Μια "Γη" ... δεν είναι αρκετή!

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 2.6 PLANETS.
:redface::redface::worry::/::cry_x:παιδιάαα
δεν μπορείιι...είναι ψέεεμααα...
εγώ και ανακύκλωση κάνω
και αυτοκίνητο δεν έχω και χρησιμοποιώ κάθε μερα μονο δημοσιες συγκοινωνίες...
αφού είμαι καλό παιζάκι γιατί μου βγάζει τέτοιο αποτέλεσμααα?!?!

(οκ,παντως μεταξύ μας είναι λίγο κουλό διότι το we would need 1.0 planet το βγάζει μόνο αν βάλεις όλες τις τραβηγμένες απαντήσεις τύπου ζω σε καλυβα χωρίς τρεχουμενο νερό και ρεύμα..κλπ)
σαν ιδέα όμως για να κινητοποιηθούμε να αφυπνηστούμε και να κάνουμέ κάτι για τον πλανήτη που μας φιλοξενεί και εμείς τον καταστρεφουμε...σίγουρα ωραία προσπαάθεια...thanx Giovannaa!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλε, μη το παιρνεις κατακαρδα..
καλα κανεις και κανεις ανακυκλωση, μπραβο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τα στοιχεία για την Ελλάδα

Έχουμε ήδη υπερβεί τα όρια εκπομπών που έθεσε το Πρωτόκολλο του Κιότο

Δεν θα πιάσουμε το στόχο για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας

Η συνολική κατανάλωση ενέργειας στη χώρα μας αυξάνεται κατά 2,7% κάθε χρόνο
Για κάθε μονάδα ΑΕΠ παράγουμε 41% περισσότερες εκπομπές αερίων θερμοκηπίου σε σχέση με την ΕΕ-15

Κάθε Έλληνας παράγει σχεδόν 12,4 τόνους αερίων του θερμοκηπίου κάθε χρόνο, δηλαδή 12% πιο πάνω από το μέσο Ευρωπαϊκό όρο

Έχουμε τη μεγαλύτερη εξάρτηση από πετρέλαιο σε όλη την Ευρώπη των 25

Η κυβέρνηση απάλλαξε το λιγνίτη και το λιθάνθρακα, που αποτελούν τα πλέον ρυπογόνα καύσιμα, από κάθε φόρο

Κίνητρα για την εξοικονόμηση ενέργειας και την εισαγωγή ΑΠΕ στον οικιακό τομέα δεν έχουν εφαρμοστεί


φοβερα απογοητευτικο και ανησυχητικο...
μαλλον θα ανοιξω ενα νεο θεμα σχετικα με αυτο...

ειλικρινα τα διαβαζω και μου ρχεται να κλαψω!:(

:(:(:(

Κρίμα, κρίμα.. Πρέπει να δράσουμε σα κράτος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το ξερω... αλλα και γενικα, ο καθενας τι κανει για το περιβαλλον...
ποσο παιρνεις το αυτοκινητο? ποσο τη συγκοινωνια?
καιει ολη μερα το air condition για να εχεις ζεστασια στο σπιτι σου?
ανακυκλωνεις η πετας 2 σακουλες σκουπιδια την ημερα?
συμμετεχεις ενεργα στην προστασια των δασων?
...

δε μιλαω για σενα, αρκτουρε μου, να το ξεκαθαρισω αυτο:)

...ποσος κοσμος ζει με τετοια προτυπα? ειναι θλιβερο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.1 PLANETS.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
νομιζω θα σου αρεσε και το fast food nation. anyway, bravo! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
και το βιβλίο και η ταινία...καταπληκτικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ααα!! το χεις ηδη δει ε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
βγαίνουμε εκτός θέματος αλλά η ταινία δεν λέει τίποτα μπροστά στο βιβλίο. Ο Eric Sclosser έχει κάνει καταπληκτική έρευνα. Αξίζει. Νομίζω κυκλοφορεί και στα ελληνικά πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
αν εχεις οντως 1.1 και δεν ζεις σε αυτοσχεδια καλυβα στο θιβετ, νομιζω οτι ολοι μπορουμε να μειωσουμε το ecological footprint μας, σε αντιθεση μερικων σχολιων που εχουν ειπωθει στις αρχες που ανοιξε το τοπικ.

