Μικρές νομικές γνώσεις

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καταρχάς πλέον είναι ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και της ΜΑΡΙΑΣ. Σπάνια πλέον χρησιμοποιείται μόνο όνομα πατρός, και πολύ ορθά διότι όσο είναι του πατέρα το παιδί, άλλο τόσο είναι και της μάνας.
Δυστυχώς, Λία, κάποια Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα έχουν μείνει δεκαετίες πίσω και εκδίδουν πιστοποιητικά με πατρώνυμο μόνο.
Οπότε μιας και το 'φερε η κουβέντα... το ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ και της ΜΑΡΙΑΣ πώς γράφεται στην Αγγλική;


PS: Αθηνά thanks 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχω:

  1. Ένα πιστοποιητικό στα Ελληνικά.
  2. Ένα επικυρωμένο αντίγραφο του (1) από ΚΕΠ.
  3. Μία μετάφραση του (1) στα Αγγλικά.
Το (1) θα το κρατήσω εγώ, και τα (2) και (3) θα συρραφθούν σε ένα πακέτο.

Ερώτηση: θα πρέπει στο (3) να σημειωθούν και οι σημειώσεις του ΚΕΠ, που υπάρχουν στο (2); Δηλαδή να σημειωθεί κάπου στα Αγγλικά η αντίστοιχη σφραγγίδα "ακριβές αντίγραφο", το όνομα του υπαλλήλου, etc;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Επίσημη μετάφραση κάνει και το Υπουργείο Εξωτερικών για κάθε είδους έγγραφο που θες να χρησιμοποιήσεις στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό....

Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών
Αρίωνος 10, (περιοχή Ψυρρή) Τ.Κ. 10554 Αθήνα
Ώρες κοινού 09.00 έως 13.00


Μεταφραστική Υπηρεσία




Σκοπός της Μεταφραστικής Υπηρεσίας είναι η έγκυρη μετάφραση δημόσιων και ιδιωτικών εγγράφων και άλλων κειμένων. Αλλοδαπά δημόσια έγγραφα μεταφράζονται εφόσον φέρουν την επισημείωση της σφραγίδας APOSTILLE στην περίπτωση που προέρχονται από αρχή χώρας συμβεβλημένης στη Σύμβαση της Χάγης, η οποία κυρώθηκε με το ν. 1497/1984 (ΦΕΚ 188 Α΄), σε κάθε άλλη δε περίπτωση εφόσον φέρουν θεώρηση από την ελληνική προξενική αρχή της χώρας προέλευσης του εγγράφου ή από την προξενική αρχή της χώρας αυτής στην Ελλάδα.
Για έγγραφα χωρών ( Αλβανία, Γεωργία) για τις οποίες η Ελλάδα έχει εκφράσει επιφυλάξεις για την προσχώρησή τους στη Σύμβαση της Χάγης και για όσο διάστημα δεν έχουν αρθεί οι επιφυλάξεις αυτές, η επικύρωση θα γίνεται μόνο από την οικεία ελληνική προξενική αρχή.
Δημόσια έγγραφα θεωρούνται τα προβλεπόμενα από την ανωτέρω Σύμβαση της Χάγης.
Η Μεταφραστική Υπηρεσία παρέχει πάσης φύσεως μεταφραστικές υπηρεσίες στις κάτωθι γλώσσες:


Αγγλική
Εβραϊκή
Ολλανδική​
Σερβική
Αλβανική​
Ισπανική​
Ουγγρική​
Σουηδική​
Αραβική​
Ιταλική​
Ουκρανική​
Τουρκική​
Βουλγαρική​
Κινέζικη​
Πολωνική​
Τσέχικη​
Γαλλική​
Κροατική​
Πορτογαλική​
Φινλανδική​
Γερμανική​
Μολδαβική​
Ρουμανική​
Φλαμανδική​
Γεωργιανή​
Ρωσική​

Κόστος μετάφρασης

Βάση απόφασης Φ093.29/ΑΣ1057/26.02.07 ΥΦΥΠΕΞ (Φ.Ε.Κ 348/τ.Β΄/348/13.03.07) τα τέλη ανά σελίδα μετάφρασης καθώς και οι κατηγορίες εγγράφων από 19.03.2007 καθορίζονται ως εξής:


ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
Απλή διαδικασία
Επείγουσα διαδικασία
Α
8,50€
12,00€
Β
9,50€
14,00€
Γ
14,00€
20,00€
Δ
15,00€
21,00€


* ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

Οι μεταφράσεις της Υπηρεσίας μας σφραγίζονται και συρράπτονται με τα έγγραφα που κατατίθενται προς μετάφραση, ώστε να αποτελούν ενιαίο σώμα.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι που πρόκειται να προσκομίσουν για μετάφραση τίτλους σπουδών να καταθέτουν για μετάφραση μόνο τα επικυρωμένα αντίγραφα αυτών.
Αντίγραφα ελληνικών τίτλων σπουδών επικυρώνονται από όλες τις Δημόσιες Υπηρεσίες και Κ.Ε.Π. Αντίγραφα ξενόγλωσσων τίτλων σπουδών επικυρώνονται

1. από την εκδούσα αρχή.

