Μια νύχτα στη βασιλεύουσα

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανοίγω νέο θέμα για να φαίνεται και να μην χαθεί. Λοιπόν, επειδή βρίσκομαι σε μια φάση της ζωής μου που βαριέμαι απίστευτα και δεν έχω τι άλλο καλύτερο να κάνω είπα να ξεκινήσω ένα campaign Crusader Kings, αλλά για να γίνει πιο ενδιαφέρον λέω να βάλω μέσα άτομα από το στέκι σαν χαρακτήρες, και να εξιστορώ εδώ το τι συμβαίνει στις ζωές τους.

Το Crusader Kings είναι παιχνίδι που διαδραματίζεται τον μεσαίωνα και δίνει έμφαση στις ζωές των ευγενών. Είναι κάτι μεταξύ παιχνιδιού στρατηγικής και ρόλων. Υπάρχουν χιλιάδες χαρακτήρες στο παιχνίδι και όλοι ζούνε τις ζωές τους και αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, σχηματίζοντας συμμαχίες, κλίκες, ίντριγκες κτλ. Κάθε χαρακτήρας έχει μια δυναστεία, μπορεί να κάνει παιδιά να συγκεντρώσει τίτλους, αξιώματα κτλ. Το παιχνίδι δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο στόχο, αλλά είναι sandbox, και απλά η φύση του είναι τέτοια που πιστεύω πως μπορεί να βγάλει γέλιο αν βάλουμε πραγματικούς χαρακτήρες μέσα.

Όσοι λοιπόν θέλουν να βάλουν μια κόπια του εαυτού τους στο παιχνίδι, ας γράψουν στο θέμα και θα τους προσθέσω. Μπορούν να επιλέξουν και κάποια συγκεκριμένη θέση αν θέλουν, όπως πχ Κόμης της Θεσσαλονίκης, Στρατηγός της Κρήτης κ.ο.κ. Ο μόνος περιορισμός είναι να είναι εντός της αυτοκρατορίας, ώστε να υπάρχει αλληλεπίδραση και να μην είναι ο αυτοκράτορας.

Ο αυτοκράτορας έχω αποφασίσει πως θα είναι ο @Valder και θα παίξω το παιχνίδι ως εκείνος.
gg.png


Αυτό θα γίνει διότι ως ο αυτοκράτορας θα μπορώ να έχω αλληλεπίδραση με όλους τους χαρακτήρες και να βλέπω τις ζωές τους ως ανώτερος τους, αλλά και γιατί οι περισσότεροι από αυτούς θα προσπαθήσουν αργά ή γρήγορα να τον εκθρονίσουν, γιατί σκοπεύω να είμαι ένας όχι και τόσο political correct αυτοκράτορας. Θα προσπαθήσω φυσικά να μείνω εντός τα όρια του χαρακτήρα του Λυκούργου.

Τα αρχικά traits του χαρακτήρα που επέλεξα για τον Λυκούργο είναι έξυπνος, κοινωνικός, δίκαιος, δόλιος, κοιλιόδουλος, τεμπέλης και λάγνος. Νομίζω έχω τον αντιπροσωπεύουν αρκετά. Τα τρία τελευταία θεωρούνται και θανάσιμα αμαρτήματα από την ορθόδοξη εκκλησία, πράγμα που θα προκαλέσει αρκετές αντιπάθειες και άρα θα κάνει το παιχνίδι πιο spicy.

Άντε περιμένω συμμετοχές, μην ντρέπεστε!
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Τι Λυκουργος ρε που πηγε το Πεογδαρτης;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Σύμβουλος επιχειρήσεων. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Μπορείς να ονομάσεις ένα τάγμα ιππικού προς τιμήν μου;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανοίγω νέο θέμα για να φαίνεται και να μην χαθεί. Λοιπόν, επειδή βρίσκομαι σε μια φάση της ζωής μου που βαριέμαι απίστευτα και δεν έχω τι άλλο καλύτερο να κάνω είπα να ξεκινήσω ένα campaign Crusader Kings, αλλά για να γίνει πιο ενδιαφέρον λέω να βάλω μέσα άτομα από το στέκι σαν χαρακτήρες, και να εξιστορώ εδώ το τι συμβαίνει στις ζωές τους.

