτος) των περιπτώσεων δεν περιορίζουν την καλοπέραση σε έναν/μια και μόνο σύντροφο ανά περίοδο...έτσι λοιπόν ο 24χρονος π.χ. που βρίσκεται σχεδόν κάθε ΣΚ εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από τη 17χρονη κι έχει ελεύθερο χώρο και χρόνο να καλοπεράσει και με κάποια άλλη θα το κάνει χωρίς ενδοιασμούς!
Όπως επίσης ενδεχομένως να το έκανε και στην ίδια πόλη αν ζούσαν π.χ. στην Αθήνα ή στη Νέα Υόρκη και όχι στην Πάτρα και το Βόλο!;)
Άρα και τα ψέματα, το "δούλεμα" κ.λπ. μέσα στο "περνάω καλά" εντάσσεται...κι έτσι λοιπόν μια 17χρονη με όλους τους περιορισμούς που έχει στη ζωή της (ηλικία, σχολείο, οικογένεια κ.λπ.) εφόσον μπλέκει με 24χρονο οφείλει να ξεκαθαρίζει και με τον 24χρονο αλλά και με τον ίδιο της τον εαυτό τι θέλει και τι μπορεί να έχει από μια τέτοια "σχέση"!
Διαφορετικά είναι άξια της μοίρας της (εδώ την κορόιδευε επί μήνες κι αυτή το βιολί της, θα καθόταν να ξεκαθαρίσει τέτοια πράγματα απ' την αρχή;!:lol:)...

β)Οι άνθρωποι πάντα βρίσκουν και τα κάνουν...αν εξακολουθεί να θέλει για κάποιο λόγο τέτοιες καταστάσεις και μπορεί να βρίσκει και στα 40 πυροβολημένα κοριτσάκια να του κάθονται χωρίς πολλά πολλά, μαγκιά του!:P


α) Ο συγκεκριμένος τύπος λοιπόν και οι όμοιοί του θα έπρεπε να έχουν την ντομπροσύνη να περάσουν καλά μερικές φορές μαζί της και παράλληλα και με τις υπόλοιπες ξεπέτες εφόσον αυτό τους ικανοποιεί και να μην δημιουργούν δεσμούς 2 χρόνων! Ας εναλλάσσουν τις γυναίκες χωρίς να δημιουργούν ελπίδες και χωρίς να πληγώνουν συναισθήματα! Κάπως έτσι δημιουργείται ο φαύλος κύκλος και μετά τρέχουμε όλοι αέναα και δεν φτάνουμε!
Επειδή η 17χρονη σε ποιον θα βγάλει τα απωθημένα της από αυτόν τον δεσμό; Σε σένα που θα είσαι ο επόμενος και που δεν φταις σε τίποτα! Εσύ μετά εσύ θα πεις δε γμτ έτσι είναι οι γυναίκες από δω και πέρα θα κάνω κι εγώ τα ίδια για να επιβιώσω! Και μετά ψάχνουμε ψυχολόγους να μας εξηγήσουν γιατί λειτουργεί έτσι ο κόσμος!
Η γυναίκα δεν θα πληγωθεί επειδή πέρασε 2-3 φορές καλά με κάποιον, θα πληγωθεί όταν έχει αναπτύξει αισθήματα γι αυτόν ο οποίος αντί να της κόψει τη φόρα, της πουλάει έρωτες για να την έχει καβάτζα όταν ξεμείνει! Ειδικά όταν ξεκινάει την ερωτική της ζωή καθώς όπως λέει και ο αγαπημένος Rod Steward "the first cut is the deepest"!
Αν εξηγηθείς από την αρχή και της δείξεις με τον τρόπο σου να μην περιμένει πολλά, no harm done! Αποφασίζει η ίδια to take it or leave it!
Τι να ξεκαθαρίσει βρε jack η 17χρονη στον εαυτό της και στον άλλον τι θέλει; Νομίζεις ότι ξέρει τι θέλει; Η 17χρονη είναι ακόμα μέσα στην αγκαλιά της οικογένειάς της και ονειρεύεται το πριγκιπόπουλο με το άσπρο άλογο!