2. από τα αντίστοιχα μορφωτικά κέντρα που εδρεύουν στην Ελλάδα.

3. από δικηγόρους


Για την εξυπηρέτηση πολιτών εντός Ελλάδος
εκτός νομού Αττικής λειτουργεί τμήμα Αλληλογραφίας πολιτών όπου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να στέλνουν τα προς μετάφραση έγγραφά τους με συστημένη επιστολή κατόπιν τηλεφωνικής συνεννοήσεως (2103285721 , 2103285722) στην διεύθυνση της Μεταφραστικής Υπηρεσίας.



https://www1.mfa.gr/

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα και ρωτάω εδώ:
Συνάδελφος έχασε μερικά παλιά βιβλιάρια ενσήμων, πήγε στο ΙΚΑ και της είπαν ότι δεν κρατούν αρχείο για τα παλιά (εκείνα που κολλούσαν) και ότι τα έχασε πλέον.
Και η ερώτησή μου είναι: Δηλαδή, αν πιάσει (χτυπάμε ξύλο) φωτιά το σπίτι μας και καούν τα βιβλιάρια, χάνεις όλα εκείνα τα χρόνια που δούλεψες;
Ξέρει κανείς νομικός αν βγαίνει άκρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μπορούν να στα βγάλουν τα μηχανογραφημένα ένσημα, απλά πρέπει να πας και με τις αντίστοιχες βεβαιώσεις εργασίας από τους αντίστοιχους εργοδότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν ήθελα να ανοίξω νέο θέμα και ρωτάω εδώ:
Συνάδελφος έχασε μερικά παλιά βιβλιάρια ενσήμων, πήγε στο ΙΚΑ και της είπαν ότι δεν κρατούν αρχείο για τα παλιά (εκείνα που κολλούσαν) και ότι τα έχασε πλέον.
Και η ερώτησή μου είναι: Δηλαδή, αν πιάσει (χτυπάμε ξύλο) φωτιά το σπίτι μας και καούν τα βιβλιάρια, χάνεις όλα εκείνα τα χρόνια που δούλεψες;
Ξέρει κανείς νομικός αν βγαίνει άκρη;
Αν τα ένσημα είναι σε καρτέλα, τότε θα πάει στον παλιό εργοδότη για να της βγάλει μια βεβαίωση εργοδότη για το διάστημα που δούλευε στην επιχείρηση του αρκεί, να θυμάται έτος και διάστημα. Απλά πρέπει να πάει στο ΙΚΑ που υπάγεται η επιχείρηση και να την επικυρώσει σε αυτό και όχι στο δικό της ΙΚΑ. Από το 2002 οι καρτέλες είναι μηχανογραφημένες οπότε και να χαθούν υπάρχουν σαν αρχείο στο ΙΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μάθετε τα δικαιώματά σας σε περίπτωση «δυσάρεστης επαφής» με τις αστυνομικές αρχές.


Ο μικρός αυτός οδηγός θα σας δώσει ορισμένες πρακτικές οδηγίες για τα δικαιώματα που έχετε και το τι ακριβώς πρέπει να κάνετε, σε περίπτωση «δυσάρεστης επαφής» με τις αστυνομικές αρχές.
Είτε πρόκειται για εξακρίβωση στοιχείων, είτε για σωματική έρευνα, είτε για προσαγωγή, είτε για έρευνα σε σπίτι, είτε για σύλληψη, πρέπει όλοι να θυμόμαστε πως το Σύνταγμα και οι νόμοι προστατεύουν τον κατηγορούμενο.
Αυτό σημαίνει πως έχετε δικαιώματα και πρέπει να απαιτήσετε να τα ασκήσετε! Η αστυνομία δε θα σας τα χαρίσει, αντιθέτως θα βασιστεί στην άγνοια, τον πανικό και τις βεβιασμένες κινήσεις σας, αν χάσετε την ψυχραιμία σας.

1. Εξακρίβωση στοιχείων

Αν σας σταματήσει αστυνόμος στο δρόμο και απαιτήσει να του δείξετε την αστυνομική σας ταυτότητα, οφείλετε να το κάνετε. Αν αρνηθείτε, μπορεί να τιμωρηθείτε με φυλάκιση από 10 ημέρες ως 1 χρόνο. (άρθρο 157 του νόμου 2458/1953).
ΠΡΟΣΟΧΗ: Αφού δείξετε την ταυτότητά σας, έχετε εκπληρώσει τις νόμιμες υποχρεώσεις σας. Μην απαντάτε σε άλλες ερωτήσεις, τύπου «τι κάνεις εδώ;» «πού πηγαίνεις;» κλπ διότι είναι παράνομες.

