Μισθοί στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Θεωρείτε το εργασιακό σύστημα της Ελλάδας προβληματικό;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 33)

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Έχει και θα έχει.


Μην κάνετε γενικεύσεις όμως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή πολλοί μιλάνε για τις συνθήκες εργασίας, στην έρευνα που είμαι, στο ινστιτούτο έχω πολύ καιρό να δω Γερμανό να εργάζεται 8ωρο.
Γενικά πιστεύω στις ιδιωτικές γερμανικές εταιρείες ακολουθούν το πενθήμερο 8ωρο κατά βάση
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,666 μηνύματα.
Γενικά πιστεύω στις ιδιωτικές γερμανικές εταιρείες ακολουθούν το πενθήμερο 8ωρο κατά βάση
Δεν έχω την εμπειρία από εταιρία, αλλά από όσο έχω ακούσει είναι αυστηρά 8ωρο. Δηλαδή 9:00-17:00.


Πάντως για να ανοίξει κάποιος την αγορά εργασίας κάποιας χώρας πχ. Καναδάς, ΗΠΑ κλπ , ο εύκολος τρόπος είναι μέσω της εκπαίδευσης πχ. μεταπτυχιακό.


Επίσης επιλέγεται το εξωτερικό λόγω του ευρέως φάσματος αντικειμένου. Έχω συμφοιτητή που έκανε διδακτορικό στις ΗΠΑ επειδή ήθελε να ασχοληθεί με τις επικαλύψεις κινητήρων. Κάτι τέτοιο δεν το έχουμε στην Ελλάδα. Οπότε πολλές φορές η επιλογή καθορίζεται και από την εμβάθυνση σε κάποιο αντικείμενο.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Δεν έχω την εμπειρία από εταιρία, αλλά από όσο έχω ακούσει είναι αυστηρά 8ωρο. Δηλαδή 9:00-17:00.


Πάντως για να ανοίξει κάποιος την αγορά εργασίας κάποιας χώρας πχ. Καναδάς, ΗΠΑ κλπ , ο εύκολος τρόπος είναι μέσω της εκπαίδευσης πχ. μεταπτυχιακό.


Επίσης επιλέγεται το εξωτερικό λόγω του ευρέως φάσματος αντικειμένου. Έχω συμφοιτητή που έκανε διδακτορικό στις ΗΠΑ επειδή ήθελε να ασχοληθεί με τις επικαλύψεις κινητήρων. Κάτι τέτοιο δεν το έχουμε στην Ελλάδα. Οπότε πολλές φορές η επιλογή καθορίζεται και από την εμβάθυνση σε κάποιο αντικείμενο.
Αυστηρά 8ωρο? Καλό αυτό
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όποιος λέει αυστηρά 8ωρο έχει μαύρα μεσάνυχτα.

Έχω φίλους και δουλεύουν άπειρες ώρες.

Επίσης άπειρες απλήρωτες υπερωρίες έχουν και Ελβετία, Γαλλία κλπ.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,666 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ύπνος βαθύς.
Μαν δεν ξέρω τι κάνεις εσύ που είσαι στο academia και το ξύνετε γενικά αλλά αν βγεις στο δρόμο θα δεις πως δουλεύει η φάση.

Η Γερμανία τους ανειδίκευτους τους γαμάει ανάποδα. Η αλήθεια είναι ότι αν δουλεύεις σε καλή θέση τότε είσαι ασφαλής.

Δεν είσαι ασφαλής σε Γαλλία και Ελβετία όμως όπου οι υπερωρίες είναι απλήρωτες και με τον νόμο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,318 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,640 μηνύματα.
Εμείς είμαστε εθισμένοι στα σοσιαλιστικού τύπου επιδόματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,890 μηνύματα.

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί ξέρει κανένας ντόπιος πόσο κοστίζει η εργασία του; :crazy: Όχι τι ορίζει η σύμβαση, αλλά η εργασία του, απλά και μαθηματικά.