β) Δεν ξέρω αν του κάτσει καμιά 17άρα όταν είναι 40άρης!΄Ισως αλλά το πιο πιθανό θα είναι να συγχνωτίζεται με άνω των 25 οι οποίες θα τον χορέψουν στο ταψί! Και δεν θα μπορεί να πει και τίποτα επειδή αυτός θα τους έχει μάθει τον χορό!
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,346 μηνύματα.
α) Ο συγκεκριμένος τύπος λοιπόν και οι όμοιοί του θα έπρεπε να έχουν την ντομπροσύνη να περάσουν καλά μερικές φορές μαζί της και παράλληλα και με τις υπόλοιπες ξεπέτες εφόσον αυτό τους ικανοποιεί και να μην δημιουργούν δεσμούς 2 χρόνων! Ας εναλλάσσουν τις γυναίκες χωρίς να δημιουργούν ελπίδες και χωρίς να πληγώνουν συναισθήματα! Κάπως έτσι δημιουργείται ο φαύλος κύκλος και μετά τρέχουμε όλοι αέναα και δεν φτάνουμε!
β) Επειδή η 17χρονη σε ποιον θα βγάλει τα απωθημένα της από αυτόν τον δεσμό; Σε σένα που θα είσαι ο επόμενος και που δεν φταις σε τίποτα! Εσύ μετά εσύ θα πεις δε γμτ έτσι είναι οι γυναίκες από δω και πέρα θα κάνω κι εγώ τα ίδια για να επιβιώσω! Και μετά ψάχνουμε ψυχολόγους να μας εξηγήσουν γιατί λειτουργεί έτσι ο κόσμος!
γ) Η γυναίκα δεν θα πληγωθεί επειδή πέρασε 2-3 φορές καλά με κάποιον, θα πληγωθεί όταν έχει αναπτύξει αισθήματα γι αυτόν ο οποίος αντί να της κόψει τη φόρα, της πουλάει έρωτες για να την έχει καβάτζα όταν ξεμείνει! Ειδικά όταν ξεκινάει την ερωτική της ζωή καθώς όπως λέει και ο αγαπημένος Rod Steward "the first cut is the deepest"!
Αν εξηγηθείς από την αρχή και της δείξεις με τον τρόπο σου να μην περιμένει πολλά, no harm done! Αποφασίζει η ίδια to take it or leave it!
δ) Τι να ξεκαθαρίσει βρε jack η 17χρονη στον εαυτό της και στον άλλον τι θέλει; Νομίζεις ότι ξέρει τι θέλει; Η 17χρονη είναι ακόμα μέσα στην αγκαλιά της οικογένειάς της και ονειρεύεται το πριγκιπόπουλο με το άσπρο άλογο!

α)Νομίζεις ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες κάτω των 25 εκεί έξω (δε μιλάμε π.χ. για γυναίκες 30+ που ξέρουν τι θέλουν και τι να περιμένουν απ' τον καθένα, που ακόμη κι εκεί δύσκολο να μη θέλει το "παραμυθάκι" της) που θα τους πεις ευθέως "ξέρεις κάτι, δε θέλω δεσμεύσεις κ.λπ. θέλω απλώς να περνάμε καλά" και θ' απαντήσει "κι εγώ το ίδιο ψάχνω, μέσα" ή κάτι αντίστοιχο;:rolleyes:
Πως είσαι τόσο σίγουρη ότι ο 24χρονος για τον οποίο συζητάμε δεν θα προτιμούσε να είναι ξεκάθαρος όσον αφορά το τι θέλει κ.λπ. από το να της λέει ψέματα;
Αν η 17χρονη είναι τρία πουλάκια κάθονταν και δε μπορεί να εκτιμήσει την ευθύτητα, ειλικρίνεια κ.λπ.;
Τι "ξεκαθάρισμα" να κάνει έτσι;
Σ' αυτή την περίπτωση ή θα την παραμυθιάσει για να πάρει αυτό που θέλει ή θα κάτσει στ' αυγά του!
Θα μου πεις "να κάτσει στ' αυγά του"...σωστό, αλλά δεν είναι δουλειά κανενός να πει στον άλλο τι θα κάνει στη ζωή του!
Αν ο άλλος π.χ. μπορεί να το τραβήξει 2+ χρόνια ικανοποιώντας και τις 2, γιατί να μην το κάνει;