Μπορεί στη συνέχεια οι αστυνόμοι να σας ζητήσουν να τους ακολουθήσετε στο τμήμα για «εξακρίβωση στοιχείων». Εφόσον έχετε δείξει την ταυτότητά σας, αυτό είναι παράνομο, γι’ αυτό οφείλετε να διαμαρτυρηθείτε. Αν παρ’ όλα αυτά σας αναγκάσουν να τους ακολουθήσετε, τότε αυτό που συμβαίνει είναι στην πραγματικότητα μία παράνομη σύλληψη, αφού σας πηγαίνουν στο τμήμα χωρίς να υπάρχει ούτε ένταλμα σύλληψης ούτε κλήση για προσαγωγή μάρτυρα! Άρα στο τμήμα πρέπει απλώς να δώσετε και πάλι τα στοιχεία σας και να αρνηθείτε να απαντήσετε σε οποιαδήποτε άλλη ερώτηση. Να επαναλαμβάνετε διαρκώς πως είναι παράνομο να σας κρατούν εκεί και να απαιτείτε να μιλήσετε με το δικηγόρο σας.

2.Σύλληψη

Η αστυνομία μπορεί να σας συλλάβει μόνο αν συντρέχει μία από τις παρακάτω προϋποθέσεις:

Α. Αν έχει εκδοθεί εναντίον σας ένταλμα σύλληψης
Β. Αν διαπράξατε αυτόφωρο έγκλημα.

Α. Αν έχει εκδοθεί εναντίον σας ένταλμα σύλληψης

Το ένταλμα σύλληψης είναι έγγραφο το οποίο εκδίδεται από τον ανακριτή και επιδίδεται από την αστυνομία στον ύποπτο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Πολύς κόσμος πιστεύει πως ο ανακριτής είναι ένας αστυνομικός. Αυτό είναι λάθος. Ο ανακριτής είναι δικαστής, που διενεργεί την ανάκριση, και μόνο αυτός μπορεί να υπογράψει ένταλμα σύλληψης.

Επιπλέον το ένταλμα, σύμφωνα με το νόμο, πρέπει να αναφέρει τα στοιχεία σας και ακριβώς την πράξη για την οποία κατηγορείστε! Τα γενικά και αόριστα εντάλματα είναι παράνομα. Ο κατηγορούμενος έχει δικαίωμα να ξέρει ακριβώς για τι κατηγορείται. Ελέγξετε το ένταλμα και απαιτείστε να υπογράψετε την «έκθεση σύλληψης», ένα έγγραφο που θα αποδεικνύει τον τόπο και το χρόνο της σύλληψης.

Στη συνέχεια, ακολουθείστε τους αστυνομικούς, χωρίς να απαντήσετε σε ερωτήσεις. Εννοείται πως οποιαδήποτε βιαιοπραγία ή εξύβριση προς κατηγορούμενο που συνεργάζεται είναι παράνομη. Αν σας συμβεί, οι αστυνομικοί θα διαπράττουν ποινικά αδικήματα και μπορείτε να τους μηνύσετε.

Β. Αν διαπράξατε αυτόφωρο έγκλημα

«Αυτόφωρο» ονομάζεται ένα έγκλημα από τη στιγμή στην οποία τελείται μέχρι το τέλος της επόμενης ημέρας. Σε περίπτωση αυτόφωρου εγκλήματος, ο νόμος δίνει στην αστυνομία το δικαίωμα να συλλάβει το δράστη, χωρίς δικαστικό ένταλμα σύλληψης. Αυτό κατ’ αρχήν είναι σωστό, διότι θα ήταν παράλογο να έβλεπε π.χ. ένας αστυνόμος κάποιον βιαστή ή ληστή επί τω έργω και να έπρεπε να περιμένει να εκδώσει ο ανακριτής το ένταλμα! Ως τότε, ο δράστης θα είχε ήδη εξαφανισθεί.
Από την άλλη, όμως, η ελευθερία αυτή της αστυνομίας, οδηγεί συχνά σε αυθαιρεσία, γι’ αυτό πρέπει να είστε ιδιαίτερα ψύχραιμοι και να ξέρετε ακριβώς ποια είναι τα δικαιώματά σας.

