Μια νέα γυναίκα στην Αθήνα

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το να βγεις στην Πατησίων μετά τις 12 τα μεσάνυχτα με ροζ μαλλί, κοντή φούστα και eyeliner σημαίνει αυτομάτως για μερικούς ότι κάνεις πιάτσα. Έτσι λοιπόν, όσο περίμενα κολλημένη στον σομόν τοίχο ενός κτηρίου, πέρασε η κλασσική αντροπαρέα που ξεκίνησε να με ρωτάει τι κάνω/ ποια είμαι/ «καλησπέρα όμορφη»/ «έλα μαζί μας, θα περάσουμε τέλεια». Πάγωσα και ένιωσα ταυτόχρονα κιλά ντροπής και ενοχής, σκεπτόμενη ότι θα ήταν υπέροχα αν μπορούσα να γίνω ένα με το χρώμα του τοίχου πίσω μου και να εξαφανιστώ. Όσο οι τύποι επέμεναν να ρωτούν και εγώ να μην απαντάω, από φόβο πως ότι και αν έλεγα θα έκανε την κατάσταση χειρότερη, συνειδητοποίησα ότι μετά από έναν χρόνο και τρεις μήνες στην παρδαλή ζούγκλα της Αθήνας, ακόμη δεν νιώθω καθόλου ασφαλής.
Η επιβίωση στην Αθήνα για μια νέα γυναίκα είναι μια διαδικασία με πολλά dead ends και επαναλήψεις δυσάρεστων συναισθημάτων. Χρειάζεται συνειδητή (υπερ)προσπάθεια για να μην χάσεις την εσωτερική σου πίστη και να νιώσεις ότι μπορείς να στέκεσαι χωρίς ντροπή για το ποι@ είσαι ανεξαρτήτου χωροχρόνου και πλαισίου. Γνωρίζω πολύ καλά ότι αν αφηγηθώ την ιστορία στους παππούδες μου θα εισπράξω ένα μεγαλοπρεπές «στα λέγαμε» – μια τεράστια απόδειξη του τι πάει στραβά στην αποστειρωμένη φούσκα του ελληνικού νοικοκυριού – και θα νιώσω διπλά χαζή για κάτι που στην πραγματικότητα δεν φταίω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Στην Αθήνα έχει μαζευτει η σάρα και η μάρα.... δεν ειναι μονο για μια γυναίκα δύσκολο.

Αποκέντρωση τώρα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά όπως συμβαίνουν και σε κάθε χώρα. Και δυστυχώς επειδή δεν μπορούμε να ρισκάρουμε τις ζωές μας μέχρι κάποιοι άνθρωποι να αλλάξουν, μόνο ένα πράγμα μπορώ να πω:

Προσοχή. Πολλή προσοχή.

Στην Πατησίων /Αγιο Ελευθέριο φοβάσαι και το πρωί να περπατήσεις πόσο μάλλον το βράδυ.
Είμαι τυχερή που μέχρι στιγμής δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο, ίσως γιατί προσεχω ιδιαίτερα τις περιοχές της Αθήνας που συχνάζω.

Fellow γυναίκες, όταν είναι πολύ αργά, να προτιμάτε να κυκλοφορειτε με μια φίλη σας, ή αν είναι εφικτό, να μείνετε στο σπίτι φίλης σας για το βράδυ αν πρέπει να περάσετε από επικίνδυνη περιοχή. Και αν είναι απαραίτητο να περπατήσετε μόνες σας, κλειδιά στο χέρι και να έχετε το κινητό κοντά σας. Ποτέ δεν θα ήμαστε 100% ασφαλείς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Αθήνα έχει μαζευτει η σάρα και η μάρα.... δεν ειναι μονο για μια γυναίκα δύσκολο.