Το Crusader Kings είναι παιχνίδι που διαδραματίζεται τον μεσαίωνα και δίνει έμφαση στις ζωές των ευγενών. Είναι κάτι μεταξύ παιχνιδιού στρατηγικής και ρόλων. Υπάρχουν χιλιάδες χαρακτήρες στο παιχνίδι και όλοι ζούνε τις ζωές τους και αλληλεπιδρούν μεταξύ τους, σχηματίζοντας συμμαχίες, κλίκες, ίντριγκες κτλ. Κάθε χαρακτήρας έχει μια δυναστεία, μπορεί να κάνει παιδιά να συγκεντρώσει τίτλους, αξιώματα κτλ. Το παιχνίδι δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο στόχο, αλλά είναι sandbox, και απλά η φύση του είναι τέτοια που πιστεύω πως μπορεί να βγάλει γέλιο αν βάλουμε πραγματικούς χαρακτήρες μέσα.

Όσοι λοιπόν θέλουν να βάλουν μια κόπια του εαυτού τους στο παιχνίδι, ας γράψουν στο θέμα και θα τους προσθέσω. Μπορούν να επιλέξουν και κάποια συγκεκριμένη θέση αν θέλουν, όπως πχ Κόμης της Θεσσαλονίκης, Στρατηγός της Κρήτης κ.ο.κ. Ο μόνος περιορισμός είναι να είναι εντός της αυτοκρατορίας, ώστε να υπάρχει αλληλεπίδραση και να μην είναι ο αυτοκράτορας.

Ο αυτοκράτορας έχω αποφασίσει πως θα είναι ο @Valder και θα παίξω το παιχνίδι ως εκείνος.
View attachment 83077

Αυτό θα γίνει διότι ως ο αυτοκράτορας θα μπορώ να έχω αλληλεπίδραση με όλους τους χαρακτήρες και να βλέπω τις ζωές τους ως ανώτερος τους, αλλά και γιατί οι περισσότεροι από αυτούς θα προσπαθήσουν αργά ή γρήγορα να τον εκθρονίσουν, γιατί σκοπεύω να είμαι ένας όχι και τόσο political correct αυτοκράτορας. Θα προσπαθήσω φυσικά να μείνω εντός τα όρια του χαρακτήρα του Λυκούργου.

Τα αρχικά traits του χαρακτήρα που επέλεξα για τον Λυκούργο είναι έξυπνος, κοινωνικός, δίκαιος, δόλιος, κοιλιόδουλος, τεμπέλης και λάγνος. Νομίζω έχω τον αντιπροσωπεύουν αρκετά. Τα τρία τελευταία θεωρούνται και θανάσιμα αμαρτήματα από την ορθόδοξη εκκλησία, πράγμα που θα προκαλέσει αρκετές αντιπάθειες και άρα θα κάνει το παιχνίδι πιο spicy.

Άντε περιμένω συμμετοχές, μην ντρέπεστε!
Παιχνιδάρα! Το ξεκίνησα αλλά το άφησα λόγω υποχρεώσεων! Γαμάτη ιδέα!
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω και γω χαρακτήρα... δεν πειράζει αν δεν είναι αυτοκράτορας, αρκεί να είναι υπερηφάνος(το χειρότερο αμάρτημα) και να έχει επεκτατικές διαθέσεις. Μπόνους αν είναι προβοκάτορας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.
Τι ευγενείς ρε; Εγώ έχω αποδεχτεί τη μοίρα μου. Και τότε να ζούσα ένας φτωχός πληβείος θα ήμουν. Οπότε άσε με εμένα, υπηρετώ απλά τον Αυτοκράτορα μας.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ευγενείς ρε; Εγώ έχω αποδεχτεί τη μοίρα μου. Και τότε να ζούσα ένας φτωχός πληβείος θα ήμουν. Οπότε άσε με εμένα, υπηρετώ απλά τον Αυτοκράτορα μας.
Δλδ είσαι φτωχός και πλέμπουρας στην ψυχή πάνω απ' όλα ε;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,632 μηνύματα.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Όσοι λοιπόν θέλουν να βάλουν μια κόπια του εαυτού τους στο παιχνίδι, ας γράψουν στο θέμα και θα τους προσθέσω. Μπορούν να επιλέξουν και κάποια συγκεκριμένη θέση αν θέλουν, όπως πχ Κόμης της Θεσσαλονίκης, Στρατηγός της Κρήτης κ.ο.κ. Ο μόνος περιορισμός είναι να είναι εντός της αυτοκρατορίας, ώστε να υπάρχει αλληλεπίδραση και να μην είναι ο αυτοκράτορας.