Οι αστυνόμοι που σας συλλαμβάνουν οφείλουν να σας δηλώσουν το έγκλημα για το οποίο σας πηγαίνουν στο τμήμα. Επαναλαμβάνουμε πως γενικές και αόριστες αιτίες συλλήψεως είναι παράνομες. Ζητήστε να υπογράψετε «έκθεση σύλληψης». Αυτό το έγγραφο θα αποδεικνύει το πώς ακριβώς έγινε η σύλληψη και θα σας είναι χρήσιμο στη συνέχεια.
Στο τμήμα δηλώστε τα στοιχεία σας και μην απαντήσετε σε άλλες ερωτήσεις. Μην αφήσετε να σας ξεγελάσουν, λέγοντας πως «δεν θα σας πουν ακόμα για τι κατηγορείστε» Απαιτείστε είτε να σας αφήσουν να φύγετε είτε να σας «αποδώσουν κατηγορία». Αυτό σημαίνει να σας πουν για τι ακριβώς κατηγορείστε, να σας ονομάσουν «κατηγορούμενο».

Το να είσαι «κατηγορούμενος», έχει τεράστια νομική σημασία. Ο κατηγορούμενος ΔΕΝ είναι μάρτυρας, δεν οφείλει «να πει την αλήθεια, και μόνο την αλήθεια, χωρίς φόβο και πάθος»! Το αντίθετο, ο κατηγορούμενος έχει το λεγόμενο «δικαίωμα της σιωπής». Δηλαδή σε όλες τις ερωτήσεις δεν οφείλει να πει την αλήθεια, δεν οφείλει να πει τίποτα, μπορεί απλώς να πει «αρνούμαι την κατηγορία» ή απλά να πει «δεν απαντώ»!
Ο κατηγορούμενος ΔΕΝ ορκίζεται και κάθε τι που δήλωσε, αν είχε αναγκασθεί να ορκισθεί, απαγορεύεται να χρησιμοποιηθεί στη μετέπειτα διαδικασία. Το πρόβλημα, ωστόσο, είναι πως αυτή η διάταξη δεν εφαρμόζεται αυστηρά και συχνά παραβλέπεται. Γι΄αυτό, για να μη χειροτερεύσετε τη θέση σας, αρνηθείτε να ορκισθείτε ή να υπογράψετε οποιοδήποτε έγγραφο που λέει πως κάνατε δηλώσεις υπό όρκο.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Μέχρι να έρθει ο δικηγόρος σας, μη δίνετε εξηγήσεις, μην προσπαθείτε να δικαιολογηθείτε, μη λέτε καν «δεν ξέρω», μην υπογράφετε τίποτα. Δεν είστε υποχρεωμένοι να απαντήσετε, οι ελληνικοί νόμοι και η Ευρωπαϊκή Σύμβαση Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων σας δίνουν το δικαίωμα να μην δώσετε ΚΑΜΙΑ εξήγηση.
Να ζητάτε διαρκώς το δικηγόρο σας. Μη σταματήσετε να το απαιτείτε, μέχρι να σας επιτρέψουν να μιλήσετε μαζί του. Είναι πρωταρχικό δικαίωμά σας, είναι παράνομο να σας το στερήσουν! Μάλιστα, αν δεν έχετε δικηγόρο, είναι υποχρεωμένοι να σας διορίσουν έναν.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Το μέγιστο χρονικό διάστημα που μπορούν να σας κρατήσουν στο τμήμα είναι 24 ώρες. Μετά πρέπει να σας οδηγήσουν στον εισαγγελέα ή να σας αφήσουν ελεύθερους. Αν σας κρατήσουν πάνω από 24 ώρες, διαπράττουν βαρύτατο ποινικό αδίκημα, και το ίδιο το Σύνταγμα και ο Ποινικός Κώδικας επιβάλλουν ποινές. Διαμαρτυρηθείτε έντονα και φυσικά, μετά το τέλος της διαδικασίας έχετε δικαίωμα να τους μηνύσετε.

3.Έρευνα σε ιδιωτικό χώρο

Η έρευνα σε ιδιωτικό χώρο, όπως σπίτι, γραφείο κλπ, μπορεί να γίνει μόνο με «ένταλμα έρευνας» που πρέπει να το ζητήσετε πριν ανοίξετε την πόρτα. Επιπλέον, απαιτείται να διενεργήσουν την έρευνα τουλάχιστον δύο άτομα, από τα οποία ο ένας πρέπει να είναι δικαστικός, όχι αστυνομικός! Ελέγξτε τα στοιχεία των αστυνομικών και του δικαστικού, ελέγξτε το ένταλμα έρευνας και μόνο τότε ανοίξτε την πόρτα.
Αν η έρευνα γίνει μέσα στην ημέρα, τότε αρκούν τα παραπάνω.
Αν, όμως, η έρευνα γίνει νύχτα, πρέπει να υπάρχει και ένταλμα σύλληψης συγκεκριμένου προσώπου ή να διενεργείται αυτόφωρο έγκλημα. Σημειωτέον πως νύχτα είναι από τις 8μ.μ.-6π.μ. το χειμώνα (1 Οκτωβρίου - 31 Μαρτίου) και 9μ.μ.-5π.μ. το καλοκαίρι (1 Απριλίου - 30 Σεπτεμβρίου).