β)Δικαίωμα και της 17χρονης να βγάλει τα "απωθημένα" της (αφού δε μπορεί να κάνει την αυτοκριτική της, να τα βρει με τον εαυτό της και τα λάθη της κ.λπ.), εφόσον βρει κορόιδο που θα κάτσει να τα ανεχτεί...

γ)Καλά όλα αυτά στη θεωρία...στην πράξη το εμπόριο ελπίδας εκατέρωθεν δίνει και παίρνει, υπ' ευθύνης και ανοχής αμφοτέρων!;)

δ)Όπως έχεις την απαίτηση απ' τον 24χρονο να είναι ξεκάθαρος κ.λπ. την ίδια απαίτηση (ως αντικειμενικός παρατηρητής) οφείλεις να έχεις και από εκείνη...και δεν αποτελεί ελαφρυντικό το ότι είναι ανήλικη, εφόσον είναι σε θέση και γουστάρει να κάνει sex με άντρες αυτής της ηλικίας οφείλει να κατανοήσει πέντε βασικά πράγματα...αλλιώς τα 'θελε και τα 'παθε!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
α)Νομίζεις ότι υπάρχουν πολλές γυναίκες κάτω των 25 εκεί έξω (δε μιλάμε π.χ. για γυναίκες 30+ που ξέρουν τι θέλουν και τι να περιμένουν απ' τον καθένα, που ακόμη κι εκεί δύσκολο να μη θέλει το "παραμυθάκι" της) που θα τους πεις ευθέως "ξέρεις κάτι, δε θέλω δεσμεύσεις κ.λπ. θέλω απλώς να περνάμε καλά" και θ' απαντήσει "κι εγώ το ίδιο ψάχνω, μέσα" ή κάτι αντίστοιχο;:rolleyes:
Πως είσαι τόσο σίγουρη ότι ο 24χρονος για τον οποίο συζητάμε δεν θα προτιμούσε να είναι ξεκάθαρος όσον αφορά το τι θέλει κ.λπ. από το να της λέει ψέματα;
Αν η 17χρονη είναι τρία πουλάκια κάθονταν και δε μπορεί να εκτιμήσει την ευθύτητα, ειλικρίνεια κ.λπ.;
Τι "ξεκαθάρισμα" να κάνει έτσι;
Σ' αυτή την περίπτωση ή θα την παραμυθιάσει για να πάρει αυτό που θέλει ή θα κάτσει στ' αυγά του!
Θα μου πεις "να κάτσει στ' αυγά του"...σωστό, αλλά δεν είναι δουλειά κανενός να πει στον άλλο τι θα κάνει στη ζωή του!
Αν ο άλλος π.χ. μπορεί να το τραβήξει 2+ χρόνια ικανοποιώντας και τις 2, γιατί να μην το κάνει;

β)Δικαίωμα και της 17χρονης να βγάλει τα "απωθημένα" της (αφού δε μπορεί να κάνει την αυτοκριτική της, να τα βρει με τον εαυτό της και τα λάθη της κ.λπ.), εφόσον βρει κορόιδο που θα κάτσει να τα ανεχτεί...