Όταν κατακτήσεις Ιταλία μεριά, θέλω ένα νησάκι εκεί στα δυτικά της...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Χάκερ παίζει να βάλεις τον εαυτό σου ως χαρακτήρα στο παιχνίδι πχ Πατριάρχης εν Χριστώ αδελφός Χακέριος;

Επίσης δώσε ένα μικρο AAR (after action report) μετά απο Χ μικρό διάστημα όπου θα περιγράψεις παραδείγματα δολοπλοκιών, χιουμοριστικών περιστάσεων ή περιπετειών στην αυτοκρατορία, ώστε να δει ο κόσμος περι τίνος πρόκειται και να θελήσει να μπει ως χαρακτήρας.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Βάλε με @hack3r
Θέλω στρατιωτικό ρόλο κατά προτίμηση σε κάποιο ακριτικό θέμα στην μικρασιατική πλευρά:paladin:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βάλε με @hack3r
Θέλω στρατιωτικό ρόλο κατά προτίμηση σε κάποιο ακριτικό θέμα στην μικρασιατική πλευρά:paladin:

Είμαστε στο 767 μ.Χ η Μ Ασία δεν έχει ακριτικά θέματα, καθώς η αυτοκρατορία συνορεύει με το Χαλιφατο στην Αρμενία και την Αντιόχεια. Αλλά θα σε βάλω σε κατάλληλο μέρος. Θέλω και μικρό όνομα γιατί δε ξέρω πως σε λένε. Αν δεν θεν θες να πεις δημόσια θα βάλω εγώ ότι θέλω.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποφάσισα ότι θα βάλω και τον @Devil ως χαρακτήρα στο παιχνίδι. Είναι πολύ δυνατός χαρακτήρας για να λείψει από αυτό το setting. Θα τον κάνω στρατηγό κάποιου μεγάλου θέματος ώστε να έχει επιρροή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χάκερ παίζει να βάλεις τον εαυτό σου ως χαρακτήρα στο παιχνίδι πχ Πατριάρχης εν Χριστώ αδελφός Χακέριος;

Επίσης δώσε ένα μικρο AAR (after action report) μετά απο Χ μικρό διάστημα όπου θα περιγράψεις παραδείγματα δολοπλοκιών, χιουμοριστικών περιστάσεων ή περιπετειών στην αυτοκρατορία, ώστε να δει ο κόσμος περι τίνος πρόκειται και να θελήσει να μπει ως χαρακτήρας.

Πατριάρχης δεν γίνεται να γίνω διότι δεν σε αφήνει το παιχνίδι. Θα πρέπει να το μοντάρω μέσα από την κονσόλα και βαριέμαι. Ο Πατριάρχης επίσης δεν έχει κανένα ουσιαστικό ρόλο δυστυχώς στην αυτοκρατορία καθώς είναι ουσιαστικά πιόνι του αυτοκράτορα. Θα με βάλω κι εμένα στρατηγό κάποιου θέματος μάλλον.

Θα φτιάξω τους χαρακτήρες σήμερα το απόγευμα και θα ανεβάσω update από το setting.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Αποφάσισα ότι θα βάλω και τον @Devil ως χαρακτήρα στο παιχνίδι. Είναι πολύ δυνατός χαρακτήρας για να λείψει από αυτό το setting. Θα τον κάνω στρατηγό κάποιου μεγάλου θέματος ώστε να έχει επιρροή.
Βάλτον να ειναι οπαδός του Αρειανισμού, να κάνει κυρήγματα σχισματικού τύπου και να τον εξορίσουν στην Περσία στα στενά του Χορμούζ και να πατήσει εξώδικα στη γοργόνα αδερφή του Μεγαλέξαντρου γιατί τράκαρε με τα λέπια της στο σουπερμάρκετ της Τεχεράνης.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μόλις διαπίστωσα ότι το custom character builder σε αφήνει να φτιάξεις μόνο έναν custom χαρακτήρα σε κάθε παιχνίδι, και μόλις φτιάξω τον Valder κλειδώνει, γαμωτο. Ευτυχώς τυχαίνει να είμαι hack3r που σημαίνει ότι τους άλλους θα τους μοντάρω μέσα στα files του παιχνιδιού. Ελπίζω στο τέλος να παίζει και να μην κρασαρουν όλα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Αποφάσισα ότι θα βάλω και τον @Devil ως χαρακτήρα στο παιχνίδι. Είναι πολύ δυνατός χαρακτήρας για να λείψει από αυτό το setting. Θα τον κάνω στρατηγό κάποιου μεγάλου θέματος ώστε να έχει επιρροή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Πατριάρχης δεν γίνεται να γίνω διότι δεν σε αφήνει το παιχνίδι. Θα πρέπει να το μοντάρω μέσα από την κονσόλα και βαριέμαι. Ο Πατριάρχης επίσης δεν έχει κανένα ουσιαστικό ρόλο δυστυχώς στην αυτοκρατορία καθώς είναι ουσιαστικά πιόνι του αυτοκράτορα. Θα με βάλω κι εμένα στρατηγό κάποιου θέματος μάλλον.