ΠΡΟΣΟΧΗ! Άλλο είναι το «ένταλμα έρευνας» και άλλο το «ένταλμα σύλληψης». Το ένταλμα έρευνας αναφέρεται σε συγκεκριμένο χώρο, ενώ το ένταλμα σύλληψης σε συγκεκριμένο άτομο, το οποίο πρέπει να βρίσκεται στο σπίτι, την ώρα που θέλουν να εισέλθουν για να τον συλλάβουν. Αν δεν υπάρχει ένταλμα σύλληψης τη νύχτα, τότε οι αστυνόμοι πρέπει να σας πουν ότι διενεργείται αυτόφωρο έγκλημα και θέλουν να ερευνήσουν γι’ αυτό. Πρέπει να μιλήσουν συγκεκριμένα και ειδικά πχ «Ακούστηκε πυροβολισμός και κραυγές, κάνουμε έρευνα για ανθρωποκτονία και σωματικές βλάβες».

Τελειώνοντας, να υπενθυμίσουμε πως ο οδηγός αυτός παρέχει νομικές συμβουλές σε πολύ απλό και πρακτικό επίπεδο, προσπαθώντας να σας «προετοιμάσει», ώστε να μη πανικοβληθείτε και προβείτε σε λόγια ή έργα που θα καταστήσουν χειρότερη τη θέση σας. Ο οδηγός αυτός ΔΕΝ αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την ειδική νομική συμβουλή του δικηγόρου, που ο καθένας πρέπει αμέσως να καλέσει, σε περίπτωση κλήσης του από τις αρχές.
Ευελπιστούμε, ωστόσο, πως οι πρακτικές αυτές συμβουλές θα σας φανούν χρήσιμες, καθώς «μπλεξίματα» με την αστυνομική αυθαιρεσία μπορεί να έχει ο καθένας, ακόμα και άτομα που δεν έχουν διαπράξει κανένα απολύτως έγκλημα. Και τότε θα διεξαχθεί ένας μικρός πόλεμος... η ψυχραιμία σας απέναντι στην αυθαιρεσία τους.

Της Έλλης Ισμαηλίδου,
Δικηγόρου Αθηνών
filiatranews
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ερώτηση sos!
Σήμερα μου συνέβη το εξής δυσάρεστο... ενώ έβγαινα από ένα σταθμό metro με είχαν πλησιάσει στις κυλιόμενες σκάλες δύο αλλοδαποί ο ένας πίσω από τον άλλο και προσπάθησαν να με ληστέψουν... Εγώ γύρισα την τσάντα μου μπροστά στο σώμα μου και ο ένας τύπος είχε βάλει το χέρι του στη τσέπη του παλτού μου.... Του αρπάζω το χέρι και άρχιζα να ουρλιάζω... Αμέσως μαζεύτηκαν 4 αστυνομικοί που ήταν ακριβώς έξω από τη στάση metro και μου είπαν αν θέλω να κάνω μήνυση για να τους συλλάβουν ...αλλιώς θα κάνουν απλώς μια εξακρίβωση στοιχείων και θα τους αφήσουν ελεύθερους.... Αποφάσισα να πάω να κάνω μήνυση… εκτός ότι περίμενα λίγη ώρα ώσπου να έρθει το περιπολικό να τους πάρει πήγα συνοδεία αστυνομικού στο τμήμα.... και τι νομίζετε ότι έγινε τελικά;;;; Φτάνοντας εκεί ο Αξιωματικός Ασφαλείας αφού του έκανα την παραπάνω περιγραφή μου είπε ότι δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί κάποια μήνυση γιατί η τσέπη μου ήταν άδεια …θα με καλέσει ο Εισαγγελέας και θα πληρώσω παράβολο 100 ευρώ και ακόμη κι αν με έκλεβαν έπρεπε το πορτοφόλι μου να έχει πάνω από 70 ευρώ… για να θεωρηθεί κλοπή…. Φυσικά του είπα ότι αυτά που μου λένε δεν είναι σοβαρά πράγματα… Και τους ρωτάω…. Δηλαδή τι θέλατε να αφήσω την τσάντα μου να μου την κλέψει για να υπάρξει παράνομη πράξη;;;;
Και τότε ο Αξιωματικός Ασφαλείας μου είπε να ρωτήσω δικηγόρο αν δεν τον πιστεύω…. Παρακαλώ τα φώτα σας…. Γιατί αν μπαίνεις στη λογική να πας στο Αστυνομικό Τμήμα όπως σε προτρέπουν οι αστυνομικοί και μετά Δεν γίνεται τίποτα ….γιατί να «στιγματίζεσαι» ;;;;;; Γιατί για στιγματισμό πρόκειται του εαυτού σου απέναντι στο ληστή ο οποίος το metro το έχει για πιάτσα και εγώ θα αναγκαστώ να αλλάξω διαδρομή .. μην μου την έχουν στημένη και με σακατέψουν την επόμενη φορά στο ξύλο;;;;;;;;