γ)Καλά όλα αυτά στη θεωρία...στην πράξη το εμπόριο ελπίδας εκατέρωθεν δίνει και παίρνει, υπ' ευθύνης και ανοχής αμφοτέρων!;)

δ)Όπως έχεις την απαίτηση απ' τον 24χρονο να είναι ξεκάθαρος κ.λπ. την ίδια απαίτηση (ως αντικειμενικός παρατηρητής) οφείλεις να έχεις και από εκείνη...και δεν αποτελεί ελαφρυντικό το ότι είναι ανήλικη, εφόσον είναι σε θέση και γουστάρει να κάνει sex με άντρες αυτής της ηλικίας οφείλει να κατανοήσει πέντε βασικά πράγματα...αλλιώς τα 'θελε και τα 'παθε!


α) Δεν θα τους το πεις αγαπητέ, θα τους το δείξεις! Δεν θα πηγαίνεις να την συναντήσεις κρατώντας τριαντάφυλλο, δεν θα την παίρνεις καθημερινά τηλέφωνο, δεν θα της λες γλυκόλογα, δεν θα την περιμένεις έξω από το σχολείο για να της κάνεις έκπληξη, δεν θα την παίρνεις μαζί σου στις εξόδους με την παρέα σου κτλ Θα είσαι αποστασιοποιημένος!

Ο 24χρονος για τον οποίο συζητάμε, είμαι απόλυτα σίγουρη ότι δεν ήθελε να είναι ξεκάθαρος και ότι της έπαιξε εσκεμμένα αυτό το παιχνίδι! Αυτή είναι η τακτική του!΄Ενας λόγος που το αποδεικνύει είναι η νοοτροπία της οικογενειάς του! Πήγε η νεαρά στον Βόλο,στο σπίτι του όπου η οικογένειά του την φιλοξένησε και όλα ωραία και καλά, ξέροντας ότι ο γιος τους συγχρόνως τα είχε εκεί με άλλη και ποιος ξέρει και με πόσες άλλες και τον κάλυπταν! Είμαι σίγουρη ότι καμάρωναν κιόλας για τον ανδρισμό του! ΄Ηθελα νάξερα μέχρι πού έχουν φτάσει τα κέρατα της μάνας του επειδή όταν επικροτείς τέτοιες τακτικές σημαίνει ότι τις εφαρμόζεις και ο ίδιος!

Αυτό το : "Αν ο άλλος π.χ. μπορεί να το τραβήξει 2+ χρόνια ικανοποιώντας και τις 2, γιατί να μην το κάνει;" δεν έπρεπε να το γράψεις επειδή είναι αυτονόητη η απάντηση και δεν έχει νόημα! Πιθανόν να μπορούσε να ικανοποιήσει και 5 συγχρόνως, ωραία λοιπόν ας πάει να γίνει πορνοστάρ να βγάλει και κανένα φράγκο στην οικονομικά δύσκολη εποχή που διανύουμε!

β) Η αυτοκριτική και η συμφιλίωση με τον εαυτό μας γίνεται όταν είμαστε ήρεμοι! Η ηρεμία αργεί να έρθει μετά από μια τέτοια απογοήτευση! Μέχρι να έρθει (αν έρθει επειδή υπάρχει και περίπτωση να μην έρθει) και θα βρει και θα πάρει πολλούς ο χάρος!!!

γ) Μιλώντας σε γενικότερο πλαίσιο συμφωνώ. Η κάθε περίπτωση όμως έχει τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της.

δ)΄Αλλο τι πρέπει να γίνει και άλλο τι γίνεται!΄Οταν είσαι 17 και κάθεσαι στο ροζ συννεφάκι σου και από τη μια ονειρεύεσαι αγάπες και λουλούδια και από την άλλη οι ορμόνες σου χορεύουν καρσιλαμά, δεν μπορείς να κατανοήσεις ούτε ένα βασικό πράγμα όχι πέντε που λες!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top