Θα φτιάξω τους χαρακτήρες σήμερα το απόγευμα και θα ανεβάσω update από το setting.

Κάνε με κουροπαλατη φίλε όπως τον Κατακουζηνό στο Κωνσταντίνου κ Ελένης χαχα 😂😂
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετά από αρκετές ώρες tinkering στον κώδικα του CK2 οι χαρακτήρες μας είναι έτοιμοι.
Ας τους παρουσιάσω λοιπόν.

@Valder
Lukourgos.png

Ο Λυκούργος, εκ της δυναστείας των Πεογδαρτών θα είναι ο κεντρικός χαρακτήρας της ιστορίας μας, με τον οποίο και θα παίξω. Η εκπαίδευση του Λυκούργου ως νεανία συμπεριλάμβανε έργα όπως How to make friends and influence people και ως εκ τούτου έγινε ένας χαρισματικός διαπραγματευτής. Είναι έξυπνος, δίκαιος, κοινωνικός, δόλιος, τεμπέλης, λαίμαργος και λάγνος. Ο Λυκούργος επωφελήθηκε από την στρατιωτική ήττα του 768μ.Χ. για να αρπάξει πραξικοπηματικά την εξουσία από τον Κωνσταντίνο τον Ίσαυρο, τον οποίο και περιόρισε κατ' οίκον όπως και την οικογένεια του στα αυτοκρατορικά ανάκτορα. Αναμφίβολα η κίνηση αυτή του Λυκούργου δημιούργησε πολλούς εσωτερικούς εχθρούς, σε μια ήδη αποδυναμωμένη αυτοκρατορία.

@Devil
devil.jpg

Καθώς δεν γνωρίζω το όνομα του, τον Devil θα ενσαρκώσει ο Κωνσταντίνος Γυμναστικός. Στρατηγός του πανίσχυρου θέματος του Οψικίου ο Κωνσταντίνος βρίσκεται πολύ κοντά στην βασιλεύουσα. Ένθερμος υποστηρικτής του παλαιού αυτοκράτορα, δεν βρήκε καθόλου ικανοποιητική την νέα αλλαγή εξουσίας. Ο Κωνσταντίνος είναι φυσικά απίστευτα γυμνασμένος, ένας μάστερ καμάκιας στον οποίο δεν μπορεί να αντισταθεί κανένα θηλυκό, φιλόδοξος, φθονερός, εργατικός και εγκρατής. Είμαι σίγουρος πως θα αποτελέσει σκληρό ανταγωνιστή του τωρινού αυτοκράτορα.

@Fast
fast.jpg

Στρατηγός του ακριτικού θέματος Αρσιανού, ο Θεόδωρος Φαστάκος. Έξυπνος, περήφανος, καλοντυμένος, φιλόδοξος και λαίμαργος, ενσαρκώνει ευπρεπώς τα πρότυπα του Βυζαντινού ευγενή. Οι σπουδές του στην φιλοσοφία και την θεολογία του έχουν δώσει μια πολύ καλή κατανόηση της ανθρώπινης φύσης και του χριστιανισμού. Ως στρατηγός ενός ακριτικού θέματος δίπλα στο μουσουλμανικό χαλιφάτο, ο Θεόδωρος είναι ένας φανατικός υποστηρικτής της πίστης.