Θεωρητικά για να βρεις την αξία ενός αγαθού πρέπει να προσθέσεις όλα όσα θυσίασαν οι προηγούμενοι για να μπορείς να το έχεις συν την τρέχουσα τιμή του σε ευρώ. Αν υπάρχει θεός έτσι θα στο μετρήσει. :girl_angel:
 

Sevasti

Νεοφερμένος

Η Sevasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Χμμ μιλατε για μισθους..

Και όμως μόνο μια ΜΚΟ θα μας σώσει...αντε να φτιαξουμε μιά...δεν θα προλαβαινουμε να μετραμε τα λεφτά.... όπως η μαμα-πρεσσ ... πηρε στο σπίτι 470.00 Ευρα απ' την Τράπεζα για να τα μετρησει, εργασία κατ' οικον δηλ. !!!!!!!

Χαχαχαχαχα
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις. Το θέμα "μετανάστευση" εξαντλείται στο κατά πόσο μπορείς να βγάζεις πολλά παραπάνω λεφτά από την Ελλάδα.

Αν μπεις στην διαδικασία να μεταναστεύσεις για να παίρνεις αντί του ελληνικού 800€ το γερμανικό 1800€ και πάλι να είσαι ίσα βάρκα ίσα νερά είναι σπατάλη χρόνου, ζωής κλπ.
Ωστόσο αν είσαι ακαδημαϊκα πεπαιδευμένος υπάρχουν ασύγκριτες (αλλά λίγες) ευκαιρίες στο εξωτερικό για να προκόψεις.

Να σου πω και από εκεί μεριά ένα παράδειγμα: η κόρη μιας γνωστής τέλος πάντων πήγε "με το ζόρι" για μια δουλειά στην Αμερική αφού τελείωσε διδακτορικό στον τομέα του software engineering. Όταν λέω με το ζόρι, την έστειλαν στην κυριολεξία οι γονείς της γιατί τα λεφτά που θα έπαιρνε (100κ ετησίως) απλά δεν υπάρχουν στην Ελλάδα ούτε σε πρωθυπουργό. Πηγαίνει κάθεται κανα τρία χρόνια και είναι καταπληκτική στο αντικείμενό της. Έρχεται Ελλάδα κάθε καλοκαίρι και για να μην στα πολυλογώ ερωτεύτηκε έναν... δημόσιο υπάλληλο (δάσκαλο ιστορίας). Κουνάει γη και ουρανό για να φύγει από την Αμερική, αλλά εκείνοι την χρειάζονται. Η κατάληξη είναι ότι συμφώνησε να επεκτείνει το συμβόλαιό της για άλλα δύο χρόνια με λεφτά που κυμαίνονται στα 250κ/ετησίως (!!!) και μετά είναι έτοιμη να έρθει να δουλέψει στην Ελλάδα για τα... 1200€ μαζί με τον αρραβωνιαστικό της δάσκαλο ιστορίας.

Moral of the story: δεν παίζουν μόνο τα λεφτά στη ζωή. Υπάρχει κόσμος που πραγματικά γουστάρει την Ελλάδα.

Ακόμη και με το βασικό θα λεγα πως εξωτερικό βγαίνεις πιο άνετα. Ρεύμα, internet είναι φθηνότερα,supermarket επίσης, καφέδες, μπύρες ποτά ανάλογα πού πας μπορεί να ναι φθηνότερα ή ακριβότερα της Αθήνας, το μόνο που ακριβαίνει αισθητά είναι τα ενοίκια αλλά εκεί που πάνε και τα ελληνικά πλέον. σιγά σιγά η πλάστιγγα κλείνει.

Όσον αφορά τη φίλη σου, εφόσον δουλεύει στο IT (καλά και αλλού να δούλευε, τέλος πάντων) σιγά μην έρθει να δουλέψει σε καμιά ελληνική γαλέρα, θα ρθει ελλάδα θα ανοίξει μπλοκάκι και θα δουλεύει για τον ίδιο αμερικανό employer με παρόμοιας τάξης μεγέθους λεφτά. Αυτό κάνουν όλοι.