πολυ θετικα ολα αυτα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tofugirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η tofugirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
χαχαχα Θέλει προσπάθεια αλλά δεν είναι και ακατόρθωτο! και πάλι 1.1 δεν είναι καλό...Πάλι δεν είναι βιώσιμο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για τα σημερινα δεδομενα. μη σου πω και αρκετα καινοτομο..!

αρκει ενα βημα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σας διαβάζω τόση ώρα και αναγκάστηκα να το κάνω κι εγώ το τεστάκι. 5,5 καλά είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
CATEGORY GLOBAL HECTARES
FOOD 1.1
MOBILITY 0
SHELTER 0.4
GOODS/SERVICES 0.6
TOTAL FOOTPRINT 2.1
IN COMPARISON, THE AVERAGE ECOLOGICAL FOOTPRINT IN YOUR COUNTRY IS 5.1 GLOBAL HECTARES PER PERSON.

WORLDWIDE, THERE EXIST 1.8 BIOLOGICALLY PRODUCTIVE GLOBAL HECTARES PER PERSON.


IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.2 PLANETS.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το έκανα με τα φετικά δεδομένα. 2. 9 πλανήτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ρε παιδια, εγω ξενερωσα! Στο mobility μου εβγαλε τοσο πολυ, μονο και μονο απο το αεροπλανο??? Ουτε ΜΜΜ χρησιμοποιω, ουτε αυτοκινητο ουτε τπτ, μονο τα ποδαρακια μου!!!!!! Ε τι να κανω, να μην παω σπιτι μου για διακοπες??:P

HERE ARE YOUR FOOTPRINT RESULTS:

CATEGORY GLOBAL HECTARES
FOOD 1.6
MOBILITY 1.5
SHELTER 0.8
GOODS/SERVICES 1.7
TOTAL FOOTPRINT 5.6


IN COMPARISON, THE AVERAGE ECOLOGICAL FOOTPRINT IN YOUR COUNTRY IS 5.3 GLOBAL HECTARES PER PERSON.

WORLDWIDE, THERE EXISTS 1.8 BIOLOGICALLY PRODUCTIVE GLOBAL HECTARES PER PERSON.

IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 3.1 PLANETS.

Το ξαναεκανα, παλι το ιδιο μου εβγαλε. Εαν αφαιρεσω τις πτησεις παω στους 1.7. Νταξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Archie

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
IF EVERYONE LIVED LIKE YOU, WE WOULD NEED 1.5 PLANETS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virusmg

Νεοφερμένος

Ο virusmg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κλαπς ... εμένα μου έβγαζε error συνέχεια. Δηλαδή πόση Γη θα χρειαζόμουν???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας απο περιστρεφόμενη πόρτα!



Όταν το design συναντά την οικολογική ευαισθησία και την αχαλίνωτη φαντασία της Fluxxlab, το αποτέλεσμα δεν μπορεί παρά να είναι ανατριχιαστικά υπέροχο και φιλικό προς το περιβάλλον. Οι μηχανικοί και σχεδιαστές της εταιρείας, σκέφτηκαν να χρησιμοποιήσουν ανθρώπους για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, αντί αέρα ή νερού, καθώς αυτοί περνάνε μέσα από τις περιστρεφόμενες πόρτες των πολυκαταστημάτων και super markets. Το project ονομάζεται The Revolution Door και πολύ απλά μετατρέπει την κινητική ενέργεια (άνθρωποι) σε ηλεκτρική: για φωτισμό, φόρτιση μπαταριών και δεκάδες άλλες εφαρμογές που απαιτούν ρεύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top