@Gaspar
gaspar.jpg

Καθώς δεν γνωρίζω το όνομα του, τον Gaspar θα ενσαρκώσει ο Αναστάσιος Σπαθάριος. Ένας γνήσιος άντρας παλαιάς κοπής, ο στρατηγός του ακριτικού θέματος της Τραπεζούντας διαθέτει εκ φύσεως μια ρωμαλέα σωματοδομή και είναι ένας έμπειρος στρατιώτης, βετεράνος πολλών μαχών. Γενναίος, εγκρατής, πιστός οικογενειάρχης, και φυσικά ως ακρίτας, ενας φανατικός χριστιανός έτοιμος να αντιμετωπίσει κάθε μουσουλμανική απειλή. Θα τον χρησιμοποιήσουμε σε πολλές εκστρατείες, καθώς πέραν των ηγετικών του ικανοτήτων είναι και τίμιος, χωρίς μεγαλύτερες βλέψεις από το σπίτι του.

@hack3r
hacker.jpg
Ο δίπλα στην βασιλεύουσα, ο στρατηγός του θέματος της Αδριανούπολης είναι ο Απόστολος Χακερικός. Δολοπλοκώντας, βοήθησε τον Λυκούργο να πάρει την εξουσία από τον Ίσαυρο. Ως αριστερόχειρ καταπίεστηκε απίστευτα από τον κλήρο μεγαλώνοντας, και πλέον είναι ένας άθεος κυνικός. Δόλιος, φιλόδοξος, ευφυής, λαίμαργος και τεμπέλης, περνά τον καιρό του στην επικράτεια του κυνηγώντας, απωθώντας βουλγαρικές επιδρομές και σχεδιάζοντας πως ανελιχθεί στην εξουσία.

@ilias90
Ilias.jpg
Στο θέμα της Θεσσαλονίκης, έχουμε τον στρατηγό Ηλία Διαβαστικό. Ένας απαράμιλλος μύστης, αναγνωρισμένος για τις γνώσεις του στην θρησκεία από κάθε κληρικό, ο Ηλίας περνά τις μέρες του στην Θεσσαλονίκη μελετώντας τα του δόγματος, και τρώγοντας λιπαρά φαγητά. Οι πάρα πολλές γνώσεις του δεν περιορίζονται μόνο στην θρησκεία, αλλά κατέχει και τα της επιστήμης, ένας αναγνωρισμένος ερευνητής και άνθρωπος του πνεύματος.

@Dreamweaver
dream.jpg

Last but definatly not least, στην Σικελία κατοικοεδρεύει ο στρατηγός Δημήτριος Ονειροπλέκτης. Ο Δημήτριος έχει απίστευτες γνώσεις οικονομικών και κυριολεκτικά μετατρέπει ότι αγγίζει σε χρυσό. Έξυπνος, μελετηρός, υπομονετικός και το πιο σημαντικό, ειλικρινής και αξιόπιστος, ο Δημήτριος είναι ικανότατος οικονομικός διαχειριστής. Στα χέρια του το θέμα της Σικελίας ανταγωνίζεται σε πλούτο την βασιλεύουσα. Ας τον κρατήσουμε κοντά και χαρούμενο, και ας τον αφήσουμε να μας κάνει όλους πλούσιους.




Μετά την παρουσίαση των χαρακτήρων θα δώσω και μια περιγραφή της γεωπολιτικής κατάστασης στην οποία θα ξεκινήσει το παιχνίδι.

Βρισκόμαστε στο 769μ.Χ.
empire.jpg

Η αυτοκρατορία καταρρέει αργά και σταθερά. Ο Λυκούργος έναν χρόνο πριν, με την βοήθεια του Χακερικού χρησιμοποίησε την ήττα του Ίσαυρου στα χέρια του χαλίφη του Al-Mansur για να τον εκθρονίσει και να καταλάβει την εξουσία. Η ήττα αυτή οδήγησε στην απώλεια της Αρμενίας. Τα τελευταία 150 χρόνια οι Άραβες κατέκτησαν την μισή αυτοκρατορία στερώντας τα εξαρχάτα της Αιγύπτου, της Παλαιστίνης και της Συρίας, και εκμηδένισαν τελείως τον πανάρχαιο αντίπαλο της αυτοκρατορίας την Περσία, υπό την δυναστεία των Σασσανιδών. Ο κύριος αντίπαλος μας στο παιχνίδι θα είναι Άραβες, αλλά ευτυχώς η ταχύτατη εξάπλωση τους τους άφησε άπνους, και τώρα έχουν πάρα πολλά εσωτερικά προβλήματα, με τον γέρο χαλίφη στα πρόθυρα του θανάτου και την σέκτα των Σιιτών να αποκτά όλο και περισσότερους οπαδούς. Αυτό μας δίνει την ευκαιρία να ανασυνταχθούμε και ίσως να αντεπιτεθούμε.