Μήπως ο Αξιωματικός Ασφαλείας δεν μου είπε όλη την αλήθεια;;; Και δεν ήθελε να φτιάξει τα χαρτιά για τη μήνυση;;;
Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Τι ωραίο θέμα μπράβο βρε Κωνσταντίνα!!
Γενικα έχω θέματα, αλλά μες την εβδομάδα μίλαγα με ένα φίλο και μου έλεγε οτι ήθελαν να του ελεγξουν την τσάντα όταν έμπαινε στο σούπερ μάρκετ..
Έχει δικαίωμα η ασφάλεια του καταστήματος να τον ελέγξει? Αν μου συμβεί αυτό -εκτός του να αποχωρήσω- τι μπορώ να πω? γενικά εχουν το δικαίωμα να σε ελέγξουν πριν η αφού μπείς? μπορώ να τους απειλήσω με μήνυση-καταγγελία?
τα φώτα σου όταν μπορέσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ερώτηση sos!
Σήμερα μου συνέβη το εξής δυσάρεστο... ενώ έβγαινα από ένα σταθμό metro με είχαν πλησιάσει στις κυλιόμενες σκάλες δύο αλλοδαποί ο ένας πίσω από τον άλλο και προσπάθησαν να με ληστέψουν... Εγώ γύρισα την τσάντα μου μπροστά στο σώμα μου και ο ένας τύπος είχε βάλει το χέρι του στη τσέπη του παλτού μου.... Του αρπάζω το χέρι και άρχιζα να ουρλιάζω... Αμέσως μαζεύτηκαν 4 αστυνομικοί που ήταν ακριβώς έξω από τη στάση metro και μου είπαν αν θέλω να κάνω μήνυση για να τους συλλάβουν ...αλλιώς θα κάνουν απλώς μια εξακρίβωση στοιχείων και θα τους αφήσουν ελεύθερους.... Αποφάσισα να πάω να κάνω μήνυση… εκτός ότι περίμενα λίγη ώρα ώσπου να έρθει το περιπολικό να τους πάρει πήγα συνοδεία αστυνομικού στο τμήμα.... και τι νομίζετε ότι έγινε τελικά;;;; Φτάνοντας εκεί ο Αξιωματικός Ασφαλείας αφού του έκανα την παραπάνω περιγραφή μου είπε ότι δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί κάποια μήνυση γιατί η τσέπη μου ήταν άδεια …θα με καλέσει ο Εισαγγελέας και θα πληρώσω παράβολο 100 ευρώ και ακόμη κι αν με έκλεβαν έπρεπε το πορτοφόλι μου να έχει πάνω από 70 ευρώ… για να θεωρηθεί κλοπή…. Φυσικά του είπα ότι αυτά που μου λένε δεν είναι σοβαρά πράγματα… Και τους ρωτάω…. Δηλαδή τι θέλατε να αφήσω την τσάντα μου να μου την κλέψει για να υπάρξει παράνομη πράξη;;;;
Και τότε ο Αξιωματικός Ασφαλείας μου είπε να ρωτήσω δικηγόρο αν δεν τον πιστεύω…. Παρακαλώ τα φώτα σας…. Γιατί αν μπαίνεις στη λογική να πας στο Αστυνομικό Τμήμα όπως σε προτρέπουν οι αστυνομικοί και μετά Δεν γίνεται τίποτα ….γιατί να «στιγματίζεσαι» ;;;;;; Γιατί για στιγματισμό πρόκειται του εαυτού σου απέναντι στο ληστή ο οποίος το metro το έχει για πιάτσα και εγώ θα αναγκαστώ να αλλάξω διαδρομή .. μην μου την έχουν στημένη και με σακατέψουν την επόμενη φορά στο ξύλο;;;;;;;;

Μήπως ο Αξιωματικός Ασφαλείας δεν μου είπε όλη την αλήθεια;;; Και δεν ήθελε να φτιάξει τα χαρτιά για τη μήνυση;;;
Όποιος γνωρίζει ας με ενημερώσει.....