Και τις δύο χώρες τις ξεχνάς. Ήδη έχουν τεράστιο πρόβλημα με μετανάστες και λαθρο.

Αυτό που λες ίσως ίσχυε πριν το 2015.

Από τότε μέχρι και σήμερα μιλάς για ένα κράτος που έχει απορροφήσει το 15% του γηγενούς πληθυσμού σε μετανάστες τι ψάχνεις τώρα...

Και δεν προσδιορίζεις τι σημαίνει "καλό χρήμα". 2000€ στην Γερμανία παίρνουν οι μετανάστες και οι πρόσφυγες.

Διακρίνω μια παχιά δόση ρατσισμού. Δεν μπαίνουν όλοι οι μετανάστες στο ίδιο τσουβάλι ούτε γκετοποιούνται όλοι. Οι πρόσφυγες που ήρθαν το 15 (θυμίζω σχεδόν 8 χρόνια πριν) πλέον μιλάνε όλοι γερμανικά κι έχουν κανονικές δουλειές. Άλλοι μετανάστες κάτι ινδούς και ρώσους που λες πιο πάνω δεν έρχονται Γερμανία σκάβοντας, έχουν όλοι χαρτιά και δουλεύουν σε πολυεθνικές πολλές φορές με μισθούς που ο μέσος γερμανός δε θα δει ποτέ. Στη τελική κι εσύ αν πας μετανάστης θα πας. ΘΕΣ να χει μετανάστες η πολη σου ώστε να μην είσαι σα τη μύγα μες στο γάλα.
Όπως γράφει ο Dimitrigood, αν έχεις κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις Γερμανία και Ολλανδία που ξέρω πως έχουν πάει αρκετοί γνωστοί μου είναι αρκετά καλές επιλογές. Η Ολλανδία ειδικά πέρα από άριστη βιομηχανία έχει ελάχιστη γραφειοοκρατία και σου δίνει μάλιστα και φορολογικά κίνητρα αν μεταναστεύσεις για δουλειά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με 2700 καθαρα στην Ελλαδα εισαι αρχοντας. Αυτο που δεν καταλαβαινω απο τα μηνυματα σου ειναι γιατι τα βασιζεις ολα στο χρημα. Ξερεις, το χρημα δεν φερνει παντα την ευτυχια και οι μεγαλοι μισθοι δεν θα σε κανουν πιο χαρουμενο, ουτε σημαινει οτι θα ζεις πιο ανετα γιατι το κοστος ζωης διαφερει απο χωρα σε χωρα. Επισης το εχω ξαναπει, ενας μεγαλος μισθος στο εξωτερικο κρυβει και αλλα απο πισω. Πχ μπορει να μην εχεις συνταξη στο μελλον και απο τον μισθο σου θα πρεπει να αποταμιευεις ενα ποσο για να εχεις καλα γεραματα.
Τα χρήματα έχουν τεράστεια σημασία στο να έχεις μια καλή ζωή, είναι μέσο γι' αυτήν απλά και όχι σκοπός. Δε γίνεται χωρίς αυτά.
Δε θα βγάλεις ποτέ λεφτά με μισθό 1000€ ή 2700€ από το χρηματιστήριο, είναι κάργα σπάνιο και απαιτεί τεράστεια ρίσκα και χρόνια να ζεις με κίνδυνο φτώχεψης και σπατάλης όλου του χρόνου. Ποτέ, μα ποτέ. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να γίνεις trader κανονικά, ή να συνδιάσεις trading με κάτι άλλο επιχειρηματικό, αλλά και τα 2 πράγματα αυτά είναι προφανώς διαφορετικά παπαευαγγέλεια και απαιτούν περισσότερες δεξιότητες, διαφορετικό τύπο ατόμου κλπ.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,666 μηνύματα.
Μαν δεν ξέρω τι κάνεις εσύ που είσαι στο academia και το ξύνετε γενικά αλλά αν βγεις στο δρόμο θα δεις πως δουλεύει η φάση.