Στον βορά η κατάσταση δεν είναι καλύτερη. Οι Βούλγαροι έχουν κατακτήσει το μεγαλύτερο μέρος της Θράκης και της Μακεδονίας, και έχουν εισχωρήσει βαθειά στον Ελλαδικό χώρο, δημιουργώντας προτεκτοράτα στην Θεσσαλία, την Ήπειρο και την Πελοπόννησο από όπου και κάνουν συνεχόμενες επιδρομές στα εδάφη της αυτοκρατορίας. Θα πρέπει να πρέπει να αντιμετωπιστούν γρήγορα και αποτελεσματικά.

Στην δύση τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα. Η παλαιά πρωτεύουσα, η Ρώμη, βρίσκεται στα χέρια των Λομβαρδών. Το ευτύχημα είναι πως ο βασιλιάς τους ο Δεσιδέριος, είναι στα μαχαίρια με τον πάπα και ως εκ τούτου και με τον ένθερμο υποστηρικτή του, τον βασιλιά των φράγκων Καρλομάγνο. Ο Καρλομάγνος είναι ικανότατος,φιλόδοξος και επεκτατικός, και ονειρεύεται να επανιδρύσει το δυτικό κομμάτι της αυτοκρατορίας και ανακηρύξει τον εαυτό του Αύγουστο της Δύσης. Φυσικά η αυτοκρατορική σφραγίδα της δύσης βρίσκεται στην βασιλεύουσα και έτσι ασχέτως του τι ισχυρίζεται ο Φράγκος βασιλιάς, η αυτοκρατορία της ανατολής είναι ο μόνος κληρονόμος της αυτοκρατορίας της δύσης, και ο Λυκούργος ο μόνος αυτοκράτωρ.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τρομεροί οι χαρακτήρες! Αναμένουμε feedback :)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η βασιλεία του Λυκούργου άρχισε δυναμικά όπως θα περίμενε κανείς από έναν σφετεριστή του θρόνου.
Το πρώτο μέλημα του Λυκούργου ήταν να ορίσει τα άτομα που θα στελεχώσουν το συμβούλιο του. Το συμβούλιο του αυτοκράτορα είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό όργανο της αυτοκρατορίας καθώς τα άτομα που το στελεχώνουν έχουν το δικαίωμα ψηφοφορίας για την θέσπιση νόμων στην αυτοκρατορία, και χωρίς την συγκατάθεση τους ο αυτοκράτορας δεν μπορεί να αλλάξει την νομοθεσία κατά βούληση.
council.jpg
Ο Απόστολος Χακερικός ως ανταμοιβή για την βοήθεια του στην κατάκτηση του θρόνου ορίσθηκε ως Μυστικός.
Ο Μυστικός είναι το αόρατο αριστερό χέρι του αυτοκράτορα και υπεύθυνος τόσο για την διοργάνωση δολοπλοκιών προς όφελος του, αλλά και για την εξιχνίαση σχεδίων που στρέφονται κατά του αυτοκράτορα. Είναι πολύ σημαντικό αυτή τη θέση να την καλύπτει ένα αξιόπιστο αλλά και ικανό άτομο, καθώς τόσο ένας ανίκανος, αλλά και ένας προδοτικός Μυστικός μπορούν να είναι η αιτία της πτώσης ενός αυτοκράτορα.

Ο Αναστάσιος Σπαθάριος ορίστηκε Προτοστράτωρ. Υπεύθυνος για την εκπαίδευση και οργάνωση όλων των στρατευμάτων της αυτοκρατορίας. Μια θέση με σημαντικό κύρος και εξουσία καθώς οι Βυζαντινοί θεωρούσαν την πολεμική ικανότητα την ύψιστη των αρετών.

Ο Δημήτριος Ονειροπλέκτης ορίστηκε Σακελάριος. Υπεύθυνος για την ομαλή ροή του χρήματος στα αυτοκρατορικά σεντούκια. Ήταν μια αρκετά προβλέψιμη επιλογή, τόσο λόγω των ικανοτήτων του στην οικονομική διαχείριση αλλά και λόγο του ότι είναι ο Στρατηγός του μεγαλύτερου και πιο πλούσιου θέματος, της Σικελίας, και θα το θεωρούσε εξαιρετική προσβολή να μην έχει μια θέση στο συμβούλιο.