Αποκέντρωση τώρα.
Καλά ειδικά στην περιοχή που λέει, έχουν ληστέψει συμφοιτήτρια μου (με απειλή μαχαιριού) ώρα 2 το μεσημέρι,τραγικό. Εννοείται τους έδωσε τον σταυρό που θέλανε και το βραχιόλι και έτρεξε να σωθεί. Κοιτάνε να επιτεθούν σε νεαρές κοπέλες γιατί σωματικά είναι πιο αδύναμες. Θέλει ΠΟΛΛΗ προσοχή.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
βράδια δεν κυκλοφορουμε έξω ειδικά οι γυναίκες, όταν σουρουπωνει μέσα.. Και γενικά όσο ρατσιστικό κι αν σας ακουστεί εγώ ειμαι υπέρ του μίνι και νεότερη μόνο μίνι φορουσα κ επαναστατουσα αν άκουγα το οτιδήποτε δεν το λέω γι'αυτό αλλά για να μη βρεθεί καμμια προ εκπληξεως όσο λιγότερο προκαλει τους ανωμαλους τόσο καλυτερα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
βράδια δεν κυκλοφορουμε έξω ειδικά οι γυναίκες, όταν σουρουπωνει μέσα.. Και γενικά όσο ρατσιστικό κι αν σας ακουστεί εγώ ειμαι υπέρ του μίνι και νεότερη μόνο μίνι φορουσα κ επαναστατουσα αν άκουγα το οτιδήποτε δεν το λέω γι'αυτό αλλά για να μη βρεθεί καμμια προ εκπληξεως όσο λιγότερο προκαλει τους ανωμαλους τόσο καλυτερα.
Δυστυχώς Αριάνα μου ακόμη και με παντελόνι μακρύ να είσαι, αυτός που έχει στο μυαλό του να σε βλάψει θα το κάνει ο,τι και αν φοράς.
Απλά όπως είπες δεν είναι να κυκλοφορείς μόνη σου πολύ αργά. Αν μια κοπέλα πρέπει να μετακινείται το βράδυ πρέπει οπωσδήποτε να επενδύσει σε αυτοκίνητο.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το δικαίωμα στην αυτοέκφραση είναι αδιαμφισβήτο, ωστόσο κάθε γυναίκα κι εν προκειμένω κάθε πολίτης θα πρέπει να διαθέτει επαρκείς δεξιότητες αυτοπροστασίας και αυτοάμυνας και βέβαια ισχυρή κοινή λογική.
Ούτως ή άλλως όμως, η ανάληψη κοινωνικού ρίσκου εμπίπτει στην αναζήτηση διεγερτικών συναισθήματων, η οποία είναι συνυφασμένη με την ατομική και κοινωνική ανάπτυξη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αν μια κοπέλα πρέπει να μετακινείται το βράδυ πρέπει οπωσδήποτε να επενδύσει σε αυτοκίνητο.
Υπάρχουν περιοχές που είναι δύσκολα προσβάσιμες με αυτοκίνητο ειδικά στο κέντρο. Το καλοκαίρι όταν είχα απογευματινή βάρδια σχολαγα 11 από το κέντρο (Σύνταγμα) οπότε αναγκαστικά έπαιρνα το Μετρό και μετά με αυτοκίνητο (όχι δικό μου ) ευτυχώς είχε κόσμο οπότε δεν φοβόμουν τόσο αλλα και αυτοκίνητο να έχει κάποια δικό της δεν είναι εύκολο να μετακινείται παντού με αυτό και σίγουρα η λύση δεν είναι αυτή... Απλώς αποφεύγεται το πρόβλημα προσωρινά
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Καλά ρε καρντάσια του Νότου με τόσους ειδικά που έχετε μαζέψει στο κέντρο ( κυρίως κεντροβόρεια από όσο ξέρω ) και εγώ θα φοβόμουν να κυκλοφορήσω το βράδυ.