Η γελοιότητα του κράτους μπανανία σε όλο της το μεγαλείο. Είδατε ότι το πρόβλημα δεν είναι οι ηγέτες μόνο, αλλά και οι κατώτεροι, από τον κλητήρα μέχρι τη γραμματέα και από τον ταμία μέχρι τον δημόσιο υπάλληλο. Παρατήστε τα, δεν βγάζετε άκρη με αυτούς, η βλακεία δεν παλεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Επίσης ενημερώστε με αν για να κάνεις μήνυση πρέπει πρώτα να πληρώσεις το παράβολο των 100 ευρώ...στην αστυνομία ή αφού σε έχει καλέσει ο Εισαγγελέας;;;;;
Από κάτι νομικούς που ρώτησα που δεν ασχολούνται όμως με το ποινικό .... μου είπαν ότι ίσως αυτό το όριο των 70 ευρώ και άνω μπορεί να έχει μπει για να μην γεμίζουν οι φυλακές με άτομα που κάνουν μικροκλοπές..... :confused::confused::confused:

Αυθαίρετο συμπέρασμα δικό μου.... άρα αν σε κλέψουν 50 ευρώ... δεν σε κλεβουν οι κλέφτες, απλά δανείζονται από σενα... πρόκειται απλώς για δανεισμό.....:P

Όταν ρώτησα τους αστυνομικούς που μoυ έδιναν συγχαρητήρια εξω από το metro για το θάρρος μου να αντιμετωπίσω τους ληστές και τώρα περίμεναν στην είσοδο του Αστυνομικού τμήματος αν θεωρούν ληστεία τη κλοπή πορτοφολιού με 50 ευρώ μου είπαν "Φυσικά κυρία μου ακόμη και 5 ευρώ να έχει μέσα ειναι κλοπή"... "Ο αξιωματικός σας ασφαλείας έχει άλλη άποψη.... και μετά μου λέτε ελληνικό κράτος..... καλημέρα σας και καλή δουλειά" τους απάντησα..... και έφυγα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ασχολούμαι με ποινικό δυστυχώς, δεν μπορώ καθόλου να σε βοηθήσω, δεν γνωρίζω τιποτα διαδικαστικό.. :redface:

Όσο για την άλλη ερώτηση περί ελέγχου τσάντας πριν από είσοδο σε σούπερ μάρκετ, προφανώς και μπορείς να αρνηθείς σε κάθε περίπτωση και να ζητήσεις να μάθεις και τον λόγο αυτής της έρευνας. Επειδή πρόκειται για σούπερ μάρκετ που πουλάει αγαθά απαραίτητα για την διαβίωση θα πρέπει να σου δοθεί κάποιος αρκετά σοβαρός λόγος και μπορείς φυσικά να καλέσεις την αστυνομία αν σου αρνηθούν την είσοδο επειδή εσύ αρνήθηκες να δείξεις την τσάντα σου - μιλάω πάντα για την περίπτωση που σου ζητάνε να δούνε την τσάντα σου ΠΡΙΝ εισέλθεις στο κατάστημα. Αν στην ζητήσουν κατά την έξοδό σου, αλλάζει ελαφρώς το θέμα - γιατί εκεί μπορεί να σε θεωρούν ύποπτο κλοπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Απάντηση από φίλους νομικούς....που άνοιξαν τον ποινικό κώδικα....
Οι τύποι θα πήγαιναν μέσα μόνο αν έκανα μήνυση για απόπειρα κλοπής ευτελούς αξίας και θα έμπαινα σε διαδικασία να ταλαιπωρούμαι από δικαστήρια σε δικαστήρια κι αν σε κάποιο δεν πήγαινα μπορεί να μου έριχναν κι εμένα καμπάνα.... Δεν θα πήγαιναν μέσα με τη "λογική" του αυτοφώρου.....Δηλαδή άλλα μου έλεγε η ομάδα Δίας άλλα ο Αξιωματικός Ασφαλείας.... και θα πλήρωνα και παράβολο 100 ευρώ για την υποβολή μήνυσης.....:confused::confused:Αφού τον έπιασαν την ώρα της απόπειρας κλοπής τι θα έπρεπε να κάνω για να ισχύει το αυτόφωρο;;;;:hmm: Να του τα δώσω στο χέρι τα κλοπιμαία;;;; Έλεος Ελληνικό Κράτος με τους νόμους σου.... Δηλαδή Αλλοδαπέ βγες έξω και κλέψε ξανά.. του λένε....:P

Τα παρακάτω μάλλον πετάχτηκαν στον κάλαθο των αχρήστων.... Αν και φώναζα ότι αποπειράθηκε να με κλέψει και τον έπιασαν την ώρα που είχε τα χέρια του στις τσέπες του παλτού μου και τα έβγαζε και έκανε τον χαζό.....μαζί με το συνεργό του....
Αχ! Ελληνικό Κράτος......:(
Αυτόφωρο έγκλημα