Μάγιστρος ορίστηκε ο Θεόδωρος Φαστάκος. Οι ικανότητες του στην διπλωματία, αλλά και ο φιλόδοξος χαρακτήρας του του εξασφάλισαν αυτή τη θέση. Μετά την ανάληψη των καθηκόντων του σάλπαρε απευθείας για την αυτή του Λομβαρδού βασιλιά στην Πάβια της Ιταλίας, μεταφέροντας ένα σημαντικό μήνυμα από τον αυτοκράτορα.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ένα μήνα την αυτοκρατορική στέψη, ο Χακερικός παρουσίασε ένα δώρο στον αυτοκράτορα, το οποίο δεν φανταζόταν ποτέ. Ο Μυστικός έχοντας σκιαγραφήσει τον χαρακτήρα του Λυκούργου, του προσέφερε ως δώρο μια μαύρη καλλονή από την Αιθιοπία, προερχόμενη κατευθείαν από την αυλή του Αιθίοπα βασιλιά Oda Gosh.
ark.jpg
Πέραν όμως από τα κάλλη της, η μαύρη δεσποσύνη έφερε και στον αυτοκράτορα ένα δώρο μυθικής και ανεκτίμητης αξίας. Την κιβωτό της διαθήκης! Ένα πανάρχαιο χριστιανικό κειμήλιο το οποίο βρισκόταν για αιώνες στο θυσαρυφυλάκιο του βασιλιά της Αιθιοπίας, από όπου η Louama με την βοήθεια του Χακερικού, και αρκετών κιλών χρυσού κατάφερε να κλέψει και να μεταφέρει στην βασιλεύουσα, όπου σίγουρα θα είναι πιο ασφαλής. Με αυτή την κίνηση ο Λυκούργος θα στείλει ένα ισχυρό μήνυμα στην αυτοκρατορία πως είναι ο εκλεκτός του Κυρίου που θα την οδηγήσει σε μια νέα περίοδο ακμής, και θα κάνει τους περισσότερους δυσαρεστημένους στρατηγούς να δουν με άλλο μάτι την νέα αλλαγή ηγεσίας. Για τις εξαιρετικές τους υπηρεσίες ο Λυκούργος παρέθεσε ένα μεγάλο γλέντι προς τιμήν του Χακερικού που είχε σαν αποτέλεσμα την δημιουργία μιας νέας φιλίας μεταξύ τους.
xakerikos.png

Κατά την διάρκεια του οργίου ο Χακερικός ζήτησε μια χάρη από τον αυτοκράτορα, ζήτησε ο πρωτότοκος γιος του, ο Μέγιστος Χακερικός (random generated name απ΄το game αλλα lol) να λογοδοθεί με την κόρη του προηγούμενου αυτοκράτορα, Ανθούσα Ίσαυρη, η οποία βρισκόταν πλέον στο παλάτι, υπό την προστασία του Λυκούργου. Ο Λυκούργος διέκρινε αμέσως την οπορτουνιστική κίνηση* του στρατηγού της Ανδριανούπολης, αλλά μετά την μεγάλη του ευεργεσία δεν μπορούσε να του πει όχι, και έτσι οι δυο δεκατριάχρονοι νεανίες λογοδόθηκαν.

Η κίνηση του Χακερικού ήταν οπορτουνισιτκή διότι παντρεύοντας τον γιο του με την κόρη του παλαιού αυτοκράτορα φέρνει στην οικογένεια του ένα claim για τον θρόνο. Το παιχνίδι λειτουργεί με clains (όπως λειτουργούσε και η πραγματικότητα). Ένας χριστιανός χαρακτήρας δεν μπορεί απλά να επιτεθεί και να κατακτήσει μια περιοχή, καθώς η αυτοκρατορία είναι ένα μέρος με νόμους. Για να το κάνει αυτό θα πρέπει να έχει κάποιο πρόσχημα που συνήθως πηγάζει από κάποιο κληρονομικό δικαίωμα. Έτσι η Ανθούσα, η κόρη του Ίσαυρου έχει κληρονομικό νόμιμο δικαίωμα στον θρόνο λόγο του πατέρα της, και θα περάσει αυτό το δικαίωμα στα παιδιά της, τα οποία όμως θα είναι της δυναστείας των Χακερικών. Εδώ μπαίνουν δηλαδή οι σπόροι για μια μελλοντική αλλαγή δυναστείας.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23 Μαρτίου έτος Κυρίου 769. Ο Θεόδωρος Φαστάκος έφτασε στην Πάβια, φέρνοντας πλουσιοπάροχα δώρα στον Λομβαρδό βασιλιά Δεσιδέριο, καθώς και τις ιδιωτικές ερωτικές επιστολές του Λυκούργου προς την κόρη του, την Λομβαρδή πριγκίπισσα Ανσελπέργα. Η αποστολή του Φαστάκου ήταν να δημιουργήσει μια όσο το δυνατόν ευνοϊκότερη εντύπωση στον Λομβαρδό βασιλιά για τον νέο αυτοκράτορα και να θέσει τα θεμέλια μιας νέας συμμαχίας. Τέτοιες συμμαχίες θεμελιώνονται φυσικά μόνο δεσμούς αίματος και έτσι ο Λυκούργος έκανε πρόταση γάμου στην 24χρονη πριγκίπισσα.