Η Γερμανία τους ανειδίκευτους τους γαμάει ανάποδα. Η αλήθεια είναι ότι αν δουλεύεις σε καλή θέση τότε είσαι ασφαλής.

Δεν είσαι ασφαλής σε Γαλλία και Ελβετία όμως όπου οι υπερωρίες είναι απλήρωτες και με τον νόμο.
Ό,τι πεις. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρεις.

Η εμπειρία μου από την Ελβετία έδειξε ότι η υπερωρία έως 2 ώρες αμοίβεται με το 25% του μισθού.

Μαν δεν ξέρω τι κάνεις εσύ που είσαι στο academia και το ξύνετε γενικά αλλά αν βγεις στο δρόμο θα δεις πως δουλεύει η φάση.
Η ζήλια είναι κακό πράγμα. Πάνε στη λίμνη μια βόλτα να πάρεις καθαρό αέρα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η εμπειρία μου από την Ελβετία έδειξε ότι η υπερωρία έως 2 ώρες αμοίβεται με το 25% του μισθού.
Λολ... Πώς γίνεται να είσαι τόσο άσχετος αν έχεις δουλέψει Ελβετία; Από αυτά που γράφεις μου φαίνεται ότι απλά έκανες ένα μίνι πρότζεκτ κάπου σε κάποιο πανεπιστήμιο και μετά την πουλεψες και έχεις μαύρα μεσάνυχτα για το τι ισχύει στην αγορά. Αν είναι να έχεις κάποια ανταμοιβή για υπερωρίες (και αυτό σε δουλειές όπου σημειώνεις τις ώρες εργασίας, να ξέρεις ότι δεν ισχύει παντού) τότε αυτό θα είναι να σημειώνονται οι ώρες στην άκρη και μετά να μπορείς να παίρνεις μια άδεια παραπάνω αν έχεις τις απαραίτητες ώρες (οι εβδομαδιαίες ώρες εργασίας ειναι 42 και όχι 40 όμως, οι αργίες τα ΣΚ χάνονται, ενώ δεν υπάρχει καν πρωτομαγιά).

Ο Χατζηδάκης μοιάζει σοσιαλιστής μπροστά στους Ελβετούς.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,666 μηνύματα.
Λολ... Πώς γίνεται να είσαι τόσο άσχετος αν έχεις δουλέψει Ελβετία; Από αυτά που γράφεις μου φαίνεται ότι απλά έκανες ένα μίνι πρότζεκτ κάπου σε κάποιο πανεπιστήμιο και μετά την πουλεψες και έχεις μαύρα μεσάνυχτα για το τι ισχύει στην αγορά. Αν είναι να έχεις κάποια ανταμοιβή για υπερωρίες (και αυτό σε δουλειές όπου σημειώνεις τις ώρες εργασίας, να ξέρεις ότι δεν ισχύει παντού) τότε αυτό θα είναι να σημειώνονται οι ώρες στην άκρη και μετά να μπορείς να παίρνεις μια άδεια παραπάνω αν έχεις τις απαραίτητες ώρες (οι εβδομαδιαίες ώρες εργασίας ειναι 42 και όχι 40 όμως, οι αργίες τα ΣΚ χάνονται, ενώ δεν υπάρχει καν πρωτομαγιά).

Ο Χατζηδάκης μοιάζει σοσιαλιστής μπροστά στους Ελβετούς.
Σε γαλέρα σε κόβω.

Υπερωρίες :
1669976784538.png



ενώ δεν υπάρχει καν πρωτομαγιά
Γράψε και άλλα παραμύθια.


1669976708878.png
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε γαλέρα σε κόβω.

Υπερωρίες :
View attachment 111335



Γράψε και άλλα παραμύθια.