Η δε κρίση επί της έννοιας της τέλεσης του εγκλήματος, (που ολοκληρώθηκε ή περατώθηκε), "μόλις πρόσφατα" ή "προ λίγου χρόνου" ουσιαστικά επαφίεται στον ανακριτικό υπάλληλο. Η Ποινική Δικονομία ενδεικτικά αναφέρει την αμέσως, μετά την πράξη και ως συνέχεια αυτής, καταδίωξη, υπό οργάνων Αρχής ή δημόσιας δύναμης, όπου ο δράστης (ή συνεργός) έχει γίνει αντιληπτός και τρέπεται σε φυγή, ή την υπό του παθόντα καταδίωξη ή την πρόκληση σε βοήθεια, ως και την δημόσια κραυγή. Ως δημόσια κραυγή θεωρείται η ουσιαστική υπόδειξη με κραυγές, όπως π.χ. "νάτος", "πιάστε τον", κ.λπ. και σε καμία περίπτωση μια απλή κακή φήμη.
Τελικά αυτα ισχύουν για το αυτόφωρο;;; Ναι ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι πως το αυτόφωρο λήγει υποχρεωτικά 48 ώρες μετά την τέλεση του εκλήματος σε κάθε περίπτωση - δλδ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ αν κυνηγάς κάποιον συνέχεια αφού τελέσει το αδίκημα. Τώρα όμως τι ισχύει στην πράξη.. λυπάμαι, δεν έχω ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Πώς μπορώ να υπαναχωρήσω από μια σύμβαση; Ποια η διαδικασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τι σύμβαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Χμ, δεν νομιζω οτι ξερω να την καταταξω καπου...Εσυ θα ξερεις σιγουρα τι ειναι, παντως καταρτιστηκε μεταξυ φροντιστηριου και σπουδαστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και τι πρόβλημα ακριβώς υπάρχει και θες να υπαναχωρήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Το λοιπόν, καλησπέρες.
Έχω ένα θέμα και θέλω τη βοήθεια των ειδικών στα νομικά.
Όποιος έχει τη καλοσύνη να βοηθήσει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σήμερα κατά τις τρείς είχα την ατυχία να εμπλακώ σε ένα τροχαίο ατύχημα.
Το λάθος είναι αποκλειστικά του άλλου αυτοκινήτου (οδηγούσα κανονικά και νόμιμα, ενώ η συμπαθέστατη (νοτ) οδηγός του άλλου (διπλοπαρκαρισμένου) αυτοκινήτου άνοιξε τη πόρτα της και μου έγδαρε τη πίσω δεξιά πλευρά του οχήματος μου και μου ξήλωσε τον πίσω προφυλακτήρα). Το ότι η άλλη χρεώνεται το λάθος και το ατύχημα είναι δεδομένο και από τη πλευρά της τροχαίας και της ασφαλιστικής μου.
Πάμε στο ζουμί,
αμέσως μόλις γίνεται το σκηνικό βγαίνω έξω να δω τι ακριβώς έχει γίνει, η γκόμενα ξεκινάει τις γνωστές μαλακίες ότι έτσι ήταν το αμάξι και τα λοιπά και ταυτόχρονα ξεκινάει το παραμύθι ότι πρέπει να φύγει και έτσι και αλλιώς. Ευγενέστατα της ζητάω να ηρεμήσει και της λέω πως θα το βρούμε με τις ασφαλιστικές και τα λοιπά.
Με τα πολλά στέκομαι μπροστά από το αυτοκίνητο της και εκείνη μπαίνει μέσα πατάει γκάζι και με σπρώχνει πίσω χωρίς κανένα τραυματισμό αφού δεν έχασα την ισορροπία μου.
Κόβει δεξιά και εξαφανίζεται.
Έχω τον αριθμό του αυτοκινήτου της.
Καλώ τροχαία, έχω και μάρτυρες, συμπληρώνω τα απαραίτητα χαρτιά και το ίδιο κάνω και με την ασφαλιστική.
Και μέχρι εδώ όλα όπως σας τα περιέγραψα.
Θέλω να κάνω μήνυση για όλην αυτή τη συμπεριφορά. Τι ακριβώς ζητάω στη μήνυση και τι διεκδικώ;
Γνωρίζει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Φίλε Γιάννη νομίζω ότι θα ακούσεις πολλά και αμφιβάλλω αν θα είναι έγκυρα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις κάποιον δικηγόρο ώστε να μάθεις επακριβώς. Πολλές φορές η θεωρία που μαθαίνουμε διαφέρει της πράξης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top