Με αυτόν το γάμο οι απόγονοι του Λυκούργου θα έχουν κληρονομικά δικαιώματα στο βασίλειο της Λομβαρδίας, και έτσι ένα ισχυρό πρόσχημα να την προσαρτήσουν στην αυτοκρατορία. Ο Δεσιδέριος φυσικά το γνώριζε αυτό και ήταν διστακτικός, αλλά η συμμαχία με τον Λυκούργο του εξασφάλιζε έναν πολύ ισχυρό σύμμαχο απέναντι στον επεκτατισμό του Φράγκου βασιλιά Καρλομάγνου, κάτι που ο Δεσιδέριος χρειαζόταν απεγνωσμένα.

Η νεαρή πριγκίπισσα έφτασε στην βασιλεύουσα ένα μήνα μετά, ενώ ο Φαστάκος παρέμεινε στην Πάβια για να εδραιώσει περαιτέρω την συμμαχία.
princess.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ο Λυκούργος μετά τα ατελείωτα όργια με την μαύρη καλλονή και εν αναμονή του γάμου του αποφάσισε πως πρέπει επιτέλους να χωρέσει στο γαμπριάτικο και έτσι ξεκίνησε δίαιτα. Ψωμί, σεξ και νερό από εδώ και πέρα!
diet.jpg
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14 Απριλίου, έτος Κυρίου 769

Μετά από συνεχόμενες αραβικές προκλήσεις και επιδρομές στα εδάφη της Τραπεζούντας, ο Αναστάσιος Σπαθάριος ξεκινά τον πρώτο πόλεμο της ιστορίας μας, οδηγώντας 2500 στρατιώτες εναντίον του Σουλτάνου της Αρμενίας Bakkar. *
trebizond.png
Εάν ο Σπαθάριος κερδίσει τον πόλεμο θα κατακτήσει το Δουκάτο του Τάο και θα είναι ο πρώτος Στρατηγός της ιστορίας μας με δύο θέματα στον έλεγχο του. Το Σουλτανάτο της Αρμενίας είναι προτεκτοράτο του Χαλιφάτου, και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ο Χαλίφης να στείλει ενισχύσεις εναντίον του Σπαθάριου. Εάν συμβεί αυτό, η μόνες επιλογές του Σπαθάριου θα είναι μια ταπεινωτική για όλη την χριστιανοσύνη υποχώρηση, η οποία θα δώσει νέα πνοή στους μουσουλμάνους εχθρούς, ή να καλέσει σε βοήθεια τον Αυτοκράτορα, κάνοντας escalate έτσι την τοπική αυτή σύρραξη σε έναν all out πόλεμο μεταξύ των δύο αυτοκρατοριών.

Η Βυζαντινή αυτοκρατορία λειτουργεί με τον θεσμό των θεμάτων. Κάθε θέμα το διοικεί ένας στρατηγός ο οποίος είναι μεν υποτελής του αυτοκράτορα, αλλά είναι παράλληλα αρκετά αυτόνομος. Κάθε στρατηγός διαθέτει πλήρη έλεγχο των στρατευμάτων του θέματος, και μπορεί να ξεκινήσει τοπικές συρράξεις κατά το δοκούν, ενώ είναι υποχρεωμένος να πληρώνει φόρο υποτέλειας κάθε χρόνο στον αυτοκράτορα, αλλά και να παρέχει σε αυτόν ένα μέρος των στρατευμάτων του, όταν και όποτε κληθεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top