View attachment 111334

Η πρωτομαγιά ΔΕΝ είναι αναγνωρισμένη ως αργία στην Ελβετία.

Κάποια καντόνια, και συγκεκριμένα 11 από τα 26 (δηλαδή ούτε τα μισά), δίνουν τη μισή ή όλη τη μέρα off. Αυτό δεν έχει να κάνει με την ελβετική νομοθεσία. Σε παραπάνω από τα μισά καντόνια της χώρας οι πολίτες δουλεύουν κανονικά την 1η Μαίου σαν κανονική εργάσιμη.

Δεν έχει νόημα να σου απαντάω. Δεν ξέρω καν αν διάβασες τι έστειλες πάνω.

Όσον αφορά το overtime το ξαναλέω για ακόμη μια φορά. Αν σημειώνεις τις ώρες που εργάζεσαι, τότε ίσως δικαιούσαι κάτι. Το τι δικαιούσαι, εξαρτάται που το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει. Στην καλύτερη περίπτωση που έχω πετύχει, ο κόσμος βάζει τις επιπλέον ώρες για να πάρει άδεια, ακριβώς όπως νομοθέτησε η ΝΔ. Στις χειρότερες περιπτώσεις, δεν δηλώνονται οι ώρες και έτσι δεν ξέρεις πόσο παραπάνω από τις 42 νομιμες ώρες έχεις εργαστεί. Τέλος, σχεδόν πάντα όλα τα συμβόλαια αναφέρουν το ετήσιο ποσό που θα λάβεις και ότι αυτό συμπεριλαμβάνει και τις υπερωρίες. Αν δεν έχεις δει ελβετικό συμβόλαιο ούτε ζωγραφιστό, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,666 μηνύματα.
Η πρωτομαγιά ΔΕΝ είναι αναγνωρισμένη ως αργία στην Ελβετία.

Κάποια καντόνια, και συγκεκριμένα 11 από τα 26 (δηλαδή ούτε τα μισά), δίνουν τη μισή ή όλη τη μέρα off. Αυτό δεν έχει να κάνει με την ελβετική νομοθεσία. Σε παραπάνω από τα μισά καντόνια της χώρας οι πολίτες δουλεύουν κανονικά την 1η Μαίου σαν κανονική εργάσιμη.

Δεν έχει νόημα να σου απαντάω. Δεν ξέρω καν αν διάβασες τι έστειλες πάνω.


Όσον αφορά το overtime το ξαναλέω για ακόμη μια φορά. Αν σημειώνεις τις ώρες που εργάζεσαι, τότε ίσως δικαιούσαι κάτι. Το τι δικαιούσαι, εξαρτάται που το συμβόλαιο που έχεις υπογράψει. Στην καλύτερη περίπτωση που έχω πετύχει, ο κόσμος βάζει τις επιπλέον ώρες για να πάρει άδεια, ακριβώς όπως νομοθέτησε η ΝΔ. Στις χειρότερες περιπτώσεις, δεν δηλώνονται οι ώρες και έτσι δεν ξέρεις πόσο παραπάνω από τις 42 νομιμες ώρες έχεις εργαστεί. Τέλος, σχεδόν πάντα όλα τα συμβόλαια αναφέρουν το ετήσιο ποσό που θα λάβεις και ότι αυτό συμπεριλαμβάνει και τις υπερωρίες. Αν δεν έχεις δει ελβετικό συμβόλαιο ούτε ζωγραφιστό, δεν είναι δικό μου πρόβλημα.

Τα συμβόλαια αναφέρουν το μηνιαίο μεικτό ποσό που θα πάρεις, ενώ πρώτα γίνεται αναφορά στο ποσοστό εργασίας 80 ή 100% ή μικρότερο. Όσοι ήμασταν ή είναι Ζυρίχη (συμπεριλαμβανομένοι εμού) ήμασταν 100% με πληρωμένες υπερωρίες (πχ. 2 άτομα όπου ένας σε κατασκευαστικό γραφείο και ένας σε εταιρίας πληροφορικής). Ενώ σε εταιρεία ανανεώσιμης ενέργειας δεν χρειαζότανε καν να εργαστούν υπερωρίες.