Αυτό είναι ευρωπαϊκό φαινόμενο. Και στις πάλαι ποτέ φεμινιστικές Στοκχόλμη, Βερολίνο, Παρίσι κλπ στις περιοχές γκέττο γυναίκα βράδυ μόνη δεν πατάει με τίποτα ( είχαν ανέβει και βίντεο με γερμανίδες να κυκλοφορούν και να τις φωνάζουν άσεμνα πράγματα οι μελαχρινοί φίλοι, το youtube μετά το κατέβασε το βίντεο ως ρατσιστικό, LOL, ευρωπαϊκή παράνοια ). Μόνον που σκέφτομαι πως αυτό το πράγμα σιγά σιγά επεκτείνεται παντού και θα γίνει καθημερινότητα τρελαίνομαι. Θα εύχονται να μη φέρουν στο κόσμο κόρες όπως πάει το πράγμα. Μέχρι και στη φιλήσυχη Κατερίνη κάτι ναζιάρικα μελαχρινά αγόρια τα πέταξαν όλα έξω από το παράθυρο μίας γυναίκας και της έκαναν νόημα να πάει έξω πριν 2-3 χρόνια.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το δικαίωμα στην αυτοέκφραση είναι αδιαμφισβήτο, ωστόσο κάθε γυναίκα κι εν προκειμένω κάθε πολίτης θα πρέπει να διαθέτει επαρκείς δεξιότητες αυτοπροστασίας και αυτοάμυνας και βέβαια ισχυρή κοινή λογική.
Ούτως ή άλλως όμως, η ανάληψη κοινωνικού ρίσκου εμπίπτει στην αναζήτηση διεγερτικών συναισθήματων, η οποία είναι συνυφασμένη με την ατομική και κοινωνική ανάπτυξη.
Τι σημαίνει θα πρεπει να διαθετει; υπάρχει κόσμος που δεν ξέρει ουτε αυτοάμυνα ουτε έχει ισχυρή κοινή λογική. Να τον βιάσουν ;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Αυτό είναι ευρωπαϊκό φαινόμενο. Και στις πάλαι ποτέ φεμινιστικές Στοκχόλμη, Βερολίνο, Παρίσι κλπ στις περιοχές γκέττο γυναίκα βράδυ μόνη δεν πατάει με τίποτα ( είχαν ανέβει και βίντεο με γερμανίδες να κυκλοφορούν και να τις φωνάζουν άσεμνα πράγματα οι μελαχρινοί φίλοι, το youtube μετά το κατέβασε το βίντεο ως ρατσιστικό, LOL, ευρωπαϊκή παράνοια ). Μόνον που σκέφτομαι πως αυτό το πράγμα σιγά σιγά επεκτείνεται παντού και θα γίνει καθημερινότητα τρελαίνομαι. Θα εύχονται να μη φέρουν στο κόσμο κόρες όπως πάει το πράγμα. Μέχρι και στη φιλήσυχη Κατερίνη κάτι ναζιάρικα μελαχρινά αγόρια τα πέταξαν όλα έξω από το παράθυρο μίας γυναίκας και της έκαναν νόημα να πάει έξω πριν 2-3 χρόνια.
Γιάννη δυστυχώς αυτό θα εξαπλωθεί. Ειδικά στο εξωτερικό γίνεται χαμός με αυτούς. Και εγώ ως γυναίκα φοβάμαι πολύ αυτό που θα ακολουθήσει.
Να δούμε που θα φτάσουμε μέχρι οι Ευρωπαίοι να καταλάβουν ότι ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΑΛΛΙΩΣ ΣΤΟΝ ΠΟΥΛΟ.
Αυτό που βλέπεις λέγεται selective racism, δηλαδή, αυτοί ας έχουν το δικαίωμα να ασκούν τις δικές τους "απόψεις" αλλά αν ο Ευρωπαίος πει κάτι τσουπ! Γίνεται "ρατσιστής".
Αλλά αυτό είναι για άλλο θέμα στο φόρουμ να κουβεντιασουμε, όχι στο συγκεκριμένο.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Η κοπέλα πάντως δεν αναφέρθηκε σε αλλοδαπούς αλλά στην «κλασική ανδροπαρέα».
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,809 μηνύματα.
Η κοπέλα πάντως δεν αναφέρθηκε σε αλλοδαπούς αλλά στην «κλασική ανδροπαρέα».

Δεν υπάρχει κλασσική "ανδροπαρέα" ειναι θέμα ευγένειας , ευπρέπειας και αρχών του εκάστοτε άντρα ή γυναικας.

Τι θα πεί κλασσικη ανδροπαρέα δηλαδη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top