Οι υπερωρίες πληρώνονται κανονικά και σύμφωνα με τον νόμο (25% ).

Συνεχίζεις να διαμορφώνεις μια εικόνα κατά τα δικά σου πιστεύω που δεν είναι αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,318 μηνύματα.
Μια εργασία που έκανα πάνω σε βασικά μεγέθη της ελληνικής οικονομίας.

Αρχικά έχουμε το ΑΕΠ και το κατά κεφαλην ΑΕΠ.

85E2932F-1BCB-4760-A957-0158F89713EC.png
533F4EE7-4BF6-40B4-A90E-187BAEEA5F31.png
884A30AA-9A8E-475F-97D1-2F59BF03C3B2.png


Στη συνέχεια έχουμε δημόσιο χρέος.

4AC3BD66-C7E9-434C-99DF-A2E4E361DDC6.png


Μετα το μεσο καθαρό μισθό μετά από φόρους, ανεργία και παραγωγικότητα συντελεστών παραγωγής.

AA6F35C0-DE1B-4FED-8EE7-43703F10AD8D.png
F788AE68-2696-4430-8D59-18FAE3CD9490.png
47261D6B-0C1C-471D-B952-24949C9A31EB.png
B538C17B-F006-4B40-ADD5-51DD31449BEF.png
BB523B42-027C-4623-ADA2-E6149321E99F.png


Εδω βλέπουμε τις ελληνικές καταθέσεις των νοικοκυριών , βγάζοντας έξω τις καταθέσεις των επιχειρήσεων.

CCC487AD-B645-4714-8CFF-09A2202F92D0.png


Εδώ έχουμε το γενικό δείκτη τιμών (πληθωρισμός ).

433E284F-7028-4D9B-9C31-61DBAC027EC8.png


Τέλος έχουμε τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις στην Ελλάδα βάση εσόδων και χρηματιστηριακής αξίας για το 2021, καθώς και την πορεία τον εμπορικού ισοζυγίου.

16EC1D8A-2C19-4840-B2DA-4DD19CBD0976.png
BD0AA4EA-A040-4AA2-8B5A-EEE5A82D7580.png
42CB7EDB-08C1-4C29-AAFF-571C5F4C198B.png


Ελπίζω να βρείτε τα στοιχεία ενδιαφέροντα. Φτιάχνω τα στοιχεία αυτά καθαρά για να δείξω μια γενική εικόνα της ελληνικής οικονομία την τελευταία δεκαετία αλλά και για να δείξω ποσό πίσω μείναμε με την κρίση του 2010-2016 σε όλους σχεδόν τους τομείς.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,846 μηνύματα.
Αν είσαι κάτοικος η επίσκεψη στους γιατρούς είναι δωρεάν στις περισσότερες περιπτώσεις.

View attachment 110925

Όσο αφορά τους μισθούς είναι αρκετά υψηλοί , σκέψου ότι ο μέσος μισθός στο Toronto βρίσκεται στα 4.900 καναδικά δολάρια (δηλαδή 3.670€), ενώ ο μέσος κάτοικος του Toronto θέλει το μήνα 3.400 -3.600 καναδικά δολάρια για να καλύψει τα έξοδα του (2.570€) Μιλάμε για μέρες τιμές για ένα άτομο που δεν έχει οικογένεια και μένει μόνος του. Φυσικά εξαρτάται και από την περιοχή που μένεις , τις ανάγκες που έχεις καθώς και τις υποχρεώσεις σου.
Τουλάχιστον άκου την γνώμη όσων ήδη ζούνε εκεί πριν κάνεις τις εκτιμήσεις σου .........καλύτερα ήταν τα κείμενα copy paste ,βγάζανε περισσότερο λογικη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top